Dg toekomstige Revolutie. Hieven en Megentigste «Jaargang; 1895. ZONDAG 13 OCTOBER. Buitenland. Nederland. NO. 122. Tweede blad. ALKMAARSCHECOURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn-io^ntsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door net geheele rijk 1, De 3 nummers O,O©. Afzonderlijke Damme.-» 3 et*. i* ftllffl I Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r a n e o aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. TeSefoennummer3 Evenals ieder jaar ongeveer op denzelfden tijd de bla deren vallen en door den herfstwind door elkander worden gejaagd, zoo breekt in ieder huisgezin jaarlijks de groote schoonmaak aan regelmatig als een natuurverschijnsel. Welke geavanceerde begrippen omtrent den tijd of wenschelijkheid van de schoonmaak de huisvader ook bezittehij zal zich er aan moeten onderwerpen. Is er een boekenkast, die bij deze gelegenheid niet onderste boven gehaald wordt Wanneer dan bij toeval oude bestoven jaargangen van de Gids boven op komen te liggen, stellen wij onze lezers voor een proef te nemen. Men neme dan ter hand een der fraai gestileerde politieke overzichten van Mr. R. Macalester Loup, b.v. dat dagteekent 23 Nov. 1882. Zelfs bij oppervlakkige lezing, zal men tot zijn verba zing ontdekken, dat deze beschouwingen niets van hare actualiteit verloren hebben. Het is alsof zij juist van de pers komen. „Wij wenden onze blikken naar Frankrijk met angstige bezorgdheid!" Anarchistische woelingen"; „de mijn werkers zijn en grève." „Een mijnwerker schiet zonder aanleiding op zijn patroon." „De revolutionaire organen eischen op economisch ge bied afschaffing van den individueelen eigendom, en van 't gezag, van 't kapitaal, en ter beschikkingstelling van den nationalen rijkdom voor allen." „De kiemen der ontbinding zijn aan het werk." „Het gaat niet aan om zich rustig in slaap te laten wiegen." „Er vallen gebeurtenissen voor die doen ver moeden dat het daarheen zal gaan waar met den re- geeringsvorm alle maatschappelijke instellingen en de geheele moderne beschaving tot een chaos ineen zullen storten." Geheel voor de hand weg, zonder dat men er naar behoeft te zoeken, kan men deze zinnen uit voormeld politiek overzicht uitknippenhet geheele opstel van 1882 zou misschien met enkele naamsveranderingen in de Gids van Dec. 1895 geen slecht figuur maken. Geen andere gevolgtrekking is hier uit te maken, dan dat er niet veel in deze 13 jaren veranderd is, en dat er thans even veel of even weinig reden voor ongerust heid bestaat als toen. Ook in „Recht voor allen" wordt sedert jaren gelezen, dat weldra de groote omwenteling zal uitbreken. B. v. in den oproep te zingen door een enkele vrouw op de wijze van de Barcarole uit de Stomme van Portici, heet het eveneens Na het eerste treffen allerwegen Volgt dra de groote worstelstrijd! (zie R. v. Allen 1 Mei 1892.) Wie meenen mocht, dat bij uitsluiting van socialistische zijde deze opvatting bestaat, vergist zich. In het weekblad „Sta Pal" van tegenovergestelde rich ting, d.d. 15 Aug. 1895, staat het volgende De Europeesche maatschappij staat aan den vooravond van geweldige beroeringen, beroeringen welke die van voor honderd jaar zullen evenaren, zoo niet overtreffen. Onze Modderman heeft het voorspelden koortsige stuiptrekkingen zijn reeds merkbaar. Merkbaar allerwege. Het voorpostengevecht is geopend als inleiding van den grooten slag! Nog slechts enkele jaren en onze hoogge roemde verlichte negentiende eeuw zal niet meer zijn, nog een spanne tijds en de groeve opent zich Zal de doodstrijd kalm wezen of wel 't sterven be nauwd? Wat al voorteekenen doen het laatste vreezen. Ons dierbaar vaderland Doch genoeg reeds geciteerdde gangbare opvatting blijkt te zijndat wij staan aan den vooravond van de groote revolutie. Dat die vooravond wat lang duurt, dunkt ons, zal ieder die onbevooroordeeld is, wel willen toegeven. Sedert wanneer zijn echter de algemeen gangbare voor stellingen de ware Heeft de meerderheid de gave der profetie Ongaarne zonden wij tot misverstand aanleiding geven Niet wordt beweerd, dat een tijdperk van wereldvrede thans gekomen is. Dat er geen partijstrijd meer zal zijn dat in Chili en Peru, in Bulgarije ot elders geene oproeren of opstanden tegen de regeering zullen plaats vinden. Dit alles is hoogst waarschijnlijk want tot heden is de geschiedenis een aaneenschakeling van dergelijke ge beurtenissen. Doch de vraag is of de groote revolutie, waarvan b.v. Bebel spreekt in zijn beroemd werk „die Frau und der Sozialismus" op blz. 312, aanstaande is bij welke gele genheid afgeschaft zullen worden het geld, de macht van het kapitaal, de ministers, de parlementen, de legers, de politie, de gevangenissen (omdat er dan geen eigen dom meer bestaan zal) terwijl godsdienst vanzelf zal vervallen, omdat zij niet meer is dan een weerspiegeling van onze maatschappij terwijl alle productiemiddelen aan den staat zullen komen en 2 uur werk per dag voldoende zal zijn. Hoe de mensch, die, gelijk ieder kan opmerken in zijn eigen gezineen bij uitstek conservatief wezen is plotseling anders zou kunnen worden, hoe wij afstand zullen kunnen doenplotseling van een onzer liefste bezigheden sedert eeuwen, het geld tellen en wij in eens van 't aardsche slijk een afkeer zouden gaan koesteren, is en blijft een raadsel. Tot het welslagen der onderneming zou dit toch een eerste vereischte zijn. Want men moet niet vergeten, dat er een zeer groot onderscheid bestaat tnsschen het doel van de toekomstige revolutie en dat der voorgaande. Tot nu toe was het altijd het streven der revolutio nairen met geweld een regeeringsvorm te wijzigen. En dit is dan ook herhaaldelijk gelukt. Maar de omwentelingsgezinden van onzen tijd stellen zich een veel omvangrijker doel voor, namelijk de geheele Europeesche en Amerikaansche maatschappij met al hare overgeërfde denkbeelden met één slag te vernietigen en op nieuw op te bouwen op geheel andere grondslagen. Dit nu is voor zoover men kan nagaan, in de geschie denis nog nooit voorgekomen. Ook bedenke men, dat het gemakkelijker is om over de toekomstige revolutie eenige gezwollen phrases bij elkaar te zooken dan haar tot uitvoering te brengen. Hoe zou men 't aanvatten De aanslagen der anarchisten leveren dan ook wel het sterkste bewijs, dat men ten einde raad is, waar men mee zou moeten beginnen. De bommen worden in 't wilde rondgeworpen. Nu eens een bediende van een ban kier, dan een president van een republiek, op wien niets te zeggen vieldan doodonschuldige koffiehuisbe zoekers. Wat zal hiermede bereikt worden? Hoege naamd niets, dan medelijden met de slachtoffers en een grootere oplaag van de dagbladen. Door middel van bommen wordt niemand afgeschrikt om bankier president of koffiehuisbezoeker te worden evenmin als in den oorlog door het sneuvelen van een generaalzijn post minder begeerd zou zijn. Gesteld zelfs dat men werkelijk er in slaagde om wat onmogelijk schijnt door in bezit neming van al het goud en zilver het geld op een gegeven oogenblik buiten circulatie te houden, wat zou 't helpen indien de zucht tot rijkdom bleef bestaan De slotsom waartoe men komt, is dat in spijt van de voorspellingen van professor Modderman en anderen, de groote revolutie hoe langer onwaarschijnlijker wordt, naar mate de dus genaamde vooravond langer duurt. Een geweldadige omkeer heeft alleen kans van slagen, als hij onverwacht en plotseling plaats vindt, maar niet wanneer hij een halve eeuw in uitzicht wordt gesteld. Minder zou het er toe doenof het geloof aan de aanstaande omwenteling ongegrond ware of nietindien de socialistische idealen trouwens met alle idealen is dit het geval geen goede zijde hadden. Het socialisme heeft de oogen geopend voor tal van tekort komingen van onze samenleving. De ijdele hoop eener- zijds op de zegeningen en de eveneens ijdele vrees voor de revolutie anderzijds zijn beide beletselen, om gelei delijk tot een beteren toestand te geraken. BEElilE. Het officiëele onderzoek naar het spoor wegongeluk bij Ottignies heeft aangetoond dat de on derchef Dewez buiten de zaak staat. De gedoode machi nistdie met een locomotief van Ottignies vertrokken was en niet op de signalen lette is de oorzaak van het ongeluk, dat omstreeks tien minuten voor negenen plaati had. Eerst tegen elf uur kwam hulp opdagen. Aan vankelijk had de bevolking van Ottigniesverschrikt door het geluid als van een donderslagniet dicht bij de plaats van het ongeluk durven komen, uit angst voor het springen van de ketels der locomotieven. De brand was inmiddels geblnseht door den hevigen stortregen. Een jonge amerikaan die gered werd en zelfs niet ge kneusd was had vijf uur lang op een lijk gelegen met een ander lijk dwars over hem heen beklemd tusschen planken zonder zich te kunnen verroeren. Toen de eerste hulp gevraagd werd seinde men van het station Ottig nies naar Waveren om dr. van Pée. Zijne vrouw ant woordde dat haar man zich juist daar moest bevinden. Op hetzelfde oogenblik dat dit antwoord door den sta tionschef ontvangen werd, vond men het lijk van dien ge neesheer. Reeds zijn een paar gewonden aan de gevolgen overleden. BAGEÏjAAD. Den 6 is in Hydepark eene samenkomst gehouden welke ondanks het slechte weder door rnim 10000 men- schen werd bijgewoondvan wie ongeveer 1000 uit Chelsea in optocht daarheen gegaan waren. Zekere All- man die pas 14 dagen dwangarbeid had doorstaan we gens zijne weigering om zijn kind te laten inënten, was voorzitter. Een der aanwezigen las een getuigschrift van een geneesheer voor, inhoudende, dat een kind aan de gevolgen dor inënting gestorven was. Bij acclamatie werd eene motie aangenomen, waarbij op een gerechte lijk onderzoek werd aangedrongen. In de vorige week zijn in het geheel 161 huisvaders tot verschillende straf fen veroordeeld wegens weigering om hunne kinderen te laten inënten. FRAKHBIJH. De gouverneur-generaal van Indo- China de heer Rousseau is met 690 tegen 539 stem» men te Quimper tot lid van den Senaat gekozen. Een van de leiders der werkstaking van Carmaux is tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens eene redevoeringwaarin hij bedreigingen uitsprak tegen de mannen die het werk zouden hervatten. Een andere werkstaker werd wegens dergelijke bedreigingen tot 45 dagen veroordeeld. De Kamers zijn tegen den 22 October bijeengeroepen. OOSTEAKIJK-HOABABIJE. De Rijksraad is tegen den 22 bijeengeroepen. YEREEAIBME STATEA. Te Lorain (Ohio) is bij het leggen van een hoeksteen voor een kerkgebouw eene tribune waarop duizend personen zich bevonden plotseling ingestort. Vijf personen waren dadelijk dood en tal van auderen gewondwaaronder elf doodelijk. Enkele slachtoffers werden doodgetrapt bij de verwarring, die op het ongeluk volgde. Tweede Bauer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de algemeene beschouwingen der Staatsbegrootingzoomede over de Hoofdstukken III VIIa, XI en de Middelen de heeren De Beaufort (Am sterdam), C. v. Bylandt, Rutgers van Rozenburg, Schaep- man en Van der Kunover Hoofdstuk III de heeren Beelaerts van Blokland Michiels van Verduijnen van Karnebeekvan Deinse en F, van Bylandtover Hoofdstuk IV de heeren Drucker, De Kanter, Rooyaards van den HamRink en Travaglino en over Hoofdstuk V de heeren Mees, E. Smidt, Goekoop, Goeman Borge- sius en Tak van Poortvliet. De voormalige Tolbrug-kazerne te 's-Hertogenbosch is geheel verbouwd en ingericht tot eene stoom-schoenon- fabriek, welke in alle opzichten aan de eischen des tijds voldoet. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben, naar aanleiding van aan den Raad ingediende adressen om afdoende maatregelen te nemen ter voorkoming van ongelukken met de stoomtram tusschen Rotterdam en Delfshaven, aan den Raad thans voorgesteld om de Tramweg-Maatschappij de volgende verplichtingen op te leggen: 1° de snelheid op den geheelen weg van Rot terdam tot in de kom van Delfshaven (thans 15 mijlen) te verminderen tot op 8 mijlenaan de locomotieven een pneumatisch remtoestel aan te brengen, ten einde in den kortst mogelijken tijd te kunnen stoppen, alsmede een toestol, waardoor voorwerpen, die zich op de lijn bevinden, worden ter zijde geschoven en eindelijk in de wagens een doorloopende seiniurichting, waardoor do rei zigers, zoo noodig, ieder oogenblik gelegenheid zullen hebben den trein te doen stilstaan. De Tramweg-Maatschappij is bereid, deze toestellen aan to brengen en kan zich ook met de verminderde snelheid vereenigen, mits zij op haren verderen weg, buiten de kom van Delfshaven, de snelheid zal mogen opvoeren tot 20 mijlen. Hiertegen bestaat bij burgemeester en wet houders geen bezwaar.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5