Historische Herinneringen. Advertentiên. Notaris M. OOUVERNE Se BOSËEMPIAATS, Notaris M. GÜI VERNE, Het Huis met Tuingrond, BODBEVPLAATS De Notaris C. W. A. van de Wall, De Notaris E. van der Veen De Notaris B. VAN DE E VEEN De Notaris B. VAN DEK VEEN De Notaris B. VAN DEK VEEN TE HUUR Oranje Boven. Na het overlijden van den Koning-Stadhouder Willem III in 1702 meenden de nederlandsche gewesten Fries land uitgezonderdhet zonder Stadhouder te kunnen stellen; Groningen echter in 1718 en Gelderland in 1722 benoemden weder zoodanig staatshoofd in den persoon van den frieschen Stadhouder Willem Karei Hendrik Friso. Elders duurde het tot in 1747, eer aan de Stadhouderlooze regeering een einde werd gemaakt. De aanleiding waren de nederlagenin den oostenrijkschen successie-oorlog tegen de franschen geledenen eindelijk de inval der laatsten in Staats-Vlaanderen waar onze vestingen zich dadelijk aan hen overgaven. Toen, als in 1672 zag het volk dat van de veelal op eigenbaat bedachte regenten genoeg had om redding uit naar Oranje en begon de beweging den 25 April te Yeere met het uitroepen van den frieschen prins tot Stadhouder van Zeeland. Zij sloeg ras tot andere steden overen Rotterdam deed den 29 ter Staten-vergadering van Holland het voorstelhem „tot conservatie van godsdienst, vrijheid en den welstand van 't gemeen", tot Stadhouder van Holland kapitein- en admiraal-generaal aan te stellen. Zondag, den 30, kwamen onze gedeputeerden tor dag vaart uit den Haag terug met de tijding van het aldaar, te RotterdamDelft en elders voorgevallene. De vroed schap werd tegen den volgenden morgen 11 uren bijeen geroepen en besloot toen met eenparige stemmenden Prins bovengenoemde waardigheden op te dragen. Hier van werd bericht aan de Haarlemsche Courant gezonden, maar noch door eene publicatie, noch door het uitsteken der oranjevlag aan de ingezetenen kondschap gedaan. Een en ander was wel voorgeslagenmaar afgewezende burgerij hield zich niettemin rustig kunnende wachten tot alles te 's-Gravenhage zijn beslag bekomen had. Ge durende de vergadering stonden wat jongens en anderen voor het stadshuis het uitsteken der vlag af te wachten, maar zij vernamen het beslotene eerst na het vertrek der heeren van een schoutdienaar en den reizenden bode. Eenige burgers staken hierna de vlaggen uit. Vroegen zij regeeringsleden naar het beslotenedan werd dit mede gedeeld maar zoo dat men uiet wist of het raadzaam was er blijdschap over te betoonen. 's Avonds kwamen eenige kooplieden met het koopmansjacht, de oranjevlag in top, van Amsterdam terugzeer verwonderd over de diepe stilte alhier in vergelijking met de beweging in de IJstad en aan de Zaan. Navraag gedaan hebbendever voegden zij zich bij eenige andere heeren in het koffiehuis bij de Vischmarkt1), en dronken zij openlijk, onder trom petgeschal het roepen van „Vivat Oranje hoezeeen het werpen van kleine vuurwerken, op de gezondheid van den Prins. Een jonger heer van de regeering die deel nam aan deze pret, is daarover zeer hard gevallen. Den 2 Meitoen de gedeputeerden 's morgens weder naar den Haag vertrokken waren de vlaggen merkelijk vermeerderd en wenschten de ingezetenen elkander open lijk geluk. Eenigen, ontevreden dat niet, ais blijkens de couranten overal elders, de afkondiging was gedaan, be sloten een oranjevaandel te laten maken en het 's nachts van den accijnstoren uit te stekenmaar een bemind regentdit vernemende deed beleefd verzoeken het na te laten, onder verzekering van zijn uiterste best te zullen doen om de gemeente genoegen te geven. Hij stelde zich in betrekking tot zijne mederegenten en de vroedschap werd tegen 's avonds 6 ureu opgeroepen, als wanneer zich eene bijzonder talrijke menigte voor het stadshuis ver zamelde. Een half uur later werd de klok geluid, schaar den de leden der vroedschap zich voor de vensters van de kamer der Uitwaterende Sluizenen verscheen de secretaris P. Groen, vergezeld van de burgomeesters ms. Cornells van Eyck en Dirk Sevenhuysenop de pui. Te midden eener diepe stilte las de secretaris de publicatie, met mededeeling, dat deze slechts eene voorloopige was, en stond hervat te worden wanneer de gedeputeerden uit den Haag terug waren. De afkondiging werd beant woord met groot gejuich, het omhoog zwaaien der hoeden en het geroep van „Vivat de Prins van Oranje." Terstond werd de oranjevlag van den stadshuistoren uitgestoken alle klokken werden geluid en de organisten deden van de Grootekerks- en waagtorens het Wilhelmus van Nas- souwen hooren. Burgemeesteren gaven lasthet gewone Meideuntje van de ton te nemen en daarop het Wilhel mus te stellen, 's Avonds kwamen eenige burgers bjj burgemeester Sevenhuysen een oranjevaandel voor den waagtoren aanbieden dat aangenomen en dadelijk uit gestoken werd. Het was afkomstig van de vrije com pagnie burgersdie zich in 1734met het oog op den beruchten St. Jansnachtin den wapenhandel ge oefend hadden en had 70 gekost. Van de 73 leden waren nog 48 in leven (aan de aanbieders is later eene vereering van 3 ducaten gedaan). De burgerij, door de afkondiging tevreden gesteld, begon onmiddellijk aanstalten te maken tot vreugdebedrijven tegen het ontvangen van het bericht der provinciale aanstelling uit den Haag. Den 3 vergaderde de vroedschap weder en werd besloten den secretaris Jan Winder en een bode met een brief tot den Prins te Leeuwarden te zenden, ter mededeeling van het besluit van den eersten. Niemand had nog oranje ge dragen dan vreemdelingen, geringe lieden en kinderen, maar toen den 4 eenige regenten het deden, werd het aanstonds algemeen gevolgd en liep men, het niet doende, gevaar beleedigd te worden. De vroedschap kwam dien dag te half twaalf weder bijeen, en toen de post een brief van den vorigen dag van de gedeputeerden 's Prinsen provinciale verkiezing meldende, gebracht had, werd omstreeks 1 uur door den secretaris Groen de af kondiging gedaan, met hetzelfde ceremonieel als de vorige, behoudens dat nu alle regeeringsleden met oranje getooid waren. Na de voorlezing zwaaiden eenige heeren de hoeden, „vivat Oranje"1 roepende, hetgeen door de menigte meer malen herhaald werd. Van de Kennemer- en Priesche bolwerken werd het kanon 3 maal gelost, tot een getal van 33 schoten en beurtelings een half uur werden de klokken van Waag, Groote kerk en kapel geluid, de klokken bespeeld en de trompetten geblazen tot 4 uren, toen de godsdienstoefening aanving. Van de Grootekerks- Waar nu de heer Kraakman woont, 't Heette het Groote, in tegenstelling van het Kleine aan de Nieuwe- sloot, hoek Krebbesteeg. en accijnstorens werden oranjevlaggen uitgestoken, beide van kapitein van der Ster geleend, 's Avonds te 7 uren werd het schieten, klokluiden en spelen hervat. De Grootekerks- en sladshuistorens waren elk met 8 lanta rens, die van de waag met 12 boven den eersten en 8 boven den tweeden omloop 2) verlicht, voor de ramen der groote zaal van het stadshuis brandden alle lampen der overige straatlantarens, voor de pui was een door 30 kaarsen verlicht chassinet met 's Prinsen naamcijfer aangebracht en op de kamer der Uitwaterende Sluizen stonden 2 pi ramiden van groen, bloemen en kaarsen en daartusschen een fraaie oranjeboom. De burgemeester mr. Emanuel Kasdie te voren zijne achting voor den Prins niet verbloemd haden de hoofdofficier Lucas Knuysen hadden intijds aanstalten gemaakt om hunne huizen te verlichten, doch de regee ring had om alle onderscheid te vermijden, goedgevon den, het te laten bij het in genoemde kamer aangerichte. De vrijvrouw van Haringcarspel had haar gansche huis verlicht en liet rijkelijk wijn aan het volk schenken, de vrouw van kapitein van Baerlen illumineerde niet minder fraai en onder degenen, die zich verder onderscheidden mochten genoemd worden de brigadier Eliasde kapi teins HollardSwinton en van den Steen en de voor naamste roomsch-catholieke familiën Heymenbergh en Hoogwoud. ,,De heeren van de vroedschap dus toe kende de stadsbode Kuiper aan waaren met den anderen op dien avond in de Prinse zaalop een pijp Toback en een glas wijn: drinkende de hooge Gesondheid van den verkorene en uitgeroepene Stadhouder en Prince van Oranje". De burgerij was den ganschen avond en nacht uitgelaten van vreugde en begon den volgenden dag aan het oprichten van eerepoorten waarvan er 26 verrezen op het Kruiswerk eene „met 3 kroonen op de maastrigtse methode, waarin des avonds Lantaarnen met brandende kaarssen zig bevonden". Zoo duurde het be toon van blijdschap nog dagen voort, en het dragen van oranje of door de heeren van gouden of verguld-zilveren penningen nog langer. Na de publicatie op den 4 had de vroedschap op voorstel van burgemeester Sevenhuyseneene commissie benoemd om den Prins te begroeten als hij hier mocht doorreizen of van zijne komst mocht kennis geven. Dod 6 werd eene tweede commissie aangewezen tot regeling van het ceremoniëelen besloten den Prins indien hij hier mocht vernachten, na het sluiten der poorten de sleutels aan te bieden en den schutter-kapiteinen te verzoeken om bij zijne komst zoo mogelijk een goed getal burgers in de wapenen te brengen. Winder keerde den 7 uit Leeuwarden terug en deed den volgenden dag van zijne commissie rapport aan de vroedschap. Hij was den 5 bij Z. H. toegelaten had den brief van den 3 overhandigd en was vervolgens „deftig ter maaltijd onthaald." In zijn schriftelijk antwoord sprak de Prins „zijn groote erken tenis uit voor het in deze gevaarlijke tijden in hem ge stelde vertrouwen en zijn getrouwe zucht en ijver om daaraan geheel te beantwoorden." Den 21 werden de stukgewaaide vlaggen der waag- en stadshuistorens door andere vervangenwaarop mot groote letters Vivat Oranje stond. Zij werden eerst den 3 Augustus afgenomen. De oud-burgemeester mr. Daniël Baertdie zoo verhaalt in zijne aantoekeningen Sas- kerus3) „in het drokste van de algemeene vreugde uyt de stad was, heeft egter op desselfs retour niet min der uytgeblonken en zijne aanklevinge aan den Prins willen betuygenalzoo hij niet alleen een oranjevlagh met de woorden Vivat Oranje van het toorentje van zijn huys4) heeft laten waeyenmaar daar en booven zijn gansche huys orange blanche bleu doen schilderen, nament- lijk de vensters en deuren oranje couleur, de posten en cousijnen wit en de hengsels en 't ijzerwerk blaeuw, zoo dat het scheynt off 't huys een priucevlag wil nabootsen, hetwelk mijns weetens door niemand meer tot nog toe is geïnventeert off geïmiteert." Den 28 benoemde de vroedschap eene commissie om „Zijne Hoogheid met de bekomen charges te congratu leeren" en eene nominatie aan te bieden ter vervulling eener vacature in het collegie„niet kunnende ledig zijn zulks volgens de oude usantiën te doen"en den 5 Juli werd ook beslotenop het voorbeeld van andere steden, de posterij aan Z. H. op te dragen, om bij voor komende vacature daarover te beschikken. De plotseling betoonde oranjeliefde van verscheidene te voren anti-stadhouderlijke regenten deed genoemden Sas- kerus op hen toepassen de vijfde fabel uit het tweede boek van Lafontaine, de 4 laatste regels dus veranderd Die zig weet naar den tijd te schikken, Ciert zig thans met oranje strikken, En die eerst waren Staatsgezins, Die roepen nuw het luytstVivat, Lang leev' de Prins C. W. B. 2) Volgens Heymenbergh was de waagtoren met 26 lantarens verlicht. 3) Mr. Theodorus Saskerus, sedert 1719 lid der vroed schap en meermalen burgemeester, uiet herbenoemd in 1749 en overleden in 1762. 4) Op den noordkant van het Verdronkenoord, omstreeks 1840 verbouwd tot 2 perceelen, thans bewoond door de dames Aghina en den heer Keg. te AliBBAAR, zal verkoopen op Maandag 21 October 1895 des middags 12 uur, in het hotel fde Toelast", te Alkmaar met Schuur, verder getimmerte en uitmuntende Wellandenaan de Zuidervaartin de Schermeer, onder Zuid- en Noordschermer, groot samen 18 hectaren 93 aren. In gebruik bij J. HELDER. Informatiën zijn ook te bekomen ten kantore van de Notarissen Mr. VAN WATERSCHOOT VAN DER GRACHT en DE HAAN en van de Makelaars JAN BLAAUBOER Jbz. en D. BLAAUBOER Jz., allen te Amsterdam. te ALKBAAB, zal verkoopen op IMnsdag 15 October 1895des voormiddags ten 10 ure, in de herberg van mej. wed. C. OLDENBURG te B e r g e n Boomgaard en Bouwland te BERGEN op den hoek van den Heerenweg en Ker- kendijk, groot samen 80 aren 40 centiaren. Allergun stigst gelegen. Eigendom van den heer J. DE JONG. En aldaar op dienzelfden dagbij opbod, en op Olnsdag 22 October 1895, bij afslag: BE KAPITALE allergunstigst liggende te Bergenaan de Ringsloot en de Bergermeer, zijnde de Siuismanswonlng met Boet en verder getimmerte en uitmuntende WEI- EW B»1 Wli.%\BEV, groot samen 31 hectaren 90 aren 50 centiaren. Eigendom van de erven A. APELDOORN. te Alkmaar, zal op Donderdag 24 October 1895, des middags ten 12 ure, in het koffiehuis »het Wapen van Heemskerk", van den heer A. PEPERKAMP, aan de Breedstraat, te Alkmaar, in het openbaar veilen en verkoopen 1. Eene kapitale Huismanswonlng met Schuur en Erf, in de Egmondermeer, gemeente Alkmaar, ten zuiden van de Berger Ringsloot, groot 30 aren 20 cent.; 2. Zes aaneengelegen perceelen zeer vruchtbaar Wel land, in de Bergermeer, gemeente Bergen, achter per ceel 1, ten noorden van de Berger-ringsloöt, samen groot 22 hectaren 17 aren 20 centiaren 3. Twee perceelen dito Wellandin de Egmonder meer, gemeente Alkmaar tusschen den Hoeverweg en den Meerweg samen groot 4 hectaren 97 aren 30 cent. en 4. Twee perceelen dito Weiland, in de Egmonder meer, onder Wimmenum, gemeente Egmondbinnen, tus schen de Berger Ringsloot en den Hoeverweg, samen groot 2 hectaren 95 aren 80 centiaren. Eigendom van den heer ARIE KROM c. s. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van den WelEd.Gestr. Heer Mr. P. H. G. VAN DER HOEVEN, Advocaat en Procureur, te Alkmaar en van genoemden Notaris. te Schoorldam, zal op Maandagen 21 en 28 October 1895, telkens 's avonds 6 uur, bij opbod en afslag, in »de Vergulde Valk" van den heer IJ. OLDENBURG te ALKMAAR in het openbaar verkoopen 1. Het Huls, Erf en Tuin te Alkmaar, sectie B, ns. 2406 en 2744, groot 33 roeden 72 ellenals BOEWTEBKEIW, in 16 perceelen, zooals op de schetsteekening in het biljet is aangegeven. Eigendom van wijlen den heer K. AKKERMAN Jz. Inlichtingen geeft de timmerman MUL buiten de Schermerpoort. 2. Weiland met Kaden, Water en Molen, samen uitmakende den „Craspolder" te OUDORP, sectie A, nrs. 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, groot 9 bun ders 22 roeden 27 ellen. Eigendom van den heer D. KRILLER c.s. te Schoorldamzal op Maandagen 21 en 28 October 1895 telkens voormiddags 11 uurbij opbod en afslag, in »de Vergulde Valk", van den heer IJ. OLDENBURG te Alkmaar in het openbaar verkoopen 1. Welland te Heerhngowaard, sectio A no. 213, groot 4 bunders 49 roeden 90 ellen. 2. Welland aldaar, sectie A, no. 280, groot 1 bunder 66 roeden 40 ellen. Eigendom van wijlen den heer K. AKKERMAN Jz. 3. Weiland te Ursem sectie A, no. 336, groot 2 bun ders 8 roeden 20 ellen. 4. Weiland aldaar, sectie A, no. 337, groot 2 bunders 3 roeden 60 ellen. Eigendom van den heer S. AKKERMAN c.s. WEEENS VERWEK. te Schoorldam, zal op Woensdag 16 October 1895, voor middags 10 uur in de herberg van H. Goudsblom te Schoorlin het openbaar verkoopen 1. Bloembollengrondin de gemeente Schoorl, sectie 0, nos. 135, 136, 137, 138, 139, groot 62 roeden 70 ellen, in 5 perceelen. 2. Huis, Schuur, Erf en Bouwland, aldaar, sectie C, nos. 601, 602, 603, groot 52 roeden 50 ellen, in 3 perceelen. Eigendom van JOHANNES NUIJENS. te Schoorldam, zal op Woensdag 23 October 1895, 's avond3 6 uur, in de herberg van C. DE GEUS te Warmenhnizen, in het openbaar verkoopen 1. Huls en Erl te Warmenhnizen, sectie B, no. 331, groot 4 roeden. 2. Huis en Erf aldaar, sectie B, no. 336, groot 4 roeden 20 ellen. Eigendom van J. KEMPER c.s. voor 2 jaren of langer, Hulsmanswoning met Wei en Bouwland te Schoorl, groot 11 bunders 54 roe den 90 ellen, en Weiland te Bergen, groot 5 bun ders 58 roeden. Inlichtingen geeft notaris B. VAN DER VEEN te Schoorldam.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6