No. 124. Ét&veh en ïffegeiiiigste jaargang. V K IJ 1» A (i 18 OCTOBER. Buitenland. Feuilleton. Nederland» Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Berlijnsclie Roman, ALKM AARSCHE COURANT Deze Courant wordt IMnsdag-, Wonderdag- en Xaterdagavetïd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ O,SO; franco door het geheele rijk 1,— De S nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Aria -v Prijs der gewone Advertenttën Per regel f 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. IIKAIHWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeeDe kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door J. VELLINGAzonder beroepwo nende alhier tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Schou tenstraat wijk A Nr. 21 welke vergunning thans ten name staat van K. OLIJ. Burgemeester en Wethouders oornoemd A. MAOLAINE PONT. AlkmaarDe Seeretaris 15 October 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeente, dat een voljaarsch en een kwartaalsch kohier, ns. 11 en 12, der belasting op b e d r ij f s- enan- dere inkomsten, dienstjaar 1895)6, op 15 October 1895 door den Directeur der directe belastingen in Noordhollaad executoir verklaard, heden aan den Ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 16 October 1895. A. MAOLAINE PONT. BEÏiCilE. Bij koninklijk besluit zijn de gemeente raden ontbonden en de verkiezingen volgens de nieuwe wet op 17 en 24 November vastgesteld. De werkstaking onder de metaalwerkers te Gent blijft onveranderd voortduren. De gouverneur der provincie was door den minister van arbeid gelast aan de werk stakers voor te stellen, het loongeschil te doen uitmaken door een scheidsgerecht. Op de vergaderingwaar dit voorstel zou besproken worden verschenen ook de brus- selscho afgevaardigden Eibers en Pierren, die 1770 francs mede brachten en verklaardendat de coöperatieve ver- eeniging „Het Brusselsche Socialistische Volkshuis" be reid was, voortaan iedere week 500 francs bij te dragen, mits de werkstakers den strijd volhielden, totdat een volkomen overwinning door hen behaald was en zij niets deden zonder toestemming der arbeiderspartij te Brussel. Met verwerping der scheidsrechterlijke uitspraak werd het voorstel der brusselsche afgevaardigden aangenomen. De directeur van den schouwburg te Doornik, de heer Verdier die den 14 des avonds met zijn troep te Kort- rijk zon spelen werd aan het station te Doornik door een locomotief overreden en verpletterd. Bij eene ontploffing van mijngas te Anderlues is één man omgekomen en zijn twee gewond. Vermoedelijk is deze ontploffing ontstaan door het ontsteken van een patroonwaarmede men de steenkool gewoonlijk doet springen. De 84jarige leider der liberale partij Frère Orban is ernstig ongesteldzijn toestand wordt hopeloos geacht, "icajiirüüiiUi ifrFriTrtCF'i'\ju£iïx5£l Te Brussel is do directeur der stadswaterwerken op straat aangevallen door een ontslagen werkman en zeer ernstig verwond met een driekantige vijl. De moordenaar werd in hechtenis genomen. DUITSCHIiAïïO, In de vorige week heeft te Mühlhausen in den Elzas een fabrieksarbeider die ont slagen was om zich over dat ontslag te wreken den opzichter wien hij zulks weetvermoord. De Keizer dezeu moord uit de dagbladen vernemendezond uit Hubertusstock, waar hij zich bevond om te jagen, een tele gram aan den Stadhouder van Elzas-Lotharingen met ver zoek, uit naam van den Keizer en Keizerin aau de onge lukkige weduwe van den vermoorde hartelijke deelneming te betuigen. Dat telegram eindigde aldus „Weder een offer meer van de door de socialisten aangewakkerde revolutionaire beweging. Als ons volk zich toch eens vermande HUÏCUEIiAMp. Gladstone heeft koude gevat en is sedert den 12 bedlegerig. FRAAHLBtUM.. Uit Port Louis wordt gemeld, dat de franschen den 10 op Madagascar Farafatra ingenomen hadden, welk krijgsbedrijf als een schitterend succes wordt beschouwd. De voorzitter van den gemeenteraad van Parijs heeft den 14, bij de hervatting zijner zitting, hnlde gebracht aan de dappere soldaten van Madagascarwaarna het raadslid Fournier liet volgen, dat men met droefheid de ongelukkigen moest herdenken die ten gevolge van de onbekwaamheid dezer regeering omgekomen waren Een krediet van 10000 francs werd goedgekeurd voor de teruggekeerde soldaten en van 20000 francs voor de werkstakers te Carmaux. De regeering weigert laatst- geno emd besluit te bekrachtigen. TiTRMIJE. De gedelegeerden van de drie ambas- saden (Frankrijk, Rusland en Engeland), die den 11 Mei het O. ntwerp betreflende hervormingen in Armenië hebben uitgewerkt, hebben den 14 eene samenspreking gehad met den sei iretaris-generaal van het ministerie van bnitenl zaken Moenir-bey waarin men een reglement betreffende het bes tunr der armenisehe provinciën heeft opgesteld. De d rie ambassadeurs hebben later een onderhoud go had m> it den minister van bniteulandscho zaken Saïd pacha e u het regiement aangenomendat nu nog op de bekracht iging van den Saltan wacht. De ambassadeurs wachtten den 15 het besluit van Z. M. De eindregeling der kwes tie wordt in den loop der week verwaeht door do afkon diging van het reglement bij keizerlijk besluit Het regie ment behelst o, m. de bepaling dat de keizer lijke plaatsvervangende regeoringseommissaris tot het honden van toezicht op 4e hervormingen een Chris ten moet zijn. ITAM1E» In de aanstaande zitting van het Parle ment zulleu geeue nieuwe finaneiëele maatregelen voor gesteld wor den daar het even wicht op de begrooting verzekerd is. IÏOORWMGK1V. Het nienwe ministerie, bestaande uit leden van alle partijen is benoemd. Tot leden van de afdeeling van den Raad van State te Stockholm zijn benoemd de heeren Gram, Haagland en Swedal. Verder zijn benoemd tot minister van eeredienst de heer Sverdrup, minister van financiën, Kildal, minister van binnenl. zaken, Engelhart, minister van openbare werken, Nielsen, minis ter van oorlog, Olsen tot president van het hoog ge rechtshof Stang Lund. Tot president is benoemd de heer Hagernp tot nog toe lid van de afdeeling van den Raad van State te Stockholm. OOSFEEVRIJM-lIOlVCiARlJIi!. Den 11 is te Praag de doodstraf voltrokken aan een anarchist, vroeger mijnwerker, die den 11 Juni 11. een opzichter vermoord had omdat hem een dag loon was afgetrokken wegens zijn wegblijven van den arbeid op 1 Mei. Bij een aanvullingsverkiezing voor een lid van het oostenrijksche Huis van afgevaardigden is de duitsch- liberaal Pieker gekozen met eene meerderheid van 1200 stemmen. SPAÏSfJJEl. Te Cadix zijn de gendarmes met de wapens in de handmoeten optreden tegen de bevolking, die aan eene processie het voortgaan wilde beletten. CHIMA. De moeielijkheden die de commissie van onderzoek naar den moord van Kutsheng ten gevolge van tegenwerking der chineesche ambtenaren ondervond, worden gezegd te hebben opgehouden. De britsche consul en de commissie hadden den 14 een onderhoud met den onderkoning van Foekien de uitslag was, dat achttien ter dood veroordeelden hunne straf zouden ondergaan en dat de commissie volkomen volmacht kreeg om de overige beschuldigden te dood te veroordeelen. E6ÏPTE. Eenige sterfgevallen die vermoed wor den door de cholera te zijn veroorzaakt, zijn te Damiate voorgekomen. VEREENIGDE STATEN. Den 14 is to Pitts burg eeu electrische tram van het spoor geloopen en van een dijk gevallen. Drie personen werden gedood en negeD ernstig gekwetst. Tweede Ranter. Zegelrecht op effecten.; De minister van financiën heeft het afdeelingsverslag beantwoord omtrent hot wetsontwerp houdende nadere regeling van het zegelrecht op effecten. Hij doet daarbij uitkomen, dat het denkbeeld, om verschillende stukken met verschillend recht te belasten, berust op de over weging, dat verhooging van de belasting voor alle stukken zonder onderscheid bezwaar ontmoet en dat de stukken, waarvoor de belasting verhoogd kan worden, niet alle dezelfde verhooging kunnen dragen. Eene belegging waarbij alleen het kweeken van een vaste rente wordt menaram1 WillWMllMM Mil 22) naar het Hoogduitsch VAN PAUSj Iil\»Al. «Wij hebben van daag een brief van Agnes gehad,' gaf Frida ten antwoord. Zij is met haar man in de engelsche badplaats Freshwater, zij verveelt zich en verzoekt ons, als hare vrienden, haar in de eenzaamheid te komen troosten." «Zoo!" hernam Eugenie bedaard en in antwoord op de zoo even gedane vraag, zeide zij«Freshwater ligt op het eiland Wight. Dat heb ik eens bij toeval gehoord." Nu wist Eugenie zeker, dat Hennern ook een brief had ontvangen van Agnes en dat hij die ontmoeting met haar had afgesprokenbijgevolg was het voorschrift van den geneesheer een nietig voorwendsel. Zij was er niet bedroefd over, maar het hinderde haar, dat zij nu op nieuw een bewijs had van de onoprechtheid van haar echtgenoot. Zij dacht er ook het hare van, dat. Emil tegenover haar de afspraak met Agnes Ehrike had verzwegen. Zij zou het immers zeer natuurlijk gevonden hebben, als hij haar geschreven had «Ik ga naar Freshwater, want daar vind ik kennissen." Zij herinnerde zich nn ook, dat zij reeds verscheidene malen nit enkele ondoordachte woorden van Emil had opgemaakt, dat tusscheu hem en de Ehrike's een band bestond, waarvan zij het rechte niet wist. Bij de ge dachte, dat haar man het over zijn hart kon verkrijgen, haar juist nu alleen te laten, om zich met het jonge vrouwtje, dat haar nooit sympathiek was geweest en dat haar langzamerhand onuitstaanbaar en onverdraaglijk geworden was, te amuseeren, kwam er een bitter gevoel bij haar op. Zij voelde zich in hare waardigheid des te meer gekrenkt, daar zij overtuigd was, dat hare anti pathie tegen Agnes vrij algemeen gedeeld werd door do berlijnsche samenleving. Hot gedrag van de jongs vronw was op hinderlijke wijze opvallend geworden, en bijna alle families, met wie zij vroeger omging, hadden zich in den loop van den winter van haar teruggetrokken. Engenie zelf had nooit omgegaan met de iamilie Ehrike. Toen Hennern haar eens gezegd had, dat het hem voor zijne zaken aangenaam zon sijn, als tusschen hen en d® Ehrike's een vriendschappelijke omgang ontstond, had Engenie haar afkeer van eene toenadering met Agnes zoo onverholen te kennen gegeven, dat Hennern er niet meer over durfde spreken. Agnes kwam eigenlijk alleen nog maar bij de Ellers iD huis. Victor was als kunstenaar geheel zonder veroordeelen. Hij bekommerde zich niet om de verhalen omtrent de pikante, jonge vrouw. Hij beschouwde haar alleen uit een decoratief oogpunt als eene mooie, jonge vronw, die zich wel wat opvallend, maar zeer elegant kleedde en met wie zijne jonge kunstvrienden zich on getwijfeld uitstekend amuseerden. Ehrike werd met eene groote sigaar in een hoek gezet en stoorde niemand, Frida had in haar eenvoud niet de minste achterdocht, Zij ging gelukkig het leven door, zonder te weten, wat er om haar heen gebeurde, en zonder te hooren, wat de spreeuwen van de daken verkondigden. Agnes was hare schoolvriendin, en zij ging voortdnrend met haar om zonder er het minste in te vinden. Die verhouding weic dan ook algemeen zeer juist beoordeeld. Niemand dacht er aan om het Frida euvel te duiden, dat zij die vronw met bare wonderlijke oogen en hare vreemde wijze van lachen in hare trotsehe knnstenaarswoning ontving. De andere dames, die bij de Ellers in huis kwamen, deden alsof zij Agnes niet zagen. Dat deed Eugenie ook. Als Agnes zich daarover in stilte ergerde, was zij eene zeer bekwame comediante, want zij deed het altijd voorko men, alsof zij niets merkte van de krenkende manier, waarop de andere dames zich van haar terugtrokken. Zij had genoeg aan de uitgelaten jonge schilders, die met haar aau dezelfde tafel zaten en daar ging het dan ook altijd het drukste toe. Werkelijk was, zonder dat men eene bepaalde over eenkomst had gesloten, over Agnes tegen het einde van den winter een soort van ban uitgevaardigd. Bij gelegenheid had Frida zonder erg aan Eugenie verteld, dat Agnes genoodzaakt was geweest, een groot diner af te zeggen, omdat bijna alle genoodigden bedankt hadden. Frida had er niets bij gedacht. Maar Engenie had de beteekenis van dit algemeene bedanken natuurlijk zeer goed begrepenEn deze vrouw, die gemeden werd, hoewel zij jong, mooi, amusant en rijk was, zon haar man nu opzoeken, juist nu En dat verzweeg hij voor haar Dat alles ging haar door het hoofd, terwijl zij zoo onverschillig mogelijk van de houten veranda van de villa aan het strand over de groepjes joelende en in het zand rollende kinderen heen naar den grooten, weinig bewogen waterspiegel keek. «Gij geeft zeker geen gevolg aan de nitnoodiging zeide zij rustig. «Wij denken er zelfs niet aan!" antwoordde Victor met luide stem. «Dat ontbrak er nog maar aan Wij kunnen onzen tijd wel beter gebruiken, dan met den ouden Ehrike en zijne jonge vrouw Wat zegt gij, liefste «Ja, Tori!" zeide Frida gelukkig glimlachend. «En bovendien.... die mevrouw Ehrike ging Victor verder. «Als mijn vrouwtje niet zoo bijzonder op haar gesteld was, had ik haar al lang haar afscheid gegeven «Maar Tori!" zeide Frida verwijtend. «Hoe kunt gij toch zoo spreken over eene van mijne vriendinnen «Ik meen het immers zoo erg niet!" hernam Victor vergoelijkend. «Ik zeg dat zoo maar 't Is nn eenmaal niet mijn smaakDat is alles, wat ik van baar kan zeggen. Ik heb er immers niets tegen, dat zij des win ters nattig gebruikt wordt om de stille hoeken in het salon in beweging te brengen." «Maar Tori «Ik meen het immers niet kwaad, liefste Ik zeg al-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1