Stadsberichten. Veiling van vaste goederen. Telegrafische Berichten. Markt- en i Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. dacteur van het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dag blad de heer mr. J. H. Valckenier Kips, advocaat en procureur, lid van den gemeenteraad te 's-Gravenhage. Tot hoofd van de christelijke nationale normaal school voor onderwijzeressen te Zetten, gemeente Valburg, is benoemd de heer J Schat te Hilversum. Te Raalte is eene boerderij met den daarnaast staanden hooiberg afgebrand. De aflevering der suikerbieten ondervindt uit de polders Waard en ©roet veel vertraging door scheeps- gebrek. Ook in andere polders is dit het geval. Overtrof fen in vorige jaren de aanbiedingen de behoefte, thans beeft bet tegenovergestelde plaats. Amsterdam. Den 15 had alhier de nitloting plaats van de premie-obligatiën der Wereld-tentoonstelling. Uitgeloot werden de volgende nummers met de daarbij genoemde premiëu40335 f 100.000; 149840 f 25000; 173681 f 10000; 159114 f 10000 en 161852 f 5000. Alle loten worden bovendien met f 5 afgelost. Den 15 zijn twee van de vier voor onderwijzeres ge ëxamineerde dames geslaagd, n.l. J. C. J. W. Bremer en A. M. Groenewegen beiden alhier den 16 de zes ge- ëxamineerden voor onderwijzernl. Ph. Cohen en P. Ujtenbi'oek beiden alhier J. Fransen te Bovenka r- spel, M. Kramer te Assendelft, D. Rooker te Enkhuizen en W. Molenaar te Westwoud. Bij kon. besluit van den 14 is benoemd tot adjunct- commies bij het departement van financiën de heer mr. C. J. M. Wilde, advocaat en procureur alhier. Den 14 was de heer P. S. Rijnierse voor f 197650 laagste inschrijver bij de door de maatschappij »Parkzicht" gehouden aanbesteding van het bonwen van een café restaurant met 5 woonhuizen aan de Stadhouderskade. In eene slijterij aan het Papenbnrgerplein is weder een valsch bankbiljet van f 100 in betaling gegeven. De betrokken persoon is aangehouden. Anna l'aulowna. Den 15 is de gemeente- begrooting voor 1896 vastgesteld in ontvangsten en uit gaven op f 17.175.50; de Raad besloot bij do regeeriug eene buitengewone subsidie ten behoeve van het lager onderwijs aan te vragen van f 2700. Uroek op ïiangedïjk. Ericus, de bekende land bouwkundige, is zaterdagden 12, opgetreden om te spreken over hulpmeststoffen. In eene boeiende causerie van ruim 21/2 uur heeft hij den bouwers veel medege deeld waarmede zij winste kannen doen, ook bij het bestrijden van planten-ziekten en schadelijke insecten. Het »tot wederziens", hem aan het einde der bijeenkomst toegeroepen, was welgemeend. Melder. Bij kon. besluit van den 14 is benoemd tot kantonrechter albier, de heer mr. A. Croockewit, thans kantonrechter te Lemmer. Den 14, des avonds, is, vermoedelijk ten gevolge van hooibroei brand uitgebroken in een houten schuur van den heer P. C. Selderbeek staande in het Brakkeveld nabij de opslagplaats der gemeente-reiniging. De schuur met de daarin geborgen voorraad hooi brandde geheel af. Een hooiklamp in de nabijheid bleef behouden. Schagen. In den voormiddag van den 15 verga derde de raad dezer gemeente ter bespreking van eene missive van het kerkbestuurbetreffende de behardiug van den Tolkerdijk en ter behandeling van een voorstel van b. en w. omtrent de belegging der assnrantiegelden van den verbranden toren, den 12 ontvangen. Kerkvoogden gaven in hun schrijven te kennen, dat zij genoegen namen met de voorsteilen hun door den raad gedaan in zake den Tolkerdijkmits de raad zich aansprakelijk wilde stellen voor de door den polder toegezegde onderhonds subsidie groot f 50. B. en w. stelden voor onder deze voorwaarde over te gaan tot beharding vaD den dijk welk voorstel echter met 7 tegen 4 stemmen werd ver worpen. Blijkbaar was de meerderheid van den raad van oordeel, dat het kerkbestuur zich in zake de poldersubsidie maar tot den polder zei veu moest wenden. Besloten werd, de ontvangen assurautiegelden 36000 te beleggen in 3 certificaten Nederl. Werkel, Schold. Nog werd het aanbod van mej. de wed. Denijs aangenomen om tegen een Huurprijs van f 25 per jaar eene klok aan de ge meente te leveren, die in de bestaande behoefte zal voor zien zoodat men eerlang kan verwachtendat buiten aan het raadhuis een flink zichtbare tijduanwijzer zal bevestigd worden ter vervanging van de tegenwoordige buisklok boven de raadhuisdeur. In den namiddag werd in het lokaal van den heer W. Roggeveen de ruïne en het overgebleven metaal van den gemeentetoreu verkochtwaarvoor zeer vele gega digden uit alle oorden des lands waren overgekomen. De heer D. Kramer, te Scbagen, werd voor een som van f 905 eigenaar van den toren de heer J. Hartogenses van Tilburg, voor f 1110 van de metalen. De burgemeester dezer gemeente had met het oog op voorkoming van wanordelijkheden den kasteleins alhier verzocht, op den dag der loting voor do nationale militie, den 18, geen sterken drank te schenken van 's morgens 9 tot 's middags 2 uur. Bij een der kasteleins werden na had er niet aan gedacht en hij, die zoo dikwijls en voor benzelingen de telegraaf gebruikte, had niet getelegra feerd, openbaarden zicb bij Eugenie de eerste, zekere teekenen, dat de groote gebeurtenis op handen was. De goede Erida was juist bij haar. Het onhandige, zwakke, kleine schepseltje was eerst zeer verlegen. Maar het was opmerkenswaardig, hoe zij kort daarop een tegenwoor digheid van geest, overleg en omzichtigheid aan don dag legde, die niemand achter haar gezocht had. Zrj was in die moeilijke uren een werkelijke steun en een groote troost voor bare vriendin. Zij zond Victor die haar als naar gewoonte kwam afhalen, naar hals en zeide hem, dat zij dien nacht bij Engenie wilde blijven. Victor gaf haar een kns opbaar voorhoofd, tikte eens op haar wangen en zeide trotsch »Dat is dapper, liefste! Gij hebt gelijk. Blijf, zoo lang het noodig is." »Ja, Tori," zeide Frida en keek weer beschaamd voor zich. Daarop ging zij weer terug naar hare vriendin. Des avonds om elf unr werd Eugenie moeder van een lief klein meisje. Frida zond om twaalf uur nog even bericht aan Victor. Op nitdrnkkelijK verlangen van Enge nie, werd eer3t den volgendon morgen aan Henuern getelegrafeerd, dat hij vader geworden was. Eugenie wilde niet, dat hij in den nacht gewekt zou worden. Wordt vervolgd. 9 uur jongelieden aangetroffen met een glas jenever voor zich op tafel, welk feit den burgemeester aanleiding gaf te gelasten, dat genoemden kastelein vorboden werd ge durende eenige aren zijn café voor bezoekers open te stellen. Een paar lotelingen, die jenever nit hunne woon plaats hadden meêgenomen, werden in beschonken toe stand op den pnblieken weg aangetroffen en door de politie in verzekerde bewaring gebracht. Over het geheel gedroeg men zich, dank zij den genomen maatregelen, den geheelen dag zeer ordelijk. Tegen 24 October 's morgens 11 uur precies zijn de leden der Paaschtentoonstelling van vee te Schagen ter buitengewone algemeene vergadering op geroepen in hot Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier, ter behandeling van een 9 tal punten, waaronder pont 4 van den agendavoorstel van het bestuur tot wijziging der statuten zeker wel het belangrijkste mag genoemd worden. Deze verandering bedoelt het onmiddelijk weder verkiesbaar stellen van aftredende bestuursleden, wat nn niet het geval is. In de laatst gehouden vergadering wees de heer W. Roggeveen op de wenschelijkheid daarvan. Den 15 vergaderde de gymnastiekvereniging »Lycur- gns" alhier, ter bespreking van de te houden feestelijk heden bij de inwijding van het nieuwe vaandel in de maand December. Besloten werd, de besturen der gym nastiekverenigingen te Barsingerhorn, Wieringerwaard, Winkel, Nieuwe Niedorp en 2 te Helder daarbij uit te noodigen, evenzoo de kunstlievende leden en de dames en heeren, die door de workende leden kannen worden geïntroduceerd. De kleine kapel alhier zal muziek maken, eenige gymnastieknnmmers zullen ten uitvoer worden gebracht. Voordrachten zallea gehouden worden enz., zoodat het programma een aangenamen avond belooft. Schermeer. Alhier worden pogingen aangewend tot bet verkrijgen van een hulppostkantoor te Stompe- toren. In een daaromtrent gericht adres aan den minis ter van waterstaat, handel en nijverheid wordt er op gewezen, dat in den polder, groot 4444 bunders, geen hulpkantoor is gevestigd en dat, nu de stoomtram de Schermeer in onmiddelijke verbinding heeft gebracht met Amsterdam en er te Stompetoren een halt is gevestigd, een hulpkantoor de vele ongeriefelijkheden, die het post verkeer hier oplevert, zal wegnemen. De kom van de Schermerbnurt, van IJzeren brug tot de Zuidervaart, telt 529 inwoners. Voorts is er eene commissie benoemd om de bevoegde autoriteiten nader in te lichten en te wijzen op de vele bezwaren, die de bewoners alhier, op het ge bied der posterijen ondervinden. Spanbroek. Reeds meermalen waren wij in de gelegenheid om te berichten, dat de ijskelder door de afd. Westfriesland van de Noordhollandsc'he vereeniging »Het witte Kruis" gebouwd, in den zomer allerminst een ijskelder kon 'heeten. Dezer dagen is de inrichting van het gebouw eenigszins veranderd en naar wij hopen verbeterd. Men heeft namelijk ook de vloer door een dikke laag zaagsel van de aarde afgesloten. Akersloot. Den 14 is het bijna 2jarig zooDtje van den heer 0. Kuis te Zuid-Schermer ouder deze ge meente verdronken. De gemeenteraad van Zwolle hoeft den 14 besloten, dat, wanneer de aan te leggen Noord-Ooster-Locaalspoor- weg te Ommen aansluit, voor een bedrag van minstens f 100.000 in het maatschappelijk kapitaal voor dien aan leg zal worden deel genomen. - Zondagden 20 zal in de remonstrantsche kerk alhier als voorganger optreden de heer ds. 0. de Hollpredikant te Oostwoud. Naar wij vernemen, zal op woensdag, 6 November, door een vijftigtal kunstvriendenonder leiding van den heer Antony Aieuwenhuls in het lokaal „Har monie" alhiereene opvoering plaats hebben van „de Zoogbroeders" of „het verraad van Castel Fidardo", tooneel- en zangspel met orkestonder leiding van den heer J. M. Otto. Het zal worden voorafgegaan door „de Bekoring", zinnebeeldig zangspel met kinderkoor. Men zal zich ongetwijfeld inspannen het publiek iets goeds te genieten te geven. Bij kon. besluit van deu 15 is benoemd tot sub stituut-officier bij de arr. rechtbank albier de heer inr. A. Ittaclaiiie Pont, ambtenaar van bet Openbaar Ministerie bij de kantongerechten te 's Gravenhage en te Delftstandplaats te 's-Graveuhage. In eene op den 16 gehouden voltallige raadsvergade ring van 15 leden werd te Vlaardingen met algemeene stemmen tot directeur der gemeente-werken benoemd onze vroegere stadgenoot de heer A. Itz. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 unr als volgt: op den 16 759.5 den 17 771.5. De eerste der vier voorstellingenin dezen winter door de Koninklijke Vereeniging „Het Aederlandsch Tooneel" alhier te geven mag in alle opzichten ge slaagd genoemd worden. Zoowel de opkomst van het pu bliek, als de keuze der stukken en de vertolking daarvan, waren zeer bevredigend. Hot voorstuk »Een bruidschat", waarin een degelijke moraal, werd over het geheel goed weêrgegeven vooral wat betreft de rollen van mijnheer en mevrouw Desgrangesvervnld door den heer Spoor en mevr. Ch. Poolman. Daarna »De kleine Lord", een tooneelspel, dat, opgevoerd op de wijze, als den 16 door ons is gezien', een juweeltje mag worden genoemd. De hoofdrollen in handen van mevr. Pauwels-van Bienen den heer Louis Bouwmeester en den jongenheer Stoete werden meesterlijk vertolkt. Menig moment was aangrij pend schoon alsin het eerste bedrijf het afscheid van de moeder, waarin zij haar eigen geluk ten offer brengt, tor wille van dat van haar kind. Zoo ook de wijze, waarop de kleine Lord ongekunsteld de goede snaren in het hart van zijn trotschen grootvader weet optewekken en deze daardoor een geheel ander mensch doet worden. Ook het samenspel was voortreffelijkniet één der mede spelenden of hij werkte mede er een mooi geheel van te maken. Als de Vereeniging voortgaat, dergelijke stak ken op die wijze vertolktalhier optevoeren zal he- alkmaarsche publiek door hare opkomst zeker bewijzen dat te waardeeren. ziekenverpleging en verbandleer. Reeds gedurende een paar weken is de cursus in ziekenverpleging en verbandleer door mevr.dr. Hammer dn Saar, van Amsterdam, alhier te geven, in werking. Thans bestaat bij genoemde dame, blijkens achterstaande advertentie, het voornemen, zoo de deelneming voldoende blijkt, tot de oprichting van nog eene klasse, naast de bestaande, overtegaan. Waar hiervoor onze vrouwen en meisjes voor het dagelijksch leven zooveel te leeren valt, mag zeker een rnime deelneming verwacht worden. Winter-landbouwcursus. Voor den voorgenomen winter-landbouwcursns alhier, tot de oprichting waarvan de afdoeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van landbouw pogingen in het werk stelt, hebben zich 23 leerlingen aangemeld een cijfer, dat de verwachtingen overtreft. Al zonden, wanneer ieder boer doordrongen was van het nut van vak-onderwijs, ook voor zijn bedrijf, zeker veel meer jon gelieden nit dezen stand daarvoor in aanmerking komen, men mag niet alles op eens vergen en kan voorloopig met dit resultaat zeer tevreden zijn. Er zijn er eenige onder, die reeds den leeftijd van twintig jaar te boven gaan. Het pleit zeker voor hnn persoon, dat ook zij dat middel om hnn kennis alsnog te vermeerderen, aan grijpen. Nu de Afdeeling zich in znlk eene belangstelling voor haren cursus mag verheugen heelt zij zich gewend tot den minister van binnenl. zaken om rijkssubsidie en tot b. en w. der gemeente Alkmaar, om. overeenkomstig het besluit van den raad van September 1894, een verwarmd en verlicht lokaal voor het doel aantewijzen Tramomnibus Iiangedijken. Als er ergens op het platteland behoefte bestaat aan eene gemakkelijke en goedkoope verbinding met de nabij gelegen staddan is het zeker aan het nijvere Langedijk ten opzichte van Alkmaar. Reeds vroeger heeft men plannen besproken, om eene tramverbinding tot stand te brengen. Doch op velerlei bezwaren is dat toenmaals afgestuit. Thans heeft de heer A. Balder Dz. het plan opgevat, om met een dor tramomnibussen van de Alkmaarsche Tramvereeniging tweemaal per dag heen en wéér de verbinding met dit zeer bevolkte deel onzer provincie te onderhouden. De bedoeling is, af te rijden van het Paardshoofd aan den Dijk en over de Draaibrug, den Erieschen weg den Munniken weg, den Nollen, den Twuijverweg volgende, de Langedijker dorpen te bereiken. Voor diegenen onzer stadgenooten die dit interessante koolland bij uitnemendheid, met zijne tallooze door water omringde akkertjes, nog niet kennen, is een tochtje daar heen alleszins aan te bevelen. Het is een der nijverste plekjes van Noordholland. Kookcursus. Op dinsdag, 5 November, zal alhier een cursus in het koken worden geopend, in liet perceel, aan de Oude- gracht A no. 144. De leiding er van is toevertrouwd aan eene deskundige, mej. Metelerkamp. Wij maken opmerk zaam, dat tot vrijdag, 25 October, tot aangifte gelegen heid bestaat. Het onderwijs is bestemd voor minvermo gende meisjes van 12 tot 16 jaar en kost slechts 9 cents per les. Er worden twee lessen per week gegeven en wel dinsdags en vrijdags van 11/2 tot 4 uur namiddags en dat gedurende maand. Wanneer men bedenkt, dat het door de leerlingen zelf bereide maal bovendien door hen mag worden verorberddan is het schoolgeld zeer matig te noemen. In achterstaande advertentie vindt men nadere bijzonderheden. 15 October. Door den Notaris M. GOUVERNE. Boerenplaats met uitmuntende weilanden te Bergen aan de Ringsloot van de Bergermeersamen groot 31.90.50, in bod gebracht opf 12632,50 Afslag, combinatiën en eindtoewijzing op dinsdag, 22 October 1895, 's morgens 11 uur, bij mej. wed. C. Ol denburg Bergen. GEBOREN 15 Oct. Hieronimus Franciscus, z. van Arie Roobeek en Aaltje Cornelisse. OVERLEDEN 16 Oct. Johannes Kors 60 j. en 9 m. Cornelis, z. van Joannes Ruis en Maria Pover, ruim 14 m. 17 Arie Bonter, 37 j. Zuid- en Aoord-Schermer. Ondertrouwd: 21 Sept. Willem Kat en Trijntje Korver. Geboren: 2 Sept. Pieter, z. van Gerrit de Jongh en Aaltje de Geus. Overleden: 2 Sept Jan, z. van Jan Knijn en Geertje van Zijp, 3 j. Cornelis Kooij, echtgen. van Autje Root, 61 j. 19 Geertje Aris, echtgen. van Pieter Klinkhamer, 75 j. Uitluiden. In het begin dezer week werd een geheel ontredderd wrak door vissehers binnengebracht en den 16 des morgens bracht oen belgisehe steomreiler een noorseh schip met balken binnen dat, door de be manning verlatenin zeer treurigen toestand verkeerde. AMSTERDAM, 16 Oct. Shanghai. Op het transport „Kungpai," nabij Kingau had eene ontploffing plaats. 600 Man troepen zijn gedood. Tweede Kamer. 's-Gravenhage 17 Oct. 1895. Aangenomen is met 55 tegen 14 stemmen het regee- ringsvoorstel tot reorganisatie van de landbouwschool te Wageningen na verwerping met 58 tegen 10 stommen van een amendement van den heer Viruly tot stichting eener zelfstandige tuinbouwschool. De heer van Stirnm heeft verlof aangevraagd tot het honden van een inter pellatie betreffende den opslag van dynamiet te Rozenburg. AMSTERDAM 16 Oct. r anderen, 201 vette kalveren f 0,60 a f 0,70 p. P., 40 nucht. kalv. f 9,a 11, 358 vette varkens f 0,30 a 0,36 p. P. AMSTERDAM 16 Oct. Aatdappelen: Friesche Zaaiers

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3