No. 125. Eerste blad. Severs en Megsutigste jaargang 1895. ZONDAd 20 OCTOBER. Kaasbereiding en Kaashandel. Nederland, ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Mlnsdag-, Wonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1,— De 3 nummers 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. »Kom op een vrijdagvoormiddag in het kaasseisoen te Alkmaar de meer dan 70 dorpen, die rondom de Noord- hollandsche metropolis liggenhebben hun contingent geleverd. Beemster Purmer Schermer Waard hebben zich leeg geschud in het kleine nette stadje. Yan de velen, die aan deze vriendelijke uitnoodiging van Hildebrand, in de Camera tot zijn lezers gericht, hebben voldaan zullen slechts enkelen zijn die teleur gesteld huiswaarts keerden. En die enkelen moeten of van nature ontevreden menschen geweest zijn èf een somberen herfstdag getroffen hebben. Want des zomers 's morgens als de zon schijnthet klokkespel van de Waagtoren ouderwetsche deuntjes speelt en de houten trompetter op middeleeuwsche wijze aan den tijd herinnertdan levert het plein, met glim mend gele kaasjes getooid, een kleurig en schilderachtig tafereel op. Precies op dezelfde wijze als bijna een halve eeuw ge leden toen Hildebrand de Camera schreefliggen zij neder, netjes twee bovenelkaar op de uitgespreide met het naamcijfer der eigenaars gemerkte zeilen, de mooiste bovenop. En dan die bedrijvigheid Ook thans nog evenals voor vijftig en misschien voor honderd jaar moet klokslag twee, al wat gij hier ziet verkocht zijn. »Geen boer wil aijn kaas weer meênemen," zei Hildebrand reeds. Ook de kaasdragers komen in hunne witte pakjes met hunne gele groene en roode hoeden op hun onveran derlijk sukkeldrafje (evenals hun vaders, grootvaders en betovergrootvaders) om de verkochte stapels op de berries weg te brengen, waar zij heen moeten naar een schip of een pakhuis. Het is waar, de gaslantaarns met hun altijd brandende nachtpitjes en de boot, door een petroleummotor gedreven, passen niet bij 't geheel. Maar overigens is de illusie volkomen. Vooral wanneer een stapel verkeerd bezorgd is en een gejuich door alle leden van 't kaasdragersgilde wordt aangeheven, of ook als een half dozijn kazen van de berrie afrollen en tot twee malen door een achttal rappe handen worden opgeraapt, dan waant gij u verplaatst in den goeden ouden tijd, toen allerlei verderfelijke uitvindingen nog moesten ge daan worden. Indien dan ook het doel van deze markt was om de gedachten van verdwaalde vreemdelingen eenige oogen blikken in de tijden van olim terug te voeren, dan zou de voortreffelijkheid der inrichting dezer markt boven alle bedenking zijn. Het zou vandalisme zijn, om het Waagplein van asphalt te voorzien en de draagbaren door lichte wageutjes te vervangen. Indien slechts één gildebroeder hetzelfde werk als thans vier kon verrichtendan zou zelfs de titel van kaasdrager in onbruik raken met alle daaraan ver knochte privilegies, Niet minder verschrikkelijk ware hetindien de ge meente vergunde aan hem, die zijn kaas niet tot behoor lijken prijs van de hand kon doen, in het Waaggebouw zelflot de volgende markt zijn voorraad op te slaan. Want sedert onheugelijke jaren is het een wetdat de boer moet verkoopen, om 't even welken prijs hij bedingen kan op straffe dat hij zijne kaas weder naar huis moet nemen. Evenzeer zou het tegen alle traditie strijdenindien een gedeelte van het Waagplein voorzien werd van een afdakdat eenige beschutting gaf zoowel tegen stort regen als tegen feilen zonneschijn. Want de hoofdzaak is, dat de verkooper van zijn kaas wordt bevrijdt en als De laagste prijs is misschien overdreven. In Rusland zijn de nagemaakte Edammers nog minder waard. Hoewel het product bijua- naar alle landen vervoerd wordtzijn Engeland en Frankrijk onze grootste af nemers. Wat blijkt nu? Dat de kaas, die in die landen zelf gemaakt wordt, duurder is, dan die wij uit ons land ver koopen. Zeer zeker, de Engelschman heeft groote voorliefde voor de producten van eigen bodem. Zijns inziens bestaat geen beter bier op aarde dan pale ale of Guiness stout, geen beter kaas dan Chester. Het is best mogelijk, dat hij hierin ongelijk heeft. Maar zijn smaak is niet andersen men heeft zich daarnaar te richten. Indien men exporteert, dan moet men rekening houden met den smaak der bewoners van het land waarheen men zijn goederen zendt. Doen de hollandsche kaasmakers dit? Zij vervaardigen een productdat met den loop der eeuwen hoogst waarschijnlijk niet van beter qualiteit geworden is, en dat in ieder geval minder waarde heeft, dan het gelijksoortig product in andere landen. Hierbij komt nog dit nadeeldat alle handelswaren van de beste hoedanigheid beter prijs houden dan die van tweede of derde soort. Niet beter wordt de zaak, wanneer men in aanmerking neemtdat de noordhollandsche kaas in dit jaar veel aanleiding tot gegronde klachten gaf. Vijftien doctoren in de rechts- of staatswetenschap en evenveel notarissen, candidaat-notarissen, ook van buiten de stad en zaakwaarnemers, zijn eiken vrijdag en zaterdag te spreken indien du landman een rechtsgeleerd advies behoeft. Alsof zijn bedrijf ten deele bestond in 't voort brengen van rechtsquaesties Ziet echter zijn kaas blauw gestippeld van binnen, dan is er niemand in geheel Alkmaar, dien hij daarover kan raadplegen. In sommige kaasfabrieken krioelt het van kleine vliegen. Doch waar is het laboratorium te Alkmaar waar de spinnen gecultiveerd worden om deze schadelijke insecten te verslinden Toen in Florida de rijpe sinaasappelen vernietigd werden door een schadelijke schildluiszond de arneri- kaansche regeering een entomoloog uit naar Australië die vandaar een kevertje meenam. Deze kever heeft de schildluis verdelgd en de oranje- appelencnltuur in Florida gered. In de blijdschap zijns harten noemde de gelukkige ge leerde zijn vijfde dochtertje Vedalia, denzelfden naam als dit nuttige kevergeslacht draagt. De moeite die de fransche regeering en tal van onder zoekers zich gegeven hebben, om de amerikaansche druif luis (Phylloxera vastatrix) onschadelijk te makenzijn overbekend. Maar te Alkmaar zal men vruchteloos zoeken naar den bacterioloogdie zich bijzonder voor de kaas bacillen interesseert. Toen onlangs de commissie van toezicht op de rijks landbouwproefstations onderzocht welk lokaal geschikt zou zijn om eene inrichting van dien aard hier ter stede te vestigen, werd het verwezen naar het kleinste vertrekj van het ijkkantoor En hoeveel jongelieden uit den boerenstand zijn er die van den kaashandel iets weten Terwijl in de andere takken van industrie de producent er naar streeft, in relatie te komen met den consument, verkeert de noordhollandsche boer in volslagen onbekend heid omtrent de vraagwaar de kaas wordt heen ge> ons voorkomt is de prijs niet slechts gedaald ten gevolge van algemeene oorzaken. Werd dit handelsartikel ook daarom niet minder waard, omdat veel kaas van mindere qualiteit wordt gemaaktzoodat het goede produet er onder lijdt Slechts indien wetenschappelijke onderzoekers zich dezen kwijnenden tak van nijverheid wijden is verbetering te voorzien. Anders niet. Met huismiddeltjes komt men er niet meer. De tijdis voorbij dat men de vruchtbaarheid van het vee dacht te vermeerderen door de koe levende kikkers te laten inslikken. Alleen wetenschappelijk onderzoek en meerdere kennis kunnen ons redden. hij zich laat nat regenen, dan doet hij dit uit stijfhoof- zonden en welke aanmerkingen op zijn waar worden ge digheid. Hij kan toch, als hij maar weinig genoeg vraagtal tijd verkoopen. Doch deze oude vormen zouden minder ter zake afdoen, indien men geen vrees behoefde te koesterendat zij samenhangen met den achterlijken toestand der kaas industrie zelf. Is die vrees geheel ongegrond Staat men niet voor het feit, dat in Noordholland de schoonste weiden van geheel Europa te vinden zijn dat het voortreffelijkste vee op die weiden graastdat bijna Dergens de melk zooveel goede eigenschappen heeft als ten onzent, terwijl de kaas, die hier gemaakt wordt van "alle kaassoorten de laagste prijzen der wereld haalt. maakt, welke vereischten worden gesteld, Ook mist men hier eene inrichtingwaar beproefd wordt te vervaardigen die kaassoorten, welke op de buiten landsche markten hoogere waarde hebben. Waar is de coöperatieve vereeniging tot kaasexport Hoeveel jongelieden uit den boerenstand gaven zich de moeite tijdelijk in FrankrijkEngeland of Duitschland hun vak te beoefenen Het stellen dezer vragen heeft geene andere bedoeling dan om in overweging te geven de hoofdvraag is onze kaasindustrie met den tijd meêgegaan Heeft zij partij getrokken van de vorderingen der wetenschapgelijk elke andere industrie Dat is het wat wij meenen te mogen betwijfelen. Naar Het wetsontwerp houdende verklaring van het alge meen nut der onteigening ten behoeve van een spoorweg van Schagen naar Wognuni wordt den 22 door de Tweede Kamer in behandeling genomen en daarna 1°. de indische begrooting voor 1896; 2°. het wetsontwerp tot wijziging van de tarieven van invoer- en van uitvoer rechten in Nederl. Indië. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederl-Iudië van den 18 wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 329.300 pikols Des morgens is op de Brekken bij Sneek de tjalk- schipper J. Hendriksma met eene lading suikerbieten, bestemd voor Zaandam, gezonken de schipper, zijne vrouw en de knecht werden gered, maar hun 3jarig kind, dat tijdens het onheil beneden speelde, was niet te redden, Te 's-Gravenhage heeft de gemeente-ontvanger zich bereid verklaard aan de gemeente verschuldigde gelden per postwissel in ontvangst te nemenhet voor voldaan geteekende aanslagbiljet wordt teruggezonden, als het bij de toezending, vergezeld gaat van het daarvoor vereischte postzegel. Amsterdam. Den 18 zijn vier van de zes voor onderwijzeres geëxamineerde dames geslaagd, n. 1. M. F. de Kanter en E. M. Braakman te Haarlem, A. van Apeldoorn te Beverwijk en A. J. de Weijer te IJmul- den. De burgemeester heeft naar aanleiding van de in de gemeente voorkomende gevallen van febris tyhoidea de ingezetenen op nieuw gewaarschuwd tegen het gebruik van ongekookte melk. Den 17 des avonds is eene ver gadering gehouden van bewoners van Singel en Heeren gracht, in de nabijheid der buurt van de Bergstraat, naar aanleiding van de aldaar voorgekomen typhusgevallen, opgeroepen door de heeren Jan Brongers en Justus van Maurik. Op die vergadering werd van deskundige zijde ook sterk aangedrongen op het koken der melk tot 100 graden Celsius, op het goed nazien van beerputten, riolen en kolken en op het flink ontsmetten met chloorkalk op het gevaarlijke van het omwoelen van den bodem in een stad als Amsterdam en dientengevolge ook op het bag geren. krommenie. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer J. C. van der Maal. Van de 220 kie zers kwamen slechts 78 op. Oudcnrspel. Door den heer A. Stramrood, pro ponent, is bedankt voor het beroep te flensbroek, gem. Oterleek. Standbeeld Willem 111. Onder de plannen, die ter verwezenlijking worden aan bevolen met het oog op de troonsbestijging van Koningin Wiihelmina, behoort o. a. een voorslag van het Rotter- damsch advertentieblad, om een standbeeld op te richten voor wijlen koning Willem III. Bij kon besluit van den 17 is de luitenant kolonel B. R. F. van Vlijmen van het 2e reg. infanterie, op nonactiviteit gesteld gerekend van den 10 den dag waarop door hem het lidmaatschap van de Tweede Kamer is aanvaard. Ichennerhorn. Bij net neerrijden van de Scher- meerbrug alhier geraakten den 18, 's morgens, 2 paarden, voor een boerenwagen gespannen, toebehoorende aan den heer K. O., op hol. De berijder liet de paarden, die den wagen verschrikkelijk deden slingeren halverwege het dorp tegen een woonhuis loopen waardoor zij spoedig_ tot staan worden gebracht. Gelukkig liep dit geval zonder ongelukken af. Schagen. De heer J. Merz alhier is den 15 ver kozen tot lid van het algemeen bestuur van den Alge- mi enen Nederl. Wielrijdersbond. In onze gemeente zijn eenige gevallen van roodvonk geconstateerd. Ook lijden vele kinderen sinds geruimen tijd aan eene lichte keelaandoeningdie tot heden bij elk geval een spoedig en gunstig verloop heeft genomen. Van het gevonden kanon in den verbranden gemeente toren alhier bestaat eene af beelding toebehoorende aan den heer A. Meier en geteekend door een vroegeren secre taris der gemeente, den heer van Cantfort. In een bij gevoegd schrijven van genoemden heer lezen wij het volgende: »Noch is er voor eenige jaare uit de grond van het binnenplein (van het oude slot) opgedolven een der 8 cannonne of draaibasse uit de 13 eeuw, do welke op de hoekrondeele van het slot gelegen hebben en thans

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1