Nederland. Buitenland. vleien zij zich met de overwinning. Mocht het zoo ver komen dat zij werkelijk zegepralendan zullen er zeker maanden en jaren noodig zijn, eer de sigarenmakers de schuldentijdens de strike gemaakthebben afge lost. Het is een strijd op jleven jeu dood dien zij voeren alles brengen zij ten offerom hunne eischen door te zetten en een leven van ellende leiden zij om maar niet te moeten toegeven. Wijkeu zijdan vreezen zijdat voor ben een periode van ongekende verdrukking aanbreekt. Waren er nu maar alreeds arbeidsraden een schoone taak ware daarvoor weggelegd. De lange staking heeft èn patroons èn werklieden toegeefljjker gemaakt, doch de eene partij vreest dat aan de andere te bekennen, omdat niemand de eerste wil zijn. Ben lichaam van invloedrijke personendat zich als scheidsgerecht op wierp zon op succes kunnen rekenen. Van een dergelijke afmatting is bij de diamantbe werkers nog weinig te bespeuren. Zes fabrieken met 450 werklieden hebben er in toegestemd bondsfabrieken te worden doch de andere eigenaren hebben zich aaneen gesloten en willen niet toegeven. Een merkwaardig staaltje welke pressie er van beide zijden wordt uitge oefend kwam ons ter oore. Onder den aandrang van den Diamantbewerkersbond had de heer Disselkoen be sloten aan den eisch van bondsfabriek te voldoen bd onmiddellijk daarop werd bij hem het werk hervat. Reeds denzelfden avond kwam het berouw. Zijne vakgenooten signaleerden hem als een woordbreker en een deputatie uit hun midden ging naar zijne woningwaar zij een langdurig onderhoud met hem had. Het resultaat daar van wasdat de heer Disselkoen zich persoonlijk naar het bondsgebouw begaf en daar aan het hoofdbestuur van den Bond met tranen in de oogen verklaarde dat hij op zijn besluit moest terugkomen. Deed hij dat niet, dan was hij voor de toekomst een verloren man want op de Beurs wilde niemand zich meer met hem inlaten en werd hij als een schurftige vermeden. Wilde men hem zijn gegeven woord terugschenkendan was hij zelfs bereid een aanzienlijke som in de weerstandskas te storten. Mag men den heer Polak gelooven en er is geen reden om dit niet te doen dan worden de kleine fa briekseigenaren wier financiën een lang stilstaan der molens niet gedoogen met enorme sommen gesteund door andere industriëelen die vreezen dat ook hunne industrie aan de beurt komt wanneer de diamantbe werkers bun zin krijgen. Om de werklieden niet geheel uit te putten zijn er eenige honderden door het hoofd comité naar Antwerpen gezonden waar de fabriekseige naren zich verbonden hebbengeen werk voor Amster dam te laten verrichten. Bovendien hebben de slijpers daardoor het schrikbeeld van de verplaatsing der industrie aan hunne zijde. Het geruchtdat er ook weer werkstakingsplannen onder de bakkersgezellen broeien, wordt niet bevestigd. Trouwens, de ervaringen van de sigarenmakers en de diamantbewerkers auimeeren niet. Dit is misschien nog wel de grootste beteekenis van hun strijd. Eindigt deze met een nederlaag, dan zal Amsterdam naar alle waar schijnlijkheid vooreerst wel bewaard blijven voor ei algemeene grève in eenig vakmoeten de werkgevers daarentegen in hun schulp kruipen, dan zullen ook de werklieden op ander gebied voortaan een woordje willen meêsprekeuwaar nu nog de patroon alleen aan het woord is. In »Ons Vakbelang," het orgaan van den Typografenbond, is b. v. reeds de vraag der wenschelijk- heid van bondsdrukkerijen en bondszetterijen in elk num- de orde. legde hem op het betalen van 15000 schadevergoeding aan het verarmde gezin van Anthelme. Den 19 is het lid van den Senaat Magnier, lid van den algemeenen raad van het departement Var en directeur van het dagblad Événement, die beschuldigd was zijn invloed te hebben misbruikt om met baron de Reinach te knoeien in de zaak der Zuiderspoorwogmaatschappij, tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. De departementale Raad der Seine heeft 10000 francs toegestaan voor de werkstakers van Oarmauxde voor zitter van dat college gaf in dezelfde vergadering, waarin dat besluit genomen werd de hoop te kennendat de veldtocht naar Madagascar de laatste wezen zou, door Frankrijk naar afgelegen gewesten te ondernemen. Den 20 zijn in alle protestantsche kerken te Parijs, wegens den gelukkigen afloop van genoemden veldtocht, dank gebeden opgezonden. De minister van marine heeft tegenover de begroo- tingscommissie in allerlei bezuinigingen toegestaan tot een bedrag van ongeveer 7.000.000 francs, doch daar entegen de begrooting voor den aanbouw van nienwe oorlogsschepen met hetzelfde cijfer verhoogd zoodat ten slotte het eindcijfer nog ongeveer 100.000 frans hooger is geworden. 008TESRIJK HOSGAK1JË. en Galicië is veel sneenw gevallen. In Stiermarken IEKVIE. De Koning heeft amnestie uitgevaardigd voor alle veroordeelden wegens persovertredingen. SPANJE. Uit Havana wordt gemeld, dat de spaan- sche troepen na een langdurig gevecht eene bende op standelingen van 600 man te Oienvosas hebben uiteen gejaagd. Laatstgenoemden hadden 30 dooden en vele gekwetsten. VEREEKIODE SïATE», Te Nieuw-Orleans heeft een groote brand gewoed in een rijstmolen en eenige andere gebouwen; de schade wordt op f 750000 begroot. nier aan FRANKRIJK. Den '13 Juli 1.1. gaf Anthelme, die een proces voerde tegen den photograaf Fromentin, dezen in woede een slag op het hoofd op de trap in het gebouw der rechtbank van koophandel te 1 arijs, waarna Fromentin hem mot vijf revolverschoten doodde. De jury heeft den 14 Fromentin onschuldig verklaard, daar hij zich slechts door zijn drift had laten vervoeren, doch het was zijne Hij had den moed niet, de vreeselijke waarheid aan zijne kinderen mee te declen. Hi; wilde ze hun langza merhand leeren kennen. Al was zijn vermogen ook vreeselijk verminderd, zoo had hij toch nog altijd ge- noea om gedurende langen tijd het noodige bij te dragen voor het budget van zijne kinderen. Vooreerst wilde hij de zijnen, die hij zoo innig lief had, nog zoo lang moge lijk in hunne gelukkige onwetendheid laten. Hij kon aich den tijd gunnen om Victor en Frida ongemerkt aan eene eenvoudiger wijze van leven te doen gewennen, De hemel zij gedanktdat de kinderen nooit gebrek behoefden te lijdeu Als zij een weinig overleg gebruik ten hadden zij ruim genoeg. En zij zouden wel zoo wijs zijn om dat te doen. Victor was een groot kind, geheel onervaren in geldzaken en Frida had zoo weinig eischen, dat zij eerst door den kunstzin van Victor op de ge dachte was gekomen geld uit te geven voor onnoodige dingen Voor het onnoodige was nu trouwens geen geld meer. Treurig was het, zelfs zeer treurig, maar toch nog"niet om wanhopig te worden. Nadat Donnsdorf zijne tactiek goed overdacht had voelde hij zich geruster, en hij slaagde er werkelijk in den waren stand van zaken geheim te honden zoowel voor Frida als voor Victor. Dikwijls sprak hij over de slechte tijden waariu ieder zich moest gaan bezuinigen Victor was het geheel met hem eens en kocht een uur later eene kostbare turksche pijp met zilveren be- sla<* die door haar vorm en kleur jnist geschikt was om° eene hinderlijke leegte in de versiering van zijn atelier aan te vullen. Zonder in bijzonderheden te tredenhad Donnsdorf aan zijne kinderen de zaak geheei overeenkomstig de waarheid meegedeeld zeggende dat hij tengevolge van het onrustigezenuwachtige en overmoedige drijven van Hennern groote verliezen had geleden en geen lust had om nog verder deel te nemen in die gevaarlijke onder nemingen waar zgn neef jnist het meest meê op had. Voor het oog van de wereld was de scheiding van de compagnon op de minnelijkste wijze geschied. Zij bleven voortdurend op een goeden voet met elkander. Maar iu werkelijkheid was de tweedracht zoo volslagen mogelijk. Tweede Kamer. Den 18 was aan de orde de conclusie der commissie in wier handen gesteld waren de inlichtingen op het adres van het bestuur der coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging »de Hoop" te 's-Gravenhage hou dende verzoek, om vast te stellen, welke bezigheden een ambtenaar gedurende- zijn vrijen tijd mag waarnemen. De commissie stelde voor 1. om te besluiten dea minister van waterstaat, handel en nijverheid dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen; 2e. als het oordeel der Kamer nit te spreken dat het verzoek van het bestuur der 's-Gravenhaagsche Coöp. Broodbakkerij en verbruiksvereeniging de Hoop", vast te stellen welke bezigheden een, telegraaf- of ander ambtenaar gedurende zijn vrijen tijd mag waar nemen niet voor inwilliging vatbaar is b. het kon. besluit van 5 November 1851 iu dien geest behoort te worden gewijzigd en aangevulddat geen rijks-ambtenaar eene bezoldigde of winstgevende bijbetrekking mag vervullen ol eenig beroep of bedrijf mag uitoefenenzonder voorafgaande machtiging van den minister met handhaving, voor zoover noodig, van de bestaande bepalingen ten aanzien, van de voor het leven aangestelde ambtenaren en van leden der rechter lijke macht. De heeren Kerdijk, Rutgers van Rozen burg en de Be anfo-rt bestreden de voorgestelde conclusie, welke door den heer Goekoop verdedigd werdterwijl de minister van waterstaat verklaarde zich ook niet met punt b. der conclusie te kunnen ver- eenigen. De daar voorgestelde maatregel zon toch leiden tot grooten administratieven omslag. De commissie voldeed aan den w®nk van den heer Rutgersom in hare conclusie op te nemendat bij e weigering het eritermm van Staatsbelang moet gelden. No. 1 werd, zonder hoofdelijke stemming aan genomen no. 2a met 45 tegen 12 stemmen; no. 2& werd verworpen met 46 tegen 11 stemmen van, de heeren Rutgers van Kerkwijk, PyttersenBahlmannSmits vanDOijen, Oonradde Kantervan Gijn Zijlma en Heldt. De conclusie in zake het adres van den gewezen mili cien E. Niemann te Munnekemoerhoudende verzoek om pensioen,strekkende tot dankzeggingwerd aangenomen met 47, tegen 5 stemmen. Met algemeene stemmen werden achtereenvolgend voor kennisgeving aangenomen de conclusie in zake de inlich tingen op het adres van J. H. Bosman betrekkelijk een schadeloosstelling en het koloniaal verslag over Suriname en Curasao over 1894. Donnsdorf kon er zich maar niet, over heen zetten, dat hij door de gewetenloosheid van zjjn neef, dien hij had voortgeholpen toen deze nog niets bezatbijna zijn ge- heele vermogen had verloren. Emil Hennern had dan toch zijne goede kinderen van de verwachte erfenis beroofd En Hennern was diep verontwaardigd over de kortzich tigheid in zaken en den klein-burgerlijken angst van agn onnoozelen bloedverwantwiens onverstand de eenige oorzaak was dat de naam en het crediet van de oude firma op gevoelige wijze geschaad wasdat het. huis door de crisis een groote klap had gekregen en dat Hen nern daarbij al wat hij door zijn verstand, zijne omzich tigheid en zijne vlugheid had verworven, weer verloren had. °Het was een ware uitkomst voor hem dat het hem gelukt was door de verstandige, bijzonder goed over legde tusschenkomst van de kleine mevrouw Agne» het vertrouwen te winnen van een rijk kapitalist zooals Ehrike Hennern was altijd van meening geweestdat de invloed van het vrouwelijke element bij de groote en kleine gebeurtenissen in het leven door de meesten te weinig op prijs gesteld wordt. Hij had zeor goed in gezien wat hij met de hulp van zijne vriendin Agues van Ehrike gedaan zou kunnen krijgen. Hij had ook voortdurend de schoonheid en de schranderheid van zijne vrouw Eugenie ais een groote macht beschouwd en hot had hem in de hoogste mate verdroten zelfs vertoornd, dat hij niet over die kracht kon beschikken. Wordt vervolgd. Te Velp zijn in de afgeloopen- week negen nieuwe gevallen van dysenterie aangegeven-; tien personen zijn hersteld en drie aan die ziekte overleden. Amsterdam. De gemeenteraad heeft den 16 ter tegemoetkoming aan het bezwaardat bij de bevolking bestaat tegen het gebruik maken van de nieuw aange legde Westerbegraafplaats, hoofdzakelijk bestaande in den grooten afstand en in den slechten toestand van den weg daarheen, besloten, te trachten, daarin verandering te brengen, door aan te nemen het, voorstel van burgemeester en wethouders, om voorloopig voor rekening der gemeente gedurende hoogstens een jaar een rijtuigdienst naar de begraafplaats in te richten, waarmede de aansprekers den lijkstoet kunnen volgen van het gebonw der onde Wes terbegraafplaats, terwijl op Zondag het publiek voor 3 heen en terug naar de begraafplaats zal kunnen rijden. Burgemeester en wethouders hebben den gemeenteraad voorgesteldde buurtsecretariaten op te heffen 6n het in orde honden der bevolking in één bureau samen te bren gen. Thans geschiedt de inschrijving in de bevolkings registers aan de bnnrtkantoren en op hetCentraal-bnrean. Zij wenschen daarvoor een gebonw te stichten op de terreinen der voormalige rectorswoning aan den Singel waarvan de kosten geraamd zijn op f 61000. Den 18, des avonds, is in de handelsdrukkerij van den heer G. A. Kate aan de Raamgracht, de eerste verdie ping waar zich een papierbewaarplaats bevond uitge brand terwijl de zetterij op de tweede verdieping groote brandschade bekwam. In het tijdelijk onbewoonde-perceel aan de Keizersgracht No. 694 zijn eenige zilveren en gouden voorwerpen ont vreemd door personen, die zich toegang tot dat perceel hadden weten te verschaffen. Den 17 zijn voor vrije- en orde-oefeningen twee van de vier candidaten geslaagd, nL D. Rooker te Enkhuizen en Ph. Gohen te Amsterdam. Uit een schrijven van den heer W. Hovy alhier aan dr A. Knijper, in antwoord op een schrijven in dat blad den 27 September geplaatst, blijkt, dat- hij als mede directeur der Vrije Universiteit zai aftreden. Den 20 is alhier overleden de heer mr, J. L. de Leao Lagnnasedert het jaar -1881 lid van Ged. Staten van Noordholland. Den 21 is alhier één van de vijf geëxamineerden voor onderwijzeres geslaagd, nl. mej.- J. Kampman te Haarlem. Heemskerk. Burgemeester en wethouders hebben den 18 besloten aan Gsd. Staten, te berichten, dat wat de gemeente Heemskerk betreft, aan den concessionaris toestemming zal worden verleend de stoomtram in ex ploitatie te mogen brengen langs den Rijksstraatweg, met verbinding van Heemskerk langs den Khikemsweg door middel van een geregelden <amnibusdienst. De geïsoleerde ligging van Heemskerk, en het nut en belang, dat dez6 gemeente bij, de voorgestelde verbinding zou kannen heb ben, hebben hierbij don doorslag gegeven, terwijl ook de belangetn, der geheele streek tusschen Beverwijk en Alk maar niet weinig invloed op de genomen beslissing hebben uitgeoefend. Koog aan ale Kaan» Den 17 is de flink ge bouwde goed loopende molen de Matsman (Marsman) bij openbare veiling opgehouden voor f 3000. Krommenie. Voor de vrije verkiezing van een lid van den Raad. moet herstemd worden tnsschea.de heeren W. M. van Vliet met 28 en P. J. van Gelderen met 21 stemmen. Purmerend. Bij de gereformeerde gemeente is beroepen ds. J. J. Miedemate Witmarsum. Bij de den 18 gehouden verpachting van het reeht tot het ophalen van beer, asch en vuilnis in deze gemeente, zijn 2 inschrij vingsbiijetten ingekomen. De minste in schrijver bedong, eene vergoeding van wege de gemeente van f 2000 per jaar, zoo hij gehouden word hefevastge stelde minimumloon aan do werklieden uit te betalen 0f 1000 wanneer hij, evenals thansdaaromtrent vrij, bleef. De tegenwoordige pachta-r geniet eene vergoeding van f 250. De belangrijk meerdere uitgave, welke hier door van da gemeentekas wordt gevorderd, heeft burg. n weth. doen besluitende al of niet gunning aan den -aad over te laten. iEabrlek voor aardewerk» De firma de wed. N. S. A. Brantjes en Co. alhier heeft aan burg, en weth. vergunning verzocht tot het oprichten van eene fabriekbestemd om delftsch en ander aarde werk te vervaardigen. Naar wij vernemen zal de vuur vaste-steenfabriek van diezelfde firma daarvoor worden ingericht. Met de voorlcopige werkzaamheden is men reeds aangevangen. Aan de ringrijderij, den, 19 alhier gehondeD, namen 14 personen deel. De prijs W/erd gewonnan door J. Bakker nit Pnrmer met mej. M.. Beets alhier de eerste premie door J. Droog alhier met mej. A. Droog alhierde tweede premie door J-. W. Oudejans uit Beemster met mej. G. Oudejans aldaar. Voor de harddraverij waren 2,0 paarden ingeschreven. De prijs f 40 werd gewonnen door het paard van Jb. Edel Kz. te Beemster; de eerste premie f 20 door dat van Lijnkamp te Houtrijk en Po- lanen de tweede f Ifö door dat van den heer K. Raat te Beemster. Rijp. De gemeenteraad heeft eervol ontslag ver leend aan den heer J. Visser als gemeente-ontvanger en als zoodanig benoemd.den heer R.Koker, gemeente-secretaris. Wormerveer. In 27 gezinnen heerseht roodvonk. IJniuiden» Van 13 inschrijvers naar het bouwen van een vischpakhuis met ijs- en koelkelder en vijf boven- of benedenwoningen was de heer Hamburger van Am sterdam den 18, voor f 18500 de laagste. Zaandam. De gemeenteraad heeft den 17 met 11 tegen 5 stemmen verworpen het voorstel van burgemeester en wethouders, om voor f 4820 een terrein aan te koopen tot verplaatsing va» den -reinigingsdienst. Texel. In de den 19 gehouden vergadering der afdeeling Texel" van d» Hollaadsche Maatschappij van Landbouw werden d» bij gelegenheid der nfdeelingsten- toonstelling in September j.l., verkregei medailles, prijzen en getuigschriften san de betrokken personen uitgereikt. Daarna werd aan do ledec medegedeeld, dat op kot eiland een lijst circuleerde ter tenkenimg, ten einde het daarheen te leiden, dat nog in dit seizoen de landbouwkundige »Ericus'' iu de vergadering oplroedt als «pretor. Indien men dezen bepaalde vragen wensehte te doen, betreffende landbouw of veeteelt, zeo werd het wensehaljjk geoor deeld die vragen nu, reeds te berde te brengen, opdat de te houden rede de verlangde antwoorden kon geven,.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2