I Nederland. revolverschoten gelost op den directeur van politie Brett- schneider, die door een schot getroffen werd. Ziegenbalg werd in hechtenis genomen. FRANKRIJK. Den 22 heeft de heer Ohallemel Laconr in den Senaat uitgeweid in den lof der troepen op Madagascar de heer Brisson deed in de Kamer het zelfde onder langdurige toejuichingenverder deelde hij mede dat hij talrijke aanvragen om interpellatiën had ontvangen. De interpellatie over Carmaux is op den 24 bepaald. In de wijk Sarbonne te Parijs is de socialist Lefèvre tot lid van den gemeenteraad gekozen. IT AI-BK. Bij de heftige stormen, welke in de laatste dagen alhier gewoed hebben zijn in het geheel 50 per sonen gedood en verscheidene honderden gewond. OOSTKNRIJK-HONGARIJK. Bij de opening van het Huis van afgevaardigden op den 22 hield de minister-president, graaf Badenieen redevoering. Wat do kwestie der nationaliteiten betreft, zeide hij, dat alle werkelijk gerechtvaardigde en wettelijk geformuleerde aanspraken onpartijdig zullen worden onderzocht, en dat men rekening zal honden met den traditioneelen toestand, in het leven geroepen door de historische ontwikkeling en den overwegenden invloed van het duitsche volk. De regeering heeft volkomen vertrouwen in het czechische volk en daarom heeft zij afgezien van alle maatregelen van vergelding. Van hare welwillendheid tegenover Boheme had de regeering reeds een bewijs gegeven door de uitzonderingsmaatregelen op te heffen. In het vervolg zijner rede zeide graaf BadeniDe regeering zal onafhankelijk blijven zij zal leiden, maar zich niet laten leiden en aldus handelen volgens scherp omschreven beginselen, zoowel in theorie als in practijk. Hij deed een beroep op de partijen, die zich gevormd hebben op zedelijke grondslagen en die een ideaal doel op practisch terrein nastreven. De regeering zal zich niet begeven op dorre wegen, die op de vernietiging van de menschelijke maatschappij uitloopen; zonder reactionair te zijn, zal zij waken voor do handhaving van de gods dienstige en zedelijke opvoeding der natie. Zij zal zich bezig houden met de verbetering van den economischen toestand vooral in die landen die zich in een minder gunstigen toestand bevinden. Do Kamer zal zich hebben bezig te houden met de begrooting, het vergelijk met Hongarije, met een zeer liberaal ontwerp tot hervorming van het kiesrecht, met maatregelen strekkende tot ver betering van het lof der lagere klassen en met de voort zetting der belastingherziening. Tegenover geen enkele partij zal de regeering het beginsel verdeel en heersch" in toepassing brengen zij zal rechtvaardigheid als haren hoogsten plicht beschouwen. Deze rede werd zeer toegejuicht. De Kamer besloot, den 24 de beraadslaging over de verklaring der regeering aan de orde te stellen. Dezelfde toespraak hield graaf Badeni in het Heeren huis. Alleen voegde hij er nog bijdat de regeering zeker is gesteund te zullen worden door het Hoerenhuis, waarop zij in volle vertrouwen een beroep doet. Hij werd zeer geluk gewenscht met zijne redevoering. Den 22 hield in het hongaarsche Hnis van afgevaar digden Frans Kossuth een interpellatie over de gebeur tenissen te Agram, waarvoor hij de regeering verant woordelijk stelde. Hij sprak heftig zjjn af keuring uit over het schrijven, door den keizer aan den ban us van Croatië gerichten vroegwaarom de regeeriug geen genoeg doening heeft verlangd voor de beleediging van de hon gaarsche vlag, een genoegdoening waarop de natie recht heeft. Hij voer heftig uit tegen de regeering en de liberale partijen verweet der regèering gebrek aan energie (gemompel bij de rechterzijde)hij verlangde, dat de hongaarsche vlag geheschen zou worden op dezelfde plek waar de smaad is aangedaan en dat de troepen en de overheidspersonen dan voorbij de vlag zouden trekken. Verder verlangde hij dat de kwestie van de genoegdoe ning voor de beleediging behandeld worde in de eerst volgende zitting. Baron Banffy, president van den ministerraad, wees de beschuldiging, dat de regeering voor de gebeurtenissen terugdeinstverre van zichhet schandaal van Agram moet integendeel besproken worden en de regeering zal antwoorden op al de vragen, die men haar zal stellen. Josipovitsch spoorde de leden tot gematigdheid aan. Een voorstel van den president, om den 23 het wets ontwerp betreffende de rechtbank voor strafzaken in Budapest te behandelen, werd metf 133 tegen 94 stemmen aangenomen. Vervolgens vroeg graaf Apponyi aan den minister president inlichtingen over de stappen, door dezen ge daan om genoegdoening te verkrijgen voor de beleedi ging van de hongaarsche vlag. Hij vroeg, of baron Banffy den invloed, die hem bij de grondwet is gegeven, heeft doen gelden op de redevoeringen door den keizer te Agram gehouden, en op het schrijven des keizers aan den banus van Croatië, want de verantwoordelijkheid daarvoor rust op de regeering. Hij voegde er bijj>Wij zullen deze zaak regelen, zoo mogelijk met den minister-president en zoo noodig zonder hem." Het oostenrijksche ministerie heeft den staat van beleg opgeheven welke op 12 September 1893 te Praag werd afgekondigd. De czechen hebben met ingenomenheid dezen maatregel begroet. De hongaarsche Magnatentafel heeft het wetsontwerp betreffende de vrije uitoefening van godsdienst in zijn geheel aangenomen waardoor een einde gekomen is aan den langdurigen strijd over de kerkelijk-staatkundige wetten, een strijd, die geëindigd is met het toegeven der clericalen. Te Weenen hebben de gepensioneerde luitenant-veld maarschalk Dunst von Adelsheim en zijne echtgenoote, eboren barones von Lilienberg, zich op eeue bank in het Prater te Weenen doodgeschoten. Moeielijkheden van geldelijken aard worden als de oorzaak beschouwd. TI HHIJK. De turksche bladen bevatten den tekst van een keizerlijk besluit, waarbij de hervormingen voor Armenië worden afgekondigd. De voornaamste maatre gelen zijn nauwlettende keuze der ambtenaren, volkomen gelijkheid van alle burgersgeregelde inning der belas tingen aanstelling vau vrederechtersonderzoek van gevangenissen instelling van het kadaster, ontwapening der Koerdische regimenten, verbod van executorialen verkoop van akkers wegens schuld. In de dorpen Ansoven en Geivic bij Hassan in het district Ismid (Klein-Azië) hebben nieuwe troebelen plaats gehad. De circassiërs vermoordden 100 armeniërs. De troepen zijn niet bij machte om de orde te herstellen. n AIUMiKO. Moelei Mohammed, de bekende broe der van don sultan en sherif van Wazzan is overleden. VRRKKNIRRK ITATB1Ï. In het midden van- den Staat Nieuw-York heeft den 21 een zware sneeuw storm gewoed. Bij Syracuse ligt de sneeuw twee voet hoog Natuurlijk werden Eugenie en Hennern ook uitgenoo- digd. Ook in dezen winter had Eugenie zich tot groot verdriet van Hennern nog steeds onttrokken aan alle maat schappelijk verkeer en van de uitnoodigingen, die reeds van af half November in grooten getale waren gekomen, werd, als het maar eenigszins mogelijk was, geen ge bruik gemaakt. Zij gaf altijd voor, dat zij zich niet wel gevoelde en dat zij door de invitatie aan te nemen toch later den gastheer en de gastvrouw zou moeten teleurstellen. In werkelijkheid was zij zoo gezond mogelijk. Maar zij bleef het liefst thuis bij hare kleine Frida, die bij den dag bekoorlijker werd de kleine was nu veertien maanden ond Eugenie telde eigenlijk bij weken en trippelde al vroolijk rond' zij pakte alles aan, brak heel veel din gen en volgens de meening van de overgelukkige moeder kon zij ai heel verstandig babbelen. Dat kind was voor haar eene onuitsprekelijke bron van vreugde en genot. Of het lachte of schreide, of het waakte of sliep, zij was gelukkig, als zij het maar zag, en het was haar bepaald onaangenaam, als ze, voor hoe korten tijd ook, hare lieveling moest verlaten. Hennern had al lang ingezien, dat hij zich met Enge nie geheel verrekend had. En omdat hij haar niet ge bruiken kon voor zijne bedoelingen, liet hij haar ook geheel links liggon. Hij drong er daarom ook niet meer op aan, dat zij hem naar de gezelschappen zou verge zellen. Hij wist toch wel, dat zij hem daar volstrekt geen nut bewees. Hij ging nu even gaarne alleen. Hij was, zonder dat hij er zijne vrouw ooit iets van ver teld had, steeds intiemer geworden met de familie Ehrike, wier dagelijksche gast hij nu was. Men behoefde niet zeer scherpzinnig te zijn, om in te zien, dat hij niet bijzonder werd aangetrokken en geboeid door de eigen schappen van den heer des huizes. Gustaaf Ehrike speelde in den kleinen kring, waarmee bij nog omging, eene belachelijke rol. Dat hij indertijd voor twintig of dertig jaar, getrouwd was met de weinig bekoorlijke dochter van zijn chef, die ouder was dan hij en dat hij aan haar zijn groote vermogen te danken had, was aan nog slechts weinigen bekend, en niemand Tweede Manier. Wijziging Onrlngshcgrootlng 1895. Bij de begrooting van het departement van oorlog voor het dienstjaar 1895 is voor tijdelijke pensioenen toegestaan een bedrag van f 50000 welk bedrag ontoe- roikend blijkt te zijn voor de voldoening van de reeds toegekende tijdelijke pensioenen en het laat zich aanzien, dat het toegestaan bedrag met omstreeks 32000 zal worden overschreden. Het komt den minister van oorlog regelmatig voor het te kort komende door verhooging van het toegestaan bedrag bij de wet aan te vullen. H,et bedenkelijk stijgen van het cijfer voor tijdelijke pensioenen heeft hem er toe geleid aan den geneeskundigen inspecteur der landmacht op te dragen in overleg mot de autoriteiten der land macht na te gaan aan welke oorzaken moet worden toegeschreven dat in de laatste jaren veel meer militairen uit hoofde van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken moet worden gepensionneerd dan vroe ger het geval was. dacht er meer aan. Velen hadden ook reeds vergeten, dat hij een paar jaar met eene verrukkelijk mooie vrouw getrouwd was geweest, dat dit huwelijk ontbonden was, en dat die gescheiden vrouw de echtgenoote was ge worden van den inmiddels beroemd geworden componist George Nortstetten. Het huwelijk van de gescheiden mevrouw Ehrike met George Nortstetten was zeer ge lukkig maar slechts van korten duur geweest. De be koorlijke levenslustige jonge vrouw was overleden, toen zij een kind het leven schonken Nortstetten treurde nog altijd over zijn innig geliefde Lolo. Zijne groote droefheid was door den tijd wel wat gelenigdmaar met zijne Lolo had hij de eenige vrouw naar het graf gebracht die hij werkelijk had lief gehaden hij had e? nooit aan gedachtom aan zijn kind dat hij met de meeste zorg en teederheid opvoedde eeno tweede moe der te geven. Maar al was ook de geschiedenis van Ehrike's vroe gere huwelijken in vergetelheid geraaktiedereen wist toch maar al te goed dat hij nog tot voor korten tijd geleefd had met een meisje van zeer geringe afkomst, eene zekere Julie Lessen die in het adresboek opgetee- kend stond als dramatische kunstenares". Die verhou ding was in de laatste jaren algemeen bekend geworden. Wie hem goed kenden hadden al lang van die verhou ding geweten maar pas eenige jaren geleden had Ehrike zich zonder den minsten schroom met dat, bijzonder opvallende wezen in het openbaar vertoond, en het zoo ver gebrachtdat zijne vroegere kennissen naar rechts koken, als zij hem aan den linkerkant zagen aankomen. In een kleine badplaats aan de Oost ee had hij bij toeval mevrouw Gerber en hare dochter ontmoet. De nauwelijks achttienjarige Agnes met hare vroolijke, slimme oogen en haar knappe gezichtje was zeer in den smaak gevallen van den ouden zondaar. Hij was niet meer gewoon dat men zich met hem wilde bemoeien en het verbaasde hem ten zeerste, dat dit moedwilligeeenigs zins ongemanierde maar zeer vroolijke meisje zich door hem liet féteeren dat juffrouw Agneszonder dat haar mama het kou beletten, bepaald met hem koketteerde. Wordt vervolgd. Veeartsen ij kundig Staatstoezicht. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot nadere wijziging dezer wet in de afdeelingen werd door velen betoogd dat het de voorkeur zou verdienen, het mond en klauwzeer uit art. 1 van het kon. besluit van 27 Maart 1888 (Staatsbl. no. 67) te schrappen. Hiertegen werd aangevoerddat somtijds door snel handelen de ziekte geheel kan worden gelocaliseerd, zooals onlangs nog in de provincie Groningen is gebleken en dat in zulk© gevallen de afmaking groot nut heeft, zoodat de bevoegdheid daartoe behoort te worden behouden. Intusschen gaven ook deze leden toe datwanneer de ziekte zich eenmaal verspreid heefthet verstandigst is, zich van maatregelen ter bestrijding te onthouden. Algemeen verklaarde men zich ingenomen met het denkbeeld om bij afmaking van een aan mond- en klauwzeer lijdend dier meer dan de helft der waarde als schadeloosstelling toe te kennen. De strekking van dit wetsontwerp ontmoette dan ook geen bestrijding. In tusschen waren in eene afdeeling ledendie de uit te keeren schadeloosstelling niet alleen afhankelijk wilden stellen van de soort der ziekte, doch ook van de hevig heid waarmede deze optreedt. Andere leden bestreden dit denkbeeld op grond dat het de deur te zeer voor willekeur zou openzetten. In eene andere afdeeling waren leden die niet inzagen waarom de wet zelve den maat staf der schadevergoeding voor de verschillende veeziek ten niet zon bepalen. Ook dit gevoelen ontmoette tegen spraak op grond dat het gemakkelijker is bij gebleken noodzakelijkheid een algemeenen maatregel van bestuur te wijzigen dan eene wet. Indische begrooting 1896. Aan de zeer uitvoerige memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Kamer wordt o.a. ontleend dat de geheele exploitatie van het Ombiliën-kolenveld in 1895 een overschot zal aangeven van 100,000 op de koleo- ontginning en van 350,000 op den spoorweg samen alzoo 450,000 of 2 '/4 pet. van het geheele kapitaal Bij den Baad van Indië is thans in behandeling het ontwerp van een nieuw Wetboek van Strafrecht voor europeanen. De vermindering van de wmst der Billiton-maatschappij is bijna uitsluitend het gevolg van de daling der tinprijzen. Het geschil met de N. I. spoorwegmaatschappij over de winstverdeeling van 1893 is in handen van scheidsrechters. De eindcijfers der begrooting zijn thans zoodanig gewij zigd, dat de gezamenlijke uitgaven bedragen ƒ140,362,581 en de gezamenlijke middelen 131,823,666, zoodat het geraamde tekort bedraagt 8,538,915. Zegelrecht van effecten. De commissie van rapporteurs voor dit wetsontwerp is van oordeeldat de openbare beraadslaging genoeg zaam is voorbereid. Tweede hatuer. Den 23 hield de heer van Limburg Stirum de aangekondigde interpellatie over den dynamietopslag op Rozenburg. Hij herinnerdedat aan G. Dirkzwager vergunning is verleend ten hoogste 500.000 P. dynamiet op Rozenburg op te slaan. Hij heeft een jaar van die vergunning geen gebruik gemaakt. Toen heeft hij ver gunning gevraagd voor 50.000 P. en ook die is verleend. Na de ramp aan den Bijn zijn de bewoners zeer bevreesd geworden. Bij de vergunning tot vervoer van groote ladingen dynamiet zijn voorwaarden gesteld, die hij uit vertrouwbare bron heeft vernomen, dat niet alle zijn na gekomen. Is den minister bekend, dat een kolossaal groote hoeveelheid dynamiet uit Rozenburg wordt ver laden 1 Wat is er aan van het gerucht, dat de voorwaarden niet worden nagekomen Is een onderzoek ingesteld en welke zijn de uitkomsten daarvan Leveren de uitkomsten termen op de vergunning in te trekken De minister van waterstaat wijst er op, dat de juiste oorzaak v tn de dynamietramp aan den. Rijn bij Lobit niet is aunnen worden aangewezen. Men kan dus alleen eischen, dat in de toekomst alle voorzorgsmaat regelen worden genomen. Overigens is dynamiet een product, dat zoo veelvuldig toepassing vindt in de nij verheid, dat men er in moet berusten, dat het vervoer plaats heeft. Voorbij Keulen zijn verschillende dyna- mietfabrieken, die het product deels langs den Rijn ver voeren en overladen in zeeschepen. Een verbod tot vervoer is niet mogelijkmaar tot in bijzonderheden is bij eik vervoer bekend elke lading dynamiet. De zaak is gere geld bij art. 1 der wet van 1883 en een maatregel van bestuur is genomen in 1885 en als uitvloeisel daarvan zijn voorschriften vastgesteld voor het vervoer. In Juli en Augustus bedroeg het vervoer: 20,000 P. in 6 schepen op 8 Juli, 30,000 P. in 6 schepen op 12 Juli, nagenoeg 30,000 P. in 6 schepen op 9 Aug. Geen enkel dier ladingen is in de opslagplaats Rozenburg geweest. De overlading geschiedde rechtstreeks op stroom. Bezwaarlijk zal het zijn die hoeveelheden aanzienlijk te verminderen. Er is reeds bepaal dat geen schip meer dan 30,000 P. mag laden. Op den duitschen Rijn is het cijfer hooger, vandaar de overlading als de schepen op Nederlandsch grondgebied komen. De zeeschepen, waarvoor werd ge laden waren bestemd voor Afrika. De bergplaats te Rozenburg is niet geheel opgericht volgens de voorwaar den. Er hebben eenige afwijkingen plaats gehad. Er was voorgeschreven een. open doorgang of poort. De com missaris heeft de toegang over den wal heengebracht. Dit maakt de in- en uitlading lastiger. Er zijn eenige andere kleine afwijkingen geconstateerd. Het onderzoek daarnaar is nog niet afgeloopen. Met zorg zal worden overwogen wat de veiligheid eischt en als het noodig blijkt, meerdere voorwaarden op te leggen, zal dit ge schieden. Op dit oogenblik kan de minister omtrent de uitkomsten van het onderzoek geen bepaalde mede- deeliugen doen en kan hij-dus niet zeggen, of er termen zijn de vergunning in te trekken. Voorloopig is de in druk, dat de afwijkingen niet zoo groot zijn om daartoe over te gaan, maar eventueel zou de minister er niet tegen opzien. De heer Mees wijst op het groote belang, dat bij deze zaak betrokken is en dringt op wetswijziging aan. België heeft strenge bepalingen gemaakt na de ramp bij Lobit, waardoor juist het vervoer over ons land is geleid. Eene dergelijke uitbreiding van den handel voor Antwerpen over ons land begeert hij niet. De minister van waterstaat stemt in zijn nader antwoord toe, dat herzieuing van het kon. besluit van 1895 ook om andere redenen noodig zal zijn. Volgens den 22 ontvan-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2