Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. gen mededeelingen waren er slechts 600 P. opgeslagen. De heer vja n Limburg Stirum wees er nogmaals uitdrukkelijk op, dat de voorwaarden voor opslag op een belangrijk punt niet worden nageleefd. Nadat de mi nister nogmaals toegezegd had, dat de voorwaarden ge wijzigd moesten worden, was de interpellatie afgeloopen. Daarna werd de algemeene beraadslaging over de in- dische begrooting voortgezet en ten einde gebracht. Het eerst kwam aan de orde Uitgaven in Ned Indië. De behandeling vorderde tot post 18. Na het overlijden van dr. Jacob Cramer, hoog leeraar in de godgeleerdheid te Utrecht, heeft zich aldaar uit de oud-leerlingen eene commissie gevormd om een monument op zijn graf op te richten. Door de uitvoerende commissie, zijnde de heeren ds. Loef te H e i 1 o o en ds. Lamers te Rijsoord werd aan de firma A. P. Schotel te Dordrecht het ontwerpen van een plan opgedragen. Den 1 November zal het uit een zestal schetsen geko zen monumenthoog 2.30 el bestaande uit een hard- steenen voetstuk met uit carrarisch marmeren afgeknotte zuilonthuld worden. Het monument zal tot opschrift dragen »Aan dr. Jacob Cramer, hoogleeraar in de god geleerdheid. Geb. te Rotterdam 24 Dec. 1833. Gest. te Utrecht 18 Mei 1895. Zijne dankbare oud-leerlingen." Tot hoofdingelanden van den polder Westiaan zijn gekozen de heeren Adr. Honig en T. Olij te Koog aan de Zaan P. IJff te Zaandijk en K. Koel te Wor- merveer. De arr. rechtbank te Winschoten heeft den 18 den gewezen burgemeester van Nieuw-l'ekela Dik wegens verduistering veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf, na aftrek van de voorloopige hechtenis In eene den 18 des avonds gehouden, zeer druk bezochte vergadering van het Delftsche Studentencorps is besloten om ook voor de studenten aan de indische inrichting de gelegenheid open te stellen om lid van het corps to worden. Te Groningen werden den 19 vier amerikaansche harddravershengsten in het openbaar te koop aangeboden; een de elfjarige mooie donkerbruine hengst Maginnis werd voor f 682 verkocht aan de heeren van Munster en Leo Holthaus en een ander de 7jarige stekelbruine hengst Idward, aan den heer Catz voor f 717,50. Twee andere hengsten werden opgehouden één voor f 475 voor f 225. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 21 den huisschilder J. G. Schilling, wegens poging tot. dood slag op zijnen zwagerveroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf. Den 22 is te Utrecht een man die van de over kapping van het perron van den Staatsspoorweg viel aan de gevolgen overleden hij woonde te Zutfirn eene vrouw met vier kindereu achterlatende. De minister van financiën heeft bij een val te zijnen huize den linkerarm gekneld welke arm dientengevolge in een band moet blijven rusten. Den 22 des nachts is te Nieuw Beerta de groote boerderij van mevrouw de wed. D. de Ruiter Zijlker, be woond door den heer Rentenga, afgebrand behalve den voorraad koren en stroo welke verbrandden kwamen een koe en drie varkens in de vlammen om. Te Oostzaan is benoemd tot onderwijzer S. Wijn, te Wieringen. Amsterdam, Bij kou. besluit van den 21 is, als blijk van goedkeuring eu tevredenheid, de broezen me daille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855 no. 64, toegekend aan W. van Huystee, alhier, wegens het met gevaar voor eigen leven redden van een kind uit het water aan de Prinsengracht alhier, op 1 Juli 1895; J. P. Schildmeijer alhier, wegens de met levensgevaar verrichte redding van twee kinderen uit het water aan de Egelantiersgracbt alhier, op 2 Aug. 1895; G. A. M. Stolzenbach. arbeider te 's-Hertogenbosch, wegens betoonden moed en zelfopoffering bij verschillende door hem verrichte reddingen laatstelijk bij die van een meisje uit de Zuid-Willemsvaart aldaar, op 31 Aug. 1895. Den 21 des avonds hebben de poorters van Oud-Holland hun kapelmeester, den heer B. Wolff, met fanfares ont vangen eu onder waardeerende toespraken verscheidene kransen aangeboden. Door het breken van de krukas van de schroefstoom boot Zuiderzee, die den 21 van hier naar Zwolle vertrok, heeft de boot tegenover Urk de reis niet kunnen vervolgen zij is door de van Zwolle komende schroefstoomboot IJssel op sleeptouw genomen en naar Kampen gebracht. Den 22 zijn van de zes voor onderwijzer geëxamineerden drie geslaagd n.l., S. Kamper te Haarlemmermeer, J. Doornhouwer en H. E, Hiurichs alhier den 23 twee van de zes voor onderwijzeres geëxamineerdenn.l. de dames M. J. Doncker, Haarlem, en M. DilZaan dam. De gemeenteraad heeft den 23 aan den gewezen brand wacht Willems eeu pensioen toegekend van f 215. Bij de Universiteit zijn tot beden voor het studiejaar 1895/96 voor het eerst ingeschreven 154 studenten waarvan bij de faculteit der godgeleerdheid 21, rechts- geleerdheid 30, geneeskunde 73, wis- en natuurkunde 22 (waaronder 9 pharmaceuten), letter- en wijsbegeerte Haarlem. Den 22 zijn alhier voor de vrije- orde-oefeningen geslaagd de heeren J. A. J. Paulen A. Roukema, J. TolkH. J. Vorburg en R. van Waard Pnrmerend. Gecommitteerden tot do directie over de wegen en vaarten tusschen de zes noordholland- sche steden zullen, op maandag 25 November 1895 's-namiddags 1 ure ten raadhuize der gemeente Amster dam in het openbaar aanbesteden het onderhoud der wegen eu vaarten tusschen de zes Noordhollandsche steden, van 1 Januari 1896 tot ultimo December 1900 en wel in 5 perceelen. De voorwaaiden van aanbesteding zijn, onder meer, te bekomen ter secretarie der gemeente Purmerend, terwijl inlichtingen kunnen worden ingewon nen bij den algemeeneu opzichter, den heer H. P. van den Aardweg te Pnrmerend. Oudkarspel. Den 23 is tot lid van het bestuur der banue herbenoemd de heer J. Butter Gz. Ullgeest. De onderwijzer J. van de Watereu is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Vaassen (Gelderland). Callantsoog. De walvisch is gesloopt en het ge raamte over bet duin gebracht. Het sloepen was nu joist geen aangenaam werkje, wam het in vergevorderdeu staat van ontbinding verkeerende dier verspreidde een hoogst onaangename lucht om zich heen. Door aanhoudende begieting met verdund carbol trachtte men den schade lijken invloed daarvan te verminderen en het voor de werklieden, een tiental, bij het monster wat meer om uit te houden te maken. Onder leiding van een bekwaam deskundige uit Amsterdam, aan Artis verbonden, werd het spek en het vleesch verwijderd en het geraamte bloot gelegd. De dikte van het spek was op verschillende deelen van het lichaam zeer afwisselend. Op den rug het betrekkelijk dun, op den kop wel viermaal zoo dik. Dacht men honderde vaten noodig te hebben om al het spek te bergen, 68 waren voldoende met nog een zestal voor de tong. Het vleesch zat wel een meter dik op de ribben en werd met groote haken en messen er afgetrokken en bij honderde ponden in zee geworpen. Om het geraamte over het duin te brengen zonder dat het veel te lijden zou hebben, werd het door den amster- damschen deskundige in groote stukken verdeeld, de uggegraat b. v. in vijf deelen. Het bovengedeelte van den kop. een reusachtig geheel, moest met niet minder dan vijf paarden naar den binnenduinkant gebracht worden. Vandaar werd het geraamte Woensdag in vlet ten geborgen en naar Amsterdam verzonden. Volgens genoemden Amsterdammer zal het daar nog wel eeu paar jaar onderhanden moeten worden genomen, eer het pu bliek er een kijkje van kan gaan nemen. Het spek is gekocht door iemand uit Alkmaar. Een groote ketel met kraan en de noodige brandstoffen zullen naar onze gemeente worden gebracht om het uitstoken hier te doen plaats hebben. Met dit werkje zal nog wel een dag of tien heengaan. Dag en nacht moet het vuurtje onder den ketel aanblijven en deze telkens weêr met versch spek aangevuld worden als de kraan het walvischtraan er uit heeft laten vloeien. Niet van de betrokken personen, maar a menschen, die het wel weten kunnen, vernemen wij dat de walvisch meer dan 1000 heeft opgebracht. Eeu aardig buitenkansje Scliagem. In den den 22 gehouden zitting van den gemeenteraad werd den heer J. Bertz op zijn ver- oek eervol ontslag verleend als klokkenist. De begrooting voor 1896 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 31857,98 met een hoofdelijken omslag van f 6360,925 tegen eeu in 1895 van f 5800. De ge vraagde subsidiën der verschillende alhier gevestigde ver- eenigingen werden alle toegestaan met uitzondering van die der harddraverijvereeniging en van het ziekenfonds, welke werden geweigerd. De gevraagde subsidie der harmoniekapel, f 150, werd met f 25 verminderd. Nog werd besloten naast het aantal onderwijzers aan de o. 1. s. een met acte fransch te benoemen. De jaarwedde van den burgemeester van Assen is met ingang van 1896 door den gemeenteraad verhoogd van 1800 op 2000 en het maximum van den te heffen hoofdelijken omslag van J 40000 tot f 45000. Te Sappemeer is eene weduwe moeder van 8 kin deren waarvan het oudste reeds 18 jaar aangehouden wegens kindermoord. Het kind, waarvan zij bevallen was, had. zij in het kanaal geworpen. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 22 bevestigd het vonnis der arr. rechtbank aldaar van 3 Sept., waarbij A. van Emmenes wegens twee misdrijven van beleediging veroordeeld is tot 3 maanden gevangenisstraf. De 31/2 pet. geldleening, groot f 42000, ten laste van de gemeente Apeldoorn, is in haar geheel toegewezen ain den hoer Julius Oppenheim te Groningen, tegen niet zoo hoog enz." Onze verslaggever, zoo zegt hij kon onmogelijk weten wat de kosten waren daar deze tot op dat oogenblik zelfs aan hem z dven niet bekend waren. Zeer betreurt hij deze onjuiste mededeeling, daar dit aan de toepassing van zijn stelsel zeker schade doet. Geen enkele landbouwer in de Wieringerwaard heeft hem tot heden de kosten gevraagd en tegenover do opmerking van onzen correspondent stelt hij de zijne, dat niemand zelfs zich de geringe kosten betreuren zal, welke ruimschoots opwegen tegen het gemak en voordeel, welke dergelijke licht- en warmtebron verschaft. 's-Gravenhage 25 October 1895. Tweede JAnnier. Het debat over de indische begrooting werd voortgezet. De proef met de opiumregie en met het stelsel van bij slag voor koffie zal worden voortgezet. De minister ver klaarde te streven naar opheffing van de bezwaren, aan de circulatie van duiten verbonden. De heer Donner bepleitte uitvoerig de vrijheid der protestantsche kerk in Indiëom zich te organiseeren. Morgen zal het indisch tarief worden behandeld. 1012e/ioo Pct- Den 19 i3 tusschen Lanaken en Maastricht eene bejaarde vrouw komende van Brussel die aan een tusschenstation had moeten uitstappen, doch dit verzuim te laat bemerkt had, uit een in vollen gang zijnde trein gesprongen. Hoewel levend opgonomeu is zij spoedig daarna overleden. Bij kon. besluit van den 19 zijn benoemd tot voor zitters en burgerlijke leden van den militieraad in Noord holland, in het 1 militie-district: tot voorzitter de heeren Th. J. Waller lid der Prov. Staten en tot zijn plaats vervanger de heer jhr. mr. C. J. den Tex mede lid der Staten tot lid de heer C. H. den Hertog lid van den Raad eu tot zijn plaatsvervanger de heer P. W. Sutorius, mede lid van den Raad; in het 2 district: tot voorzitter do heer jhr. J. B. van Merleu lid der Prov. Staten tot zijn plaatsvervanger de heer jhr. mr. J. W. G- Bo- reel van Hogelanden mede lid dier Staten tot lid de heer J. Krol Kz., lid van den Raad en tot zijn plaats vervanger de heer C. G. Loomeijer Jr., mede lid van dien .Raad. Ontslag onderwijzer. Sint Maarten. Nader vernemen wij, dat de heer Akkerman voornamelijk ontslagen is op grond van het feit, dat bij, zonder kennisgeving aan den raad, de ge meente had verlaten om in Amsterdam eene operatio te ondergaan. De heer Akkerman heeft zich gewend tot gedeputeerde staten met beleefd verzoek in deze tusschen beide te treden en het gegeven ontslag niet goed te keuren. Het is te wenschen, dat gedeputeerden wat billijker oordaelen over een verzuim van een zieken on derwijzor dan do gemeenteraad van St. Maarten. Weldra zal van de hand van den heer A. G. A. UL1A8 SCHOVKIi bij Martinus Nijhoff, te's-Graven hage, het eerste werk verschijnen, dat ook in voor leeken bevattelijkeu vorm onze gesplitste inkomsten belasting in haar geheel behandelt. De eerste afdeeling bevat de gesctiiedeuis en de kritiek der vermogensbe lasting. De tweede afdeeling, waarin de beurijfsbelasting in verband met de vermogensbelasting wordt beschouwd, geeft de geschiedenis en de kritiek der eerstgenoemde wet, terwijl in de derde afdeeling een kritische blik wordt geworpen op onze gesplitste inkomstenbelasting in haar geheel. De bijlagen, die in een afzonderlijken bundel aan bet werk zijn toegevoegd, en waarnaar in den tekst woidt verwozeu, maken het mogelijk da wordings geschiedenis der vermogensbelasting, zoowel als die der bedrijfsbelasting, als het ware op den voet te volgen. Tabellen, en daarnaar ontworpon grafische teekeningen lichten de kritiek op de tarieven toe. Gaslicht in de polders. Do heer J. Laukelma, te Pnrmerend, komt op tegou eene medodeeiiug in ons blad van den 20 van on zen correspondent te Wieringerwaard, omtrent den aan leg van brongasleidingen eu wel tegen deze zinsnede »de kosten schrikken menig landbouwer af waren deze De heer A. A. de Groot, onderwijzer aan de ambachtsschool en aan de burgeravondschool, slaagde den 24 voor de akte 1. o. teekenen. De heer JU. J. de Groot, directeur der Am bachtsschool alhier, werd gekozen tot voorzitter van den Bond van directeuren van ambachtsscholen in Nederland. »De Bedelaarster" is een stuk, dat er geheel op be rekend is effect te maken het biedt vele pakkende too- neelen aan. Mevrouw Julia van LierCnijpers vervulde bij de opvoering ervan in het lokaal Harmonie op Woensdag, den 23, door het Hollandsch Tooneelge- zelschap, onder directie van den heer A. van Gier, de hoofdrol, en deze gaf haar overvloedig gelegenheid tot veelzijdige ontwikkeling harer groote talenten. Zij is op het tooneel eene figuur, die hare omgeving beheerscht en hare medespelenden tot grootere inspanning opwekt. Aan haar is ongetwijfeld het sneees van »de Bedelaar ster" voor een goed deel te danken al mogen ook de overigen daarin op een rechtmatig aandeel aanspraak maken. Er was zeer weinig publiek, dat echter in het bijzonder de hoofdpersoon, vooral in het 2e en 4e bedrijf, uitbundig toejuichte. Benoemd bij kou. besluit van den 19 tot voorzitter van den militieraad in het 3 district van Noordhol land de heer A. Maclaine Pont, lid der Prov. Staten en - tot zijnen plaatsvervanger de heer mr. J. P. Kraakman, mede lid dier Staten; tot lid de heer C. W. Bruinvis, lid van den Gemeenteraad van Alkmaar en tot zijnen plaatsvervanger de heer J. M. de Sonnaville mede lid van dien Raad. De beer B. J. van Trotsenburg, phil. nat. cand., is benoemd tot tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B. S. met 3jarigen cursus te Amsterdam. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 nar als volgt: op den 22 751 4 den 23 747.7. Een vernieuwd klcedlnginagazijn. De Laatal is zij niet de hoofdstraattoch een der breedste verkeerswegen in deze stad heeft weder eene verfraaiing ondergaan. Van het kleedermagazijn van den heer H. Stroo Cloeck, op den hoek der Boter- straat, is de onderverdieping geheel verbouwd en in over eenstemming gebracht met de eischen aan het nieuwere winkelbedrijf gesteld. Onder leiding van den architect K. Bakker Dz. werd het werk uitgevoerd door den heer W. Swager, die binnen de hem gestelde perken ten aan zien van de beschikbare ruimte, een deugdelijk werk leverde. Het des avonds nelder verlichte perceel geeft aan dat deel der Laat een geheel ander aanzien en zal ongetwijfeld meöwerkenom het verkeer daar te be vorderen. Telegrammen en de telefoon. De ondernemer van het telefoonnet hier te stede had reeds sedert lang, ten behoeve van zijne abonnó's, er voor gezorgd, dat in het telegraafkantoor alhier een toestel was aangebracht, ten einde den aang slotenen in de gelegenheid te stellen, hunne telegrammen telefonisch naar of van bedoeld kantoor te verzenden of te ontvangen. "\Vij gelooven echter niet, dat iemand ooit van die gelegenheid heeft gebruik gemaakt Men had aan het rijk voer ieder telegram eene vergoeding te betalen. Men liet dus kalmpjes de ingekomen telegrammen van wege het kantoor bestellen en gaf, wat de te verzenden depêches aangaater do voorkeur aan, ze te doen be zorgen. Thans is daarin verandering gekomen. Bij kon. besluit van 25 Juli 1895, Staatsblad n°. 143, is bepaald, sedert 1 Augustus 1.1., dat die vergoeding aan het rijk vervalt, zoodat voortaan geheel kosteloos de telegrammen van of naar het telegraafkantoor kunnen ontvangen of verzonden worden. Verlangt men eventueel afschriften, dan heeft meu eene vergoeding van 7l;j cents per stuk te betalen en worden die door het kantoor per post of op andere wijze vrachtvrij aan den belanghebbende toegezonden, tenzij deze verklaart, ze zelf te zullen doen afhalen. AMSTERDAM 23 Oct. Aardappelen Priesehe Zaaiers f 1,20 a 1,25, Zeenwsohe Spuische Jammen f 2,a f 2,30, dito Blauwe f 1,85 a 1,90, Plakkeesohe Jammen f 1,80 a 2,Geldersche blauwe f 1,70 a 1,85, dito Champ, f 1,40 a 1,50, Pruis. Hamburgers f a dito zand f 2,50 a 5,50. Aanvoer ladingen. Handel matig. Petroleum iots vaster, Amerik loco Nov./Dec. en Jan.- Maart 7,75 E. Raapkoeken f 36 a 64, Lijnkoeken f 5,a 9,25. AMS1ERDAM 23 Oct. runderen, 186 vette kalveren t 0,60 a f 0,80 p. P., 30 nucht. kalv. f 0, - a 426 vette varkens f 0,32 a 0,35 p. P. HAARLEM 23 Oct. 14 koeien f 140 a 200, 18 nucht. kalveren t 9 a 16, 22 schapen f 13 a 23.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3