■No. 130. Eeven en Itf egentigste «laargang 1805. Y R IJ I) A G 1 NOVEMBER. Huinwaterleiding. Vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Maandag 4 November a.s., Onbestelbare Hrieven, Feuilleton. DE V1ÖUW. PARIJSCHE BRIEVEN. Burgemeester en Wetlionders yan Alkmaar brengen ter algemeene kennis,dat, tengevolge van de jaarlijksche schoonmaak, liet.boog- reservoir der duinwaterleiding te Bergen zal zijn afgesloten, van VRIJDAGAVOND 1 No vember a.s., te 9 uren tot ZATERDAGMORGEN 2 November d a.v. te 6 uren. De PERSONEN, die zich ter gemeente secretarie voor de deelneming aan boven genoemde oefeningen hebben aangemeld worden uitgenoodigd op des avonds te uren, der gemeente aanwezig tfe zijn, op welk tijdstip die oefeningen een aanvang zullen nemen. 27) Berlijnsehe Roman, 1LUAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,®tt; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 30 October 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. OElHEENTfl BKIlVItilliie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de prijs der com post door hen 7an af heden tot nader order bepaald is op f 2,®0 per D3. (knb. el.) Burgemeester en Wethouders "oornoemd A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris 28 October 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. In net «VMVVSTlEld- MIKllI. verzonden gedurende de le helft van October 1895 G. C. EckhardtTak, M. Smit en W. van Smirren allen Amsterdam; A. A. Gevers en P. Bierlaagh's Gra- venhageP. Dekker, Haarlem; L. G. Janssen Van Bergen: A. H. Straater, Amsterdam. .Van Heeivhugowaard: P. de MoeiZijipe. Van H o o g;,w o n d P. LangenbergAmsterdam. Van O b d a m S. IJ. ïKijn Vlisaingen. n si', r het Hoogduitsek VAJ) PAUL IJA'DAl'. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Drie dagen lang hadden de schrijnwerkers, blikslagers en behangers onder Victor's leiding in het groote atelier gesjouwd, gehamerd en geklopt. Van de zestig of tachtig gasten, die op Oudejaarsavond verwacht werden, waren er zeker geen zes, die eenig denkbeeld hadden van al het geld en al de moeite, .die de door Victor ontworpen ver anderingen hadden gekost. De zon was op den korten Oudejaarsdag, waarop zij voortdurend achter dikke, grauwe wolken verscholen was en het eigenlijk niet. licht was geworden, reeds ter raste gegaan, toen de laatste werklieden het huis in de Cornelinsstraat verlieten. Victor besehouwde nog eens zeer nauwkeurig alle veranderingen, die hij zelf voer het feest bedacht had en was er zeer tevreden over. Hij had in de drie laatste dagen, waarin de werklieden alleen onder zijne leiding gewerkt hadden, een trotsch gevoel gehad, sooals Michel Angelo gehad moet hebben bij den bouw van de Sint Petruskerk. Aan den oostelijken munr, juist tegenover het orgel, had hij een voetstuk voor levende beelden laten maken, dai door gordijnen kon worden afgeschoten. Urenlang was hij bezig geweest, totdat de reflectoren, die hij met veel overleg had geplaatst, het tooneel in eeno juiste verdeeling van licht en schaduw, verlichtten. Het voet stuk was zoo hoog, dat bet tafereel, dat daarop werd voorgesteld, van alle zijden van het atelier gemakkelijk en goed kon worden gezien. Van St. Pancras: G. Mulder, het Zand. Van Rustenb urg: Verberne Meeden Van Znidschar wonde: P. AppelSchagerbrug. Buitenland: Spruit, Antwerpen. XXI. Parijs25 Oct. 1895. Zijdie zich Dinsdagmiddag te vier uur op de Place de Rennes bevonden vlak over het station Montparnasse, zullen niet gemakkelijk den schrik vergeten welke hun om het hart sloegtoen plotseling een geraas als van rollenden donder boven hnn hoofd losbarstte, de voormuur van bet station zich met geweld opendeen een loco motief met tender en de eerste wagen van een vollen trein van eene hoogte van vijftien meter op het plein nederplofte. Juist op het puntwaar die zware machine nedervielstond eenige seconden te voren een volbeladen omnibus, doch gelukkig steigerden de paarden tengevolge van het vreeselijk geweld en trokken de omnibus iets vooruitzoodat die 36000 kilo's zware last rakelings langs den omnibus naar beneden kwam ongel ukker wij ze echter niet zonder eene arme courantenverkoopster te verpletteren. De ongelukkige vronw is het eenige slacht offer van dit onheil. Wat was er dan geschied? Een voudig ditdat de trein van Granville na Versailles te hebben verlaten nog slechts op één kilometer afstand van het station Montparnasse te Parijs wastoen de machinist bemerktedat de rem niet meer werkte. Deze machinist, Pellerin geheeten en de stoker, Garnier ge naamd verloren gelukkig geen oogenblik hunne tegen woordigheid van geest zij deden al het mogelijke om de snelheid te verminderen, doch zij konden toch niet be letten dat de trein met eene vaart van 15 kilometer in het nnr het station binnenliep, door het gebouw heen rolde de muur door midden brak en dat de locomotief, zooals wij reeds zeiden naar beneden viel. Gelukkig bleven de passagiers-wagens boven staan de reizigers ongeveer 120 in getalgevoelden wel eenige schokken enkelen werden tegen de wanden van hun compartiment geworpen, doch alles liep overigens goed af. Pellerin en Garnier waren van hnnne machiue gesprongen en behoudens eenige kneuzingen brachten zij het er heel huids af. Met kan zich echter den schrik en de ver warring in het station en buiten op het plein voorstellen de Place .de Rennes is op dat uur buitengewoon levendig, het wemelt er van rijtuigenvoetgangerstrams en om nibussen bovendien verspreidde zich het gerucht van dit onheil als een loopend vuur door de stad en van alle kanten stroomde het volk toe om het vreemde schouw spel aan te zien. De ongelukkige vronwdie op het plein .gedood werdlaat twee jonge kinderen achter. Men is verplicht geweesthet geheele plein door eene sterke politie-macht te doen afzetten, en het kost groote In het midden der twee langste muren was een bon ten stellage van ruwe planken getimmerd eD daarvoor was eene versiering aangebracht, die den ingang van eene kermistent bedriegelijk goed weergaf. Daar moest de „daad van Mori", die eenige vrienden voornemens wa ren te geven, worden voorgedragen. Op de stellage was ook reeds de onmisbare lier. Daartegenover was met de fraaiste stukken, die Victor en zijn schoonvader bezaten, een werkelijk rijk buffet vervaardigd, dat een grootschen en smaakvollen indruk maakte. Het buffet was bovendien nog behangen met zware met goud gestikte Japansche stoffen. Het omhulsel zou eerst kort vóór middernacht weggenomen worden. Daarnaast stond nog een open buffet met het opschrift «restauratie", waar vruchten, ijs, gebak, enz. in overvloed voorhanden waren. Op breede planken daarachter stonden de meest verschillende dranken. Eu later in den avond werd daar een groot vat met bier geplaatst. Bierpullen en allerlei soort van glazen stonden in groote menigte op een lagere plank en op eene soort van toonbank moesten van het begin van de partij af twee groote voorwerpen staan dampen, een reuzenbowl met punch en een kolossale koperen ketel met kokend water, waarin de Niquetsche worstjes zwommen. Natuurlijk werden daar ook warme flensjes en met tong en saucisse beiegde boterhammetjes gepresenteerd en wel op porseleinen bordjes, die Victor op zijne studiereizen in het Noorden en het Zaiden bij de boeren gekocht had. Victor's principe voor dergelijke feesten waszoo wei nig mogelijk bediening en vooral geene hunrknechten met witte handschoenen, die niet wisten, wat ze doen moesten. Met verscheidene zijner vrienden, met jonge kunste naars en hunne vrienden was de afspraak gemaakt, dat zij in karakteristieke kostuums zonden komen. De stof voor de „tableaux vivants" was er dus. Het hing nu maar van bet toeval en van den smaak van den gastheer en de gasten af, hoe die tableaux zonden uitvallen. Ook voor de bediening behoefde niet veel zorg gedragen te worden. Er waren zooveel jonge heeren en jongo dames, moeite de gevallen locomotief en tender op te mimen Voor memorie stippen wij nog aandat op een ander pnnt der stad en wel op den Boulevard de Strasbourg, eergisteren-morgen eene verwarring van rijtuigen ont stond. Op drukke punten komt dit somwijlen voordaar zorgen steeds agenten voor het verkeeren houden de rijtuigen tegen wanneer zij ziendat er gevaar ont staat van ophooping. Doch op genoemden Boulevard geschiedde het toch dat op een gegeven oogenblik eenige rijtuigen, trams en vrachtwagens niet verder konden, en daar er steeds van al die wagens meer en meer bij kwamen stonden er weldra eenige honderden die zich niet meer bewegen konden en duurde het wel een vol nnr voor en aleer het geregelde verkeer hersteld was. De schouwburgen openen ook weder hnnne deuren. Het thé&tre de la Porte Saint Martin gaf ons een helden drama «Messire Dn Guesclin", van Panl Déroulède. Déroulède is niet bepaald een groot, zuiver dichter, op zijne verzen valt wel een en ander aan te merkenook is zijn drama nit een theatraal oogpunt beschouwd niet bijzonder goed in elkander gezetdoch Déroulède dicht met veel vuur hij toont ons den Du Guesclin van de legendehij maakt van dien veertiende-eeuwschen ridder een franschen held een redder van zijn koning en vader land zonder er zich aan te storendat in dien tijd het vaderland eigenlijk niet bestond. De hoofdrol is in uit stekende handen n.l. in die van den grooten Coqueiin de decoratiën zijn bijzonder fraaien wij hopen dat het betalende publiek aan dit drama een goed succes verleene opdat de directie van dit theater op den inge slagen weg moge voortgaanen ons een schouwburg gevenwaar fraaie historische drama's vertoond worden. De feesten voor de soldaten van Madagascar behielden hnn buitengewoon succes. Na den Carroussel Militaire op Zondaghadden wij Maandagmiddag te 3 nnr een concert in de open lucht, op het plein vóór het gebouw van de Groote Opera. De heer Parigonl leidde op bui tengewone wijze de muziek der marine van de oorlogs haven Bresten de maatregelen van orde waren door den prefect van politie zóó goed gekozen dat minstens 25 duizend Parijzenaars dit concert konden bijwonen. Dat alle vensters en zelfs de daken der omliggende huizen en hotels druk bezet waren met nieuwsgierigen behoeft wel geen betoog. Het goed gekozen programma, besloten door de Marseillaise en Hymne Russe toonde dat onder die muzikanten van de vloot ware artisten huizen en zij mochten zich dan ook verhengen in luide toejuichingen van het publiek. Wij hebben ons niet vergist met te gelooven dat het cijfer der ingezamelde gelden voor de soldaten van Ma dagascar hooger zon stijgen dan 300 duizend francs reeds nu komen wij de 350 duizend nabij. Den officieren die deelnamen aan de parade van verleden Zondag werd nog eene aangename verrassing bereidalle schouwburg-direc teuren stelden plaatsen ter hunner beschikking zoodat dien militairen nog een recht aangename avond wérd verschaft. Eindelijk moeten wij nog wijzen op eene zeer geheimzinnige zaak welke waarschijnlijk eene misdaad die het zelf aardig vonden, de schotels van de buffetten te halen en te presenteeren, dat men de onaangename bediening door die mannen met de slechtzittende rok ken zeer goed kon missen. «Zij zullen wel aanpakken," zei Victor om zijne kleine, wel wat ongeruste vrouw gerust te stellen, «als zij zien, dat zij anders niets krijgen, en het is zoo veel prettiger." Daarenboven had Victor ook een staf van een half dozijn van de jongste kunstenaars om zich gevormd, die als «ceremoniemeesters" een grooten ambtsketting van geel koper om den hals moesten dragen en de verplich ting op zich genomen hadden allerlei diensten te ver- leenen, kleine tafeltjes te halen en weer weg te bren gen enz. De geheele hooge en breede ruimte wa» voornamelijk met Japansche stukken versierd. Japan was door het buitengewone succes van den «Mikado" mode geworden, en zelfs de goede Frida had zich volgens den wensch van haar Tori laten photografeeren als Yum-Tnm met een zeer kunstig kapsel en een soort van lange ochtend japon, terwijl zij met hare beide handen een grooten waaier achter haar hoofd hield, en haar hoofd een wei nig ter zijde gebogen had. In het nieuwe, prachtige Ynm-Yum kostuum moest Frida heden ook als gast vrouw de honneurs waarnemen. En het moest erkend worden, dat die gracieuse, gekleede en rijke dracht de lichamelijke nietigheid van het armzalige wezentje het best maskeerde, en dat het minder mooie in haar gelaat in deze kleedij door vriendelijke beoordeelaars als karak teristiek Aziatisch kon worden opgevat. Zij zag er in de hemelsblauwe, met gouden bloemen en draken rijk gestikte japon, met de bloedkoralen spelden en kapellen in het üooggekapte haar werkelijk zoo goed mogelijk uit. Het was haast niet te gelooven, wat Victor in de laatste dagen al niet aan Japansche gereedschappen, ge werkte paneelen, verlakte en uitgesneden voorwerpen, bronzen figuren gekocht en geleend had. Een paar dozijn Japansche lampions zweefden door de ruimte. De ver lichting was schitterend geslaagd. Victor was verrukt over het aangename en zachte licht, dat getemperd was

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1