Buitenlan d. Nederland. bedekt. Sedert 16 Januari van dit jaar wordt hier een jong onderwijzer vermist. Deze jonge man was verloofd, verder heeft hij eene zuster die voorheen verleid en be drogen werd. Toen nu de verleider in het huwelijk zou treden met een rijk meisje waarschuwde de onderwijzer de moeder van dit meisje en vertelde haar de lage han delwijze van haren aanstaanden schoonzoon. Dit huwelijk werd dus niet voltrokken den verleider werd de deur gewezen. Hierdoor ontstond een wrok thans zou de jonge schoolmeester zelf in het huwelijk tredendoch op den avond van 16 Januari heeft men hem nog in een leven dig gesprek gezien met een donker uitziend manen sedert dien tijd is de ongelukkige spoorloos verdwenen. De politie zoekt. J. M. T. BEIiOIK. De gemeenteraad van Antwerpen heeft den 28 besloten, dat met ingang van 1 Januari a.s. de zee schepen welke de haven binnenloopen, aan de stad een enkelvoudig recht van 50 centimes per ton zullen betalen, in plaats van 94.3 centimes. De opcenten op de verschil lende scheepvaartrechten zijn afgeschaft. DUISCHEAAD. In het district Dortmund, waar de nationaal-liberale afgevaardigde Möller zich aan eene herkiezing moest onderwerpen, komt deze afgevaardigde met 17206 stemmen in herstemming meteen sociaal-demo craat, die 17234 stemmen verkreeg de katholieke can- didaat verkreeg 14347 stemmen. EMEEEAAD. Prinses Maud van Wales, bijna 26 jaren oud, is den 28 verloofd met prins Karei van Dene marken 23 jaar oudluitenant bij de marine, tweeden zoon van den kroonprins. Kamer. Den 28 was aan de orde de interpellatie van den socialist Rouanet over de Zuiderspoorwegmaat schappij. Hij zeide, dat deze zaak bet prestige van het Parlementdat zich onzijdig had betoond, uad gecom- promiteerd daarvan vroeg hij rekenschap aan den minis ter van justitie. Hij klaagde verder over de langzaamheid in het onderdrukken der bedriegerijen van allerlei aard, welke in deze zaak hebben plaats gehadmen aarzelde een vervolging in te stellen als het een lid van de Kamer of den Senaat gold. Hij eischte de openbaarmaking van de stukken, welke in handen van den minister waren gebleven. De afgevaardigde Binder (rechterzijde) vroeg inlich tingen over de verschillende oorzaken van het ontslag van den heer Ohenest, procureur der republiek te Parijs. Hij betoogde, dat de minister van justitie aan den Senaat machtiging had moeten vragen om het Senaatslid Mag- nier te vervolgen. Georges Berry hield mede een interpellatie over het aftreden van den heer Chenest. Hij zeide: Het voorwend sel dat men te baat heeft genomen om Chenest te ver plaatsen, was valsch, want hij was schuldig bevonden. De minister van justitie Trarieux antwoordde Ik vei- klaar nadrukkelijk en men zal dit wel niet in twijfel trekken, dat ik nooit documenten of stukken in handen heb gehad, waarin inhechtenisneming van Magnier werd geëischt. Wat betreft de kwestie door Rouanet ter sprake gebracht, ik verklaar, dat wij overal, waar wij schuldigen of medeplichtigen hebben meenen te zieneen vervolging hebben ingesteld. In het dossier bevond zich geen lijst van Parlementsleden en kwam zelfs geen enkele naam van een Parlementslid voor. De minister zeide verder, dat het bij de operatiën van de syndicaten, die de leeningen ten behoeve van de Zui- derspoorwegmaatschappij moesten waarborgen, regelmatig was toegegaan en hij noemde de namen die in het ïappoit van den expert Plory voorkomenRouvier, Jules Roche, Etienne, Deloncle, Bardoux enz. Hij eindigde met een votum van vertrouwen te vragen. Een motie, om over te gaan tot de orde van den dag, zonder meer, werd verworpen met 406 tegen 105 st. Vervolgens werd gestemd over eene door Ribot aan vaarde motie, waarbij aan Parlementsleden verboden werd deel te nemen aan financieele syndicaten. Deze werd met eenparige stemmen (518) aangenomen. Daarna kwam de motie van Rouanet, waarin volledig licht over de zaak werd verlangd en de ministers uitge- noodigd werden, alle verantwoordelijke personen te vervol gen en het rapport van Flory over te leggen. Ribot verklaarde deze motie niet te kunnen aanvaarden, maar zij werd niet te min aangenomen met 310 tegen 211 stemmen. Na deze stemming verlieten al de ministers de zaal onder het spottend gejuich der uiterste linkerzijde en begaven zich naar den president der Republiek om hun ontslag aan te bieden deze nam het aan. Bourgeois heeft beloofd te trachten een ministerie te vormen. SPAHJE De krijgsbewegingen in het oostelijk ge deelte van Cuba zijn door maarschalk Campos gedurende den regentijd gestaakt. TURKIJE. Verscheidene officieren van de keizer lijke garde en van de militaire school zijn te Konstanti- nopel in hechtenis genomen. De minister van marine en de Cheikhnl-Islam ontvingen dreigbrieven; de sultan laat hunne woningen door soldaten bewaken. De gods dienstige beweging heelt opgehouden, maar er blijft nog een staatkundige gisting heerschen in de kringen der Muzelmannen. Den 25 hebben eenige gewapende armeniërs een aan val gedaan op de moskee te Bitlis, waar de Muzelman nen hunne gebeden opzegden. In het daarop ontstane gevecht zijn 173 muzelmannen en 178 armeniërs gedood. In verschillende plaatsen hebben bloedige gevechten plaats gehad. Eenige onruststokers uit Alabask, district Zeitoun, vielen het mohamedaansche dorp Canary aan, dat zij plunderden. Verscheidene personen werden ge wond de commandant der gendarmerie, die was uitgezon den om een onderzoek in te stellen, is met 4 gendarmen gedood door 2000 oproerlingen. In den gemeenteraad van Rotterdam is den 24 een voorstel van het dagelijksch bestuur ingekomen tot aankoop voor 45000 van de buitenplaats Rozenburg aan den Oudendijk groot ruim 71/2 bunder, met het doel aldaar een nieuw stadskwartier te doen verrijzen met een toe gangsweg naar de Kralingsche plas. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen den 6 Novemberdes avonds om half negenhet antwoord van den heer Hartogh op het verslag omtrent zijn ont werp tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechts vordering is ingezonden. De gemeenteraad van Vlissingen heeft den 24 bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1 896 met 9 tegen 6 stemmen aangenomen een voorstel van burge meester en wethouders, om de nachtwakers te vervangen door 5 nieuwe agenten 3 klassede kosten der politie znllen daardoor met f 1000 'sjaars klimmen. De gemeenteraad van Utrecht heeft met 29 tegen 4 stemmen op voorstel van de heoren H. A. van Beunin- gen en mr. G. H. Bolhuis besloten tot benoeming eener commissie van onderzoek naar de wenschelijkheid van de verbetering van den Leidschen Rijn on eene som van f 1000 beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten, Omtrent eene dezer dagen aan het departement van koloniën ontdekte verduistering van gebruikte postzegels, meerendeels bestaande in postzegels, geplakt als porto betaling voor postwissels van groote bedragen, grootendeels uit Curasao en Suriname, wordt medegedeeld, dat de postwissels gedurende 5 jaren bewaard worden ter af- deeling comptabiliteit aan het departement van koloniën om zoo noodig in geval van reclame als bewijsstukken te kunnen dienen. Na dien tijd worden ze naar het ministerie van waterstaat gebracht. De postwis sels met de daaraan gehechte zegels worden aan het departement van koloniën bewaard in een gesloten kast, en, toen nu in het begin dezer week bleek, dat een ge deelte daaruit verdwenen was, werd de politie daarvan in kennis gesteld. Onder de grootste geheimhouding werd door een inspecteur der recherche een onderzoek ingesteld en gebleken moet zijn, dat de waarde van de postzegels te schatten is op een bedrag tusschen de/1000 en 1400 als verkoopwaarde. Dat het ontvreemde een zoo aanzienlijk bedrag vertegenwoordigt, wordt hierdoor verklaard, dat een handelaar in vreemde postzegels voor gebruikte postzegels van Curasao en Suriname van 2,50 en 1 vaak de werkelijke waarde betaalt. De kantonrechter te Schiedam heeft den gezag voerder van het schip De Maaswegens het gelijktijdig vervoer van ontstekingsmiddelen en dynamiet, bestemd voor de bewaarplaats te Rozenburg, veroordeeld tot f 50 boete. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten tot verlaging der gasprijzen zoowel voor licht- als kookgas met b'ï ccot per kub. el, zoodat de prijs van lichtgas nu wordt 5Vj cent en van kookgas cent per kub. el. Verder is besloten tot geheele vernieuwing der straten waarvoor een bedrag van f 58000 zal worden geleend. Volgens het Vaderland, heeft het onderzoek, inge steld naar den vermisten militair te Zeist, uitgebracht, dat hij gedeserteerd is en wel onder verzwarende om standigheden wegens medeneming zijner bewapening en uitrustingstukken. Voor het nieuwe kerkgebouw der geref. gemeente te Meppel is door leden van de gemeenten A. en B. eene som van f 20000 geschonken. Bij kon. besluit van den 26 zijn tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de heeren 1°. dr. E. A. Jentink voorzitter van het 3e internatio nale zoölogisch congres in 1895 te Leiden gehouden directeur van het Rijks-museum van natuurlijke historie te Leiden 2°. dr. A. A. W. Hubrechtdirecteur van de nederlandsche dierkundige vereeniginghoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht3°. dr. P. P. C. Hoek, secretaris van de nederlandsche dierkundige vereeniging, wetenschappelijk adviseur in visscherijzaken bij het college voor de zeevisscherijen. Bij kon. besluit van den 26 is benoemd tot burge meester van Opperdoes met ingang van 5 November, de heer B. Baggerman van Houweninge. Den 27 des avonds omstreeks half elf is de spoor wegwachter Jan Derks gehuwd en bezittende zes kin deren wonende te Wijchendoodgeschoten door den arbeider Gerritstoen deze in het wilde zijn geweer loste op eenige jongens, die hem een serenade met ketel muziek braehten. Derks werd in den rug getroffen en de kogel drong door tot in zijn hart. Bij kon. besluit van den 28 is toestemming ver leend aan den heer J. E. Imminkburgemeester van Buikslootom van 1 November 1895 tot 1 Mei 1896 binnen de gemeente Nieuwer-Amstel te wonen. Bij kon. besluit van den 28 is de gepensioneerde luitenant-generaal jhr, G. M. Verspijck adjudant-generaal van H. M. de Koningin benoemd tot kanselier der ne derlandsche orden. Te Kampen is den 28 als apothekersbediende ge slaagd mej. M. P. Tuckerman te Enkhuiieit. Den 28 is te 's-Hertogenboach een werkman bij het schilderwerk aan het station gevallen en dadelijk overleden; hij laat eene vrouw en vijf kinderen na. Den 28 des avonds omstreeks 10 uren is door de laatste stoomtram van Haarlem naar Leiden bij de ijzeren brug te Heemstede een reiziger van de in volle vaart zijnde tram gevallen en daaronder geraaktbeide beeuen werden hem nagenoeg afgereden. De gemeenteraad van Zwolle heeft met 9 tegen 7 stemmen besloten burg. en weth. uit te noodigen in den loop van 1896 een voorstel in te dienen om aan de Raadsleden presentiegeld te geven. Het centraal-comité voor den Noord-Oostei Locaal- spoorweg heeft medegedeeld, de inschrijving van dan ge meenteraad van Zwolle van minstens 100,000 in het maatschappelijk kapitaal van dien spoorweg, mits het knooppunt te Ommen zou komen niet te kunnen aan vaarden. door de geschilderde papieren ballons. Het was licht genoeg en er lag toch een rustige, gouden schemering over de geheele ruimte, als bij een zonsondergang/n den herfst. Des te meer kwam het tooneel uit met zijne veel sterkere verlichting. Dicht bij het orgel, was eene kleine Japansche tent opgeslagen, die evenzeer door een lampion vriendelijk werd verlicht. Victor had zich voor gesteld, dat daar misschien eene waarzegster, een won derdokter of iets dergelijks zijn tenten zou opslaan Overal stonden kleine stoeltjes, die gemakkelijk naar de wenschen der gasten verzet konden worden, btoelen, trepieds, poeffen, waren ruim voldoende ip het atelier te vinden en men kon er nog meer halen uit het aangren zende salon. Om negen uur waren de gasten genoodigd. um balt negen was Victor gereed met zijn toilet en even daarna Frida ook, wier Japansche kleeding nog hier en daar eenigszins veranderd werd door Tori. Frida was een en al verrukking over de schoonheid van Tori. Hij had voor zich zelf een kostuum bedacht, dat aan 'de Nederlandsche volksdracht ontleend was. Hij droeg een soort van buis dat slechts door één knoop boven aan de borst gesloten was en naar de heupen toe schuins open stond. Een wijde, korte broek was bij de knieën met een grooten strik bevestigd. Buis en korte broek waren van loodgrijs fluweel. De kousen waren lichter van kleur, terwijl do lage schoenen, waar ook groote strikken op waren, de/.elfde kleur hadden als de bovenkleedereu. Een groote, hooge, spitse hoed met biee- den rand bedekte het hoofd met het blonde krullende haar en de blonde baard. Uit de borstopening kwam een mooie, fijne geelachtige kant te voorschijn, en de handen waren ook half bedekt met oude kant. »Gij zijt inderdaad prachtig, Tori!'' zei Frida in hare trouwhartige bewondering. »Als gij mij maar mooi vindt, liefste! En gij weet niet half, hoe bekoorlijk gij zelf er uitzietJa, liefste, zeide hij, terwijl hij zijn arm om haar heen sloeg, en Frida, die de drie laatste dagen niet in het atelier mocht komen, naar de feestelijk versierde plaats geleidde, »ik mag het zonder ijdelheid zeggen, wij zijn een paar, dat zich zeker wel mag laten zien." »Och, Tori!" fluisterde Frida gelukkig glimlachenden sloeg hare oogen neer. Zij waren nu in het atelier gekomen. Toen Frida weer opkeek was zij een en al verbazing over de inrichting, den rijkdom en de pracht. Zij trippelde overal heen op de voor haar ongewone en niet gemakkelijke schoenen zij schudde haar hoofd en uitte eindelijk hare verrukking in dit ééne woord; »Torigij zijt een genie!" Het groote met gordijnen omhangen buffet kreeg zjj even vel nog niet te zienop die verrassing moest zij wachtentotdat alle gasten er waren. En als dan later het gordijn weggenomen werdwachtte den gasten nog eene andere verrassing, want tegen den muur boven het buffet hing nog iets, dat voorloopig verborgen bleet. Victor bad namelijk voor het feest werkelijk weer eens iets vervaardigd en wel iets zeer moois. Daarvoor had hij tijd gevonden. Om half tien waren reeds vele gasten gekomen. De kunstenaars die bijna allen gecostumeerd waren, waren de eersten. Zij waren ten zeerste ingenomen met de gezellige en smaakvolle inrichting en waren allen zoo vroolijk en opgewekt mogelijk. De ceremoniemeesters die Victor zijne dienende geesten noemde liepen ijverig heen en weer. Er ontstonden groepen waarvan enkele in deze omgeving een zeer eigenaardigen en aangenamen indruk maakten. Een van de meest geliefde knnstenaars uit Berlijn had reeds eenige stukjes op de piano gespeeldterwijl intus- schen achter de schermen op het tooneel toebereidselen cemaakt werden voor een tableau vivant. Daar er, zooals men reeds van te voren verwacht had, geen ge brek was aan japansche jonkvrouwen werd voor het eerste nommer, het optreden van de drie kleine school meisjes uit de Mikado gekozen. Frida was zeer geluk kig, dat zij als Yum-Yum kon mededoen in de geaffec teerde, bekoorlijke houding, die zij voor het maken van haar portret bij den pholugraaf had moeten aannemen. Het was treffend om papa Donnsdorf te zien die als Salontyroler met bloote knieën een bijzonder komisch effect maakte. Het doed hem zoo recht veel genoegen dat, zooals reeds in 't begin van don avond te zien was, het feest, dat zijne kinderen gaven, zoo bij uitstek goed slaagde. Maar hij voelde zich toch ook weer droevig gestemd als hij er aan dachtdat het nu spoedig gedaan zon zijn met zulke kostbare partijen. Eene van de bekoorlijkste verschijningen van het, ge heele feest was Agnes als s-Weener wa^chmeisje". Zij droeg een blauwe en wit gestreepte katoenen rok, niet lang niet kortovereenkomstig het bekende woord van Gallmeijer»Niets moet men zeggenmaar alles laten raden." Men zag ook alleen maar de kleine nette voeten, met de sierlijke enkels, die in buitengewoon hooge rijg- laarsjes waren geperst. Vau de kousen zag men niets. De schort van wit batist was rijk versierd met zeer fijne borduursels. De nauwsluitende spencer, die achter in een schootje uitliep was van zwart luster, van voren geslo ten en een beetje hartvormig uitgesneden. Over de schou ders was een helder wit doekje van batist geslagen. D zeer korte poefmouwtjes reikten nauwelijks tot aan de helft van den bovenarm. Verder was de rondeblanke arm niet bedekt. De hoofddoek van hoogrood katoen met witte stippen was om het hoofd gebonden en de twee uiteindeD waren onder de kin tot een strik vereenigd. Het kokette kapsel, namelijk de zoogenaamde »zessen", door het volk ook wel heeren wenkers" genoemd, de met waspomade in den vorm van een zes op het voor hoofd geplakte lokken, zooals de Andalusische meisjes die dragen, gaven aan het mooie gezichtje een bijzonder guitige uitdrukking. De jongste kunstonaars verzamelden zich dan ook dadelijk om Agnes en 'zij voelde zich in het vroolijke gezelschap, in de ongedwongenheid van de vele ver mommingen nog vrijer dan gewoonlijk en zij zeide onder het voorwendsel, dat zij geheel in den geest van haar kostuum moest blijven, de zonderlingste dingen. Volgens den raad van zijne schrandere vrouw had Ehrike het zich zeer gemakkelijk gemaakt. Hij had zijn oudsten pantalon in hooge laarzen gestoken, droeg eene blouse, een oude muts en had een zweep in de hand. Hij was koetsier. Hij ging op een stoel dicht bij het bnffet zitten en at verscheidene boterhammetjes. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2