Groote Veemarkten •IÉ Stadsberiehten. Gemeenteraad van Alkmaar te Alkmaar op Maandag 4 en Woensdag 20 November. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. op Woensdag 30 October 1895, Burg. en weth. van Schiedam hebben den gemeen teraad voorgesteld om wegens het tekort van den vo- rigen ontvanger, tegen den heer P. J. van Dijk van Matenesse den oud-burgemeestereene vervolging in te stellen. Aan de Martha-Stiehting te Alfen aan den Rijn is door een onbekenden gever f 6000 en door eene onbekende geefster f 5000 vermaakt. Gedurende September 1895 is bij de Rijkspostspaar bank ingelegd f 1.843.263.lO'/j en terugbetaald f 1.298.355.42. Aan het einde dier maand Augustus 1895 was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven f 41.662.091.42, zoodat het tegoed op 30 September 1895 bedroeg 42.206.999.10y. In den loop der maand zijn 5896 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 1848 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand nog 487.392 boekjes in omloop waren, De heer A. J. Blijdenstein heeft ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. -Bedankt voor Franeker door F. C. A. Pantekoek te Bovenkarspel. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Warns c. a. de heer H. Bakels te Hoog a/d Zaan. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Tilburg de heer J. Poppe, thans te Purmerend. Bedankt tot waarnemend hoofd der school te Ho- brede (Oosthuizen) de heer C. Posch. Amsterdam. Den 29 is van de drie geëxami- neerden geslaagd mej. J. van Eek te Haarlem. Kakhuizen. De gemeente-begrooting voor 1896 is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 91.822.38 Haarlem. Den 29 zijn voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek geslaagd de dames S. J. Hom mes A. Ch. P. van der Voort, M. A. C. Jut en H. E. S. Kensallen alhier. Den 30 zijn geslaagd de dames J. H. 0. Kooiman en W. A. Woutersen alhier en E. Oornelissen, JG. Gest en A. W. J. Lingius te Amsterdam. Hoorn. Den 29 is de gemeente-begrooting voor 1896 vastgesteld in ontvangsten en uitg. op f 206.477.345. Hensbroek. Met ingang van 1 Januari 1896 is de jaarwedde van het hoofd der school met f 50 verhoogd. V eeverzeker i ug. Purmerend. Het veefonds blijkt in den smaak te vallen van de veehouders. Meer dan 600 zijn als leden toegetreden. Alleen dinsdag, den 29, werden 345 stuks vee, voor de slachtbank bestemd, verzekerd. Over het geheel bedraagt het verzekerde aantal thans 1066 stuks. Van 3 stuks werden de ingewanden, terwijl ééne koe geheel aan het abattoir te Amsterdam werd afgekeurd. Het vléesch van deze laatste mocht evenwel in het zout worden gezet en zal waarschijnlijk bij nadere goedkeuring publiek worden verkocht. De geleden schaden werden door het fonds vergoed. Naar wij vernemen zal misschien dinsdag, 5 November, de gelegenheid nog open worden gesteld om als lid toe te treden. Reiniging In eigen beheer. In zijne laatste vergadering besloot de gemeenteraad het recht tot het ophalen van beer, asch en vuilnis niet aan den laagsten inschrijver, bedingende eene vergoeding van f 2000 per jaar te gunnen. Zeer waarschijnlijk zal de gemeente de exploitatie van den reinigingsdienst thans onder eigen beheer uitvoeren. üchei'uierhorn. De laatste dagen kwamen alhier geen nieuwe gevallen van diphtoritis voor. Iwee kin deren zijn aan deze ziekte overleden. Spanbroek. In de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad alhier zal worden behandeld een voor stel van den heer G. J. H. Guinee, lid van dat college, strekkende om den hoofdelijken omslag door een progres sieve inkomstenbelasting te vervangen. Aangaande den onlangs vermelden brand in de boeren- huizinge van W. Claij, dient nog gemeld te worden, dat deze gelegen was in de Wogmeer. ©terleek. De voor deze gemeente door den raad vastgestelde begrooting voor hot jaar 1896, bedraagt in ontvangst en uitgaven f 8161.27°. Warmenhuizen. Den 39 werd herbenoemd tot molen meester van den polder Geestmer-Ambacht (Ooster- dijk en Molengeorsen) de heer T. Hoogeboom. *"C H A A k S P E k Probleem no. I van T. M. Brown, St. Louis. (Z w a r t.) a b c d e f g b (Wit.) Wi tK h4. D hl. T bl. R a4. Z w a r t, K a2 a3 b2. Wit speelt eu g»eft in 2 zetten mat. Oplossingen binnen 14 dagen a./h. bureau v <1. Blad. De barometerstand alhier was 's morgens t.e 8 nur als volgt: op den 30 761 5; den 31 762.-. Gedurende de maanden November toten met Maart zullen de godsdienstoefeningen in do lutliersehe kerk aanvangen te half elfte beginnen dns op zondag, den 3 November, den gedenkdag der kerkhervorming. Ten voordeele van de christelijke school, alhier heeft op dinsdag, 5 November, in de kapelkerk, eene uit voering plaats van de zang vereeniging God is rnijn lied". De leiding is toevertrouwd aan den heer T. Tninstra. Ken nieuw magazijn. De Dijk heeft een nieuwen gevel gekregen. Het onde vervallen pakhnis, tot vóór eenige jaren als kuiperij in gericht en verhuurd en den laatsten tijd door den eigenaar in gebruik genomen als bergplaats voor een steeds aangroei- enden handelsvoorraad werd tot den grond toe afgebroken, om plaats te maken voor een ruim magazijn, ten dienste van de zaak in huishoudelijke en landbouwartikelen van den heer V. S. Ohmstede J.Oz. Onder leiding van den architect G. Looman door de aannemers Spruiten Wils gebouwd, werd het dezer dagen ter genoegen van den aanbesteder opgeleverd. De ruime lokaliteit biedt thans eene uit muntende gelegenheid, om deugdelijk te doen kennis maken met het vele nieuwe, dat op het gebied van dezen handelsman voortdurend aan de markt wordt gebracht. GETROUWD 30 Oct. Nicolaas Alexander Christiaan Bijl en Engelina Ringers. GEBOREN 30 Oct. Jan Johannes, z. van Johannes Burgering en Hendrica Lucia Lebbing. Neeltje Cornelia en Rinkje Maria, ds. van Cornelis Batter en Dirkje van der Molen. OVERLEDEN 31 Oct. Francisca Dam, 16 j. en 6 m., wonende te Heemskerk, alhier werkelijk verblijfhebbende. des namiddags 12 3/4 uur. No 13. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pout. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. de notulen der vorige twee vergaderingen gelezen en goedgekeurd worden. Zijn medegedeeld de sedert de vergadering van 9 October ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 2. 9 October Nr. 27 tot het aangaan eener geldlee- ning van f 27000. 3. 9 October Nr. 28 tot het vaststellen eener 1 sup. begrooting dienst 1895. 4. 9 October Nr. 22 tot het verkoopen vaD een stuk grond aan de Ramen aan den heer R. A. Knsters voor f 50. 5. 9 October Nr. 32 tot het verkoopen van een stuk grond van het terrein der gemeente-reiniging aan P. Hoekstra voor f 200. Ns. 2 tot en met 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging „de Ambachtsschool voor Alkmaar en tïanstreken", om ter voorkoming van een eventuëel misverstand aan de bepaling, waardoor het voormalige gymnastieklokaal ten dienste der Ambachtsschool aan de Vereeniging in gebruik werd afgestaan, alsnog toe te voegen de woorden: blijvende alleen de grove reparatiën, bedoeld bij de arti kelen 840 en 841 van bet Burgerlijk Wetboek, ten laste van de gemeente Alkmaar en zulks in overeenstemming met punt 4 alinea 2 van het raadsbesluit van 22 Juli 1892. Tevens woiden de leden uitgenoodigd aan de Ambachtsschool een bezoek te brengen. Ter lezing voor de leden gelegd. 7. Verzoek van de assistent-leeraren ia het lijn- en vakteekenen aan de burgeravondschool P. H. Brunsmana, G. Tj al kensA. A. de Groot en J. W. Willemsen om eene betere regeling hunner jaarwedden, onder overleg ging van de met burgemeester en wethouders hierover gevoerde briefwisseling welk college afwijzend op hun verzoek om vorhooging beschikte. Gesteld in handen van de vaste commissie van finan ciën om bericht en raad Verlichting Hanaalweg. 8. Verzoek van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van landbouw om verlichting van den weg langs de oostzijde van het Groot Noordhollandsch Kanaal tnsschen de draaibrug en de Vlotbrug, daar die weg bij avond bepaald gevaar oplevert voor hendie naar en uit de Schermeer eu verder gelegen plaatsen moeten gaan. Zij verzoeken hierbij wel rekening te willen honden met het feit dat de weg in kwestie, met het oog o. a. op de onbruikbaarheid van de Vlotbrug voor rijtuigen de eenige verbindingsweg met hunne woonplaats vormt voor tal van geregelde marktbezoekers Gesteld iu handen van burgemeester eu wethouders om bericht, na eenige bespreking, waarbij de heer Stoel verklaart wel voor deze verlichting te zijn terwijl de heer J. C. W i 11 o de aandacht vestigde op verscheidene andere wegen en buurten in deze gemeente, waar ver lichting evenzeer wenschelijk was, b.v. voorbij de meel fabriek naar de spoorbrug, de Kabelstraat, de Eilands- wal enz. 9. Dankbetuiging van T. Papeveld voor zijne be vordering tot onderwijzer met akte voor de fransche taal aan de openbare burgerschool. 10. Gelijke dankbetuiging van A. H. Bijleveld. Ns. 9 en 10 voor kennisgeving aangenomen. Bouwterrein Stationsweg. 11. Adres van den beer L. T. Kleintjes, wonende te Berlijn, domicilie kiezende ten hnize van den beer L. M. J. Paleari, aan de Voordam, te Alkmaar, waarbij hij te kennen geelt dat hij eigenaar is geworden van bet perceel sectio C No. 289 op den hoek van den Ber- gerweg en den Stationsweg alhierdat hij dien grond volgens orergelegd plan geschikt wil maken tot bouw terrein door bet aauleggeu van riolen en bestraten met klinkersin verband met de noodige opboogingen, op welk plan hij goedkeuring vraagt; dat hij, wanneer alles ten genoeg-n van don Raad iu orde gemaakt en opge leverd is die straten, tnsschen de rooilijnen 8 M. breed, kosteloos wenscht over te dragon aan de gemeente Alk maar en dat daarin dan van gemeentewege de noodige gaslantaarn? geplaatst worden. Om echter zijn plan te kannen uitvoeren, verzoekt hij beleefd hem toestemming te verlemen tot het leggen der riolen en het maken dei straten op de door hem breedvoerig omschreven wijze. Bouwterrein Landstraat. 12. Adres van C. Schipper, koek- en banketbakker alhier, daarbij mededeelende, dat hij 24 woningen wenscht te bouwen op grond, in aansluiting aan de Landstraat, volgens overgelegd plandat hij eerst de 12 woningen aan de oostzijde met de fnndeering van de twaalf wo ningen aan de westzijde, wenscht te bouwen en den verderen bouw later te mogen uitvoerendat hij de Landstraat wenscht te verlengen volgens teekening, in plaats van 4 M., 6 M. breed te maken met de rioleering op de teekening aangegeventer wederzijde van de woningen een trottoir, breed 1 M., met een goot daar langs, ter breedte van pl. m. 40 centimeters tot afvoer van hemel water, alles in straatklinkers (waalvorm) en het overige middengedeelte met puin, sintels en grint aan te vullen en na goedkeuring daarvan de straat met rioleering iu eigendom aan de gemeente over te dragen. Nos. 11 en 12 gesteld in handen van de vaste com missie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhond der plaatselijke werken en eigendommen om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Sluiting danshuizen. 13. Adres van 116 inwoners der gemeente Alkmaar, waarbij zij te kennen gevendat zij het hun plicht achten mede te arbeiden aan het maatschappelijk wel zijn dat dit welzijn steeds ernstig wordt geschaad door de ontuchtdat de ontucht zoozeer in de hand gewerkt wordt door de openbare gelegenheden tot dansen waar door veelal ook minderjarigen in verzoeking worden ge bracht den voet te zetten op verkeerde wegen en ver zoeken de zoogenaamde danshuizen op zon- of feestdagen, alsmede gedurende de kermisweek des avonds om 11 nar te doen sluiten. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. Paardentram. 14. Adres van de heeren H. J. Ansingh èn voor zich èn als gemachtigde van de erven Klaas Akkerman, J. J. Boogh èn voor zich èn als gemachtigde van D. PollR. Kenter Az., A. Siebert CosterMr. B. van der FeeD en P. Messelaar, concessionarissen van den paarden- tramdienst door de gemeente Alkmaarwaarbij zij te kennen geven dat volgens raadsbesluit van 31 October 1894 de vergunning vervaltwanneer niet vóór 1 Nov. 1895 de concessionarissen opgericht hebben eene rechts persoonlijkheid hebbende vereeniging of naamlooze ven nootschap en deze hunne rechten en verplichtingen over neemt bij eene akte die de goedkeuring van burg. en weth. verwerft. Aangezien door onvoorziene omstandigheden het tot stand komen dier akte vertraagd is en zij een ontwerp- akte eener naamlooze vennootschap gereed gemaakt heb ben waarop de koninklijke bewilliging nog niet is ver- kregen.verzoeken zij den termijn, in aangehaald raadsbesluit vermeld te verlengen met twee maanden en dns tot 1 Jannari 1896. De voorzitter stelt voor dit verzoek in te wil ligen de heer Kraakman zou het adres liever ter lezing leggen daar de tegenwoordige verzoekers andere personen zijn, dan zij, aan wie ten vorigen jare vergunning verleend werddan kan de Raad de zaak eerst eens nagaan. Dienovereenkomstig wordt besloten. Verhooging jaarwedde; wegneming boomen. 15. Rapport van burgemeester en wethouders, in overeenstemming met het gevoelen der vaste commissie van bijstand voor de plantsoenen op het verzoek van a. A. van Kleef om eene geringe verhooging zijner jaar wedde b. M. van der Werf, om de drie zware boomen, staande voor zijne twee in aanbouw zijnde huizen aan den Geestersingelweg te nemen. Het eensluidende voorstel is om 1°. de jaarwedde van den opzichter over den hont en de plantsoenen te verhoogen met f 100 per jaar, ingaande 1 Jannari a.s.; 2°. de 40 boomen, staande aan den binnensten boomenregel van den Geestersingel tot de zoogenaamde Stuartstraat te verkoopen en uit te roden. Het voorstel op pnnt a. wordt zonder beraadslaging aangenomen met algemeene stemmen Ook met punt b. is dit het geval nadat besloten was een door den heer v. d. Bosch gedaan en door den heer Janssen ondersteund voorstelom ook de boomen aan den buitenregel gelijk tijdig weg te nemen naar de commissie voor den hout en de plantsoenen om bericht en raad verzonden was. 16. Vraagt de heer Kraakman aan burgemeester en wethouders, naar aanleiding van hunne in de laatste vergadering gedane toezegging, dat zij dadelijk met een onderzoek naar de zaken bij den gemeente-ontvanger zonden aanvangen, of zij te dien aanzien ook eenig: me- dedeeling kannen doen De Voorzitter antwoordtdat burgemeester en wethouders dadelijk met den meesten spoed met dat on derzoek aangevangen zijn en dat zij daarmede reeds goed gevorderd waren, toen de boeken do or de justitie in beslag genomen zijn. Dientengevolge hebben zij hun verder onderzoek moeten schorsen. De heer Kraakman dankt voor die mededeeling. 17. Vervolgens komt in behandeling de gemeente- begrooting voor 1895 naar aanleiding van het dooi de sectiën uitgebrachte rapport en het daarop door bur gemeester en wethouders gegeven antwoord. Het verslag daarvan en van de avondzitting komt in een volgend nummer. AMS1ERDAM 30 Oct, runderen, 208 vette kalveren f 0,50 a f 0,70 p. P., 27 nneht. kalv. f 9,— a 11, 272 vette varkens f 0,32 a U,37 p. P.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3