Nederland. Kantongerecht te Alkmaar. BURGERLIJKE STA NI). Op grappige wijze deed de Figaro dezer dagen uitko men in een gefingeerde samenspraak tussehen een kamer lid en zijn vronw, met hoeveel belangstelling het proces Magnier werd gevolgd. Mevrouw: «Ik ga uit, beste man!" Kamerlid »Waar ga je heen Mevr. »Naar mijn naaister, een nieuwe japon passen", K. ontstemd Nieuwe japon Waarom Mevr. «Ik heb er geen. Ik moet er toch een hebben. We zullen van den winter dikwijls uitgaan, denk ik". K. «Is dat zoo zeker?" Mevr. «Ik begrijp je niet?" K. »Ik wil maar zeggendat met de tegenwoordige zeden en gebruiken niemand weetwaar hij over 14 dagen zal zitten. Het kan best zijndat we bij alle ministers worden gevraagd. Maar 't kan ook best zijn, dat we niet worden gevraagd." Mevr. «Bijzonder geheimzinnig K. fluisterend «Alles hangt af van Edmond Mevr. «Wie is dat, Edmond K. «Edmond Magnier. Als Magnier zijn mond houdt, dan hebben we een prettigen winter. Wij zullen naar de opera gaan, naar de bals van de gezanten gaan, we gaan overal heen. Maar praat hij wel Mevr. «Wat dan K. «Wel liefste, als Magnier aan 't praten raakt, dan zullen het niet ,de bals bij de gezanten zijn, waar wij» of ten minste waar ik, zal heen gaan." Mevr. «Donderdag! nu begin ik 't te begrijpen Maar in ieder geval hangt 't er van afwat Magnier zal zeggen K. «Wat hij ook zegt, als hij aan 't praten raakt, is 't altijd mis. Zijn de couranten er al Mevr. Aan de schel trekkend. «Jean haal de cou ranten Jean. «Ik heb ze al. Ik dacht dat mijnheer nieuws gierig zou zijn." K. ongeduldig: «Geef op.... (de courant inziende) hm zaak Magnier hm Mevr. angstig: «Wat is er?" K. opgotogen«Hij heeft niets gezegd!" (zijn vrouw omhelzende), «ga gerust de japon passen Hoorn. De gemeenteraad heeft de begrootiug voor 1896 vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op j 206.477,34. Met ingang van den 1 is bij kon. besluit van den 29 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier de heer jhr. A. H. J. Bowierthans directeur van het postkantoor alleen. Beroepen bij de geref. kerk te ÏBeverwijk J. C. Raamsdonk te Veere. Bij kon. besluit van den 21 is met vernietiging van het besluit van Ged. Staten van Friesland van 13 Juni 1895 alsnog goedkeuring verleend aan de begroo ting der gemeente Bolsward voor 1895 zooals die door den raad was vastgesteld. Noordeindcrineer. In het bestuur van dezen polder zijn herkozen als heemraad de heer J. Smit Cz. en als hoofdingeland de heer P. Honing. Den 30 October herdacht de afdeeling Schermereiland van het ISederl. Onderw. Genootschap haar 50- jarig bestaan. Amsterdam. Van de 24 mannelijke en 47 vrou welijke candidaten zijn 13 als onderwijzer en 16 als on derwijzeres geslaagd. Bij kon. besluit van den 26 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. C. A. Walraven ■—JWHWJWWWIWIWm I UIMW 1*1 «Zou ik dan het genoegen mogen hebben u naar tafel te geleiden «Het zal mij zeer aangenaam zijn." Daarop ging hij heen en zag te vergeefs uit naar Victor, die achtor het scherm bezig was met het arran- geeren van een nieuw tableau vivant. Terwijl hij zijne zoekende blikken door de zaal liet gaan, zag hij tot zijn grooten schrik Agnes in gesprek met Hennern. Niets kon hem zoo onaangenaam zijn, als deze ontmoeting. Zijne eerste gedachte was, zoo spoedig mogelijk onge merkt te verdwijnen, en later bij Victor en Frida zijne excuses te maken. Maar tegelijkertijd bedacht hij, dat hij Eugenie voor het souper had gevraagd. Op dat oogenblik had Agnes hem ook ontdekt, die nu dood bedaard Hennern in den steek liet en kordaat naar hem toeging, zoo in het oog loopend mogelijk. Hennern volgde haar, om de al te vrije houding van zijne vriendin eenigszins te cacheeren. Berwitz maakte een diepe, stijve buiging, veel dieper dan voor Eugenie, en groette daarna Hennern, die voor Berwitz eene overdreven onderdanige buiging maakte, terwijl Agnes veel luider, dan Coenraad aangenaam was, uitriep «Behandelt men zoo zijne este vrienden? Sedert veer tien dagen zijt gij hier Ja, ontken het maar niet, sedert veertien dagen »U hebt gelijk." «En gij hebt het nog niet der moeite waard gevonden, om ook maar een enkel teeken van leven te geven En hier, bjj een ander moet ik u vinden? Maar het is niets, ik zal er u wel voor straffen en nog wel dadelijk Ten eerste moet gij mij naar tafel geleiden, het overige komt dan wel van zelf »U maakt mij verlegen, mevrouw zeide Berwitz koel «Wat, .mevrouw hernam Agnes lachende. «Ik ben geene mevrouw, ik ben een waschmeisje En eenigs zins zachter sprekende, zeide zij, maar toch luid genoeg om ook door Hennern verstaan te worden«Als gij zacht met mij spreekt, moogt gij mij zelfs Agnes noemen." »U is waarlijk al te vriendelijk, mevrouw," herhaalde Berwitz, en uwe voorkomendheid maakt mij verlegen. Ik heb mevrouw Hennexn reeds verzocht haar naar tafel ie mogen geleiden." die als kassier-generaal van de Nederl. Bank eervol ont slag heeft gekregen. Haarlem. Den 31 zijn voor de vrije- en orde oefeningen geslaagd de dames Ch. C. KretschmerH. J. Lugten M. Mesman J. A. Molenaar C. P. A. Nicolaij, allen alhierden 1 de dames M. C. NieuwenkampJ. Ch. P. Pasman S. Rab, on J. W. C. van Rossum, allen alhier en S. M. Posthumus te Amsterdam. Krommenie. Bij de op den 30 gehouden her stemming is tot lid van den Raad gekozen de heer W. M. van Vliet met 70 stemmen, terwijl op den heer P. J. van Gelder 36 stemmen uitgebracht waren. Bij kon. besluit van den 30 is de gepensionneerde kapitein ter zee G. A. van der Mieden benoemd tot ï-idder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Te Aalsmeer is overleden de heer P. Ledeboer notaris lid der Prov. Staten van Noordholland voor het district Nieuwer-Amstel. Aangenomen het beroep naar de doopsgezinde ge meente te Helder door den proponent C. B. Hijlkema. De Maatschappij voor gemeente-crediet te Amster dam heeft van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom overgenomen de leening, groot 100,000, ten laste van die gemeente, a pari tegen 3*/4 pet. rente 'sjaars. Den 31 des morgens zijn in Zevenhuizen uit eene schuit, afkomstig uit Montfoort, en beladen met steenen, die in den Prins Alexanderpolder aan het Oude Verlaat gelost moesten worden, de lijken opgehaald van een drie tal personendie waarschijnlijk tengevolge van het toe slaan van een luik gestikt zijn. Do Ned. harddraverij- en renvereeniging telt tegen woordig 66 leden en zal in 1896 over 15000 a 16000 te beschikken hebben. Ontslag onderwijzer te St. Maarten. Den 31 vergaderden in het lokaal van den heel de Beursde leden der afdeelingen Schagen en Scha- gerbrug van net Nederl. Onderw. geuootschap en die van de afdeeling Schagen en omstreken van den Bond van onderwijzers ter bespreking van het ontslag on langs gegeven aan den heer J. Akkerman onderwij zer te Sint Maartendoor den raad dier gemeente. Nadat de heer van Albada, voorzitter der afdeeling Schagen van het N. O. G., de vergadering had geopend, werd het woord gegeven aan de heeren Meijer Drees en I. Porte, ter uitbrenging van hun verslag betreffende het door hen op last van bovengenoemde afdeelingen ingestelde onderzoek in zake gemeld ontslag. Voorlezing werd gedaan van de onderscheidene stukkengewisseld tussehen het gemeentebestuur en den heer Akkerman, uit welke stukken bleek, dat de heer Akkerman, zoo als reeds is gemeld voornamelijk ontslagen werd op grond van het feit, dat hij de gemeente had verlaten voor het ondergaan eener operatio zonder van dit ver trek kennis te hebben gegeven aan autoriteiten Betref fende den persoon van den heer Akkerman als onderwijzer en mensch werden de allergunstigste getuigenissen voorge lezen of medegedeeld. In een attest, afgegeven door den dokter van het burgerziekenhuis te Amsterdam, werd verklaard, dat de heor Akkerman voor zijne handelingen gedurende zijne ziekte niet aansprakelijk mocht worden gesteld, daar hij toen waarschijnlijk ten gevolge dier ziekte voor genoemde handelingen niet toerekenbaar mocht worden genoemd. Na eene uitgebreide bespreking werd de vol gende motie aangenomen «de afdeelingeu enz., gelezen de verschillende bescheiden over de zaak-Akkerman, erkent het recht van den raad der gemeente Sint Maarten om hem als onderwijzer ter zake zijn verznim te ontslaan doch acht dit ontslag zeer in strijd met de billijkheid". Met de commissiedie het onderzoek had ingesteld, was de vergadering van meening, dat de heer Akkerman zeer hard, te hard was gestraft voor zijn onopzettelijk gepleegd verzuim, waarvoor hij den raad der gemeente lat.r om vergeving bad gevraagd. In antwoord op deze vraag was hem de raad gegeven zijn ontslag aan te vragen ter voorkoming van verder strekkende maatregelen. Dat de heer Akkerman dit ontslag niet aanvroeg, maar het be stuur van St. Maarten mededeelde dat hem de wettige «Kom!" pruilde Agnes op bekoorlijken toon «Dat mag niet Niet waar, Doctor, daarvoor zorgt n wel Van daag moet ik u hebben, dat kan niet anders. Daar helpt geen tegenspraak «Mevrouw Hennern," hernam Berwitz kalm, «draagt geen kostunm en zon misschien de scherts van het lief tallige waschmeisje niet zeer goed begrijpen. Ik dank u intusschen voor uwe vriendelijkheid. En in den loop van den avond hoop ik n nu en dan nog eens te spreken." Hij maakte eene buiging en ging toen naar Frida, die hij eerst niet herkend had. Frida zeide natuurlijk »U is bij eenvoudige kunste naars en u moet het met onze eenvoudige omgeving voor lief nemen." Die eenvoudige omgeving Berwitz was ais het ware verblind door de onverwachte pracht Intusschen was Victor ook weer te voorschijn geko men en de twee vrienden gingen druk pratende naar het orgel toe, terwijl een nieuw tableau vivant door de gasten werd bewonderd. Berwitz gaf in oprecht gemeende bewoordingeu zijne bewondering te kennen voor het prach tige atelier. Op eene kleine beeltenis wijzende, zeide hij «Allerliefst Van u «Neen," antwoordde Victor, «van Paul Dubois. Dat is ook mooi," zeide hij, toen hij voor een knielenden visscher bleef staan. «Van u?" «Neen, van een Italiaan." «Maar die vriendelijke schets dan van u?" «Neen, van een vriend." «Zoo en wat hebt gij dan gedaan." «Gij ziet het immers," antwoordde Victor philosofisch, «de anderen hebben alles gedaan." «En wat doet gij dan «Ja, mijn waarde vriend," hernam Victor zuchtende. Ik word maar altijd dikker." «Dat gaat van zelf daar behoeft gij toch niet voor te werken." «Gij moet weten," zeide Victor eenigszins verlegen, «ik ben in eene crisis 1 Die duurt al lang, maar ik zal haar overwinnen. Ik heb het te goed Men miskent gewoon lijk de zedelijke waarde van de zorgen. Een beetje gebrek zon een goede prikkel zijn en zou mij meer goed dan redenen voor dergelijk ontslag onbekend waren en hij die gaarne van genoemd bestuur wenschte te vernemen, spreekt van zelf. De pogingen van den schoolopziener in het arrondissement Helder, den heer Buchuer, om te voorkomen, dat de heer Akkerman ontslagen zou worden, mochten niet baten. Hot ontslag volgde en nn heeft de heer Akkerman zich tot gedeputeerde staten dezer provincie gewend met verzoek hare goedkeuring aan dit raadsbesluit te onthouden. Na het met algemeene stemmen aannemen van bovenge melde motie werd door de vergadering nog beslotenzich met een adres tot den raad der gemeente St. Maarten te wendenin welk adres den raad verzocht wordt terug te komen op het genomen besluit en het ontslag van den heer Akkerman in te trekken. Aan eene com missie van drie personen de heeren H. van Heerikhuizen, Winkel J. H. Ressing Schagen en H. HolleHaring huizen werd opgedragenbij de raadsleden van Sint Maarten rond te gaan om hen tot andere gedachten te brengen. Aan gedeputeerde staten zal namens de ver gadering worden verzochthare goedkeuring aan het genomen raadsbesluit te onthouden. Schoolopzieners en hoofdbesturen van het Ned. Onderw. Gen. en van den Bond zal gevraagd worden hnn invloed mede te willen aanwenden om de zaak-Akkerman naar genoegen der vergadering en in het belang van den heer Akkerman tot een goed einde te brengen. Koedijk. Ondertrouwd en getrouwd: Johannes Ohristiaan Rector en Neeltje Mulder. Geboren: 17 Oct. Authonius zoon van Johan Pool en Grietje de Wit. 22 Dirk z. van Cornelis Kossen en Naatje Jongejan. 27 Jacob Albertus z. van Pieter ten Bruggencate en Grietje Keppel. Gerritz. van Jan IJfs en Guurtje Gorter. Heerhugo waard. Ondertrouwd. 13 Oct. Klaas Goet en Gerbrig Groen. 14 Pieter van Rijn en Simonetta Anna de Klerk wed. van Dirk Wester. 25 Simon Ven en Maartje Swager. Geboren. 6 Oct. Margaretha Anna, d. van Nicolaas Commandeur en Geertje Schouten. 16 Johannes Theodorus, z. van Pieter Knip en Trijntje Boelens 19 Pieter, z. van Abram Nottelman en Antje Jonker. 23 Arie, z. van Dirk Marees en Pietertje Nagelhout. 27 Jacob, z. van Pieter van Dam en Aaltje Schouten. 29 Klaas, z. van Jan de Ruiter en Antje Mienis. Overleden. 10 Oct. Willem de Groot, wednr. van Reinsje Koemees- ter, eerder van Jansje Groen, 54 j. 11 Jan, z. van Pieter Peetoom en Niesje Tauber, 7 m. 15 Geertje Huisman, echtgen. van Simon Does, 52 j. overleden te Amsterdam. 20 Neeltje Oud, echtgen. van Tennis Kloet, 57 j- 22 Cornelis Geel, echtgen. van Maartje Stins, 62 j. Zitting van 1 November 1895. H. F-, Uitgeestart. 44 spoorwegwet, f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. D., Heerhugowaard en K. D., Alkmaar, art. 32 prov. regl. op de wegen, f 1 boete of 1 dag hecht. 0. Z., Amsterdam art. 461 strafwet f 1 boete of 1 dag hecht. A. J. R.Utrechtdronkenschapf 1 boete of 1 dag hecht., C. Gr. en H. v. SI.. Rijp, H. W., NijmegenF H. v. P., z. bek. woonpl., W. Sm., Alkmaar, J. K., Uit geest, id., elk f 0,50 boete of 1 dag hecht., G. L., z. bek. woonpl., id., f 3 boete of 2 dagen hecht., W. R. P., id., id., 3e herh., 7 dagen hecht., K. N„ Westgraftdiik id. 8e herh., 3 weken hecht, en P. P., Alkmaar, id., vrijgespr. J. A.. Alkmaar, art. 131 pol.-overtr. Alkmaar, f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. Sch., Alkmaar diefstal van fruitf 1 boete of 1 dag hecht. J. Gr. Hz., Egmond aan Zee, strooporij f 1 boete of 1 dag hecht. E. Pr. Wz., Egmond aan Zee, art. 17 verord. Egmond aan Zee, f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. de Vr. en A. de Vr., Castricum, burengerucht, beiden vrijgespr. M. O. en J. A. B., Limmen, als boven, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. kwaad doen. Maar vandaag moeten wij niet over onaan gename dingen spreken. Dat kan later nog altijd ge beuren." «Natuurlijk zeide Berwitz. «Gij moet uwe plichten als gastheer vervullen Ik maak u inderdaad mijn compliment. Gij kwijt n op grootsche wijze van nwe plichten. Het is hier meer dan betooverend." «Het doet mij genoegen, dat het in uw smaak valt. Maar, als gij geduld hebt, zult gij nog meer te zien krijgen." Het nieuwe tableau had weder het meeste succes. Intusschen was Hennern naar zijne vronw toe gegaan en had haar gezegd «Ik vernam zooeven van den heer vou Berwitz, dat hij u naar tafel geleidt. Dat doet mij zeer veel genoegen. Gij zijt zeer schrander en gij kunt, als gij wilt, als het zoo te pas komt, eene andere wending aan het gesprek geven. Ik ben zeer geïnteresseerd bij Russische effecten. Op de beurs heerscht het onzinnigste pessimisme. Men spreekt van nihilistische samenzweringen Eugenie zag haar man verbaasd aan en zeide ver wonderd «Waar spreekt gij toch over? Ik begrijp er geen woord van." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6