No. 132. Reveil en Megentigste Jaargang 181)5. WOENSDAG NOVEMBER. Buitenland. Feuilleton. DE VROUW. Nederland, Inrichtingen, (lie gevaarschade of hinder kunnen veroorzaken. Berlijnsche Roman, ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van de gebroeders Pieter Johan Kuhn en Nicolaas Kuhn, spekslagers alhier, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor van 21/2paardekracht in het perceel aan de Schapensteeg, wijk B no. 7, en dat op Dinsdag, 19 November 1895,'s middags te twaalf uren ten stadshnize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris 5 November 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. DMT8CHLAND. Den 2 des avonds te 7 uren was er gala-diner ter eere van den koning van Portugal in de marmeren zaal van het nieuwe paleis te Potsdam. De koning zat tusschen den keizer en de keizerin tegenover hem zat de rijkskanselier. De keizer stelde den volgenden dronk in »,Terwijl ik onzen doorluchtigen gast van harte welkom heetledig ik dit glas op het welzijn van den koning van Portugal." De muziek speelde daarbij het portngeesche volkslied. Een weinig later stelde de koning in het fransch een dronk in op den keizer en de keizerin en dankte voor de schoone ontvangst en de hem betoonde welwillendheid. De muziek viel in met het pruisische volkslied. Den 3 des namiddags liet de keizer de keten der koninklijke huisorde van Hohenzollern van den koning van Portugal overhandigen. Het comité der Berlijnsche nijverheidtentoonstelling van 1896 heeft, in overleg met de voorzitters der afdee- lingen en onderafdeelingen, met 64 tegen 61 stemmen besloten de hoofdgebouwen des avonds niet te verlichten. ENEBLAND. Den 1 zijn de tolboomen op de wegen in dit Rijk afgeschaft. Het admiraliteitshof te Londen heeft, uitspraak doende in zake de aanvaring in het banaal op 19 September tusschen het nederlandsche stoomschip Edam en het engel- sehe stoomschip Turkestan, laatstgenoemd schip alleen schuldig verklaard. FK1KHK1JM. Het gerechtshof te Parijs heeft het echtpaar Schwartz, van spionnage beschuldigd, veroordeeld en wel de man tot 5 en de vrouw tot 3 jaren gevange nisstraf beiden tot 10 jaar verbanning en verlies van 29) naar het Hoogduitsch VAN PAUL. ILIAD All. »Ik spreek toch duidelijk genoeg," hernam Hennern. .Berwitz weet zeer goed, hoe de zaken staan. Zie van hem gewaar te worden, of de verontrustende berichten waarheid bevatten." »Gij schertst zeker! Want hoe zou ik dat moeten doen »Houd u toch niet zoo onnoozelEene mooie vrouw, die glimlacht, kan alles gewaar worden, wat zij wil. Zeg hem, maar natuurlijk vertrouwelijk, dat gij er belang bij hebt, om de waarheid te vernemen. Zeg hem bij voorbeeld, dat gij buiten mij om gespeculeerd bebt in Russische effecten,... Dat doen zooveel vrouwen!" >Maar ik nietIk begrijp niets van de geheele zaak »Mijn hemel, dat doet er niets toe! Gij behoeft het ook niet voor n zelve te vragen, maar voor mij Ik vraag u alleen wees hael vriendelijk en innemend tegen den heer von Berwitz, en als gij de kans schoon ziet, tracht dan om mijnentwege, schertsender wijze, van hem te vernemen, wat ik zoo gaarne wil weten. Gij zijt tegenover mjj ook zoo vreeselijk onbegrijpelijk. Ik vraag n om een dienst, dien men zelfs wel aan een vreemde kan bewijzen, laat staan dan eene vronw aan haar man Maar het is treurigGij denkt nooit aan de hoogste plichten van de vronw 1" De toeschouwers juichten telkens het laatste tableau toe »een vroolijk drinkgelag van lansknechten", terwijl Hennern en Eugenie zich ongemerkt van de overige gasten hadden afgezonderd. Eugenie zag haar man be daard aan. Het verwijt, dat hij haar gedaan had, trof haar niet. Zij zeide kalm »Ik weet niet, wat gij onder de pliehten van de vrouw verstaat." hunne burgerlijke rechten eu daarenboven tot boeten van 2000 en 1000 francs. Op den 1 en 2 November zijn de kerkhoven bezocht door 540.000 personen, 38000 minder dan in 1894, niet tegenstaande de zachte en vrij goede weergesteldheid. Het nieuwe ministerie is opgetreden met den heer Léon Bourgeois als hoofd en minister van binnenl. zaken de heer Berthelot is minister van buitenl. zaken en de heer G. Cavaignac, minister van oorlog. Kamer. Den 14 is door het nieuwe ministerie de volgende verklaring gedaan »Wij zullen aan het votum der Kamer gehoor geven door verdere inlichtiugen te verschaffen aangaande de feiten, bedoeld in de motie in kwestie en welke de uitslag ook moge zijn, wij zullen de stukken der gerechtelijke vervolging [betreffende de schandalen der Zuiderspoorwegmaatschappij] in zijn ge heel openbaar maken, opdat het parlement er zijne mee ning over kunne uitspreken. »Wij zullen een wetsontwerp indienen, waarbij den leden der Wetgevende Vergaderingen verboden wordt om deel uit te maken van de Raden van Beheer van Maatschappijenwelke overeenkomsten met den Staat hebben aangegaan. Zij zullen zich, onder verbeurte van hun mandaat, moeten onthouden van alle deelneming aan syndicaten van uitgifte. »Wij zullen het voorstel steunen, ten doel hebbende om tegenpleidooien in te stellen in de correctioneele of crimineele wetgeving. »De wetgevende arbeid is sedert twee jaren vertraagd Men moet een stelselmatige en wel overwogen poging doen om aan dezen toestand een einde te maken, die de vrienden van de staatkundige vrijheid en het parlemen taire regeerstelsel reeds te zeer heeft bezig gehoudon. »De stemming over de begrooting op een normaal tijdstip is de eerste van alle hervormingen." De minister-president heeft zich namens de regeering bereid verklaard de wet op de hervorming der succes sierechten het eerst in behandeling te nemen. ITALIË. Des 1, des morgens te half vijf, werd te Rome een hevige aardschok waargenomenwaardoor onder de bevolking groote schrik ontstond. Er is weinig schade aangericht. In de gevangenissen verlangden de gevangenen in vrijheid te worden gesteld. DULCJARIJE. Den 31 is de Sobranje plechtig ge opend met eehe troonrede, waarin o.a. gewezen werd op de aangewende pogingen om eene verzoening met Rus land te bewerken. De vorst had geweigerd de zinsnedo te onderteekenen, dat het prinsje Boris naar het orthodoxe geloot zou worden gedoopttengevolge waarvan het ministerie dadelijk zijn ontslag heeft genomen. OOSTENRIJK-HONE ARI JE. Graat' Festetics »Sla dan de bijbel op antwoordde Hennern ruw. Eugenie, die den vromen zin van hare moeder had geërfdfronste de wenkbrauwen en maakte eene af- keerige beweging. »Ja zeker!" vervolgde Hennern, op een zachten, maar dringenden toon. .Sla de bijbel op Het eerste, dat om trent den plicht der vronw wordt gezegd isEn zij zal den man tot eene hulpe zijn, die als tegen hem over zij. Eene hnlpe Hebt gij mij begrepen .Maar wat ik n bidden mag," hernam Engenie, doe hiBr geene aanhalingon uit den bijbeldat gaat n bovendien volstrekt niet, goed af." Op nieaw werd er luid toegejuicht. De reflectoren op het tooneol werden verduisterd. De menschen stonden op, de stoelen werden versohoven. Victor sprong op de hoaten stellage, sloeg met veel geweld op een groote trom en zong met eeDe vervaarlijke stem naar de be kende melodie der .Hugenoten": .Vrienden, komt, aan tafel, aan tafel, aan tafel »Ik verlang toch zeer te weten," zoo eindigde Hen nern dit onbehagelijke gesprek, »of gij mij voor dezen keer een dienst wilt bewijzen. Het zon de eerste keer zijn." Eugenie antwoordde »Ik zon u gaarne genoegen doen, als ik maar wist, hoe ik het moet aanleggen. Maar ik weet het inder daad niet." »Als gij maar wilt, dan kant gij ook wel." Hennern ging eenigszins achteruit, want op dat oogen- blik naderde Berwitz, die eene lichte buiging maakte en Engenie zijn arm presenteerde. »En als gij mij niet wilt geiooven zoo vervolgde Hennern op een geheel anderen en veel vriendelijker toon vraag het dan maar aan den heer von Berwitz, die zal mij zeker gelijk geven. Ik beweerde," zeide hij, zich tot Berwitz wendende, »dat eene mooie, jonge vronw ▼eel meer gedaan kan krijgen, dan zij wel denkt. U komt immers uit een land waar de schoonheid en het verstand eener vrouw nog waarde hebben „Zonder twijfel!" zeide Berwitz. »En ik ga nog veel verder dan u. Ik zeg, eene schoone, verstandige 7rouw is almachtig." .Ziet gij wel, Eugenie!" hernam Hennern met gehui chelde vriendelijkheid. »Vraag, of mijnheer de raad van legatie u eens vertellen wil, hoe het in Rusland toegaat." heeft ontslag genomen als minister van landbouw en wordt vervangen door den heer Duranyi. De begrootingscommissie heeft met 14 tegen 5 stemmen aangenomen het krediet voor de geheime fondsen. De minister-president Badeni verklaardedat het hier niet een bewijs van vertrouwen tegen het ministerie gold de geheime fondsen zijn bestemd om den Staat te ver dedigen tegen de heftige aanvallen van de revolutionaire volkspartij. De regeering handhaaft hare belofte om zeer spoedig de kiesrechthervorming in te dienen ten aanzien van het recht van vereeniging en vergadering, is zij be reid met het verleden te breken en zich niet al te gestreng te betoonen op dat punt. "WEREENIEDE STATEN. De britsche gezant had den 3 een onderhoud met den minister van justitie, den heer Olney. De gezant stelde daarbij voor, dut Groot-Britannië en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika gemeenschappelijk, doch op beperkten voet in Turkije zouden handelen, tot bescherming hunner weder- zijdsche onderdanen. De japansche gezant te Washington heeft aan presi- sident Cleveland een schrijven overhandigd waarin de Mikado zijn dank betuigt voor de goede diensten door de Vereenigde Staten bewezen bij het tot stand brengen van den vrede tusschen China en Japan. Hij verklaart bovendien in dat schrijven dat hij niet twijfelt of de bemoeiingen der Vereenigde Staten hebben er toe geleid, dat de vriendschapsbanden tusschen beide Rijken sedert dien oorlog hechter zijn geworden. Bij kon. besluit van den 24, is, instrijd met het advies der afdeeling voor de geschillen van bestaar, op voordracht van den minister van waterstaat, vernietigd een besluit van bnrg. en weth. van Eindhoven van 19 Oct. 1894, waarbij aan den heer J. L. Wijers nieuwe voorwaarden worden opgelegd betreffende de hem verleende vergunning tot oprichting van een door stoom gedreven suikerei- fabriek. Uit de verklaringen van den provincialen hoofd inspecteur in Noordbrabant, den inspecteur van den arbeid in de eerste inspectie en den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht voor Limburg en oostelijk Noord brabant, is namelijk de noodzakelijkheid niet gebleken tot het opleggen van nieuwe voorwaarden. Den 31 werd de boerenplaats van L. Winkel, groot 20.57.90, te Benningbroekin het openbaar gekocht door P. Bakker te Dieren voor f 25654. Bij kon^ besluit van den 1 is benoemd in de orde van Oranje-Nassan, tot ridder (met de zwaarden) de kapitein L. J. Hioolen, van den staf der genie, eerst aan- wezend ingenieur te 's-Gravenhage. Engenie deed, alsof zij haar man niet verstaan had, en zeide zoo onbevangen mogelijk [tol ,haar begeleider .Voorloopig moeten wij zorgen, dat wij eene tafel vinden met prettige menschen." De gewenschte plaatsen werden gelukkig gevonden. Het toeval bracht hen aan eene kleine tafelwaaraan een galante, jonge officier, die vroolijk praatte, met zijne levendige buurvrouw, de aardige, jonge vrouw van een schilder, en de architectdie den liereman had voorge steld, met zijne bekoorlijke bruid, plaats genomen hadden. De onthulling van het prachtige buffet werd met een algemeen, langgerekt .0begroet, evenals het voor naamste stak bij een vanrwerk. Het was werkelijk iets zeldzaams. Kolossale stukken vleesch, de fijnste koude schotels, pyramides van vruchten waren daar op smaak volle wijze op prachtige schotels opgestapeld. Al die gerechten kwamen als het ware te voorschijn uit het groen van de dennen en uit de rijkste kleurenpracht van bloeiende bloemen. De zilveren schotels schitterden. Het was alles even rijk en grootsch, alles smaakvol en mooi. De kroonlijst boven het buffet was nog verborgen. Victor keek van tijd tot tjjd ongemerkt op zijn horloge, om het plechtige oogenblik van den eersten slag van het laatste uur van 't jaar niet te missen. Eenige oogen- blikken aarzelden de jongelieden, die huane hulp vrij willig hadden aangeboden en ook de zes ceremoniemeesters met de ambtskettingen, om de fraaie rangschikking te verstoren, totdat Victor de knoop doorhakte en een groote zilveren schotel, waarop een groote, keurig gesneden en smakelijk bereide kalfsrug lag, van een der vooruitste kende gedeelten van het buffet afnam en hem met zijne krachtige armen over de hoofden heen droeg, terwijl hij laid uitriep: .uit den weg nit den weg Daarmede was het teeken tot den aanval gegeven, en nn werd het grootsche geheel door de hongerige magen verorberd. De officier en de architect zorgden er voordat aan de kleine tafel niets ontbrak. Allen waren vroo- lijk gestemd, en nadat de beide heeren hnn plaats weer hadden ingenomen, praatte ieder zoo druk met zijne eigene dame, dat Berwitz en Engenie geheel vrij met elkander konden spreken zonder beluisterd te worden en zonder dat de gezellige toon aan de kleine tafel daaronder leed.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1