Den 1 des avonds is in de Nieuwe Haven te Edaar^ bij het spoelen van goederen, eene vronw verdronken, die lijdende was aan vallende ziekte, Tot hoofd der openbare school te Hobrede, gemeente Oosthulzen, is benoemd de heer F. Engel Pzn. të Amsterdam. Voor een op te richten christelijke school të IJmuiden, is bij den heer J. G. S. te Amsterdam, van mevr. de wed. B. f 5000 ontvangen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Vlieland ds. S. Miedema te Eenigen burg. Beroepen naar de ned. herv. gemeente te Egmiond aan Zee, R. C. L. Blaamw, eandidaat in Groningen. Te Nijmegen is met het oog op de bevredigende uitkomsten der gasfabriek besloten, den gasprijs, thans 6*/i cent per knb. el bedragende, met 1 Januari 1896 te stellen op 6 cent. In de laatste vergadering der geneeskundige inspec teurs zijn vastgesteld het ontwerp eeaer nieuwe wet, regelende het geneeskundig staatstoezicht en een nieuwe wet tegen besmettelijke ziekten. Het Nederlandscb Landbouw-somité- heeft o-.a. met 18 tegen 12 stemmen besloten geen adres aan de Tweede Kamer te richten in zake de aanhangige wet op de per- soneele belasting en benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur, in plaats van wijlen den heer J. M. H. Merc- kelbach, den heer Max Haan te Nieuws tad: in Limburg. De Deli-Maatschappij heeft op rekening' van het winstcijfer, in de gewone algemeene vergadering van April a. s. vasttestellen, een vooriöopig'dividend van_/450 per aandeel uitgekeerd. Bij kon besluit van den 1 is benoemd tot ont vanger der directe belastingen te Sneek de hear P. de Bruijn, thans te Bevetrwijlt. Te Amersfoort is nit een sloot in het Lokhorster- 'boscb opgehaald het lijk van den brievenbesteller, die sinds eenige dagen vermist was, waarschijnlijk in verband met het in ongereede geraken van een aangeteekeuden brief met geldswaarde aan het postkantoor aldaar en hei verhoor, dat hij daarover ondergaan had, In den nacht van den 2 op den 3 is te Eppenhni- zen (Groningen) de boerderij van den heer Wolthuis verbrand alleen het woonhuis bleef gespaard.^ De be woners redden zich gekleed met het allernoodigste. Te Rottordam is een 53jarige bootsman, aa® boord. van de stoomboot Alexandra, in de Spoorhaven, verplet terd, doordat hij een vat vetwegende 800 P., dat uit de strop schoot, op het lichaam kreeg. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 19 tegen 15 stemmen aangenomen het voorstel tot aankoop der buitenplaats Rozenburg onder Kralingen. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage beeft een orgel draaier uit Delft, die een lOjarigeu jongen aldaar, in dronkenschap, met een steen wierp, tengevolge waarvan de jongen overleed, veroordeeld tot 3 maanden gevan- genisstraf. Den 12 en 13 is de inschrijving opengesteld op eene 3 pet. leening der gemeente Deventer, groot f 1.425.G00, tegen 98 pet. t Amsterdam. Het genootschap Liefdadigheid naar vermogen" heeft van vier stadgeuooten eene som van f 20000 ontvangen met het oog op de nooden van dezen winter. Beverwijk. Den 2 waren op de veemarkt onge veer 500 stuks aangevoerd. Handel levendig en tegen flinke prijzen was de omzet niet onbelangrijk.^ Beemster. De gemeente-begrooting is den 30 vastgesteld tot een bedrag van f 45.450.91 in ontvang sten en uitgaven. Met algemeene stemmen, werd, behoudens goedkeuring van Ged? Staten, ingewilligd het verzoek van den heer C. Schellinger om de bij hem in gebruik zijnde perceelen »Het hnis der gemeente" en «het Koolland" na het eindigen ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. De algemeene drukte en de afzonderlijke gesprekken die met het gerammel van borden messen en vorken het ceheele atelier als met een stormvloed vervulden, wer den *op eens afgebroken door een i rompetsignaal, dat door twee lansdragers uit oude mooi gevormde instrumenten werd geblazen. Tegelijkertijd ging Victor, die in koorts achtige spanning op dit oogenblik had gewachthaastig naai- het buffet, riep met krachtige stem .Gelukkig Nieuwjaar!" trok aan een koord en nu werd de door hem gebeeldhouwde kroonlijst van het buffet zichtbaar, waarop van de overzijde een sterk electiisch licht viel. Een daverend handgeklap beloonde Victor ruimschoots voor zijne moeite. Het relief stelde een afgeleefden grijsaard in gebogen houding voor, die aan zijn eigen graf graaft. Hii scheen een oogenblik te rusten en in de open groeve neer te zien en bemerkte niet dat achter hem uit het net een be- koorliike jongen te voorschijn was gekomen die hem was benaderd en overmoedig een zijner beentjes ophief, om den man in den kuil te stooten. In de sierlijke lokken van den jongen kon men vrij duidelijk het jaar tal 1888 opmerken. De kroonlijst was Victor, die zijn talent in de laatste jaren zoo droevig verwaarloosd had bijzonder goed ge lukt De uitdrukking was zeer fraai en de figuren waron karakteristiek. Het werk maakte dan ook in de smaakvolle lijstwaarin Victor het geplaatst had zeer veel effect, en allen feliciteerden den schepper van dit aantrekkelijk kunstwerk, die tevens de gulste en meestvoorkomende gastheer was. Frida was overgelukkigen de Salontyroler Donns- dorf legde zijne breededikke handen op zijne bloote knieën en tranen van aandoening en weemoed kwamen hem in de oogen. Wel tien minuten gingen voorbij met klinken en lelt- citeeren daarna namen alle gasten hunne plaatsen weer in. Allen hadden een bewonderenswaardige eetlusten de geïmproviseerde toasten en gelegenheidsvoordrachten waarvoor de verstandige gastheer bepaald had, dat eik nommer op zijn hoogst drie minuten mocht duren, amu seerden het bijzonder geanimeerde gezelsehap. Reeds bij de eerst© woorden van elke toastklonk van alle zijden het geroep: .Uitscheiden! Drie minuten Uitscheiden en Victor verwekte met zijn van onds bekende toast op de dames: .Mijne heeren De dames.... Uitscheiden weör eene onstuimige vroolijkheid. Wordt vervolgd. van den hunrtiid, weder gedurende drie jaren, voor den- zelfden hnnrprijs en op dezelfde voorwaarden t6 mogen- huren. Haarlem. Den 4 zijn voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek geslaagd de dames C. Scher- penhuijsen en J. G. Scbouién alhier. Helder. Bij kon. beslnit van den 31 is aan den hesr jhir. mr. J. L. Stern, ©p zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring alhier, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De geiaeentsraad alhier heeft bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1896 o.a, verworpen met 11) tegen 8 stemmen een voorstel van burg. en weth., om het politiekorps met nog 2 agenten uit te breiden en de begrooting der schutterij aangenomen met 11 tegen 7 st. Uitgeest. Den 81 is dé gemeente-begrooting in ontvang en uitgaaf vastgesteld1 op f 24779>,78. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld, dat aldaar den 4 een veetrein passeerde, bestaande uit 37 waggons met vee, afkomstig van de najaarsveemarkt te Alkmaar en met bestemming naar Frankrijk. Sedört de wederopenstelling van de grenzen van dat land voor hollandsch vee was dit de eerste belangrijke verzending. Op het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem wordt thans in de rotonde eene tentoonstelling van zeer praktische strekking gehouden. Hadden wij nu eenigen tijd geleden de gelegenheid op genoemd Museum de ontwerpen en teekeningen voor tapijten van den heer F. Colenbrander te leeren kennen, thans kunnen wij. aldaar eenige uitgevoerde werken naar teekeningen van dezen kunstenaar, die op de Amers- foortsehe tapijtfabriek werden vervaardigd, in oogenschonw nemen. Het is overbekend dat in de laatste jaren de neder- landache kunstnijverheid geen overvloed van nieuwe scheppingen heeft voortgebracht en het is slechts sedert korten tijd dat onze artisten, dooi het vervaardigen van ontwerpen en teekeningen, zich ernstig op de veredeling van het kunstambacht toeleggen. De heer Colen brander is een van hen die zieh sedert jaren met onvermoeiden ijver aan deze taak heeft gewijd. De tentoongestelde tapijten, waarvan één de reusachtige afmeting van 6.50 op 7.50 M. heeft, doen zien, dat de Amersfoortsche tapijtfabriek geen moeite heeft gespaard. Het degelijke materiaal en de gelukkige samenstelling der kleuren, die met behulp van den teebnisehen direc teur', den heer Garjeanne, verkregen werden, verdienen aller waardeering. Het voornemen bestaat dan ook, een consortium in het leven te roepeD, ten einde op genoemde fabriek uitsluitend tapijten naai" de ontwerpeu en teeseningen van den heer Coienbrander te vervaardigen. Als technisch directeur zal de hae-r Garjpanne aan de fabriek verbonden, blijven, terwyl den. heer J'. G. Mouton, anchitect te 's-Gravenhage, de administratieve leiding zal worden toevertrouwd. Met dergelijko krachten aan boordi zal da Amersfoort sche tapijtfabriek zich er niet toe bepalen, haar steven alleen in nederlandsehe wateren te richten., doch zij zal er zeker in slagen, hare producten ook op de buiten- iandsche markt te brengen. Zij moge eene sehoone toekomst tegemoet gaan. Kunstmest. Toen veor eenigen tijd in de bladen, gewezen werd op de gunstige uitkomsten, door de firma Groenewegen Zoon te De Bilt, bij Utrecht, in hunne kweekerijen verkregen bij het gebruik van kunstmeststoffen, alleen en in vereeniging met compost en stalmest, was het niet te verwachten, dat een en anderr zóózeer de belangstelling zou opwekken niet alleen toch dat vele belangstellenden,, vakgenooten en anderen zich kwamen overtuigen, rnaaj ook eene uitgebreide correspondentie zoo deelt ge noemde firma meê was er het gevolg van. Om nu niet voortdurend in herhalingen te vervallen, verzoekt zij ons het volgende meê te daelen: Er is gebleken dat er bij velen, die zieh op eene ra- tioneele bemesting voor huaae gronden of tuinen toe leggen, nog twijfel bostaat omtrent het nut van kunst matige meststoffen en onbegrijpelijk genoeg eene verkeerde opvatting van den werkkring der bestaande Rijks Landbouwproefstations, alsof deze alléén voor den landbouwenden stand zouden zijn opgericht, terwijl toch iedereen, tegen eene kieine vergoeding, aldaar eene analyse van zijnen grond enz. kan laten maken en buitendien met de meeste voorkomendheid ook van raad gediend wordt. Wil men toch met eenig succes werken, zoo moet de zaak goed worden aangepakt niet in den blinde maar wat gebruikt maai nagegaan welke stoffen de ver schillende gewassen noodig hebben en wat dientengevolge aan den grond moet w.orden toegevoegd. Het kan daarom groot nnt hebben, dat op de Rijks Landbouwproefstations voor dit doel de aandacht nog eens worde gevestigd, evenzeer zij hier vermeld, dat men bij de aanwending der verschillende anorganische mest stoffen ook zeer practiscbe wenken en adviezen, verkrijgen kan bij de heeren G. J. Krol Co. te Zwolle, die ook de firma Groenewegen Co. in het begin met goeden raad hebben ter zijde gestaan en van wien zij uitstekende waar ontving, waardoor zeer zeker de door haar genomen proeven een, zoo gunstige uitkomst hebben opgeleverd. Voor zoover dit in haar vermogen is, is de firma G. verder omtrent details tot schriftelijke inlichtingen vol gaarne bereid, doch acht zij 't het meest doeltreffend men zich rechtstreeks wendt tot de hierboven genoemde firma, of tot een der Rijks Landbouwproefstations. Stoombootdlenst op Antwerpen. Naar wij vernemen, hebben de heeren Mrenen van den Broeck te Antwerpenhun stoombootdienst «Telegraaf" tnsschen Antwerpen en Rotterdam, met al het materieel verkocht aan de heeren H. Braakman Co te Rotterdamdie hem van af 1 November voor hun rekening, in vereeniging met hun eigen materieel zullen voortzetten, met dien verstande, dat er eiken dag in beide richtingen een afvaart zal plaats hebben, met uitzondering van 's Maandags. De stoombooten «Eugenie", «Herman", «Telegraaf III" en «Telegraaf IV" zullen in deze lijp worden gebrachtterwijl de bestaande dienst op Gent en Brussel onveranderd gehandhaafd blijft. In verband met de veranderde omstandigheden wordt nog een nieuwe stoomboot gebouwd, welke vóór 1 Maart gereed zal zijn.. ïnttnwlHCdsiliïjd. Hoorn.-" Het programma is verschenen van den dezen winter alhier te honden Tboneelwedstrijd van de Rederijkerskamer West-Frisia", waarvoor onderscheidene medailles en geldprijzen zijn uitgeloofd, en waaraan 6 vereenigingen mochten deelnemen, die zich daartoe vóór 1 Juni 1.1. hadden aangemeld. Het zijn de Bilettantenelub «Door vriendschap ver bonden" uit Amsterdam, de Rederijkerskamer «Kenne- msrland" van Beverwijk, en de Vereeniging «Eendracht zij ons Doel" van Amsterdam, die den 17 November proeven barer bekwaamheid in het vertoonen van een blijspel zullen afleggen en de letterlievende Vereeni ging «Kunst na den» arbeid?' van 's-Gravenhage, de Re derijkerskamer «Thalia" van Wormerveer,. en het letter lievend Genootschap «Geestbeschaving" van Delft, die 26 December dat voorbeeld zullen volgen. Den 17 November worden de deelnemende Vereenigin gen feestelijk ontvangen en gedurende de beide dagen van den wedstrijd zuilen, gelijk zich denken laat, ver schillende feestelijkheden plaats hebbea: De jury voor den wedstrijd is samengesteld: als volgt mej. M. E. Jochim, dé heeren P. W. van Doorn, L. Hooft, J. T, Tenthoff en A. de Weerd. Keewerlngr. te Callantsoog. Ged. Staten van Noordholland hebben een stuk aan de Prov. Staten verzonden omtrent de zeewering te Callantsoog, waarin zij tot hunne teleurstelling moeten mededoelen dat het herstel van den doorgebroken duin- regel in die mate moeielijkhedeE' heeft ondervonden, dat dei winter zal moeten worden ingegaanzonder dat de voorgestelde voorziening zal zijn getroffen. Dit is veroorzaakt door, omstandigheden geheel van hunnen wil. onaf hankelijkv Eerst belette het' ongunstige weder het verrichten van terreinopnemdngen en water passingent en toen eindelijk' bet bestek voor de» te maken zanddijk gereed was en de door den minister van waterstaat verlangde goedkeuring daarop was verkregen-hadden zich zulke ernstige bezwaren opgedaan tegen het ver krijgen van. de beschikking over het benoodigds- terrein, dat van verderen vooruitgang met; de werken geen sprake kon wezen. Ongeveer juist op hetzelfde tijdstip, dat Ged. Staten zich in betrekking stelden met de eigenaars van hot betrokken duinvak den hserPtévinaire sa diens dochter, om vergunning te krijgen op die terreinen dfr werkzaam heden te verrichten heelt de minister- van financiën goedgevonden een sinds jjjren tnsschen d»n, Staat en den heer Ptévinair© aanhangig geschil omtrent den eigendom van de duinen vóór des-dijk van Oidonbarsevelden dus- onmiddellijk aan daiduinvak grenzende-, wederom levendig te maken. Aan den pachter van. die dijken en aas zijn beide borgen werden vanwege heb Rijk tot we deropzegging toe jachtvergunning™ uitgereikt en hiervan werd openbars kennisgeving gudaan dooi- aanplakking van een biljet te Callantsoog en door plaatsing eener advertentie in d® Heldersahe en Schager couranten. De beer Pïé-vinaire is door- die handeling zser ontstemd geworden en heeft op de meest besliste wijze-geweigerd de hem gevraagde vergunning,, te verieenem. AMe pogingen, aangewand om hem tot andere gedaehtent te brengen zijn vruobteloos gebleven.- Door die weigering zijn Ged. Staten naet bij machte het besluit van 18 Juli j.jl. uit tB voeden,. Hieraaa toch ligt tan grondslag, dat hangende een twist met de.regee- ring omtrent, een door Ged. Staten met klem van redenen 'aangetooncian onderhondsplicht van hst Kijk van du kust, de zee buiten het land moet worden, gehouden. Als tijde lijke maatregel werd daarom, machtiging verleend om den weggespoelden duiaregel door dsn palder Callantsoog voor rekening der provincie te doen maken, in de .ver wachting dat de minister eindelijk, na. verkregen zeker heid dat de Staten hot, gevoelen van 'Ged. Staten deel den.,, de hem toegestoken hand zcm aan grijpen .en langs minnelijken weg tot een nadere regaling van het on derhond zou worden, bereid bevonden. Daarom werd geen besluit genomen omtrent hs-t onderhoud en werd door Ged. Staten daarvan niet gerept. Dit was een punt van de toekomst Doch er ligt een hemelsbreed versehiltussaben het tijdelijk herstellen van den duiaregel en b©t verkrijgen in eigendom van bet. betwiste duinvak. Dit laatste zou de provincie kunnen voeren niet alleen tot-verplichtingen van onderhond maar ook van alle werken,, wier aanleg >d. Staten in geen geval ten laste der tpo-vinoie meenen te mogen brengen. Daardoor zou het standpunt, door de provincie tegenover de, regeering ingenomen, neer worden verzwakt. Ged. Stateu vragen: wat nu gedaan r?- Nog steeds hapen sdj, dat de regearing ml toegeven,., doch vóór dat dit het geval is, kan de mogelijkheid komen dat de polder, na nog door zijn Slapersdjjk beveiligd, handelend moet. optreden. De dijk is, in voldoenden staat- en de hoogte voorshands voldoende om, stormvloeden te weerstaan. Het kau echter geschieden,dat in het rawe jaargetijde zich ongevallen voordoen,, die dadelijk voor ziening eischen. Nn zonden. Ged. Staten er niet tegon opzien, desnoods voor te stellen gelden voor den polder- ter beschikking te stellen, maar liever maken zij gébruik van het bijeen komen der Staten om in deze machtiging te erl mgen vandaar van, Ged. Staten voorstellen, in afwachting van de zoo noodig vereischte financieel® regelinghen te machtigen om den polder Callantsoog, ten behoeve van eventueel, te treffen voorzieningen, ten einde qeu door braak van den Voordijk te voorkomen, financieel bij te staan tot zoodanig bedrag als vereischt zal worden. In, de polders Waard. en ©roet zijn. de suiker bieten uit den grond en grooteudeels scheep gereden. Thans, is men aan het delven en vorstvrij inkujlen der koe- of voederbieten, welks.in het algemeen, zeer zwaar van stuk zijn. De wegen in.de polders habben door het, bietenrijdeu veel, geleden en waren de vorige week, met het natte weder, bijna onbegaanbaar. BjvrsingerHiora,. De weidevelden hier en in de omstreken zien er nog zeer fleurig nitj,vele boeren hebben nog gras in overvloed, foeh zijn reeds eenige koeien op stal gehaald. Er is hooj genoeg en bij den fioogen water-, stand vertrappen de koeien het land zeer. Het hooi ver- koopen is dit jaar onvoordeelig. Slechts f 7 a 8. wo;dt per 1000 pond besteed, andere j^ren f 20 of fneer. Scha gen. Door kerkvoogden werd den 2_ aan een 5tal ingezetenen de gelegenheid,opengesteld ia i<}.8ckrijv,eit

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2