Provinciale Staten van Noordliolland. Wat de zaak zelve betreftis de meening onjuist, dat men hier te doen zon hebben met een poging van de gemeente Utrecht om een bevolking die in staat is flink in de gemeentebelasting bij te dragentot hare ingezetenen te maken. Dat het hierbedoelde grondgebied van Jutphaas ten oosten van den Vaartschen Rijn tus- schen het territoir van Utrecht in zon komen te liggen, is niet geheel jnist. Wel zal het een inham vormen maar dit ziet men bij meerdere gemeente-grenzen en zal in dit geval geen bezwaar nitmaken. De overgang van het ten westen van het Merwedekanaal gelegen grondgebied naar Jntphaas wordt gerechtvaar digd door het doel, om, evenals naar de zijde van Ouden rijn dat kanaal als grens aan te nemen. Ongegrond is de vreesdat zich aan de overzijde van het Kanaal eene bevolking zon nederzetten die de voor- deelen zon trekken van eene gunstige ligging zonder in do lasten van Utrecht bij te dragen. Jnist de na tuurlijke door het Kanaal gevormde scheiding zal, althans in de naaste toekomst, aan de ontwikkeling van Utrecht- sche wijken met eene Utrechtsche bevolking ten westen van het Kanaal in den weg staan. Verkoop van kloosters in liimburg. Een wetsontwerp is door den minister van financiën ingediend tot goedkeuring van den onderhandschen ver koop voor f 10,500 van het Clarissenklooster met aan- hoorigheden te Megen, aan de vereeniging »Clarisse te Megen" en voor f 7500 van het Minderbroedersklooster met aanhoorigheden te Megen aan de St. Franciscus- stichting te Maastricht. De verkoop is geschied op ver zoek der belanghebbenden, terwijl de Staat bij het behoud van deze goederen geen belang heeft. Wijziging der jachtwet. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging der jacht wet ten einde de reeds bestaande bescherming van kie viten en nachtegalen beter te waarborgen. Om te gemoet te komen aan verschillende klachten is nu niet alleen verboden het schieten en vangen van kievitenmaar ook het vangen, dooden, vervoeren, verkoopen, afleveren of ten verkoop in voorraad hebben van kieviten of nach tegalen en de nesten der nachtegalen te verstoren. Voorts is aan de ambtenaren dezelfde bevoegdheid toegekend ten aanzien van kieviten en nachtegalen als thans ten aan zien van wild, visch of eieren in gesloten jacht- of vischtijd. Overtulglngsstukken. De voorwerpen, die in strafzaken als stukken van over tuiging hebben gediend en waarvan de teruggave krach tens art. 219 Wetboek van Strafvordering door den rechter is bevolen, worden tot nu toe in den regel ter griffie bewaard, totdat zij door den in het vonnis vermelden persoon worden afgehaald. Kennelijk is het volgens den minister van justitie de bedoeling van dat artikel, de voorwerpen te doen terug zenden en niet af te wachten, dat zij door belangheb benden, die trouwens meestal met 's rechters uitspraak onbekend zijn, worden opgevorderd. De .minister heeft daarom de ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de hoven, rechtbanken en kan tongerechten verzocht of doeu verzoeken, bedoelde vooi- werpen, tenzij daarop door den eigenaar of rechthebbende onder den griffier beslag zij gelegd, onmiddellijk na afloop van den in art. 219 bepaalden termijn aan den in het vonnis vermelden persoon toe te zenden en hem van de verzending schriftelijk kennis te geven. Bij verzending van geiden en geldswaarden moeten maatregelen worden genomen tegen schade dooi ver missing, zoo van de post wordt gebruik gemaakt, door aanteekening en anders, zoo noodig, door verzekering. De zitting van den 5 werd bijgewoond door 54 leden. In de eerste plaats wijdde de voorzitter een woord Aan alle tafeltjes werdeu bezoeken gebracht. Deze en gene had zijne plaats in den steek gelaten en was eigen I anders gaan zitten. De rook van do sigaren, die in het hooge atelier den dames gelukkig niet hinderde, dwar relde in kringetjes naar het plafond toe. Nu was Victor weer op de stellage geklommen, was daar op zijn gemak gaan zitten, en sloeg eenige accoorden aan op de guitaar, die in de algemeene drukte evenwel nauwelijks gehoord werdenmaar de naastbijzittende gasten hielden toch op met praten en Victor zong toen uit volle borst en met echt Andalusischen gloed een spaansch volkslied dat hij op zijne reizen had leeren kennen. Het weid lang zamerhand rustigeren bij het tweede coupletzweeg het vroolijke gezelschap beleefd om te luisteren naar de voordracht van den gastheer. »Ons gesprek is wel buitengewoon ernstig! zeide Berwitz glimlachend met een zachte stem, terwijl Victor de zwarte oogen en de witte tanden en de kleine handen en voeten van het schoone meisje in Sevilla prees. »En wel in deze omgeving!" Eugeniedie er nu zeer ernstig uitzagglimlachte even. »Wij kunnen het een anderen keer vervolgen zeide zij. »Dat zou mij zeer veel genoegen doenik wilde u verzoekenmijne opwachting bij u te mogen maken. Wanneer stoor ik u het minste >U stoort mij nooit en vindt mij bijna altijd thuis des middags tusschen drie en vijf ga ik nooit uit'. »Mag ik dan als het niet te onbescheiden is, morgen in den loop van den namiddagu in uw eigen huis nog eens mijne Nieuwjaarswenschen komen aanbieden Zeg het mij naar waarheid, mevrouw, kom ik u gelegen Het zal mij zeer veel genoegen doen u morgen bij mij te zien. Dan kunt u eens kennis maken met mijn dochtertje en dan zult u zeker wel begrijpen, dat mijne philosofie toch een beteren steun heeftdan u veron derstelt Victor had juist het laatste couplet geëindigd van zijne Andalusische romance. De gebeele zaal daverde van de toejuichingen die steeds luidruchtiger werden ten ge volge van de geestrijke dranken. De stoelen werden weggeschoven. De meesten stonden op, ook de vriende lijke en bescheiden dichgenooten van de twee philoso- feerende gasten en Eugenie en Berwitz volgden hun voorbeeld. Wordt vervolgd. van waardeering aan de sedert de vorige bijeenkomst overleden leden de heeren Rendorp, de Le4o Laguna en Ledeboer. Voor kennisgeving werd aangenomen een brief van Ged. Staten ten geleide van de door de provincie ge sloten overeenkomst met het bestuur van het gesticht vCondewater" te Rosmalen omtrent de verpleging van behoeftige krankzinnigen in dat gesticht uit de provincie, waarin opgenomen zijn de bepalingen, in de jongste zomer vergadering aangenomen en een brief van den minister van binnenl. zaken, ten geleide van den staat der geraamde kosten van het provinciaal bestuurvoor zooveel het Rijksbestunr is gelijk die op de Staatsbegrooting voor 1896 zijn gebracht. In handen eener commissie bestaande uit de heeren Westerwoudt, Backer, Rutgers van Rozenburg, N. J. den Tex, Kraakman, Galkoen de Vries, Groen van Waar der, Boreel, Dekkers en Kaan is gesteld de reeds mede gedeelde brief van Ged. Staten betreffende de zeewe ring van Callantsoog. In handen eener commissie bestaande uit de heeren SillemMaclaine Pont, de Boer, Kool, Ter HofFsteede A. D. Zur Muhlen, C. J. den Tex, Waller en Cordes zijn gesteld het rapport van Ged. Staten op eene aanvrage om subsidie ten behoeve van den onmibusdienst wde Drie Egmonden", waarbij gevoegd is een voorstel om nog voor 1895 een bijdrage van f 500 te verleenen; het rapport van Ged. Staten op de aanvraag om subsidie ten behoeve van de Ambachtsschool te Alkmaar, welke thans aan de voorwaarde heeft voldaan, waaronder in de najaarszitting van 1894 eene verhooging van sub sidie is verleendwaarom dan ook wordt voorgesteld aan die school gedurende de jaren 18961900 een sub sidie van f 2500 per jaar te verleenen en het rapport van Ged. Staten op de aanvraag om subsidie voor eene in 1897 door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te houden tentoonstellinginhoudende voorstel tot af wijzing van dat verzoek. In handen eener commissie, bestaande uit de heeren Ferf, Appel, Portielje, Beukenkamp, Hartkamp, Hartsen, Hijmans, Van Waterschoot van der Gracht en P. van Eeghen,- zijn gesteldde eerste suppletoire begrooting, dienst 1896 voor het krankzinnigengesticht sMeeren- berg,'' bedragende in ontvang 27.500 als bijdrage der provincie en in uitgaaf dezelfde som voor buitengewone werken, en de eerste suppletoire begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, dienst 1896, tot bovenvermeld bedrag te vinden door leening en de uitkeering er van aan »Meerenberg." In handen eener commissie, bestaande uit de heeren Henny, Sligcher, Van den Wall Bake, Zijp, Ankersmit, Van Merlen, Van Hamel, Mouthaan en Zwaardemaker, zijn gesteld: de voordracht van Ged. Staten; a. tot wij ziging der verordening op de inrichting en het gebruik van trambanen, op of langs de voor het openbaar verkeer openstaande wegen en bruggen, strekkende in hoofdzaak tot aanwijzing der personen, die bij overtreding kunnen worden vervolgd en tot het uitbreiden der voorschriften ter voorkoming van gevaar b. omtrent een adres van de afdeeling »Noord-Holland benoorden het IJ" der Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren en van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren te Haarlem en omstreken", omtrent het gebruiken van honden als trekdieren, strekkende tot afwijzing van het verzoek om het prov. reglement op de wegen in dien zin te wijzigen. In handen eener commissie, bestaande uit de heeren Röell, Boissevain, Willinge, Slagter, O. D. Zur Muhlen, Heemskerk, Moltzer, Comnck Westenberg en Wurfbain zijn gesteld de voordracht van Ged. Staten op adressen, waarbij de ondersteuning der provincie wordt gevraagd voor den aanleg eener haven nabij Oosterend op Texel, strekkende om de aanvragen af te wijzen de voordracht van Ged. Staten tot het verleenen van een subsidie van 1j3 in de kosten van beharding van Rijkswege van den weg op den oostelijken dijk van het Groot Noord- hollandsch Kanaal, van Akersloot naar Alkmaar, tot een maximum van f 3300, en de voordrachten tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor a. den Eendrachtspolder, onder Alkmaar (verhooging der jaarwedde van den secretaris penningmeester); b. de banne Venhuizen (invoering van een presentiegeld voor hoofd ingelanden); c. de Vereeniging van polders en oningepol- derde landen onder Bergen (vermindering der jaarwedden van de secretarissen-penningmeesters der polders); d. de banne Hoogkarspel (verhooging van het maximum der huishoudelijke kosten). Aan Ged. Staten is verzonden een adres van het be stuur van Waterland om subsidie voor de droogmaking van het Keinzelmeer. De volgende bijeenkomst werd bepaald op den 7, des namiddags te half een in welke bijeenkomst o. a. zal worden verkozen een lid van Ged. Staten in de plaats van wijlen den heer de Leao Laguna. Te Oudendijk zijn in den nacht van den 2 op den 3 het woonhuis van L. Swart en de doorrijstal van J. Brander afgebrand de bewoners van eerstgenoemd perceel konden zich met moeite redden. Den 4 is te Wormerveer een 5jarig meisje onge merkt uit de ouderlijke woning ontsnapt en verdronken. Te 's-Gravenhage is overleden de heer mr. I. Tel- tingsedert 1875 raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Den 4 des avonds is te Made (Noordbrabant) bij den landbouwer Geert Zegenen een felle brand uitgebro ken de boerderij met het vee werd een prooi der vlam men. De bewoners konden zich met groote moeite redden. De Prov. Staten vau Groningen hebben den 5 aan den heer mr. E. van Loon op zijn verzoek eervol ontslag verleend als griffier. De Prov. Staten van Zuidholland hebben zich den 5 vereeuigd met een voorstel van 6 leden, om der Ko ningin-Regentes bij adres maatregelen te verzoeken om het groot gevaar, waaraan een deel der provincie door den opslag en de overladingsplaats voor dyuamietvervoer op het eiland Rozenburg is blootgesteld zoo mogelijk geheel op te heffen. Nadat door den heer Kikkert tot toe lichting gewezen was op de onrust die in de omgeving van de dynamietbergplaats heerschte, werd aan de com missie van 9 leden het ontwerp van een adres opgedragen. De Staten zijn uiteengegaan tot den 19. Te Zwolle is eene vereeniging opgericht tot bevor dering van het vremdelingenverkeer en verfraaiing der- stad en omstreken tegen eene jaarlijksehe bijdrage van f 1. De arr. rechtbank te Arnhem heeft vier tuinjongens van Neerbosch, die een knaap hadden mishandeld, omdat hij vruchten gestolen had veroordeeld en wel twee ieder tot 1 maand en 14 dagen en twee ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. De nederlandscbe regeering heeft de uitlevering der gebroeders Bingen, beklaagd van bedriegelijke bankbreuk te Genuaaan de italiaansche regeering toegestaan. IJmulden. Het verkeer langs den vroegeren straat weg naar zee is den 4 voor goed verbroken ten gevolge van het werken met zandzuigers en een baggermolen is het laatste gedeelte van den dam dat nog eenige ellen breed was plotseling weggezonken zoodat er, zelfs bij laag water, reeds een el water staat. Van uit het Noord zeekanaal kan men dus met een schuit de visschershaven binnenvaren. Monnikendam. Voor eenigen tijd ontving deze gemeente, na een proces met de gemeente Edam, f 50,000 uit de nalatenschap van den heer Wollendalwaaraan de bepaling verbonden was, dat het tot werkverschaffing moest dienen. Hoewel men in den beginne vreesde, dat het beheer dier gelden in Edam zou blijven is thans de moeielijkheid opgelost door aan de Vereeniging Hulp betoon" alhier de vrije beschikking op te dragen over de rente, mits die voor werkverschaffing worde aangewend. Haarlem. Den 5 zijn voor de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek geslaagd de dames M. 8. Stolp en J. B. Swaanswijk alhier en M. Verkoren van Am sterdam den 6 de dames L. VisserC. Westendorp G. Japikse W. J. Zaadnoordijk en W. J. C. Zeeman allen alhier. De examens zijn afgeloopen. Den 5 des avonds is te Rotterdam een hevige brand uitgebroken in het pakhuis aan den Oostkousdijk, in ge bruik bij den heer B. H. Schelling, groothandelaar in oliën welke binnen korten tijd oversloeg op de fabriek van melkproducten Aurora (directeur de heer A. van Dorp) vlak grenzende aan het pakhuis van den heer Schelling. In het eerstgenoemd pakhuis Maas barstte keer op keer een vat met olie (er waren o. a. 500 vaten met machine-olie geborgen); het brandende vocht baande zich dan een uitgang in het water van de Middenkous en tastte aldaar aan den houten italiaanschen driemastschoener Nipote, kapitein Deffenrari. Ook de ijzeren bark Deutsch- land kreeg mede door de brandende olie schade, doch van minder beteekenis. Het kostte aan de brandweer zeer veel moeite om dezen brand te blusschen. De door verzekeraars geleden schade schijnt in geen verhouding te staan tot de hevigheid van den brand, welke door duizenden personen werd bijgewoond, die herhaaldelijk last ondervonden van een verstikkende walm en rook, wanneer een golfstroom kokende olie, door ontploffing naar de hoogte gestuwd, zich hemelwaarts verhief of wanneer een stuk vuur met een plof naar beneden kwam. In overeenstemming met het gevoelen van den kantonrechter te Zaandam heeft de Hooge Raad beslist dat een besluit van Ged. Staten, bepalende de grenzen tusschen de terreinen, waaromtrent de provinciale en die, waaromtrent de gemeentelijke wetgever voorschriften heeft te geven, in het Provinciaal blad behoort te wor den afgekondigd om in werking te kunnen treden. Op dien grond werd iemand, wegens overtreding eener be paling der politieverordening van Krommenie, betrekking hebbende op gronden, waarvan de grenzen werden aan gewezen in een niet in het Prov. blad afgekondigd be - sluit van Ged. Staten, ontslagen van alle rechtsvervolgiu g. Tot tweeden havenmeester te Urk is benoemd de heer A. de Wit. Egmond aan Zee. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. gemeente door den heer R. C. L. Biaauw, candidaat te Eist, Hoorn. Den 5 zijn voor de verkiezing van een lid van den Raad 312 stemmen uitgebrachtgekozen is de heer P. Bosnotaris met 202 stemmen. De arr. rechtbank te Rotterdam heeft den 6 in zake de aanvaring tusschen de Elbe en de Crathie beslist, dat de aanvaring tusschen geen andere schepen dan de twee genoemde kon hebben plaats gehad en de schuld der aanvaring ligt aan de zijde der Crathie. De eigenaars van de Crathie zijn dientengevolge veroordeeld aan de Nordd Lloyd te vergoeden de geheele schade, geleden aan de Elbe en toebehooren, met 6 pet. 's jaars van den dag der aanvaring af. Ieder gedaagde blijft aansprakelijk voor zijn deel der te vergoeden schade, welke op de Crathie kan worden verhaald. Bij niet-betaling heeft de Nordd-Lloyd het recht tot verkoop van de Crathie, terwijl gedaagden veroordeeld zijn in de kosten van het geding en de beslaglegging, op dit oogenblik begroot op f 3138.683. De inhoud van no. 4 van het Maandblad tegen de Vervalschingen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, te Amsterdam, is als volgttegen de boter- knoeierijen onderzoekingen van levensmiddelen en han delsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam, (directeurendr. van Hamel Roos en Har mens) conti'öle-onderzoekinge n: kaapsche wijnen stout en gerstebier, cognac, advocaat, oranje-bitter, boter, gepasteuriseerde melk beschuit, cacao, koek, levertraan, katoengaas voor boterwaschmiddelwater voor ijsbe- reiding en bierbrouwen weinig nicotine-houdende siga ren kaasstremsel en kaaskleursel, geëmailleerd keuken gereedschap, huishoudelijke voorwerpen van nikkel, ver- valsching van lederuittreksel uit het verslag van den gem. gezondheidsdienst in Amsterdam over 1894 wetenschappelijke berichten: vergiftige druiven knoeierijen met hongaarsche wijn vergiftiging door het drinken van spuitwater; hygiëne en industrie: natuurlijke en nagemaakte mineraalwater soorten de verteerbaarheid van koolzuurhoudende dran ken verbod van schadelijke verpakkingen voor levens middelen een sterfgeval door bankbiljetten tegen brand wonden hygiëne voor wielrijderschineesche begrippen van hygiënehet behoud der oogen het bewaren van uit metaal vervaardigde werken tegen roest conserveering van houtde aanwending van teerkleurstofien voor het kleuren van suikerwerken en likeuren aluminium kook- gereedschapfeuilleton: iets omtrent den tijd van het naar bed gaan en het opstaan het waarnemen der kleuren de weersgesteldheid en degezondheid mis bruik van sterken drank en krankzinnigheidbierver- bruik in München

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2