Stadsberichten. Telegrafische Berichten. Markt- en Beursberichten. B U R (j E KLÏJ K E S TAND. Sehagen. Op last van het kerkbestuur der berv. gemeente is dezer dagen, in verband met den bouw dei- nieuwe kerk, een onderzoek ingesteld naar den toestand der voetingen van het verbrande hervormde kerkgebouw. Verschillende meeningen werden hier steeds omtrent den aanleg dier voetingen en de zich mogelijk daaronder be vindende fundeeringen geuit. De meening, welke hier algemeen ingang vond, was deze, dat de kerk gebouwd was op de plaats waar vroeger een rietbosch zou zijn geweest en dat de voetingen der kerkzooals bij meer dergelijke gebouwen uit vroeger tijden, zouden zijn aangelegd op een laag koehuiden, op een diepte beneden zomerpeilop die diepte toch vormde deze laag huiden een zoo goed als onvergankelijk vaste bevloering voor de fundamenten. Hoe dit zij bedoelde meening werd bij de thans plaats gehad hebbende ontgraving gelogenstraft. In plaats namelijk van de bedoelde laag huiden, werd op- betrekkelijk geringe diepte, slechts een zoogenaamde be- tonstorting gevondenhoofdzakelijk uit steenkalk be staande, vermengd met puin, waarop de voetingen waren aangelegd met geringe versnijdingen, zoodat de grondslag der voetingen niet veel breeder is dan de dikte der muren. Men krijgt geen hoog denkbeeld van de soliditeit van den bouw dezer oude kerk, wanneer men in aanmerking neemt, dat de voetingen der muren aan de zuidzijde dei- kerk zijn aangelegd op een diepte van ongeveer 75 cM.; voor die van de hoogmnreu van het koor aan de oostzijde bedraagt de diepte iets meer, n.l. 1.10 M., doch over twee derden der lengte van de muur aan de noordzijde is de aanleg van de voeting niet dieper dan 25 c.M. Dat deze wijze van aanleg weinig geschikt was voor den dracht der zware muren bleek dan ook voornamelijk uit den stand der muur en een vijftal pilaren aan de noord zijde deze toch helden minstens 40 eM. naar buiten over zoodat zij, terstond nadat zij door het verbranden der houten gebindten haar steun hadden verloren, ineen storten. Uit de natuurlijke kleilaag, waarop de voetingen zijn aangelegd, blijkt wel, dat hier geen sprake kan zijn van een rietbosch en meer waarschijnlijk is het dan ook. dat de kerk gebouwd is op een zoogenaamde terp, welke voor het gedeelte, dat thans het ruime marktveld uitmaakt, zal zijn geëgaliseerd, en waarvan het hoogste gedeelte, waarop de kerk en toren stonden, door een ringmuur werd omtrokken. Dit terrein, dat rondom de kerk on geveer een meter booger ligt dan het marktvelden reeds aanmerkelijk voor de uitbreiding daarvan is inge krompen, werd blijkens de bij het opgraven der voetingen gevonden kisten en geraamten, als kerkhof gebruikt. Door de veronderstellingdat kerk en toren niet op de plaats van een rietbosch zijn gebouwdwordt ons Schagers tevens het geloof ontnomen aan een legende, welke hier steeds dienst deed als een op waarheid ge grond verhaalmet oetrekking tot de plaats waar de kerk eertijds is gebouwd. Deze legende, zeker niet de eenige in hare soort, lnidt als volgt: Toen eeuwen geleden besloten was hier een kerk te bouwen en de plaats moest worden bepaald waar deze zou komen te staan, liet men op zekeren dag een stier vrijelijk ronddolen en werd daarbij bepaald, dat de plek waar de stier zijn nachtleger koos, de plaats voor de te stichten kerk zou zijn. De legende zegt verder dat de stier zich des nachts had neergevleid in een riet bosch, dat, zich bevond op de plaats waar de thans af- gebrande» kerk en toren staan. Dewi.lzooals besend is, vele beidenscbe gebruiken eertijds' door de christelijke kerk werden overgenomen, zoo is de veronderstelling zeker niet gewaagd, dat deze legende haar ontstaan te danken heeft aan het heidensch gebruik van het offeren van stieren, waarbij gebruikelijk was, dat op de plaats, waar een voor de offerande be stemde stier ging liggen, het altaar werd gebouwd, waarop het beest den goden werd geofferd. Hoewel de genoemde legende hier steeds diendt deed ten opzichte van den kerkbouw van weleer doch uit den aard der zaak reeds mocht worden betwijlfeld of een stier zich zon hebben neergevleid in een dras sig rietboschdoor de bij ontgraving der voetingen gedane ontdekking dat deze op geringe_ diepte op eene natuurlijke kleilaag zijn aangelegd, verliest het verhaal met betrekking tot het besproken rietbosch veel van zijn waarschijnlijkheid. In hoeverre er nochthans eenige grond bestaat voor de waarheid dezer legende, zal we licht over eenige maan den met meerdere zekerheid kunnen worden aangetoond, nu de sloopers begonnen zijn de ruïne van kerk en toren af te breken en wanneer de ontgravingen zullen plaats hebben voor do fundeevingen van het te stichten nieuwe kerkgebouw. Het oude bedehuis zal weldra onder de mokerslagen der sloopers verdwijnen om daarna bij vele inwoners van Sehagen nog slechts de herinnering achter te laten aan veel wat hun dierbaar was. Moge een waardig bedehuis verrijzen op de plaats waar eenmaal het oude stond, dat, hoe ook van buiten misvormd door een pleisterlaag, inwendig beheerscht door den machtig sprekenden gotischen stijl en lijnen, als bede huis indruk maakte. Amsterdam. De gemeenteraad heeft den 6 in behandeling genomen het indertijd door de heeren mr. Th. Heemskerk c.s. ingediende voorstel om art. 162 van de algemeene politie-verordening te lezen als volgt: »Het is verboden eon bordeel ot rondez-voushuis of ander huis van ontucht te houden of tot het honden daarvan als mededader op eeuigerlei wijze mede te wer ken. Als houder wordt aangemerkt de huurder gebrui ker of degene die dezen vertegenwoordigt." Na uitvoerige bespreking is met 18 tegen 15 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Voute om het voorstel in te trekken en eene commissie te benoemen van minstens drie leden die den Raad zal voorlichten over de bestaande toestanden en voorbereidende maat regelen zal voorstellen om het plegen van ontucht te beteugelen. Beverwijk. De gemeenteraad heeft don 5 aan genomen het voorstel om voor 1896 de 75 opcenten op het personeel terug te brengen tot 60 en den hoofde- 1 ijken omslag van f' 8000 op f 7000. Tot de verlichting van het Stationsplein werd besloten en de subsidie aan de bijzondere school voor meisjes van Mej. Lojenga ge handhaafd. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft den 6 een woord van waardeering gewijd aan den heer Blij- denstein, die wegens gezondheidsredenen zich genoodzaakt heeft gezien ontslag te nemen. Tot hoofdingeland van den polder »Velserbroek" is gekozen de heer mr. A. W. Tböne te Haarlem. Te beginnen met den 9 wordt ^te Velsen een marktgeld van tien centen per beest op de veemarkten geheven. Den 4 is te Anna-Faulowna de winter-enrsns voor den landbouw geopend met 17 leerlingen. Spanbroek. Aan het berhalingsonderwijs wordt deelgenomen door 12 leerlingen. Den 6 werd van wege de sociëteit »de Vier Eenen" de gewone jaarlijksche wedstrijd gehouden. De kolfprijzen werden behaald door de heeren G. Kooten, Spanbroek, mot 107 punten H. de Boer, Hoogwoud, met 106 p.; G. Dirkmaat, Opmeer met 103 p.: H. J. Caarls, Spanbroek, met 101 p. en P. Stam met 98 p. In den gelijktijdig gehouden biljartwedstrijd werden de prijzen behaald dooi de heeren B. Schenke G. Dirkmaat en N. N. Kegelwedstrijd. Purmerend. Den 10 en 17 November a.s. zal door de kegelclnb >Aréce", alhier, op de nienwe kegelbaan in het hotel »de Doelen", een nationale wedstrijd worden gehouden om fraaie kunstvoorwerpen. De leden der ver- eeniging blijven buiten mededinging. Xiegcr des Heils. In de concertzaal »Amicitia" alhier hield het »Leger des heils" den 6 eene samenkomst. Uit den grooten toevloed van belangstellénden en het aandachtig gehoor kon worden afgeleid, dat de in den afgeloopen zomer in deze gemeente gehouden velddag een goeden indruk had achtergelaten. De samenkomst werd geleid door den stafkapitein G. de Wilde. Behalve de toepasselijke solo's, die door kapiteine Thedinga werden gezongen, en mochten gehoord worden, gaf de leider der samenkomst een schets van de geschiedenis van het Leger des heils" en tra in bijzonderheden over het onderwerp: »Het Leger des heils in betrekking tot de sociale kwestie." Met geest drift verhaalde de spreker hoe het »Leger" in de meest verdorven achterhoeken van Londen zijn werk aanving en thans in 40 verschillende landen zijn roeping tracht te vervullen. Ten aanzien van Nederland verhaalde hij dat het »Leger" 313 officieren en bijna 6000 soldaten telt, terwijl er 2 barmhartigheidsposten, 2 reddingshuizen (voor gevallen meisjes), 9 toevluchten en 6 werkplaatsen zijn gevestigd. Op de alphabetische aanbevelingslijst voor rechter in de arr. rechtbank te Amsterdam komt voor de heer mr. C. W. VoIIgraff, rechter alhier. Zondagden 10zal in de remonsti-antsehe kerk als voorganger optredeu de heer ds. P. van der Veeu predikant bij de evangelisch-luthersche gemeente tn Amsterdam. Naar men ons verzoekt meêtedeelen zal zondag, den 10 te half elf uurin de kerk der luthersche gemeente alhier de dienst vervuld worden door den heer ds. K. A. Gonlagev. lnth. pred. te Beverwijk. Trekhonden. Door de afdeeliug Noordholland benoorden het IJ", der Noderlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, is een adres in zake trekhonden gericht tot de staten dezer provinc-.e. In dit adres, waarin gewezen wordt op de mishandelingen, die de trekdieren maar al te vaak ondergaan, wordt den staten verzocht, door her ziening van het provinciaal reglement, deze treurige too- neelen onmogelijk te maken. Bepalingen omtrent de grootte der honden, die als trekdieren dienen, omtrem de maximumlast, die hun opgelegd kan worden, omtrent de wijze van aanspanning, zoodat het doen dragen dooi de honden verboden wordt, zijn in het adres als nood zakelijk voorgesteld. 't Is voor onze provincie te hopen, dat aan het verzoek der bovengenoemde afdeeling, door de Haarlemsche Ver eeniging tegen mishandelen van dieren en de Sofia-Ver- eemging te Amsterdam gesteund, gehoor gegeven worden. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 6 751.3; den 7 757.2. Den 7 overleed alhier plotseling de heer ds. H. W. KalfTsedert enkele jaren predikant bij de remon- strantsehe gemeente te dezer stede. In vroeger dagen was het alleen in den kermistijd, dat enkele heerlijkheden te genieten waren, thans is dat anders, althaDS met wafelen. De heer Wagendrevel- kondigt in achterstaande advertentie aan, dat hij gedu rende de wintermaanden alhier zijne tenten zal opslaan. Uilgeest. Getrouwd: 6 Oct. Johannes Huisman en Aagje Schermer. Geboren: 8 Oct. Olasina Geertrnida Margarethad. van Nicolaas Breebaart en Neeltje Schraa. 14 Jacobus, z. van Jan Oornelis van Hal en Johanna Geertruida van Dael. 18 Isabella Maria, d. van Johannes Baptist de Laat en Isabella Aioijsa van Loon. 20 Hendrikz. van Adolt Starreveld en Hermina Mooij. 25 Cornellsz. van Gerrit Houweltjes en Grietje Jonker. O verleden: 8 Oct. Engelbertusz. van Jan Pater en Petronella Twaalf hoven, 6 m 14 Muus, z. van Hermanns Zoet en Jantje Slooten, 7 j. 25 Neeltje van der Peet, echtgen. van Klaas Bloedjes, eerder van Nicolaas Tromp, 80 j. '28 Cornellsz. van Gerrit Houweltjes en Grietje Jonker, 3 d. 29 Janz. van Pieter van den Broecke en Anne- chiena Kuiper, 8 w. Levenloos aangegeven 9 Oct. Een z. van Hendrik Jan Smeenk en Elisje Ka merbeek. 10 Een d. van Gerbrand Hollenga en Neeltje Blom. Hensbroek. Geboren: $2 Oct. Aaltje, d. van Jacob Schilder en Betje Duijn. 7 Pieter, z. van Dirk Admiraal en Elisabeth Schaak. 24 Cornelis, z. van Jacob Leek en Aaltje Klaver. Overleden: 8 Oct. Jan Vlaarkamp, 84 j. 26 Antje Blokker Cd., 16 j. Egmond aan Zee. Geboren: 3 Oct. Cornelia, d. van Klaas Zwart en Gnnrtje Stam. 6 d Aaltje, d. van Arie Stam en Albertje Zwart. 10 Filippns, z. van Engel Zwart en Neeltje Wijker. 12 Cornelis, z. van Jacob Gravemaker en Neeltje Stam. 13 Jan, z. van Cornelis Zwart en Guurtje Blok. 17 Jan en Gerritz. van Tennis Zwart en Neeltje Zwart. Cornelia, d. van Klaas Gouda en Anna van Pel. 18 Elisabeth, d. van Arie Groen en Gnnrtje Keuris. 21 Wouter, z. van Jan Wijker en Dirkje Schol. 24 Pieter, z. van Klaas Zwart en Maartje Gul. 28 Gerrit, z. van Jan Zwart en Trijntje Zwart. Overleden: 6 Oct. Albertje Wijkerechtgen. van Gerrit Visser eerder van Pieter Zwart. mond binnen. Getrouwd: 11 Oct. Jan Bruineberg en Margaretha Bak. 22 Willem Hoedjes en Sijtje Veul, wed. van Marti- nus Ranzijn, Geboren: 2 Oct. Catharina, d. van Willem Tromp en Maria Schnt. 13 Mariad. van Pieter van Duin en Veronica Dirkson. 27 Petrus z. van Maarten Admiraal en Catharina Gaarthuis. 30 Pieter, z. van Pieter Liefting en Martha Haarman. Overleden: 19 Oct. Johannesz. van Reinier Groot en Trijntje Terra, 3 j. 30 Wilhelmus, z. van Willem Ligthart en Adriana Leek 6 w. Levenloos aangegeven 8 Oct. Z. van Jan Swart en Adriana Brakenhoff. Spanbroek. Getrouwd: 11 Oct. Lourens Oudejans en Maria van Leeuwen. Geboren: 7 Oct. Pieter, z. van Jan Stam en Teetje Wester. 10 Aaltje en Ariën, z. en d. van Pieter Ruiter en Maartje Karsten. 12 Petrus-, z. van Oornelis Moeijes en Neeltje Kooij. Joseph, z. van Pieter Ruiter en Ariaantje Vlaar. 18 Elisabeth, d. van Jacob van Straaten en Bregje van der Jagt. 20 Simon, z. van Johannes de Groot en Elizabeth Smit. 30 Veronica, d. van Nicolaas Koomen en Agnes Nipshagen. Overleden: 13 Oct. iKlaasje Wit, echtgen. van Pieter Klaver, 75 j 25 Maartje de Groot, wed. van Pieter Stnijt, 80 j Obdam. Geboren: 3 Oct. Jacob Franciscus, z. van Pieter Buur en Trijntje Sprong. 13 Antonius Franciscus, z. van Jan Smit en Jantje Ursem. 14 Margarethad. van Jacob Entius en Dienwertje Maria de Moei. Overleden: 6 Oct. Pieter Langereis, wednr. van Gnnrtje Hoogland, 69 j. 23 Pieter Groot, 23 j. 29 Maria Franciscus, d. van Jan Smit en Jantje Ursem, 8 m. Oude Niedorp. Geboren: 2 Oct. Cornelis, z. van Cornelis Veldman en Guurtje Houtman. 7 Grietje, d. van Jan Smit en Grietje Stoop. 14 Maria, d. van Arien Ruiter en Antje Bakker. 22 Neeltje, d. van Dirk Stammes en Jantje Kleimeer. Overleden: 2 Oct. Aagje, d. van Jan Spaans en Aagje Bijpost, 6 dagen. Nieuwe Niedorp. (1-31 Oct). Geboren. Jacobus, z. van Jacobns Ursem en Catharina Klijn. Anna d. van Jacob Prins en Antje Boschman. Neeltje d. van Theunis van der Molen en Dienwertje Bakker. Overl eden. Klaas Kok, wednr. van Maartje Eenigenbnrg, 79 j. 's-Gravenhage7 November 1895. liid Eerste Kamer. Door de staten van Overijsel is gekozen tot lid der Eerste Kamer de heer G. J. van Heekfabrikant te Enschedé. Gedeputeerden Noordholland. Haarlem. Gekozen tot lid van Ged. Staten van Noordholland de heer C. J. den Tex. AMSTERDAM 6 Nov. Aardappelen: Friesche Zaaiers f,1,25 a 1,30, Zeenwsche Spnische Jammen f 2,a f 2,30, dito Blanwe f 1,90 a 2,Flakkeesche Jammen f 1,90 a 2,10, Geldersche blanwe f 1,70 a 1,80, dito Champ, f 1,40 a 1,50, Pruis. Hamburgers f 2,50 a 2,50, dito roode f 1,70 a 0,Haarlemmer bollen f 0,a 0, Aanvoer 14 ladingen. Handel matig.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3