Stadsberiditen. Kantongerecht te Alkmaar. Crevonden Voorwerpen: Dr. P. J. H. BURGERLIJKE STAND. De Prov. Staten van Friesland hebben een pro vinciaal subsidie van f 600 verleend aan de gemeente Ameland voor de herstelling van den dorpstoren te Hal- lum, die voor zeevarenden nog van belang is en waarvoor de minister van marine ook eene Rijksbijdrage beschikbaar heeft gesteld. In October zijn bij het koloniaal werfdepöt te Har derwijk voor den militairen dienst in Oost-Indië aange worven 86 personen, waarvan 43 Nederlanders en over genomen van de verschillende legerkorpsen hier te lande 12 militairen, aan welke 98 manschappen aan handgeld en gratificatiën uitbetaald is de som van f 19410. De Eerste Kamer heeft den 8 eenige kleine wets ontwerpen aangenomen, waaronder dat tot onteigening voor een spoorweg van Schagen naar Wognum. Daarna is de vergadering verdaagd tot een nader te be palen dag, hetzij in het einde dezer of het begin der volgende maand. Den 9 beginnen te Rotterdam de voorstellingen van Carré in zijn circus deze duren een maand, waarna hij naar Engeland vertrekt. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben tot rap porteurs over de indische begrooting voor 1896 benoemd de heeren A. Prins, van Alphen, Hordijk, Wertheim en Rengers. Bij de verkiezing van den heer G. J. van Heek met 30 st. tot lid der Eerste Kamer, waren 6 stemmen uitgebracht op den heer mr. G. W. graaf van Rechteren van Appel- tern, 3 op den heer mr. P. J. G. van Diggelen en één op de heeren mr. G. Wicherlink en W. J. Blijdenstein vier briefjes waren in blanco. De minister van waterstaat heeft bij beschikking van den 6 bepaald dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1896 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk van 'maten en gewichten de letter q in den gewonen schrijfvormen van gasmeters, de koninklijke kroon. Het kantoor Alkmaar zal het cijfer 10 achter het merk hebben. Beverwijk. Het goud-, zilver- en meubelmagazijn, tevens woonhuisvan den heer M. Davidson Lz aan de Breestraat is den 8 des nachts geheel afgebrand; de be lendende perceelen bekwamen veel schade. Haarlem. Aan de provinciale griffie is door Ged. Staten bevorderd tot adjunct-commies le kl. de heer mr. A. E. A. S. van Stralen, thans adj.-commies 2e kl. en in zijne plaats de heer L. J. Davids, thans eerBte klerk. Helder. Het houten kerkgebouw der hervormde gemeente te Huisduinen is door de bouwpolitie bouw vallig verklaard en dientengevolge voor het gebrnik afgekeurd. Hoogwoud. Beroepen (toez.) bij de ned. herv. gemeente, de heer J. O. Voorduin, cand. te Sint Anna. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Schellinkhout, de heer J. Rooker, alhier. l*umierend. Dezer dagen werd alhier in het openbaar verkocht het vleesch van de koe van den heer N. te Monnikendam, welke koe in het Purmerender veefonds opgenomen aan het abatton te Amsterdam werd afgekeurd. Na 8 dagen in het zout te hebben gestaan, werd het vleesch voor de consumptie geschikt bevonden en ter beschikking van het fonds gesteld. De aan den veehouder uitbetaalde schadevergoeding bedroeg f 170,—, terwijl het vleesch opbracht f 136. V eisen. Voor lid van den gemeenteraad moet herstemd worden tusschen de heeren N. J. Swager, (kath.) en P. Roggeband (lib.) lolmuiden. Ten postkanlore is ongeveer 3000 uit de brandkast vermist gewordende dader is nog niet gevonden. beschikbaar stellen van uitstekende springstieren, in te leiden door den heer K. Kaaskooper b. het bevorderen van het opleiden van hoefsmeden, in te leiden door den heer C. Kooij Hz.; c. het voortzetten der proeven met bloembollencultuur, in te leiden door den heer J. P. Groot d. het onderzoeken van het gehalte van lijnkoeken van verschillende fabrikanten en het publiek maken der uit komsten daarvan, in te leiden door den heer P. Buis Jz.; e. hot honden van een wedstrijd voor ploegersin te leiden door den heer K. Breebaart Jz.; het nemen van eene voorloopige proef met het oog op den invloed van verschillende toevoegsels bij kaasbereidingin te leiden door den heer D. Brander; g. het invoeren van zwitsersche geiten, in te leiden door den heer S. Zuurbier; bespreking van den vrouwen-arbeid in kaasfabrieken in te leiden door den heer C. Kooij Hz.; hoe zal de vereeniging haar vijfentwintigjarig bestaan herdenken in te leiden door den heer jhr. mr. P. van Foreestbespreking van verdere werkzaamheden. Woensdag, den 13, des avonds, te 6 uren, zal in de Kapelkerti eene bijeenkomst worden gehouden ten behoeve van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, waarin de christelijke zangvereeniging „God Is mijn lied" eenige liederen zal zingen. Als spreker zal optreden de heer dr. J. A. Cramer, predikant alhier. Met het oog op het doelwaarvoor deze samenkomst wordt gehouden kan eene goede opkomst slechts ten voordeele van genoemd genootschap strekken. De heer ds. H. de Boer, van hier, hield den 8, voor de cadetten in het gebouw der schooleene rede over »steenkolen." In de den 6 gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en fabrieken alhier werd onder meer behandeld een schrijven van de afdeeling Alknaar der Hollandsche Maatschappij van landbouw, waarbij werd gevraagd een adres dier Maatschappij aan den gemeente raad, tot het verlichten van den weg langs de oostzijde van het Noord Hollandsch Kanaal, tusschen de draaibrug en de vlotbrug te ondersteunen. De kamer oordeelde echter met 4 tegen 3 stemmen, dat het minder eigenaardig op haren weg lag, zich over deze aangelegenheid tot den gemeenteraad te wenden. Voorts werd bericht ontvangen van den commissaris der koningin, dat in de a.s. najaarsvergadering der pro vinciale staten een voordracht van gedeputeerde staten ter tafel zou komen tof het verleeneu van een subsidie uit de provinciale fondsen voor de verbetering van den weg Akersloot-Alkmaar. De commissaris der ko ningin voegt er bij, dat hij vertrouwt, dat daardoor die wegverbetering verzekerd zal worden. Inderdaad heeft de kamer zich voor deze zaakwaartoe zij het initiatief genomen heeftzeer veel moeite gegeven. Het zal dan ook voor haar eene voldoening zijn dat de voordracht van gedeputeerden in de jongste statenvergadering is aan genomen, tengevolge waarvan die wegverbetering zal tot stand komen. Laat ons er den wensch bijvoegen, dat de eindbeslissing van het rijk niet te lang op zich zal laten wachten. In tegenstelling met het bericht in ons vorig num mer en in "verband met het overlijden van den heer ds. H. W. Kalff, verzoekt men ons medetedeelen, dat zondag, den 10, in de remonstrantsche kerk de dienst niet zal worden vervuld. Den 10 heeft in het lokaal Diligentia een concert plaats van de Liedertafel „Hunst en Vriend schap," onder leiding van den heer J. H. Mühren, met welwillende medewerking van de heeren JM. Otto, A. P. Zeilmaker en A. Kooger. Bij kon. besluit vaD den 7 is benoemd tot tweeden luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier de heer C. Dyserinck. L)e barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 8 761.4; den 9 752.-. Hollands Noorderkwartier. De najaarsvergadering der leden zal worden gehouden op woensdag 27 November 1895, des voormiddags 10 uur, in het hötel »de Toelast" alhier. Aan de orue zullen zijn de navolgende punten van beschrijvingmededeelin gen van verschillenden aard; ingekomen stukken; ver slagen a. van het landhuishoudkundig congres uit te brengen door den heer J. Zijp Kz.; b. over den wedstrijd met ploegen uit te brengen door den heer N. Loder c. over da proeven met bloembollencultuur, uit te brengen door den heer J. P. Grootd. omtrent de uitkomsten van het proefveld ter opsporing der middelen die het gaarkoken van erwten kunnen bevorderen, uit te brengen door den heer K. A. Kaan; rapport der commissie, die in den loop van dit jaar een onderzoek heeft ingesteld naar de werking van het pachtstelsel in dit gewt st uitreiking der getuigschriften en premiën aan de zes hoefsmeden en gezellen in Hollands Noorderkwartier, die op den cursus te Haarlem het beste examen aflegden uitreiking der getuigschriften, behaald op den wedstrijd met ploegenrapport omtrent het stationnement van stieren en uitreiking der premiën aan de eigenaren mededeelingen betreffende de aanstelling van den zuivel consulent, door den heer J. Ij. T. Groneman benoeming van eene commissie van drie leden tot het onderzoeken der rekening van dit en der begrooting voor het vol gende jaar, waarvoor door het bestuur worden voorge dragen de heeren J. Koopman, L. Visser Cz., Beemster en A. de Goede, Pnrmer.; bepaling van de plaats, waar de vergadering der leden in Maart 1896 zal worden ge houden, waarvoor door het bestuur Avenhorn wordt voorgedragen bespreking van de belangen, waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aanbeveelt (art 12 der statuten)a. het bevorderen van het aanhouden en Hoppeschaar's Kekenboekjes. Met genoegen voldoe ik aan het verzoek uwer redactie om de ^rekenkundige hoofdstukken" dos heeren W. F. Koppeschaar Jr leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Alkmaar in uw blad te bespreken. Wie toch houdt zich niet eens gaarne bezig met wiskundige studiën, dien grondslag van ons weten Zeide niet reeds in over oude tijden de wijsgeer Xenocrates tot iemand diege heel onervaren in de reken- en meetkunde zijne lessen wilde bijwonen ga henenansas philosophiae non habes En heeft niet Plato, toen hem gevraagd werd, waarmede de goden zich bezighieldengeantwoordmet de wis kunde Leert niet de bijbeldat alles bestaat in getal gewicht en maat Maar nog om eene andere reden voldoe ik gaarne aan die opdracht, het is toch altijd aangenaam kennis te maken met een goed geschreven stuk. Of de werkjes van dezen leeraar nu juist in onze behoefte voorzien, zooals de ge ijkte term luidtdurf ik niet bepalen dat kan alleen hij, die in dergelijke onderwijszaken geheel op de hoogte is van het bestaande. In elk geval voldoen zij in hooge mate, zoowel wat vorm als inhoud betreft. De verdeeling der leerstof schijnt nieuw te zijn, en der vijf deeltjes of hoofdstukken kan op volledigheid aan< spraak maken. De S. bestemt hen in de eerste plaats voor het onderwijs aan hoogere burgerscholen maar zij vinden waarschijnlijk ook wel hun weg op andere inrich tingen van onderwijszooals normaalscholencursussen voor de hoofdacts, instituten, enz. Het eerste deeltje is gewijd aan de evenredigheid van getallen de theorie wordt door voorbeelden opgehelderd, waarop een aantal opgaven volgen, die aanleiding kunnen zijn om het geleerde goed in het hoofd te houden. Met de bepaling echter van grootheden, die continu en andere, die niet continu zijn, zal menigeen zich niet kun nen vereenigen behoort bovendien zulke bepaling niet te huis in een hoofdstuk, dat over functiën handelt? In dit eerste deeltje komen algebraïsche en andere teekens voordie door den 8. niet nader verklaard zijn, maar dit hangt natuurlijk af van het standpunt, waarop de S. zich plaatste. Meer voldoening had het wellicht ge geven, als de S. hier al het algebraïsch rekenen ter zijde gelaten en een hoofdstuk over algebra aan zijne werkjes toegevoegd bad. Hij kan het nog doen. De behandeling der verzamel- of aaneengeschakelde evenredigheden is keurig bewerktmaar kon naar het hoofdstuk over algebra verhuizen. Het tweede hoofdstuk is gewijd aan de af hankelijkheid van grootbeden. Ook nier is do behandeling diep ingrij pend, verre van oppervlakkig en verdient derhalve alle erkenning. Maar den omtrek van den cirkel, den in houd van don bolde wetten der zwaartekracht en van den slinger zal elkeen liever in een algebraïsch dan in een rekenkundig hoofdstuk vermeld vinden Was beperking niet geboden, er moest in dit hoofdstuk gewezen worden op definities, afleidingen, enz., die bijzonder gelukkig ge kozen werden. Het derde hoofdstuk bevat de (vierkants) worteltrekking zeer verdienstelijk ontwikkeld, maar toch niet zonder het gebruik van algebraïsche teekenen. Was een hoofdstuk over algebra voorafgegaan, dan was de orde beter bewaard en had het weinig moeite gekost aan te wijzen hoe men een derdemachtswortel bepaalt. In het vierde hoofdstuk, dat handelt over de reeksen, heeft de S. zelf gevoeld, hoe moeielijk het is buiten al gemeen letterschrift te blijven, en erkent hij, dat het de voorkeur verdient hier gebrnik te maken van de algebra. Hij doet het dan ook ruimschoots, maar mag dit hoofd stuk daarom ook niet met het epitheton ^rekenkundig" bestempelen. Grondbegrippen, eigenschappen, voorbeelden, opgaven, de laatste in groot aantal, laten niets te wenschen over, en verhoogen de waarde van dit deeltje. De S. heeft buitendien de algemeene oplossing van de 10 vraagstukken, waartoe de hoofdformule bij beide soorten van reeksen aanleiding geeft, in de theorie opgenomen, daar die op lossing in menig geval vrij ingewikkeld is. Hierdoor heeft hij een dienst bewezen aan allen, die nu en dan met reken- of meetkundige reeksen te werken hebben. Het vijfde of tot heden het laatste hoofdstuk of deeltje is geheel ingenomen door de behandeling van den samen- gestelden interest. Men vindt er de algemeene vraag stukken, voor zooverre men dit slechts verlangen kan, helder uiteengezet, ja, kwistig opgehelderd. Als voor beeld van het laatste diene, dat opgegeven zijn de lee ningen in 1894 door een twaalftal gemeenten en maat schappijen gesloten. Van elk dezer zijn opgegeven de nominale grootte, (wat is nominale grootte de rente standaard, de koers en daaruit zelfs de rentevoet berekend. Maakt men gebrnik van logarithmen, dan zijn die be rekeningen minder omslachtighet is daarom wel jammer, dat de theorie der logarithmen of de leer der machten niet voorafgegaan is. Ook maakt de S wel eens ge bruik van negatieve exponenten zonder die verklaard te hebben. Daardoor vraagt hij geloof, dat toch bij wis kundige studiën geheel buitengesloten moet blijven. Wie hierin een ruimer blik wil slaan, leze de redevoering van wijlen den hoogleeraar C. H. D. Buijs Ballothet ka rakter der rede uitgedrukt in de wiskunde. Het bleek ook hier weder, dat de wiskundigen zich niet kunnen losmaken van uitdrukkingen als: tot in het oneindige voortgaan, eeuwigdurende rente, enz. Bij vele schrijvers vindt men vermeld oneindig groote en onein dig kleine getallen van verschillende orden Niemand toch kan zich eenig, zelfs niet het minste denkbeeld vormen van wat hier met enkele woorden aangegeven is. Maar einde goed, al goed het laatste gedeelte over levensverzekering is helder behandeld en geeft den leer ling een goed inzicht in deze belangrijke zaak. De S. honde ons de gemaakte opmerkingen ten goede en wil bedenken la critique est aisée, l'art difficile. Zitting van 8 November 1895. E. Pr. Jz. en L. St., Egmond aan Zee, ijkovertreding, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. 8. K., Alkmaar, B. M. en J. D., Bergen, art. 140 pol.- overtr. Alkmaar, 3 boete of 2 dagen hecht. C. R. Mz., Heiloodronkenschap, f 15 boete of 3 dagen hecht. J. G. Dz., Egmond aan Zee art. 461 strafwetf 1 boete of 1 dag hecht. G. Seh., Egmond aan Zee, strooperij, 3 dagen hecht. J. W. Gz., Egmond aan Zee, art. 17 pol.-overtr. Egmond aan Zee, f 1 boete of 1 dag hecht. J. Gr. Lz. en P. Gr. Lz., Egmond aan Zee, strooperij, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. B., Egmondbinnen, art. 16 verord. op de duinen, f 1 boete of 1 dag hecht. C. Tr. Jz., Egmondbinnen, art. 15, 40, 41, 45, 47, jachtwet, f 10 boete of 3 dagen hecht. S. JSchermerhorn, dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. Allen wonende te Alkmaar. P. H., J. H., M. Sch., K. D., D. M., M. J. V. en T. K., art. 140 pol. overtr. Alkmaar ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. G. en E. VI., dronkenschap ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. W., burengerucht, f 2 boete of 2 dagen hecht. C. H., art. 140, 141 pol. overtr. Alkmaar, 2maal f 5 boete of 2maal 2 dagen hecht. A. C. B., tappen zonder vergunningf 0,50 boete of 1 dag hecht. Een glacé heerenhandschoen een oorbelletje goud met ronde kraaleen r. c. kerkboekje Jezus de Goddelijke kindervriend een grijze puckhond met zwarten bek en eene zwarte streep over den rug; een gouden ring; een sabelkwasteen doekje, een zakdoek en een eau de co- lognefleschje, (in de Harmonie gevonden); een zilveren broche m t steentjes een stalen rozenkrans een kinder horloge een glassnijder; een mandje; een stalen beursje. Alkmaar, De Commissaris van politie, 9 Nov. 1895. S. M. S. MODDERMAN Jr. ONDERTROUWD 7 Nov. Cornelis Johannes Vermeulen, wednr. van Eefje Meijssen, te Purmerond en Catharina Margare- tha Zuurbier, alhier. Wilhelmus Zeek, alhier en Maartje Veldboer te Ursem. Jan van der Burch, alhier en Karolina Christiena Blauw te Groningen. Pieter Piet, alhier en Guurtje Hnijer, te Velsen, onl. te Rheden. Arie Muller, te Haarlemmerliede en Spaarnvvoude. onl. alhier en Catharina Johanna Groen, te Amsterdam. Bene Dekker, alhier en Cristina Elisabeth Tolle, te Oterleek. GEBOREN 8 Nov. Jan, z. van Hendricus Jacobus Bieman en Sijtje Lakeman. Jan Lodewijk, z. van Johannes Josephus Vredenburg en Anna Adriaua Gilles. OVERLEDEN 7 Nov. Hendrik Wonter Kalff, 60 j. en 11 m. Sophia d. van Cornelis van 't Hoff en Maria Paulina van Os, bijna 10 m. Andries, z. van Egbert Koops en Harmtje Stoffer, 1 j. en 8 m.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2