Nederland. Het bankiershuis Opdebeek te Mechelen heeft zijne be talingen gestaakt. Het hoofd van dat huis is in hechtenis genomen. Ook te Antwerpen zijn zware verliezen geleden wegens de daling in goudmijn-aandeelen. DUITSCHIj.%j*iD. Bij de herstemming voor lid van den Rijksdag in het district Dortmund is gekozen de sociaal-democraat met 24400 stemmen tegen 21500 op den nationaal-liberalen candidaat. De centrumspartij had onthouding aanbevolen, doch hare leden hebben aan de stemming voor het meerendeel toch deel genomen. tUXEMBURC. De minister van staatde heer Eyschen heeft den 5 de Kamer geopend. De heer van Wacquant is gekozen tot voorzitter de heer Sonnus tot onder-voorzitter en de heeren Oollart en Hemner tot secretarissen. FRXNKRUK. Het kamerlid Christophle is op aandrang der regeering, als betrokken bij de zaak der Zuiderspoorwegmaatschappijafgetreden als gouverneur van het Crédit Foncier en vervangen door den beer La - beyrie, directeur van de Caisse de dépots et consignations. De president-minister heeft aan het dagelijksch bestuur van Parijs doen weten dat hij geen bezwaar heeft togen een heropening der arbeidsbeurs, doch op voorwaarde, dat alleen de wettig samengestelde syndicaten er toegang zullen hebben en dat men er zich niet met staatkunde zal inlaten. Kamer. De minister van financiën heeft den 7 in antwoord op eene interpellatie verklaard, dat de regeering, in plaats van de drievoudige belasting, een zegelrecht van 2 pet. zal voorstellen op in Frankrijk verhandelde bni- tenlandsche effecten en zich vereenigen zal met het voor stel om het minimum voor aandeelen van maatschappijen tot 25 francs te verlagen. ITAHIE. In den nacht van den 5 op den 6 is te Rome weder een lichte aardbeving gevoeldwelke 4 seconden duurdedoch geen schade aanrichtte. OOSTENRIJK-HOST© ARIJK. De Keizer heeft geweigerd de benoeming van dr. Lueger tot burgemeester van Weenen te bekrachtigen. lil litiAltl.l F. In de Sobranje was den 6 net adres van antwoord op de troonrede aan de orde. De minister-president Stoilof weerlegde de beschuldi ging tegen Oostenrijk naar aanleiding van het oosten- rijksch-bulgaarsch handelsverdragwant dit laatste, zeide hij, was voor Bulgarije van groot belang. De betrek kingen met Turkije en Servië waren goed, die met Ru- menië uitmuntend. Wat Rusland betreft, alle partijen wenschten eene verzoening met Rusland. Vervolgens trad Stoilof in eene wederlegging van de aanvallen op de binnenlandsche staatkundehij recht vaardigde deze en zeide, dat de verkiezingen in volle vrijheid hadden plaats gehad. TURKIJE. De vertoogon door de mogendheden aan de Porte gericht, geschiedden mondeling. Alleen de dragoman van het fransche gezantschap, als vertegen woordiger van den heer Cambon, overhandigde eene ge schreven nota. De mogendheden brachten de moorden in herinnering waarvan de christenen in Syrië in 1860 het slachtoffer waren en vroegen, welke maatregelen ter ver hoeding van het dreigend gevaar zou den genomen worden. In een den 7 gehouden ministerraad is overwogen, wat er tegen de gewapende botsingen tusschen Armeniërs en Muzelmannen in Klein-Azië te doen zou zijn. Tot groot-vizier is benoemd Halil Rifat pacha, thans minister van binnenl. zaken. Tweede Kamer. Bniteugewone Oorlogskredieten. In eene uitvoerige memorie van antwoord heeft de minister van oorlog uiteengezet de uitkomsten van eea nader onderzoek naar het ontstaan en de uitbreiding van de voorschotten, bedoeld in art. 34 der wet van 1841, houdende instructie voor de Algemeene Rekenkamer. Hij betoogt daarin, dat aanvankelijk de voorschotten zijn ontstaan in 1819, toen het stelsel van verstrekking van kleeding op dracht werd vervangen door het thans nog bestaande stelsel van verstrekking voor rekening van den man. Tot 1886, kon het voorschot klimmen, wijl de voor kleeding uitgetrokken sommen tegelijk met an dere artikelen waren bijeengevoegd. Sedert de splitsing der begrooting kan niet meer uit de overschotten worden geput. Hij is thans van oordeel, dat die sommen niet uit 's Rijks schatkist zijn verstrekt krachtens de begrooting. Het voorschot draagt een naam, die tot begripsverwarring aanleiding geefthet is bedrijfskapitaal. De voorraad kleeding en uitrusting kantenzij door buitengewone omstandigheden, zooals brand, nooit in waarde afnemen, wijl de goederen, welke het langst in voorraad zijn, het eerst uitgegeven en gebruikt worden. Hij acht den te- genwoordigen maatstaf thans goed. Uit overschotten op art. 15 mag niet geput worden tot uitbreiding van het voorschotmaar tot tijdelijke stijving van de korpskassen moet dit wel eens geschieden. Bij tijdelijk tekort op de begrootingsartikelen moeten de korpskassen voorzien in de behoefte aan geld. De tijdelijke hulp is onvermijdelijk noodzakelijk maar de minister streelt er naar de beta ling uit korpskassen zooveel mogelijk te beperken en aan de betalingen bij voorafgaande verevening uitbreiding te geven. Hij heeft geen bedenking tegen het overleggen van alle stukken betrekkelijk de rekening der korpsen met 's Rijks schatkist. Hij deelt nog mede, dat de maximumvoor- raad, in cijfers uitgedrukt, uiet is medegedeeld. Overigens was uitbreiding van den voorraad, zoowel door vermeer dering van het aantal lichtingen als om andere redenen, een onafwijsbare eisch. Hij wenscht de waarde van den voorraad niet met meer dan 2/5 der waarde van de vóór 1887 aanwezige hoeveelheid goederen te overtreffen, maar het maximum van den totalen voorraad te beperken tot 31/2 millioen. Spoedige aanneming van het wetsontwerp, zij 't ook in gewijzigden vorm, immers voor de afsluiting van het dienstjaar 1894, acht hij zeer noodig. Hij kan zich niet vereenigen met het denkbeeld om met het be staande stelsel van kleeding en administratie te breken. De minister van financiën heeft een afzonderlijke nota aan dit antwoord toegevoegd. Bene lezing van Erlcus. Schermerhorn. Den 5 hadden wij alhier bet genoegen den heer J. Baron (sEricus"), den bekenden schrijver in het Nieuws van den Dag over landbouw te mogen zien optreden. De lezing werd door een 140tal personen bezocht waarbij men opmerkte, dat velen zich eene lange wan deling of verren rit hadden getroostom haar bij te wonen. De spreker, die bij aankomst op dit dorp dadelijk begon met het onderzoeken der gronden in Mijzen den Eilandspolder en de Beemster maakte het publiek dui delijk, hoe deze landerijen, bij het gebruik van kalk tot grondverbeteringin vruchtbaarheid zouden toenemen. Vervolgens behandelde hij de grasgewassen en de schade lijke gewassen voorden landbouw: als zuring, hoefblad weegbra unjer enz. en besprak de middelen om ze te verdelgen. Daarna werd de kaas behandeldde berei dingswijze en de waarde der op de oude manier bereide op de Londensche markt en duidelijk aangetoond dat volgens zijne zienswijze de tegenwoordige wijze van kaasmaken op een ondergang dezer belangrijke hoofdbron van inkomsten voor deze streek moet uitloopen. In eene groote pauze werd de gelegenheid opengesteld over behandelde of onbesproken gebleven onderwerpen vragen te doen. Hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt, hetwelk spreker zeer verheugde, daar het naar zijn inzien van groote belangstelling getuigde. Velen zullen het met uwen berichtgever eens zijn, dat zulke avonden zeer leerzaam zijn en veel meer moesten plaats hebben. Dat velen zijne practische wenken tot hun nut mo gen aanwenden Aan het herhaling30nderwijs aan de openbare lagen school den 1 weder begonnen nemen aanvankelijk 15 leerlingen deel. Helder. Voor de levering van versch rundvloesch voor de oorlogsschepen welke in 1896 alhier aanwezig zullen zijn was laagste inschrijver de heer I. B. Zee handelaar te Amsterdam, voor f 60,85 per 100 P Dit vee moet geslacht worden in het abattoir te Amsterdam. Bedankt voor Vlieland door ds. S. Miedema te E enigenburg. Den 6 des avonds is de boerderij van Gr. van Mullem aan het Noordhollandsch Kanaal te Anna-Paulowna af gebrand. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage hoeft den 7 een varensgezel beklaagd van poging tot moord (het lossen van een revolverschot) op een politie-agentvan deze aanklacht vrijgesproken, maar tot 3 jaren gevangenis veroordeeld wegens wederspannigheid, gepaard met feite lijkheden. Bgmond aan Zee. Voordracht voor onderwijzer a. W. van Eenennaam, Utrecht; J. van Rugge, Boskoop en J. Terdu, Goudswaard b. K. Hoogland, Oudorp J. Terdu Goudswaard en J. van Rugge Boskoop c. onderwijzer met hoofdakte: J. Zaal, Maarssen; D. Klaij, Geldermalsen en H. Baas, Zuidbroek. Uitgeest. De eerste vergadering van »Nut en Genoegen" werd den 5 in »de Ooievaar" gehouden. Als spreker trad op de heer Koch, pred. te Egmond a/d Hoef. Deze bekende Cremer-vertolker, die als geboren Betuwe naar het dialect volkomen machtig is, wist door de lezing van »'t Blinkende Hoanje" zijne toehoorders in hooge mate te boeien. Vooral de zoo schoon beschreven storm maakte indruk door de keurige voordracht. Den bekwa men spreker werd namens de vergadering door den voor zitter eene welverdiende hulde gebracht. De zangvereeniging voor gemengd koor »Zang en Vriendschap" gaf den 7 eene uitvoering op de bovenzaal van »de Ooievaar." Onder de kalme, degelijke leiding van deu heer Th. J. Rol werden de verschillende nummers van het programma over het goheel zeer goed gezongen. Het meest voldeed ongetwijfeld »De landelijke avond stond" voor koor, soli en piano, door J. E. Schmitz. De voordracht van dit schoone muziekstuk duurde ongeveer uur, en verwierf luiden bijval, waarvan een groot deel toekwam aan mej. B. van Nienesdoor wie de pianobe geleiding op zeer verdienstelijke wijze gespeeld werd. De heer Rol mag met voldoening op dezen avond terugzien. Schagen. Bij kon. besluit van den 27 October is aan de vereeniging tot hét houden van jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van vee alhier, het houden van eene verloting voor het volgende jaar toegestaan. Zooals reeds vroeger werd gemeld, zullen er voor deze verloting 15.000 loten worden uitgegeven. Texel. In de den 6 gehouden vergadering van den gemeenteraad, door 10 der 11 leden bijgewoond, werd met 9 stemmen tegen 1 aangenomen het voorstel van het dagelijksch bestuur tot aanstelling van eene on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te Den Burg. De gemeentebegrooting voor 1896 werd daarna met 9 stemmen tegen 1 goedgekeurd, zoomede die van het burgerlijk armbestuur en van het algemeen weeshuis. Ten slotte werd eene instructie vast gesteld voor een te benoemen gemeente-opzichter. De jaarwedde van de onderwijzeres in de handwerken werd bepaald op 150, die van den opzichter op f 250. Het belangwekkende werk van W. Coolde Uombok-expeditle, met illustraties van G. B. Hooyer, is gevorderd tot de 7de aflevering. Daarin wordt de gruwelijke overval met groote nauwkeurigheid geschetst. Eenige afbeeldingen, waaronder zeer goede, helpen den tekst verduidelijken. In Juli 1896 zal de wedstrijd van den Noordhol- landscheu Bond voor harmonie- en fanfarecorpsen te Beverwijk gehouden wordaneene feestcommissie heeft zich aldaar gevormd, onder leiding van den burge meester, den heer jhr. G. S. Boreel, als eerevoorzitter. De kostbaarheden, welke ten vorigen jare op den Vorst van Lombok buit gemaakt zijn, worden achtereen volgens naar Nederland gezonden, om aldaar te gelde te worden gemaakt. Met het stoomschip Burgemeester den Tex is de eerste bezending verzonden ter waarde van ongeveer f 100.000. Bedankt voor de geref. gemeente te Oostzaan door J. C. Raamsdonk te Veere. Toen het dansen begonnen was, was Hennern naar zijne vrouw toegegaan en had van haar, zooals hij reeds verwacht had, het bericht ontvangen, dat het haar niet mogelijk geweest was met Berwitz over politieke quaes- ties te spreken. Eugenie zeide hem dit niet op een onaangenamen toon, maar zeer bedaard, zelfs met een zekeren spijt. Zij gevoelde zich tegenover hem niet zoo vrij meer als vroeger. Zij maakte er zich een verwijt van, dat zij misschien toch te vertrouwelijk geweest was met den heer von Berwitz. Hennern was verontwaardigd, maar hij hield zich goed, en toen Eugenie hem mededeelde, dat Berwitz voor nemens was hun den volgenden dag eene visite te maken, begon hij opnieuw te hopen dat hij Eugenie nog zou kunnen bewegen om aan zijn verzoek te voldoen. Agnes was zonder aarzelen naar Berwitz toegegaan en had hem naar de Japansche tent geleid, zeggende, dat zij hem iets in vertrouwen moest meedeelen. Berwitz was slechts met tegenzin met haar meegegaan. Zooals Eugenie zeer goed bemerkte, vond hij het hoogst onaan genaam, om zich met Agnes van het gezelschap af te zonderen. Agnes begon met hem hevige verwijten te doen dat hii haar zoo geducht nonchalant had behandeld zij zeide dat zij jaloersch was op Eugenie dat zij al lang ge merkt had dat Eugenie woedend was op haar, en zoo al meer. Berwitz glimlachte voortdurend, terwijl het jonge vrouwtje zich meer en meer opwond, en was bijna beleedigend koel tegen haar. Agnes geraakte eindelijk buiten zich zelf van woede. »Schei dan toch uit met dat vervelende gelach Dat heb ik niet aan u verdiendBovendien," zeide zij op eens op een geheel anderen toon, »kunt gij alles weer goed maken, als gij wilt. Maar lach nu niet langer, want het betreft iets zeer gewichtigs." Wat dan, mijn waarde dame?" vroeg Berwitz nog steeds glimlachend. »Ik herhaal u nog eens, dat het volstrekt niets bela chelijks is", hernam Agnes die haar best deed om nu zoo ernstig mogelijk te kijken. »Ik heb buiten mijn man om iets gedaan, dat mij diep ongelukkig maakt, als hij er achter komt." »0 o I" zeide Berwitz vergoelijkend, »die goede mijn heer Ehrike is toch geen dwingeland, en hij heeft toch als ik hem goed beoordeelhet grootste geduld voor de eigenaardigheden van zijn vroolijk vrouwtje." »In geldzaken komt er wel eens een einde aan zijn geduld. En ik heb gespeeld." jWel, welf' zeide Berwitz werkelijk verbaasd. »U hebt gespeeld Is u misschien »Neen, neen!" viel Agnes hem in jle rede. »Wat ik misdaan hebwil ik ook weör goed maken zonder de hulp van anderen. Ik heb gespeculeerd in Russische effecten." Berwitz deed bepaald moeite om zich goed te houden, maar hij kon zijn lachlust niet bedwingen. »En ik moet voortgaan met spelen," ging Agnes ver der. »En daarom zou ik gaarne willen weten, hoe de omstandigheden zijnof de papieren zullen rijzen of dalen. Nu begrijpt u mij toch wel. Ik ben immers geen koopmanIk kan het niet duidelijker uiteenzetten. Maar nu moet u toch weten wat ik wensch te verne men. Met één enkel woord ben ik geholpen. Moet ik de papieren verkoopen of behouden »Mevrouwu moet u inderdaad tot een effectenhan delaar wenden. De aangelegenheden van de geldmarkt interesseeren mij niet bijzonder. Hetgeen mij het meest interesseert moet ik evenwel geheim houden krachtens mijne betrekking als raad van legatie en daarop mag ik zelfs niet de minste toespeling maken. Wanneer u tijdelijk door het spelen op de beurs in ongelegenheid geraakt isben ik natuurlijk gaarne bereid u bij te staan. Maar een raad omtrent het wel of niet behouden van effec ten dien kan ik u met den besten wil niet geven. Indien u werkelijk in ernst spreekt, hebt u hier mijn ernstig gemeend antwoord." »Och kom gij begrijpt mij niet of gij wilt mij niet begrijpen Ik vraag u niet naar zaken op de beui'sIk vraag uhoe de algemeene toestand is." »Die lastigepolitieke beweging moet u toch maar aan ons mannen overlatenU is eene vroolijke mooie jonge vrouw. Amuseer u naar hartelust en laat ons over iets anders praten »Neen gij moet mij zeggen »Maar mevrouw," zeide Berwitz met eeuen fijnen glim lach. »Uwe volharding om u met mij in een politiek gesprek te verdiepen, komt mij zeer verdacht voor. Ik kan niet gelooven dat u hier uit u zelt dit zonderlinge onderwerp bedacht hebt. Maar ik ben ten zeerste door drongen van uwe goedhartigheid. U is de echtgeuoote van een rijk man die waarschijnlijk dikwijls aan de beurs speculeerten ik begrijp zeer goed dat u als eene trouwe echtgenoote uwen man gaarne te hulp wilt komen. Ik begrijp dat zeer goed. Het spijt mij maar, dat ik niet in staat beu u of uw man door u de verwachte hulp te bieden. En nu moesten wij hier maar niet ver der over spreken. Het is ook wel wat opvallend, als wij ons hier met ons beiden verstoppen. Niemand zal toch vermoedendat wij over zulke buitengewone dingen spreken als u gedaan hebt." Berwitz was opgestaan. Agnes was dus wel verplicht ook op te staan. Zij hield zich, alsof zij zich erg gegriefd gevoelde, en liep Berwitz haastig voorbij om weer bij haar gezelschap te komen. Er werd nog altjjd gedanst en Hennern stond bij de toeschouwers. Zij kwam naar hem toe en zeide zacht Berwitz is een stokvisch Ik kan geen enkel woord uit hem krijgen Toen maakte haar blonde tafelbuurman een buiging voor haar en vroeg haar om een dans. Een oogenblik later vlogen zij dansende door de zaal. Berwitz zocht Eugenie. Het speet hem dat hij zoo veel tijd had moeten verspillen voor die kleine mevrouw Ehrike en het scheen hem nu toe toen hij Eugenie in gesprek zag met een bekend schilder, alsof zij hem iets onthield, dat hem van rechtswege toekwam. Met voor gewende nonchalance naderde hij haar en zag tot zijne groote vreugde, dat zij al pratende met den kunstenaar, hem als het ware tegemoet liep. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6