No. 136. Zeven en Negentigste Jaargang, 1895. Y RIJ D A G 15 NOVEMBER. Buitenland. Feuilleton. BE TROUW. Nederland. Berlijnsclie Roman, ALKMAARSfHE COIIBAAT Deze Courant wordt Dinsdag', Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn-uentsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; f.auco door het. geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummcts 3 ets. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. BEI.GÏE. De Seuaat heeft den 12 met algemeene stemmen besloten, een door den heer Lejeune in gediend wetsontwerpten doel hebbende de bestrijding van hazardspelen en van het wedden bij de wedrennen, in behandeling te nemen. De kamers zijn den 12 bijeengekomen. De heer Beer- naert is met 79 tegen 3 stemmen herkozen als voorzitter der kamer. DUITSCMiAAD. Volgens de uitkomsten der jongste beroepstelling wonen in het geheele Rijk 26.352.430 personen van het vrouwelijk en 25,405.934 van het mannelijk geslacht. Vooral te Berlijn wonen meer vrouwen dan mannendat cijfer beloopt meer dan 75000. JEASHEHjAAD. Den 10, des nachts, is van den schotschen sneltrein die des avonds om half twaalf van het station King's Cross te Londen naar het Noorden vertrok en uit zeven rijtuigen bestond bij het station Neats, door het breken van een raileen der middelste wagens uit het spoor geloopen tot op oen punt, waar de lijn zich in twee deelen verdeelt. Toen brak de koppeling; het achterste gedeelte van don trein liep op een zijspoor en kwam met zooveel geweld tegen eenige kolenwagens aan dat twee rijtuigen in elkaar werden geschoven. Een rijtuig werd m;de zeer beschadigd. Eene jonge dame nit Londen was gedood en zes reizigers gewondde 45 overige reizigers kwamen met den schrik vrij. De mate- riëele schade was zeer groot. In een kolenmijn te Blackwell bij Alfreton (IJorkshire) zijn door een ontploffing 7 van de 82 mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, gedood. FRAAUKIJb. De gemeenteraad van Parijs heeft 20000 francs beschikbaar gesteld voor de werkstakers te Carmaux. Het tnrksche gezantschap maakt eene nota openbaar, waarin gezegd wordt «Sedert eenigen tijd verspreiden vreemde berichtgevers berichten, waarin de toestand in Turkije in de zwartste kleuren wordt afgeschilderd; nu eens houden deze inven tieve geesten zich bezig met samenspanningen, gevangen nemingen. terechtstellingen, dan weer moeten Christen- moorden hebben plaats gehad, welker afmetingen ver schillen, al naar de individueele beoordeelingen. «Tegenover dezen eigenzinnig verontrustenden veldtocht gelooft het gezantschap het publiek te moeten waarschuwen tegen al deze sensationeele geruchten. De overheden hebben plaatselijke rustverstoringen te onderdrukken ge had, die niet de uitbreiding hebben gekregen, welke men hun beeft toegeschreven. Wat den algemeenen toestand in het Rijk betreft, zal de regeering niet in haren plicht te kort schieten en streng optreden tegen de rustver stoorders. «Indien nieuwe onlusten mochten voorkomen, zijn de edelmoedige bedoelingen des Sultans voor al zijne onder- naar het Hoogduitsch VAN 33) PAIIL LIlfDAT. Zij had ook aan Agnes gedachtaan de verdachte intimiteitdie blijkbaar tnsscben haar en Hennern be stond. Maar van daag wilde zij dat niet meer zoo bepaald gelooven als zij tot heden gedaan had. Zij wilde gelooven, dat zij zich vergist had. Zij wilde hopen, dat Emil werkelijk oprecht was. Maar daar noemde hij op denzelfden innigen toon, dien hij tot nn toe aangeslagen had, het kind, en nu voelde het fijugevoelende moederhart, dat alles onoprecht was. En al had zij nog een oogenblik kunnen twijfelen, het vervolg van het gesprek toonde maar al te zeer, dat zij gelijk had. «Wij moeten elkander 'steunen Engenie", vervolgde Hennern op denzelfden innigen toon. «Het hinderde n gisteren, toen ik een woord uit de Heilige Schrift aan haalde over de plichten van de vronw, en gij hadt gelijk, de plaats was slecht gekozen voor aanhalingen nit den bijbel. Maar het is en blijft daarom niet minder .waar, als het eerste gebod, dat de vronw wordt opgelegd door den goddelijken wil, klinktEn zij zal den man tot eene hnlpe zijn Wij moeten elkander steunen en helpen. Gij znlt altijd op mij kunnen rekenen. Kan ik ook op n rekenen Engenie had den moed niet, eenvoudig »ja'' te zeggen. Na eenig nadenken zeide zij: «Ik vrees, dat gij een te hoogen dunk van mij hebt. Als gij van mij wildet vor deren, voor uwe handelsaangelegenheden te werken, b.v. de correspondentie te voeren of de boeken bij te houden, danen zonder onderscheid aan ieder welbekend die ge voelens, waarmede alle ambtenaren bezield moeten worden om den vooruitgang en de rast te verzekeren." OOIIENBIJK-HOICtABIJE. Dr. Lueger is den 13 op nieuw gekozen tot burgemeester van Weenen met 92 stemmen tegen 45 die in blanco waren uitge bracht. Hij verklaarde de benoeming aan te nemen. De regeerings-commissaris verklaarde, in naam van den gouvernenr van Beneden-Oostenrijk, den gemeenteraad voor ontbonden. SPAAJE. De minister van oorlog spreekt het gerucht tegendat maarschalk Martinez Campos uaar Madrid zou terug keeren, om met het ministerie den toestand op Cnba te bespreken. De maarschalk zal vo.ortgaan met den cubaanschen veldtocht te leiden. BULDABIJB. Afgevaardigden van de Sobranje ont vangende, die hem het adres van antwoord op de Troon rede overhandigden antwoordde Vorst Ferdinand dat hij het met de Kamer volkomen eens was over de gods dienstige behoeften van Bulgarije en sedert hij aan de regeering was gekomen had hij medegewerkt tot het herstel van de nationale kerk en haren ouden luister. Hij was vast besloten den opvolger voor den bulgaarschen troon te doen groot brengen iu dezelfde gevoelens van eerbied voor de nationale kerk. De opoffering die men mij evenwel vergt," vervolgde de Vorst, «om onmiddellijk Prins Boris volgens den orthodoxen ritns te doen her- doopen is een smartelijk offer voor een overtuigd Katho liek. Toch zal ik mij bij dezen door de afgevaardigden geuiten wensch nederleggen, zoodra ik er in geslaagd ben om de tegenwoordige groote moeielijkheden ter zijde te stellen. Ik ben echter overtuigddat dit binnenkort zal gebeuren." Deze toespraak werd met onbeschrijflijke geestdrift door de commissie ontvangen. TURKIJE. De ministerraad heeft besloten, nog andere militaire maatregelen te nemen in de districten van het 4e en 6e legerkorps. Op het gerucht dat de armeniërs nieuwe betoogingen zouden houden te Konstantinopel, heeft de russiscbe ge zant stappen gedaan bij den armenischen patriarch, die geruststellende verzekeringen aflegde. De sultan heeft vijf kamerheeron ontslagen, nadat de staatsraad Yzgel Bey onder eede allerlei beschuldigingen tegen hen had ingebracht. Deze maatregel is algemeen met groote voldoening vernomen, omdat de openbare meening reeds lang dit ontslag bad geëischt. Men hoopt, dat dit het begin moge zijn van meer dergelijke maat regelen. Tweede Hamer. Den 13 werd de algemeene beraadslaging over de personeele belasting voortgezet. De heer P ij n - appel, de verdeding aan de regeering overlatende aamnaüfflLMfcAf-1 Vv-TihSfrguStii "3rf Ifii zou ik mij gaarne alle moeite geven om het te leeren en ik zon het aangenaam vinden, als ik dat kon doen.,..'' «Dat bedoel ik natuurlijk heelemaal uietviel Hen nern haar glimlachend in de rede. «Ik wil n niet opleiden, om het werk van een klerk te doen. Die gewone werk zaamheden krijg ik gemakkelijk en goedkoop gedaan. Maar bij de zaken van een groothandelaar komeu ook factoren voor, en nog wel zeer belangrijke factoren die niets met het bureauwerk te maken hebben. Daarbij kunnen persoonlijke eigenschappen, en juist die, welke gij beziteen mooi voorkomen, jengd en lieftalligheid, veel invloed hebben. Het is voor mij volstrekt niet onverschillig, of een persoon van gewicht, met wien ik direct te maken heb of die mij indirect groot nat kan bezorgen eene gunstige meening heeft van mij of mijn gezin. En als gij maar wiltkunt gij er veel toe bij dragen dat die meening gunstig worde. Dat is de hulp, die ik bij n zoek. Iets anders vraag ik niet." «Ik weet nietof ik a wel goed begrijp", zeide Engenie. «Het is toch duidelijk genoegJa, wanneer men altijd openhartig en oprecht kon wezenwat zon het dan een heerlijk leven zijn Maar dat is nu niet het geval. Een beetje camediespelen behoort nu eenmaal bij het leven op deze aarde. Als wij van elk mensch ronduit wilden zeggen wat wij van hem denken zonden wijin geval de bedoelde persoon zeer hoog geplaatst was wel eens in de gevangenis terecht kunnen komen. Het klinkt wel wat vreemd en het is werkelijk ook niet mooi maar het is daarom toch niet minder waar de menschen die wij noodig hebben, moeten wij in elk geval ontzien. En daarom zie ik niet in, waarom wij niet een stap verder zonden gaan en wij niet zonden zeggen de menschen die wij noodig hebben moeten wij door vriendelijkheid zien te winnenook al meenen wij er niets van. Wat hebt gij bij voorbeeld tegen den heer von Berwitz Engenie keek op. Zij voeldedat zij een klenr kreeg. Zij zeide zeer bedaard «Ik heb volstrekt niets tegen hemintegendeel. Ik vind hem een zeer aangenaam men3ch." trad op als bestrijder erkennende dat het ont werp veel goeds had in de bijzonderheden. Zijne drie hoofdbezwaren golden: 1°. opneming der haardsteden 2°. de progressie 3°. het stelsel van classificatiedit laatste is het voornaamste en wel omdat de classificatie geregeld is voor iedere gemeente individueel en c'asseficatie boven dien voor de Staten-Generaal een onmogelijk werk is. Om daarover te oordeelen zou ieder lid den toestand in de 1200 gemeenten des lands moeten onderzoeken en kennen. Dat zou 300 dagen vereischen. Hij wil geen overdracht der classificatie aan de uitvoerende macht maar ook liever geen classificatie dan de in dit ontwerp voorgestelde. De heer Rink ziet in dit ontwerp geen verbetering. Het is een gebrekkige herstelling niet tegemoet komen de aan dringende behoeften en aan de wenschen van den gedrukten middenstand. Toch aanvaardt hij het gebrek kige omdat hij het bereikbare wilofschoon hij vreest, dat de geringe verbeteringen duur gekocht zullen zijn. Daarop ontwikkelt hij zijne drie hoofdbezwaren. Ten eerste dat in de belasting worden betrokken eenige per sonen tot dusver vrijgesteld; ten tweede tegen de vast legging in de wet van een classificatie der gemeenten ten derde de gevolgeu voor de gemeente-geldmiddelen en de belastingschuldigen. Dit laatste is zijn grootste be zwaar. Er moet zekerheid bestaandat de gemeente geldmiddelen niet in de war gestuurd worden en hij sluit zich geheel aan bij het artikel der Nieuwe Rotter- damsche Courant van 20 Octoberwaarin voor den wet gever de zedelijke verplichting betoogd wordt, te zorgen, dat de gemeenten niet benadeeld worden. De beer van Karnebeek verzoekt een nadere verklaring der regeering omtrent het niet bestaan van een verband tusschen personeel en kiesrecht. Verder bespreekt hij het ontwerp in verband met de gemeente geldmiddelen. Ten slotte hoopt hij dat de minister zich niet te sterk verzetten zal tegen voorstellen strek kende om eenige vrijstellingenb.v. die van winkels te beperken. De heer van Dedem acht het opmerkelijk, dat de heer Pijnappel, die zich beklaagt 07er de geringe pro gressie van dit ontwerp, juist wil opheffen den grondslag haardsteden, waarin de progressie het meest is doorge voerd en het best is toe te passen. Hij bestrijdt daaren tegen den aandrang tot progressie iu huurwaarde en mobilair, door den heer Pijnappel voorgestaan bij het opheffen van den grondslag haardsteden. Hij kan ook Diet medewerken tot afstand van het personeel aan de gemeenten het is beter aan de gemeenten een deel der verschillende Rijksbelastingen af te staan of te vergunnen opcenten te heffen. De heer Heem skerk zet uiteen, dat, zooals de regeering ook erkent, er geen verband be staat tusschen dit ontwerp en de kieswet. De regeering verlangt der Kamer volkomen vrijheid te laten, naar zijne meening een groot voorrecht, omdat de Kamer daardoor niet behoeft te vreezen voor bedenkelijke staat kundige gevolgen en niet verbonden is aan eventueele wij zigingen in het kiesrecht. Los van dien dwang het ont werp beoordeelende, kan hij er toch moeiolijk zijne stem Dat maakt gij mij nooit wijszeide Hennern glim lachend. «Dat de heer von Berwitz met u ingenomen is, is zeker; dat heb ik dadelijk opgemerkt. Dat blijkt vooral ook daaruitdat hij ons zoo spoedig een bezoek komt brengen. Maar gij gij geeft niets om hem «Hoe komt gij op die gedachte?" vroeg Eugenie. Emil glimlachte oolijk en zeide zacht «Wel, Eugenie, ik beu ongelukkig niet dom. Ik had u verzocht bij den heer von Berwitz iets te informeeren, dat voor mij van veel belang is. Als gij er op gesteld waart, dat de heer von Berwitz dikwijls bij ons kwam zondt gij onwillekeurig gedacht hebbeniu de eerste plaats moet ik er voor zorgen dat mijn man er niet tegen kan zijn. Verder zondt gij ook nog gedacht hebben dat de vervulling van mijn verzoek mij gunstig zou gestemd hebben terwijl hot mij nn gehinderd heeftdat gij niet aan mijn verzoek hebt voldaan. Gij hebt volstrekt niet geïnformeerd. Het was u onverschillig of ik den heer von Berwitz hier vriendelijk zou ontvangen. Daaruit zie ik das duidelijk dat gij niets om hem geeft." «Gij houdt mij voor slimmer en meer berekenend dan ik ben. Zoover heb ik hoegenaamd niet gedacht. Ik kan n slechts zeggen dat ik zeer aangenaam met den heer von Berwitz gesproken heb en wel over veel ernstiger zaken dan men op zulk een avond verwachten zon en niet alleen, dat ik niets tegen hem heb, maar hij bevalt mij zelfs beter dan al onze overige kennissen." «Het zou mij zeer aangenaam zijn als gij u niet ver gist. Maar ik geloof, dat gij n vergist. Wanneer gij even wel gelijk mocht hebben welnudan zal het u des te gemakkelijker vallen om aan mijn verzoek te voldoen. Wees tegen den heer von Berwitz zoo vriendelijk, als maar eenigszins mogeljjk is." Hennern glimlachte hatelijk en herhaalde met een eigenaardigen klemtoon die Euge nie zeer opaangenaam was«Zoo vriendelijk als maar eenigszins mogelijk is Ik ben niet jaloerseh Gij kunt er u geen denkbeeld van maken, van hoeveel be lang het voor mij is om op een goeden voet te zijn met den raad van legatie von Berwitz. Onze geldmarkt wordt nu bijna uitsluitend door de Russische quaestie beheerscht.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1