aan geven. Het komt wel tegemoet aan de wensehen der lagere klassen, maar niet aan de behoeften van hen, die in de bedrijfsbelasting getroffen worden. Waarom wordt het personeel niet afgestaan aan de gemeenten en te dien aanzien sluit hij zich aan bij het betoog van den heer Bonman. Met het oog op den toestand der gemeente geldmiddelen acht hij zich niet verantwoord, dit ontwerp aan te nemen. Be heer Hartogh sloot ich hoofdzakelijk aan bij het betoog van den heer Farncombe Sanders ten aanzien van het verband tusschen het kiesrecht en dit wetsontwerp, en wijst mede op het groote gevaar, dat er bestaat bij invoering dezer wet op 1 Januari 1896. Hij zet zulks uiteen en verlangt meer licht, ook omtrent de vraag, of dit ontwerp passen zal in de latere regeling der gemeente- financiën, alvorens zijne stem te bepalen. De heer T r u ij e n betoogtdat het platteland door dit wetsontwerp, wat de huurwaarde betreft, tegenover de steden in een ongelijken toestand komt en behandelt vervolgens de tegenwoordige wijze van schatting op het platte land, waar de schatters nagenoeg almachtig zijn. Het fiscaal element wordt in dit ontwerp veel ver beterd evenals de classificatiedie ontegenzeggelijk beter is dan de bestaande. Den 14 is de minister van financiën aan het woord. §taatsl>eg rooting voor 189 O. Marine. Aan het afdeelingsverslag wordt o.a. het volgende ont leend: het levendig betreurende, dat het marine-materieel, ondanks de groote daaraan bestede uitgaven, zich in een voor de naaste toekomst hoogst, onvoldoenden toestand bevindtvonden eenige leden geen vrijheid, om nog meer gelden voor nieuwe schepen beschikbaar te stellen ter wijl vele leden daarentegen de noodzakelijkheid deden uitkomen om onze zeemacht uit haar verval opteheffen door de bestaande vaartuigen van geringe strijdwaarde door nieuw materieel te vervangen. Terwijl sommige leden eene meer geleidelijke hervorming onzer vloot wenschten werd door anderen op spoedige voorziening aangedrongen mits met een stelselloozen aanbouw werd gebroken. Te Kiel maakte onze marine, met hare schepen van verouderd typeeen treurig figuur en ons koloniaal belang ook maakt het onderhonden eener vlootalthans op bescheiden schaaltot een dringenden eisch terwijl ook (en hier wees men op de mogelijke verwikkelingen in het Oosten) bij de landsverdediging de steun der marine niet kon worden gemist. Verschillende leden meenden dat de toestand der schepen voor den algemeenen dienst en met name voor die van het auxiliair eskader zóó dringend voorziening vereischtdat eene aanzienlijke jaarlijksche bijdrage door Indië dient te worden geleverd, in voege dat reeds in 1901 in plaats van in 1905 het benoodigd aantal schepen, groot charter, aanwezig zal kunnen zijn. Is spoedig handelen alzoo noodig vooraf zal eene organisatie van de zeemacht onvermijdelijk zijn. De spoedig te verwachten voorstellen der Staatscommissie voor de Indische marine-aangelegenheden zullen een grondslag kunnen vormen voor de vaststelling van het materieel voor den algemeenen dienst, maar dan ontbreekt nog de grondslag, waarop materieel voor de landsverde diging moet berusten. Hoever staat te dien aanzien het overleg met het departement van oorlog f Omtrent de keuze van eene schepensoort voor Indië bleven de mee ningen verschillen tusschen pantserschepen en kruisers. Opnieuw werd de wensch uitgesproken dat bij aanbouw een werkplan worde vastgesteld voor eenige jaren, vooral in het geldelijk belang, omdat dan economischer kan worden gewerkt op werven en fabrieken. 2*ersoneeie belasting. De heeren Kink, Pijnappel, Heemskerk en Mutsaers hebben een amendement voorgesteld, waar van de strekking is om in het ontwerp tot regeling der personeele belasting »de haardsteden als afzonderlijken grondslag te doen vervallen. Zij oordeelen, dat verwarming der woning bij de wetf door financieele bezwaren zal worden bemoeilijkt, even als tot dusver toestrooming van licht en lucht wordt be perkt door belasting op deuren en venstersdat tot bewust of onbewust bedrog aanleiding zal worden ge geven, daar de belastingschuldigen alleen die vertrekken zullen aangeven die regelmatig verwarmd worden, maar bij verwarming van e9n vertrek buiten de aangegevene allicht zullen vergeten, althans nalaten, suppletoirs aan gifte te doenvoorts achten zij het een bedenking, dat anti-hygiënische toestanden geldelijk zullen worden be gunstigd. De heeren Vermeulen en Kolkman stellen voor, art. 80 te lezen als volgtDeze wet treedt in wer king op een door Ons te bepalen dag, nadat de verhou ding tusschen de Rijks- en gemeentelijke financiën nader bij de wet zal geregeld zijn. Bij kon besluit van den 12 is op verzoek eervol ontslagen als heemraad van den polder Waard en Groet de heer A. Sloos. Bij kon. besluit van den 12 is de heer J. D. Hui- bers, kunstschilder en leeraar aan de Rijks normaalschool voor teekenonderwijzers en de Rijks kweekschool voor kunstnijverheid te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen en de Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maat schappij, zullen van af 1 December a.s. op al hare stations kilometerboekjes verkrijgbaar stellen, welke recht geven om op hare lijnen 1000 kilometer af te leggen de prijs dezer boekjes is bepaald op: le klasse f 30, 2e kl.ƒ22, 3e kl. 15, alzoo op den normalen prijs der enkele reisbiljetten eene vermindering van 40 pCt. en op dien der retourkaarten eene vermindering van 25 pCt. Deze boekjes zullen 12 achtereenvolgende maanden geldig zijn en zal de houder daarvan, gedurende dezen geheelen tijd, gerechtigd zijn, naar goedvinden en in alle richtingen, op de lijnen der beide maatschappijen te rei zen, tot dat hij 1000 kilometer heeft afgelegd. Deze boekjes zullen niet alleen door den eigenaar daar van gebruikt mogen worden, maar ook, mits onder zijne begeleiding reizende, door leden van zijn huisgezin. Het gebruik dezer boekjes zal voor het publiek hoogst eenvoudig zijn. Elk boekje bevat 9 strooken, elk in 5 vakjes verdeeld; elk dezer vakjes is geldig voor eene reis, voor een of meerdere personen, De eigenaar van het boekje zal niets anders te doen hebben dan in een vakjé, te bestemder plaats, het station van vertrek, dat van aankomst od het aantal der reizende personen in te vullen en het boekje ter afstempeling aan het loket van het station aan te bieden. Het betrekkelijk laag aantal kilometers, dat, om van de betrekkelijke vrachtsverlaging te genieten, gevorderd wordt, zal ongetwijfeld een ruim gebruik van deze boekjes ten gevolge hebben. Dat dit aantal inderdaad laag is, blijkt uit de volgende cijfers. Duizend kilometer in 12 maanden vertegenwoordigen ongeveer: 14 reizen, been en terug, tusschen Utrechten Amsterdam; of 10 tusschen Utrecht en Rotterdamof 9 tusschen Utrecht en Arnhem of 8 tusschen Utrecht en 's-Gravenhage, in een geheel jaar. De boekjes zullen echter niet alleen voordeelig zijn voor hen, die betrekkelijk veel gebruik maken van den spoor weg, maar ook voor huisgezinnen die, binnen 's lands, uitstapjes willen doen, tot bezoek van bloedverwanten of vrienden enz. Zij zullen hiertoe de voorkeur verdienen boven rond- reisbiljetten, omdat men niet, bij vertrek, een vasten reisweg zal behoeven te bepalen, terwijl buitendien voor kinderen, tusschen 3 en 10 jaren oud. op de hierboven genoemde zeer lage prijzeu nog eene vermindering van 50 pet. zal worden verleend. Tot griffier der Staten van Groningen is benoemd de heer mr. S. Sybingaeerste ambtenaar ter prov. griffie aldaar, met 41 van de 43 stemmen. Volgens de Nieuwe Rott. Courant heeft de hoofd commissaris van politie te Rotterdamde heer Voor molen den minister van justitie verzocht, hem niet in aanmerking te doen komen voor de betrekking van hoofdcommissaris te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 11 is do Pupillenschool Als onze regeering geheel passief blijft, zal het dwaze pessimisme, dat nu die papieren drukt, voortduren. Maar als de regeering daarentegen besluit om door eene offici- eele kennisgeving het vertrouwen te herstellen, dan zou er eene gezonde reactie komen en de effecten zouden weer op hunne oorspronkelijke koersen terugkomen. Dat is toch niet zoo moeilijk te begrijpen niet waar Nu zou ik gaarne willen weten en de heer von Berwitz kan u dat zeggenzonder aan zijne verplichting als ambtenaar te kort te doen of onze regeering, de on zinnige baissiers maar steeds hun gang zal laten gaan of dat zij zich bij tijds met de zaak zal bemoeien. Hebt gij dat begrepen V' Begrepen heb ik het welmaar ik weet nog maar altijd niethoe ik met zulk een gesprek moet beginnen »Maar Eugenie, doe u toch niet zoo onnoozel voor! Natuurlijk kunt gij niet met de deur in het huis vallen Maar wanneer gij zoo gezellig en rustig met elkander zit te praten als de heer von Berwitz n zoo'n beetje het hof maakt Eugenie schudde knorrig met haar hoofd. »Mijn hemelwat beteekent dat dan Gij zijt eene mooie jonge vrouw de heer von Berwitz is een galante jonge man waarom zoudt gij niet gezellig met elkan der omgaan? Daarom zeg ik: als gij in eene prettige stemming zijt, komt gij er allicht toe om het geprek een ernstiger wending te geven dat wil zeggen de zaak is ernstigmaar gij behandelt haar alsof het een grap was. Is het nietEugeniedat wilt gij toch wel doen Als gij mij maar een enkelen zin kunt herhalen van hetgeen Berwitz zegt over de Russisch-Duitsche aan gelegenheden ik bedoelof er misschien eene aankon, diging in het Noordduitsche Algemeene Dagblad zal komendan is mij dat meer waard dan alle bu reauwerk dat gij zoudt kunnen verrichten. Gij ziet dusdat ik het u niet moeilijk maak om mijne hulpe te zijn. Ik verzoek het u vriendelijkdenk aan mij denk aan u zelf en aan ons kind." Eugenie trilde van ergenis. Maar zij wilde er niet lanc over deuken. De gevoelvolle comedie stond haar te Nieuwersluis opgeheven, met ingang van 1 Januari 1896. Den 11, des avonds te elf uren, is te Gestel nabij Eindhoven een felle brand uitgebroken in de sigaren fabriek van J. Uhlings welke geheel uitbrandde. Den 12 is den conducteur Valkenburg te Rozen- daal die van den trein vieleen been afgereden. Op de algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkundeden 9 te Dordrecht gehouden is na langdurige besprekingen o. a. met 62 tegen 44 stemmen beslotengeen adres aan de regeering te richten tot oprichting van een ministerie van land- en tuinbouw. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 11 besloten voor f 100.000 deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal voor den Noord-Ooster Locaal-Spoorweg, nadat met 13 tegen 4 stemmen verworpen was een voorstel om voor 150.000 deeltenemen, met loslating van het knoop punt Ommen en bepaling, dat het kan worden geplaatst te Mariënberg, onder het uitspreken van den wensch, dat het zooveel nader bij Ommen zal komen als de om standigheden mogelijk zullen maken. De gemeenteraad van Rozendaal heeft het voorstel tot verwisseling der 8'/2pct. gemeente-schuld, groot f 188.500, in een 3pct. schuld, aflosbaar binnen 50 jaren, met algemeene stemmen goedgekeurd. Te Warfum is de boerderij van J. Boersma afge brand, waarbij vier koeien, een paard, een veulen, veertien varkens, een hond, eenige katten en kippen in de vlammen omkwamen. Het voorgebouw is blijven staan. Te Wijk aan £)uin is den 11 des avonds vrouw de Groot, wonende aan den Allesweg, terugkeerende van hare aan den Ond-Alkmaarschen straatweg wonende dochter, overreden nabij »de Vriendschap" door den wagen van P. de Ruiter te Heemskerkerduin. Zij bleef onmid dellijk doodeen gapende wonde aan het voorhoofd maakte haar eerst onkenbaar. Genoemde de Ruiter staat gunstig bekend. De brug over de Nauernasche vaart is van wege de Maatschappij van den Zaanlandschen communicatieweg voor onbepaalden tijd gesloten, daar de toestand dier brug van dien aard is, dat zij voor het verkeer gevaar zou kunnen opleveren. Amsterdam. De arr. rechtbank alhier heeft den 12 J. F. Appydie te recht heeft gestaan ter zake van het ter verspreiding in voorraad hebben van voor de eer baarheid aanstootelijke boeken vrijgesproken. Tegen den heer Schumann, den directeur van het Scan dinavische Circus tegen wieu proces-verbaal opgemaakt was wegens het doen spelen van twaalf kinderen beneden den bepaalden leeftijd in het ballet de Poppen koningin is den 12 eene boete geëisebt van f 648 of bij wanbe taling 4 maanden gevangenisstraf. Het gasverbruik in de afgeloopen twee maanden is bijna 84.600 knb. el minder geweest dan in de overeen komstige maanden van 1894. In het perceel 92 aan de Warmoesstraat is door de politie een inval gedaan, waarbij eenige valsche spelers betrapt schijnen te zijn. De gemeenteraad heeft den 13 met algemeene stemmen goedgekeurd het voorstel vau burgemeester en wethouders, om de voormalige rectorswoning op den Singel bij den Heiligen weg in te richten tot gebouw voor den bur gelijken stand en de bevolking, met opheffing der buurt- bureaux, waarvan de kosten op f 61000 geraamd zijn, en met 32 tegen 2 stemmen van de heeren Gerritsen en Kouveld het voorstel van burgemeester en wethouders, dat de gemeente op een nader te bepalen dag in Januari 1896, ter beëindiging der concessie van de Duinwater-maat schappij, van die Maatschappij zal aannemen al hare goederen, werken en inrichtingen tegen f 12.000.000 in schuldbekentenissen ten laste van de gemeente, rentende 2Va Pot- en aflosbaar in 40 jaar, berekend a, pari, waartoe de gemeente zal sluiten vóór Januari 1896 eene geldleeniug te haren laste tot dat bedrag. Tot derden onderwijzer aan de openbare lagere school 2e klasse letu D. werd o.a. benoemd D. van Zomeren, te St. JPanlAras. Ëgmond aan Zee. Benoemd tot onderwijzers W. van Eenennaam te Utrecht, K. Hoogland te Ondorp, idem met hoofdakte J. Zaal te Maarssen. nog meer tegen dan al het overige. En om er zoo spoe dig mogelijk een einde aan te maken zeide zij »Welnu ik zal mijn best doen. Maar ik kan u niets bepaalds beloven." »Doe maarwat in uw vermogen is meer vraag ik niet", zeide Hennern terwijl hij haar zijne hand bood. Zij legde er aarzelend de hare in en toen Hennern zich voorover boog en haar een kus op haar wang gaf moest zij zich met geweld goed houden om den afkeer niet te toonendie deze huichelachtige liefkozing bij haar opwekte. Dadelijk na de koffie ging Hennern uitom nieuw jaarsvisites te maken. Eugenie reed met het kindermeisje en de kleine Frida naar grootpapa om hem geluk te wensehen met het Nieuwe jaar. Zij had er onder weg over gedacht om eens openhartig met haar vader over Hennern te spreken. Maar toen zij hem in de eenvoudige kamer in de Tichelstraat alleen bij het venster zag zit ten even treurig als vroegerop de dagendat hij niet naar het bureau behoefde te gaan kon zij er niet toe komen den ouden man op nieuw te bedroeven. Zij kon niet lang bij haar vader blijven omdat zij om drie uur bepaald thuis wilde zijn. Zij verwachtte immers visite. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. De zon was reeds bijna ondergegaan. De lucht was in het Westen zoo gloeiend rood alsof ze een geduchte brand weerkaatste. Het. was ongeveer vier uur in den middag, toen Berwitz bij Eugenie in het salou binnen trad. Hij had eene korte visite gemaakt bij Victor, die nog geheel vervuld was van. het zoo goed geslaagde feest van den vorigen avond. Maar hij had toch in de enkele minuten, die hij in de Corneliusstraat had doorgebracht iets vernomen dat hem in hooge mate verbaasde en interesseerde. Toen hij zijn vriend vertelde, dat hij nu mevrouw Hennern een bezoek wilde brengea, had Victor zich een paar woorden laten ontvallen, die hem zoo duidelijk mogelijk zeiden, dat het huwelijk ven den heer en mevrouw Hennern niet zoo gelukkig was, als hij ge dacht had. Het speet hem inderdaad, dat die mooie, jonge vrouw in hare prachtige woning volgens de mee ning zijner vrienden, minder gelukkig was, dat hij ver onderstelde. Maar hij was toch eerlijk genoeg, om te erkennen, dat het hem misschien nog meer gespeten zou hebben, als zijn vermoeden, dat Eugenie haar man hartelijk lief had en ook door hem innig bemind werd, bevestigd was geworden. Zjjne oprechtheid dwong hem om in stilte deze bekentenis te doen, al schaamde hij er zich tevens over. Nadat hij 's morgens vroeg om drie uur met eene onverschillige, lichte beweging van zijn hoofd afscheid van Eugenie had genomen, was zij niet weer uit zijne gedachten geweest. Te vergeefs had hij beproefd, de hevige opgewondenheid te bedwingen, waarin hij geraakt was door zijne ontmoeting met Eugenie. Hij had niet tegenstaande de vrij hevige koude van den winternacht den weg van de Corneliusstraat naar zijn hótel te voet afgelegd. Maar toen hij alleen was in zijne vrij eenvou dige kamer, was zijne opgewondenheid in een hevige koorts overgegaan. Zijn hoofd was zwaar, zijn voorhoofd brandde, zijne slapen bonsden. Hij staarde onafgewend in het flikkerende licht van de kaars, en al zijue ge dachten en gewaarwordingen liepen samen op dat ééne woord Eugenie. De slaap was van hem .weggevlucht, toen hij de kaars had uitgedaan, en toen hij vrij laat opstond en zich on- pleizierig en vermoeid gevoelde, zag hij uiets anders dan de betooverende schoonheid van Eugenie, hoorde niets anders dan hare stem en en dacht aan niet anders dan aan zijne gesprekken met haar. Slechts voor een korten tijd werd hij afgeleid van dezen aanhoudenden en bijna pijnigenden gedachtengang. Hij had met twee collega's van Buitenlandsche Zaken afspraak gemaakt om te zamen het ontbijt te gebruiken. D;e heeren hadden geheel andere belangen, en er werd dus over geheel andere dingen gesproken. Maar die twee heeren bemerkten weldat Berwitz bijzonder verstrooid

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2