Ingezonden stukken. Stadsberichten. Crevonden IToorwerpens Beurs- en Marktberichten, BURGEKLIJKE STAND. een bedrag van f 346. Nadat nog eenige opmerkingen omtrent den beschrijvingsbrief waren gemaakt en eenige vragen waren gedaan en toegelicht, werd ter vervanging van den heer Van der Wall, die als zoodanig had be dankt tot bestuurslid en magazijnmeester benoemd de heer G. Muijs. Niets meer aan de orde zijndewerd de vergadering gesloten. Aangenomen het beroep naar de doopsgezinde ge meente te Warns door den heer H. Bakels te Koog aan de Zaan, die voor St. Anna Parochie, Tjalleberd en Kollum heeft bedankt. Purmerland. De heer ds. S. P. Heringa, pre dikant bij de ned. herv. gemeente, heeft, wegens ziekte, tegen 1 April 1896, zijn emeritaat aangevraagd. Schoorl. Den 26 zal de heer J. Baron (Ericus), de bekende schrijver over landbouwkundige onderwerpen in het Nieuws van den Dag, eene lezing houden in het lokaal van den heer Timmerman alhier. Dergelijke voordrachten, vooral in deze streken, waar landbouw en veeteelt hoofdmiddelen van bestaan zijn zijn van onbe twijfelbaar nut, te meer nog, daar de heer B. zich steeds bereid verklaart, op verschillende vragen, hem door het publiek gedaan, de meest uitvoerige inlichtingen te ver strekken. Het zal dus zeker overbodig zijntot een bezoek aan den spreker op te wekkenvrij zeker mag men verwachten, dat men zich den avond, onder zijn gehoor doorgebracht, niet beklagen zal. Eene goed geslaagde uitvoering. Mijnheer de redacteur! Beleefd verzoeken wij U plaatsing van onderstaand verslag in Uwe courant. Woensdag, 6 November, waren wij in de gelegenheid gesteld de kennismaking te hernieuwen met het histo risch dramatisch tooneel- en zangspel »de Zoogbroeders of het Verraad van Castel Eidardo." Onder het aanwezig publiek merkten wij er onder scheidenen op die evenals wij dit werk reeds eenmaal zagen uitvoeren. Zij hebben zich zeker hun gang naar de Harmonie niet betreurd en naar het applaus te oor- deelen dat na elk bedrijf den spelers ten deel viel, ge- looven wij dat alle toeschouwers ten zeerste waren voldaan. Het eerste nummer van het programma, »de Bekoring", mogen wij om zijnen inhoud noemen eene schooneplas tische voorstelling van den strijd tusscben goed en kwaad, den lust tot aardsche genietingen en de hoop op de eeu wige belooniugdoor ons allen geheel ons leven door gestredenwaarin elk onzer slechts den kinderrol ver vullen kanons voorgesteld in de partij van den knaap De schoone gedachten in dit spel neergelegdeischten voorzeker den vorm van een zangspeldesoio's, durven wij getuigen, werden heerlijk uitgevoerd, terwijl wij het toegevoegd kinderkoor eene gelukkige en lieve introductie mogen heeten. Het historisch romantisch tooneel- en zangspel »de Zoogbroeders" werd dien avond ten derden male voor het voetlicht gebracht en ten derden male met aandach tige belangstelling gevolgd hetgeen voorzeker pleit voor de schoonheid van inhoud en vorm van dit werk. De uitvoering van dit spel stelt wel hooge eischen aan heeren dilettanten. De vertolking toch van ouder en kinderliefdeonkreukbare trouwe vriendschap broe dermin alles opofferende gehechtheid aan paus en kerk, tegenover vijandschap en haatrechtvaardigheid tegen onrechtchristelijke krijgsmansgeest tegenoVer laf ver raad zijn even zoovele factoren tot een ingrijpend en moeielijk spreivooral in het laatste bedrijf, waar al deze gevoelsuitingen scherp omlijnd en hol getint, waren bijeengevoegd in het samenspel dor zoogbroedersnog verhoogd door pijnlijke onzekerheidgevolgd door de verschrikkelijke ontknooping vooral in dit bedrijf werd veel van u gevraagd August en Wouter maar gij hebt u kranig gehouden. Het geheele spel noemen wij gaarne een ernstig opge vat en ernstig uitgevoerd tooneel- en zangwerk. Voorzeker zonden wij te kort komen, wanneer wij Diet met lof gewaagden van de schoone grimeering, door den »Maar, neemt u me niet kwalijk," bracht Berwitz nu in 't midden. »In dien tijd was n toch reeds verloofd met den heer Henneru. Dat bericht, dat ik op den dag na onze laatste ontmoeting ontving, deed mij nwe hou ding tegenover mij begrijpen." »U vergist u," hernam Eugenie bedaard. »Ik was toen nog niet geëngageerd. Ik was zoo vrij, als een meisje zonder geld, dat de vader gaarne getrouwd wil zien, dat maar zijn kan." »Maar dan is de datum uwer verloving toch een raadsel voor mij. Wij ontmoetten elkander het laatst bij het huwelijk van Victor en een of twee dagen later las ik »Juistviel Eugenie hem in de rede. Dat komt juist goed uit Maar u schijnt vergeten te hebben, wat u mij gezegd hebtin de eerste vijf minuten dat wij elkander bij Donnsdorf weer ontmoetten." »Dat weet ik inderdaad niet meer." »Welnu dan zal ik uw geheugen te hulp komen. U maakte mij eerst weer de gewone complimentjes over mijn uiterlijk en toen voegde u er in één adem bijdat het eene onvergelijkelijke dwaasheid wasom te trou wen Het maakte op mij den indruk en het moest ook op mij den indruk maken alsof u mij duidelijk wildet zeggen dat ik mij toch vooral geene verkeerde voorstelling moest maken omtrent uwe bedoelingen. Zoo vatte ik het ook op. En nu was weer het oogenblik van verkoeling gekomen waarover ik zoo straks gesproken heb. Ik was er geheel door ontdaan." >Dan hebt u mij toch geheel verkeerd begrepen," her nam Berwitz, »of beter nog, u hebt aan mijne ondoor dachte woorden een veel te groote beteekenis gehecht. Ik herinner mij nog zeer goed, welke denkbeelden ik in die dagen had. Ik dacht er werkelijk ook niet aan, mij zoo maar in het huwelijk te begeven. Men trouwt toch maar niet dadelijk met elk mooi jong meisje dat men aardig vindt. Dat komt alleen in de comedies voor. Ik voelde mij ook nog niet rijp voor het huwelijk. Ik dacht nog te veel aan mijzelf aan mijne carrière, en kon mij nog niet voldoende wijden aan een anderhoe lief ik heer Mens bezorgdwelke zeker veel bijdroeg tot het succes van den avond. Wij wenschen den heer Nieuwenhuis als regisseur geluk met zijn succes hij toonde zich dien avond evenals bij vorige gelegenheden wel de man die iets schoons kan ten uitvoer brengen. Eéne zaak hadden wij gaarne beter gezien namelijk dat de groote zaal der Harmonie een grooter gezelschap» belangstellenden had mogen bevatten. Tot onze spijt zagen wij meermalen grooter publiek in een onbeduidend café-chantant dan woensdag in de Harmonie aanwezig was. Wij mogen hiermede toch geen oordeel uitspreken over den kunstzin van onze burgerij Of...? Wij hoorden dezer dagen cok van tegenwerking spreken. f Hoogachtend Een Kunstvriend. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 15 767.3; den 16 759.5. Een gevoelig verlies. Op donderdagden 14 overleed alhier plotseling de heer inr. E. F. Marseboom officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank. Zijn drukke werkkring hield hem niet terugzich te wijden aan de openbare zaak op eene wijze, die een hoog denkbeeld gaf van zijne werkkracht. Hetgeen hij deed voor verbetering van het ambachtsonderwijs te dezer plaatsezal zijn naam bij eene talrijke klasse van personen in dankbare herinne ring houden. Met taaie volharding werkte hij meê tot het overwinnen van de vele bezwaren, bij de oprichting en uitbreiding der Ambachtsschool zich voordoende. Hij was verder een der eersten, die den stoot gaven tot de oprichting van de thans krachtige afdeeling van het Witte Kruis. Bovendien was hij voorzitter van het College van regenten over de gevangenissen secretaris van het Hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland en sinds korten tijd lid van den gemeenteraad. De begrafenis heeft plaats op maandag, den 18, des namiddags te 121/2 uur. Een 12jarig jubileum. Woensdag, den 13, des namiddags te half drie, meldde zich ten huize van den heer J. IVuhoul van der Veen alhieraan eene commissiebestaande uit de heeren H. van den Berg, F. J. AukesJ. Eits P. H. KrekelbergT. Papeveld, mej. J. H. Pruim en mej. G. H. Pronk, vertegenwoordigende cie gezamenlijke on derwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Alk maar. Zij kwamen den schoolopziener ter gelegenheid zijner 12'/2 jarige ambtsvervulling een blijk hunner waar deering aanbieden. Met eene hartelijke toespraak, ge tuigende van den goeden geest, tnsschen den jubilaris en de onderwijzers heerschendedeed de heer H. van den Berg mededeeling van het kostbare geschenk, het geen de gezamenlijke onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement hem wenschteu aantebieden. Het bestaat in eene fraaie boekenkastvervaardigd in de werkplaatsen van den heer P. W. Leonard, alhier, waar mede deze meubelfabrikant zich van gunstige zijde doet kennen. De jubilaris aanvaardde dit vleiend bewijs van waardeering van openbare en bijzondere onderwijzers met groote ingenomenheid en betuigde daarvoor zijn welge- ineenden dank in eenige goedgekozen woorden. De aandacht van belangstellenden zij gevestigd op het eerste concert door de afdeeling Alkmaar en om streken van „Toonkunst" te geven op 20 November a. s., en waarvan het programma in dit nummer voor komt. De afdeeling heeft zich voor dit concert de mede werking verzekerd van mej. Seijn te 's-Gravenhage een bekende sopraanzangeres die reeds vele malen met suc ces in andere steden optrad mevr. v. d. B., eene bekende stadgenooteden heer Dijker te Amsterdamdie het vorige jaar bij de uitvoering van »Paulus" de aandacht trok door zijn fraaie tenorstem en zijne beschaafde voor dracht en den heer van Duinen den bekenden bas zanger te Amsterdam die eerlang in de Nederlandsehe Opera de partij van den Landgraf in Tannhaüser zal ver vullen. Behalve de liederen door mej. Seijn en den heer van Duinen te zingen doen ook de koornummers die ook had. Ik was nog een te groot egoïst en boven dien ook nog epicurist. Maar ik geloof toch zeker, dat daarin wel verandering zou gekomen zijn- Er bestaat werkelijk geene reden dat n zoo ontdaan behoefdet te zijn." Berwitz zweeg. Het gelaat van Eugenie had zulk een bijzonder ernstige uitdrukking aangenomen dat hij er door getroffen werd. Eugenie zeide geen enkel woord. Zij stond langzaam op en ging naar de smalle zijde van den schoorsteenmantel toe zij leunde met haar linker arm op den rand met het hoofd in de hand en keek onafgewend naar de open deur, die door eene portière was verborgen en naar het boudoir leidde. Berwitz was ook opgestaan en kwam dicht bij haar. Het gloeiend rood van den zonsondergang was langza merhand in een vaal violet overgegaan. Het begon zeer donker te worden. »En was er eenig verband tnsschen uwe plotselinge verloving," vroeg Berwitz langzaam en zacht, »en uwe verontwaardiging over mijne wijze van spreken?" Jaantwoordde Eugenie nauwelijks verstaanbaar, zonder dat haar gelaat de minste verandering onderging. »Maar dat is toch vreeselijk hernam Berwitz even zacht. »Als men bedenkt, dat door een ongelukkig mis verstand, door een kinderachtig toeval het levensgeluk van twee menschen kan worden verwoestIs het niet vreeselijk Als het ware door eene onweerstaanbare macht gedre ven was Berwitz zoo dicht bij haar gekomen, dat hij haar warmen adem op zijne wangen voelde. Zijne han den bewogen zich onwillekeurig en trachtten in aanraking te komen met de hare. Maar zij stond daar beweging loos met haar blik over Berwitz' schouder heen onaf gewend gericht op de geopende deur tegenover haar, die door de gordijnen bijna geheel verborgen was. »Ja, het levensgeluk fluisterde Berwitz nauwelijks hoorbaar, alleen maar verstaanbaar voor haar. »Want ik heb u altijd lief gehad ik heb u nog boven alles lief!" Eugenie antwoordde niets. Half levenloos bleef zij ge- veel verwachten. In het bijzonder noemen wij de fraai bewerkte Choralmotetten van Albert Beckerden bekenden componist van gewijde muziek waarvan de Alkmaarsche afdeeling de primeur heeften de lyrische cantate der Wasserneck, welke het gedeelte na de pauze in beslag neemten ongetwijfeld met hare dank bare solo's en duetten en haar romantisch opgewekt ka rakter een uiterst gunstig onthaal zal vinden. t> De Tweede Mevrouw Tanqneray", in de tweede abonnements-voorstelling in dit saizoen door „Het fVederlandsch Tooneel" alhier gegeven heeft als stuk zeker minder voldaan dan het vorige: »De kleine Lord." Het geeft ons een aanschouwelijk beeld te zien, hoe de wereld over het geheel hard en wreed kan zijnen daardoor veel goeds te niet doet. Paulauit een leven van zede loosheid als de vrouw van den heer Tanqneray opgetreden, geeft het doorslaand bewijs haar vorig leven geheel te hebben vaarwel, gezegd. In haar nieuwen kring wordt zij echter door ieder miskend ook door hare stiefdochter Ellean om wier liefde zij zelfs smeektmaar die haar steeds blijft verstooten. Een dergelijke rol vol treffende gemoedsbewegingen zou in handen van eene minder bekwame actriee dan mevrouw Brondgeest-Bonwmeester zeker niet die sympathie hebben gewektdie daaraan thans ten deel viel. Op aangrijpende wijze gaf zij weêr, hoe ongelukkig mevrouw Tanqneray zich daardoor ge voelde waardoor bij haar het besluit rijptezich van het leven te ontdoen. Deze gansché lijdens-periode werd door haar meester lijk weêrgegeven daarin uitmuntend terzijde gestaan door den heer Clous als Aubrey Tanqueray mevrouw Hol- tropvan Gelder als Ellean Aubrey's dochter en den heer Roijaards als Cayley Drnmmlehun huisvriend hoewel de laatste in het eerste bedrijf nog al eens on verstaanbaar was. Ook de overige medespelenden hebben allen medegewerkt om ons een avond te verschaffen van waar kunstgenot. Het samenspel was ook nu weer voor treffelijk. GEBOREN 14 Nov. Willem Frederik, z. van Rudolf Langenberg en Adriana Hendrica Hoekmeijer. 16 Jacob, z. van Jacob Lingeman, en Agatha Maria Smet. OVERLEDEN 14 Nov. Mr. Frans Fredrik Karseboom, 45 j. Simon, z. v. Cornelis Zwart en Geertje Exalto, ruim 16 m. Een nickel honden-halsband; een stuk kinderspeelgoed; een paar zwarte kinderwantjeseen zweepeen r. k. kerkboekje; een zak aardappelen; een zilveren remontoir horloge een lam met rood merk op den rug een slang van een zuigflesch. Alkmaar, De Commissaris van politie, 16 Nov. 1895. S. M. S. MODDERMAN Jr. ALKMAAR 15 Nov. Kleine kaas f 30,50, commissie f 31,50, Middelbare f 31,50. Aangevoerd 346 stapels, wegende 108697 K.G. 16 Nov. Op de Graanmarkt alhier werden aange voerd 3113 mudden. Tarwe f 5,75 af 6 90, rogge f 4,50 a 5,125, gerst f a id. chev. f' 4,a 4,75, haver f 2,60 a 3,— paatdenboonen f 4,90 a f 5,10, bruine boonen f 10 a 11,50, citroen id. f 11,a 12,dui ven id., f 5,50 a 6,kanariezaad f 7,50, rood mosterd zaad f 7,50 a 10,50, karwijzaad f 14,25, erwten groene f 8,50 a 15,50 grauwe 12,a f 18,vale f 9,a 12,witte f 9. ALKMAAR 16 Nov. Aangevoerd 14 paarden f 60 a 100, 6 koeien en ossen f 140 a 190, 17 nucht. kalv. f 10 a 22, 43 mag. schapen f 10 a 22,lammeren f 0 a 73 magere varkens f 10,a 14,398 biggen f 3,50 a f 6,11 bokken en geiten f 2,a 9,0 kleine bokjes f 0, a 0,Boter per P. ('s middags 12 uur) f 0,60 a 0,67s, kippeneieren f 5,50 a 6,eenden dito f 0, leund op den rand van den schoorsteenmantel. Zij haalde bijna geen adem. Maar zij voelde wel het hevige klop pen van haar hart. Hare oogen violen dicht. Zij wist eigenlijk niet, wat zij deed. Zjj voelde ternauwernood, dat Berwitz zacht zijn arm om haar heen sloeg. Voor eeD oogenblik was zij alles vergeten. Een onbekend en overheerlijk gevoel doortintelde haar, maar zij voelde ook eene snijdende pijn. Met een lichten, nauwelijks hoorbaren zucht sloeg zij hare oogen op> en keek onwillekeurig naar dezelfde rich ting als te voren. Daar zag zij iets onheilspellends, dat haar dwong, hare oogen goed open te doen. En door eene plotselinge beweging stiet zij Berwitz van zich af en ging een schrede achteruit. Berwitz zag haar verwonderd aan. In de donkore opening had zij zeer duidelijk het bleeke gezicht van Hennern gezien. Nu was die verschijning, waarvan zij eerst niet wist, of het verbeelding of wer kelijkheid was, verdwenen. Vastberaden liep zij vlug voorbij Berwitz, op wiens gelaat de grootste verbazing te lezen stond, en ging naar de aangrenzende kamer. Zij was ledig. Maar zij zag, hoe daar achter de deur, aie naar Henuern's stu deerkamer leidde, langzaam en voorzichtig gesloten werd. Nu was zij zeker van hare zaak. «Vergun mij een oogenblik," zeide Eugenie op den drempel van het salon, waar Berwitz was achtergeble ven. »Ik zal de lampen laten brengen en ik moet even iets zeggen. Binnen twee minuten ben ik terug. Neem mij niet kwalijk Bedaard, maar gedecideerd, deed Eugenie de deur open, die even te voren gesloten was. Zij stond tegen over Hennern, die juist zijn hoed op de tafel legde en op vriendelijken toon zeide »Nu, is de heer von Berwitz reeds gekomen Ik heb mijne Nieuwjaarsvisites vlugger afgedaan dan ik durfde verwachten." Eugenie luisterde niet eens naar hetgeen Hennern tot haar zeide. »Ik dank u," zeide zij op kalmen, energieken toon.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2