CUBA. leven en Megentigsie Jaargang, 181)5. ZONDAG 17 NOVEMBER. Buitenland. Nederland. Nö. 137. Tweede blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Doet de Cubaansche opstand en de verbitterde strijd 24 Februari van dit jaar begonnen, niet in meer dan één opzicht denken aan dien, ruim drie honderd jaar geleden door onze voorouders tegen hetzelfde Spaansche gezag gevoerd Zeer zeker bestaat er onderscheid. Deze oorlog kan geen 80 jaren duren. Geen onverzoenlijke godsdienstovertui ging wakkert het verzet aan noch verschil van natio naliteit met uitzondering van de Creoolsche bevolking zijn de Cubanen van afkomst Spanjaarden en de Neder landers waren dit niet. Maar overigens al is do macht van Spanje met den loop der eeawen getaand, al beheerschen de erfgenamen van Ferdinand en Isabellain wier rijk de zon nooit onderging, een klein gebied vergeleken bij vroeger toch wordt thans, evenals in de 16de eeuw in de Nederlanden, tegen een overmachtigen vijand de krijg gevoerd ter- wille van vrijheid en zelfstandigheid. Niet minder dan eertijds ten onzent, worden alle mid delen om de overheerschers te benadeelen goedgeacht en er is thans evenals toen te voorziendat aan de Spaansche kroon een der parels zal ontvallen een dei- laatste en schoonste, die der Antillen. De lessen van de geschiedenis hadden op 't Spaansche karakter blijkbaar geen vat. De erfelijke trots, de onver biddelijke gestrengheid, de onverdraagzaamheid bleven dezelfde Nog kort geleden, zond de regeering landvoogden uit, als Maarschalk Concha die aan den hertog van Alva herinnert. Toen in 't begin van dit jaar, de eerste tijdingen van den opstand bekend werden deelde de regeering mede dat 't slechts een opstootje gold van rebellen; evenzeer geminacht als indertijd de Geuzen. Cuba werd jaren lang bestuurd als een wingewest door de Romeinsche praetors. De opbrengst van de belastingen besteedde men om aan de grillen van de regeering in 't moederland te vol doen, zonder overleg, zonder plan. Een omslachtige papier verslindende administratie, die den handel belemmerde, was 't eenige wat de Cubanen hiervoor in ruil ontvingen. Plannen tot hervorming bleven onuitgevoerd eindelijk na gedurende 4 jaren zich te hebben voorbereid en in 't geheim wapens verzameld te hebben, stelde José Marti zich aan 't hoofd van den opstand. Hij beschikt thans over 2400G manen Martinez Campos, de Requesens in dezen strijd, is na verloop van een jaar, niet veel meer gevorderd dan dat de Regeering officieel moet tegenspreken, dat hij onverrichter zake terugkeert. Het gering succes ligt evenwel niet aan de hoeveelheid soldaten, die Spanje beschikbaar stelde. Mag men de cijfers als juist aannemen, dan vertrokken 30000 man in October, 25000 man in November en zijn 80000 man in Spanje zelf onder de wapens gebracht. Om dit te kunnen bekostigenheeft de regeering voor 75 millioen francs de Cubaansche schuldbrieven aan bui- tenlandsche financiers verpand. Zullen deze uitgaven weldra op de kolonisten verhaald kunnen worden Het valt te betwijfelen. De opstandelingen die on verwachts des nachts aanvallen die de plantages ver nielen en schepen plunderenzijn verdwenenals de Spaansche legermacht zich vertoont. Een toestand die aan Atjeh doet denken. Maar veel gevaarlijker. Want Cuba ligt tusschen Noord- en Zuid- Amerika in. Twee en een halve dag van de Mississipi, slechts vier dagreizen van New York, en de sympathie van de Amerikanen is niet aan de zijde van Spanje. Reeds in 1850 eu 1851 rustten de Vereenigde Staten twee expedities uit, om het eiland te veroveren, en ware het aan Engeland onverschillig geweest of Cuba Ameri- kaanscb of Spaansch ware, dan zou het reeds lang bij de Unie gevoegd zijn. De handel met Amerika is dan ook van veel meer beteekenis, dan die met het moederland. Niettegenstaande allerlei privilegies en beschermende rechten bedroeg het handelsverkeer met Spanje slechts 19°/0, terwijl dat met de Vereenigde Staten op 35°/0 van het geheel wordt geschat. Reeds 70 jaar was de politiek van het Witte Huis te Washington er op gericht, Cuba tot zich te trekken,en dat de opstandelingen nog niet als oorlogvoerende partij zijn erkend kan slechts bevreemding wekken. Het schijnt evenwel dat Maarschalk Martinez Campos deze erkenning verwacht. Hij moet onlangs verklaard hebben dat deze mogelijkheid hem zelfs niet verontrust. „Wij zouden dan wetenwaaraan wij ons to houden hadden." »Ook wanneer de Amerikanen verder gingen en openlijk partij trokken voor de onafhankelijkheid van Cubadoor het zenden van een leger, dan zondeD wij in plaats van een oorlog met gedesorganiseerde benden, een oorlog tegen geregelde troepen hebben. Er zouden veldslagen geleverd worden in plaats van schermutselingen, en dan is, in deze historische momenten, de eer meer waard dan het succes." Aldus moet de Maarschalk gesproken hebben. Echt Spaansche opvatting, die mooi klinkt, maar waar aan buiten de grenzen niemand veel hechten zal. De afloop hangt grootendeels af van de houding der Vereenigde Staten immers wordt de Cubaansche partij erkend als oorlogvoerende mogendheid dan zullen de Amerikanenzonder zelf tusschenbeide te komen wel voor 't noodige geld zorgen. En daarmee wordt reeds zeer veel gedaan tegen een vijandwiens schatkist leeg is. Hoe zal de afloop zijn Indien het recept door Franklin indertijd gegeven juist isdan bestaat er geen twijfel. Want de Spanjaarden handelden geheel volgens een voorschrift door Franklin in 1773 gesteld en in 't geheim te Londen verspreid. »Wilt gij uw kolouiën verliezen", schreef Franklin »zorg dan dat zij niet van uw vrijheid genieten, bestuur ze door wetten die gij zelf maakt. Regel de nijverheid en beperk den handel ten eigen bate. Geef don rijkdom die u niets kost, uit volgens invallende gedachten. Zend een generaalbekleed met despotisch gezag en wiens daden niet worden gecontroleerd. Klagen de bewoners luister niet naar de klachten. Beschuldig hen van hoog - verraad en behandel ze als rebellen. Hang er een paar op. Het bloed der martelaren is het zaad der kerk. Wees er van verzekerd dat ge dit alles volgende bin nen korten tijd van uw koloniën bevrijd zult zijn." In de laatste berichten is er sprake van, dat Maximo Gomez het plan heeft om op Havana aan te rukken. DKIiGIB. De Congostaat heeft 150,000 francs aan Engeland betaald als schadeloosstelling voor het ophan gen van den engelschen handelaar Stokes. DUITSCHIiAND. De redacteur van een socia listisch dagblad van Maagdeburg, de heer Baumüller, is wegens majesteitsschennis tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij is tegen een borgtocht van f 6000 voor- loopig op vrije voeten gesteld. BMCrEIiAWD. De admiraliteit heeft een telegram uit Chemulpo (nabij Japan) ontvangen, waarin bevestigd wordt dat een sloep, behoorende tot het pantserschip Edgar, omgeslagen is en dat 48 mariniers verdronken zijn. ItUMIjAAD. De Keizerin is den 15 des avonds om 9 uur voorspoedig bevallen van eene dochter. Te Odessa zijn vijf personen omgekomen door eene buskruitontploffing. SPANJE. In militaire kringen wordt druk gespro ken over particuliere berichten uit Havanameldende dat Maximo Gomez een beweging naar het noorden heeft gemaaktaldus de stellingen van maarschalk Campos die zich in Santa Clara bevindt, omtrekkende. Het doel van Gomez is in de provincie Matanzas door te dringen en daar den oogst van suikerriet te verwoesten vervol gens op Havana aan te rukken en den opstand in het westelijk deel van Cuba te organisoeren. Men gelooft te Madrid niet dat de opstandelingen zich van een enkele belangrijke stad kunnen meester maken. Hun tactiek is een guerillaoorlog te voeren overal schrik te verspreiden en den oogst te vernielen om Spanje te gronde te doen gaan. De regeering heeft besloten om, het moge kosten wat het wilzooveel mogelijk versterkingen te zenden be halve de 35000 man die gereed staan om te vertrekken. Er wordt veel gesproken over eene redevoering van gene raal Barrero die de geheele verantwoordelijkheid voor den tegenwoordigen toestand werpt op het stelsel van bezuinigen, door het vorig kabinet Sagasta gevolgd. ZWITiERLAND. Het kanton Zurich heeft bij volksstemming met 34000 tegen 21000 stemmen een wetsontwerp op den verkoop van brood aangenomen. Hierbij worden het ambtelijk onderzoek van het brood en de bestraffing wegens te gering gewicht opgeheven doch bepaalddat de bakker verplicht is den kooper het brood voor te wegen. FRANKRIJK. Kamer. Den 14 hield de afgevaardigde Hughes eene interpellatie over eene beschuldiging, welke openlijk tegen het bestuur van het Panamakanaal wordt uitgebracht nl. dat er 35 millioen zou verduisterd zijn. Do minister van justitie Ricard diende van antwoord en verlangde do eenvoudige orde van den dag. Een motie in dien zin werd aangenomen met 440 tegen 5 stemmen. De republikein Julien Dumas hield eene interpellatie over de toepassing van de wet tegen de anarchisten en ver langde, dat de beslissing over vergrijpen in woord weer zou gegeven worden aan de rechtbank van gezworenen. Deze interpellatie eindigde met het aannemen eener motie van vertrouwen met 347 tegen 87 stemmen. OOSTENRIJK-HONGABIJE. Het Fremden- blatt verneemt, dat Oostenrijk-Hongarije eene gedachten- wisseling heeft uitgelokt tusschen de verschillende kabi netten over eene gemeenschappelijke verstandhouding ten aanzien van den moeielijken itoestand in het Oosten. Oostenrijk zal een zeker aantal schepen naar de Levantsche wateren zenden. Volgens degNeue Froie Presse is het er om te doen dat al de groote mogendheden volkomen eenheid van zienswijze in de aan te wenden middelen bewaren. De Pester Lloyd eu de Demyet zeggen dat met het zenden van oostenrijksche oorlogsschepen geen betooging, noch handelend optreden ter zee wordt bedoeld maar een door den staat van zaken noodzakelijk geworden voorzorgsmaatregel. Te Tubbergeu is eene boerderij afgebrand, waarbij zes stuks vee in de vlammen omkwamen. Behalve de reeds vermelde legaten door wijlen den heer C. Scheltus Jzn., in leveu wijnhandelaar te Amers foort, vermaakt, bestemde deze nog een som van f 175.000 tot stichting van een Gereformeerd Burger Weeshuis aldaar. Daaraan werdeu door hem bovendien nog ver maakt verschillende van zijne aldaar gelegen onroerende goederen. De heer A. H. Schut te Hilversum heeft bedankt voor de benoeming tot directeur der christelijke nor maalschool voor onderwijzeressen te Zetten, gemeente Valburg. In de gemeente Haarlemmermeer met eene bevol king van ruim 16000 zielen, is gedurende de eerste helft dezer maand slechts één geval overlijden van aangegeven. Het rechterlijk onderzoek naar eene vergiftigings zaak te Krommenie heeft geen aanleiding gegeven tot eenigo aanhouding. Znldschermer. Bij den landman B. alhier is in de afgeloopen week een paard uit de weide gestolen, terwijl bij verschillende andere veehouders ongeveer 100 eenden ontvreemd werden. Eene commissie uit Gedeputeerde Staten van Zuid holland is aangewezen, om te Sliedrecht het beheer dier gemeente over 1894 na te zien. Dit onderzoek was be paald op den 16. De verdeeling der lichting van de nationale militie voor 1896 over de verschillende provinciën ia vastgesteld als volgt: Noordbrabant 1252, Gelderland 1292, Zuid holland 2229 Noordholland 1932 Zeeland 507, Utrecht 513Friesland 862 Overijsel 747 Groningen 700 Drente 320 Limburg 646. Te Utrecht moet voor lid van den gemeenteraad herstemd worden tusschen de heeren G. Ribbius Peletier, lib., met 473, en H. J. de Ligt, kath., met 463 stemmen. Te Zandvoort is den 13 tot onderwijzeres benoemd mej. G. Vermeer, te Haarlemmermeermet het lot tegen mej. G. M. v. d. Wal te Osdorp. De gemeenteraad van Amersfoort heeft besloten dat in nieuw op te trekken gebouwen het tonnenstelsel voortaan verplichtend is en er deugdelijk drinkwater moet aanwezig zijn. Dr. S. P. Heringa te Purmerland heeft met 1 April 1896 emericaat aangevraagd wegens voortdurende ongesteldheid. De 3pct. conversie-leening der gemeente Deventer, groot f 1,425,000, is volteekend de preferente inschrij vingen bedroegen 824,500 en de vrije f 600,500. Den 11 des avonds is te Breda een felle brand uit gebroken in de kinderspeelgoed-bazar van den heer Biermans in de Houtstraathet gebouw brandde uit; de in de nabijheid staande kermiskramen bleven met moeite behouden. Te Ginneken, nabij Breda is ingebroken bij de heeren dr. Huber en den oud-kapitein Gefken verschei dene voorwerpen van zilver, waaronder stukken van ge schiedkundige waarde, zijn ontvreemd. Den 15 is te Maastricht een stelling bij den bouw van een nieuw postkantoor, waarop twee werklieden stonden, ingestorteen hunner bezweek en de ander werd levensgevaarlijk gekneusd. De heeren mrs. J. A. Sillem en J. E. Henny, leden van Ged. Staten van Noordholland, zijn benoemd om de commissie uit te maken, noodig tot het aanhooren van bezwaren van belanghebbenuen bij de te onteigenen gronden voor den aanleg van den spoorweg van Alkmaar over Heer-Hugo-Waard naar Hoorn.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5