No. 138. Zeven en UTegentigste Jaargang. 1895. WOENSDAG PARIJSCHÏ BRIEAEN. Feuilleton. 20 NOVEMBER. Buitenland. Oü VROUW. Berlijnsche Roman, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn->uentsprij3 per maanden voor Alkmaar f 0,80auco door net gebeele rijk 1, De 3 nummers/O,©6. Afzonderlijke nummer 3 etc. XXIII. Parijs12 Nov. 1895. Wij zouden een oogenblik stilstaan bij het proces van den markies de Nayve, hoewel deze cause célèbre," zoo als men dit hier noemt niet bepaald in eene parijsche kroniek tehuis behoort. Doch alle bladen, zoowel dag- als geïllustreerde weekbladen, hadden zoo den mond vol van »l'affaire de Nayve", dat wij niet kunnen nalaten met een enkel woord dit proces te bespreken. De kleine cou rant, le Petit Journal, welke echter slechts klein is van naam, doch overigens even groot als de andere couranten, looft groote prijzen uit voor de schrijvers der mooiste romans-feuilletons en belooft ons dit een wedstrijd tus- schen alle mogelijke uitvinders van de afgrijselijkste ver halen, en meest bloederige misdaden, met menschen zóó braafen mannen zóó sterken jonge meisjes zóó on schuldig naast wreedaardige stiefmoeders, vader- en broe- dermoordersverradersgiftmengers en de onmisbare onschuldig veroordeelden welke laatste hoedanigheid zoo dikwijls iu de feuilletons voorkomende, eigenlijk een zeer negatief compliment is voor de heereu rechters en juryleden. Doch wat die schrijvers van vroeger, heden of der toekomst ook mochten bedenken niet een hunner die op de gedachte zou "zijn gekomen van zulk een vreemd mengelmoes als die geheele familie de Nayve is. De mar kies zelf een man met een mooien titel, doch zonder geld huwt door middel van een bureau van huwelijks- aanvragen met zijne tegenwoordige vrouw een meisje met veel geld doch met eene .tache een vlek zooals men dat hier noemtwanneer een meisje reeds een kind heeft, en nog wel van den tuinmansjongen. De wettige kinderen van den markies afgeranseld door hun eigen vader maar meer nog door hun leermeester, nog wel een geestelijke, den abt Rosselot, een man, die overal is weggejaagd, en die zelf verklaart, dat hij zijne leerlingen de keus liet tusschen strafwerk of stokslagen om de kuiten welke laatste straf door een der jonge- heeren de Nayve verkoren werd, omdat hij zijne kousen volstopte met watten. De ongelukkige zoou van de mar kiezin de Nayve, de jonge Menaldo die opgevoed en teeder geliefd wordt door eene brave vrouw, Maria Obaix, Menaldo die zijne moeder niet kent, en toch zoo dol- gaarne die moeder zon willen omhelzen. Die arme jongen maakte met deu markies eene reis naar. Italië, hij komt te Castellamare in eene prachtige natuur, met rechts de golf van Napels en links prachtige valleien met oranje- en citroenboomen de markies echter komt alleen terug, en men vindt later den jongen Menaldo dood aan den voet der rotsen. Heeft de knaap zich zelf van het leven beroofd of heeft de markies hem naar beneden geworpen dit is het groote geheim. De markiezin eene zwakke vrouw, ten minste zwak van geestvermogens, koud van hart en hoofd, die nooit de behoefte scheen te gevoelen, den zoon van vóór haar huwelijk toe te roepen »ik ben uwe moeder", zoodat de jonge Menaldo die steeds om zijne moeder riepniet eens uit hare liefkozingen kon Prijs der gewone Advertentlën Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgsvers HEKMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer gewaar worden dat hij zoo dicht bij het in stilte aan gebeden voorwerp zijner kinderlijke liefde stond. De markiezin die alles doet om haren man op het,^ schavot te brengendie eene aanklacht tegen hem indienten veertien dagen later hem lieve brieven schrijft, die steeds liegten door hare houding en leugens gedurende de rechtszitting twijfel doet ontstaan bij de leden der jury, of da markies schuldig is aan den dood van Menaldo of niet. Die twijfel komt deu beschuldigde ten goede, want een der juryleden moet later zelf verklaard hebben, dat hij voor 99 deelon zeker was vau de schuld van den markies doch dat er één deel twijfel bij hem overbleef. Na het prachtige pleidooi van advocaat Danet werd de markies vrijgesproken. Thans echter staat hij terecht voor de correctioneele rechtbank, beschuldigd van ruw geweld tegen zijne vrouw en kinderen de zoons doen al hun best ook ditmaal hunnen vader vau alle schuld vrij te sprekenen werpen ook nu weder alles op den abt Rosselot. Toch blijkt uit het getuigenverhoor van leer meesters en vooral van alle dienstboden, dat de markies doldriftig was, dat hij ziju schoonmoeder van de trappen wierp, zijne vrouw bijna worgde, zijn kinderen sloeg en beet enz. enz. De beschuldigde is zeer gerust en zelfs vroolijk, en hij heeft daartoe wel reden, want dit tweede proces is slechts kinderspel bij het voorgaande vergeleken, toen stond het hoofd van den markies op zijne schouders te wiggelen. Keereu wij tot Parijs terug dan zien wij dat Louise Michel uit Londen is overgekomen. Wij veronderstellen dat de lezers wel weten zullen dat deze vrouw eene groote .revolutionaire" isschrijverredenaar en onder de vrouwen de heldin der revolutie en der anarchie. Zij komt naar Parijs om met deu bekenden anarchist Sebastien Panre eene courant op te richten, welk blad den titel draagt van »Le libertaire ce que nous voulons en waarin Sebastien Faure en andere redacteurs ons zullen vertellen wat de anarchisten willen. Het eerste nummer zal zaterdag a.s. het licht zien en wij verwachten deze uitgave met eene zekere ongeduldige nieuwsgierigheid waut het zou ons werkelijk genoegen doen eindelijk met juistheid te weten wat het doel is, wat het ideaaL der anarchie. Tevens zal eveneens a.s. zaterdag in de zaal van Tivoli-Vauxhall eene conferentie gehouden worden door Sebastien Panre en Louise Michel, en deze laatste zal in het eerste nummer van Le Libertaire een artikel schrijven, getiteld »de vagebonden." Heden moet in de Tweede Kamer eene interpellatie worden gehouden over de anarebistenwet, Dit is voor het nieuwe radicale ministerie eene gevaarlijke klip De heer Bourgeois staat tnsschen zijne vrienden, dt) radicalen en socialistendie willen dat de uitzonderingswetten worden ingetrokken of ten minste gewijzigd en de ge matigden, de leden van het centrum en de geheele rechter zijde. Het ministerie heeft niet de meerderheid in de Kamer en zal daarom trachten dit debat tot later uit te stellen zoo dit echter niet geluktdan is er kans dat wij hedenavond of morgen eene nieuwe ministeriëele crisis krijgen. Een vreemd geval is dat van die 150 duizend franken, gevonden in eenige afleveringen van een geïllustreerd blad, »Le Voleur" getiteld. Een jongeheer van dertien jaar kocht deze afleveringen aan een boekenstalletje op de marehé aux pnees (vlooienmarkt) voor de nietige som van acht sous. Tehuis gekomen, vond hij op de bladzijden allerlei gekleurde papieren vastgespeld, welke bij nader onderzoek spoor wegaandeelen, en rentepapieren bleken te zijn, alle op naam van een zekeren heer Haas. In plaats van die papieren bij den commissaris van politie te brengen, trachtte de vader van den jongen man, in ge zelschap van een vriend, die aandeoleu to vei'koopen, en beide mannen vertrokken naar Brussel. Doch in Belgie vond men de zaak niet helder en werden beide mannen aangehouden, waarop de viouw van eerstgenoemde bang werd en uit eigen beweging al die papieren aan den commissaris van politie gaf. Thans blijkt dat de erfge namen volstrekt niet wisten, dat de overleden heer Haas zoo rijk waszij hadden niets gevonden en daarom de meubelen en boeken verkocht om de begrafeniskosten te dekken. Het is voor de neefjes een waar meêvallertje. J. M. T. SHËliWIE. In de kas van de Algemeene Maatschappij ter bevordering van de nationale nijverheid is een tekort ontdekt van 2.616.900 francs, De kassier, Hennin genaamd, is in een hotel te Parys door agenten der ge heime politie aangehoudenbij zijn verhoor heeft hij bekendde verduisterde gelden te hebben verloren in speculatiën aan de beurs te Parijs en Brussel sedert een tiental jaren. Voor eenigen tijd was de aandacht van den raad van beheer gevestigd op de speculaties van den kassier, waarop de bepaling uitgevaardigd was dat er niet meer dan 2I/2 millioen francs in Kas mocht zijn. Den 16 was het geklommen tot 4 millioen francs en de heer Hennin uitgenoodigd het te veel te storten aan de Nationale Bank. Dit geschiedde doch toen was de kas ledig. Hij behoorde tot een zeer goede familie en stond bekend als een nauwgezet ambtenaar. Den 17 hebben voor het eerst onder de nieuwe kies wet de verkiezingen voor leden van den gemeenteraad plaats gehad. Te Brussel, waar de Raad bestond ait 26 liberalen 4 radicalen en 1 socialistzijn thans gekozen 13 liberalen, 10 katholieken en 8 socialisten. Burgemeester Buis werd herkozen. In de meeste kleine gemeenten zijn de onde gemeente raden herkozen. De minister van handel en nijverheid heeft eene com missie benoemd om te onderzoeken, of en welke bijzondere maatregelen noodig zijn op het ankeren van schepen met dynamiet en het overladen dier stof in zeeschepen in bet door zeeschepen gebruikte deel der Schelde. Het onder zoek is noodig geworden door den grooten omvang der dynamietverzendingen over Antwerpen. In den laatsten naar het Hoogduitsch VAN 35) IMI I. LINDAU. Hennern haalde de schouders op. Engenie ging haastig terng naar het salon. Zij was koortsachtig gejaagd, toen zij weer tegenover Berwitz stond. Zij was als omgekeerd. Mijnheer von Berwitz," zeide zij halfluid op een teederen toon, trillend en bevend. »Men gelooft niet licht aan vriendschap, waar liefde waarschijnlijk is. Ik vraag n nn iu de uiterste ellende wilt gij een vriend voor mij zijn?" Jaantwoordde Berwitz oprecht en hartelijk. »Welnu, dan spreek ik met n als met een vriend, zonder iets of iemand te ontzien. U moet mij van dit oogenblik af eerbiedigen, alsof ik een jong meisje was, want ik vind geene bescherming bij hem, die mij be hoorde te beschermen U moet mij eerbiedigen, alsof ik eene wees was, want mijn vader heeft zijne zorg voor mij aan een ander overgedragen, en deze andere meent, dat hij n moet ontzienWanneer gij geen lafhartige zijt, en ik weet, mijn waarde vriend, dat gij dat niet zlJti en als gij in werkelijkheid mijn vriend zijt, zult gij zonder dat ik n verdere bijzonderheden mededeel, elke ontmoeting met mij zooveel mogelijk vermijden en elke vertrouwelijke bijeenkomst voorkomen. Wij mogen nooit weer alleen zijn Belooft gij mij dat V' Berwitz keek met trenrigen blik naar de mooie, trot- scbe vrouw, die nn als vernietigd voor hem stond en hulpeloos als een kind met een uitdrukking van innig vertrouwen naar hem opzag. »Ik kom niet, vóórdat u mij laat roepen," zeide hij. »U kunt op mij vertrouwen, als op een vriend, als op een onderen broeder." Eugenie kreeg tranen in de oogeu. Haar kracht was gebroken. Zij kon haar snikken ternanwornood onder drukken, toeu zij tot hem zeide: «hartelijk dank!" Hij bood haar zijne hand. Zij legde er de hare in. Berwitz wilde die hand naar zijne lippen brengen. Daar viel zij op eens, overmand door droefheid en dankbaarheid, half levenloos aan zijne borst. Hare lippen hadden de zijne aangeraakt. Hij voelde, hoe zij iu zijn arm beefde Daarop maakte zij zich los, liet zich op een stoel val len, bedekte haar gelaat met beide handen en riep hem toe, zonder op te zien VaarwelVoor altijd!" TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De eerste Januari van het jaar 1888 viel op een Zondag, en de geheimraad Weding was gewoon eiken Zondag bij zijne dochter en zijn schoonzoon ie gaan eton. Heden verwachtte Engenie haar vader met het grootste ongeduld. Nadat de raad van legatie von Berwitz vertrokken was, had zij voor het eerst met haar man een onder hond gehad, waarin zij hem in hevigen toorn alles gezegd had, wat zij op het hart had maar ook alles, zonder het minste ie verzwijgen De verachting, die Hennern haar inboezemde, had zij op den meest kwetsenden toon geuit. Hennern's voorgewende ontsteltenis had niet den minsten indruk op haar gemaakt, en zijne beleedigeude uitvallen deerden haar niet. De toorn, die zich van haar had meester gemaakt, verdrong in het eerst zoo geheel en al hare andere gewaarwordingen, dat zij het bijna niet hoorde, toen Hennern in groote opgewondenheid de bekentenis aflegde »Ik beu geruïneerd Geruïneerd! Zij daoht er niet eens over, wat dat be- toekende. De volmaakte onverschilligheid, waarmede Engenie deze verklaring aanhoorde, Hennern dacht, dat het haar vreeselijk zon doen ontstellen, deed hem veron derstellen, dat zij hem niet verstaan had en daar het ontzettende woord nn toch eens was uitgesproken, her haalde Hennern in zinnelooze woede met een krijschende stem Ja, ik ben geruïneerd En het is uwe schuld «Wat is mijne schuld?" herhaalde Eugenie, die in hare verontwaardiging een toon van meerderheid had aangenomen, die Hennern in hooge mate irriteerde. »Dat ik geruïneerd ben 1" schreeuwde Hennern. »Uwe ongenaakbaarheid heeft allen, die mijne bondgenooten kouden zijn, tot mijne vijanden gemaaktUwe onnoo- zelheid en uw afschuwelijk vertoon van deugdEene fatsoenljjke vrouw behoeft niet bij elke kleinigheid alarm te slaan Ik heb n gezegd, dat Ehrike mij voor mijne handelszaken de gewichtigste diensten heeft bewezen. Mijn lot ligt in zijue hand. Met oen vriendelijk lachje hadt gij dien man om uw vinger kunnen winden. Maar gij krenkt hem juist, waar hij net gevoeligst is, en wél in zijne ijdelheid Ik heb verwacht, dat als andere beweegre denen niet voldoende waren, dat dan toch nwe senrander- heid en uw tact het u duidelijk zouden maken, dat wij niet het recht hebben, die menschen in de samenleving te veronachtzamen, wier goede diensten wij nu eenmaal noodig hebben. Van een man, dien wij opzettelijk krenken en vernederen, kan ik geene vriendelijkheid verwachten. Ik zeg u daarom bij dezen, dat wij bij de Ehrike's eene visite zullen maken, dat wij hunne nitnoodiging znllen aannemen, of dat wij hen zelf znllen inviteeren Ik wil het, en het zal gebeuren Hennern zweeg een oogenblik. Hij verwachtte, dat Engenie er tegen op zon komen. Maar alles scheen haar nu zoo nietig, zoo onbeduidend toe in vergelijking met hetgeen zij een half uur geleden had ondervonden, dat zij het niet der moeite waard achtte, daarover te spreken. »En zooals gij met de Ehrike's handelt," vervolgde Hennern na eene poos, terwijl hij heftig gesticnleerende voortdurend in zijne studeerkamer op en neer liep, »zoo

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1