BE vköuw* No. 139. Heven en ütfegentigste Jaargang. 1895. VRIJ DAD 22 NOVEMBER. BiTatio nale Militie. DINSDAG 26 November 1895, voormiddags 10 uren, broederdienst BRANDWEER. Buitenland. Feuilleton. Nederland. moeten, ten stadshnize, de stukken onder teekend worden ter verkrijging van vrijstelling als eenig zoon en voor De MANSCHAPPEN in dienst bij de brand spuiten ns. 1, 2 en 5ofdaarvanindenloop van 1895 ontslagen, kunnen de kun over 1895 toekomende belooning ontvangen bij den waarnemenden gemeente-ontvanger, op Maandag 2 en Dinsdag 3 December 1895, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 uur. Berlijnsclie Roman, ALKMAARSCHE (OIRWT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80f.anco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O, OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. STelefoonnMBamier3 BEL&IE. Bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn gekozen te Antwerpen 16 liberalen en 11 clericalen te Gent. waar de burgemeester Lippens, liberaal, niet herko zen werd, 11 liberalen, 10 radicalen en socialisten en 10 clericalen; te Doornik 12 liberalen en 11 clericalen te Lnik 12 clericalen 10 liberalen en 9 socialisten te Leuven 15 liberalen en 7 clericalen. Den 19 werd in de Kamer door den minister van justitie medegedeeld de verloving van prinses Honriëtte van Vlaanderen met prinses Emmanuel van Orleans. ENGEIjAND. Koningin Victoria is den 16 van Balmoral in Schotland te Windsor teruggekeerd. Een der dieven van den zilver wagen te Londen, Henry Bailey, is tot 3 */a jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het stelen van 31 staven zilver. Den 19 zijn nog zes staven zilver van dien diefstal afkomstig, ontdekt. Zij waren begraven in den tuin van een huis in Grahamroadwaarvan de bewoner sedert acht dagen afwezig was. "Van de 31 gestolen staven zijn thans 28 terug. Kustem-pach;! de turksche gezant bij het engelsche hot 85 jaren ond wonende te Londen is den 20 des nachts aan de gevolgen van intiuënza overleden. In de vergadering der National Union of conservative Associations hield minister Salisbury den 19 des avonds eene redevoering. Hij deelde mededat hij van den Sal tan een boodschap had ontvangen over zijne redevoering in de Guildhall waarin hij zijn geringe vertrouwen had uitgedrukt in de uitvoering van de beloofde hervormingen. De Sultan verklaart in deze boodschap, dat deze ver zekering hem zeer gegriefd heeftaangezien hij het zelf was geweestdie tot de tenuitvoerlegging der hervor mingen had besloten en daar hij wenschte dat de her vormingen in den korts' mogelijken tijd werden uitge voerd. »Ik heb dit reeds aan mijne ministers gezegd,' vervolgt de sultan »als minister Salisbury aldus een twijfel werpt op mijn goede bedoelingen dan moet men dat toeschrijven aan de kuiperijen van zekere personen in Turkije of elders. Deze meening is gewekt door de vaische beweringen die rondgestrooid zijn. Ik herhaal, ik zal de hervormingen uitvoeren ik zal de stukken ter hand nemen waarin zij omschreven zijn eu zelf toezien dat elk artikel wordt uitgevoerd. Dit is mijn eerewoord Ik wensch, dat minister Salisbury dat wete en ik verzoek dat Z. E., ten blij to van zijn vertrouwen in deze ver klaringen een nieuwe redevoering honde nit, naam van de gevoelens en de vriendschappelijke gezindheid die hij voor mij en mijn land heeft. Den uitslag vau dit beroep op minister Salisbury zal ik met de grootste spanning afwachten." Salisbury hield eene warme lofrede op Rusteer Pacha, den turkschen gezant te Londen, die zich vooral als gou verneur van den Libanon verdienstelijk had gemaakt eu betreurde hetdat de Sultan niet dergelijke mannen om zich heen had. De mogendheden aldus besloot de minister, zullen haar best doen maar men kan een diep ingevreten kwaal niet met een tooverslag genezen. FRANKRIJK. In het departement Doubs is de republikein Rambaud met 506 stemmen gekozen tot lid van den Senaat tegen 319 op den radicaal dr. Bonne. POKTCDAL. Bij de verkiezingen voor de wetge vende macht zijn op de azorische eilanden leden der oppositie gekozen. Op Madera heeft de regeering wel gezegevierd, maar de katholieken hadden veel stemmen bekomen. KUSUAND. De pas geboren grootvorstin heeft bij het heilig gebed den naam Olga gekregen. De toestand van de keizerin en het kind is volkomen bevredigend. De gemeenteraad van St. Petersburg heeft besloten ter herinnering aan de geboorte van grootvorstin Olga een arbeidshuis te stichten. De ministerraad zal waarschijnlijk vóór het einde van dit jaar een wetsontwerp in overweging nemen be stemd om den algemeenen toestaud der israëlreteu in dit Rijk te regelen. SPANJE. Te Madrid is het station van den tram weg afgebrand 44 wagens zijD vernield. TURKIJE. Uit tnrksche bron wordende volgende wandaden der armeniërs gemeld: Een tioep armeniërs, ter sterkte van 800 man, viel het district Enderin aan stak het gouvernementshuis en 36) naar het Hoogduitsch VAN PAUL UNDAU. Weding drukte zijne dunne lippen stijf op elkander Hij Hep nog even heen en weer en ging daarop zitten. Eu'gènie ging achter zijn stoel staan en zeide op inni- gen tóón »Vader op de geheele wereld heb ik niemand dan u Daarom smeek ik u, luister bedaard Daar mij Ik weet zeer goed, dat ik u lastig moet vallen. Maar mijn hemel Wat moet ik doen? Hier kan ik niet langer blijven Dat is onmogelijk Ik zal u later alles duidelijk vertellen Geloof mjjIk ben immers niet overspannen en ook niet geëxalteerdIk heb gestreden en geworsteldIk heb het ergste willen vermijden en u dit vreeselijk uur willen besparen Maar het gaat mijne krachten te boven. En als ik u tot last ben, och vader, wees rechtvaardig, en vraag het u zelt, of u ook niet eenige schuld hebt Och do ouders weten niet, welk onheil zij dikwijls stichten als zij voor hunne kindereu willen zorgen, zooals zij zeggenHet klinkt misschien liefdeloos, vader, maar ach, ik kan nu eenmaal geen onwaarheid spreken Als het aansporeu tot overspel door de wetten gestraft kon worden hoevele ouders, die hunne dochters mtgehu welijkt hebben aan mannen, die zij niet liefhebben moesten dan wel sidderen Ik wil niet spreken van het ongelukkige leven, dat ik geleid heb, ook niet over de afschuwelijke vereenigiug met een man, die mij met elk woord voorliegt, die van mij het ongehoorde eischt, dat ik verachtelijke wezens in mijn huis zal ontvangen en met hen zal omgaan, alsof ze mijne vrieudeu zijn, en dse mij duidelijk genoeg te kennen geeft, dat ik zelfs de huizen der muzelmannen in brand en voerde de ge zinnen der muzelmannen gevankelijk weg. Armenische opstandelingen staken te Kustbrach tien huizen in brand. Te Hannementour kwam het tot een vechtpartij waarbij dooden en gewonden vielen. De dorpen SusikudiKechkre Moussali en Keuenli zijn in brand gestoken eu geplunderd door de oproerlin gen van Zeitoun. Te Marsovan hebben de armeniers op de kazerne en het gouvernementshuis geschoten dit gaf aanleiding tot ongeregeldheden waarbij dooden en gevonden vielen. KUID-AMER1KA- De Kamer in Argentinië heeft met 30 tegen 27 stemmen goedgekeurd het ontwerp tot unificatie der schuld. ZUID AFRIKA. De heer F. W. Reitz is afgetreden als president van den Oranje-Vrijstaat. zondige dingen mag doen, als het hem maar handels voordeel bezorgt! Van dit alles wil ik niet spreken Maar als ik die verpeste lucht nog langer inadem, zoudt u dan deuken, dat ik op den duur weerstand zou kunnen bieden aan de steeds dreigende besmetting? Vader, ik ga hier te grondeIk maak uw eerlijkeu naam en de heilige herinnering aan mijne overleden moeder te schande Hier kaa ik niet langer leven e i ademen En als u mij niet in uw huis opneemt, weet ik nietwat er van mij en mijn kind zal worden Weding was geheel verbluft. De eenvoudige overredingskrachtwaarmede Eugenie had gesproken deed hem aan en zijn vaderlijk gevoel deed hem zijn misnoegen onderdrukken. »Houd u maar bedaard, mijn kind!" zeide bij na eene poos. »Gij behoeft toch niet dadelijk tot het uiterste over te gaan. Gij zijt nu te opgewonden om alles goed in te zien Zoo hopeloosals gij u den toestand voorstelt zal hij waarschijnlijk nog niet zijn Scheiding Schei ding! Denkt gij dan, dat die maar zoo gemakkelijk gaat. precies zooais grj het weuscht? En als Hennern nu eens niet van eene scheiding wil hooi en »Dan neem ik mijn kind op en loop weg Dat heb ik u immers gezogd »Ais gij wegloopt, zal de scheiding zeker worden uit gesproken Maar alleen dan, als Hennern er in toestemt En dan zijt gij de schuldigeen men zal u het kind ontnemen »Dat is geheel onmogelijk!" zeide Eugenie bedaard Daarop zou ik het laten aankomen." Maar de wet i e wet kan het onmogelijke niet eischen. En als ik aan de rechters de volle waarheid vertelde Dus een schandaalproces met allerlei stuitende bijzon derhedenGij weet nietwat gij zegt, EugenieGij zijt u zelf niet meer I Bedenk alleen nog maar ditnu de scheidingJuist nu Hennern gebukt gaat onder zwaï moeieljjkheden in zijne zaken Wat denkt gij wei, dat de wereld daarvan zou zeggen Eugenie bezin u Gij zijt altijd verstandig geweest. Behoud uw kalm en helder Eerste Kamer. Indische Regrootiug. Blijkens het afdeelingsverslag van de comm. van rap- oorteurs over het wetsontwerp tot vaststelling van de ndische begrooting voor 1896, betuigden on derscheidene leden ingenomenheid met 's ministers be leid. Zij stelden vertrouwen in zijn degelijk administra tief beheer en waardeerden ziju waar noodig flink optreden, zooals dit bleek bij de gebeurtenissen op Lombok. Eenige leden verheugden zich tevens over de geweuschte overeenstemming, wat do hoofdzaken betreft, tnsschen het opperbestuur in Nederland en den Gouv.-Generaal. Zonder te kort te wenscheu te doen aan 's ministers kunde, kon een andere groep leden hem moeiolijk lof toebrengen, waar hij, zij het dan ook wel als kundig ad ministrateur optreedt, maar niet als hervormer. Onderscneidene leden tradon over de zoogenaamde de centralisatie (invoering van gewestelijke en plaatselijke raden) iu eene gedachtenwisseling, waarbij verschil van zienswijze aan den dag kwam. Sommigen waarschuwden tegen de invoering der de centralisatie nu reeds, omdat zij de indische maatschappij hiervoor nog niet rijp achtten, en deze langzaam moest worden voorbereid wilde men haar nu reeds invoeren, de resident zou toch het gezag in handen houden. Andere leden waren voorstanders eeuer onverwijlde ge leidelijke invoering van plaatselijke besturen. Volgens eenige leden, had het geen nut bij dezen minister aan te dringen op invoering van decentralisatie, daar het vast staat, dat van hem voorstellen daaromtrent niet zijn te wachten. Hetzelfde gold ten aanzien van een aandrang tot afschaffing of hervorming van den Raad van Nederl -Indië. De wensch werd geuit, dat de minister bij de indische autoriteiten zou aandringen op meer spoed in de afdoening van belangrijke onderwerpen. oordeel. Gij hebt bij Hennern goede dagen beleefdhet is uw plicht ais vrouw, ook in de slechte tijden bij hem te blijven." »Goede dagen!" riep Eugenie bevende uit. »Dat waren de dagen waarin ik verblind en buiten mij zelf was I Ik leefde als bet ware maar voort in een roesWat wist ik van de wereld En wat heeft men van alle kan ten en overal tot mij gezegd Het is eene goede partij 1 En ieder heeft mij gefeliciteerd Ik meende werkelijk dat eene goede partij het levensgeluk beteekende. Ik dacht, dat ik nog te dom was om het te begrijpen. Ik heb als ik alleen was getobd eu nagedacht en telkens weer mijzelf afgevraagd: hoe is het toch mogelijk, dat men mi) feliciteert, dat men mij benijdt? Waar is dan het geluk Den ik dan te veeleischeniï Maar zoodra ik één woord wilde zeggen, hoorde ik van alle kanten, dat rnjjn lot zoozeer te benijden was. Ik had immers alles wat ik noodig had, en in overvloed 1 Eene prachtige wo ning eene goede tafelde mooiste kleederen paarden eu rijtuigen! Meer kon men toch niet verlangen! Maar ik was straatarm iu mijne weelde ik verhongerde in den overvloed, ik voelde mij zoo ongelukkig, dat ik het verlies van liet vermogen van Hennern nu als een zegen beschouw. Want het verlies van het geld heeft de on dragelijke tegenspraak gecompenseerd. Nu schijn ik zoo arm, ais ik altijd geweest beu. Ik wil mij niet laten be driegen eu bedotten en ik wil de wereld ook niet be driegen of bedotten Men is toch niet verplicht onwaar heid te spreken eu men is ook niet verplicht zich aan de schaude t,e onderwerpen En daarom ben ik ook niet verplicht, bij Hennern te blijven Op dit oogenblik kwam de huisknecht binnen om te zeggen, dat de tafel gereed was. »Wij zullen iets later eten," zeide Eugenie en de be diende verwijderde zich. Die stoornis was den ouden geheimraad zeer welkom geweest. De onstuimige welsprekendheid van zijne dochter, van wie hij nooit zulke hartstochtelijke ontboezemingen verwacht hadhad al zijn argumenten omvergeworpen en doen verdwijnen. Het ging hem aan zijn hart, toen hij

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1