No. 142. Eerste blad. Zeven en Megentigste Jaargang,. 1895. Y RIJ 1) A G 29 NOYEMBER. Stadsbericliten. Hollands Noorderkwartier. ALKMAARSCHE C0I1RAAT Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonn >nentsprij3 per maanden voor Alkmaar f 0,80f aneo door net gebeele rijk 1, De 3 nummers Afzonderlijke nummers 25 ets. Telefoonnummer: 3 Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. In de najaarsvergadering, op woensdag, den 27, in het hotel de Toelast, nlhier, gehouden, waren 60 leden en 13 gasten tegenwoordig. Na opening, met een kort woord, door den voorzitter, den heer jhr. mb. P. van Forekst werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Van de door den voorzitter gedane mededeelingen stip pen wij aan dat het ledental 160 bedroeg en 1 zoon van een lid dat aan de prov. staten verzonden is een adres in zake de v e e f o k k e r ij, in antwoord waarop der Vereenigiug epne subsidie is verleend van 2500 op voorwaarde dat ook bet rijk op gelijke wijze bereid is, deze zaak te steunen, in verband met welk voorbehoud het bestuur zich in den afgeloopen zomer tot de regee ring met een desbetreffend verzoek wenddewaarop nog geen antwoord ontvangen isdat het verslag betref fende het Paardenstamboek niet kan worden uit gebracht, omdat eerst 2 December de algemeene vergade ring gehouden wordtdat, op verzoek van den heer Bill roth, het bestuur 50 heeft ter beschikking gesteld, om proeven te nemen met inspuiting vau tuberculine bij vee van den heer Oortman Gerlings welke proeven echter slechts tot een negatie! i-esultaat leidden, omdat geen enkele der aangeboden beesten op tuberculose reageerde; dat instemming werd gevraagd door het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van landbouw met een adres, door haar gezonden aan de Tweede Kamer in zake ver goeding bij afkeuring van vee, waartoe de vergadering machtiging geett. In verband met het adres aan de regeering be treffende de subsidie ten dienste der veefokker ij, merkte de heer J. Breebaart Kz. op dat blijkens het regeeringsantwoord op het voorloopig verslag deze niet zeer gunstig daarvoor gezind blijkt weshalve hij voor stelt zicb te wenden tot de Tweede Kamer, met krach- tigen aandrang om alsnog daarvoor een post op de begrooting te brengen, te meer omdat zooals ook de heer J. L. T. Groneman verzoekt, vooral in het adres op te merken anders de provinciale subsidie eveneens ver vallen zou. De vergadering vereenigde zich gaarne daarmee evenals met het voorstel van den heer Grone man om ook de regeering in een nienw adres nogmaals op het wenschelijke der subsidie te wijzen. De verslaggever voor de laatste zitting van het 1 a n d- huishondkundig congres, de heer J. Zijp Kz., was afwezig wegens de zitting der Tweede Kamer, zqndat dit verslag een volgend maal zal worden uitgebracht. De heer N. Loder bracht een belangwekkend, zeer nauwkeurig bewerkt verslag nit betreffende den wed strijd met pl'oegen, dit jaar door de Vereeniging in den Waardpolder gebonden. Ten opzichte van de proeven met bloembol lencultuur trad do heer J. P. Groot als verslag gever op. Zij waren gehouden te CallantsoogZand- werven en Anna Paulowna. Met uitzondering van Zandwerven waar de proeven tot niets leidden was de uitslag zeer gunstig, vooral te Anna Panlowna, waar de tulpenteelt vermoedelijk tot gunstige uitkomsten aan leiding zal kunnen geven. Wanneer te Callantsoog oene oordeelkundige bemesting wordt toegepast, zal ook daar, blijkens de proevende bloembollencultuur voordeel kunnen geven. De Vereeniging bad een proefveld aangelegd ter opsporing van de middelen die bet gaarkoken van erwten kunnen bevorderen. Een 24tal soorten erwten, van verschillende deugd ten opzichte van het gaar koken, zijn geteeld op gronddie gewoonlijk slecht kokende erwten voortbrengt, met verscheiden aard van bemesting. De verkregen uitkomsten werden meêgedeeld door den heer W. Zaadnoordijk en het bleek daaraitdat 't in het algemeen aanbeveling verdient op slechteren grond niet dan best kokende erwten uittezaaien. Zeer uitvoerig en nauwkeurig werd de afloop ten opzichte van ieder der 24 soorten ter kennis der vergadering gebracht. Het rapport zal in het Ned. Landb. Weekblad worden op genomen. De commissie, die in den loop van dit jaar een onder zoek heeft ingesteld naar de werking van het pachtstelsel in dit gewestis nog niet met haar verslag gereed. De heer Kruseman deelt met een enkel woord mede dat in Januari vermoedelijk het rapport klaar zal zijn en in het algemeen kan worden gezegd dat de commissie geen heil ziet in wettelijke regelingdoch dat zij van bijzondere pachtcommissiëu een en ander meent te mogen verwachten. Op voorstel van don voorzitter wordt, besloten het uitbrengen van het rapport in de aanstaande voorjaarsvergadering te doen geschieden. Aan de hoefsmeden had de uitreiking plaats van de uitgeloofde getuigschriften en premiën ad 50 te weten aan de heeren M. Koopman Alkmaar (inmiddels benoemd tot leeraar aan de alkmaarsche am bachtsschool) F. BrnntinkBeemsterP. Bodegraven Schagerbrng C. Slikker Zijpe P. Qnerner Beemster en C. Schild, Enkhuizen. De voorzitter deelt verder mede dat gehouden be sprekingen doen veronderstellen dat in het aanstaande jaar aan de Ambachtsschool te Alkmaar met den voorgenomen cursus in het hoefbeslag een aan vang zal worden gemaakt. De bij den ploegenwedstrijd behaalde d i p 1 o- m a' s zullen den winners worden toegezonden, daar geen hnnner tegenwoordig is. Omtrent het stationuem ent van stieren werd medegedeeld dar, van de 20 aangegeven stieren 5 eene premie waren waardig gekeurd waarvan echter 1 afviel omdat de eigenaar tegen eene noodzakelijke ver plaatsing naar een ander doel der provincie bezwaar had. De vier overblijvende beesten behoorden aan de heer n P. Clay Obdam S de Heer Ursem J Benjamin Beemster en H. Jimmink Zijpe, wier dieren achtereen volgens werden gestat ion ueerd te Hoogcarspel, Schermer, Hoogwoud en Schagen, en 65, 110, 39 eu 58 koeien dekten. De heer J. L. T. Groneman kon thans der ver gadering mededeelen dat de aanstelling van den znivelconsulent, den heer W. K e e tra, voor goed geregeld was. Do heer K. had eene studiereis binnenslands gemaaktverschillende fabrieken bezocht daarna een bezoek gebracht aan Denemarken Dnitsch- land Zwitserland eu Frankrijk, terwijl later nog Enge land aan de beurt komt en eeu verslag van die reis aan de commissie van toezicht ingediend. Hij was dienten gevolge aan den minister tor benoeming voorgedragen en had zijne functie met 1 September 11. aanvaard. Aan den heer Keestra waren de door Hollands Noorderkwar tier en de Hollandsche Maatschappij van landbouw, ieder voor de helft, toegezegde f 1000 ter vergoeding zijner reiskosten uitgekeerd. Onderhandelingen waren voorts in gang met de gemeente Hoorn, ter verkrijging van een gebonw ten dienste van een interichten laboratorium. In do pauze hadden verkiezingen plaats met den uitslagdat tot leden der commissie tot het onderzoeken der rekening van dit en de begrooting voor het volgende jaar werden gekozen de heeren J. Koopman, L. Visser Cz., Beemster en A. de Goede, Parmer, en dat Avenhorn werd aangewezen tot het houden der volgende vergadering. Do heer K. Kaaskooper was na de pauze hot eerst aan de beurt, om van de vergadering diligentverklaring voor het bestnur te verzoeken in zake de bevordering van het aanhouden en beschikbaar stellen van uitstekende springstier en. In een overtuigend woord beval hij de aanneming van dit bestuursvoorstel aan. De heer C. Wijdenes kwam nog eens terng op zijne reeds in eene vorige vergadering ontwikkelde opinie, dat het uitloven van aauhoudingspremiën tot betere uitkom sten zon leiden dan verkregen zijn en kunnen worden bij de bescheiden middelen, daarvoor beschikbaar bij de thans gevolgde wijze. De voorzitter achtte den door de Vereeniging inge slagen weg nog niet zoo verkeerd de nu beschikbaar gestelde dieren zonden zonder het ingrijpen van Noor derkwartier stellig reeds vroeger naar de slachtbank zijn gevoerdwat met de meeste daarvanonmiddellijk na afloop van het stationnementis geschied. Overeenkomstig het praeadvies werd daarna het bestuur te dezer zake diligent verklaard. Ter bevordering van bet opleiden van hoefsme den was het pleit opgedragen voor een voortgezetten steun ook in een volgend jaar, aan het bestuurslidden heer C. Kooij Hz. Op eene vorige begrooting was een post van ƒ200,gebracht, nittekeeren aan de Ambachts school voor Alkmaar en omstreken wanneer zij tot de instelling van een cursus in het hoefbeslag overging. Zooals in den aanvang der vergadering reeds vermeld was er thans eeu leeraar voor het practisch onderwijs doch was ook een leeraar voor de theoretische vakken noodzakelijk, wat evenzeer eene uitgave met zicb zon bren gen. Noode kau dan ook door de school de steun der Veree niging worden gemist. Wil men nu geen gevaar loopen, dat met één jaar de cursus weder een einde neemt dan zou het verleenen oener subsidie ook voor een vol gend jaar aanbeveling verdienen. Het bestaar acht zich met het oog op het belang dér zaak alleszins gerechtigd, aan de vergadering het nemen van een dergelijk beslnit aantebevelen De heer J Wester deelde op verzoek mede, dat de Ambachtsschool met hem in verbinding getreden was over bet opmaken van een plan voor den ontworpen cnrsus en bet, voornemen bestondin den volgenden zomer een aanvang te maken. Zonder verzet werd daarna de gevraagde machtiging verleend. Aangaande het voortzetten der proeven met bloim- bollencnltuur ging de vergadering meê met het desbetreffende bestuursvoorstel ingeleid door den beer J. P. Groot. Het bestnur wilde op bescheiden voet de proeven blijven honden die te Zandwerven achterwege latende, gebleken als het was, dat op dezen kiezelhon- deuden grond de bloembollencultuur niet ioonend is. Aan den heer P. Buis Jz. was de dankbare taak op gedragen aan de vergadering in overweging te geven het onderzoek van het gehalte van lijnkoeken van verschillende fabrikantenmet publiekmaking vau de uitkomsten voorttezetten. De arbeid door de Ver eeniging in deze ten voiigen jaro verricht heelt tot goede uitkomsten geleid eu zal ongetwijfeld er toe bij dragen, den boer een goede koek te bezorgen. De heer W. C. Visser wenscht de bemoeiingen der Vereeniging in deze ook uittestrekken tot andere kracht- voedermiddelen welk voorstel het bestuur gaarne over neemt. Wat de proeven met, ploegen aangaat, stelt het bestnur zich voor, in dezen winter uittewerken een plan tot het honden van een wedstrijd tussehen ploegers, ten einde de arbeidersmet het besturen dezer werktuigen belasttot steeds meerdere oefening aantesporen. In de volgende vergadering zal het bestuur dan een uitgewerkt voorstel met begrooting van kosten aan de vergadering ter behandeling indienen. Nadat het bestnur toegezegd haddankbaar gebruik te zullen maken van een door den heer Groneman ge geven wenk werd zonder hoofdelijke stemming de ge vraagde machtiging verleend. Aan de band van een schriftelijk praeadvies van den heer D. Brander die verhinderd was de vergadering persoonlijk bij te wonen deed de voorzitter der ver gadering het voorstelom de noodige stappen te doen ten einde te komen tot het houden eener proef ten aanzien van den invloed van verschillende bij de kaasbereiding gebruikelijke toevoegsels op do hoedanigheid en hoeveelheid der kaas. In het keurige advies werd er op gewezen dat de bekende middelen om het zuivel te doen rijzon als zure wei portelen vooral in den laatsten tijd lange wei vaak eene uit werking hadden geheel tegenovergesteld aan die welke men daarvan verwachtte. Of dergelijke schadelijke wer king hare oorzaak voüd in bet melkzunr of eene bactere- ologische qnaestie was, was eene open vraag. Betoog be hoeft hot nietdat de oplossing der zaak der zuivelbe reiding zeer ten goede zou komen. Bij schrijven verklaarde de heor dr. K. H. M. van der Zande zich met het voorstel van den heer Brander zeer ingenomen. Hij zon aanneming zeer aanbevelen. Overeenkomstig hot bestuursvoorstel werd dan ook be sloten, in verband waarmede de voorzitter het vertrouwen uitsprak dat met medewerking van den directeur van 's-rijkslandboawproefstation den zuivelcousnlent en den inleider uitnemende resultaten mochten verwacht worden. De heer R. Visser Lz. deelde mede hoe door, hem eu den heer S. Zuurbier stappen waren gedaan tot het verzamelen van de noodige gegevens omtrent de kennis van zwitsersche geiten. Na een desbetreffend onderzoek, waaraan door ben blijkbaar groote zorg was besteed waren zij tot het besluit gekomen, dat de melkopbrengst van het zwitsersche ras van dien aard is, p. m. 500 kan gemiddeld per jaar, dat invoer raadzaam mag worden geacht. Hij stelde dan ook voordat de Vereeniging hnu in dien zin steun zon verleenen dat bet bestuur eene oproeping zon richten tot belanghebbenden, waarna de bedoelde heeren voor den invoer zonden wenschen zorg te dragen. Hij verdedigt de urgentie van zijn voorstelomdat de herfst de beste tijd daarvoor mag worden geacht. Het verschil in temperatuur in beide landen is dan gering genoeg om de voorwaarde voor acclimatiseering zoo gunstig mogelijk te maken. Na eenige bespreking werd overeenkomstig den wensch vau den heer Visser door de vergadering besloten. De bekende quaestie van vrouwenarbeid in kaas lab rieken werd ingeleid door den heer C. Kooij Hz. De bepaling van verbod van zondagsarbeid van vrouwen in de arbeidswet van 5 Mei 1889 is voor de kaasfabriekon ook in dit gewest eene allerhinderlijkste bepaling. Vrouwenarbeid is daar onmisbaar. Bekeoringen hebben dan ook herhaaldelijk plaats. Besprekingen met den minister hebben tot geen resultaat geleid. Het bestnur is van oordeeldat de Vereeniging zich aan do behartiging van deze zaak niet mag onttrekken on ook van hare zijde zich wenden moet tot de Tweede Kamer mot kracbtigeu aandrang om de wet in dien zin te wijzigen dat deze hinderpaal voor den landbou wenden stand worde weggenomen. De heer J. Breebaart Kz. doelt mede wat in deze door hem in de Eerste Kamer is gedaan hij meent te mogen zeugen dat de minister van waterstaat weinig geneigd is de geweuschte wijziging tot stand te brengen. De heer J. L. T. Groneman deelt vaak allergrappigste, tevens echter voor de betrokken personen zeer treurige ervaringen meê, met de werking van dit wetsvoorstel verkregen. Een en ander geeft der vergadering gereedo aanleiding, het bestnur te machtigen, zich te dezer zake te wenden tot de Tweede Kamer. Of de Vereeniging haar 25 jarig bestaan zal vier-m was eene vraag waarover in den boezem des bestuurs geen eenstemmigheid kon worden verkregen. De voorzitter wenscht daarom dit punt ook in vragenden vorm bij de vergadering ter sprake te brengen. Do heer Groneman acht 't het bestom thans te be sluiten ot men het feest wenscht te vieren en zoo ja dan het bestnur tot het indienen van plannen te machtigen. De heer Loder wijst er opdat b. v. ook het tot staud brengen eener stichting van algemeen belang eene goede soort van feestviering zou zijn. Daarna wordt aan het bestnnr met algemeene stemmen het beramen van een plan opgedragen. De voorzitter wijdt een hartelijk woord aan de a f- tredende bestuursleden, de heeren K. Bree baart, P. Buis Jz, on S Zuurbier.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1