leven, en Megentigste «la ar gang. 181)5. ZONDAO 1 DECEMBER. Amsterdamsche Brieven. Nederland. Buitenland. NO. 143. Eerste Mad. ALKIIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag-., en Zaterdagavond nilgogeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ®,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. TilclooiinisniRirr Prijs der gewone Advertentiën Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. In de Nieuwe Courant 7an Donderdag, 28 Nov. j.l. komt een uitvoerig opstel voor tot weêrleggiug van het artikel in ons nnmtner van 24 November. Dit opstel van den heer „G. bevat o.i. meer argumenten, die bij eene eventoeele verdediging van den gemeente ontvanger knnnen te pas gebracht worden dan onpar tijdige beschouwingen. Dezerzijds wordt de meeuing voorgestaandal geen stelsel van contróie, gelijk de ervaring leert, absoluten waar borg geeft tegen misleiding en dat evenmin hetgeen de wet voorschrijft omtrent de contróie op gemeente-financiën slechtte noemen is en onvoorwaardelijke afkeuring verdient. Doch voornamelijk wilden wij doen uitkomendat aangezien goede trouw wordt verondersteld hoegenaamd geen verschooning ligt voor hen die minder of niet goed, of niet nauwkeurig werden gecontroleerd, om het gestelde vertrouwen te schenden en te misbruiken aller minst indien zij ambtenaar zijn. Zelfs gemis van CQütiöle geeft geen vrijbrief. Die verschuiving van verantwoordelijkheid is in zich zelf onjuist en leidt tot verderfelijke gevolgtrekkingen. Ieder ambtenaar zon ten slotte in den waan gaan ver- keeren dat hij bij onvoldoend toezichtwel beschouwd, niet of minder verantwoordelijk was. Ten slotte scbijDt het ons toe dat Burgemeester en Wethouders terecht door de wet zijn aangewezen, en veel beter in staat zijn dan controleurs om toezicht te 'h'o.&Sen en controle uit te oefenen over de financiën dei- gemeente. Volgens dat systeem van controleurs, zonde wederom een verschniving van verantwoordelijkheid plaats vinden op den controleur. Waar wij niet aan willenin de omstandigheden waarin de gemeente geraakte is, dat men gaat beweren, in verleiding gebracht te zijn door zorgeloosheid van anderen, gelijk de heer »G" betoogt. Waaraan men moet vasthouden schijnt ons vooral ditdat ieder verantwoordelijk blijft voor hetgeen hij als ambtenaar verricht. Het is ons wel bekend dat niet iedereen met deze opvatting méégaat. De afwenteling van schnld van deu een op den ander ligt voor de hand en heeft den schijn van aannemelijk te zijn. Zij is het niet. Slechts deze opmerking uit de repliek van den heer „G." onderschrijven wij dat het wenschelijk is, om het volle licht op de hoogst betreurenswaardige zaak, die te Alkmaar plaats vond te doen schijnen. Vandaar dat het o.i. aanbeveling verdient, alle raadsvergaderingen, waarin de zaak besproken wordtmet open deuren te houden. De belastingbetalende burgerij heeft er recht op ieders verantwoordelijkheid te kennen en te beoordeelen. XXIII. De benoeming van den nieuwen hoofdcommissa ris van politie is eene ware verrassing geweest. 's Middags omstreeks drie uur kwam het telegram, dat de heer Franken, commissaris van politie te Maastricht, was uitverkoren om de moeilijke taak te aanvaarden. Wie de heer Franken was, wist zoo ongeveer niemand en zelfs de Staatsalmanak kon in dezen geen licht ontsteken, want in de jongste uitgave stond de naam van den nienwen •titularis niet eens vermeld. Met behulp van telegraphische verzoeken om inlichtingen aan de correspondenten te Maastricht en met informatiën naar links en rechts wisten eindelijk de dagbladen 't zoo ver te brengendat zij althans enkele bijzonderheden omtrent de carrière van den heer Franken aan hunne nieuwsgierige lezers konden voorleggen. Toen vernam men dat de man voor wien de hervorming der amsterdamsche politie is weggelegd 35 jaar ond is, als officier in Atjeh heeft meegevochten, in de polilie-geheimeu werd ingewijd door den rotter- damschen commissaris Voormolen en zelfs aan dezen door banden van bloedverwantschap is verbonden. Vooral deze laatste omstandigheid heeft het zoozeer gewensebte licht doen opgaan. Alles is namelijk in het werk gesteld om den heer Voormolen te bewegen naar Amsterdam te verhuizen, want van hem alleen verwachtte men de krachtige hand voor de amsterdamsche politie zoo noodig. De rotterdamsche commissaris heeft zich echter niet laten overhalen om het ambtdat hij met zooveel erkenning van verdiensten vervalt, zij het dan ook in de tweede stad des rijks, te verwisselen voor een werkkring in de hoofdstadwaar goede bedoelingen en schitterende voornemens dreigen te pletter te slaan op verdachtmaking en onoverwinlijk gemis aan populariteit. In de Maasstad is de heer Voormolen de gevierde man, aan wiens oordeel groote waarde wordt gehecht en op wiens beleid schier nooit aanmerkingen worden gehoord te Amsterdam is het aanvaarden van de nalatenschap des heeren Steenkamp een reuzenarbeid, die er bijna niet zonder kleerscheuren is af te brengen. Waar de meester niet was te vermurwen, heeft men zich tot den leerling gewend. Wei moer. het vertrouwen in de juistheid der politie-opvattingen van den heer Voormolen groot geweest zijn dat men zich daardoor heeft laten bewegen, een nog betrekkelijk jongen en oner varen man te nemen. Vijf en dertig jaren te tellen waarvan slechts onkelen in de politie-wereld doorgebracht inderdaad, er moeten wel zeer ganstige bij-omstandig heden aanwezig zijn om zoo iemand te kiezen voor de reorganisatie vau een politiecorps, waaraan de bewaking der 'veiligheid bd de handhaving der orde in eene wereld stad is toevertrouwd. En znlk een post te aanvaarden is niet minder een bewijs van kloekheid dat veel voor de toekomst belooft, Enkele bladen zullen waarschijnlijk bij bet verschijnen dezer regelen reeds het portret van den nieuwen hoofd commissaris hebben afgedrukt. Te Maastricht was de vraag daarnaar in de afgeloopen week althans zeer sterk. Er bestonden evenwel geen goede photographieën, zoodat de beer Franken zich heeft moeten haasten om te poseeren. Donderdagmiddag kwamen de eerste exemplaren te Am sterdam aanwaarvan wij er een te zien kregen. Een eenigszins krijgshaftig uiterlijk, een rijzige gestalte en de moed der jeagd op het gelaat afgeteekend. Reeds de volgende week zal het nieuwe ambt aanvaard worden. Mogen"" wij spoedig de zegenrijke gevolgen daar van zien en moge bovenal de gemeenteraad aan den nieuwen titularis niet de. middelen ODthouden die hij noodig oordeelt om het korps weder meer in oere te brengen. Wannoer in den laatston tijd de bewoners eener buurt kwamen met klachten over onveiligheid en onbe lemmerde baldadigheid kregen zij van den burgemeester tot bescheid dat er niet genoeg agenten waren om alle deelen der stad behoorlijk te bewaken iedereen zal moeten erkennen dat aan znlk een toestand een einde behoort te komen. In zooverre treft de heer Franken t, dat men nog niets hoort van optochten van werkeloozen met al den aaDkleve van dien. Gelukkig zijn er verscheidene groote werken in uitvoering, die aan honderden handen de zoo zeer gewenschte bezigheid verschaffen. In de meeste win kels zon men ook wel willen, dat het personeel wat meer te doen had. Algemeen hoort men namelijk klagen, dat er dit jaar zoo weinig van St. Aieolaasdrukte te be merken is. Dat wordt toegeschreven aan de tentoonstelling; in de laatste dagen van haar bestaan hebben vele expo santen hunne geëtaleerde goederen voor een appel en een ei verkocht en wat er toen nog overbleef is in publieke veiling aangeboden. Of de magazijnhouders daarvan een voorgevoel hebben gehad, zouden wij niet durven verklaren maar zeker is 't, dat er dit jaar al heel weinig werk van de 8t. Nico- laas-etalages is gemaakt. Zelfs Sinkol, die anders het ge heim wel kent van een in het oog vallende uitstalling heeft er zich dit jaar afgemaakt met het plaatsen van een paar foei-leelijke poppen voor zijn vitrine, 't Eenige, wat tegenwoordig nog veel publiek trekt, zijn de bazars en deze heeft men dan ook in de grootste verscheiden heid. Vooral de frausche bazar in de Reguliersbreestraat staat bij kooplustigen in hoog aanzien vanwege de groote keuze en de lage prijzen, 't Is daar zoo drnk, dat telkens weer deze winkel door zakkenrollers uitverkoren wordt als een geschikt terrein voor hunne werkzaamheden. De Tweede Kamer heeft voor de zooveelste maat be wezen, dat Amsterdam bij haar in een slecht boekje staat. De minister had 't zoo goed voor met de hoofdstad in de Raadhuisstraat wilde hij een eentraal-aaimeem- kanloor voor postpakketten laten bonwen en daar voor van de gemeente 200 M2 grond a f 200 koopen op dat terrein wilde hij voor f 50.000 een flink gebouw laten stichten en bovendien vroeg hij twee ton voor een gebouw aan de De Rnyterkade tot het verzenden van postpakketten. Op die manier zou Amsterdam voor een mooi sommetje een stak grond verkocht hebben, een ge riefelijk geboQW rijker zijn geworden in het centrnm der stad en bovendien nog een flinke inrichting aan den Y-kant hebben gekregen. In den Huag is 't echter de ge woonte om op alles te beknibbelen, wanneer 't de hoofd stad betrelt. Het vereischte bedrag voor het gebouw aan de De Rnyterkade werd daarom toegestaanmaar van den post voor het aanneemkantoor m de Raadhuisstraat werd f 40,000 met eene verpletterende meerderheid af genomen. Men zon, dns werd verkondigd, in dezen best kannen volstaan met het haren van een gewoon huis. En wie waren 't, die in deze zaak de kat de bel aan bonden. 't Waren de heeren Kerdijk en jhr. Rutgers van Rozenburg beiden door de amsterdamsche kiezers naar de Tweede Kamer algevaardigd. bruidssluier en een sleep van den besten brusselschen kant aan te bieden. DUITSCHÏjAIBD. De landbouwraad is tegen 4 De cember bijeengeroepen om te beraadslagen over de kwes- tiën betreffende den suikeraccijns in verband met de uit- voerpremiën. De Koizer heeft doen weten dat hij de beraadslagingen zal bijwonen. EAill E Ij A A DJabez Balfour, het voormalig par lementslid is den 28 wegens oplichterij en geldverduis- teringed tot 14 jaar dwangarbeid veroordeeld. FKAAI&.KI.I14. De gemeenteraad van Parijs heeft een voorstel aangenomenom de bedevaarten naar de kerk van het Heilig Hart te Montmartre die tegen toegangsprijs ter bezichtiging wordt gesteld, te beschouwen als openbare vermakelijkheden en van den toegangsprijs het gewone armengeld te vorderen. SPAA1JE. Het aantal slachtoffers der ontploffing te Palmaop het eiland Majorca gaat reeds de zeventig te boven terwijl voor verreweg de meesten van de 24 gekwetsten de hoop op herstel zeer gering is. Latere berichten melden reeds het overlijden van 10. De Ko ningin-Regentes heeft f 5000 voor de nagelaten betrek kingen der slachtoffers gezonden. Een man die herhaaldelijk, ten aanhoore van een ander verklaardedat hij voornemens was het kruit magazijn in de lucht te doen vliegen is gevangen genomen. Hij ontkent echter de hem toegeschreven woorden te hebben geuit. iERVIE. In de troonrede wordt verklaarddat Servië verplicht is mede te werken tot behoud van de rnst in het Oostenmaar dat het vertrouwen in den Saltan heeft. De regeering heeft hare aandacht gewijd aan de hervorming en verbetering der geldmiddelen en dankt Rusland voor zijne tusschenkomst bij de Rijks bank in zake de conversie der Servische schuld. Een nieuwe leening voor de aflossing der vlottende schnld is nog niet gesloten maar de regeering zal het middel vinden om de leening tot stand te brengen. Zij zal een wetsontwerp indienen tot vermeerdering der strijdkrachten en eene wijziging der grondwet voorstellen. SEWITSKRtiAKD. De groote Raad van het kanton Bern heeft een wet aangenomen waarbrj alle houders van herbergenkoffiehuizen restaurants en hotels wor den verplicht, hun personeel ten minste een hal ven dag per week vrijaf te geven. ItELtiiE. Eenige tot de eerste kringen behoorenda dames hebben besloten, Prinses Henriëtte bij gelegenheid van haar huwelijk met prins Emmanuel van Orleans een Eerste Hamer. Den 28 werd het nieuw gekozen lid voor Overijsel de heer G. J. van Heekna onderzoek zijner geloofs brieven toegelaten. Vervolgens legde hij de bij de wet gevorderde eeden af. Aan den heer van Tienhoven werd verlof verleend op een nader te bepalen dag eenige vragen te richten tot den minister van waterstaat ten opzichte van de voornemens der regeering omtrent de duinen bij Kallantsoog en Helder, terwijl de heer van Swinderen verlof bekwam op een nader te be palen dag de ministers van buitenl. zaken en waterstaat te interpelleeren over de kwestie, dezer dagen in de nieuwsbladen behandeld met betrekking tot den boter- handel. Den 29 ving de behandeling der indische begrooting voor 1896 aan. De Staatscourant van den 29 bevat de volgende kennisgeving van den minister van waterstaat. Met het oog op de bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest te verwachten druktewordt de ver gunning om meerdere per postpakket te verzenden pak ketten aan hetzelfde adres van slechts éóne adreskaart te doen vergezeld gaan voor den tijd van 2 tot en met 6 December a.s. ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart gevoegd moeten zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen, om bij de on- derwerpelijke gelegenheid 1°. voor eene doelmatige en stevige verpakking der te verzenden voorwerpen zorg te dragen in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zijn 2U. de adressen zoo mogelijk op den omslag der pakketten zelf te schrijven en waar opplakking of aan hechting van het adres onvermijdelijk is dit in ieder geval zoo te doen plaats hebbendat voor het verloren geraken daarvan tijdens het vervoer, redelijkerwijs geen vrees behoeft te bestaan 3°. in de pakketten waarvan het adres niet op den omslag geschreven is, een tweede los adres in te sluiten. Van de den 28 te Scheveningen binnengekomen schuit van den reeder M. de Niet is dezer dagen door eene stortzee over boord geslagen en verdronken de 17jarige matroos A. Korvink, zoon van den schipper. Bij kon. besluit van deu 21 is de heer L. Linde boom voorzitter der Vereeniging tot christelijke ver zorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1