Telegrafische Berichten, Stadsberichten. Crevonden "IToorwerpen: KAMÉR van KOOPHANDEL en FABRIEKEN, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bedankt voor het beroep naar Bergen op Zoom door ds. B. H. d' Auzon te Kdam. Aan het hoofd der Hollandsche Lelie, redac trice Johanna van der Wonde'' wordt gelezen »In de gegeven omstandigheden acht ik het beter tijdelijk mijn werk in andere handen te geven. De smet, die op mijn naam is gelegd, wensch ik geheel te zien weggenomen, eer ik mij weer aan het hoofd stel van mijn jeugdige en geestdriftvolle troepen, die zoo vol vertrouwen volgden, waar ik hen leidde. Alleen als gebleken is, dat ik dit vertrouwen geen oogenblik heb verbeurd, keer ik tot hen terug.'' Mevrouw Thérèse Hoven te 's-Gravenhage zal tijdelijk de redactie voeren. Bij het departement van justitie is een wetsont werp in bewerking, om te gemoet te komen aan het euveldat de soms niet onbelangrijke bedragen welke personen bij hun ontslag uit de Rijkswerkinrichtingen, als aandeel in de opbrengst van hun arbeid, mede krijgen, spoedig in liederlijkheid worden verbrast. Dikwijls moeten zulke personen dan weder dadelijk in de gestichten op genomen worden en aan dien onhoudbaren toestand wil de minister van justitie een einde maken. Bij kon. besluit van den 26 is aan den heer J. Swens apotheker te Haarlem op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen Raad voor Noordholland. Te Rotterdam is het lijk van het vermiste lOjarige knaapje den 28 naaktonder gras verborgen door politie-beambten gevonden in een sloot tusscben den N. Binneweg de Kruiskade en den Westzeedijk. Eene belooning van f 1000 is uitgeloofd voor het vinden van den moordenaar wiens signalement is leeftijd 80 jaarkleine gestaltedonkere knevel en sik, poneyhaar, pilo broek en vest lange jas en donker laken pet met blauwen rand. De ouders ontvingen den 28 den vol genden brief Hoogsteden dat valt je niet erg meede dat je Zoon weg is maar ik het wraak genomen den 18 November 's avonds om 10 uur hij is dood hij lijd begrafen op dat land bij die polderhuisjes daar achter die laagten in dat vierkanten stuk grond met gras bedekt verlengde bin nenweg daar die laan met die sloot is ik ben gisteren naar Mookem vertroken. En kom nog eens terug om wraak ten neemen met julie ik ben een per soon die alleen staat en ben sjaak ik het een langen hariegen jas ik ben tamelijk van lengte soms gaan ik naar Antwerpen snor en sik is weg met geel engels broek, het is sjaak dat je hem vind. Om acht uur was ik met hem Haagscheveer om 7-veu uur ook nogg om olliekoekken te gaat koopen voor zijn galgmaal tot julie als ik hier koom uit van mooken denk dan om je dogter van 11 jaar. Nu dag schobert. Hulden Mookem. Amsterdam Op het adres A Hoochsteden Governeslraat. postmerk 28 Nov. 95 11 12 V De brief was met potlood geschreven en de enveloppe ongefrankeerd en niet gesloten in een bus gedaan. Het facsimilé van dit schrijven werd op verschillende punten der stad aangeplakt. Den 28 is te Zuidlaren het nieuwe krankzinnigen gesticht Dennenoord ingewijd met een toespraak van professor van Lindeboom te Kampen. Amsterdam. Het gerechtshof alhier heeft den persoon die in den nacht van 3 Augustus diefstal met inbraak had gepleegd bij prof dr. J. H. Gallée te Utrecht en door de rechtbank aldaar veroordeeld was tot 8 jaar gevangenisstrafin hooger beroep tot 5 jaren gevange nisstraf veroordeeld. Hoorn. De gemeenteraad heeft den 27 het ge bouwtje van het voormalig ijkkantoor van 1 Mei 1896 af tot wederopzegging toe kosteloos afgestaan om te worden ingericht als laboratorium voor den zuivelconsu- lent in Noordholland, onder bepaling dat de onderhouds kosten van het gebouw door de gemeente en die van de inrichting tot laboratorium door de commissie van toe zicht op de zaken van den znivelconsulent in Noordhol land zullen worden gedragen. Ten behoeve van eene in het voorjaar van 1896 te Hoorn van wego het Rundvee- Stamboek te houden stierenkeuring werd met 10 tegen 4 stemmen f 50 beschikbaar gesteld. Burg. en weth. hadden f 25 willen verleenen. Verder werd eene nieuwe regeling der geneeskundige armenverzorging aangenomen. Tot eersten geneesheer op f 500 jaarwedde werd benoemd de heer dr. A. L. Veenenbos en met het lot op f 400 jaarwedde tot tweeden g neesheer de heer dr. Bosscha. Tot vroedvrouw op f 300 jaarwedde werd benoemd mej. van Berkum. Te Kampen is voor apothekers-bediende geslaagd M. Scheer alhier Aan mevrouw M. R. de Vries, wed. mr. J. H. C. Horch substituut-officier van justitie bij de arr. recht bank te 's-Hertogenbosch, is een pensioen van ƒ840'sjaars verleend. Te Zwolle is aanbesteed de bouw van een Staten zaal en verdere lokaliteiten in aansluiting met de ge bouwen van het provinciaal bestuur aldaar, geraamd op J 92000. Laagste inschrijvers waren de heeren A. Blocks en F. de Herder aldaar voor f 90980. Schagen. Of het aan de meerdere beschaving des volks of aan de meerdere politie te danken is, durven wij niet be slissen, maar onze veulenmarkt is niet meer het feest van vroeger. Nietdat er den 28 minder volk was dan vorige jaren, maar er werd heel wat minder gevochten. Was vóór jaren de veulenmarkt de »afrekeningsdag" voor de jongelui van heel het Noorderkwartier, nu gaat men vroolijk uit als gezworen kameraden. Een verblijdedn verschijnsel Eene lezing van „Gricus". Schoort. Voor een talrijk publiek hield de heer J. Baron (Ericus) den 26 eene voordracht over land bouwkundige onderwerpen. Spreker begon met eenige wenken te geven betreffende de bemesting van den grond. Na opgemerkt te hebbendat stalmest niet meer hot eenige iswat men zijn laDd geeftontwikkelde hij de voordeelen der hnlpmeststofifen kalk, thomas-phosphaat, chili-salpeter, enz. Vooral bemesting met kalk werd door spreker warm verdedigd, niet als eenige meststof, maar als middel, om den grond, zooals hij het uitdrukte, «eene grage maag" te geven, m. a. w. het verteringsvermogen te bevorderen. Verder werd het aanbevolen, om zooge naamd «stijve" gronden poreus te maken. Gaskalk daar entegen werd sterk veroordeeldaangezien daardoor giftige stoffen in den grond worden gebrachtdie de plant dooden, ja zelfs voor het vee schadelijk kunnen zijn. Nog meerdere voordeelen werden genoemdb. v. de goede invloed van kalk op gronden waar men steeds «pokkelige" aardappels teelt. In de pauze werden den spreker zeer vele vragen gedaan, o. a., hoe unjer te verdrijven is, (waarvoor aan houdend schoffelen en bestrooiïng met zout werden aan bevolen) hoe men biezen weg krijgt (door gieren); hoe men het best van bouwland weiland maakt (klaver zaaien het eerste jaar is het beste)hoe men het zoogenaamde «blauw" uit de kaas verwijderen kan (zindelijkheid een eerste vereischte), enz. enz. Na de beantwoording dezer zeer uiteenloopende vragen eindigde de spreker zijne zaakrijke verhandelingwaarin menige practische wenk voorkwam, met een paar woor den over de mollen. Wie mollen, zeide hij ten slotte voor kruisen aanzietzal het in den landbouw evenmin ver brengen als in de muziek. Warmcnhutzen. Op 6 December 's avonds 7 uur, zal alhier in de kolfbaan «Ericus" optredeD met de onderwerpen; landbouw op klei (ziekten)zuivelbe reiding, veefokkerij. De toegangsprijs is gesteld op 25 ets. De koninginnen hebben ingeteekend op het bij de firma E. J. Brill te Leiden uitgegeven werk «Koningin Wilhelmina- Album". De heer G. van der Zee, ontvanger der dir. belas tingen en accijnzen te monnikendam, is benoemd als zoodanig te Anjum c.a. Avenliorn. Herbenoemd tot hoofdingeland van den polder Mijzen, voor de gemeente Avenhorn, de heer C. Wijdenes Spaans Jr. Harslngcrhorn. Het water in de Zuiderzee is al ruim eene week aan de noordelijke kust buitengewoon laag. Een tweetal met suikerbieten beladen schepen te Kolhorn kunnen hierdoor geen zee kiezen daar zij bijna aan den grond liggen. Gelukkig zijn het de laatste suikerbieten uit Waard en Groet de vorige schepen waren vóór dezen lagen waterstand in het ruime sop. In de polders wordt thans weder eenig stroo voor de papierfabrikatie opgekocht en machinaal geperst, echter op verre niet zooveel als vorige jaren. Menig land bouwer wil tegen de lage prijzen als tegenwoordig niet verkoopen maar zooveel mogelijk tot mest bereiden zich herinnerende het bekende versje «St.roo van het land, maakt klei tot zand." Ook ziet men bij weinig handel een volgend jaar hoogere prijzen tegemoet. Spanbroek. Herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur van den polder de Koog de heer J. Dekker en tot hoofdingeland de heer J. Helder. Opmeer. Den 27 gaf de rederijkerskamer «Oefe ning kweekt kennis" hare eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden: «De twee zusters" en «Daar is mijn heer." De spelers werden door den heer ds. Scholte, van Spanbroek, in het openbaar bedankt. Een talrijk publiek woonde de uitvoering bij. Zaak-Akkerman. Wij vernemen uit goede bron, dat het besluit van den gemeenteraad van St. Maarten waarbij aan den onderwijzer, aldaar, den heer J. Akkerman, ontslag werd gegeven door gedeputeerde staten niet is goedgekeurd. In onzen tegenwoordigen tijd is er nauwelijks iets nieuws of men beijvert zich rusteloos daaraan nog ver betering toe te brengen. Dit blijkt weder uit eene mededeeling van de Gasgloeilicht-fabriek «Hollandia". Zij fabriceert niet alleen het kristal heldere gasgloeilicht welk licht zoo uiterst geschikt is voor winkels en groote lokaliteiten doch tevens bracht zij in den handel een nieuw soort, het «zacht geel gasgloeilicht", dat, zoo men ons berichteen voor de huiskamer uitstekend mooi en aangenaam licht moet zijn. Wij ontvingen weder eene aflevering van de Kunstwereld, gëillustreerd weekblad voor Nederland en België, gewijd aan letteren, tooneel, muziek, bouw-, schilder- en beeldhouwkunst. Hij bevat verschillende be langwekkende bijdragen, terwijl er is bijgevoegd een al bumblad voor piano, van J. G. Kwast, benevens eene plaat. 's-Gravenhage, 30 November 1895. Eerste Kamer. De indische begroeting werd aangenomen. De loslaling van de bescherming der beetwortelsuikerindustrie door den heer Rahnsen bepleitdoor den heer Wertheim en den minister van koloniën vooralsnog ontraden. Verhoo ging van den inkoopsprijs der koffie kon de minister aan den heer Muller niet beloven. Aan den heer van Swinderen die interpelleerde over de geruchten ver menging van friesehe natuurboter met margarine, ant woordde de minister van binnenl. zaken dat de regee ring een onderzoek in Engeland heeft opgedragen aan den directeur van het proefstation te Hoorn, van wiens rapport de te nemen maatregelen zullen afhangen. Bij de interpellatie van den heer Van Tienhoven over den toestand der duinen in Noordholland ontkende de minister van waterstaat den onderhoudsplicht van het Rijk doch hij was bereid tot bevordering van eene rege ling met rijks-subsidiën welke oplossing den heer Ra hnsen en den interpellaut niet bevredigde. Verplaatst met 7 December de Hijksveldwaehter J. Kooij Cz., van hier naar Zandvoort en aangesteld tot Rijksveldwachter T. Leegwater, conducteur bij de Tram wegmaatschappij te Rotterdam, standplaats Alkmaar. Naar men ons verzoekt mede te deelen, zal op zondag, den 1, in de kerk der evangelische gemeente de dienst worden vervuld door den heer ds. C. J. A. Bosch, predikant te Noordschermer. - In ons raadsverslag zijn onder punt 14 in het door burg. en weth. uitgebrachte rapport omtrent het gebeurde met de gemeentekaseen paar onjuistheden geslopen. De ontvangsten over het loopende jaar hebben n.l. tot 17 October bedragen f 237952,92 het verschil tusschen de ontvangsten en uitgaven beloopt een som vaD f 61517,23°, zoodat, na aftrek van hetgeen nog der kas ten goede komen kanhet tekort een cijfer aanwijst van f 60858,065. Zooals wij vroeger reeds berichtten nam de heer mr. H. Smeenge de uitnoodigiug aan van de Poli tieke vereeniging «Vooruitgang", om hier als spreker op te treden. Uit achterstaande advertentie blijkt thans dat zijn optreden bepaald is op vrijdag December, des avonds 8 uur, in het lokaal Har monie. Op vrijdagden 29 vergaderdedes middags te 12 uur, in hef hotel de Toelast, denoordhollandsche afdeeling van het Aederlandsch Paardenstamboek. Wegens de zitting der eerste kamer was de voorzitter, de heer J. Breebaart Kz., niet aanwezig en werd zijne betrekking waargenomen door den heer G. C. Hulst.' Na opening der vergadering en voorlezing en goed keuring der notulen werden de ingekomen stukken ter kennis van do leden gebracht. O. a. was een schrijven ontvangen houdende bericht dat de Staten van dit gewest voor de drie eerstvolgende jaren ter beschikking van de afdeeling stelden eene jaar- lïjksche subsidie van f 5000. Verder was er een in Au gustus 11. vastgesteld nieuw reglement bevattende de keuringsvoorwaarden bij premie-toekenning uit rijbsgelden. De punten van beschrijving voor de op maandag 2 December te Rotterdam te bonden algemeene vergadering dor Vereeniging gaven geen bijzondere aanleiding tot bespreking. Alleen het voorstel van het hoofdbestuur om de vraag in de vergadering ter sprake te brengen en te bespreken, of het wenschelijk is, dat het Rijk hengsten van rijkswege stationneert, leidde tot opmerkingen van ge heel verschillenden aard. Eensdeels was men geneigd het denkbeeld toe te juichen omdat den fokker op die wijze gelegenheid werd aangeboden tot grootere keuze, anderdeels meeude men dat dan de subsidiën vervalleu zouden. Overigens waren er ook, die het bezwaar niet voorbij zagen dat bij eene eventueele verwezenlijking van het denkbeeld het rijk bij de kguzojler te stationneeren hengsten bij voorkeur het oog gericht zou houden op de belangen der remonte. Of de landbouw daarbij winnen zouachtte men van deze zijde aan twijfel overhevig. Ten aanzien van de door de noordhollandsche afdeeling ter algemeene vergadering ter sprake te brengen vraag of het wenschelijk en uoodig isdat van hengsten en merriën die aan de eischen van goeden bouw en goeden gang beantwoorden eene zekere snelheid of record ver- eischt wordt en dat premiën worden toegekend aan premie-hengsten en merriën die eene zekere snelheid kunnen toonen bleken ook in de afdeeling zelve de opinies nog zeer verschillend. Men wilde aan den eenen kant alles vermijden, wat de Vereeniging op het geLjed van den sport zou brongen overtuigd als men was,-dat de beoordeeling van goede ademhalingsorganen ook mo gelijk is al bindt men den keurmeester niet aan den stelligen eisch om het paard een bepaalden afstand in een bepaalden tijd hoe matig ook te doen loopen. Daartegenover verwachtte men aan den anderen kant van een dergelijken maatregel het voordeel dat een kooper van een op die wijze gekeurd paard daarin een grooteren waarborg vinden zon. De twee aftredende leden van het hoofdbestuur de heeren J. Breebaart Kz. en H. F. Bultman werden met algemeene stemmen herkozen. Amsterdam werd aangewezen om er de volgende af- deelingsvergadering te houden. Bij de rondvraag vestigt de heer Bakker de aandacht op de wenschelijkheid om eene scherpere controle uit te oefenen ten aanzien van de fokkers wier merriën bij eventueele drachtigheid voor eene premie iü aanmerking komen. Hij zou het aan de merrie toegekende volgnummer in den hoef willen ingebrand zien wat ook volgens de inlichting van den heer Qnadekker eerst met 11 maanden weder vergroeit, dus voor de controle lang ge noeg stand houdt. Hoewel het bestuur de door don heer Bakker geop perde vrees voor misleiding niet deeltdoch de moge lijkheid geenszins ontkentverklaart het zich bereid de zaak in eene eerstvolgende bestuursvergadering ter sprake te brengen. De vergadering wordt daarna onder dankzegging aan de aanwezigen, door den voorzitter gesloten. Op zaterdag, den 30, werd ten raadhuize alhier, verhuurd voor den tijd van 4 jaren, ingaande kersttijd 1895 lo. het tot de kapellerijgoedereu van M. van de Velde behoorende in de gemeente Heiloo gelegen stuk weiland, genaamd «de Noord", groot 2 bunders, 30 roeden, voor f 67 per jaar, aan P. Goudsblom, tegen f 98 in 1891 2o. drie naast elkander gelegen stukken weiland, aan den Kanaalweg, in den Sluispolder, onder Bergen, groot 3 bunders, 31 roeden, 90 ellen, toebehoorende aan bet Mannen- en Vrouwen-Gasthuis alhier, voor f 335 per jaar, aan P. Lammeischaag, tegen f 461 in 1891. Zaterdag den 30 vertoefden hier ten stadshuize de commissaris der koningin in dit gewost, de heer jhr. mr. Schorer vergezeld van den griffier der Staten, den heer A. A. Land. De barometerstand alhier was 's morgente 8 nur als volgt; op den 29 761.0; den 30 757.2. Een geel lederen schoentje; een schaartje; een zilve ren broche; een zilveren rijgnaald en een kokertje, inh. eeu naaimachinenaaldeen bril een broodzakjeeen beeutjespasser; een heeren tricot-handschoen een doode eend; een gegalvaniseerde muilkorl een patroon van een mnts met toebehooren een halsdoek een poite- fenille met brieven. Alkmaar, De Commissaris van politie, 30_ Nov. 1895.S. M. 8. MODDERMAN Jr te ALKMAAR. VEHtiADEKIXU op Woensdag, den 4 Mee. 1895, des avonds ten half acht nar, ten Stadshuize. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2