lieven en Megentigste tSaargang. 1895. WOENSDAG 4 DECEMBER. Mationale Militie. Buitenland. Nederland. Interpellatie ran den lieer van Tien- hoven over de duinen tusschen Callants- oog en den Helder. 'N O» 144» Eerste Mad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uiigegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,8©j franco door het geheele rijk f 1,— De 3 nummers ©,®6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Militieraad in dit district zijne eerste sitting, bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstel ling van lotelingen dezer gemeente zal houden ten raadhnize der gemeente A1MAAB, op Maandag 9 December e.k., des middags te 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De waarn. Secretaris, 1 December 1895. L. VAN DER VEGT. BEEiSrlIi. In de Kamer heeft den 29 de progres- sistiscbe afgevaardigde Lorand een interpellatie gehouden over de zaak-Stokes. Hij vroeg of het waar was dat er sprake van is geweestkapitein Lothaire voor een bel- gische rechtbank te doen terechtstaan wegens de terecht stelling van Stokes. Hij ontzegde aan de belgiscbe regeering elke bevoegdheid, om in deze zaak een vonnis te vellen en hoopte dat zij niet zou toelaten dat Lothaire voor een belgiscbe rechtbank verscheen. De minister van buitenlandsche zaken De Bariet zeide, dat de belgische regeering van den Oongo-Staat bericht had gekregen van de terechtstelling van Stokes. Het is thans niet de kwestie, eene verklaring af te leggen over de vraag, of er aanleiding bestaat kapitein Lothaire naar een gerechtshof te verwijzen omdat hij nog niet iD België terug is. Derhalve wenseht de regeering nog niet in te gaan op de vraag van Lorand welke houding de regeering in deze zaak denkt aan te nemen zij kan zich daarover eerst uitlaten als kapitein Lothaire in België terug is. Later als zij voor het geval staat een besluit te moeten nemen in deze zaak, zal zij zich voor de Kamer te verantwoorden hebben over hare besluiten waarvan zij het bel ng ten volle beseit. Hij betreurde de tegen Engeland gerichte uitlatingen van sommige bladen, want Engeland heeft het recht om met heuschheid behandeld te worden. DUITSCMIjABJW. Te Berlijn zijn elf socialistische vereenigingen ontbonden terwijl den 29 e lokaleu van zes kiesvereenjgingen een perscomité, een agitatie-com missie en lokaalcommissies onverwacht gesloten zijn. De gemeenteraad van Breslau heeft besloten een ste delijke kostelooze arbeidsbeurs op te richten. TRA9IHK1JK Senaat. Den 29 interpelleerde Blavier de regeering over het Crédit Poncier. Hij beschuldigde Christophle de belangen der obligatiehouders benadeeld te hebben -door het nitkeeren van fictieve dividenden. De minister van financiën Doumer antwoordde, dat de regeering vertrouwen stelde in den nieuwen gouverneur van het Crédit Foncier. Hij verlangde, dat men een motie zon aannemen om over te gaan tot de orde van den dag, zonder meer. Deze motie werd aangenomen met 210 tegen 37 stemmen. Hamer. Den 20 hield de afgevaardigde Cuneo d'Or- naDo (van de rechterzijde) een interpellatie over de nood zakelijkheid van grondwetsherziening. Hij zeide dat, om de sinds lang beloofde hervormingen te verkrijgen de grondwet moet herzien worden. De minister-president Bourgeois zeidedat een inter pellatie over grondwetsherziening slechts een strijd is tusschen de staatkundige partijen. Hij herinnerde, dat hij zich bij eene vroegere gelegenheid verklaarde tegen de dadeljjke behandeling van een voorstel tot grondwets herziening hij doet zijn best hervormingen tot stand te brengen, en houdt het er voor, dat zulks gemakkelijk zal gaan, ook zonder zijn toevlucht -e nemen tot grondwets herziening. Als de regeering van oordeel is, dat het vraag stuk der herziening aan het land moet gesteld worden zal zij er bet initiatief toe nemen. De voorzitter deelde mede, dat er 6 motiën waren in gediend. Bourgeois zeide, dat hij, met het oog op de be- teekenis door verschillende sprekers aan de eenvoudige orde van den dag gehecht, sleehts een motie van vertrou wen zou aanvaarden. Een voorstelom over te gaan tot de orde van den dag zonder meerwerd verworpen met 367 tegen 184. stemmen. Een motie van vertrouwen, voorgesteld door den radi caal Sarriec, luidende: »De Kamer, overwegende, dat de regeering vast besloten isvóór alles de hervormingen tot stand te brengen, welke in het program van het kabinet zijn toegezegdgaat over tot de orde van den dag'', werd aangenomen met 318 tegen 102 stemmen. Den 2 stelde de socialist Walter bij de behandeling der begrooting van eeredienst voor, deze begrooting te schrappen. De minister van eeredienst Courbes zeide dat deze kwestie niet bij de begrooting uitgemaakt kon worden. Het concordaat kan slechts worden opgeheven door een overeenkomst van gelijke kracht. De scheiding van Kerk en Staat maakt geen deel nit van het pro gram der regeeringom deze hervorming tot stand te brengen zou men vooraf de toestemming van het land moeten hebben. Het voorstel werd met 355 tegen 150 stemmen verworpen. MTAEIE. De Paus is geheel hersteld, zoodat den 29 het geheim consistorie kon gehouden worden. Hij hield eene toespraak, benoemde zeven buitenlandsche kardinalen en 24 italiaansche bisschoppen. In de toespraak gewaagde hij ook van den toestand in het Oosten. Den ernst daar van ontveinsde hij zich niet; hij voegde er bij, dat de pijnlijke toestand der armeciërs hem niet onverschillig liet en dat hij de verschillende volken van Turkije met rechtvaardigheid wenschte geregeerd te zien. De Paus heeft den 2 des morgens aan twee bisschop pen plechtig den Kardinaalshoed overhandigd. Eene tal rijke menigte was daarbij tegenwoordig en juichte den Paus wiens gezondheid uitstekend scheen zeer toe. Na afloop daarvan werd het geheim consistorie gehouden. OOSTENRIJK—H©ltfCiARIJ E. In hef hou- gaarsche Huis van afgevaardigden heeft de minister-pre sident den 29 verklaard dat eene wijziging der kieswet noodig is, maar dat hij van algemeen stemrecht niet wilde weten. Naar aanleiding van een incident heeft de afge vaardigde Anzky zijne getuigen gezonden naar den mi nister van binneul. zaken. In eene vorige stormachtige zitting verlangde de oppositie de indiening van een wets ontwerp, waarbij te Budapest eene afzonderlijke koninklijke hofhouding ingesteld zou worden. De minister-president verklaarde dat het onmogelijk was, twee hofhoudingen te hebben, een te Weenen en een te Budapesthij achtte het voldoendedat het hof in Hongarije bij staatsrech terlijke handelingen uit hongaarsche hoogwaardigheids- bekleeders bestond en wanneer het hof te Budapest steeds was vertegenwoordigd. Met groote meerderheid werd de minister in het gelijk gesteld. Graaf Taaffede bekende oostenrijkscbe staatsman is op 62jarigen leeftijd op zijn landgoed te Ellicbau in Boheme overleden. MADAGASCAR. Den 22 hebben ongeveer 2000 inlanders den engelschen zendingspost van de Society of Friends te Annonimano aangevallen. De zendeling Johnson werd met vrouw en kind vermoord en hunne lijken wer den verminkt. Onder de inlanders heerschte eene vijandige stemming tegen de europeanen. Eerste Hamer. De heer van Tienhoveu wijst op het groote al gemeen belang dezer zaak. De stormen van 12 Febr. en die van 22 op 23 December 1894 hebben de natie duidelijk gewezen op het groote gevaar dat dreigt, wan neer bet werk onzer voorvaderen verloren gaat door on voldoend onderhoud. Hij wijst op hetgeen gezegd werd hier in deze vergadering over het gevaar, dat Schevenin- gen liep, waarbij deze Kamer blijk gaf van groot belang in deze zaak. Wat thans te Scheveningen geschiedt, kunnen wij allen zien, maar gaarne zou hij, en ook zeker de Kamer, vernemen, wat de Regeering voornemens is te doen op het bedreigde punt te Callantsoog. Achtereen volgens behandelt hij de streekwelke het hier geldt (de kop van Noordholland) de wijze, waarop die streek sedert eeuwen tegen de zee is beschermd den omvang van het geschil tusschen de regeering en de Staten van Noordholland in de laatste jaren ten opzichte van de bescherming der zee en den toestand waarin, door dat geschil, de zeewering verkeert. Speciaal vestigt hij er de aandacht op, dat de z.g. Voordijk bij Callantsoog gelegd werd van landswege terwijl het onderhoud aan Callantsoog werd opgedragen. Vooral de duinenreeks echter beschermde de smalle strook van Noordholland tegen het geweld der zee en zij werd aangevuld met kunst-zeeweringen bij den Helder, Petten en Callantsoog. Bij kon. besluit werd in 1819 het on derhoud dier zeeweringen en het onderhoud der duinen aan de Staten van Noordhollaud overgedragen, doch in 1876 ging liet onderhoud weer aan den Staat. Daarna ontstond het geschil. De polderbesturen van Callantsoog wezen de regeering op den zorgvolien toestand door af slag der zeewering. De regeering beaamde dit, maar zeide niet ik regeering, maar gij, polderbesturen, moet daarin voorzien. De provincie meende, dat dit niet aan ging daar het onderhoud op den Staat rust en deze zich niet kon onttrekken door te zeggendit of dat ge deelte ligt buiten mijn kring. Maar, zegt de regeering, wat ik daar ter plaatse aan de zeewering deed, geschiedde vrijwillig, en, voegt zij er bij, ook gij Gedeputeerde Staten hebt er niet voor te zorgen, maar moet een onderhouds plichtige aanwijzen. Gedeputeerde Staten zeggen weer, dat kunnen wij niet en zoo wordt sedert 1889 een strijd op het papier ge voerd, terwijl de toestand der duinen steeds gevaarlijker wordt, en de zee toonde reeds in December 1894, dat zij zich niet aan dien papieren-strijd stoort, door een gedeelte duinstreek weg te slaan. De strijd duurt inmiddels voort, en de regeering weigert subsidie te geven, zoolang door de Staten niet eene waterschapsregeling is gemaakt. De Staten hebben dit geweigerd en gezegd, het onderhoud behalve de Hondsbossche zeewering berust op den Staat en dus hebben wij geen waterschap aan te wijzen. Alleen hebben de Staten er in toegestemd, een zanddijk te maken voor f 15,000, doeh konden dat werk niet uitvoeren omdat zij in geschil kwamen met den eigenaar van de duinstreek, die het werk niet wilde toe laten. En zoo blijft de gevaarlijke onmogelijke toestand bestaan. Daarna stelt hij de volgende vragen 1°. meent de regeering, ook na het besluit van de Provinciale Staten van Noordholland in hun voor- en najaarsvergadering omtrent de zeewering te Callantsoog, en na de vruchte- looze pogingen der Staten tot herstel, bij haar stelsel van onthouding te blijven volharden 2°. acht de regeering ook in verband met haar eigen gevoelen een ongeregelden rechtstoestand, zooals bij het dninonderhoud tusschen Den Helder en Callantsoog be staat, met het algemeen belang bestaanbaar, en zoo niet, is de regeering bereid zoo spoedig mogelijk, na overleg met de Provinciale Staten van Noordholland, eene regeling dezer aangelegenheid te bevorderen, waarbij de belangen van Rijk, Provincie en de betrokken polderbesturen op afdoende "wijze worden gewaarborgd De minister van waterstaat (bijna onver staanbaar) schetst den toestand der duinreeks en der zeewering en het bekende geschil tusschen de regeering en de Staten vau Noordholland, en doet daarbij uitko men dat de Staat wel bevoegd, maar niet ver plicht is tot aanleg van zeeweringen, ook ter bewuster plaatsemaar daaruit kan nimmer eenige verplichting tot onderhoudswerken worden afgeleid. Voorts verzekert hij, dat pogingen worden aangewend, om met den eigenaar van het jachtrecht tot eene schik king te komen. De regeering kon niet aannemen het aanbod der provincie om een bijdrage te geven voor het herstel, terwijl daarin erkenning van onderhoudsplicht zou liggen. Op de vragen antwoordt hij, dat de regeering het door haar ingenomen standpunt nog niet wenseht te verlaten dat door eene schikking met den eigenaar getracht zal worden, aan de bezwaren tegemoet te komen en dat de regeering bereid is opnieuw met het Provinciaal bestuur in overleg te treden om eene regeling te bevorderen, desnoods bij de wet, hoewel onder nitdrnkkelijk beding, dat het Rijk niet onderhoudsplichtige is, behalve voor enkele gedeelten der zeewering. De heer R a h n s e n betrenrt het, dat tengevolge van een twistgeschrijf de zeewering in deerniswaardigen toe stand verkeert en wijst er op, dat de zee zich niet stoort aan juridische spitsvondigheden of juridisch getwist. De heer van Tien hoven wijst nogmaals op het groote gevaar en dringt aan op een spoedige regeling op den grondslag van het algemeen belang. De minister handhaaft zijne bezwaren. De heer van Tienhoven dringt nogmaals aan op eon spoedige regelingwaarbij de belangen van Rijk, provincie en polders behoorlijk worden geregeld, zonder te vragen wie er het meest bij geniet. De interpellatie is hiermede afgeloopen. Invoer van geiten. In de dezer dagen gehouden najaarsvergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier is o. a. besloten, den invoer te bevorderen van zwitsersche geitenom hnnne melkrtjkheid zoo zeer geroemd. Een drietal be kende veehouders in de provincie heeft zooveel mogelijk inlichtingen ingewonnen en zich bereid verklaard de reis naar Zwitserland te ondernemen om de noodige in- koopen te doen. De prijs zal ongeveer f 36 bedragen. Zij die in het bezit van een geit of een bok wen- schen te komen, kunnen hiervan aangifte doen bij den secretaris der Vereeniging, den heer W. Teengste Wieringer waard. Holl. MJjk. Spoorwegmaatschappij. Wederom is door de directie van bovengenoemde maatschappij een maatregel genomendie zeer in het voordeel van haar personeel mag genoemd worden. Met ingang van 25 November 1895 werd voor het geheele personeel uitgezonderd datwonende op duitsch grondgebied de gelegenheid geopend zich van brand stoffen te voorzien tegen de volgende prijzen steenkolen 0,55 per 70 ned. pd cokes J 0,52 p. 44 ned. pd.; bri- qnetten 0,33 per 100 stuks. Volgens bericht uit Oldenzaal is de invoer van melk in Duitschland weder toegelaten. Bij kon. beslnit van den 15 Nr. 16 is vastgesteld een nienw reglement voor de opleiding van leerlingen machinist bij do Kon. Ned. Zeemacht, van welk reglement gedrukte exemplaren tegen den prijs van 15 centen ver- krjjgbaar zijn gesteld bij het departement van marine te 's-Gravenhage en bij de directiën der marine te Wil lemsoord Amsterdam en Hellevoetsluis. ©ehagen. De besmettelijke ziesten roodvonk en mazelendie in toenemende mate in deze gemeente heb ben geheerschtechter niet van ernstigen aard zijn af nemende van nieuwe gevallen hoort men niet spreken, terwijl weêr meer kinderen de scholen geregeld bezoeken.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1