No. 147. Reveil en BTegentigste Jaargang-. 1895. WOENSDAG 11 DECEMBER. Vee-invoer in België. Buitenland. Nederland. stoTm berichten. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Xiaterdagavoud uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat bij gemeenschappelijke be schikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van Financiën gedagteekend 3 December 1*95 is bepaald, dat in de gevallen, waarin de Belgische autoritei ten op grond van de daar te lande geldende veeartsenij- kundige voorschriften de toelating van uit Nederland ingevoerde runderen of schapen mochten weigerende geweigerde dieren weder in Nederland zullen kunnen worden ingevoerd, op de volgende voorwaarden 1°. dat de invoer geschiede langs dezelfde lijn, als waar langs de uitvoer plaats greep 2°. dat aan het grensstation, hetzij in originate, dan wel in gewaarmerkt afschrift of uittreksel de vrachtbrief worde overgelegd welke bij den uitvoer tot gelei ding heeft gestrekt 3°. dat het vee niet verder dan het grensstation worde vervoerddan na. door den districts-veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn onderzocht. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 9 December 1895. A. MACLAINE PONT. Suppletoir Kohier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat het eerste suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895, op 27 November 1895 door den gemeente raad vastgesteld en bij besluit van 4 Dec. d.a.v., No. 45, door Gedeputeerde Staten vau Noord-Holland goedgekeurd, heden aan den gemeenteontvanger ter invordering is uit gereikt, welk kohier in afschrift gedurende'5 maanden, aanvangende heden, ter gemeente-secretarie, overeenkom stig art. 264 der gemeentewet, voor een ieder ter lezing zal liggen. Bezwaarschriften tegen den aanslag kunnen op onge zegeld papier bij den gemeenteraad ingediend worden binnen 3 maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten, welke uitreiking op 11 December a.s. bepaald is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De waarn. Secretaris, 9 December 1895. L. VAN DER VEGT. FRANKRIJK. De commissie voor de parijsche tentoonstelling in 1900 heeft dBn heer Bourgeois bezocht. De minister-president verklaarde dat de uitnoodigingen aan de mogendheden verzonden waren en vele barer o. a. Belgie en Spanjereeds aangenomen hadden. Over het al of niet houden der tentoonstelling behoefde de commissie das uiet te beraadslagen zij had zich slechts bezig te houden met de wijze van uitvoering. De minister was er ook voor, dat de tentoonstelling aan beide oevers van de Seine zou gebouwd worden. Volgens dr. Jean Lemure, die dezer dagen van Mada gascar te Parijs terng kwam heeft de expeditie Frank rijk ongeveer 6000 man gekost. Van dezen zijn er niet meer dan 20 gesneuveld en stierven 94 aan wonden en de overige aan ziekten. Newton de advocaat van Arton beweerde voor de Londensche rechtbank dat de fransche regeering een agent naar Londen had gezonden om met Arton te on derhandelen. De minister van justitie heeft aan de pers eeDe nota gezondenwaarin hij met alle kracht pro testeert tegen Newton's beweringen. De minister heeft niemand gemachtigd zich met Arton in betrekking te stellen en hem voorstellen van welken aard ook te doen. Deze verklaring werd door den minister in de Kamer herhaald. Volgens engelsche bladen laat de onlangs overleden fransche schrijver Alexandre Dumas drie miljoen francs na. Toen de voorzitter der Kamer op den 6 jnist de zitting gesloten had en alle toehoorders op één na reeds ver dwenen waren en de bode dezen opmerkzaam maakte dat hij moest heengaan, trok de man een revolver en loste, voor dat de bode het kon beletten vier schoten in de richting van de loge van het corps diplomatique. De man heet Lenoir, zooals hij zegt en schijnt niet wel bij het hoofd te zijn. In het rapportuitgebracht naar aanleiding van het onderzoek naar het stranden der pantserschepen in de Middellandsche Zee, spreekt de commissie als hare meening uitdat de verantwoordelijkheid rustte op den heer Puech, commandant van de Formidable, omdat diens schip niet op het juiste oogenblik had gemanoeuveerd. Zij achtte het voorts noodzakelijk aan den admiraal-opperbevel hebber instructies te geven, om de manoeuvres bij nacht op beperkte schaal te houden. TURKIJE. In eene nieuwe bijeenkomst van de gezanten der vreemde mogendheden op den 7 hebben deze medegedeeld allen in last te hebben ontvangen op den eisch betreffende het tweede stationsvaartuig aan te dringen. De sultan is blijkbaar voor zijne ministers niet ge- gemakkelijk. Moerait-Bayde minister van financiën meende zijn vorst te moeten waarschuwen tegen de ge varen der aarzelende besluitelooze staatkunde die voor Turkije noodlottig zou kunnen worden. De sultan ont stak daarover in hevigen toorn en verjoeg zijn minister, die het niet geraden vond de gevolgen van dien toorn af te wachten en naar de Krim vluchtte De minister van binnenlandsche zaken Said Pacha heeft het blijk baar evenmin erg op zijn gebieder voorzien. Toen deze vóór eenige dagen van den sultan de vriendelijke uit- noodiging kreegom in des vorsten paleis te komen inwonen achtte Said Pacha bet beterbij den britschen gezant aan te kloppen en hier houdt hij sedert met vrouw en kinderen verblijf, llen vriendelijken drang van de zijde des saltans halsstarrig afwijzend. Ook de brit.sche gezant desgevraagd weigerde Said Pacha zijn huis te ontzeggen. Thans heeft Said Pacha, tegenover de stellige belofte des saltans, van hem lijtbehond te waarborgen, zijne eigen woning weder betrokken. In Engeland wil men eene groote nationale betooging tegen de tnrksche gruwelen in Armenië op het touw zetten. Gladstone word niet bereid bevonden zich mede persoonlijk met de verwezenlijking van dit plan te be moeien. Hij heeft echter de verzekering gegeven siedere beweging wolkom te heeten die voor de armenische qnaestie van nut kan zijn en den snitau de bereids over Europa behaalde overwmning kan ontrukken." Het anglo-armeniaansche comité hield eeue vergadering, waarin ook een brief van Gladstone werd .voorgelezen waarin hij o.a. schrijft: »nog steeds de hoop ie koesteren dat de europeesche mogendheden zich voor de wereld niet belachelijk zullen maken." Er werd in die bijeen komst verder aangedrongen op het afzetten van den sultan en de vergadering beslootden premier-minister Salisbury te verzoekeneene deputatie te ontvangen uit alle partijen en geloofsbelijdenissen samengesteld om met hem over de armenische qnaestie te spreken. Tweede Ranser. Vervolg Hoofdstuk Justitie. Omtrent de beraadslaging op den 6 valt het volgende te melden Bij art. 2 kwamen in behandeling een amendement van den heer Borgesiusom den post voor een bijzonderen ambtenaar voor wetgeveuden arbeid van J 4000 tot 5000 te verhoogen alsmede een amendement van den heer de Kanter om den post geheel te schrappen. Laatstgenoemd wordt verworpen met 39 tegen 33 eerstgenoemd met 54 tegen 18 stemmen. Art. 2 tot en met 4 worden goedgekeurd. Bij de 2e afd. vestigt de heer D r u c k e r nog eens de aandacht op den achterstand in zaken bij de gorech- teljjke colleges. Hij wil daarin door alle middelen al zijn zij desnoods kostbaarvoorzien. Verder meent hij dat bij benoemingen te veel rekening wordt gehouden met anciënniteitte weinig met geschiktheid. De minister van justitie meentdatwat den achterstand te 's Hage betreftmoet afgewacht worden wat het gevolg zjjn zal van het optreden van twee nieuwe rechters. Overigens ziet hij niet opzoo noodig tot uitbreiding van personeelgetuige zijn voorstel om bet maximum vau het aantal rechters iu de rechtbanken 2e klasse te vermeerderen. Hij verzekert verder, dat het steeds zijne bedoeling isbij benoemingen op den meest geschikte de keuze te laten vallen. Bij art. 8 (kantonrechters) zegt do heer Staalman, dat de kantonrechters in zake drankwet-overtredingen vaak veel te toegevend optreden en wijst hij er op dat b.v. voor de amsterdamsche tentoonstelling 130 buitengewone vergunningen zijn uitgereikt. Den minister is een te zachtzinnig optreden der kantonrechters niet bekend. Feiten noemt de heer Staalman niet. Art. 8 wordt goedgekeurd. Bij art. 15 (tractementen Hoog Militair Gerechtshof) betuigt de heer G u ij o tdat de bezoldiging van dit lichaam veel te laag is waarop de minister ant woordt vooralsnog eene verhooging der tractementen niet te kannen toezeggon. Eerst moet omtrent de organisatie der militaire rechtspleging eene beslissing genomen zijn. Bij de afdeeling Rijkspolitie betnigt de heer A. M a c- k a y ingenomenheid met de circulaire des ministers in zake de verhouding van hoofdcommissarissen van politie en commissarissen. Hij zou echter nog verder willen gaan en de laatsten verplichten hun door de hoofdcommis sarissen gegeven opdrachten te vervullen. De minister zegt overweging toe, als eerst de gevolgen der bedoelde circulaire bekend zijn. Art. 19 tot 31 worden goedgekeord. Art. 32a (rijksopvoedingsgestichten) geeft den heer van Alphen aanleidingte wijzen op de slechte werking van den arbeid in de touwslagerij als tucht middel. Hij betwijtelt voorts of daar het toezicht vol- doeude is. De minister herinnert,«dat de touwslagerij als tucht middel uiet kan worden gemist, daar hetgestichtte Avereest hoofdzakelijk is opgericht om de jongens voor den land bouw op te lelden. Timmerwerkplaats en mandenmakerij zijn daar bijzaken. De jongens, die voor landbouw niet ge schikt zijn worden te Alkmaar verpleegdom daar een ambacht te leeren. Bij de 3e afdeeling (kosten der rijkswerkinrichtingen) herrinnert de heer van Alphen nog eens aan het betreurenswaardige verschijnseldat een groot aantal verpleegden onmiddelijk na het verlaten van het gesticht hunne nitgangskas opmaken en zich weder wegens bede larij laten oppakken. Vooral voor gepensionneerden is de uitgangskas vaak zeer hoog. Hij zon geen bezwaar zien een deel der kosten van verpleging op de ver pleegden te verhalen vooral bij hen die pensioen ge nieten. Dat kwam hem een geschikt middel voor ter bestrijding van bet euvel. De minister belooft dat bij de in bewerking zijnde wijziging in de pensioenregeling voor verpleegden ook op de bepalingon omtrent de nitgangskas zal wor den gelet. Bij art. 61 (pensioenen) dringt de heer E. Smidt er op aan de pensionneering van rijksveldwachters en dergelijke bij voorkeur te doen ingaan met den zomer welk denkbeeld de minister gaarne bereid is in overweging te nemen. Bij art. 66 (reiskosten notaris-commissie) geeft de heer Bonman te kennendat de algemeene ontwikkeling der adspiranten voor het notarieel examen vaak veel te wenschen overlaat. Stijl en taal waren dikwijls zeer gebrekkig. Hoezeer de minister daaraan zijn aandacht wijden wilmeent hij dat hierin veel alhangt van de examen commissie. Daarna wordt het geheele hoofdstuk zooals wij reeds meldden aangenomen. Op hoofdstuk binnenl. zaken komen wij in een vol gend nummer terng. Amendementen. Op de begrooting voor binnenlandsche zaken zijn drie amendementen voorgedragen, en wel Een door den heer Schapman om het subsidie van 1 5000 voor de kweekschool voor bewaarschool-houde rossen te Leiden te doen vervallen. Een door do heeren Perl, Beelaerts van Blokland, Haff- mans, De Kauter en Lely om f 10.000 uit trekken ouder het hoofd subsidiën en andere uitgaven ter bevordering van de veefokkerij. Een door de heeren Bool, C. van Bylandt, Beelaerts van Blokland, Travaglino en Drucker om den bouw van lokalen voor 's Rijks Ethnograpisch Mnseum bij 's Rijks Universiteit te Leiden voor memorie nit te trekken. Te Zwolle bereikte het water in den morgen van den 7 te 6 uur deu hoogsten stand, 2.75 nieuw A.P., als in 1883. Te 8 uur was het gedaald tot 2.59. Bijna alle straten stonden blank. Enkele bewoners moesten hunne woningen ver'aten en logeerden dien nacht in de hoofdwacht der politie. Te Monnikendam werd het den 6 in den voor middag noodig geachtkistdammen te plaatsen daar het water een hoogte bereikte van 1.70 boven A.P. Het steeg nog tot 1.92 doch liep spoedig weër terng tot 1.35. Te Scheveningen werd de straatweg tusschen Seiupost en Knrhaus over eene lengte van 400 el afge brokkeld. Vooral tusschen Seinpost en Paviljoen sloeg de straatter breedte van 3 el weg. Er strandde een noorsche bark met hout geladen. Een man verdronk daarbij. Het schip is geheel verloren. Bij Lemmer zijn gaten iu de dijken geslagen, zoodat doorbraak niet onmogelijk was. Niettegenstaande den hevigen storm volbracht de post boot >Ada van Holland" hare gewone tochten over het Marsdiep. Bij Genemniden liepen alle bnitenpolders onder. Op onderscheidene punten liep te Dordrecht de geheele buitenstad onder water. Gedurende eenige uren was daar de doortocht gestremd. Bij E e m m e s liepen de Mient- en de Maatpolders onder. Alle vee en goederen konden nog in veiligheid worden gebracht. Om Kampen geleek het den 7 één zee. 's Nachts was hot water van den IJsel opgeloopen tot 2.77 -j-AP. Op de kust van Terschelling werd een noorscb schip verbrijzeld. De bemanning werd gered. In deu loop van den avond van den 7 zette het water te Rotterdam op tot eene hoogte van 3.36 boven Rot- tepeil of nog 30 duim hooger dau den vorigen dag. De geheele binnenstad werd dientengevolge overstroomd. Waar het water uit de havens de woningen en de pak huizen niet bereikto daar deden het de riolen. Men zag dan ook zelfs de zijstraten van de Hoogstraat blank staan. Op verschillende plaatsen onderhielden roeibooten het verkeer. Veel schade is weder aangericht. Te Edam bereikte het Zuiderzeewater op den 7, des namiddags te 12uur eene hoogte van 2.40 -f- A.P. Ten oosten van de halte D a 1 f s e n is op circa vijftig el van den spoordijk de rechter Vechtdijk doorgebroken. De spoorweg loopt geen gevaar. Bij Hattnm is de spoordijk overstroomdzoodat het verkeer op den Nederlandschen Centraalspoorweg tusschen Zwolle en Weespwerd gestaakt. Bij Kailantsoog is gestrand het dnitsche bark-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1