No. 148. Tweede Mad. leven en Negentigste Jaargang, 1895. Y BIJ D A G 13 DECEMBER. Buitenland. Nederland. Hoofdstuk Binnenlandsche zaken. \\L Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn- uentsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80f aneo door het geheele rijk 1, De 8 nummers O,O0. Afzonderlijke nummc.- 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. Telefoonnummers 3 BELGIE. De »Indépendance'' verneemt, dat inge volge onderhandelingen tusschen Groot-Brittanie en den Congostaatbesloten iskapitein Lothairewegens het ophangen van den engelschen zendeling Stokes in de eerste plaats te doen terecht staan te Boma en vervolgens voor den Hoogen Raad des Congostaats, zitting houdende te Brussel. DUITSCHLAND. Het socialistische hoofdorgaan >Vorwarts" maakt bekend datbij de laatste dwang maatregelen der regeering de leiding der partij in han den wordt genomen door de socialistische groep in den Rijksdag. De volkstelling van 2 December iu Duitsehland heeft voor Berlijn aangewezen 1.674.115 inwoners; 797.186 mannelijke en 876.926 vrouwelijke. In 1890 waren er 1.578.794 inwoners. De vrijzinnige partij heeft bij den duitschen Rijksdag een wetsontwerp ingediend dat bepaalt dat alle Duit- schers zonder voorafgaande goedkeuring der overheid ongewapende vereeuigingen kunnen vormen die in ge sloten lokalen of zelfs in de open lucht of particuliere eigendommen vergaderen. De/.e vereenigingen zullen zich met andere vereenigingen in verbinding kunnen stellen ter nastreving van een gemeenschappelijk doel. Met het oog op de jongste gebeurtenissen heeft, de partij voor dit ontwerp de urgentie gevraagd. De socialistische groep in den Rijksdag heeft nog vijf voorstellen ingediend tot staking van gerechtelijke vervolgingen. Den 9 verleende de keizer aan den heer Von Roller op zijn verzoek eervol ontslag als minister van binuen- landsche zaken, onder toekenning van den rang van minister Van staaten schonk hem tevens de orde van den Rooden Adelaar, le klasse. Bij hetzelfde besluit werd de regeeringspresident Von der Recke benoemd tot minister van staat en minister van binnenlandsche zaken. ENGELAND. Gladstone vertrekt 28 December naar Biarritz daarna na eenigen tijd naar Cannes. OOSTENRIJK. Eene poging van den heer Per- nerstorfer, lid van den Rijksdagom de kiesrechthervor ming dringend te verklaren werd verworpen. Do meer derheid was van oordeeldat eerst de begrootiug moest worden afgehandeld. Het tegenwoordige ministerie-Bi- deni is het derde dat de kiesrechthervorming op zijn programma schreef. RUSLAND. Tusschen den minister van financiën Witte en den minister van het keizerlijk Huis graaf Worontrofï—Daschkoff is een scherpe strijd ontstaan over de rekeningen van het keizerlijke Huis die de heer Witte brengen wil onder het departement van financiën. Het schijntdat bij den strijdten opzichte van den gunst van den Czar, graaf Worontroff de sterkste positie van beiden inneemt. RUMLENIE. Bij de verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden (eerste college) zijn gekozen3 con servatieven en 72 liberalen. SPANJE. Uit Havana wordt gemeld, dat Maximo Gomes aan het hoofd van talrijke benden, de provinciën Santa Clara en Matanzas is binnengevallen. Van maarschalk Martinez Campos is bericht ontvangen, dat hij de bewaking der Cubaanscbe kusten heeft ver scherpt en den transportschepen met troepen kruisers heeft tegemoet gezonden daar bij de opstandelingen het voornemen schijnt te bestaan dynamiet-aauslagen te plegen op de aankomende transportschepen. Den 9 had te Madrid eene betooging plaats teg"n de handelingen van den gemeenteraad. BULGARIJE. De daartoe benoemde parlementaire commissie heeft haar rapport uitgebracht in hoever de ministers ton tijde van Stambouloff's bewind in staat van beschuldiging moeten gesteld worden of niet Het luidt zeer vijandig tegen dezen vroegeren ministerde ■commissie verwijt hem o. m. misbruik van macht ter stijving van eigen beurs, verduistering en onwettige aan wending van staatsgelden, onwettigo beperking van de vrijheid en het kiesrecht. Het rapport stelt voor, al de oud collega's van Stambouloff in staat van beschuldiging te stellen en te trachten van de erfgenamen van den vermoorden patriot de verduisterde en verspilde gelden terug te krijgen. CHINA. De regeering heeft een bevel uitgevaardigd tot aanleg van een spoorweg tusschen Peking en Tientsin De baan zal 150 mijlen lang zijn. Tweede Kamer. Rcgeerlngsant woord. Begrooting voor oorlog. In het antwoord op het Kamerverslag antwoordt de minister, dat hij gaarne aan de soldaten bij hun ration brood ook boter en kaas zou verstrekken als de kosten niet te hoog waren. Hot tal rations brood, dat verstrekt wordt, bedraagt iu een rond cijfer 7.000.000, elk van 0.6 P. Wordt bij elk ration P. boter a 1 per P. en 1ji P. kaas J 0 55 per P. gevoegd, dan zou dit voor elk ration 4 centen, dus in hot geheel f 280.000 kosten. Dit acht hij vooralsnog onuitvoerbaar In do cantines bestaat steeds gelegenheid, zich tegen billijken prijs kaas en boter aan te schaffen. In het belang eener zeer goede bereiding der spijzen is hij bereid te onderzoeken of het mogelijk is zooals bij de marine reeds geschiedt, de koks bij hunne aanstelling i cursus aan de kookschool to Amsterdam te doen doorloopen en in 't algemeen meer zorg te besteden aan het opdienen en aan de aanrechting der tafels. Omtrent den milicien Langeveldtvermist tijdens de legeroefeningen nabij Amersfoort, wordt het volgende be richt: dat deze milicien-plaatsvervanger van het 7'e regt. infanterie, lichting 1895, voor straf van Amsterdam naar Hoorn was overgeplaatst. Hij was van een hoogst onver schillig karakter, maakte zich herhaaldelijk schuldig aan ernstige overtredingen, zoodat hij, in zijn korten diensttijd, o.a. 24 dagen provoost had ondergaan. Gedurende de najaarsoefeniugen hij hij zich geen enkele maal ziek gemeld. In den morgen van. 10 September, bij het aantreden voor den afmarsch uit het tentbivak op de Zeisterheide naar het station te Amersfoort, waar het bataljon voor Hoorn bestemd in den spoortrein zou worden geladen verscheen hij, gekleed in zijn kapotjas, waarvan hij eene geheele rij knoopen, op de ondeiste na had afgesneden. Hij zag er bovendien zeer onzindelijk uit. Zijn compagnies commandant zeide hem dan ook dat hij daarvoor zou worden gestraft. Bij aankomst aan het station te Amersfoortwas hij niet meer bij de compagnie aanwezig. Bij onderzoek bleekdat hij op ongeveer een half uur afstand van Amersfoort langzamerhand was achtergeraaktaan een korporaal, die tijdelijk zijn geweer droeg, zeggende dat hij zulke pijnlijke voeten had. Met het oog op den nog beschikbaren tijd voor het vertrek van den trein ver meende de milicien Langeveldt, dat hij het bataljon nog wel zou inhalen en hij werd dan ook op zeer korten afstand van Amersfoort nog op ongeveer 20 pas achter de hoofdcolonne gezien. Gelet op het onverschillig gedrag van den vermiste en op zijne veelvuldige straffen, doet het afsnijden der knoo pen van zijn kapotjas het vermoeden ontstaan dat hij reeds vóór den afmarsch uit de legerplaats, het voornemen had om te deserteeren, aan welk voornemen hij kort vóór het binnenkomen van de stad Amersfoort gevolg schijnt te hebben gegeven. Begrootlngsdebat. Den 9 des namiddags te l'/2 nur, vingen de algemoene beschouwingen over dit hoofdstuk aan mot eene rede van den heer V ermenlen, die er den miuister een ver wijt van maaktde nitgaven telkens hooger optedrijven, in plaats van zuinigheid te betrachten. De heer Willinge meent dat de minister ten on rechte ter vernietiging heeft voorgedragen verordeningen op het venten van gedrukte stukken te Tilburg en Nij megen. Verder herinnert hij nog aan zijn bezwaar, reeds bij hoofdstuk justitie ontwikkeldten aanzien van de overgangsbepalingen De heer K u y p e r wraakt in den minister dat den burgemeester van Sliedrecht eervol ontslag is gegeven niettegenstaande onregelmatigheden in zijn beheer zijn ontdekt. De heer Lieftinck vestigt de aandacht op de groote macht, aan de meerderheid van b. en w. thans toekomende om drankverkoopvergunningeu te geven boven het ge stelde maximum. Do heer Lohman zal dozen minister steunen. Met de beslissing des ministers betreffende de verordeningon te Tilburg en Nijmegen is ook hij niet ingenomen. De vrijheid van drukpers wordt niet bedreigd als meD een paar nur per dag het vonten van gedrukte stukken be let. Ten aanzien van den vaccinedwang vraagt hij over legging van statistieken, waaruit blijkt, dat niet-ingeënte personen meer getroffen worden door pokziekte dan in- geënte. De minister van binnenlandsche zaken is zich niet bewust, de nitgaven optedrijven. De zorg voor het onderwijs staat aan iedere regeering, van welke politiek ook. Zuinigheid mag niet leiden tot verwaarloo- zing. Hij bepaalt zich alleen tot niet-politieke vraagstuk ken en geen enkelen post stelt hij voor die hem zou kunnen onttrekken aan zijne hoofdtaak regeling van het kiesrecht. Voor die taak blijft hij disponibel. Waar men hem verwijt alleen voorstellen te doen in het belang van het openbaar onderwjjs, daar bedenke men ook, dat hij voor het bijzonder onderwijs bestendigt of ter verhoo ging voordraagt. De vernietiging van de verordeningen van Tilburg en Nijmegen was per se noodzakelijk, omdat huu inhoud in strijd was met een arrest van den Hoogen Raad Op de vaccine-vragen van deD heer Lohman zal de minister de adviseurs hooren. In zake de quaestie te Sliedrecht releveert de minister, dat niet gebleken is, dat frauduleus is gehandeld. Wat de opmerking van den heer Lieftinck aangaat omtrent het verleenon van buitenge wone vergunningendit zal bij de wijziging der drank- wot een eorste punt van overweging uitmaken. Na nog eenige repliek van de heeruu Willinge, Knyper en Gleichman en dupliek van den ministerworden de algemeene beraadslagingen gesloten en de art. 14 aangenomen. Een nieuw reglement voor het kiesrecht der ka mers van koophandel en fabrieken zal worden voorgesteld en eerstdaags het departement van waterstaat verlaten. Te Gouda verbrandde den 9 het huis met stal en schuur van wed. C. Lafeberaan de Hontmansgracht. Alleen het vee en eenig hooi werden gered. Te Groningen is sedert den 7, des nachts te 4 uur, spoorloos verdwenen do agent van politie A. van Vliet. Zijne bonte muts werd bij het dreggen gevonden. Hij heeft eene vrouw en drie kinderen en staat goed bekend. Men spreekt van een twist tusschen scbeepsjagerswaarbij van Vliet op treurige wijze moet om het leven gekomen zijn Dezer dagen werd in verschillende bladen mede gedeeld dat de Waferlandsche dijk bij het Kijnselmeer in gevaarlijken toestand verkeert. Aan het bestuur van den Noorder IJ- en Zeedijk is het na grondig onderzoek gebleken, dat al deze mededeelingen geheel onwaar zijn. Door den minister van waterstaat is aan den heer N. G. van der Lee, to Apeldoorn, vergunning verleend tot het gebruik maken van den rijksweg ten behoeve van een aanteleggen paardentram Apeldoorn—Hoevelaken. Te Rozendaal is eene dame aangehouden, die, onder voorwendsel nieuwe guldens interuilen zich behendig van het ter dier behoeve uitgespreide geld wist meester te maken. Tijdelijke onthouding van drank. Te Nijmegen is een zeer menschkundig denkbeeld in toepassing gobracht. Daar is eene vereeniging op gericht, waarvan de leden zich verbinden, tijdelijk geen sterken drank (en slechts matig bier enz.) te drinken. Wanneer iemand veertien dagen, een maand, zes weken wij weten niet of en hoelang de termijnen gesteld zijn zich onthoudt van jenever, daD zal het aan de meesten zoo goed bevallen dat zij ook in het vervolg ze niet drinken. Misschien gaan sommigen toch weer tot hunne vroegere levenswijze over, maar het is in elk geval t,e probeerenen men zal eer iemand bewegen, voor eenige weken geen drank te gebruikendan om zich te verbinden het voor altijd na te laten. Dit be sluit kan hij na de proef uit eigen beweging nemen, en waarschijnlijk zullen velen het nemen. Wie de stichter van het »Kruisverbond" is, weten wij niet; maar het isgelooven weeen goed en menschkundig idee zegt de »Arnh. Ct." Met 1 Januari treedt de heer Louis Couperus uit de redactie van de Gids. Voor het practisehe examen voor apotheker zijn geslaagd de heeren G. B. J. de Barbanson, geb. te Helder; Th. J. A. Bertels, geb. te Utrecht; B. H. J. Boers, geb. te Gouda W. G. Hage Jr., geb. te BeetsA. P. P. van Son geb. te monnikendamG. B. Tichelaar, geb. te Leeuwarden. Het examen wordt voortgezet met een tweede groep candidaten. Amsterdam. Bij de aanbesteding van gemeentewege voor het sloopen van de perceelen Heerengracht 192 en Keizersgracht 195, 197, 199 en 201 in verband met den westelijken ver keersweg kwamen 11 biljetten in. Hoogste bieder was de heer I. B. Baars, alhier, voor f 7659,19. Den 9 herdacht de heer ds. M. A. Perk predikant bij do waalsche gemeente alhier onder zeer vele blijken van belangstelling, zijne 40jarige evangeliebediening. Aan de beetwortelsuikerfabriok der firma JSger Co te Rozendaal, is de campagne geëindigd. Ruim 30 millioen beetwortelen werden in deze fabriek verwerkt. Bij de o langs, ten huize van don heer Jozef Israëls te 's-Gravenhagegehouden beoordeeling van de ont werpen voor een omslag van „De Hollandsche Revue" (uitgevers de Erven Loosjes te Haarlem), is de prijs van honderd gulden toegekend aan het ontwerp, dat tot motto voerde Eenvoud" en dat bij opening van het begeleidend schrijven bleek te zijn van den heer J. P. van den Bergdecoratieschilder en leeraar aan de school voor kunstnijverheid te Haarlem. Drie en dertig ontwerpen waren ingezonden. §poorwegverwarming door gas. De eerste proefneming in Europa om spoorwegrijtuigen door middel van gas te verwarmen is begonnen met een rijtuig der Staatsspoor, op de lijn 's-GraveuhageUtrecht. De uitvinding is van twee werkmeesters der Staatsspoor, die reeds patent genomen hebben in Frankrijk, Duitseh land en Engeland. Haarlem. Den 6, 's avonds, brandde het kleeder magazijn »de Matador", in den Anegang, geheel uit. In korten tijd was het perceol bij den feilen wind, tot een puinhoop geworden. Als onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool is benoemd de heer S. Kampealdaar. Een door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij opgemaakt ontwerp tot ombouw van het station alhier is bij den raad van toezicht op de spoorwegdiensten in onderzoek.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5