Nederland. Stadsberichten. en en daarvoor geen vergunning van de overheid noodig s. Vergadering op openbare plaatsen en optochten moe- teD uiterlijk zes uur vóór het begin ter kennis van de politie worden gebracht. Verder wordt daarbij aan alle burgers zonder onder scheid van geslacht het recht verzekerd om vereenigingen te vormen. De overige ontwerpen hebben betrekking op bekende eischen van de sociaal-democraten. EUTREEAAD. Een ernstige ramp heeft den 11 's avonds in de monding van de Mersey, nabij Liverpool, plaats gehad. De «Germanic" van de White Starlijn, is tijdens een dikken mist in aanvaring gekomen met de stoomboot «Cumbrac" van Glasgow. De boeg van de «Germanic" drong 12 voet diep in de zijde van de «Cumbrac" door gelukkig bleven de vaartuigen in elkaar vastzitten, zoo dat er tijd was om de 60 opvarenden van de «Cumbrac" aan boord van de White Star-boot over te brengen, en er geen menschenlevens te betreuren zijn. Toen alles klaar was, stoomde de «Germanic" achteruit en ver dween de «Cumbrac" in de diepte. De «Germanic", die op weg was naar Nieuw-York, had een groot gat in den boeg boven de waterlijn, zoodat zij de reis niet kan voortzetten en in het dok moest gaan om te lossen. Tweede Kamer. Binnenlandsehe Zaken. Den 12, te 11'/4 uur, werd de beraadslaging voort gezet over art. 138 (rijkskweekschool voor onderwijze ressen). De voorzitter dringt op bondigheid in de betoogen aan wil het aantal avondzittingen afmattend en uit puttend voor de stenografen niet vermeerderd worden. De heer Sanders geeft de voorkeur aan een nor maalschool die z. i. beter zal voorzien in de opleiding van onderwijzeressen voor de volksschool. Eene kweek school is niet denkbaar zonder leerschool en hoe wi! de minister daarin voorzien De heer K e r d ij k constateertdat in 1888 de heer Sanders juist geen bewonderaar van normaallessen was. Destijds schreef de heer S. den ongunstigen uitslag der acte-examens toe aan het gebrekkige onderwijs der nor maallessen. De minister van binnenlandsehe zaken, geen oogenblik er aan denkendeiets te willen doen wat den schoolstrijd zou kunnen doen herlevBn vestigt er de aandacht op dat het voorstel alleen is ingediend ter voldoening aan de plicht der regeering om uitvoering te geven aan de wet. Gebiedend schrijft de wet voor dat er kweekscholen moeten zijn voor onderwijzers en onderwijzeressen. De meening van den heer Sanders als zonden de leerlingen eener kweekschool minder goed zijn onderlegd dan die van normaallessenacht hij onjuist. De leerlingen worden ook niet uitsluitend opgeleid voor de volksschoolzij kunnen ook werkzaam worden aan scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. In 't belang van het onderwijs acht hij hette bevorderen dat de vrouw in de school de taak kan vervullen die de wet haar toedenktdat n.l. in de laagste klassen het onderwijs wordt gegeven door onderwijzeressen. Dit geeft nog steeds aanleiding tot groote behoefte aan vrouwelijk onderwijzend personeel. Ten opzichte van de noodzakelijke leerschool zal de minister onderzoeken of er gelegenheid is eene reeds thans bestaande leerschool aan de kweekschool te verbinden of dat eene afzonderlijke daaraan moet wor den toegevoegd. De heeren Lohman, Mackay, Vermeulen en Sanders repliceeren nog, de laatste voornamelijk ten antwoord aan den heer Kerdijk, als zou hij /.ich zeil niet gelijk blijven hij denkt n. 1. geheel anders over de op leiding van onderwijzers dan van onderwijzeressen. De post wordt vervolgens aangenomen met 51 tegen 46 stommen. Bij art. 142 (landbouwonderwijs) wijst de heer T ij d e- m a n op het groote belang van uitbreiding van winter- cursussen. Het aantal bevoegde onderwijzers is echter nog te klein waarom hij de rijkskweekscholen hieraan meer dienstbaar zou willen maken. De minister zal de vorming van bevoegde onder wijzers voor landbouwonderwijs gaarne bevorderenals het niet te veel geld kost. Bij art. 187 constateert de heer K e r d ij k dat nog steeds gemeenten gevonden worden waar de onderwij- zerstractementen zeer ongeregeld worden uitbetaald. Er was er eenewaar half October nog geen cent was be taald. Hij vraagtof van de rijksbijdrage het tractement niet dadelijk aan deze slachtoffers kan worden uitbetaald. De heer T r u ij e n, het verschijnsel betreurende, meent het te moeten toeschrijven aan de te zware lasten, den gemeenten door het rijk opgelegd. uitkwam, open gedaan, en kwam Berwitz het salon bin nen. Hij was geheel verbaasd, toen hij Eugenie voor zich zag. Hij had bepaald verondersteld, dat hij haar niet zou zien. Hij maakte eene buiging en drukte de hand, die zij hem gaf, zonder haar aan zijne lippen te brengen. «Miju echtgenoot heeft mij opgedragen u te ontvan gen," zeide Eugenie, terwijl zij Berwitz uitnoodigde plaats te nemen en zij zelf ook ging zitten. «Hij is al verscheidene dagen ongesteld, en ik heb het gaarne op mij genomen om een begin te maken met de handels conferentie, die gij met Hennern moet houden." »U is dus reeds op de hoogte van het doel van mijne komst V" vroeg Berwitz. «Alleen maar in het algemeen. Bijzonderheden zijn mij natuurlijk niet bekend. Ik weet, dat gij als gevolmach tigde van graaf Pagger met Hennern over handelszaken moet spreken, en dat het eene belangrijke en dringende zaak betreft. Mijn man wil zijn onderhoud met u liefst niet uitstellen maar juist op dit. oogenblik is de hoofd pijn, waaraan hij lijdt, zoo hevig, dat hij niet kan opstaan van zijn gemakkelijken stoel." Eugenie wees met haar hand naar de zijkamer. «Maar Hennern zegt, dat die aanvallen altijd maar heel kort duren, en dat hij, als u maar een weinig geduld wilt hebben, spoedig in staat zal zijn, om de zaak nog van daag met u te bespreken." Berwitz maakte eene toestemmende beweging. Wordt vervolgd. De min. fl,or verzekertdat van wege de regeering alles gedaan wordt om aan dezen treurigen toestand een einde te maken. Hij gelooft echter, dat belanghebbenden het verstandigst doen te reelameeren bij den commis saris der provincie of bij den minister. Bij art. 150 (bijdrage in de onderwijzersjaar wedden) vraagt de heer Schaepman naar 's ministers voor nemen omtrent het tijdstip waarop het maximum aantal onderwijzers aanwezig moet zijn waarop de minister antwoordt, het volgend jaar subsidie te zullen toekennen, wanneer niet meer dan één onderwijzer aan het verplichte aantal ontbreekt. Bij art. 151 (examen-eomraissiën) verzoekt de heer Mees mededeeling van het rapport omtrent het af nemen der examens. De heer T ij d e m a n dringt er op aan dat het daarheen worde geleid datals het schrif telijke examen onvoldoende ishet mondelinge achter wege blijft Op art. 153 (uitg. voor speciale inrichtingen en voor onderwijs, gratificatiën, hulp- en aanmoedigiugsmiddelen) 28.500 is een amendement voorgesteld lo. van den heer Schaepmanom de 5000 voor de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden te schappen, daar hij de zorg daarvoor niet aan dou Staat wenscht te zien opgedragen 2o. van den heer Mutsaers om 3000 op dien post te schrappen ten einde het subsidieeren van de Haagsche Kookschool te voorkomen om dezelfde redendat de bekostiging van dergelijke scholen z. i. niet op den weg van den Staat ligt. De heer B o o 1 verdedigt de subsidie voor de opleiding van bewaarschoolhouderessen de heeren Oonrad, Heldt en Viruly Verbrugge die van de kook school terwijl de heer K u ij p e r in 's ministers onder havige voorstellen eene poging zietom op gevoelige wijze inbreuk te maken op de pas tot stand gekomen pacificatie op onderwijsgebied. De minist er heeft de subsidie voor de kookschool op de begrooting gebrachtomdat die school ongeveer werkt als een ambachtsschool voor meisjes. Waar nu de Staat de jongens helpt ziet hij geen enkele reden om hot ook niet de meisjes te doen. Wat de school te Leiden aangaatdie heelt door het ontnemen van de subsidie onder zijn ambtsvoorganger ontegenzeggelijk geleden. Aan eene onbillijkheid, tegemoet te komen is het doel van dien post. De beraadslaging wordt verdaagd tot den 13 te 11 uur 's morgensterwijl dienzelfden dag te 8 uur eene avondzitting plaats heelt. Don 11 werd de gansche ochtendzitting nog in beslag genomen met de beraadslaging over de gewraakte posten. De commissie van rapporteurs ontraadde aanneming van beide amendementen. De heer Schaepman houdt vol, dat de minister met deze posten een gebied van levens vragen betreedtvan beginselen van zedelijken en an deren aard, dat vermeden moet worden. Nadat vervolgens eene motie-Bastert tot sluiting van het debat verworpen was met 53 tegen 40 st., vond de heer Hintzen gelegenheid, een nieuw amendement voor te stellen tot vermindering van den post voor de bewaarschoolhouderessen met f 2500 op grond dat de toelichting van den post te wenschen overlaat. De heer Kerdijk verdedigt de subsidie op grond van de goede resultaten der school. De heeren K u ij p e r en M a c k a ij zien in de houding des ministers ten op zichte dezer zaak een reageeren op de schoolstrijdpacifi catie. Laatstgenoemde had de subsidiën geschrapt, toen hij iü 1888 minister was, daar hij ze onbillijk vond te genover de bijzondere onderwijsbelangen. Ten slotte hebben de stemmingen plaats en wordt zoowel het amendement-Schaepman als dat van den heer Hintzen verworpen, 't eerste met 51 tegen 43, 't laatste met 61 tegen 33. Daarentegen wordt aangenomen het amendement-Mutsaers met 56 tegen 38 st., zoodat de Haagsche Kookschool hare subsidie ontberen moet. Op art. 164 (onderhond en instandhouding van histo rische gedenkteekenen) heeft de commissie van rappor teurs een amendement voorgesteldom den post met f 1000 te verminderen. Bij monde van den heer Mees wordt aan dit amendement de bedoeling toegeschreven om te bewerkendat de voorgenomen restauratie der Grafelijke Zalen niet onder beheer van binnenlandsehe zaken maar onder waterstaat zou worden uitgevoerd. De strijd was voornamelijk gericht tegen de heer Victor de Stuers, die aan binnenlandsehe zaken met de leiding in kunstzaken is belast. Na een zeer uitvoerig debat werd het amendement aangenomen met 48 tegen 46 stemmen. De behandeling van art. 172 (bouw van lokalen voor 's rijks ethnographisch museum f 20000) waarop voorge steld is een amendement-Boolom voor den bouw van een museum te Leiden een memoriepost uit te trekken, neemt de verdere zitting in beslag en wordt in de avond zitting, die te 8 uur aanving voortgezet. Er was bovendien op dezen post nog een amendement- Cremer ingediend, om eenvoudig een memoriepost uit te trekken zonder eene plaats te noemen. In de discussie bleken de meeningen zeer verdeeld. Er gingen stemmen op zoowel voor Leiden 's Hage als Amsterdam. De beraadslaging eindigde met verwer ping van de beide amendementen zoowel als met die van den regeeringspost zeivendie tot strekking hadhet museum te 's Hage te vestigen. Het geheele hoofdstuk binnenlandsehe zaken wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna aanvangt de algemeone beraadslaging over de begrooting van marine. De heer G u ij o t dringt aan op een vast plan om de vloot in voldoenden toestand te brengen, waarvoor jaar- ljjks z. i. l'/2 miljoen zal moeten worden besteed. Zaterdag, den 14, te 11 uur, wordt de zitting heropend. Enkhulzen. Den 12 herdacht de heer R. J. D. Hartkamp zijn 12^ jarig jubileum ais burgemeester de zer gemeente. Namens de burgerij ontving hij een fraai notenhouten schrijfbureau en namens don gemeenteraad twee fraaie fauteuils. Des avonds werd hem door het schutterij-muziekkorps eene serenade met fakkellicht gebracht. Helder. Den 12 werd het stoffelijk overschot van den heer 0. A. Beukenkamp, burgemeester, ter aarde besteld. In den lijkstoet waren verschillende colleges en vereenigingen vertegenwoordigd. Aan de groeve, waarom heen zich honderden menschen hadden verzameld, werd gesproken door de heeren J. G. R. Vos, weth., en J. Korver, lid van den gemeenteraad. Een bloemkrans van de gemeente Helder werd op het graf neêrgelegd. Schagen. Een ingezetene dezer gemeente kookte elke week een grooten ketel met kleine aardappelen, welke hij als varkensvoeder gebruikte. Vreemd keek hij op, toen hij dezer dagen bij het uit den stal brengen van een partij houtdaaronder een flinke ratten-provisie- kamer vond, die meer dan een halven zak van de ge kookte aardappelen bevatte. De slimme dieren hadden de aardappelen blijkbaar uit de varkenstrog gehaald en een tiental schreden verder onder het hout verborgen. Voor de herstemming tusschen de heeren A. L. Roest en P. de Geus als lid van het hoofdbestuur van het N. O. G. zijn door de atdeeling Schagen van genoemd ge nootschap den 12 9 stemmen uitgebracht op eerstgenoem- den candidaat en 16 op den tweeden, onderwijzer te Amsterdam. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de ontdekte holte in een der muren van de kerkruïue niet anders blijkt te zijn, dan een heel gewone, dichtgemetselde nis. Van een ingang naar de legendairische onderaardsche gang is nog niets ontdekt. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering voor den Bond van Nederl. Onderwijzers, dit jaar te Zwolle te houden, is door de afdeeling Schagen en omstreken be noemd de heer M. Visser, alhier. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering van de gewestelijke vereeniging van het Nederl. Onderwijzersgenootschap is door de af deeling Schagen den 12 benoemd de heer Holle van Ha ringhuizen. Den 12 had alhier de aanbesteding plaats der markt- gelden voor 1896. Verpacht werden aan K. Snaas de marktgelden voor paarden en runderen voor f 801, aan O. de Jongh, die voor schapen en lammeren voor f330; aan L. Hornong Jr., die voor varkens en biggen voor f 122 aan S. van Scheijen, die voor konijnen en gevo gelte voor f 10. De opbrengst der schapenhokken werd verpacht aan C. de Jongh voor f 4-32. Het geheele be drag der marktgelden bedraagt alzoo f 1695, d. i. onge veer f300 meer dan in 1895. Den 13 had in het Noordhollandsche koffiehuis alhier de eerste volksvoordracht van dezen winter plaats. Voor een volle zaal brachten de vereenigingen Euterpe" en de Harmouiekapel" hunne kournummers ten gehoore, die meermalen luide werden toegejuicht. Den heer P. Mun- nik, een goed vertolker van de novellen van J. van Man- rik, die een tweetal novellen voordroeg en op herhaalden aandrang nog een derde stukje gaf, komt een woord van lof toe voor de uitnemende wijze van voordragen. Uit een zestal teekeningen zal het bestuur der her vormde kerk den 15 eene keuze doen voor een nieuw te bouwen kerk. De ontworpen plannen zijn door den ar chitect, den heer v. d. Steur te Haarlem, keurig uitgevoerd. De op vrijdag den 13 gehouden inschrijving op 2É00 aandeelenten behoeve der Acderl.-Indlsehe Exploratie-maatschappij, werd meer dan volteekend. De groote inschrjjvingen moeten worden gereduceerd. Beverwijk. In den nacht van den 11 op den 12 hebben hier brutale inbrakengepaard met diefstallen plaats gehad. In het stationsgebouw vond men zoowel het goederenburean als het plaatskaartenbureau openge broken en de afsluitingen der verschillende laden en basten vernield. IJzeren geldtrommels, welke in die laden en kasten waren geborgen, heelt men mede met geweldadige hand verwoestzij werden in de urinoirs buiten het gebouw teruggevonden. Eene som van ongeveer 50 wordt vermist. Een tweede inbraak had plaats ten huize van den heer Hooyer. Door oen poort naast het postkantoor schijnt men zich tot die woning toegaug te hebben verschaft. Hier werd in de woonkamer en de keuken door de dieven alles onderzocht en zijn zelfs nog ongeopende brieven die in den zak van een overjas gestoken waren, geopend teruggevonden. Een bedrag van ongeveer 15 werd hier gestolen. Verdacht worden een drietal personen, die reeds in den loop van den avond de aandacht hadden getrokken van eenige voorbijgangers. Broek op Eangedijk. Als een bewijs, dat het land nog wel gelden kan diene dat dezer dagen hier werden verkocht 11 bunders bouwland, alsmede een huis, voor f 36,560. itloord te Rotterdam. De politie schijnt nu de draad in handen te hebben. De knecht van den wagenverhuurder, bij wien de wagen werd gevraagd, om het lijkje te vervoeren, gaf de politie gewichtige aanwijzingen. Het schijnt dat de moord ge schiedde uit wraak over een niet verdeelde uit diefstal verkregen buit. Thans worden deze geruchten echter weer van uit Rot terdam ten stelligste tegengesproken. Krommenie. Mevrouw Wermeskorken-Junius (Johanna van Wonde) is op vrije voeten gesteld. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 13 738.7 den 14 752.3. Op donderdag den 19 zal in het lokaal Har monie eene tooneelvoorstellSng gegeven worden door het gezelschap van den heer A. van Eier van Amsterdam. Opgevoerd zal worden het naar het engelsch van Wilbie Collins bewerkte tooneelspel «Een zondares", waarin mevrouw Julia van Lier Cuypers de hoofdrol vervullen zal. De tooneel-verslaggever van het N. v. d. Dag, de bekende J. H. R., zegt er o. a. van «Dit is nu weer een van die spannende drama's waaraan niets ontbreekt om volop) te genieten. De hoorders houden hun adem in opdat geen woord hun ontga, hangen zwaar, met hun geheele lichaam tegen de balustrade, «pat" als ze zijn door eene opeenstapeling van zooveel jammer en ellende. Van «Eene zondares" kan men zeggeu, dat het boeit van het begin tot het einde." BEDE E AARS. De Commissaris van politie te Alkmaar tot- de ervaring gekomen dat alhier op groote schaal bedekt wordt gebedeld, vooral door lieden van elders, welk kwaad moeielijk door de politie kan worden bestreden zonder de hulp van Alkmaar's ingezetenen doet een beroep op die ingezetonen en noodigt hen uitniet meer aan de deur te geven aan onbekende personen. AlkmaarDe Commissaris van politie 13 December 1895 S. M. S. MODDERMAN Jz.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2