»e vrou <ar. No. 150. ^even en Megentigste jaargang. 1805. WOENSDAG 18 DECEMBER. IS-e vonden W oor werpen B ii i t e n 1 a n d. Feuilleton. Berlijnsche Roman, COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8O; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. I L A tl R IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis d.at heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge legd het aan hen ingediendeverzoek, met de bijlagen, van A. GROEN, alhier, om vergunning tot het opri chten van eene s 1 a g e r ij in het perceel aan het Klein Nienwland, wijk D, no. 27, en dat op Maandag 30 De cember 1895, 's middags te twaalf uren ten stadshnize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dieuen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De waarn. Secretaris 16 December 1895. L. VAN DERVEGT. IfttAXRWMT, BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door AALTJE VAN DER MADE echtge- noote van JOHANNES HENNING, wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Voormeer, wijk D no. 3, welke vergunning thans ten name staat van CORNELIS VLAAR. Burgemeester en Wethouders oornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris 16 December 1895. L. VAN DERVEGT. Een r. c. kerkboek een huissleuteleen lederen hon denhalsband een zilveren vorkjeeen paar grijze ge breide handschoeneneen houten tabakspijp met mond stuk een kinder-parapluie met wit beenen stokdrie loten van een loterij een blauwe kindermuts; een gouden ring een witte kous eon meisjeshoed met zwarte veeren en lila lint. Alkmaar, De Commissaris van politie, 14 Dec. 1895. S- M. S. MODDERMAN Jz KüSJLGSE. Met Kerstmis zal het oerste congres van socialistische gemeenteraadsleden in Belgie plaats hebben. DUITSCMjjLBID. De duitsche Rijksdag is den 13 begonnen met de eerste lezing van het wetsontwerp op de oneerlijke mededinging (unlauteres Wettbewerb). De staatssecretaris von Bötticher merkte op dat het ontwerp niet ten doel had de reclame te bestrijden, maar wel de buitensporigheden der reclame, en verder bescherming te verleenen tegen het onrechtmatig gebruik der vakgehei men. Het ontwerp werd heftig bestreden door den 'af gevaardigde Singer, namens de sociaal-democratische groep. Deze verwachtte daarvan weinig heil en meende dat de bescherming van het vakgeheim kon aangewend worden om de organisatie der werklieden te belemmeren en daar- 44) naar het Hoogduitsch VA$J PAlIIi 1.I5DAU. Eugenie was in eene pijnlijke verlegenheid. Zij wist niet, hoe zij het moest aanvatten om zich van de taak te kwijten, die zij op zich genomen had. Zij had beloofd, dat zij, voor zoover haar geweten het haar veroorloofde, Berwitz gnnstig zon stemmen voor bet aanstaande onderhoud over handelszaken. Zij wist, dat het haar niet gelukken zou, wanneer zij zich op de voor haar verre weg aangenaamste wijze van hare opdracht kweet als zij namelijk eenvoudig aan Berwitz meedeelde, dat zij alleen maar hare belofte aan haar man hield, zonder zelve eenig belang bij de zaak te hebben. Aan den an deren kant evenwel vond zij het geducht stuitend, den invloed, dien zij misschien op Berwitz zon hebben aan te wenden voor eene onzuivere zaak, waarvan zij niet veel goeds geloofde. «Mijn manvervolgde zij na een kort stilzwijgen «schat mijn inzicht in handelszaken veel te hoog, zooals ik hem trouwens al zoo dikwijls gezegd heb Het is zeker wel heel erg, maar het is ongelukigerwijze maar al te waarik begrijp van al de dingeD, die het leven en den werkkring van mijn man uitmaken, zoo goed als niets en als Hennern mij nu en dan eens iets van zijne aangelegenheden vertelde, was het mij altijd te moede, alsof ik eene vreemde taal hoorde spreken. Ik ben niet op de hoogte van de handelstermen. Ik heb daardoor nu ook alleen maar begrepen, dat mijn man er bijzonder op gesteld is eene gunstige overeenkomst met u te sluiten en dat hij de conferentie met u als eene belangrijke en beslissende zaak beschouwt. Als hij door tegen de socialistische partij te agaeren, meenende, dat loonarbeidsduur en andere voorwaarden waarop gewerkt wordtdoor de patroons gerankschikt zouden worden onder het vakgeheim en dientengevolge a.an de organisatie haar grootste kracht de openbaarheid ont nomen zon worden. De heer von Bötticher kwam on middellijk op tegen deze merkwaardige vertolking van het begrip «vakgeheim". De Keizer heeft den 15 te Kiel den eed afgenomen aan de reernteu voor den zeedienst en daarbij eene toe spraak gehouden. Do gemeenteraad van Eisenach heeft van de Schiller stichting voor 32000 mark de villa gekocht waar Fritz Renter gewoond heeft. De studeerkamer van Reuter blijft zooals zij was bij het leven van den schrijver in de overige kamers wordt een Reuter en een Richard Wagner-mnseum gevestigd. Duitschland zal plechtig de 25e verjaring vieren van de proclamatie tot een Keizerrijk. Het feest zal plaats hebben 18 Januari en schitterend worden gevierd in een paleis, waar Wilhelm II allen om zich wil ver eenigen die in 1871 tegenwoordig waren bij do procla matie en die nog leven. In een der mooiste zalen van het Onde Slot te Berlijn hangt de schilderij van Von Wernervoorstellende het tafereel in de zaal van het kasteel van Versailles, naar men zegt, zeer getrouw. Op dit doek ziet men al de personen die deelnamen aan de plechtigheid. Bismarck heeft voorloopig de uitnoodiging van den Keizer, om bij het feest tegenwoordig te zrjcD, aangenomen. Den 16 bracht Z. M. bij zijn vroegeren rijkskanselier op Friedrichsruh een bezoek. Hij bleef er van namid dags 5 tot ruim 7 uur. EAGEILAAI». De hertogin van Yorkgemalin van den kleinzoon van Koningin Victoriais den 14 bevallen van een tweeden zoon. Het Parlement wordt tegen 11 Februari bijeengeroepen. FBA1VHRIJH. Het groot' he plan is opgevat Pa rijs dat nog altijd gebrek aan drinkwater' heeft te helpen door een waterleiding nit het meer van Genève dat uitstekend water bevat zoodat Geneve zelden typhus en geen cholera kent. De aanleg zou bij het dorp Her- mance (bij lhouon) 370 el boveu de zee beginnen en langs 540 mijl leiding naar Parijs af hellen zoodat daar het water ter hoogte van 100 ei boven de zee aankomt. De kosten worden op 500 miljoen francs geraamd de toevoer op 2 miljoen knb. el per dag dat is van'den kleinsten afvoer nit het meer (in den winter) en yeo van den grootsten (in den zomer). In de zitting van. den 13 werd de begrooting van ontvangsten aangenomen met 453 tegen 59, stemmen. De oud-minister van justitie Ricard en de oud-minisier Ribot hebben in de Kamer verklaard niet met Arton te hebben onderhandeld. Uit zijne gevangenis nu heeft deze een brief geschreven aan de Figaro waarin hij tal van feiten noemtwaaruit het tegendeel blijken zou. De heer Ribot heeft nu den minister-president Bourgeois het niet eens kon worden met n, dan zou dat hoogst pijnlijk voor hem zijn en Eugenie bleef steken. Het was haar alsof haar keel werd dichtgeschroefd. Zij voelde, dat hare wangen gloeiend rood werden. Zij sloeg hare oogen neer en zeido.met een zachte stem zonder weer op te zien «daar hij niet alleen isook voor ziine familie." Dat oogenblik was vreeselijk voor haar geweest. Dat zij in zekeren zin een verzoek moest doen aan Berwitz ook in haar eigen belang dat zij ter wille van het ellen dige geld haar trots moest buigen dat was haar hard gevallen Berwitz voelde ook, hoezeer die ongelukkige, mooie vrouw leed, en nauwelijks had Eugenie het laatste woord uitgestooten, of hij antwoordde met eene heldere stem »U hebt volmaakt gelijk Daar n het zelf zegt, mag ik het wel herhalen, zonder onbeleefd te zijn U begrijpt werkelijk niet veel van handelsaangelegenhedenU neemt de zaak veel te ernstig op. Het betreft een zeer eenvoudig vraagstuk, dat, zooals ik zeker geloof, zonder het minste bezwaar opgelost zal worden, en nog wel op eene voor Dr. Hennern hoogst aangename wijze. Ik han del zeker in den geest van graaf Pagger, als ik Dr. Hen nern de zaak zoo gemakkelijk mogelijk maak. ik ben overtuigd, dat wij slechts eenige formaliteiten behoeven te vervullen, en daar de heer Hennern helaas ongesteld is, zal ik de besprekingen zoo kort mogelijk maken." Engenie had nog altijd niet dnrven opzien. Berwitz was er voornamelijk op nit om Engenie op haar gemak te brengen hare verlegenheid gaf hem ook een onaan genaam gevoel en hij besloot na maar kort en bondig aan het gesprek een andere wending te geven. «Verleden Zondag was ik bij de Ellers'. En mevrouw Ellers klaagde er over, dat zij u zelden ziet." «Die goede Frida heeft gelijk. Maar ik ben de laatste weken de denr bijna niet uit geweest. Mijne eerste visite zal bij de Ellers' zijn. Hoe gaat het hun 'Zij leven in vreugde en zaligheid, en ze zijn nog even gelukkig met elkander als in de eerste dagen van hun huweljjk. Het zijn werkelijk gelukkige menschen." verzochteen gerechtelijk onderzoek te doen instellen hetgeen deze daarop den minister van justitie heeft op gedragen. Vooreerst is deze geschiedenis dus niet uit. Het streven van Arton kan natuurlijk zijnvan zijne zaak te maken eene politieke quaestie en daardoor zijne uitlevering te voorkomen. 1TAEIE. Den 14 werden in de Kamer eenige vragen gedaan en interpellatiën gehouden over den toestand in Afrikawaarbij de heeren Imbriani en Cavalotti heftig tegen de regeering te velde trokken en hare aftreding verlangden. De zitting werd tot den 16 verdaagd op de mededeeling dat Orispi alsdan weder, na zijne ziekte, tegenwoordig zon zijn. Deze verscheen ook inderdaad en verklaardedat maatregelen genomen zullen worden om den toestand iü Afrika te beheerschen. De behandeling van de zaak-Giolitti heeft een onver wacht resultaat gehad. Bij de bespreking van het rapport der commissie van onderzoek ontkende de heer Giolitti ten stelligste zich aan verduistering van doenmenten te hebben schuldig gemaakt. De minister van justitie had, in zijn antwoord de onhandigheid om te zeggen dat hij het proces had uitgesteld uit vrees voor den advocaat-generaal die pas twee maanden te voreD door den heer Giolitti wa3 benoemd. Deze openlijke verdacht making van de rechterlijke macht kan den minister zijne portefeuille kosten. Omtrent de zaak-Giolotti zelve heeft de Kamer beslistdat er geen aanleiding bestaat, om de mededeelingen van dezen afgevaardigde verder te onder zoeken. De weg voor nieuwe schandalen is door dit be sluit dus voorloopig afgesneden. Het officieel militair blad behelst het koninklijk besluit waarbij de lichting 1893 onder de wapenen wordt ge roepen om als versterking naar Afrika te gaan. Uit Na'pels werden den 16 1400 man naar Massowah gezonden. Kardinaal Melchers vroeger aartsbisschop te Kenlen, bekend om zijn aandeel in den Knltnr-kampfis den 14 overleden. MJI1GA8S.ÏJE. De begrooting sluit met een bedrag van 91.670.000 francs aan uitgaven en inkomsten. Hl'.HE51 IE. Bij de Kamerverkiezingen van het derde college ziju gekozen 36 liberalen 2 boereu en 5 conser- vatief-nationalen SPASLIE. Behalve den minister van openbare wer ken Boschdie zijn ontslag nam om vrijer te zijn in zijne verdediging tegen de beschuldigingen welke tegen zijn beheer ais burgemeester van Madrid zijn ingebracht, nam ook de minister van justitie zijn ontslag. Graaf Tejada de Valdosera, gouverneur van de spaansche Bank is tot minister van justitie benoemd en Linare3 Rivas, president van den Raad van State tot minister van openbaie werken. ®W ITSEREAAJB. De Bondsvergadering heeft tot voorzitter van den Zwitserschen Bond geko.zen den heer Lachenal chef van het departement van bnitenlandsche «Hoe heerlijk!' zei Eugenii. «Diegoede Frida verdient haar geluk." «Zonder twijfelMaar ik moet u toch eerlijk bekennen, dat het mij ten zeerste verwondert, dat haar dat gelnk juist door onzen vriend Victor bereid wordt. Nu is mijn geheele menschenkennis mij geen oortje meer waard. Ik maak er geen geheim van, dat ik den edelen Victor ten eeuemale miskend heb. Ik meende, onder ons gezegd, dat hij de dochter van den rijken Donnsdorf alleen maar om haar geld had genomen. Maar dat schijnt toch niet het geval te zjjn geweest, want anders zou hij niet de groote verandering in de financieele aangelegenheden van zijn schoonvader met die lachende blijmoedigheid verdragen, als nn het geval is." Eugenie keek verwonderd op. Heeft de heer Donnsdorf dan ook door de tegenwoor dige crisis geleden'?" vroeg zij. «Ik meende, dat hij zich geheel nit de zaken had teruggetrokken. Nn keek Berwitz Engenie zeer verbluft aan, terwijl hij antwoordde «O ja, hij heeft zich nit de zaken teruggetrokken, maar üij heeft reeds vroeger groote verliezen geleden. Ik hoop toch niet, dat ik onbescheiden geweest ben. Victor heeft het mij wol is waar in vertrouwen verteld, maar ik dacht, dat ik met u gerust over die zaak kon spreken. Ik meende, dat u van alles op de hoogte waart." Van wieu zun ik het vernomen hebben?" hernam Engenie. alk hoor zoo weinig, van hetgeen er al zoo in de wereld gebeurt. Die arme mijnheer Donnsdorf. Dat spijt mij inderdaad. Heeft hij groote verliezen geleden «Volgens het zeggen van Victor heeft Donnsdorf zeer veel verloren. Maar armoede ziet er toch heel anders uit. Ik beschouw het zelfs als een gelnk, dat Victor eene ernstige waarschuwing heeft gekregen, want hij heeft in de laatste weken wezenlijk weer zeer vlijtig gewerkt en eene uitstekende bnste van papa Donnsdorf gemaakt. Ik ben vast overtuigddat hij daarmee zeer veel succes zal hebben. «Die goede menschen," voegde Berwitz er nog bij, toen hij zag, dat Engenie nog steeds

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1