N ieuwj aarswenschen. OUDE J AAaSAVOira DINSDAGden 31 December No. 151. Eerste blad. Reveil en Megentigste «laargang. 18115. VRIJDAG jgjjg 20 DECEMBER. a Zitting Militieraad. Gemeenteraad van Alkmaar, Feuilleton. DE VEOU W. In het nummer van den zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen van W ieuwj aarswenschen 25 cents a contant, van 1 tot 5 regels. op Woensdag 18 December 1895 Berlijnsche Roman, 1LKHAARSCHE COURANT. Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Ailvertentlën Per regel f 0,15. G-reote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DE UITGEVERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Militie raad in dit district zijne tweede zitting, bestemd tot- het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen die niet in de mogelijkheid waren de eerste zitting bij te wonen benevens van de plaatsvervan gers en numni.crverwtsselaars die voor of namens de lotelingen dezer gemeente, onder overlegging der vereischte stukken worden aangeboden zal bonden ten raadhuize der gemeente ALKMAAR, op Maandag 15 Januari e.k., des middags te 12 uren. Burgemeester en Wethouders oornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, x 18 December 1895. L. V A N DBRVEGT. NOODHULP KAAS DRAGER. Zij, die als noodhulp kaasdrager in aanmerking wenschen te komen, worden uitgenoodigd, zich ter ge meentesecretarie, des morgens tusschen 9 eu 2 uren, te komen aanm.lden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 18 December 1895. L. VAN DERVEGT. des namiddags 12 3/4 uur. Tegenwoordigalle (16) leden. In de vacatnre-mr. Karseboom is nog niet voorzien. Voorzitterde Burgemeester A. Maclaine Pont. Waarnemend secretaris: de heer L. van der Vegt. Na het voorlezen en de goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede dat op 30 November 1.1. de verhu ring heeft plaats gehad van aan de gemeente behoorend 45) naar het Hoogduitsch VAN PAUL LINDAU. Hij zweeg. Hij had zooeven gesproken over couaedie spelen. Voor twee menschen, zooals zij, deugde de comedie niet. Hij was er zeker van, dat Eugenie zijn zwijgen niet verkeerd zou opvatten en het meer zou waardeeren dan het spreken, dat toch voor geen van hen beiden eenige waarde had. Hij zweeg nog altijd en zag Eugenie ernstig en treu rig aan. Zij keek strak naar hare handen, die zij op haar schoot over elkander had gelegd. Nu zag zij op, en hnnne blikken ontmoetten elkander. Zonder een woord te zeggen, reikte von Berwitz haar zijne rechter hand. Eugenie boog zich een weinig voor over en legde hare hand in de zijne, langzaam maar zonder schroom. Hij drukte de ijskoude hand van de geliefde vrouw innig en lang in de zijne. »Het heeft mij geducht gehinderd," zeide von Berwitz nn op een geheel anderen toon en zeer zacht, »dat gij mij verboden hadt, n te komen bezoeken." »Als het mij minder gehinderd had," hernam Eugenie even zacht, »zou ik het, n waarlijk niet verboden hebben." »Ik heb mij zelf afgevraagd," vervolgde von Berwitz fluisterend, »of dat verbod wel zoo bepaald noodig was, of wij ods niet eene overtollige kwelling opleggen Gij weet, wat ik voor a gevoel, en ik hoop, dat ik mij n'et vergis omtrent uwe gevoelens voor mij. Waarom zonden wij elkander dan vermijden Zou het niet veel beter zijn, als wij beiden maatregelen namen, om elkan der toe te behooreu voor altijd Berwitz voelde, hoe de hand van Engenie, die hij land, waarvan de opbrengst reeds in ons nummer van December werd opgegeven dat eene op 28 November 1.1. gehouden verkooping van hoornen 592.95 heeft opge brachtdat bij kon. besl. van 21 Nov. '95 Nr. 20 is goedgekeurd de verordening tot heffing vau wik- en weegloonen tot 1 Januari 1897 alsmede de verordening tot heffing voor het gebruik van plaatsen op de kleine kaas- en botermarkt tot 31 December 1898dat van ged staten goedgekeurd is terugontvangen het eerste snppletoire kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1895 dat vau de kamer van koop handel is ingekomen een afschrift van een brief van ged. staten betreffende de beharding van den weg van Alk maar naar Akersloot, onder herinnering dat de gemeente te dier zake eene bijdrage heeft toegezegd van hoogstens f 1279,50; dat een nader adres van den heer T. Kleintjes betreffende zijne bouwplannen door b. en w. in handen is gesteld van de commissie van bijstand; dat het rapport van de speciale oommissie is ingekomen betreffende de demping van den Geesten dat dankbetuigingen ont vangen zijn 1°. van J. Faber voor zijne benoeming tot onderwijzer aan de openbare burgerschool2°. van A. van Kleef, voor de hem toegekende verhooging zijner jaarwedde ad f 100. Van wege de Alkmaarsche Tramvereeniging is verder eeu verzoek ontvangen om vergunning tot het leggen van rails, in aansluiting aan de bestaandelaogs Choorstraat eu Ritsevoort naar den Hout. Deze aanvrage wordt gesteld in handen van de commissie van bijstand. Een rapport betreffende de bevinding der commissie tot onderzoek van het voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komende perceel aan den Tienenwalstrek kende dienovereenkomstig te besluiten, wordt in handen van b. en w. gesteldopdat aan den raad een desbe treffend voorstel kan worden ingediend. De huur van het voor eenigen tijd door de gemeente aangekocht perceel aan den Dijk wenschen de tegen woordige huurders na 1 Januari 1896 niet te ver lengen. In verband daarmede is van de firma Muijs Wagenaar en Co. het aanbod ingekomen, om bedoeld per ceel te huren gedurende 2 jaren, voor 200 per jaar. Het voorstel strekt, om b. en w. dienovereenkomstig te machtigeu. Dit geeft aanleiding tot eenige discussie waarbij de heer Stoei te kennen geeftslooping voor te staan waarna de vrijkomende grond bestraat kan worden en eene wel voorhanden leuning gesteld. Het verlagen der brng kon wel wat wachten. Daartegen heeft de heer Bruinvis bezwaar, omdat men, met het oog op de onge lijkheid van het terrein, alsdan een ellendigen toestand krij gen zal, terwijl ook de heeron Kraakman en deGroot met het oog op de geldmiddelen der gemeente uitstel van slooping zouden wenschen en het perceel voorloopig maar weer willen verhuren. Een krachtig betoog van den heer Goede, strekkende om toch thans maar te nemen wat bereikbaar is en door de slooping eene noodzakelijke verbetering van den toegangsweg naar de markt tot stand te brengen mocht niet baten. Er waren slechts 2 leden die de heeren Stoel en Goede bijvielen. De nog steeds in de zijne hield, beefde en begon te gloeien. Daar mogen wij niet aan denken," hernam Engenie. >Nu niet." Berwitz zag haar vragend aan, en Eugenie antwoordde op die stomme vraag »Omdat ik hem nu niet, mag verlaten." Berwitz begreep Eugenie. Hij had immers van Vic tor gehoord, welke zware verliezen de beide deelge- nooten van de firma Donnsdorf geleden hadden. »Maar waarom wilt gij jniat nu de hnlp van een trouw en u toegenegeu vriend afwijzen Denk er nog eens ernstig over na. Gij zult mij gelijk moeten geven Als ik n niet heb, heb ik niets. Ik bid u om dit bewijs van vertrouwen. Uw wantrouwen zon mij ten zeerste grieven," Zij waren onwillekeurig dicht bij elkander gekomen. Hunne woorden werden zoo zacht mogelijk gefluisterd. Eugenie was geheel onder den invloed van den man, die nog steeds hare hand in de zijne hield, wiens trouw en schrander oog haar zoo ernstig en deelnemend aanzag. Plotseling schoot haar eene onaangename gedachte door het hoofd. Zij trok haastig hare hand terug eu maakte eeue ver schrikte beweging. Een bittere glimlach speelde om haar mond Nn had bij zijn doel toch werkelijk be reikt, de man, die daar ginds zat! Zij had al hare goede voornemens vergeten en zich gewillig overgegeven aan de betoovering van de gewaarwordingen, die zij beiden koesterden en die door do aanraking hunner handen als het ware in elkander overgingen en tot eene hevige opgewondenheid aangroeiden En dat was het immers, wat hij gewild had, de man, die daar ginds zat, We gens handelsaangelegenhedeu Zij stond op. »Ik begrijp niet, waar Hennern blijft zeide zij. »Ik geloof, dat bet beter is, dat ik hem toch maar eens roep." Berwitz was nu ook opgestaan. Hij streek met zijne hand over zijn voorhoofd en knikte toestemmend. Engenie ging langzaam naar de zijkamer, die met de overigen waren voor voorloopige verhuring voor 2 jaren. Hierna komen de aangekondigde punten aan de orde 1. Adres van H. J. Ansiugh, namens de Alkmaarsche Tramvereeniging, daarbij te kennen gevende, dat aan de voorwaarde, gesteld bij raadsbesluit van 27 November j.l. No. 16, bij haar verzoek reeds was voldaan. Op voorstel van den heer Kraakman opnieuw aange houden, om daarop te beslissen tegelijk met de aan vraag om vergunning voor de nieuwe lijn. Van Burgemeester en Wethouders. 2. Voorstel tot het verleenen van concessie voor den aanleg eener stoomtram van Beverwijk tot Alkmaar, voor zooveel betreft den aanleg langs den Rijksweg tot het Noordelijk gedeelte van den Hout. Eene uitvoerige bespreking brengt aan het licht, dat bij den Raad ernstig bezwaar bestaat, om de concessie te verleenen, zonder dat meu uitdrukkelijk bedingt, dat bij deu aanleg te letten is op hetgeen het gewone ver keer langs den weg bemoeielijken kan. Zoo wil men geen vergunning zien gegeven, om anders dan op den berm te rijden voor het passeeren van de vaart bij de Vier Staten werd eene afzonderlijke brug wenschelijk geacht het rijden anders dan met halve kraebt, langs den Hout werd met raadzaam geoordeeld; men wilde voorkomen zien, dat den geheelen dag machines rook staan uit te blazen in het begin van den Hout men achtte maatregelen tegen brandgevaar gewenscht met het oog op het vesti gen van een station midden onder het geboomte enz. Eene motie van den heer Bosman, strekkende om het rapport te stellen in handen van de commissie van bijstand, met nitnoodiging, ten aanzien van do aan de concessie te verbinden voorwaarden, den raad van advies te dienen, werd ten slotte aangenomen met 15 tegen 1 stem van den heer G oede, die er geen bezwaar in zag, voorbehoudens het recht van deD raad, om nadere bepa lingen er aan te verbinden, reeds nu deu verzoeker meê te deelen, dat de gemeente Alkmaar bereid was de con cessie te verleenen. Den heer Bosman scheen het uit stel niet. belemmerend voor den ontwerper, daar de aanleg van de lijn Haarlem—Beverwijk nog niet tot over de brug van Velsen gevorderd is. 3. Rapport op het verzoek van de afdeeling Alkmaar der Hollaudsche Maatschappij van Landbouw, om verlichting van den Kanaaldijk, en in verband daarmede uitbreiding der straatverlichting, Overeenkomstig het rapport werd, zonder hoofdelijke stemming, besloten lantaarns bij te voegen als volgt tusschen Heilooerbrug en Emmastraat 1; Molenbuurt 1; Kanaaldijk 2 Eilandswal 1 Briilensteeg 1 Turfmarkt 1; Hekelstraat 1; Kabelstraat 1; Wolfpad 1. 4. Ontwerp-besluit tot het tijdelijk in 1896, naar ge lang der behoeften, opnemen van geld, ter voorziening in kasgeld. Den heer ter Spill doet dit voorstel niet aan genaam aanomdat hem de overwegingals zou het geld moeten dienen ter voorziening in tijdelijke kasnood, niet juist voorkomt. Meu verbloeme het ook thans in dit voorstel niet, dat het geld strekken moet, om het in flauwe verlichting door de eene met een kap bedekte lamp bijna geheel do ker leek. Zij vertraagde haar tred nog, toen zij de kamer was binnengegaan. Zij bleef staan. Zij deed nog een schrede verder en bleef op nieuw staan. Zij deed hare oogen wijd open. Zij stond nu vlak bij de chaise-longue, waarop haar man zoo straks gelegen had. Hij was er niet meer. Dat was toch geheel en al onmogelijk Hij moest er zijn Geheel ouuoodig legde zij haar hand op het hoofd einde. Hare hand kwam op het kussen neer. Zij schudde haar hoofd en ging langzaam de kamer verder door. Zij deed voorzichtig de dear van Hennern's kleine ka binet open. Ook die kamer was leeg. »Hij zal in zijn laboratorium zijn," zei ze bij zichzelf en ging weer terng naar het salon. »Gij moet nog een oogenblik geduld bobben," zeide zij tot Berwitz, die weer bij den haard stond, op dezelfde plaats, waar zij elkander voor bet eerst de waarheid bekend hadden. Zij drukte op den schelknop en onmid dellijk daarop kwam de huisknecht met een zilveren blad in zijne hand, waarop een gesloten enveloppe lag. »Zeg aan mijn echtgenoot, dat de raad van legatie, de heer von Berwitz op hem wacht." Mijnheer is uitgegaan," hernam de bediende. Uitgegaan? herhaalde Eugenie, geheel verschrikt door dit antwoord. Maar zij herstelde zich onmiddelijk en vroeg: Wanneer?" Onmiddelijk nadat mijnheer de raad van legatie gekomen was, zoowat een halt nnr geleden. Ik moet u dit briefje geven." »Eu waarotn hebt gij dien brief niet eerder gebracht?" Mijnheer heeft gezegd, dat ik u den brief niet moest geven, voordat u naar mijnheer vroeg." »'t Is goed." Zoodra de bediende de kamer verlaten had deed En enie geene moeito meer, om hare opgewondenheid nog langer te verbergen. Zij scheurde het briefje haastig open. Dezelfde bittere glimlach van straks speelde weêr om haar half geopenden mond. Men kon hare ademhaling

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1