de gemeentekas aanwezige tekort te dekken. Den heer P r e ij e r komt het wenscheljk voor, dat b. en w. aan den raad telkens meêdeelen hoeveel van het gemach tigde bedrag bij de Bank is opgenomen, waaraan de voorzitter gaarne zal voldoen, nu reeds dadelijk aange vende, dat de gemeente thans aan de Bank schuldig is een bedrag van ƒ70,000. Op voorstel eindelijk van den heer Kraakman wordt het voorstel in dien zin ge wijzigd, dat uit de overweging uitdrukkelijk de bestem ming van het op te nemen geld blijkt, met opdracht aan b. en w. om in den aanvang van het volgend jaar aene financieele regeling voor te stellen. 5. De toelichting tot het rapport, in zake den uitslag van het onderzoek naar het geldelijk beheer van den ge schorsten gemeente-ontvanger loidt als volgt Nadat bij brief van 23 November j.l. n°. 1135 was medegedeeld de uitslag van het door b. en w. ingestelde onderzoek naar het beheer van den geschorsten gemeente ontvanger bleek naderhanddat daarin eene opgave voorkomtdiehoewel van geenen invloed op het tekort in de gemeentekasnader dient te worden toegelicht. In dien brief wordt onder meer gezegd»er is gebleken dat door den ontvanger niet in het kasboek zijn verant woord de volgende bedragen: van Wortel enz. van de belasting op de publieke vermakelijkheden f 181,50; van de begrafenisrechten f 561,82 van de schoolgelden f 6516,03 van idem van de burgeravondschool f220 van enz." De vermelding dezer posten geschieddeomdat in het journaal van den gemeente-ontvanger daarop niets bleek ontvangen te zijnomdat de namen ontbraken. Bij later onderzoek bleek echterdat onder den post van ontvang in dat journaalaangeduid als van de be lastingen, welke post aanvankelijk werd beschouwd als vermeldende de ontvangst uitsluitend van de plaatselijke directe belasting, tevens was vermeld het bedrag van de bovengenoemde belastingen rechten en gelden. Dat bedragvoorkomende in 62 posten als boven aangeduid, beliep totaal f 29327,195, terwijl het volgens de gevonden gegevens f 30024,96 had moeten zijn. Waar b. en w. dus aanvankelijk meenden, dat bovengenoemd bedrag ad f 29327,19° uitsluitend was ontvangen ter zake van plaatselijke directe belastingis daaronder tevens de verantwoording geschied der ontvan gen schoolgelden begrafenisrechten en belasting op de publieke vermakelijkheden. Verder is eene som van f 167.97° wegens voldane maar nug niet geboekte begrafenisrechtenen eene andere van f 44,50 wegens voldanemaar nog niet geboekte be lasting op de hondenbeide den 17 Octobervolgens het opgemaakte proces-verbaal door b. en w., nevens het kasgeld van den ontvanger in beslag genomensedert door den waarnemeöden ontvanger G. G. Vonk op de namen der betaald hebbenden in zijnen ontvang geboekt, zoodat deze bedragen buiten beschouwing kunnen blijven. Tevens achten b. en w. het noodzakelijk nog mede te deelen dat bij de door hen geconstateerde ontvangsten ad f 237997,92 nog moet gevoegd worden een bedrag van f 1.34s, den 1 October op postwissel uitbetaald wegens plaatselijke directe belasting van P. Gorterwaardoor het totaal der ontvangsten stijgt tot 237999,265. Voor kennisgeving aangenomen, om daarop, voor zoo veel noodig te letten bij de behandeling der andere, met de bedoelde zaak in betrekking staande punten. 6. Voorstel tot ontslag van den gemeente-ontvanger. Uitgesteld in verband met een bepaling in het re glement van orde, voorschrijvende dat het ontslag van een ambtenaar niet mag geschieden iD dezelfde vergade ring, als waarin dit is voorgesteld, evenals het daarmede gepaard gaande voorstel, om b. en w. te machtigen, al die maatregelen te nemen, noodig om de voor den borgtocht van den gesehorsten gemeente-ontvanger op het Grootboek gestorte gelden ad 33600 Nominaal in het bezit der gemeente te doen overgaan. Aan don heer Kraakman zegt de voo:zitter op diens verzoek toe den raad inlichting te zullen verstrekken omtrent de rekening-courant tnsschen de gasfabriek en de gemeente, een overzicht van den toestand op 1 Januari 1895. Dezelfde heer wraakte het gevolgde stelsel, om de van Mei tot Mei loopende opcenten op de per- soneele belasting voluit te brengen op eenzelfde dienstjaar. hooren. Hare boezem ging op en néér door de hevige opgewondenheid. Eugenie las »Eene plotselinge flauwte is mij overvallen. Ik voel me heel naar. Ik moet wat frissche lucht scheppen. Ik verzoek u vriendelijk mij bij den heer Berwitz te excu- seeren en hem te verzoeken nog een half uur op mij te willen wachten. Ik kom wanneer mijn hoofd wat opge- frischt is. H." Eugenie wierp het briefje op de tafel en barstte uit in een akelig gillend gelach. Berwitz ontstelde. Zoo had hij Eugenie nog nooit gezienzoo had hij nooit kunnen denken dat ze zijn zou. Op dat oogenblik had zij inderdaad iets afschrikwekkends. »Om Gods wil wat scheelt u Eugenie antwoordde niet. Zij liep gejaagd door de kamer, evenals een dier dat gevangen is, in zijn kooi. »Ik bid u," herhaalde Berwitz, terwijl hij voor haar bleef staan, »zeg mij toch, wat dat beteekenen moet Begrijpt gij het dan niet riep Eugenie met eene trillende stem uit. >Maar dat is ook natuurlijk! Het is niet te begrijpen Het is te onbegrijpelijk en te erg Zij stond tegenover Berwitz. Zij zocht naar woorden. Eene rilling overviel baar. »Welnuik zal het u zeggenwat het beteekenen moet. Het moet beteekenen Zj rilde opnieuw." Hare stem klonk ruw en gebroken. Zij hijgde naar adem. »Het moet beteekenen," herhaalde zij, »dat men het zeer goed met u voor heeftdat men eenvoudig uitgaat om plaats te maken voor uMen kan de bescheidenheid toch niet verder drijven Men heeft uwe welwillendheid noodigen men wil ze betalenIk had gedacht en ge hooptdat men ons beluisterde. Ik heb mij vergist. Wij zijn alleen niemand let op ons Zij hield even op en zeide toen kalmer »En nu kan ik u zeggendat ik u lief heb Als gij wiltkunt gij mij nu vernederen en verachtelijk maken 1 Niemand zal u dat beletten. Het maakt de rekening effen Ik moet het gelag met mijne eer betalen! Dat is nog al dood eenvoudigIk moet uwe gunst koopen Het schijntdat zoo iets wel meer voorkomt. Hare krachten begaven haar. Zij wankelde. Zij leunde Van de vasté commissie van financiën. 7. Rapport op het bezwaarschrift van A. M. de Jong tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1895. Overeenkomstig het rapportom een volgend jaar met adressants bezwaren rekening te houden, met algemeene stemmen zonder hoofdelijke stemming besloten. 8. Rapport op de rekening en verantwoording van burgemeester en wethouders in zake het beheer van den geschorsten gemeente-ontvanger en voorstel tot vaststelling van het in de gemeentekas aanwezige tekortluidende De commissie van financiën in wier handen ten fine van onderzoek bij besluit van 27 November j.l. n°. 14, werd gesteld de ingevolge 's raads opdracht door burge meester en wethouders opgemaakte rekening over het be heer van den geschorsten gemeente-ontvangerheeft die rekening loopende over een tijdvak van 1 Januari tot en met 17 October j.l., onderzocht en met de overge legde bescheiden vergeleken. Daarbij is haar gebleken dat de ontvangsten volgens die rekening met inbegrip van het batig saldo van 1893 ad f 4484,81 en van een nog ongebruikt gedeelte ad f 125 eener door den aan nemer C. van 't Hullenaar gestorte somter bekostiging van hot toezicht op de verbouwing der openbare burger school hebben bedragen f 237998,54° en de uitgaven door voorloopige of definitieve mandaten gedektmet het tekort van f 8951,44s op den dienst van 1894, te zamen f 176479,78 of f 61518,76s minder dan de ontvangsten, zijnde deze f 0,72 minder dan het door burgemeester en wethouders opgemaakte bedrag en de uitgaven f 0,005 minder. Dit verschil schuilt voor de ontvangsten in de posten onder volgnummer 6 waar het bedrag der rente ad f 52,50 niet is verminderd met de kosten van incas- seering dier rente ten bedrage van f 0,925, en onder volgnummer 28 letter e, waar het bedrag ad f 16,70 met f 0,20 moet worden vermeerderd volgens de daar voor overgelegde bijlage. De andere verschillen berusten op foutieve optellingen van enkele halve centen. Van het saldo ad f 61518,765 hebben burgemeester en wethouders volgens hun rapport geen hooger bedrag kun nen vinden dan f 759,22 aan kasgeld betalingstokken verdiend salaris enz. Deze som moet, naar het oordeel der commissie, in verband met de op 2 December j.l. vereffende pretentie van de kas op den ontslagen gemeen te-secretaris thans vermeerderd worden met t 1483 285, terwijl zij haars inziens dient verminderd te worden met f 118, ten kantore van den ontvanger geïnd voor ver- volgingskosten in zake belastingen en schoolgelden, maar nog niet aan den deurwaarder J. G. Klein uitbetaald. Van het saldo ad f 61518,76V? is alzoo slechts gevon den f 2124,50 1jit zoodat het tekort bedraagt f 59394,26. Bij de bepaling van dit tekort heeft de commissie buiten berekening gelaten het vermoedelijk gemis der recognitiën voor vergunningen van bepaalden duur en van opzegbaren aard alsmede de schade, door do gemeente geleden door te veel betaalde en nog te veel te betalen renten voor onnoodige kasleeningen. Het onderzoek der rekening gaf der commissie overigens geene aanleiding tot het maken van op- of aanmerkingen. Zij stelt daarom vooronverminderd de verplichting van den bij het einde van dit dienstjaar fungeerenden gemeente-ontvanger tot het doen van geheele rekening en verantwoording over bet dan afgeloopen jaarhet volgende besluit vast te stellen De raad der gemeente Alkmaar Gezien en onderzocht hebbende de rekening en ver antwoording der inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het tijdvak van 1 Januari tot en met 17 October dezes jaars, zooals die door burgemeester en wethouders den 23 November j.l. ingevolge raadsbesluit van 17 Oc tober j.l. aan den raad is gedaan. Overwegende dat bij het gehouden onderzoek is geble ken a. dat op volgn. 6 der ontvangsten te veel is ver antwoord f 0,92'/2, zijnde het bedrag, verschuldigd voor de incasseering der op dien post ontvangen rente ad f 52,50 b. dat op volgn. 28, letter e, te weinig is ver antwoord f 0,20 blijkens de bij de rekening voor dien post ad f 16,70 overgelegde bijlagec. dat onder de ontvangsten overigens op volgn. 1 eene halve cent te weinig is opgeteld en d. dat onder de uitgaven eene halve cent te veel is opgeteld, zoodat de ontvangsten met op Berwitz's arm en viel achterover op een stoel ter wijl zij hare oogen met hare handen bedekte. Gij zijt niet well" riep Berwitz uit. »Ik bid u, ik bezweer u, houd u toch bedaardGij moet mij vertrou wen en gij weetdat gij u op mij verlaten kunt. Gij hebt in mij een vriend. En wanneer ik het recht ver kregen heb, om u te beschermen, zal ik u ook bescher men want ik bemin u voegde Berwitz er langzaam, bijna plechtig bij. Eugenie richtte zich op. Zij gaf Berwitz een hand. Hij bracht die aan zijne lippen en drukte er eene kus op. Zij verliet hem zonder verder een enkel woord te zeggen. Toen zij de kamer van de aangrenzende deur sloot, knikte zij hem nog eenmaal vriendelijk toe. Berwitz ging langzaam in de kamer op en neer en keek naar de pendule. Na eene poos bleef hij bij den haard staan. Hij trommelde op het marmer van den schoorsteenmantel en klopte tegelijkertijd met zijne voet op het kleed. Hij keek nog eens weeE naar de pendule. Twee minuten waren er verloopen, die hem eene eeu wigheid toeschenen. Hij ging een oogenblik zitten, stond toen weêr op en liep opnieuw in do kamer op en neer. Na een korten tijd, die hem ontzaglijk lang had toege schenen, hoorde hij in den corridor zeer luid spreken. De heer des huizes kondigde zijne terugkomst wel is waar al zeer opvallend en luidruchtig aan. Er verliep nog geruime tijd, voordat Hennern door de deur van het boudoir binnen kwam. Hij had een zakdoek in zijne hand, waarmeê hij onder het binnenkomen zijn voor-^ hoofd afveegde. Nadat hij Berwitz met overdreven on derdanigheid had gegroet, zeide hij verbaasd »U is alleen mijnheer von Berwitz »Mevrouw hoeft mij bijua al dien tijd gezelschap ge houden." »Maar nu is u hier toch alleen. Dat spijt mij zeer. Ik hoop, dat mijne vrouw toch niet verzuimd zal heb ben, mij bij u te verontschuldigen ik ben zeer ziek." Terwijl Hennern deze laatste woorden zeide, waren zijne oogen geheel dof geworden, en hij zag er inderdaad zeer ziekelijk uit. Wordt vervolgd. f 0,72 en de uitgaven met f 0,00 J/2 dienen verminderd te worden Overwegende dat het door burgemeester en wethouders op 17 October aan kas bevonden saldo ad f 759,22, dient vermeerderd te worden met een bedrag van f 1483,28'/j, zijnde de op 2 December j.l. vereffende pretentie van de gemeentekas op den ontslagen gemeente-secretaris doch verminderd met een bedrag van f 118,ten kantore van den ontvanger geïnd voor vervolgingskosten, in zake belastingen en schoolgelden maar nog niet aan den deurwaarder J. G. Klein uitbetaald, zoodat dit saldo moet worden bepaald op f 2124,50'/ü- Gelet voor zooveel noodig op art. 220 der gemeentewet: besluit: 1. de ontvangsten en uitgaven dezer rekening vast te stellen als volgt de ontvangsten tot een bedrag van f 23Y(998,541/2 de uitgaven tot een bedrag van f 176t479,78 Batig slot f 61-,518,761/2 2. het in de gemeentekas aanwezige tekort te bepalen en vast te stellen op f 61,518,76V2, verminderd met f 2124,50'/.,, of f 59,394,26. Aangehouden in verband met het in de volgende ver gadering te nemen besluit omtrent het ontsbig van den ontvanger. De heer van den Bosch vestigt de aandacht op de onvoldoende controle die er op de inning der marktgelden bestaatzoo komt het voor dat op de botermarkt de handel reeds druk aan den gang is, zon der dat de marktgelden nog geïnd zijn. Namens b. en w. zegt de voorzitter een desbe treffend voorstel toe, in verband waai meê in den verderen loop der vergadering de heer de Groot zich desgevraagd bereid verklaartb. en w. zoo noodig van advies te dienen. Laatstgenoemde ontvangt mede van den voor zitter de toezegging van nadere opheldering in eene vol gende vergadering omtrent de posten 58, 93, 129, 134 en 146 der bovengenoemde voorloopige gemeenterekening. Van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen. 9. Rapport op het adres van mevr Gï A. M. Bonke, wed. mr. L A. A. van Wensen te Rotterdam, betrek kelijk het bij de gemeente kosteloos in. eigendom en onderhoud overnemen van de door haar te ontwerpen straat met rioleering in haar bouwterrein aan het Zeglis. Aangehouden in verband met eene opmerking van den heer Bosman, in zijne hoedanigheid van lid der com missie van de gasfabriek dat hij 't onredelijk acht voortdurend ten laste der gemeente te brengen den aan leg van gasbuizen in nieuwe straten. Hij zon wenschen dat de gemeente voortaan geen straat meer overnam die niet behalve goed gerioleerd bovendien ook van een aan te stellen eisch voldoenden, gasbuizenaauleg voorzien was. 10. Rapport op het verzoek van R: Messelaar, om de doorvaartwijdte van de bruggen over de Ondegracht tegenover de Brillesteeg en de Ridderstraat, te vorbreeden. Uit het rapport blijkt, dat de meerderheid der cam-v missie bereid is aan het verzoek te voldoen, mits de ver zoeker de helft der kosten betaalt. De minderheid is- van oordeeldat het wel degelijk, een algemeen belang geldt en zou dus zoodra de gelegenheid zich daarvoor aanbiedt, hij de herstelling van de brug over de Brille steeg b v., aan het verzoek willen, voldoen. De disenssie heeft ten gevolge, dat, na aanneming van een amendement van den heer B oiéman, strekkende om de doorvaartwijdte te vergrooten, wanneer bij herstelling blijkt, dat toch de hoofden voor het grootste deel moeten, vernieuwd worden met 14 tegen, 2 stemmen wordt- be sloten, van den verzoeker in ges-n geval eene bijdtage in de kosten te vragen. 11. Rapport op het adres van B. Brinkman, om scha deloosstelling voor door hem geleden nadeel in den aanleg der stoomtram Pnrmerend Alkmaar. Overeenkomstig het rapport, zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming, besloten medetedeelen, dat de Raad in verzoekers beklag geen reden ziet, der Noord- hollandsche Tramwegmaatschappij nieuwe verplichtingen opteleggen. 12 Rapporten op de adressen van den hear L. T. Klein tjes te Berlijn betreffende het tot bouwterrein geschikt maken van zijn perceeL op den hoek van den Berger- en den Stationsweg en in, verband daarmede het bj de ge meente kosteloos in eigendom eu onderhond overnemen der daarin te ontwerpen straten met rioleering. 13. Rapport op, het adres van mej, G», Dekema, wed. P. van der Horst in zake het tot bouwterrein geschikt maken van haar perceel tusschen den, Steeweg eu het jaagpad. 14. Rapport op, geljk adres van G. Schipper, in zake het tot bouwterrein geschikt maken, van z jn perceel gelegen achter de Landstraat Ns. 12, 13. en 14 aangehouden in. verband met de bj 3< gemaakte opmerkinghoewel d© heer de Groot wses op de bezwaren, die uit uitstel o.,a, voor den heer Klein tjes zonden kunnen voortvloeien. In het ge-mis van een vast plan van uitleg des ge meente, met algemeene voorwaarden, waaraan ieder ver zoeker heeft te voldoen, moet ongetwjfeld, naar de mee ning van uw verslaggever, de oorzaak gozocht worden, behalve van een ellendigen toestand op sommige punten dezer gemeentevan het feit, dal den aanvragers van bouwplannen telkens het gevaar dreigt van een nien.w denk beeld oit den boezem va-n den raad, dat hoe uitne mend ook op zich zelf vaak voor hen schadelijk uit stel ten gevolge heeft. 15. Rapport op het verzoek van bew-smers aan de Lindenlaan om verbetering van den wsg voor huune woningen aldaar. Overeenkomstig het rapport besloten, om door het ma ken van een harden weg, .naar de brng aflpopeud, verbe tering te brengen in den bestaanden toestand, die alleen te wjten is aan het te laag bouwen der woningen na verwerping, met 15 tegen 1 stem, van het voorstel van den heer van den Bosch, om een smal trottoir te leggen van onden steen. Van de vorige vergadering- 16. Verzoek van het Bestuur der Ambachtsschool om aanvulling der bj raadsbesluit van 9 October j.l. gestelde voorwaarde in dien zin dat de grove reparatiën aan het verbouwde en bj de school getrokken gymnastiek-^ lokaal ten laste der gemeente gebracht worden.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2