Buitenland. B U R (IE R L IJ KK ij T A N 1). Get 1 Nov 8Ö. dat de provincie Noord-Holland in December 1892 dat volledig eigendomsrecht.evenzeer heeft erkend door, ingevolge art. 10 der in dat jaar vastgestelde dninver- ordening aan mevrouw Goethals toe te zeggen do bevei liging van gezegde Noordduinen, en die werken ook reeds sedert lang heeft doen aanvangen. 9°. dat, voor zooverre wij kunnen nagaan, onze voor gangers in dien eigendom zich te dier zaken in volmaakt dezelfde positie tegenover het Rijk en derden hebben be vonden, waarin wij ons thans bevinden." Sedert meer dan dertig jaren gaf het gunstig be kende tijdschrift Be Aarde en haar Volkenin bonte afwisseling en rijk geïllustreerd behalve verhalen van de hand van beroemde ontdekkingsreizigers, tal van populaire en boeiende beschrijvingen van landen die men denke aan Noorwegen, Zweden, Italië, Tirol, Egypte, Algiers, enz. van jaar tot jaar door steeds meerderen worden bezochtterwijl daarnaast schetsen van merk waardige en schoone streken van ons vaderland (Marken, Eriesland, Zeeland, Limburg, de Zaanstreek) de kennis en waardeering van den geboortegrond kwamen ver meerderen. Niettemin was er in de inrichting van het tijdschrift een onmiskenbare leemte waar te nemen het miste de vooral in onze dagen zoo hoog gewaardeerde actualiteit, Immersóf nietóf slechts na een betrekkelijk lang tijdsverloop kon het in den kring zijner beschouwingen datgene opnemen wat men het geografisch nieuws van den dag, de land- en volkenkunde en action zou kunnen noemen, of m. a. w. die meer saamgevatte mededeelingen en beschouwingen over landen en volkenwelke gedurende langer of korter tijd eene belangrijke plaats innemen op het tooneel der wereldgebeurtenissen, in den handel of in het wereldverkeer, terwijl evenzeer berichten werden gemist omtrent vele interessante ontdekkingstochten en reizen in den jongsten tijd in verschillende werelddeelen onder nomen. Ook schenen wenken en raadgevingen omtrent grootere of kleinere excursies en minder algemeen bekende reisgelegenheden, i.e. w. al wattot de zoogenaamde reis-sport in engeren zin behoort, slechts noode in een blad als De Aarde te mogen ontbreken. Hierin zal, te beginnen met den nieuwen jaargang, een gewenschte verandering en verbetering worden gebracht. Aan De Aarde zal namelijk een gratis-bijblad worden toegevoegd, onder den titel: »Op d e n U i t k ij k." Dit Bijblad zal, zich nauw aansluit nd aan de eischen der actualiteit, den lezer nu hier dan daar doen vertoe ven, hem overal heenvoerend waar de gebeurtenissen van den dag de aandacht verdienen. De redactie zal hier als 't ware »op den uitkijk" staan naar wat er, 't zij verre, 't zij nabij, belangrijks waar te nemen of schoons te genieten is. Ook zullen van tijd tot tijd portretten worden gegeven van mannen en vrouwen die als bescha vingspioniers naar den vreemde zijn getogen en van we tenschappelijke reizigers waarop onze tijd zich terecht verheft. Niet onwaarschijnlijk vindt de redactie nu en dan gelegenheid hun, die zelf de reisschoenen wenschen aan te trekken, bruikbare wenken of aanwijzingen te ge ven, hun opmerkzaamheid in te roepen voor de een of andere minder bekende streek in binnen- of buitenland, waar de toeristenstroom tot nog toe voorbij vloeide, ter wijl af en toe ook met een enkel woord melding zal worden gemaakt van de reisplannen door de reis-agenten onzer dagen (Cook, Lissone, e. a.) ontworpen. den sigarenmachine. Door zekeren Jean Reusse is een sigarenmachine uit gevonden, die in de toekomst een gevaarlijke concurrent van den besten sigarenmaker dreigt te worden. De Tabaksplant geeft van deze uitvinding een uitvoe rige beschrijving, waaraan het volgende is ontleend. Het productievermogen der machine is bij benadering aan te geven, wanneer wij slechts vermelden dat bij een geregelde wijze van werken zooals wij zagen, in één mi nuut, drie sigaren kunnen worden gemaakt, waarop ui terlijk niets te zeggen valt. Om echter eens te laten zien wat de machine bij eene vlugge bediening in don tijd van vijf minuten kan leveren, liet do heer B. de machine werken full speed." De jeugdige sigaren machinist trapte als een Jaap Eden en werkte met de behendigheid van een goochelaar het dekblad om de pop welke zjjn helper tusschen de tangen legde, en in dien tijd van vijf mi nuten draaide hij 35 sigarenHierbij moeten wij echter opmerken dat onder dit aantal eenige sigaren waren, waaraan wel een weinig de haast te zien was, waarmede zij waren vervaardigd. Bovendien is het begrijpelijk dat deze buitengewone haast voor de meeste werklieden geen half uur vol te houden is. Doch het geeft o. i. toch blijk wat de machine in hot uiterst geval leveren kan. Hoe de sigaar er uitziet? In één woord onverbeterlijk. Ohdam. Geboren. 11 Nov. Ant.je, d. van Jan Langereis en Antje Vis. 24 Cornells, z. v. Hendrik Oudhnis en AutjeSpekken. 27 Maarten, z v. Jacob van Leijen en Jantje Krap. O verleden. 18 Nov. Cornelis Ursem, echtgeu. van Maartje Spil, 56 j. 25 Arien Spekken, echtgeu. van Maria Kalden - bach, 77 j. Schoor!. Ondertrouwd. 29 Nov. J. Ridder, wednr. van E. Breg, on A. Bonkers. Geboren. 5 Nov. Gerardns, z. van G. Beukers en J. B. Leek. 7 Maria Christina Jana en Aaltje, ds. van W. Selborst en T. Schrieken. 15 Jacob, z. van Jb. Bouwen on M. Denijs. Overleden. 3 Nov. Simon Blom, echtgen. van T. Jonker, 62 j. Oudorp. r o u w d. Pieter Konijn, wednr. van Aaltje van Diepen, en Gecrtruida Helena Koeckhoven. 24 Wigbertus Poland en Maria Oatharlna Veronika Kruijer. Geboren. 18 Nov. Maria, d. van Dirk de Goede en Maartje Brink. 20 Petrus Johannes, z. van Petrus Johannes Loo ting en Reintje Vader. Moordscharwoude. Geboren. IJsbrand, z. van Willem Kaan en Dieuwertje Barten. Aaftje, d. van Franciscus Berkhout en Mietje Bakker. Arie, z. van Klaas Bood en Trijntje van Leijen O verleden. Aaftje, d. van Franciscus Berkhout en Mietje Bakker. Bergen. Geboren: 3 Nov. Lucia Jaooba, d. van Cornelis Henneman en Anna van Westen. 7 Jacobus Willebrordus. z. van Cornelis Schouten en Maria Duijn. Zuid- en Moordschermer, Ondertrouwd en Getrouwd8 en 24 Nov. Simon Kriek en Maartje Schram. Geboren. 6 Nov. Jan z. van Jacob Kuijper en Grietje Koster 10 Dieuwertje, d. van Jan Zomer en Trijntje Pauw. 30 Cornelis, z. van Pieter Klinkhamer en Guurtje Nat. Overl eden. 16 Nov. Reijer, z. van Klaas Plooijer en Cornelia Zwart, 3 weken. Barslngerhorn, Getrouwd: 1 Nov. Klaas Bol en Trijntje Slikker. Geboren: 26 Nov. Jacob z. van Jan Keizer en Grietje Bruin. 27 Jan z. van Willem Visser en Maartje Bronder Overleden: 23 Nov. Pieterz. van Pieter Zwakman en Dieuwertje Appel 4 j. DUITSCHEAMD. Met het ontwerp tot oprichting van ambachtskamers, waarmede de Rijksdag zich op het oogenblik bezig houdtvlot het al heel slecht. Men maakt er, wat de meerderheid van den Rijksdag betreft, der regeering een grief van dat niet de organisatie van den arbeid voorafgegaan is. Met voorloopige maatregelen wil men zich niet langer tevreden stellen. Het ontwerp is nu verwezen naar eene commissie van 21 leden en de Rijksdag is tot 9 Januari uiteengegaan. Een duitsche ingenieur heeft een plan ontworpen voor een geregelde verbinding van het eiland Norderney met het vaste land. Deze zal geschieden door een grooten wagen geplaatst op een onderstel op wielen en vijf en een halven el boven deze verheven zoodat de wagen ook door de diepste gedeelten van de wadde kan rijden zonder overstroomd te worden. De wagen biedt ruimte aan voor 200 personen en zal langs een onder water gespanneD kabel worden voortbewogen. De kosten van aanleg worden geraamd op f 600,000, die van onderhoud op f 48000 per jaar. Tusschen Berlijn en Bromberg is in den avond van den 13 in den trein de wagen met postpakketten in brand geraakt en geheel uitgebrand. Ongeveer 1200 postpakketten zijn aldus vernietigd. Een groot dorp. Pruisen bezit een dorpsgemeente met 59885 inwoners. Namelijk Zixdorf, eigenlijk een der voorsteden van Berlijn dus een Berlijnsch Nieuwer- Amstel. In 1880 had het dorp slechts 18729 inwoners, in 1890 35702 en in de laatste vijf jaren zijn er 24000 bijgekomen vooral Berlijners die er goedkoop kunnen wonen. Bijna even bevolkt is het dorp Schöneberg, dat thans 59000 inwoners heeft. De inlijving1 dier gemeenten bij Berlijnwaarmede zij samengebouwd zijn is reeds geruimen tijd aan de orde. FRAIVMRIJU. De gerechtelijke instructie in zake de beweriug, als zouden vroegere regeeringen met Arton hebben doen onderhandelen, is opgedragen aan den rech- ter-commissaris Espinas. De gewezen geheime agent van politie Dupas, wiens zoogenaamde onthullingen tot deze quaestie hebben aanleiding gegeven, is reeds gehoord. ITAGIE. Een op den 17 door Crispi ingediend wets ontwerp voor een krediet van 20 millioen lire ten behoeve van de afrikaansche expeditie, werd verwezen naar de budget-commissie, die het met algemeene stemmen op één na heeft goedgekeurd. MOORWEGEM. Op de noorsche hofstede Oma, te Thime is een merkwaardige vondst gedaan. Men heeft aeht massieve gouden ringen en 51 stnkken van gouden staven opgegravendie in den tijd der Vikingen als betaalmiddel dienst deden. RUSEAMO. Uit Petersburg wordt bericht, dat Konstantin Petrowitch Pobedonoszeffde oppercurator der Heilige Orthodoxe Synode, wogens hoogen ouderdom ziju ambt zal neêr leggen en door generaal Ignatieff, den gouverneur van Kieff, opgevolgd worden. De aftre dende is de rechterhand van don Czar en aan hem wor den de in Rusland gevolgde reactionaire staatkunde en de geloofsvervolgingen geweten. VEREEMIGBE W.ITKX. Mon zal zich herin neren, dat Engeland voortdurend nog in conflict ligt met Venezuela, over de grensregeling tusschen dit land en Britsch-Guyana. De engelsche regeering heeft zelfs reeds een ultimatum gesteld en weigert de quaestie door een scheidsgerecht te doen uitmaken. Ook de Vereenigde Staten rekenen hunne belangen bij deze zaak betrokken en sedert lang hebben deze alle pogingen in 't werk ge steld, om langs minnelijken weg het geschil te doen op lossen. Dat Engeland hiertoe niet geneigd is, heeft de Yankees zeer ontstemd en dit blijkt thans duidelijk uit een boodschap, door president Cleveland op den 17 aan het Congres ingediend, strekkende om eene bijzondere commissie te benoemen, ten einde de ware grens te be palen. De Vereenigde Staten, zegt de boodschap, kunnen niet toestaan, dat Groot-Brittaunië zich landen toeëigent, die blijkens hot onderzoek aan Venezuela behooren. Men laat Johu Buil dus de tanden zien. Vervolg binnenlandsche berichten. De beer Oscar Carré is tegenwoordig met zijn circus in Engeland on wel te Manchester, in een nieuw gebouw. Eene commissie uit dbn gemeenteraad te Wagenin- gen heeft rapport uitgebracht in zake de wijze van ver lichting, na afloop der thans loopende concessie. Zij ad viseert tot het bouwen van een nieuwe steenkolen-gasfabriek Verlichting door electriciteit of met waterstofgas acht zij niet in het belang der gemeente. Te Rotterdam is, op 52jarigeD leeftijd overleden do heer L. J. Hudig, o. a. directeur der handelsinrichtingen aldaar. De oud-minister van justitie, thans commissaris der Koningin in Limburg, jhr. mr. Ruys v a n Berenbroek, heeft van de maastrichtsche rechtbank vergunning ge kregen, den naam van Ruys d e: Berenbroek te voeren. De kapitein A. J. A. Opstelten van het 7e reg. inf. te Maarden, wordt overgeplaatst bij het instructie bataljon te Kampen. Amsterdam. Gedeputeerde Staten van Noord holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan de leening van f 12.000,000 ten behoeve van de overnamo der Duinwaterleiding. Zij wenschen een korteren termijn van aflossing. B. en W. stellen nu voor te besluiten om zoo in eenig jaar minder dan '/40 deel of f 300000 wordt afgelost, onder den post »Delging van stedelijke schuld" op te nemen een bedrag, gelijkstaande met dit verschil. Eene wijziging in anderen zin"*van het aflos singsplan zou wel een voordeel voor de Duinwatermaat schappij doch een groot nadeel voor de gemeente geven. Men zou dan genoodzaakt zijn een grooter bedrag dan vereischt wordt aan schuldbekentenissen a pari af te lossen, terwijl deze, wegens haar rentetype een|waarde, onder parivertegenwoordigen. Op zijne doorreis naar Dnitschland ,a waar hij "eene specialiteit voor keelziekte zal raadplegen, vertoefde hiel den 14 de staatssecretaris der Zuidafrikaansche republiek dr. Leijds. De heer P. W. Jansen, alhier, moet den Nederl. Protestantenbond bij" gelegenheid van zijn'25jarig bestaan kraehtigen financieelen steun hebben toegezegd. Deze zal aan den arbeid van den'Bond voorCgodsdienstpredi- king ten goede komen. Bij de examens ter verkrijging van de acten van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres, in het najaar van dit jaar in de verschillende provinciën*'ge- houden, was de uitslag als volgtmannelijke candidaten opgekomen 287, teruggetrokken 2, afgewezen 112, toege laten 173. Aanteekening vak jopgekomen 57, terugge trokken 2, afgewezen 27, toegelaten 28. Vrouwelijke candidaten: opgekomen 310,teruggetrokken 5, afgewezen 132, toegelaten 173. Aanteekening vak/: opgekomen 29, teruggetrokken 1, afgewezen 6, toegelaten 22. Aanteekening vak k: opgekomen*35teruggetrokken 3, afgewezen 9, toegelaten 23. Algemeen totaalopgekomen 597, ternggetrokken 7, afgewezen 244, toegelaten 346.fAanteekeningvak^ opge komen 86, teruggetrokken 3 afgewezen 33 toegelaten 50, De amsterdamsche rechtbank heeft L. M. Hermans, uitgever en redacteur van het blad »De Roode Duivel" wegens beleediging der Koninginnen,jveroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf; de arnhemsche rechtbank A. van Emmenes, redacteur van Voorwaarts",wegens smaad schrift tot zes maanden. Ilpendam. De heer T. Brandenburg, hoofd der school te Purmerland, herdacht den 16 den dag waarop hij 40 jaren in die betrekking werkzaam was. De geheele gemeente vlagde en vele geschenken werden hem aangeboden. Zaak-Akkerman. St. Maarten. Door b. en w. dezer gemoente is aan den heer Akkerman medegedeelddat door den Raad is besloten in hooger beroep te gaan bij de Ko ningin tegen het besluit van ged. Staten waarbij deze hunne goedkeuring onthouden hebben aan het raadsbe sluit van 17 October j.l., waarbij aan den heer Akker man eervol ontslag is gegeven uit zijne betrekking en dat tijdens het aanhangige beroep hij niet als onderwijzer- in de sehool wordt toegelaten. Zaandam. Door de firma Willem Pont is aan gekocht 21/2 bunders grond van het eiland liggende in de Voorzaau. Het aangekochte gedeelte ligt aan den Noordwesthoek, waar vroeger de molen »het Vaandel" zijn standplaats had. Er zullen een aantal loodsen tot berging van gezaagd hout geplaatst worden. Deze koop maakt het der gemeente onmogelijk, wanneer de hout haven te klein mocht blijken haar aan die zijde uit te breiden. Volgens The American Machinist is een nieuwe motor uitgevonden die slechts 8 ned. pd. weegt en een vermogen heeft ontwikkeld van 4,75 paardenkracht. Is dit bericht inderdaad waar dan zon dientengevolge het vraagstuk der luchtscheepvaart een groote stap nader tot de oplossing zijn gekomen. Hot is reeds de 49ste jaargang, die thans van Br. Staring'» almana>t voor den nederlandschen landman verschijnt. In den leeftijd van nu bijna eene halve eeuw heeft zij zich zeker vele getrouwe vrienden gemaakt, voor wie dit nuttige boekje eene onmisbare gids is geworden bij hun dagelijkschen arbeid. Vermogensbelasting. Ter verzekering der geheimhouding bij de vermo gensbelasting zijn door den minister van financiën opnieuw voorschriften gegeven om te voorkomendat de be lastingschuldigen door de inspecteurs der registratie worden gehoord in tegenwoordigheid der klerken. Te Hengeloo (O.) zal eene drinkwaterleiding wor- don aangelegd. God. Staten dier provincie hebben op een daartoe strekkend verzoek om vergunning tot den aanleg van wege bedoeld gemeentebestuur, gunstig beschikt. Staatsloterij. De Staatscourant van den 18 bevat 351ste Nederlandsche Staatsloterij van bestaat uit 21000 loten, uit 10500 prijzen De collecte wordt ten kantore van den Staatsloterij den heer H. van Goudoever, hage geopend op 12 Febr. en gesloten op De trekkiDg begint op 9 Maart en sluit 30 Mei 1896. het plan der 1,036,000. Zij en 2 premiën, directeur der te 's Graven- 1 Mei 1896. op zaterdag Drukkerij Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6