Nieuwj aarswenschen. ALKMAARSCHË COURANT Wegens het Kerstfeest zal de Courant DONDERDAGAVOND niet ver schijnen. OUBH J A ARS A VOIVTB DINSDAGden 31 December Zitting Militieraad. Nederland. mm Kantongerecht te Alkmaar. In liet nummer yan den zal weder gelegenheid bestaan tot liet plaatsen yan 1W ieuwj aarswenschen a 25 cents a contant, van 1 tot 5 regels. Schaakprobleem No. 5, m A//////A. No. 152. Zeven en negentigste Jaargang. 1895. van 23 HKCHliBEK 1895. Tweede blad. HM UITOÜVEKS. Herplaatsing wegens misstelling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Militie raad in dit district zijne tweede zitting, bestemd tot- het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen die niet in de mogelijkheid waren de eerste zitting bij te wonen benevens van de plaatsvervan gers en nummerverwisselaars die voor of namens de lotelingen dezer gemeenteonder overlegging der vereischte stnkken worden aangeboden zal honden ten raadhuize dor gemeente ALUHAAR, op Maandag »'13 Januari e.k., des middags te 12 uren. Burgemeester en Wethouders oornoemd A. MAOLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 18 December 1895 L. VAN DER VEGT, Vaste raadseommissiën. ;®$È&GEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 54 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) Brengen ter algemeene kennisdat de gemeenteraad den 48 dezer benoemd heeft voor het jaar 1896 tot leden der vaste commissie a. voor de verordeningen, tegen welker overtreding straf bedreigd isvan welke commissie de Burgemoester voorzitter is, de hee en mr. J. P. Kraakman, B. Preijer, C. W. Bruinvis en mr. H. Boelmans ter Spill b. van financiën, de heeren B. Preijer, A Goede Dz., J. de Lange C. Jz. en G. T. M. van den Bosch, onder het voor zitterschap van den heer O. W. Bruinvis; c. van bijstandin betrekking tot het beheer en onder houd der plaatselijke werken en eigendommen, de heeren C. Janssen Cz., W. P. Stoel en G. de Groot, onder het voorzitterschap van den heer wethouder J. M. de Sonna- ville, door burgemeester en wethouders uit hun midden aangewezen d. van bijstand in het beheer en onderhoud van den hout en de plantsoenen, de heeren A. Goede Dz,, B. Preijer en P. Rentmeester, onder bet voorzitterschap van den heer wethouder 0. W. Bruinvis, door burgemeester en wethouders uit hun midden aangewezen e. voor de gasfabriek de heeren C. Bosman en J. de Lange C.Jz., onder het voorzitterschap van den heer wethouder C. W. Bruinvis door burgemeester en wet houders uit hun midden aangewezen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MAOLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 20 December 1895. L. VAN DER VEGT. Tweede Hamer. Conversie. De commissie van rapporteurs heeft op het conversie- ontwerp het volgende amendement voorgesteld Na het eerste lid van art. 6 in te voegen een nieuw lid luidende als volgt vNa 1 Januari 1925 kan deze bepaling bij de wet worden gewijzigdmet dien verstande echterdat de somop de volgende begrootingen der staatsuitgaven uit te trekken in geen geval lager zal zijn dan die uitgetrokken op de begrooting voor 1925." Het tweede en het derde lid van art. 6 te lezen als volgt j>De Staat is ten allen tijde bevoegd tot meerdere af lossing dan waartoe hij verplicht is. »De voor haar nominaal bedrag aflosbaar te stellen drie ten honderd rentegevende schuldbekentenissen worden telkens vooraf bij uitloting aangewezen." Te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer Fr. Sieuwerts, geboren te Winkel. De examens voor apothekersbediende te Kampen gehouden van 28 October j.l. tot 18 December, hadden den volgenden uitslag: geëxamineerd zijn 35 vrouwelijke candidaten van wie 22 zijn toegelaten en 13 afgewezen; geëxamineerd 25 mannelijke candidatenwaarvan 10 zijn toegelaten en 15 afgewezen. Ewitsersche geilen. De invoer van zwitsersche geiteu waarvoor de heeren R. Visser Lzn. en Jb. Zuurbier den 17 naar Bern zijn vertrokken ondervindt algemeene waardeering. Bij den secretaris van Hollands Noorderkwartierden heer W. Teengs zijn reeds ongeveer zestig bestellingen uit alle deelen van het land ingekomen. Haarlem. Aan het prov. bestuur werd den 17 aanbesteed a. het maken van remstoelen en meerpalen in en langs de toeleidingskanalen aan weerszijden der in aanbouw zijnde schutsluis teIJmuiden. Raming/90,100. Ingekomen 11 biljetten. Minste inschrijver was de heer A. Graaftte Haarlem voor 92000 b. de uitvoering van baggerwerk in het Noordzeekanaal. Raming ƒ6000. Ingekomen 1 biljet van de heeren Volker Bosch te Dordrecht en Sliedrecht5900. Den 18 had te Utrecht in de Metropolitaankerk op plechtige wijze door mgr. B. Loreuzelli, apostolisch internuntius, die daartoe door den kardinaal-prefect der propaganda was gemachtigd, de overreiking van het toe ken der aartsbisschoppelijke macht plaats aan den on langs gekozen roomsch-katholieken aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. van de Wetering. De plechtigheid werd, in afwijking van do gewoonte, buitengewoon ge vierd, en wel omdat het thans juist 1200 jaar geleden is, dat de H. Willebrordus tot bisschop van Nederland werd gewijd. Aan de Rijks Munt te Utrecht worden binnenkort de werkzaamheden hervat, die ongeveer twee jaren zullen duren. Er zal 6 ton pasmunt voor Indië en 4 ton voor Nederland gemaakt worden, benevens nieuw kopergeld. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat de zilveren pas munt wordt vervaardigd uit de op den Radja van Lombok buitgemaakte rijksdaalders. Oudorp. In plaats van den heer S. de Jongh, die deze gemeente met der woon heeft verlaten, is tot lid van deu gemeenteraad gekozen de heer P. Couwen- hoven, met 22 van de 32 uitgebrachte stommen. Spanbroek. Herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur van den polder Westerveer de heer J. Helderen tot hoofdingeland de heer J. Jonker. In de vorige week benaderden de rijksambtenaren al hier drie koeien. Uitgeest. De rederijkerskamer Vondel" gaf deze week hare eerste uitvoering in dit seizoen. Het pro gramma bestond uit: Altijd hooger", tooneelspel in 4 bedrijven, en »Onderhandsehe verkoop," blijspel in 1 be drijf. Do meeste leden kweten zich uitmuntend van hunne taak, tot groot genoegen van het zeer talrijk pu bliek. Als naar gewoonte werd de avond door een bal besloten. In de derde vergadering van »Nut en Genoegen" trad den 17 als spreker op de heer H. Zwart, van Kgmond aan den Hoef, die zijne toehoorders in hooge mate wist te boeien door de lezing van eene schoone, treffende no velle »De Roos van Saron", door Sally. Na de pauze werden door den spreker nog op verdienstelijke wjjze voorgedragen »Een probaat middel" door van Maurik. »De 2 spelers" door van den Bergh. »'t Is erg met de meiden" en Op 't tooneel en achter de coulisses" door Laurillard. Te Amersfoort is den 20 plotseling overleden de heer dr. H. A. Middelburg, bekend bestrijder van drank gebruik, Te Dordrecht werden de vorige week voor de weder opgerichte oude doopsgezinde gemeente behalve 3 dia kenen, 2 diakonessen gekozen: zeker wel jammer genoeg, een eenig feit in ons land. Met ingang van 1 Januari 1896 zijn tot- leden vaD den Geneeskundigen Raad in Noordholland benoemd, ter vervanging van hen, die op 31 December 1895 aftreden en niet herbenoembaar zijn, de heeren G. C. van Balen Blanken, Spanbroek dr. B. J. Stokvis, Amsterdam Jac. Polak, Amsterdam dr. C. ten Bosch, Znidscharwoude, (inmiddels uit de provincie vertrokken. Red.); dr. M. W. Pijnappel, Amsterdam P. C. Kortewog, Wormerveer als mede tot hunne plaatsvervangers de heeren dr. J. Forster, W. Stoeder en P. H. Vorstman, allen Amsterdam dr. Mulder, Zaandijk; dr. A. K. W. Arntzenius, Amsterdam en dr. J. C. M. Simon Thomas, Alkmaar. Bij kon. besluit van den 12 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau den heer J. L. van Dijk, kanunnik en deken in het bisdom Breda en pastoor te Ginneken. Alle personen-rijtuigen der Staatsspoorwegen zijn of worden voorzien vau inrichting voor stoomverwarming. Met ingang van 1 Januari is eervol ontslag ver leend op verzoek aan den hoer H. van de Westelaken, als burgemeester van den Dungen. Heerlmgowaard. In de gemeenteraadsvergade ring van den 19 is het nieuwgekozen raadslid de heer K. Konijn geïnstalleerd en werd tot wethouder benoemd de heer J. Winkel in plaats van wijlen den heer W. de Groot. Melder. De loodskweekelingen C. Noordberg, P. Molenaar en S. van Leeuwen, en matrozen W. C. Rijpma, A. Visser en J. van Loo, de redders van den bolgischen visscher te IJmuiden, toen deze in het torentje op den pier in levensgevaar verkeerden en die dezer dagen met de Oranje-Nassaumedaille werden gedecoreerd, zijn, met hunne kotters uit de Noordzee alhier binnenkomende op har telijke wijze ontvangen door het geheele aanwezige ioods- personeel, dat zich in de wachtkamer van het loodsgebouvv had verzameld. De inspecteur over het loodswezen in het 3de district, de kapt.-luit. ter zee-titulair Haremaker, was voor deze gelegenheid uit Amsterdam overgekomen. Hij maakte den redders bekend met de hun te beurt gevallen Koninklijke onderscheiding en wijdde eene waardeerende rede aan den door hen betoonden moed. Met een driewerf hoera voor de Koninginnen, ten slotte door deu inspecteur aangeheven, werd door de aanwezigen uit volle borst in gestemd. Amsterdam. In een vergadering der afdeeling Noordholland van de Broederschap van caudidaat-nota- rissen in Nederland, welke den 20, des avonds te 8'/2 uur, in »Krasnapolsky" werd gehouden, trad de heer Gh. Miseroy op met het onderwerp »Contracteervrijheid." Tot docter in de klassieke letteren, op proefschrift »De Diocuris", is met lof bevorderd de heer C. A. A. S. Greebe, geboren te Zaandam. - Onder buitengewoon vele blijken van belangstelling werd den 20 het lijk van den onder zoo tragische om standigheden overleden professor dr. G. H. van der Meij, die als slachtoffer van zijn beroep viel, ter aarde besteld. Onafzienbaar was do menscheumassa, die den stoet volgde en den uitnemenden geleerde en humanen mensch de laatste eer bewees. Voorde vrije universiteit is bij den beer dr. A. Knijper ingekomen de kapitale som van ruim f 23.000 en een van ruim f 13.000 voor het Studiefonds dior school, beide van iemand, die onbekend wenscht te blijven. In den namiddag van den 19 is de postconducteur van een trein van den Hoek van Holland naar Rotterdam, bij het passeeren van een bocht, tegen eene niet voldoende gesloten deur geslingerd, met het gevolg, dat hij voor over op den weg met het hoofd tegen een der rails viel, waardoor hij ernstig gewond werd. Na te zijn verbonden door den stationschef en den re3tauratenr te Hoek van Holland, kon hij met den eerstvolgendon trein de reis naar Rotterdam voortzetten. He posierijen en het nieuwjaar. De minister van w., h. en n. bericht, dat ter be vordering van eene geregelde bezorging der bij de a. s. jaarswisseling ter post komende stukken, wederom de ge legenheid is opengesteld, om brieven, haartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari a. s. aan de geadresseerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van don 23sten December af ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen, ter onderscheiding van die, waarvan do bestelling op den gewonen tijd moet ge schieden, behooren voorzien te zijn van een in het oog vallende wijze over de geheele lengte van het adres getrok ken kruis en uiterlijk den 31en December te 12 uur mid dag ter plaatse van bestemming moeten zijn aangebracht. Het publiek wordt verzocht om, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, van de aangeboden ge legenheid tot vroegere terpostbezorging bij de jaarswisse ling zooveel mogelijk gebruik te maken. He stranding op Ameland. De bootsman J. Scheltema tracht in Het Centrum" zich te verdedigen tegen do beschuldigingen omtrent zijn beleid bij de jongste stranding ingebracht. Als bewijsdat niet de oorzaak gelegen was in te weinig riemen herinnert hij dat de boot nog nevens en voorbij het schip is geweest doch te ver verwijderd om een drog te werpen. Het schip naderen kon en mocht niet zulks zou z. i. onverantwoordelijk zijn tegen over de andere bootslieden, daar het gevaar van omslaan der boot in dit geval te groot was. De schipbreukelin gen bleven allen in het want en deden geene pogingen naar beneden te komen waaruit hij opmaakte dat zij reeds half bewusteloos waren van vermoeienis en koude. Al waren er ook 20 riemen in de boot geweesthet volk had z. i. niet gered kunnen wordenonder het gebied van Nes kan men gewoonlijk in de reddingboot meer verrichten met haken dan met riemen. Te Hollum ,is dit anders daar heeft men spoediger diep water. van dr. KONRAD BAYER, in Olmütz. (Z w a r t.) Y/777/////A w, - jj/S/y/A AM-h W/Mm. abed e f g (Wit.) Wit: K b 1D b7. T dl. P c3. P c7. R. d6. f2. Zwart: K d4. P d3. P g3. R b8. R c4. b3. f5. h5. Wit speelt en geeft in 2 zetten mat. Oplossingen binnen 8 dagen a/h bureau v/d blad. Oplossing van No. 4. D g4. K e8. D g8f. Terecht wordt door 2 oplossers de aanmerking gemaakt, dat wit 2 vluchtvelden voor den Zwarten Koning afsluit en hiervoor slechts één (f 6) open komt. Dit is dan ook een constructie-fout, die in een goed probleem niet mag voorkomen. De vervaardiger van dit probleem heeft anders zeer schoone problemen gecomponeerd waarvan de volgende maal een zal verschijnen. Goed opgelost door G. v. Nieuwkuyk, J. P. Boom, v. A., J D. Tander eu L., AlkmaarNic. Beekman eu F. Vernout, Haarlem P. Brou wer, Borgen; J. de Vries, Spanbroek; S. J. A., Woudsend. Correspondentie. J. deVr. teS. Uwe oplossing van No. 3 kwam niet in mijn bezit. Zitting van 20 December 1895. J. B. Cz., Castricum, spoorwetovertreding, f 0,50 boete of I dag hecht. D. B., Egmond aan de HoefJ. B., Alkmaar en J. Kr., Beverwijk art. 32 en 36 prov. regl. op de wegen ieder f 1 boete of 1 dag hecht. G. B., Zuidscharwoude jagen zonder acte of vergun ning 2maal f 1 boete of 2maal 1 dag hecht. P. Gl., Zuidscharwoude, vischweto vertreding, f 3 boete of 1 dag hecht. J. Kr Limmen jachtwetovertreding 2maal f 1 boete of 2maal 1 dag hecht. Allen Egmond aan Zee W. Gr. Hz., E. Gr. Hz. en K. V. Wz., art. 17 en 19 duinwetovertredingieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. W. Ez., J. W. Ez. en E. W. Ez., jachtwetover treding le f 5 boete of 3 dagen hecht., 2e f 3 boete of 2 dagen hecht., 3e f 3 boete of 1 dag hecht. C. Zw. Kz., A. d. Gr Cz., J. d. Gr. Cz., S. B. Gz,, N. K. Ld., A. Pr. Wd., J. Zw. Ez., C. Zw. Kz., J. W. Gz. en A. G. Kz., strooperij ieder f 0,50 boeto of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5