N ieuwj aarswenschen. No. 153c lieven en XHTegentig'ste Jaargang-. EV35. WOENSDAG 25 DECEMBER. Wegens het Kerstfeest zal de Courant DONDERDAGAVOND niet verschijnen. OüSEMAESAVOND DINSDAGden 31 December Buitenland. Feuilleton. VEOUV. Nederland. In liet nummer van den zal weder gelegenheid bestaan tot het plaatsen yan W ieuwj aarswenschen a SS cents a contant, yan 1 tot 5 regels. Berlijnsche Roman, 4LKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80j franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©©. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. telefoonnummer: 3. DM CITfiETERI. Depot van postzegels enz. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar maakt bekend dat het Rijksdepöt voor den verkoop van post zegels, briefkaarten enz., is verplaatst van Ritse voort A 18 naar Ritsevoort A 19, bij B. de Wijs. Alkmaar, De Directeur voornoemd 23 Dec. 1895. MOLL. AJieuwjaarskaartjes enz. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar noodigt het publiek uitom van '27 tot en met 31 December e.k. haartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen bij verzending van 5 of meer stnks te gelijk, deze niet in de bussen te steken maar af te geven in het, Postkantoor aan het loket pakketpost. Alkmaar, De Directeur voornoemd 24 Dec. 1895. MOLL. BEE<h1E. De mailboot sFlandre", die tusscben Do ver en Ostende vaart, en 's nachts te 2 nur binnenkomt, is den 22 in botsing gekomen met de sloep Helene 7 reederde heer Claems. De sloep had geen lichten aan boord en is gezonken. Zes opvarenden zijn verdronken een scheepsjongen is gered. DUITSCHLAAD. Te Wilbelmshafen is een stand beeld van keizer Wilhelm I onthuld. De duitsche cavalerie zal nieuw kookgerei ontvangen uit aluminium vervaardigd. 46) naar het Hoogduitsch VAN PAUL LIADAÜ. Berwitz had er geen oogenblik aan getwijfeld, of Eugenie wel gelijk had, met zoo verbitterd te zijn over de verachtelijkheid van haar man. Maar het ziekelijke voorkomen van den bleeken man, die weer met zijn zakdoek zijn gezicht afveegde, boezemde hem toch me delijden in. .Mevrouw Hennern heelt mij alles gezegd. U behoeft n niet te verontschuldigen. Eene inleiding is ook niet noodig. En ik denk, dat n er op gesteld znlt zijn de zaak zoo spoedig mogelijk af te doen. Maar mocht u n heden niet wel genoeg gevoelen dan ben ik zeer gaarne bereid het onderhoud op een anderen tijd, dien u kunt bepalen verder voort te zetten. Het komt im mers niet op een dag aan.'1 »Ja welhernam Hennern, die tegenover Berwitz was gaan zitten, met eene flauwe stem. »Het komt wel op een dag aan. Anders zon ik zeker van uw vriendelijk aanbod gebruis maken. De eerste Maart staat voor de denr, en ik moet nauwkeurig weten, waar ik aan toe ben." »Haar als u nu niet over ernstige aangelegenheden kunt sprekenmoeten wij ons onderhoud eenvoudig uit stellen. Er blijft ons niets anders over. De enkele dagen, die wij verliezen, zouden n toch in elk geval als uitstel verleend worden." »Zoudt n dat denken vroeg Hennern even zacht als te voren. Maar er kwam toch onwillekeurig eenig leven in zijne oogen. Een paar dagen was er veel ge wonnen. Dat was voor den lichtzinnigen speler reeds een groote winst. De staatssecretaris von Bötticher heeft in den Rijksdag verklaard dat een ontwerp wordt uitgewerkt betreffende de organisatie der arbeiders en zal ditvolgens veler meening reeds na de kerstvacantie bij den Bondsraad inkomen. De stad Keulen heeft eene belangrijke kerstgave ont vangen. De handelsraad Andreae schonk haar een be drag van '240 000 dat besteed zal worden voor den bouw van een kunstnijverheidsmuseum. EWÖEIiAWB. Het hof van appel heeft de uitspraak van de rechtbank tot uitlevering van Arton wegens frauduleus bankroet, diefstal en verduistering bevestigd, maar het vonnis vernietigd voor zoover dit de uitlevering beval wegens vervalsching van rekeningen. ITAIAE. Ook de Senaat heeft het wetsontwerp over de kredieten voor Afrika aangenomen. De eerste negen bataljons die naar Afrika zijn ver trokken zullen nog deze maand gevolgd worden door vijf bataljons en twee bergbatterijen. RUSE AMD. De grootvorst-troonopvolger George naar het zuiden van Frankrijk vertrokken, is den 21 te Nice aangekomen waar hij zijn intrek nam in de villa .Les terrasses". Er was geen ofiicieele ontvangst; de te Nice vertoevende russische prinsen wachtten de boot aan de kade op. 8PA1ÏJE. Te Tarragossa, in de provincie Saragossa, zijn ongeregeldheden voorgevallen naar aanleiding van de quaestie der accijnzen. De gendarmerie maakte een charge en schoot op de menigte, waardoor verscheidene personen gewond werden. De orde is thans hersteld. AtfirlERS. De Sahara wordt met de beschaafde wereld in verbinding gebracht door een telephoon. Een iransch ingenieur, de beer Bayolle, is met een expeditie van 100 man eenigen tijd geleden uit Biskra vertrokken om de geleiding aan te leggen. Den 18 November heeft hij uit zijn kamp op 18 mijlen van Biskra naar deze stad getelephoneerd. Hij meldde dat hij verwachtte iederen dag vijf tot tien kilometer verder te zullen komen en t.egen het midden van December Tuggurth te zullen be reiken. Hij heeft echter met een eigenaardige moeielijk- heid te kampen. De kameelen niet gewend telephoon- palen te dragenweigeren herhaaldelijk met hun last voort te gaan. AMERIKA. Het door Cleveland's boodschap in de Vereenigde Staten aangestoken vuur heeft reeds op de beurs te Nieuw-York een zoodanige paniek veroorzaakt, dat de door Amerika geleden verliezen op een milliard dollars worden geschat. De vrees is gewettigd dat de uitvoer van goud nit de Staten buitengewoon stijgen zal, wat op eene ontzettende schade voor het land moet uit- loopen. Niettegenstaande Kamer en Senaat den president een parig hebben gesteund in zijn voorstel tot benoeming eener commissie tot bepaling der grens tusschen Venezuela «Zeker, een uitstel van een paar dagen kan ik u in elk geval wel toestaan." Dan zoudt u mij genoegen doen als n onze onder handelingen nog een paar dagen wildet uitstellen. Wij zijn dus van daag alleen maar overeengekomen, dat graaf Pagger den lsten Maart nog niet op do betaling zal aan dringen." Berwitz kuikte toestemmend. »Da.t is voor het oogenblik voldoende," liet Hennern er op volgen. Berwitz stond op en nam zijn hood. »En voor hoe lang zou dat uitstel mij toegestaan kunnen worden vroeg Hennern. .Voorloopig voor een paar dagen zooals ik u reeds gezegd heb," merkte Berwitz op. .Laten wij zeggen, om een bepaalden datum aan te geventot den 5deu of 6deu Maart. Als wij zoover zijn, zullen wij wel een bepaalde overeenkomst gesloten hebben. En ik twijfel er niet aan, of die zal wel volgen uw wensch uitvallen. Ik heb uw brief aan graaf Pagger gele zen. Uwe toelichtiugeu komen mij zeer goed voor. De handelstoestand is tegenwoordig inderdaad al zeer ongunstig. U behoeft mij dus alleen maar bet bewijs te laten zien, dat de vereischteu, om de actiöumaat- schappij in het leven te roepen, werkelijk voorhanden zijn, dat de heer Ebrike de door u genoemde som ten bedrage van driehonderdduizend gulden gegeven heeft, dat u het recht hebt, over die som te beschikken in het belang van de ondernoming mocht u over die som of een gedeelte daarvan reeds beschikt hebben, dan zijn de quitanties voldoende. U ziet dus, dat wij het zeer goed met elkander zullen vinden. Als vertegenwoordiger van mijn vriend behoef ik slechts op één ding te letten dat hij niet in eene speculatie wordt meögesleept eu dat hij zoo spoedig mogelijk /an deze zaak at is." Hennern streek weêr met zijn zakdoek over zijn voor- hootd en zeide .ik voel werkelijk, dat ik niet in staat bon, nu over zaken te spreken. Mijn hoofd is geheel in de war. Ik zal dus zoo vrij zijn, u een van de eerst komende dagen om eene samenkomst te verzoeken Zeer goed," hernam Berwitz. »Ik zal op bericht van en Britsch-Guijana, gelooven ook de meeste amerikaansehe bladen niet, dat men den misdadigen moed zal hebben, het op een oorlog met Engeland te laten aankomen. De financiëele commissie uit het Huis van afgevaar digden bereidt een wetsontwerp voor om tegemoet te komen aan den financiëelen nood, door de tegenwoordige crisis ontstaan. Het zal waarschijnlijk den 26 bij het Huis worden ingediend. BRttTSCïI-llVDIË. Voor baron Donald Mackay zooals men weeteen geboren Nederlander den voorlaatsten gouverneur van Britsch-Indië het hoofd der Schotsche Mackay'sna den dood van den laatsten lord Reay is te Bombay een standbeeld opgorichtvoorna melijk voor hetgeen hij deed in het belang van ondorwijs en gemeentebestuur. Het werd onthuld door den tegen- woordigeD gouverneur lord Sandhurst. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen vrijdag 27 December, des namiddags l1/2 uur. Tweede Hamer. Begrooting van waterstaat. Zaterdag, den 21, 's morgens te 11 uur, werd de ar- tikelsgewijze behandeling voortgezet. Bij art. 142 houdt de heer van Kerkwijk een warm pleidooi voor het groote belang van stoomtram wegen voor het platteland, inzonderheid voor den land bouw. Hij dringt bij de regeering er krachtig op aan die zaak te bevorderen en nit de hoop dat ook de Kamer zich van het gewicht daarvan meer doordrongen zal toonen. Hij vraagt ten slotte 's ministers medewer king meer dan tot hedenvoor de verbinding van Schouwen met het vasteland door middel van een stoom tram. Over den opslag van dynamiet te Rozenburg is de heer van Limburg Stirum uiet gerust. Hij wil de overlading hier te lande geheel trachten te voorkomen. Bij art. 157 (onderzoek boter) klaagt de heer de Beau fort (Wijk) over de slappe toepassing der boterwet en meentdat een voldoende uitvoering der wet alleen te verkrijgen is door de aanstelling van speciale ambtenaren, waartoe de minister echter niet wil overgaan. De slechte toepassing werkt demoraliseerend. Een zeer krachtige toepassing is noodig in het belang van dezen nijverheidstak. De heer Li o u m a n betwijfelt ook, of aan de knoeie rijen van den boterhandel de kop zal kunnen ingedrukt worden met toepassing van de tegenwoordige maatregelen, die geheel onvoldoende zijn tegenover het toenemend bedrog in advertentiën enz. met den verkoop als natuur product van boter bevattende 60 pet. margarine. De toestand eisckt dringend verandering. De beslissing of vaste ambtenaren moeten worden aangesteld belast met het speciale toezicht op de naleving der boterwetkan veilig uitgesteld worden tot de behandeling van de voor- u wachten. Ik heb nog slechts één verzoek zou het niet beter zijn, dat wij in uw bureau samen komen Daar hebt u ook alle papieren, die n mij wel wilt laten zien." »Zooals u wilt, mijnbeer de raad van legatie," zeide Hennern. Berwitz groette beleefd, Hennern ging hem voor, deed de deur open en nam met eene zeer diepe buiging af scheid van Berwitz. Hij ging naar zijn bureau en plaatste zich voor zijn schrijftafel. Hij knikte eenige malen. De quitanties 1 Ja, als hij de quitanties had, had hij ook graaf Pagger niet noodig. Berwitz had met veront rustende zekerheid dadelijk den vinger op de wond ge logd. De quitanties Maar de man scheen overigens zeer handelbaar te zijn. Eenige dagen had Hennern dan toch al gewonnen. Als men het goed overlegde, zou Berwitz zeker het gevraagde uitstel van een paar maanden toestaan. Als Eugenie het maar eens met hem wilde bepraten 1 Maar met die vronw kon men niets beginnen. VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Neen, met die vronw kon men werkelijk niets begin nen! Zij was niet eens te bewegen geweest tot eene on schadelijke, kleine noodleugen 1 Niet eens een paar re gels, dat de toestand van haar man weer geducht ver ergerd was, eu dat de voorgenomen samenkomst nog eenige dagen moest worden uitgesteld, had zij aan den raad van legatie von Berwitz willen schrijven Kalm maar gedecideerd had Engenie aan haar man verklaard, dat zij zich hoegenaamd niets meer bemoeien wilde met de haudelsaangelegenheden. Zij had er bijgevoegd, dat zij elke gemeenschap met Hennern als verbroken be schouwde en dat zij, zoodra de omstandigheden het ge doogden, zijn buis zou verlaten. Heuueru wist niet, wat hij beginnen moest. De ge vreesde 29 Februaii was gekomen, zonder dat er in zijne financieels positie eene verandering ten goede was gekomen. Het was zelfs nog erger dan hij gevreesd had. De verschillen, dij bepaald vereffend moesten worden,

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1