N ieuwj aarswenschen. 1895. ZONDAG 29 DECEMBER. OUDE JAARSAITOBTII5 DINSDAGden 31 December Mationale Militie, INSCHRIJVING. Ijskelder. Onbestelbare .Brieven, Buitenland. Telegrafische Berichten. Nederland No. 154. Eerste Mad. lieven en Megentagste Jaargang. In liet nummer van den zal weder gelegenheid bestaan tot liet plaatsen van RT ieuwjaarswenschen a 25 cents a contant, van 1 tot 5 regels. UklIVtüSülli; cm II \M Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn -luentsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; f.anco door net geheele rijk 1, De 3 nummers O,O©. Afzonderlijke nummers 3 ets. 'telefoonnummer t 'A Prijs der gewone Ad verten tiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. DE VITfiUVERi. Depot van postzegels enz. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar maakt bekend dat het Rijksdepót voor den verkoop van post zegels, briefkaarten enz., is verplaatst van Ritse voort A 18 naar R i t s e v o o r t A 19, bij B. de Wijs. Alkmaar, De Directeur voornoemd 23 Dec. 1895. MOLL. Aicuwjaarskaartjes enz. De Directeur vau bet Postkantoor te Alkmaar noodigt het publiek uitom van 27 tot en met 31 December e.k. haartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen bij verzending van 5 of meer stuks te gelijk, deze niet in de bossen te steken maar af te geven in het Postkantoor aan het loket pakketpos t. Alkmaar, De Directeur voornoemd 24 Dec. 1895. MOLL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad No. 72); Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1896 hun negentiende jaar zijn ingetreden (alzoo de mannelijke geborenen van 1877), om zich ingevolge art. 15 en 20 dier wet, in de maand Januari 1896 in het daartoe ge reed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 urenop Dinsdag en Vrijdagtot 20 Januari 1896 en verder aan de gemeente-secretarie. De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militieplichtige zeiven bij ongesteldheid afwezig heid of onistentenis op zijn vaderis deze overleden op zijne moeder, en, zijn beiden overleden, op den voogd. Zij maken voorts de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als Voor ingezeten wordt gehouden lo. hij wiens vaderof is deze overleden, wiens moe derof zijn beide overleden wiens voogd inge zeten is volgens de wet van 12 December 1892 (Staats blad No. 268); 2o. hijdie geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden vóór lo. Januari 1896 bin nen Nederland verblijf hield 3o. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits bij binnen het Rijk verblijf boude. Voor ingezeten wordt niet, gehouden de vreemdeling, be- hoorende tot een Staatwaar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of, waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van we- derkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt vo,n lo. een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overledende moederof zijn beiden overleden de voogd woont 2o. een gehuwde en een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. hemdie geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont 4o. den buiten 's lands wonenden zoon van een Ne derlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven: lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander is 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd in gezeten 3o. de zoon van den Nederlander dieter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen, wien dit mocht aangaan, nit, zoo mogelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daar mede niet tot het einde van Januari te wachten, en her inneren voorts aan de strafwaarmede de nalatigen ter inschrijving bij art. 183 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De waarn. Secretaris, 28 December 1895. L. VAN DER VEGT. Zijdie genegen mochten zijn den ijskelder voor 6 jar e n ingaande 1 Januari 1896, te pachten, op de ter gemeente-secretarie ter lezing liggende voor waarden worden verzocht vóór of op Dinsdag, 31 De cember, 's middags 12 nren aan burgemeester en wet houders schriftelijk op te gevenvoor welken prijs zij dien kelder per jaar willen pachten. verzonden gednrende de le helft van December 1895 A. Lübeck, J. W. Dijxhocrn en P. Begaan Amster dam P. Kramer, 's Gravenhage A. Borts, Ondkarspel W. H. Haasen, Rotterdam Van Schoorldam: Wed, C. Brouwer, Schagen. DEITSCMIiAAB. De dom te Straatsburg zal voortaan nu daartoe strekkende proeven goed zijn ge slaagd geregeld electrisch verlicht worden. Prinses Friedrich Leopold, zuster der.duitsche keizerin, is den 27, bij het schaatsenrijden op het Griebnitzer meer bij Potsdam door het ijs gezakt en eerst na gernimen tijd met veel moeite gered. FMSHRIJH. De parijscbe tentoonstelling van 1900 is, met 10 stemmen tegen 1in beginsel door de commissie goedgekeurd. Do bekende jeugdige millionair Max Lobaudy, »lo petit sucrier", die na zijns vaders dood, een suikerlabrikant, een vermogen van f 100.000.000 had te beheeren ge kregen en dit met volle handen verkwistte op alle in 't oog loopende wijzen, is, terwijl hij zijn militairen dienst plicht vervulde, aan den typhus bozwekeu. De bewering, dat de autoriteiten bevreesd voor het verwijt van be voorrechting van 80cialistischen kant, het herstel van den jeugdigen millionair niet voldoende in de hand hebben gewerkt, zal zelfs aanleiding geven tot eene interpellatie in de Kamer. Oornelins Herz de beruchte held nit de Panama knoeierijen de altijd zieke mante Bournemouth in Engeland verblijf houdendevoorloopig bnitep het bereik der fransche justitie wordt door het tegenwoordige fransche ministerie niet met rost gelaten. Het heeft weder aangedrongen bij de engelsche regeering op een nienw onderzoek naar den gezondheidstoestand van den patient en vraagt om hem door engelsche rechters te zijnen huize te doen verhooren. OOM E.VKI.lk ilO\RAK1.3 E. De oostenrijksche rijksraad is gesloten na eene reeks stormachtige zittingen, waarin de anti-semieten alsmede de jong-czechen wat rumoerigheid betreft de hoofdrol speelden. Niet voor Febrnari zullen de zittingen weder worden hervat, wan neer verwacht wordtdat de voorstellen tot kiesrecht hervorming zullen ingediend zijn. RUSJLiAlVD. Te Petersburg heerschtvolgens bui- tenlandsche bladen, de typhns en de influenza epidemisch. Ml'/EVJE. Den 24 is generaal Campos er in ge slaagd de opstandelingen onder Gomes uiteen te drijven, na eeu hardnekkigen strijd waarin de laatste 700 man verloren. XW1ISEBLAND. Bij een te Znrich gehouden referendum over een ontwerp strekkende om vivisectie geheel te verbieden is dit met 39476 tegen 17297 stem men verworpen. Daarentegen werd het tegenvoorstel van den Grooten Raad van Znrich betreffende diereu- bescherming hetwelk de eischen en wenscheu der weten schap in aanmerking neemt met 35191 tegen 19554 stemmen goedgekeurd. .1 APAMï. Dat de japanners den toestand op het eiland Formosahetgeen bij het sluiten van den vrede na den oorlog met Chinain hun bezit overging lang zamerhand meester worden blijkt wel nit de offisieele mededeelingdat voor enkele havens van dat eiland bestemde telegrammen zonder voorbehoud kannen wor den aangenomen. AERKKftlKOË STATRA. De financieele plan nen door do daartoe aangewezen commissie tot herstel van 's lands geldmiddelen ontworpen en aan het Congres voor te leggen strekken om den minister van finan ciën te machtigen tot het uitgeven vaD obligatiën die dertig jaren zullen loopen en in plaats van vier procent drie percent rente zullen geven, verder van tweepercents obligatiën op korten termijn dus feitelijk schatkistbil jetten. Door de repnblikeinsche leden der financieele commissie zal bovendien eene poging wordeD gedaan, om het ijzer te smeden terwijl het heet is, en worden voorge steld eene verhooging op de invoerrechten op wol, wollen stoffen en hout. Deze pogingen hadden succes, want het Hnis nam de voorgestelde hervorming der tariefwet aan met 201 tegen 81 stemmen. lilHD-AFKlKA. De door de kaapsche regeering voor den Oranje Vrijstaat aan te leggen sporen zijn twee locaalsporen van Kimberley naar Bloemfontein en van Harismoth naar Kroonstad beide hoofdzakelijk bestemd voor graanvervoer. 's-Gravenhago, 28 Dec. Eerste Kamer. Heden werden aangenomen hoofdstukken 1, 7a en middelenwetzoomede de convsrsiewet met 31 tegen 2 stemmen. De Kamer is uiteengegaan tot 13 Januari. Intercommunale telefoon. Uit ons Kamerverslag zullen onze lezers vernomen hebben het voornemen van den minister van waterstaat, handel en nijverheid om in 1897 te geraken tot eene regeling der intercommunale telefonie hier te lande. Het doel is nn om in den aanvang van 1896 aan de Kamer voortestellen eene verhooging van het betrokken artikel der Staatsbegrooting voor 1896, ten einde iu beginsel te doen uitmaken of van rijkswege tot exploitatie zal wor den overgegaan en op die wijze gelden te verkrijgen om reeds in den loop van 1896 de te nemen maatregelen voortebereiden. Te Rotterdam is overleden de heer J. van der Laan, inspecteur van de registratie en domeinen en ont vanger van het recht van saccessie in de eerste afdeeling. Tot. burgemeester van Sloten is met ingang van 1 Januari 1896 benoemd de heer C. W. A. M. Groskamp, secretaris dier gemeente. Aangenomen de toezegging van beroep naar Vechel door den heer ds. J. Heenk JALz., thans te Budel en Gastel, vroeger te Heerhugowaard. De staatsbegrooting voor 1896 is, na de schriftelijke en mondelinge behandeling met de tweede kamer, vastge steld op een eindcijfer van f 138.465.094.34, terwijl de ra ming der middelen bedraagt f 130.858.295, zoodat er een tekort is van f 7.606 799.34. Te Groningen is eene commissie gevormd voor het plaatsen van een gedenkteekeu op het graf van den be kenden paedagoog, den heer G. Milligen, in leven arrond.- schoolopziener en oud-directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers aldaar. Te Utrecht is overleden de heer F. W. Klokke, hoofdcommies bij het munt-college. Texel. Te de Cocksdorp is beroepen bij de ned. herv. gem. de heer J. Groeneweg, to West-Terschelling. Barslngerhorn. Onder vele blijken van belang stelling herdacht de heer dr. J. H. Hobns zijn veertigjarig jubileum als predikant bij de ned. herv. gemeente aldaar. Enkhuizen. Tot leeraar in hand- en rechtlijnig teekenen aan de hoogere bnrgerschool en burgeravond school is benoemd de heer van Voorthnijzen, te Amsterdam. Haarlemmermeer. De gemeenteraad benoemde tot secretaris-boekhonder bij het algemeen armbestuur den heer L. J. Vallentgoed, ontvanger dezer gemeente. Haarlem. Tot commies ter gemeente-secretarie (afd. bnrg. stand) is benoemd de heer P. Verkes, aldaar. Kraft. De raad dezer gemeente heeft tot leden van het burgerlijk armbestuur herbenoemd de heeren F. Brnin te Noord-eind van Graft, Caton te Graft, B. Kei zer te West-Graftdijk en J. Hannema te Oostgraftdijk. Krootschermer. Wegens het heerschen der mazelen in hot gezin van het hoofd der school alhier, is de openbare lagere school gesloten. Schermerhorn. Een talrijk publiek was den 25 opgekomen om de eerste uitvoering in dezen winter der rederijkerskamer »Amicitia" alhier bij te wonen. Onder luiden bijval werden opgevoerd »Donkere wolken", too- neelspel in 5 bedrijven, door S. H. Hilkema en »Tante en Nicht of de hnwelijkscandidaten", blijspel met zang in een bedrijf door Gerrit Jansen. Omtrent de tram Vlissiugen—Domburgwaarvoor door den heer A. E. Gompertz, te Amsterdam, concessie is aangevraagdkan gemeld wordendat electriciteit daarbij als beweegkracht zal worden aangewend. Zij zal de gemeenten Vlissingen, Kondekerke, Biggekerke, Zou- telande, Westkapelle en Domburg verbinden. Moord te Rotterdam. In verband met den moord op het knaapje te Rotterdam wordt weder gemeld, dat de moordenaar ge vonden zou zijn. Thans zou hij zichzelf in dronkenschap verraden hebben. Zekere Willem Malse werd n.l. te Schoonhoven gevat, waar hij volhield, bij het begin zijner arrestatieden moord te hebben gepleegd. Na zijne

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1