18%. WOENSDAG 1 JANUARI. Inschrijving Nationale Militie. Hondenbelasting. Plaatselijke directe belasting. RSKIÏÏWriMGrBM Amsterdamsche Brieven. Nederland No. 1. Tweede wad. Acht en KTegentigste Jaargang. wegens in 1895 aan de gemeente ALKMAAR gedane leveringen worden ingewacht vóór 31 Januari 1896 wat betreft de gasfabriek en de gemeente-reiniging bij den Directeur van dien tak van dienst en wat de overige takken van dienst betreft, ter gemeente secretarie ofwat de openbare werken be treft, bij den gemeente-architect. Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- on Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar maken bekend, dat de inschrijving voor de Nationale Militie van de geborenen van 18 7 7 geschiedt in de maand Januari 1896, in een der vertrekken van het Raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 uren op Dinsdag en Vrijdag, tot 20 Januari 1896 en verder aan de gemeeD te-secretarie. Voorts wordt verwezen naar de op heden aangeplakte bekendmaking, waarin opgenomen zijn do wetsb> palingen, waar de personen ingeschreven moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, Alkmaar, De waarn, Secretaris, 31 Dec. 1895. L. VAN DER VEGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in herinnering, dat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de heffing eener belas ting op de honden ieder eigenaar bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kan tore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een be hoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onder teekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aan gifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onver minderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevondon wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 31 Dec. 1895. L. VAN DER VEGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de beschrijving voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het dienstjaar 1896, op Donderdag 2 Januari 1896 aan vangt, en noodigen de belastingschuldigen dringend uit, door spoedige invulling der beschrijvingsbiljetten mede te werken tot eenen tijdiger afloop der beschrijving en tot eene vervroegde vaststelling van het kohier. Burgemeester eu Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 31 Dec. 1895. L. VAN DER VEGT. XXIV. Voor de anistcrdamschc universiteit hebben de laatste dagen van het oude jaar een droeve teleurstelling opgeleverd. Niet minder dan drie hoogleeraren van erkende bekwaamheid zullen in don nieuwen tijdkring hun lessen niet meer hervatteu. Prof. Oudemans wordt tot heengaan gedwongen, omdat hij onlangs den 70jarigen leeftijd heeft bereikt en de wet de opleiding van de studenten aau menschen van zulk een hoogen ouderdom niet langer wil toevertrouwen. Was die fatale termijn niet gesteld dan gelooven wij uietdat deze hoogleeraar uit eigen beweging zou zijn heengegaan. Hij is daarvoor nog met te grooten werk lust en te veel jeugdigen ijver bezieldterwijl ook zijne collogos bij de studenten hoog staan aangeschreven. Hoezeer hij door hen geacht wordt, bleek duidelijk op dien zeventigsten verjaardagwaarop hem van de zijde van Corps en Bond de meest welgemeende blijken van waardeering werden geschonken. Niet mindor smartelijk wordt het verlies gevoold van prof. van 't Hoffeen man van europeesche beroemdheid, diena maanden lang de academie en haar vrienden in onzekerheid te doen verkeeren eindelijk zijn eervol ont slag heeft gevraagd. Van mannen met een grooten geest moet men veel voor lief nemen wat men van een gewoon mensch niet zou dulden daarom zullen wij het gedrag van prof. van 't Hoff ook maar niet al te scherp criti- seeren. Feiten zijn evenweldat hij eerst dreigde met ontslagals niet een grooter en beter laboratorium ge bouwd werd en dat de gemeenteraad om den hoog- t leeraar te behouden de noodige geldeu toestond om aan dien eiscb te voldoen. Nauwelijks is echter dat conflict tfgeloopec of prof. van 't Hoff gaat weg met vacantie, die hij telkens weer met een maand verlengt. Wannoer ten slotte het jaar vacantie ongeveer vol is keert hij niet terugmaar vraagt ontslag zonder opgave vau redenen. In den gemeenteraad werd aan het verzoek voldaan zonder dat er een woord bij werd gesproken. Maar buiten het Prinsenhof wordt daarover des te meer geredeneerden die gesprekken zijn niet zeer vleiend voor den hoogleeraar met zijne europeesche beroemdheid. Met innig leedwezen is daarentegen alom vernomon de droeve mare van het plotseling verscheiden van prof. van der Mey. In hem waren kunde en humaniteit op zeld zaam gelukkige wijze vereonigd. Welk een voortreffelijk dienaar der wetenschap hij wasweten de mannen van het vak u te vertellen uit do geschriften van zijn hand, uit zijne moeielijke en meestal voorspoedige operatiën uit zijn altijd weer bewonderde diagnose en eindelijk uit zijne opwekkende en toch zoo hoogst wetenschappelijke lessen. Naast deze figuur staat van der Mey als mensch en men weet niet om welke eigenschappen men hem 't meest h%eft liefgekregen. Zijn huisgenooten en onder geschikten koesterden een ware vereering voor hem zijne patiënten droegen hem op de handenzijne studenten zagen in hem niet den strengen wijsgeerdoch den va derlijken vriend die mildelijk van zijne omvangrijke kennis over ff.-n wilde uitstorten. Wie in Amsterdam den naam van van der Mey uitsprak deed dat met eerbied en lof wie hem kende waardeerde ook zijn edele eigenschappen. Is het wonderdat aan menigeen een smartkreet ont snapte toen men vernam dat prof. van der Mey was gevallen als slachtoffer zijner wetenschapen dat door een kleine verwonding bij eene operatie het doodelijk gif in zijn aderen was doorgedrongen waarvoor geen medicus een geneesmiddel kon verschaffen Ondanks den guren wind trokken zij allen op naar de begraafplaats „Zorgvlietom daar den beminden doode de laatste eer te bewijzen. Zelden wellicht nooitzag dit kerkhof zooveel mannen en vrouwen van naam en rang vereenigd. Uit alle standen der maatschappij waren er vertegenwoordigers: hoogleeraren en curatoren der academie wethouders en raadsleden doctoren en pleeg zusters maar vooral talrijke patiënten van den over ledenezoowel arm als rijk. Tachtig kransen dekten den lijkwagen die onder het spelen van Chopin's treur- marsch den doodenakker opreed. Toen ontblootten hon derden het hoofd toen werden de zakdoeken aan de oogen gebracht. En welk een aandoening wekten de met hokkende stem uitgesproken lofredenen aan de geopende groeve uit mannenoogen biggelden de tranen en sommige vrouwen moesten weggeleid worden, 't Is wel verschrikkelijk op 44jarigen leeftijd een man van kennis in het graf te zien neêrdalen maar waar zooveel oprechte rouw betoond wordt als bij de begrafenis van prof. van der Meydaar mogen de achterblijvenden troost putten, uit de wetenschapdat zulk een leven niet te vergeefs is geleefd. Voor de amsterdamsche studenten is het te hopendat er spoedig in de vacatures zal worden voorzien, te meer daar ook prof. Gunning weldra een operatie zal hebben te onaergaan eu ook diens colleges waarschijnlijk eenige weken niet zullen gehouden worden. Zooals men uit de couranten zal gezien hebben heeft te Leiden prof. Land ontslag aangevraagd en vertrekt uit Utrecht prof. von Eiselsbergh naar Koningsbergen t is dus wel een tijd van spanning voor doctoren die voor zichzelf meeneudat zij best een professoraat zouden kunnen bekleeden. Een of meer zetels zullen waarschijn lijk ook nu wel weer aan buitenlanders ten deel vallen. Voor de bewoners^ der buitenwijken heeft het oude jaar nog een verrassing gebracht in den vorm van een concessie-aanvraag voor elcririsrhe trams. Reeds in de jongste raadszitting deelde de heer Trenb mede dat zulk een aanvrage te wachten was, en nu is zij gedaan door don heer Sanders aan de lozers van dit blad ook bekend door de Noordhollandsche Tramwegmaatschappij. Aan het plan is grootschheid niet te ontzeggen. Het omvat zeven verschillende lijnon die uitgaan van drie centrale punten het Rembrandtplein het Paleis op den Dam en het Centraalstation. Enkele kleine bruggen zullen noodig zijn maar bovendien wordt vereischt een nieuwe Amstel-brug tevons ingericht voor gewoon ver keer in het verlengde der Ceintuurbaau daarvoor zal de concessionaris 400.000 bijdragen. Voorts koopt deze van de gemeente voor J 300.000 een deel der museum terreinen waar het station voor den locaalspoorweg naar Haarlem zal worden opgericht. Aan het plan is ook nog verbonden een tramlijn naar Haarlem die met een veerpont over het Noordzeokanaal gaat. De eerste stads- lijnen denkt de heer Sanders over twee jaar in exploitatie te kunnon brengen. Zooals wij zeiden het plan is grootscheerlijk gezegd, liet lijkt wel wat avontuurlijk. Was het dan ook vóór een paar jaar ingediend dan zou het ongetwijfeld voor kennisgeving zijn aangenomen zonder meer. De toe standen zijn echter in den laatsten tijd niet weinig ver anderd. De A. O. M. staat vooral bij den wethouder Trenb ten gevolge van de pensioneeringsqnaestie in geen al te best blaadje en er zijn met hem verscheidene raads leden die van meening zijndat deze onderneming veel te veel geld verdient en de stad daarvan veel te weinig opstrijkt. In de concessieaan de A. O. M. verleend werd evenwel te kwader ure een bepaling opgenomen die heelwat last kan veroorzaken. Elke aanvrage voor nieuwen tram-aanleg moet namelijk het eerst aan haar worden voorgelegd, opdat zij beslisseof zij op diezelfde voorwaarden de voorgestelde lijn wil bouwen. Natuurlijk laat zij dat recht niet ongebruikt om de voorstellen harer mededingers zooveel mogeljjk op de lange baan te schuiven. Ook in de gas-quaestie is het uitzicht op een spoe dige beslissing weder geheel vervlogen. In eerste instantie werd dit proces door de gemeente verloren doch een scherpzinnig jurist ontdekte in het vonnis eenige fouten, zoodat in hooger beroep werd gegaan. Volgens de con clusie onlangs door het O. M. bij de amsterdamscho rechtbank genomen scheen hetdat aan de „Imperial" haar eisch zou worden ontzegd doch zietde recht bank vereenigde zich in bijna geen enkel opzicht met die conclusie verwierp de middelen van niet-ontvanke- lijkheid en heeft in de hoofdzaak de brander-quaestie een onderzoek van deskundigen gelast. Die zaak is dus nog niet uit en de advocaten kunnen vooreerst nog werkzaam blijven. Zulke quaesties zijn nog eens een buitenkansjewant tegenwoordig is er ook onder de rechtsgeleerde verdedigers een zware strijd om het be staan. In het afgeloopen jaar werden nog weer 18 nieuwe leden ingeschreven bij de „Orde van advocaten", waardoor dit college thans 178 leden telt. En dan daarbij te moeten wetendat bijna alle zakenwaarmee eer eu geld te be halen zijn in handen worden gesteld van enkele specia liteiten terwijl verreweg de groote meerderheid haar heil moet zoeken in regeling van faillissementen echt scheidingszaken pro deo-procedures en pleiten voor men schen die niet veel te missen hebben. Geen wonder dat men te Amsterdam in het laatste jaar voorbeelden gezien heeft van meesters in de rechten die onmogelijk aan hunne verplichtingen hebbon kunnen voldoen en thans in den vreemde buiten het bereik hunner schuldeischers, hun fortuin zoeken. Namen te noemen ware te eom- promitteerend. Wij willen deze laatste correspondentie in het oude jaar niet eindigen zonder een heilwensch voor onze naar wij hopen trouwe lezers. Het afgeloopen jaar was voor Alkmaar en omstreken in menig opzicht veel bewogen. In de laatste maanden wasjfde blik van velen uit den lande gevestigd op de stad vanwaar eenmaal de victorie begon helaasdat de aanvankelijke geruch ten aangroeiden tot droeve werkelijkheid'en mannen, in wie men tot hiertoe het volle vertrouwen^ steldevan hun voetstuk werden gesleurd. Kunnen wij voor Alkmaar beter wenschen, dan dat beheer der gemeente-financiën zal worden toevertrouwd aan krachtige handendie bij de ge meentenaren bet geschokte vertrouwen herstellen Voor de omwonenden van Alkmaar is zeker de beste wenschdat het nieuwe jaar ons spare voor sluiting der grenzen van naburige landen voor het hollandsch vee en de nu nog in werking zijnde beperkende bepa lingen door de belgische regeering voorgeschreven spoe dig zullen worden opgeheven. Het afgeloopen jaar was voor hen ondanks die sluiting in menig opzicht toch nog voordeeliger dan het daaraan voorafgaandemoge dit „crescendo" ook in 1896 voortduren, 't Is in hun eigen belangwanneer zij zich daarbij de nuttige wenken, die zaakkundigen ten beste geven zooals onlangs de Alkmaarsohe Courant over de kaasbereiding ter harte nemen. En ten slotte aau allen die niet tot vorenstaande rubrieken behooren een welgemeend Omnia Fausta Ter tegemoetkoming in de kosten harer huishouding over 1895 is bij kon besluit van den 16 aan de volgende gemeenten tot het daarbij aangegeven bedrag onderstand verleend als aan Tessel f 700, Urk f 640, Kortenhoef 1 400, Veere f 650, Nisse f 150, Steeuwijkerwold f 1000, Ambt-HardeDberg f 1000, Ruinen f 1200, Havelte f 5250, Vries f 900 Sleen f 3000 Peize f 1000 Schoonebeek f 2200, Vledder f 1000, Odoorn f 3000. Beilen f 1500, Koevorden f 3000, Emraen f 4000, Diever f 500, Wes- terbork f 1000, Limbricht f 400, Urmond f 500, Bocholtz f 850, Voerendaal f 700, Ulestraten f 100, Jabeek f 300, Roggel f 700, Achtkarspelen f 5000, iEngwirden f2000, Ameland f 500, Barradeel f 4000, 't Bildt f8000,*Dan- tumadeel f 10000, Dokkum f 5000, Ferworderadeel f 18000, Franekeradeel f 3000, Hemelumor-Oldephaert en Noord- wolde f 4000, Hindeloojren f700, Kollnmerland en Nieuw- Kruisland f 10000, Oostdongeradeel f13000, Ooststelling werf f 12500, Opsterland f 24000, Schiermonnikoog f 400, Schoterland f12500, Smallingerland f 10400, Tietjerkstera- deel f 13000, Westdongeradeel f 15000, Weststellingwerf f 31500. De betaling zal geschieden in zoodanige termijnen en tot zoodanig bedrag als do minister van binn. zaken zal bepalen. Na herstemming is tot lid van hot hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, met 1665 stemmen, gekozen de heer P. de Geus tegen 1302 op den heer A. L. Roest.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5