Met z'n Achten. Salmiak-Pastilles, Buitenlan d. Advertentièn. €3. VAN STAM, a.d.Waag, Justus vau Maurik. 50 cents. Alkmaar Kleeding naar Maat. Visitekaartjes Kraepelien Holm's ar Gedurende de a.s. feestdagen kan men bij Boekli. IIERMs. COSTER ZOON, Alkmaar. HERMS. COSTER en ZOON. Te Etten (N.B.) is al weder brand geweest. Dit maal verbrandde de hoeve van wed. C. Luijter, met schuur en stal. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Te Rotterdam is een benedenhuis in de Roentgen- straat, waarin boter- en kaaspakhuis en grossierderij van do wed. Valkenaar Zoon, geheel uitgebrand. Te Utrecht is aanbesteed het maken van grond werken het opbreken en leggen van sporen en wissels e. a. werken op het station Zevenaar (raming 8900). Van de 15 inschrijvers was 't laagst de heer J. van Herpt, te Heusden, voor 7640. Den 25 zijn in de kosterij van de kerk der doops gezinde gemeente te 's-Hage vijf personen door kolendamp bedwelmd geraakt. Zij zijn echter nog bijtijds gered hoewel zij naar het ziekenhuis moesten overgebracht worden. Op de beide Kerstdagen hield de Socialistenbond wel te onderscheiden van de Sociaal-democratische arbei- dersvereeniging hielden de z. g. revolutionaire'' socialisten een congres te Leeuwarden waarop van de ruim 100 afdeelingen 48 vertegenwoordigd waren. Uit het jaarverslag bleek o a., dat na de scheuring tusschen revolutionairen" en »parlementairen", het aantal afdee lingen van 53 tot 105 is geklommen. De heer F. Domela Nieuwenhuis werd herbenoemd tot redacteur van het partpblad Recht voor Allen". In het gebouw »de Atlas'' te Zwolle kwamen op den eersten Kerstdag de afgevaardigden van verschillende arbeidei*svereenigingen uit ons land bijeen, ter bespreking van de kieswet-van Houtenonder voorzitterschap van den heer Th. de Rot, van Rotterdam. Vertegenwoordigd waren 151 vereenigingen, tellende tezamen ongeveer 15000 leden. Verworpen werd na ampele discussie een voorstel van den heer Gerhardom te trachten het ontwerp te doen vallen, onmogelijk als het scheen, om er iets goeds van te maken. Aangenomen daarentegen werd met over- groote meerderheid eene motie van den heer mr. P. J. Troelstra, strekkende om te pogen, de kieswet-van Houten zooveel mogelijk in democratischen geest gewijzigd te krijgen. Het wetsontwerp tot regeling van den suikeraccijns is aan den Raad van State gezonden. Het weekblad »De Liberaal", een orgaan van de conservatief-liberale partij, houdt met 1 Januari 1896 op te verschijnen. De redacteur, de heer jhr. mr. H. Smissaert, wordt met dien datum verbonden aan de Amsterdamsche Courant", als politiek redacteur. Mevrouw de douair. Diert van Melissant-van Sons- beeck, te 's Hage overleden, heeft aan de afdeeling Am sterdam van den R. K. Volksbond 5000 vormaakt. Bij de posterijen en telegrafie zijn verplaatst de commiezen 3e kl. C. N. de Vos van Vianen naar Koog- Zaandijk en J. Molendijk van Koog Zaandijk naar Am sterdam. Den 28 is te Warga een belangrijke wedstrijd ge- honden waaraan alle bekende friescho schaatsenrijders deelnamen. De prijzen vielen ten deel als volgtMerk Kingma, Grouw, le; Edze PaulesmaHardegarijp 2e; Sjoerd Bleeker Heegen, 3e Tjalke Zijlstra, Grouw, 4e en Sjoerd Visser, Hardegarijp, 5e. Te 's-Hertogenbosch is, terwijl de moeder naar de kerk was, een zonder toezicht achtergelaten vijfjarig kind met de brandende kachel in aanraking gekomen en als 't ware levend verbrand. De »Bond van nederlandsche onderwijzers" hield den 27 en 28 te Zwolle zijn 20e algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer G. Severijn waarop 83 afdeelingen door 117 afgevaardigden waren vertegen woordigd. Uit het verslag bleek, dat de Bond 113 afdee lingen telt mot 3626 leden. De Staatsspoor stelde eenigen tijd geleden kilometer- boekjes verkrijgbaarop naamden houder met zijn gezin hot recht gevende tegen de daarvoor lager ge stelde prijzen, zooveel kilometers afteleggen als het boekje aanwijst, onverschillig op welk deel harer lijnen. Deze bescheiden stap in de richting van verlaagde personen- tarieven en van vergemakkeling van vrachtbetaling heeft thans de Hollandsche Spoorwegmaat-chappij er toe ge bracht ook van hare zijde in die richting iets te doen. Zij wil n.l. op de met de Staatsspoor concurreerende lijn AmsterdamRoozendaal driedaagsche retourkaartjes in voeren tegen gelijke of lager prijzen dan van de kilo meterboekjes. Bij beschikking van den minister van waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken van het Noordhollandsch Kanaal de heer W. de Zeeuw. Bij kon. besluit is aan den ontvanger der belas tingen, den heer G. Wulfsen, te Haarlemmermeer, op verzoek eervol ontslag verleend met behoud van aan spraak op pensioen. Aan den heer dr. H. G. Braam, predikant te Didam, is, op diens verzoek, na 40jarige ambtsvervulling, met 1 Mei 1896, emeritaat verleend. Door de genie is aanbesteed het maken van een infantcriepost aan de Kwakel, waarvoor minste inschrijver was de hoer A. Bos, Helder, voor 141,960. De minister van buitenlandsche zaken gééft dins dag den 14, het eerste van eene reeks diners, dozen winter aan bet corps diplomatiquestaatsdienaren en autoriteiten aantebieden. Een ladingweester is bij Hengelo onder een lossen locomotief geraakt en spoedig daarna overleden. De 24jarige zoon van een veehouder te Wijk, bij Heus den kreeg bij hot slachten een klein wondjedat tot bloedvergiftiging aanleiding gaf, ten gevolge waarvan hij, ondanks eene operatie te Utrecht, bezweken is. Bij kon. besluit zijn benoomd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam de heer mr. A. J. Roijaards thans rechter in de arrondissements-rechtbauk aldaar tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage de heer jhr. mr. F. van Panhuys, thans advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Winschoten de heer mr. L. G. A. Vos de Wael, thans ambtenaar van het open baar ministerie te Maastrichtin diens plaats de heer mr. W. C J. A. Peperkamp, thans rechter-plaatsvervanger in de rechtbank, alsmede advocaat en procureur, te Roer mond en tot substituut-griffier bij de rechtbank te Assen de heer mr. J. G. Gratama Wz., advocaat en procureur, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gro ningen. Op de Gouwzee werden reeds weder ijsfeesten voor bereid. Er zou een terrein afgebakend worden van 300 bij 100 el. De ingevallen dooi slaat ook dit plan den bodem in. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burger school te Groningen de heer C. Timmerman, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam. Eene engelsche visschersschuit bracht den 28 te Grimsby binnen den kapitein en dions vrouw en kind van het hollandsohe schip »Hillechiena", dat den 23 in zinkenden toestand in do Noordzee verlaten werd. Tot ondervoorzitter van de Noordhollandsche Ver- eouiging Het Witte Kruis is benoemd de heer H. J. Calkoen, te Edam. Te Warder is eene nieuwe afdee ling gesticht. Bij kon. besluit van 6 November zijn eenige wijzi gingen gebracht in het kon. besluit van 19 Juli 1867 betreffende het Nederlandsche Roode- Kruis tot het ver- leenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog. Met ingang van 1 Januari 1896 is definitief be noemd tot secretaris der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen de heer J. Th. Gerlings, thans die be trekking waarnemend en tot inspecteur in algemeenen dienst de heer mr. A. J. M. Bake, thans afdeelingschef, on tot ingenieur de heer L. M. Barnet Lyou thans ad junct-inspecteur. Nog steeds wordt sedert den St. Nicolaasstorm ver mist de vlaardingsche visscherssloep, «Charlotta Louisa." Thans wordt met zekerheid bericht, dat zij met man en muis is vergaan. De kapitein van een op den 6 bij Ter schelling gestranden driemaster heeft gezien, dat zij door een zware zee werd getroffen, waarna zij voor zijn gezicht verdwenen was. Een doofstomme hollanderde heer Sutherland Royaards, doet, om eene weddenschap, zooals men weet, een reis om de wereld per rijwiel. Thans vertoeft hij te Frankfort a. M. Amsterdam. De olifant »Jack" in «Artis", die steeds gevaarlijker werd voor dienstpersoneel en bezoekers, is dezer dagen doodgeschoten. Helder. De verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad en een lid voor de provinciale staten, ten gevolge van het aftreden van den heer Govers en het overlijden van den heer Beukenkampis bepaald op dinsdag, 14 JanHari. In de den 27 gehouden raadszitting staakten weder do stemmen over een voorstel tot tractementsverhooging van de onderwijzers, zoodat dit als verworpen moet beschouwd worden. Ook werd afwijzend beschikt op een verzoek van de geref. gemeente tot afschaffing der kermis. Tot onderwijzer aan de school n", 3 werd benoemd de heer S. Wijn Oostzaan en tot onderwijzeres aan school n°. 6 mej. J. E. Kroes Wijhe. Hoog aan de Zaan. Den 27 had hier eene ge rechtelijke verkooping plaats wegons hot niet voldoen van rijksbelasting. De bekende Reens was met zijne volge lingen uit Amsterdam overgekomenom deze verkooping onmogelijk te maken. Het mislukte hem echter geheel. De genomen maatregelen hadden tengevolgedat er ou- gestoord geboden kon worden on het Rijk het zijne kreeg. Tegen verstoring van de orde waakte een talrijke po litie-macht. Oudorp. Tot onderwijzer alhier is benoemd de heer J. Lindeboom te S c h o o r 1. felsen. Den 27 is door den raad tot onderwijzer alhier benoemd de heer A. S. Degen3. Aan b. en w. is eene commissie toegevoegd van drie leden ter voorbe reiding van eene verhooging van het"vergunningsrecht voor den kleinhandel. Pensioen betrekkingen gemeente-ambtenaren. Zaandam. Door b. en w. is aan den gemeente raad een voorstel aangebodenom hun op te dragen eene pensioenregeling te ontworpenten behoeve der weduwen en weezen van de ambtenaren en beambten der gemeente. In verband met een desbetreffend rapport van prof. A. J. van Pesch zonden de financieels gevolgen eener dergelijke pensioneering ongeveer 3500 jaarlijks uit de gemeentekas vorderen. Iu de eerstvolgende ver gadering zal die belangrijke quaestie worden behandeld. Bedeelden. De minister van binnenlandsche zaken heeft door lusschenkomst van gedeputeerde staten der provinciën verzocht, van de gemeentebesturen inlichtingen te mogen ontvangen omtrent1°. het aantal bedeelden sedert twee jaren of korter biunen het bedeelingsgebied woonachtig; 2°. het aantal der sub 1°. bedoelde personen voor zoover zij gedurende het jaar vóór hun vertrek uit de vorige woonplaats aldaar onderstand hebben genoten. Hen nieuwe bijbel. Bij den uitgever J. B. Wolters, te Groningen zal een nieuwe bijbel verschijnen, volgens de vertaling van het britsch en buitenlandsch bijbelgenootschap onder toezicht van den groningschen predikant, ds. S. D. van der Veen. De illustratiën, die naar hetgeen het prospectus aan reproductiën geeftzeer veel inderdaad beloven zij zien er allerkeurigst uit zijn ontleend aan de werken van de grootste meesters uit alle tijden. Dat het geheele werk bij inteekeniug slechts f 9,50 compleet zal kosten mag zeker voor den uitgever een waarborg zjjn voor een ruim debiet. Van de Goedkoopc Imndbouw-bibliolheek, uitgever A. A. W. Bolland te Goes, is no. 4 verschenen Het Mestvee keuze, verpleging en voeding van runderen, dat gemest zal worden, door A. A. ter Haar. Een nuttig boekje, als dit, van een deskundige hand kome tot den lagen prijs van 35 cents onder veler bereik. •1APAKT. Den 27 werd de zitting vau het Parlement met eene troonrede van den Mikado geopend. VËREES16»E STATEST. Te Baltimore ont stond den 27 gedurende eene voorstelling van de he- breeuwsche opera iu Froutstroet-theater een paniekton- gevolgo van een valsch brandalarm. In het daaruit voortkomende gedrang werden 24 personen gedood en 40 zwaar gewond. De stemming eerst zoo oorlogzuchtig tegen Engeland, wordt met den dag kalmer en alle aandacht is nu gewijd aan de hervorming der financiën waartoe het congres reeds eene tariefswijziging aannamwelke intusschen echter nog de goedkeuring van den Senaat behoeftvan wien het nog zoo zeker niet isdat die ze verlee- neu zal. BflID-AFRIKA. De toestand in de Transvaal is in den laatsten tijd er niet kalmer op geworden. De houding van de zoogenaamde »uitlanders" (de niet-genatu- raliseerden, die het stemrecht en verdere politieke rechten ontberen) wordt steeds dreigender. Zij verlangen, behalve invloed op de verkiezingen gelijkstelling van de engelsche en hollandsche talen en hebben hunne eischen belichaamd in een door do «National Union" uitgegeven manifest waarin met geweld gedreigd wordt, indien hun verlangen niet wordt ingewilligd. Het schijnt echter te oordeelen naar de verzekering van met de toestanden bekende per sonen dat men zich nog wel eens bedenken zalal vorens tot geweld zijn toevlucht te nemen. De transvaalsche regeering met Paul Kruger aan het hoofd is krachtig genoeg toegerustom daaraan het hoofd te bieden. In tusschen gaan er, ook van de zijde van de vrienden der regeeringstemmen opdie de billijkheid der klachten ten deele erkennen. De vrees voor overheerschenden engelschen invloed mag wel de hinderpaal heeten die het tegenwoordige bestuur huiverig maakt, aan de eischen tegemoet te komen. Het arbeidersorgaan »Te British Workman" zal in zijn Januari-nummer een brief van den heer Gladstone op nemen waarin de volgende stelling wordt verdedigd In de' arbeidersklasse komt bij de ouders meer en meer de wensch op hunne kinderen groot te brengen voor geestesarbeid in plaats van licbaamsarbeid. Maar een groot deel van wat men geestesarbeid noemtverdient dien naam nietterwijl handenarbeid van wezenlijk edelen aard kan zijn. Zoo heeft men bijv. groote over eenkomst tusschen het ambacht van den metselaar en do kunst van don beeldhouwertusschen het timmervak en do houtsnijkunst. Bovendien wordt goede handenarbeid beter betaald dan slechte geestesarbeid. bekomen allerhande VERSCH GEBAK als Kranzen, Appelbollen, Saucissebrood jes, Sneeuwballen enz JPP"" Voor bestellingen dienaangaande houdt hij zich beleefd aanbevolen. LAAT 166, hoek BOTEHSTKAAT Speciale Inrichting voor H. S. CliOECK Marchand Tailleur. in net étui. algemeen erkend als het beste middel bij Hoest en Verkoudheid. Het is een sljjmoplossend en ver zachtend middel bij uitnemendheid. Verkrijgbaar bij de meeste Apothekers en Drogisten. Prijs per fleschje 20 ets. Alleen echt in fleschjes, voorzien jtSRgjP van etiqnet, waarop de handteekening van Hracpelien Holm—Zeist, Hofleveranciers, te Alkmaar bij do H.H. Apothekers A. CONIJN Az., ANSINGH MESMAN en A. H. TELJER Schagen: W. A. HAZEU; Helder: P. BOON. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6