No. 2. Acht en UTegentigste Jaargang. 18%. V R IJ 1> A Cr 3 JANUARI. Buitenla n d. Feuilleton. £1 VROU af. BerlynscUe Romau, VLkllitARSCHE <01R\M Deze Courant wordt Blmsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn-ioentaprija per maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door hel geheele rijk 1, De 3 nummers O,«6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HBRMs. COS- TER ZOON. Tcïefoonnumner3 BELG1E. Te Gent is een echtpaar dood in hun bed gevonden gestikt door het gas dat door een kraan stroomdedie zij vergeten hadden te sluiten. BUITSCHLANIL Te Waldenburg hoeft in den Warangel-mijn een ontploffing van mijngas plaats gehad, met het gevolg, dat vijftig mijnwerkers verongelukt zijn. Zeventien worden nog vermist. De dnitsche rijkskanselier is, na een zeer hartelijk af scheid te Weenen naar Berlijn teruggekeerd. ITALIË. Te Ciggianiten zuiden van Florence, heeft eene aardbeving plaats gehad, waarbij eenige doo- den en gewonden gevallen zijn. SER VIE. De Skoepchtina heeft een regeeringsont- werp aangenomen tot regeling van den binnenlandschen en internationalen telefoondienst. BULGARIJE. Vorst Ferdinand is naar Parijs vertrokken naar men zegt om den hertog van An male te bewegen zijn invloed aantewenden bij den Czaar om als peter optetreden van den kroonprins Boris en bij den Paus opdat deze zijne toestemming geve tot den over gang van den prins tot de grieksche kerk. CHINA. Op volhardend aandringen van de engel- sche regeering is eindelijk de moord der zendelingen be straft. De daarbij betrokken onderkoning is afgezet en onwaardig verklaard ooit weder een ambt te bekleeden, Bovendien heeit de verschijning der engelsche vloot uit gewerkt dat 19 schuldigen ter dood gebracht en vele anderen bestraft zijn. De ontruiming van het sehier-eiland Liao-tung door de Japanners is op den 25 December voltooid, SPANJE. Van Martinez Camposden opperbevel hebber van het spaansche leger op Cuba is bericht ont vangen dat hij er niet aan denktin het aangezicht van den vijand zijn post te verlaten. Mag men de ver dere berichten gelooven dan behalen de spaansehe troe pen voordeelen op de cnbanen die van blijvenden in vloed knnnen zijn. Teansvaalsche troebelen. De zaken in de Transvaal hebben plotseling eene ernstige wending genomen. Een aantal inwoners van Johannesburg, de plaats waar het verzet der »uitlanders'' zich voornameljjk doet gelden, hebben zich gewend tot dr. Jameson, een ambtenaar van de Chartered Company, de maatschappij, aan het hoofd waarvan staan o. a. Cecil Rhodes en de hertog van Fife, met aandrang om hulp, omdat volgens hen, natuurlijk ten onrechte, hun eigen leven en dat van vrouw en kinderen van den kant der boeren gevaar liep. Op eigen verantwoordelijkheid is daarop Jameson met eene bende van 800 man troepen 49) naar het Hoogduitsch VAN PAUL LI1NDAU. »Wat ik u bidden mag, mijnheer von Berwitz, och blijf nog een oogeublik zeide Hennern met eene bee- sche stem. Zijn voorhoofd was door den hevigen angst geheel met zweet bedekt. Hij had zijn zakdoek uit zijn zak gehaald, droogdo zijn voorhoofd en verfrommelde toen den zakdoek in zijne hand. »Och, ga nog even zitten Hij hield op en bleef staan voor Berwitzdie aan zijn verzoek gevolg had gegeven. »In die stemming mag u mij niet verlaten! U kunt niet vermoeden, welk een onheil n sticht!" Hij haalde diep adem .Mijnheer von Berwitz, ik weet, dat ik op uwe stilzwijgendheid kan vertrouwen. Welnu, ik kan het u met een enkel woord zeggen ik ben in een wanhopigen toestand! Mijne eenige hoop is uog, Western- bruch te behouden Ik kan het halve millioen nu niet bij elkaar krijgen. Het is onmogelijk. Als graaf Pagger niet in eene schikking met mij wil treden, verlies ik niet slechts de honderd duizend golden, die ik in kon tanten heb uitbetaald, ik verlies ook, als Westernbruch mij ontnomen wordt, de eenige mogelijkheid om er mij uit te werken. De belangen van graaf Pagger zijn op geenerlei wijze geschaad. In het ergste geval zou hij het goed terugkrijgen. Hij zou dan nog goede zaken maken. Maar ik ben dan geruïneerd Zoodra ik de actiën- maatschappij kan oprichten, kan ik alle schade, die ik in den laatsten tijd ondervonden heb, weer goed maken. Ik moet in alle geval Westernbruch behouden 1 O, help mij daarmee 1 Ik bezweer het u »Ik heb u immers gezegd," hernam Berwitz even van de Chartered Company, met 6 Maximkanonnen, de transvaalsche grens, bij Mafeking, op den 31, des ochtends te 5 uur, overgetrokken, denzelfden dag nog door 300 anderen gevolgd. Jameson sneed de telegraaflijn achter zich door, ver moedelijk ten einde het onmogelijk te maken, hem, alvo rens het tot vijandelijkheden gekomen was, terugteroepen blijkbaar is het zijn doel, de transvaalsche en engelsche regeeringen voor de feiten te stellen. De engelsche regeering, van de overschrijding der grens onderricht, heeft onmiddellijk last gegeven, Jameson te verbieden verder te gaan. Hem achterop en hem tege moet zijn boden gezonden met uitdrukkelijk bevel terug te keeren. Door den eDgelschen consul-generaal, Sir Her cules Robinson, is verder eene proclamatie in de trans vaalsche bladen geplaatst, waarin hij de daad van dr. Jameson openlijk afkeurt. Door een en ander hoopt men eene botsing te voorkomen. Vertrouwende echter op de aanrukkende hulp van dr. Jameson schijnt het reeds te Johannesburg tot een opstand omen, zoodat de gevolgen vooralsnog niet zijn te overzien. Het schijnt wel zeker, dat de Transvaal in deze quaestie op don moreelen steun van Duitschland zal kun nen rekenen. De dnitsche staats-secretaris, te Berlijn, ver gezeld van den directeur van het koloniaal departement, hadden den 31 reeds over deze quaestie met den Keizer eene bespreking gehouden en heeft do dnitsche rogeering daarop officieel der engelsche de vraag gesteld welke stappen, nu gewapende benden uit het engelsche protec toraat de Transvaal zijn binnengedrongen, zij denkt te doen om den rechtstoestand, gegrondvest op bet volken recht eu internationale verdragen, te herstellen. De transvaalsche gezant aan ons Hof en dat te Berlijn, de heer jhr. Beelaerts van Blokland, is den 1 van 'sGra- venhage naar Berlijn vertrokken. Nieuw licht. Do franscho ingenieur Denay- rouze heeft een middel gevonden om door toevoer van lucht (als door een blaaspijp) een veel sterker licht te verkrijgen. Eerstdaags zal met zijn vinding een proef op een groot plein te Parijs worden genomen. Tegen vlekken. Een amerikaansch blad geeft de volgende huismiddeltjes aan de hand tegen vlekken nz. Do meeste vrnchtenvlekken verdwijnen door op de stof kokend water te gieten, liefst door een trechter om zoo weinig mogelijk nat te maken. Met het sop van rijpe tomaten verwijdert men inkt- eu roestvlekken uit linnengoed en ook van de vingers. Een lepel terpentijn bjj het zeepsop bevordert het bleeken. Een stukje gele was in een lapje strijkt men over een heet strijkijzer, wrijft dit dan af met een papier waarop zout is gestrooid, eu het ijzer wordt glad en zuiver als glas. Petroleum is het beste middel om schoenleder dat door bedaard als te voren, »dat u op onze hulp kunt rekenen. Wij willen u gaarne het uitstel verleenen dat u gevraagd hebt. Maar omtrent een ding moet u mij toch uitsluitsel geven Waar zijn de drie honderd duizend gulden van den heer Ehrike gebleven Dat moet ik toch weten 1" Hennern droogde weer zijn voorhoofd af. Hij was wer kelijk een beeld van ellende. Zijne handen bewogen zich krampachtig en zijne beenen knikten, toen hij op een stoel tegenover Berwitz neerviel. Nauwelijks verstaan baar zeide hij »U zult daar weinig van begrijpenmijnheer von Berwitz, want u hebt in uwe betrekking nooit iets te maken met groote handelsbewegingen. U weet dus waarschijnlijk ook nietdat het algemeen gebruik is om ais hier eene deining plaats heefthet beschikbare kapitaal daarheen te leiden. Men noemt dat revirement. Ik ben genoodzaakt geweest, de bedoelde som van de rekening Westernbruch tijdelijk op eene andere rekening over te brengen. Begrijpt u het eonigszins Weet de heer Ehrike iets van bet revirement, van het overbrengen van zijn geld op eene andere rekening i Ehrike is geen handelsman. Hij zou er niets van begrijpen." Berwitz zette een zeer nadenkend gezicht en zeide >Ik moet eerlijk 'bekennen, dat ik het ook niet begrijp »Daar was ik al bang voor," vervolgde Hennern, »en daarom maakte ik ook bezwaar met u over die zaak te spreken. Maar geloof mij het is eene zeer gewone en wettige zaak." Vergun mij een vraag!" viel Berwitz hem in de rede „Is het geld er nog wenselijk? Ik bedoel: is dat andere, dat geheimzinnige door een kapitaal gedekt, dat wezenlijk bestaat?" »Op die vraag kan ik ook niet met een eenvoudig j of ii e e n antwoorden. Daarvoor zou eene langere con f'ereutie noodig zijn." Berwitz haalde de schouders op. »Die conferentie komt mij geheel overbodig voor, hernam hij bedaard. »Ik bon trouwens een leek in die soort van dingen. Ik zie alleen maar het feitdat u niet in staat is op den behoorlijken tijd te beschikken vocht hard is geworden, weder buigzaam te maken. Even zoo wrijft men met een lapje waarop petroleum is ge goten, tinnen voorwerpen schoon en de vlekken uit ver niste meubels. Petroleum met gelijke hoeveelheid kwik- zalf vermengd is het beste middel tegen ongedierte. Met koud regenwater en een beetje soda neemt men alle vetvlekken weg van stoffen die gewasschen kunnen worden. Parijs heeft thans een schuld van bijna 2 milliard francs, welke 75 millioen 's jaars aan rente en aflossing eischt. In de laatste 10 jaren is millioen afge lost. Sedert 1885 zijn de uitgaven met 45 millioen ge stegen, waarvan 131/1 voor de schuld, 8 millioen voor armwezen, bijna even zooveel telkens voor openbare wer ken en voor de politie eu 4 millioen voor onderwijs. Een drieste schurkenstreek is op het goed Stonysra in Duitsch-Poleu bij de russische grens nog bijtijds verijdeld. Tegen den avond meldden zich drie fatsoenlijk gekleode personen aan om nachtverblijf, dat hun welwillend werd aangewezen. Zij gingen weldra uit onder voorwendsel, dat zij eenige inkoopen moesten doen, doch lieten hun koffer achter. Hun af wezigheid duurde zeer lang en de landheer, wien dit ver dacht voorkwam, ging met een buurman eens naar den koffer zien. Een dog, die hun was gevolgd, vloog woe dend op den koffer aan, waarop men eenige flinke man nen riep en de kist opende. Plotseling sprong er een kerel uit, die met een groot slachtersmes gewapend zich op de aanwezigen wilde worpen. Doordat de hond hem naar de keel sprong, werd zijn voornemen belet en kon men hem ontwapenen en binden. De man bekende toen, dat zijn kameraden tegen den nacht zouden terugkeeren. Hij zou hen binnenlaten eu te zamen zouden zij den rij ken grondeigenaar bestelen. Nadat de noodige voorzorgsmaatregelen waren genomen om ontvluchting te voorkomen, wachtte men. Tegen elf uur werd er zacht tegen een raam getikt. Even zacht werd dit opgeschoven en een der roovers sprong naar binnen. Deze werd dadelijk gegrepen en gebonden, waarop de buiten verscholen staande lieden van don land heer zich van do beide andere schurken meester maakten. Een nieuw tramsysteem. De »Figaro" bevatte dezer dagen eenige mededeelingen omtrent een nieuw systeem om tramwagens voort te bewegen en wel door saamgeperste lucht. Dit stelsel schijnt roods toege past te zijn in enkoio fransche steden, als Lyon, Angon- lême, St. Quentin en zal misschien ook te Parijs worden gebruikt. De rijtuigen, die volgens het nieuwe systeem door saamgeperste lucht wordeu voortbewogen, zijn zeer licht en bevallig. Zij kunnen veertig personen bevatten, die noch van warmte, noch van stank, noch van geraas te lijden hebben. Zulk een rijtuig kan bovendien een paar rijtuigen op sleeptouw mcénemen. Hot glijdt zacht, zonder geraas, kan spoedig stoppen en achteruit bewogen worden naar den wil van den conducteur. Het rijtuig over de driehonderd duizend gulden die voor Western bruch bestemd zijn. Ik weet verder, dat de handelstoe stand tegenwoordig zeer ongunstig is en ik kan gerust veronderstellendat daar vooreerst goene verandering in zal komen. De kansen om eene actiënmaatschappij op te richten komen mij dus zeer gering voor, ten minste in den eersten tijd... .Die zaak is op eene voor mij eu ongetwijfeld ook voor mijn vriend Pagger geheel ouvoorzieno wijze verward geraakt, en ik ben overtuigd, dat graaf Pagger zich niet met verwarde zaken wil inlaten. Het spijt mij zeer, maar het is, geloof ik, over bodig onze conferentie nog verder voort te zetten. Veeleer zie ik mij gedwongen graaf Pagger morgen meê te deelen dat ik mij niet langer met de zaak kan bemoeien." »Welnu!" zeide Henuern met eene holle stem. »Dan is het met alles gedaan Dan ben ik geruïneerd Dan komt de schande over mijn hoofd Waarom de schande?' vroeg Berwitz bedaard. »Geld en eer ziju toch niet hetzelfde. Gelukkig zijn er nog kooplieden die uun vermogen verloren hebban en toch hunne eer behielden." »Voor mij is het de schande," herhaalde Hennern met doffe stom. »En niet alleen voor mij Ik be immers niet alleen. Dat is het ergste. Ik heb vrouw en kind Berwitz stond weer op en liep langzaam met zijn hoofd eenig3zius voorover door het mooieelegante vertrek. Hij had tot uu toe de onderhandeling met Hen nern gevoerd als met iemand die hem geheel vreemd was en met wien Eugenie ook niets meer te maken had. Maar nu HenDern bijna mot dezelfde woorden, die Engenio bij huune laatste samenkomst had gebruikt, er aan herinnerde dat zij ten minste voor den schijn nog bij elkander behoorden eu dat de wereld er ook zoo over dachtvoelde Berwitz dat hij dezen man, dien hij diep verachtte toch nog met het oog op Eugenie met bijzondere toegevendheid moest behandelen. Hij was nog altijd de echtgenoot van Eugenie zij droeg nog zijn naam en zou dus deelen in de schande die hem moest treffen. Zoolang Eugenie nog met dezen man verbonden was, mocht Berwitz hem niet aan ziju treurig lot over laten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1