Nederland. f neemt bij het vertrek genoeg saamgeperste lucht op om vier mijlen te kunnen afleggendaarna wordt het reservoir door een vernuftige inrichting opnieuw gevuld door middel van een buisje, dat uit den grond komt en past in een andere buis aan het. reservoir. In enkele seconden is dit weer gevuld. Het buisje zakt weer in den grond en de opening wordt gesloten met een ijzeren plaatje, dat er van zelf op valt. Voorloopig worden van dit systeem nog geen nadeelen genoemd. Het nederlandsche pantserdekschip >Piet Hein", gebouwd op het etablissement van de Ned. Stoomboot maatschappij te Feijenoord ligt thans aan de Wilhel- minakade te Amsterdam en wordt op 3 Januari in dienst gesteld. üe koninginnen hielden nieuwjaarsreceptie voor de dames en heeren der hofhouding de ministers, de pre sidenten van eerste en tweede kamerde voorzitters van hooge staatscollegesden directeur van het kabinet der koningin de leden van den raad van voogdij en eenige andere autoriteiten. Ben groot aantal personen heeft verder hun naam geschreven in het felicitatieboek het geen ten paleize gereed lag. Te Ambt-Vollenhove is een brigade van de 3de divisie kon. marechaussee gevestigd. Te Hansdorp (cl. Edam) is beroepen bij de ned. herv. kerk de heer G. J. B. Stork Amsterdam te ©terleek de heer P. H. Kaptejjn, Lekkum. Op den Nieuwjaarsdag zijn te 's-Gravenhage op verschillende punten der stad botsingen voorgekomen tusschen burgers en militairen met het gevolg dat on derscheidene personen ernstige verwondingen bekwamen. Gedurende het 4de kwartaal 1895 zijn door de Amsterdamscbe Omnibus-Maatschappij vervoerd 4.840.855 passagiers, tegen 4,591.772 in hetzelfde tijdvak van 1894. Het totaal van af 1 Januari bedraagt 20.549.042 passa giers tegen 19.129.220 in het vorige jaar. Blijkens het verschenen jaarboekje der geref. kerken in ons land over 1896 bedraagt het aantal harer predi kanten 487, emeriti predikanten 33, het aantal vacante gomeenten 214. Het aantal hulpvereenigingen voor ger. schoolonderwijs bedraagt 46 ger. gemeentescholen zijn er 154, waarvan er 39 worden gesubsidieerd door do ver- eeniging voor ger. schoolonderwijs, hulpvereenigingen der ger. zondagschoolvereeniging »Jachin" 33 chr. jongelings ver., onder toezicht staande van de kerkeraden der ger. kerk of in betrekking staande tot de kerk 358 chr. jongedochtersvereenigingen idem idem 240. Het aantal studenten, ingeschreven aan de theol. school te Kampen, bedraagt 110: 45 theologische en 65 literarische. Aan de vrije universiteit zijn ingeschreven 91 studenten en wel voor de faculteit der godgeleerdheid 63, rechtsgeleerdheid 14 en letteren 14. Benoemd tot hoofd der r. c. meisjesschool te V o - 1 e n d a m mejuffrouw J. E. Hoogland tot hoofd dei- school te Woltersnm de heer J. Noordewierte 't Zandt. Voor het examen ter verkrijging van het diploma van krankzinnigenverpleegster en krankzinnigenverple ger der Nederlandsche vereeniging voor psychiatrie, on der leiding van dr. Tollegen in December te Bloemen- daal afgenomen, hebben zich 45 candidaten, meerendeels werkzaam in krankzinnigengestichten, aangemeld, waar onder 15 zich hadden teruggetrokken of werden afge wezen. Aan het examen namen dus 30 deel van wie 24 slaag den nl. van de krankzinnigengestichten te Rotterdam, de dames J. v. d. Geest, M. A. H. Neysel, E. M. Vieter, C. E. Romeyn; 's Gravenhage de dames H. C. Leyenaar, C. G. Soer; Delft, mej. A. Rosenkoetter, Medemblik de dames C. L. Thuene en G. ZyffersUtrecht de dames M. J. H. van der Heydeu, L. M. de Graaff van »Mee- renberg" te Bloemendaal G. W. Miedema Kuipers, hoofd verpleegster L. Planteijdt, J. N. Kloste, A. H. Jun- geurt, S. Roelfs, A. M. Opder-Heijde, D. Dunnebier, W. F. Weijl, Th. Bruin, C. Boogaart, N. Rooker en de heeren M. J. van Loon en D. Westra. Dezen zomer vierde de Beiersch-bierbrouwerij »De Amstel" haar 25-jarig bestaan. Het personeel, dat daarbij ruim bedacht werd, heeft den patroons thans een tegen geschenk aangebodenbestaande in een tweetal schilde rijen van delftsche tegelsvervaardigd aan de bekende fabriek der heeren 't Hooft en Labouchère. De eene schilderij stelt voor de Amstelbrouwerij in 1870 de andere zooals ze thans is (1895). Vooral het eerst bedoelde schilderij waarop de Oude Buitensingel met zijn prachtige boomen voorkomt, moet zeer artistiek zijn uitgevoerd. Hinderwet. De commissie van rapporteurs voor deze bij de tweede kamer aanhangige wet zal vrijdag, 3 Januari, bijeenkomen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kape laan te Amsterdam (H. Willebrordus binnen d. i.) den heer B. J. Corstens tot pastoor te IJ m u i d e n den heer J. P. M. A. Binnewiertz. Den 30 had de sneltrein van Amsterdam naar Brussel bij het station Zwijndrecht, door het breken van een koppelstangbelangrijke vertraging. De reis kon na vernieuwing, worden voortgezet. Het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van landbouw heeft bij adres aan de koningin-regentes in stemming betuigd met het verzoek der Hollandsche maatschappij van landbouwom schadeloosstelling toete- kennon bij alle onteigening van vee. Omtrent prof. Land, die op zijn verzoek, om ge zondheidsredenen, met 1 Januari eervol ontslag kreeg als hoogleeraar te Leiden vernemen wij nog dat hij daar 23 jaren heeft gearbeid, na te voren aan het toenmalige Athenaeum te Amsterdam verbonden te ziju geweest. Het katholieke dagblad »de Tijd" bevat in zjjn nummer van 31 December een brief, in de latijusche taal, van Z. H. Paus Leo XIII, gedagteekend 15 Decem ber 1895, aan den hoofdredacteur, den heer L. Eygenraam en zijne mede-redacteurenbevattende een gelukwensch aan de redactie, ter herinnering aan het feit van het veertigjarig bestaan van het blad. Het werd 17 Juni 1845 opgericht te 's Bosch en in 1846 naar Amsterdam ver plaatst. Bij de uitgevers Erven F. Bohn Haarlem is het eerste nummer verschenen vau het onlangs aangekon digde geïllustreerd maandblad „Woord en Beeld". Deze eersteling maakt reeds dadelijk een uitmuntenden indruk. Bij kon. besluit is de heer jhr. A. W. van Borsele, burgemeester van Eede benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en hem, met ingang van 1 Februari, eervol ontslag verleend nit zijne betrekking. Aan het einde der maand November was in de Rijkspostspaarbank ingelegd 42.745.851.845 en waren 495.649 boekjes in omloop. Voor de landkolonle bij Lunteren, de stichting van het le^er des hells, is al heel wat gedaan. Op het oogenblik is de stand der zaak aldus 1. Een landgoed, groot circa tachtig bunders, waarop eene boerderijin de nabijheid van Lanteren is aange kocht. Het land dat gedeeltelijk verhuurd is is wer kelijk van goede hoedanigheid en kannaar van des kundige zijde is verzekerd, door oordeelkundige bewerking, tot tweemaal zijn tegenwoordige waarde stijgen binnen eenige jaren. 2. Een boermet veeljarige ondervindingin ver schillende streken van ons landzoowel aan de lichtere zand- en veengronden als aan klei gewoon, iemand, die ook in deze zoogenaamd gedrukte tijden met succes gearbeid heeftis met zijn even flinke vrouw en gezin aangenomen om de practische leiding der boerderij op zicb te nemen en woont nu reeds in de nabijheid van de kolonie, totdat een tweede boerderij met woning voor hen gebouwd is. Zij zullen te zamen verantwoordelijk zijn voor het zuinige en practische beheer over landbouw, veeteelt en zuivelbereiding. 3. Een dertigtal kolonisten zijn nu reeds aan het werk het land bewerkende tegen het voorjaarheggen slechtende greppels gravende huizen bouwende enz. Al deze mannen zjju door onze toevluchten heengegaan en hebben blijken gegeven verlangend te zijn een nieuw leven in een nieuwe omgeving te beginnen. 4. Een tijdelijk gebouw is reeds opgericht voor slaap-, zit- en eetvertrekken, totdat men gereed is met de blij vende woningenwaarvoor thans ook gedeeltelijk geld gevraagd wordt. Nog een bedrag van f 14,000 is echter noodig en kolonel Olifant tracht dit te verkrijgen door de ver spreiding van een boekje, waarin een en ander uitvoerig wordt uiteengezet. Behalve het bovenstaande blijkt daar uit dat het alsnog gevraagde geld strekken moet voor het volgende 1. Een eenvoudig huis voor den boer en zijn gezin, met geheel volgens de eischen des tijds ingerichte boer derij met stalling voor veertig stnks koeien, zal worden gebouwd. 2. Een model-woning met slaap- en eetzalen, lees- en badkamers, keuken- en waschgelegenheid zal voor honderd kolonisten worden opgericht. 3. Een gebouw, waarin kantoren, magazijnen, voor raadschuren en woning voor den chef van de Landkolonie en zijn adsistenten, zal worden gebouwd. 4. Vee zal worden aangekocht. 5. Stallen voor varkens en paarden worden ingericht. 6. Een hoenderpark zal wordeD aangelegd. 7. De grond naar behooren bewerkt en bemest, zaden aangekocht en gezaaid. 8. Een boomgaard geplant. 9 Verschillende takken van nijverheid worden be gonnen, ten einde de kolonie in de toekomst zichzelf geheel te doen bedruipen. Bij hot hoofdbestuur der Holl. maatschappij van landbouw is ingekomen eene beschikking van den minister van waterstaat, ook namens de overige ministers, op het aan de koningin-regentes ingediend verzoek om in de verschillende bestekken van aanbestedingen op te nemen de bepaling dat geleverd moeten worden pro ducten uit ons vaderland, voor zoover die hier te lande worden voortgebracht, daarbij vermeldende, dat hieraan niet kan worden voldaan, doch dat o. a. reeds door den minister van oorlog een soortgelijke maatregel is genomen voor de levering van spek en haver voor het leger. Naar aanleiding van het feitdat een groot deel natuurboter uit Nederland in Engeland ingevoerdis verklaard vervalscht te zijn heeft het hoofdbestuur be sloten aan den minister van bnitenlandsche zaken te verzoeken ook advies in deze aan het Nederlandsch Landbouw-Comité te vragen. De commissie benoemd tot het maken van een ont- werp-programma voor de tentoonstelling, die in 1897 by de viering van het vijftigjarig bestaan der Maatschappij te 's-Gravenha>.e zal worden gehouden, bracht dat, concept ter tafel, dat na breedvoerige bespreking werd vastgesteld. Zoodra bet aangevraagd terrein beschikbaar zal worden gesteld, zal dat programma worden gedrukt en verspreid. De volgende vergadering zal worden gehouden op Dinsdag 21 Januari 1896 te 's-Gravenhage. De koningin-regentes heeft als Kerstgeschenk aan de koningin doen vervaardigen oen schrijftafel met daarbij behoorenden stoelwaarvoor het ontwerp en de uitvoering is opgedragen aan de firma H. P. Mutters en Zoon te 's-Gravenhage. De schrijftafel is gemaakt iu den stijl Louis XV van palissanderhoutde laden versierd met marquetteries van acajou satinéhet blad in het midden geparketteerd en met ingelegden rand. Het ge heel is versierd met rijk geciseleerde vergulde ornamenten, speciaal daarvoor ontworpen. Electrisch vervoer. In een door dr. Bleekrode te 's-Gravenhage gebonden voordracht over electrische trekkracht op straat- en spoorwegenbesprak hij drie stelselsbovengrond en ondergrond en accumulatoren, en gal er de verschillende voordeelen van aan. In het algemeen zeide hij, dat de toekomst ook bij de spoorwegen voor de electriciteit schijnt te zijn weggelegd. Aanvankelijk zal men misschien nog een gemengd stelsel hebben als overgangmaar waar bij eene snelheid van 160—200 mijlen per uur men in 20 minuten van Den Haag naar Amsterdam zal kunnen komen en in 16 uur van Parijs naar Konstantiuopelbiedt dit zulke groote voordeelen voor het verkeer aan, dat de tijd zal komen, dat de electriciteit den locomotief verdringt, zooals deze het paard deed. De wethouder van onderwijsdr. Moutonbetuigde aan het eind dr. Bleekroode dank voor zijn voordracht en hooptedat 1896 zou t.oonen dat in de residentie gebroken werd met het stelsel van paardentramwegen en een der stelsels zou aangenomen worden, door wetenschap en techniek als het meest gewenschte aangeraden. Tram ZaandamAmsterdam. Omtrent den tramaanleg tusschen de hoofdstad en Zaandam wordt ofschoon daarvan van officiëele zijde nog niets werd vernomen toch met vrij groote zekerheid het een en ander medegedeeld. De weg schijnt reeds aangewezen. De tram zou namelijk van Zaandam haar loop nemen over de Krimperven langs de Schoolstraat en bij het rijksbelastingkantoor de Gedempte Gracht al daar bereiken. Van de grens dier gemeente (Mallegat- sluis) zon zij achter het paleis te Amsterdam haar eind punt vinden. Landbouw en wetenschap. Aan den minister Pierson is het indertijd zeer kwalijk genomen, dat hij met zoo weinig deferentie over de landbouwers sprak. Dat de minister niet zoo geheel ongelijk had, toen hij hen voor een deel verantwoordelijk stelde voor den kwijnenden toestand van hun bedrijf, zou men mogen afleiden uit hetgeen men in Zeeland ziet ge beuren zoo schrijft de Arnhemsehe Courant. Op Be veland hield de heer Okkinga eenige voordrachten over veevoedering, krachtvoeder, waaromtrent hij practische wenken gaf. Men kon ze kosteloos bijwonen, en in dezen tijd des jaars zijn de werkzaamheden geen beletsel. Toch sprak hij er, naar de Midd. Ct. mededeelt, nagenoeg voor stoelen en banken. De directeur eener beetwortelsuikerfabriek ontwerpt een nienw contract, waarbij natnnrlijk de verbouwers van dat product groot belang hebben, vooral omdat het nieuwe contract zeer voordeelig voor hen zou wezen. Er kwamen, om hem te hooren, vier landbouwers en vijf peeënagenten. Blijkbaar willen de boeren, althans op Beveland, van de wetenschap niets weten. Zou Beveland de eenige streek in ons land zijn, waar dit verschijnsel wordt waargenomen Liberale Luie. Het bestuur der Liberale Unie heeft aan de bij haar aangesloten kiesvereenigingen de volgende circulaire gezonden »In hare algemeene vergadering van 22 Juni 1.1. droeg de Liberale Unie ons op om op den bodem der tegenwoordige grondweteen hervormingsprogramma te ontwerpen het ontwerp aan de kiesvereenigingen in be handeling te geven en het daarna aan de goedkeuring der algemeene vergadering te onderwerpen. Dit stuk wordt u hierbij toegezonden. Gij zultnaar wij vertrouwen de gelegenheid vinden, het in uwe wintervergaderingen te bespreken en van die besprokingen ons een verslag te zeudeu. De alge meene vergadering zal daarna het dofinitief program kunnen vaststellen. Dat program, zoo luidde de uitspraak der vergadering van 22 Junizal dan kunnen strekkon tot vereeuigings- pnnt voor alle vooruitstrevende vrijzinnigen. Evenals alle staatkundige kiesvereenigingen hebt ook gij u een tweevoudig doel gesteld leiding to geven bij de verkiezingon en mede te werken aan de vorming van een degelijke volksovertuiging omtrent de groote vraag stukken van ons volksleven opdat ook daardoor die vraagstukken tot een vreedzame, gezonde rechtvaardige en duurzame oplossing mogen worden gebracht. Weldra, wanneer het tegenwoordig overgangstijdperk voorbij is, zal voor dat tweevoudig doel moeten gehan deld worden. Voor u en voor ons is het daarom zaakden tijd van voorbereiding te gebruiken en voor ons zeiven zoowel als tegenover anderen, ons gemeenschappelijk rekenschap te geven van wat wij willen. Door die gedachte geleid hebben wij het ontwerp samen gesteld waarvoor wij uwe ernstige overweging vragen. Het Bestuur der Liberale Unie G. A. VAN HAMEL, voorzitter. E. E. VAN RAALTE, onder-voorzitter. L. W. EBBINGE penningmeester. P. J. DE WIT secretaris. H. GOEMAN BORGESIUS. E. FOKKER. D. DE KLERK. R. MACALESTER LOUP. L. MICHIELS VAN KESSENICH. W. L. P. A. MOLENGRAAFF. P. RINK. W. P. RUYSCH. J. W. C. TELLEGEN." Ontwerp van een hervormingsprogramma. De Liberale Unie handhaaft haar vroeger standpunt ten aanzien van het kiesrecht; zij blijft van meening dat een regeling van het kiesrecht niet moet worden beheerscht door de vrees enkele ongeschikten optenemen, maar behoort nit te gaan van de gedachte dat geen ge- schikten mogen worden buitengesloten en stelt daarom allereerst als eisch op haar programma, een zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht, zooals die reeds herhaaldelijk door haar is aangegeven. Wat de regeling der gemeente-financien be treft, zal moeten worden uitgegaan van het beginsel, waar door bereikt wordt, dat de gemeenten meer dan tot dusver ontheven worden van den financieelen druk die het gevolg is van uitgaven haar in het rijksbei mg op gelegd en dat zij door verruiming van belastinggebied de gelegenheid erlangen èn naar billijkheid in de ge meentelijke lasten te doen bijdragen, wie van de gemeen telijke lasten genieten, èu in betere mate in de eischen der gemeentelijke huishouding te voorzien. Zal reeds dergelijke nieuwe regeling in meer dan één opzicht wijzi ging brengen in ons gemeenterechtafgezien daarvan maakt de verandering van toestanden en inzichten in de 45 jaren die na de tot standkoming der wet zijn ver- loopeneene herziening der gemeentewet noodzakelijk. Menige leemte dient aangevuld en menige onzekerheid weggenomenopdat iu de toekomst eene krachtige werkzaamheid der gemeentebesturen, vooral op sociaal en hygiënisch gebied gewaarborgd zij.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2