No. 5. biad. Acht en IVegentigste Jaargang, 1896. y R IJ D A (1 10 JANUARI. Gemeenteraad van Alkmaar, ■er: 9 op Woensdag, 8 Januari 1896, ALK1HAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn-*)ueiitsprjjs per maanden voor Alkmaar f ©,SOfanco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O, O©. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnui des namiddags 133/4 uur. 14 leden. Afwezig de heeren Preijer Tegenwoordig <en Goede. Voorzitter: de burgemeester A. Maclaine Pont. Waarnemend secretarisde heer L. van der Vegt. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd door ■den Voorzitter mededeeling gedaan van de in de maand December van het vorige jaar gedane aanbestedingen en ■de verpachting voor don tijd van 5 jaren van den ijs kelder aan den heer Rijks, koek-en banketbakker alhier. Verder geeft de Voorzitter in overweging, om, met het oog op de uitgebreide agenda zich zooveel mogelijk te houden aan het artikel van het reglement van orde, dat bepaalt, dat ieder lid niet meer dan tweemaal het woord mag voeren over deze-lfde zaakopdat men alles kan afhandelen en men verschillende pnnten niet telkens moet uitstellen tot eene volgende vergadering wat ook in het voordeel is van hen, die verzoekschriften hebben ingediend De heer Boelmans ter Spill vindt hierbij aan leiding, om op te merken, dat burg. en weth. zooveel mogelijk moeten waken voor overlading der agenda. De Voorzitter meent, dat volgens de wet zoo spoedig mogelijk de ingekomen stukken aan de orde moeten worden gesteld, doch belooft de opmerking van den heer B Q'6 1 m a n b in overweging te zullen nemen. Van Gedeputeerde Staten is ingekomen een brief, in houdende het beslnit tot goedkeuring der geldleening en de mededeeling dat Gedeputeerden de beslissing over de begrooting nog wenschen te verdagen in verband met enkele posten. Deze brief wordt voor kennisgeving aan genomen alsmede 1° een schrijven van den heer Dr. J. Broers, waarin hij verklaart, de benoeming tot regent van het Burgerweeshuis te aanvaarden, 2° een brief van den heer P. de Lange P.Bz. en van den heer M. Preijer, waarin zij mededeelen dat ze hunne benoeming respec tievelijk tot lid van het bnrgerljjk armbestuur en regent van het mannen- en vrouwengasthuis aannemen. Van den heer mr. F. H. G. van der Hoeven was een schrijven ingekomen, waarin hij te kennen gaf te bedan ken voor zijne benoeming tot lid der gezondheidscommis sie en van den heer Mr. C. W. Volgraff, lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de mededeelingdat hij, met het oog op zijn vertrek naar Amsterdam, genoodzaakt is zijn ontslag te vragen. Het eerste woidt voor kennisgeving aangenomen, terwijl het ontslag van den heer Volgraff eervol wordt verleend met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Van de Alkmaarsche Tramvereeniging was ontvaugen het verzoek om goed te keuren dat de concessie op de daarbij omschreven voorwaarden zal overgaan aan de on langs opgerichte naamlooze vennootschap. De heer Kraa kman meent, dat men zich eerst op de hoogte moet stellen van de vennootschap, eerst dan kan men de vraag beantwoorden of de concessie kan overgaan. Hij verzoekt burg. en weth. daarom rapport uit te brengen. Alzoo wordt besloten. Nog wordt voorlezing gedaan van een brief van den heer Ansiugh waarin wordt medegedeeld dat door de directie der waterleiding te Amsterdam ter incasseering was gegeven aan de firma de Lange en de Moraaz, eene rekening groot 530,20 voor het waterverbruik der ge meente dat die rekming ter incasseering is bezorgd door de Lange en de Moraaz niet terug is ontvangen doch verdwaald is naar het kantoor van den gemeente ontvanger, terwijl zij door dezen niet is geboekt. Namens de directie verzoekt adressant haar alsnog in de gelegen heid te stellen die som te ontvangen. Gesteld in ban den der commissie van financiën. Bjj het schrijven van de heeren Blauw en Buic, gedi plomeerde hoefsmeden te Alkmaar, waarin zij verzoeken, dat de paarden, in dienst der gemeentereiniging, voortaan niet steeds bij denzelfden smid worden beslagen maakt de heer Kraakman de opmerking, dat deze zaak door het collego van bnrg. en weth. dient te worden behan deld. De V oorzitter verklaart het hiermede eens te zijn doch daar de brief aan den Raad was gericht moest hij ter tafel worden gebracht. Hiermede waren de ingekomen stukken afgehandeld en de punten der agenda aan de beurt. Van Burgemeester en Wethouders. 1. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1896. Bnrg. en weth. stellen voor om hoofdstuk VIII, art. 1, volgn. 1 te verhoogen met f 810, zijnde de rente van het kapitaalgroot f 27,000,geleend ingevolge het raads besluit van 9 Oct. 1895. Het totaal van dit hoofdstuk wordt dan 39385, terwijl tevens wordt voorgesteld de posten onvoorzieoe uitgaven te vermindereu met f 810, en te brengen op 2068,52 zoodat het totaal der uit gaven hetzelfde blijft. De heer Kraakman maakt de opmerking dat de rente van 7000,voor rekening van de gasfabriek komt, daar die som ten hare behoeve werd gebruikt. In dien zin wordt besloten en verder het voorstel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 2. Ontwerp-beslnit tot onbewoonbaarverklaring van het perceel aau den Tienenwalwijk C n°. 5. Zonder nadere bespreking goedgekeurd en bepaald, dat dit beslnit ter openbare kennis zal worden gebracht. 3. Voorstel tot bekrachtiging van den genomen maat regel, met betrekking tot de vereffening van den boedel van den geschorsten gemeente-ontvanger. Bnrg. en weth. deeien mede dat zij aan den gemach tigde van den ontvanger, naar aanleiding van de oproe ping van de schuldeischerseene rekening hebben inge diend ten bedrage van het tekort in de gemeentekas en verzoeken thans den raad deze maatregelen te bekrachtigen. De heer Canters vraagt of dit gedaan is na rechts kundig advies. De Voorzitter zegtdat bnrg. en weth. zonder een dergelijk advies hebben gehandeld doch zij meenden te doen wat in het belang der gemeente noodig moet worden geacht. De heer Canters had gaarne gezien dat men een rechtsgeleerde had geraadpleegd. Hij meent dat men eerst volkomen zekerheid moet hebben omtrent het bedrag dei- vordering en blijft bij zijne meeniDgdat men eerst advies had moeten vragenook na de opmerking van den Voorzitter dat art. 179 der gemeentewet het recht geeft te handelen als thans is gedaan. De heer Kraakman is het met den beer C a n t e f s volstrekt niet eens. Naar zjjue meening waren bnrg. en weth. niet alleen bevoegd te bandelen zooals zij hebben gedaan maar zelfs verplicht. Hadden zij het verzuimd, de raad zon hnn er een verwijt van hebben gemaakt. Het woord bekrachtiging acht bij zelfs in het voorst 1 niet jnist: er is slechts goedkeuring noodig. Na de opmerking van den heer Canters, dat het zijno bedoeling niet was om de genomen maatregelen aftekenren, doch dat hij alleen een weinig huiverig was over den vorm waarin het is geschied wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 4. Inlichtingen betreffende de verantwoording der opcenten op do personeele belasting en aanbieding der rekening-conrant met de gasfabriek op 1 Januari 1895. De beer Kraakman, buig. en weth. dank zeggende voor de gegeven inlichtingen zegt dat hij naar de ver antwoording der opcenten had gevraagd, naai' aanleiding van hetgeen in de notnlen van 1893 voorkwam. Na de mededeelingen van bnrg. en weth. is hij thans overtuigd, dat er geene onregelmatigheid plaats heeft. Wat de rekening der gasfabriek betreftspreker erkent volgaarne dat zij sluitende is met de gemeente-rekening, doch alleen omtrent den vorm moet hij eenige opmer kingen maken. Hij meent niet dat men thans een rekening-conrant heeft gekregen doch acht het toch mogelijk dat hij hierdoor eene oplossing heeft voor de vraag bij hem gerezen. In den brief van 20 Mei van de commissie voor de gasfabriek staatdat een voorschot van f 7000 is ver strekt. Dit is niet geheel jnist. Er is aan den gemeente ontvanger f 37000 verstrekt voor de uitbetaling der mandaten van de aannemers, dus f 7000 meer uitbetaald, dan door de gemeente was ontvangen. De cijfers zijn correct, doch de vorm is niet jnist. Evenwel is spreker er ten volle van overtuigd, dat de rekening in't reine is. 5. Inlichtingen omtrent enkele posten der opgemaakte rekening over het geldelijk beheer van den geschorsten gemeente-ontvanger. Bnrg. en weth. doelen mededat deze postenten name van don secretaris, betreffen uitgaven voor koffie, thee, etc. benevens kosten van de brandweer. Deze kosten komen jaarlijks terug en werden betaald op mandaat na opgave van de brandmeesters. De heer de Groot, die doze inlichtingen had ge vraagd vraagt thans of het niet gewenscht zou zijn de kosten van de brandweer te zetten ten name van den president-brandmeester. Bnrg. en weth. vinden dit goed en de inlichtingen worden voor kennisgeving aangenomen. Vergoeding aanleg gasbuizen. 6. Rapport betreffende de vraag, of bij overname van straten de kosten van gasleiding voor straatverlichting moeten komen ten laste van dengene die overdraagt. In dit rapport wordt voorgesteld dat men zal be sluiten, dat de aanleg niet mag geschieden door dengene, die overdraagt, om zooveel mogelijk de eenheid in aanleg te behouden. De kosten van aanleg komen ton laste van de gemeentedoch bnrg. en weth stellen voor dat de overdragers als tegemoetkoming zullen betalen f 2 per strekkende meternaar eene groottete bepalen door bnrg. on weth. Alzoo zon de heer Kleintjes moeten betalen f 590 C Schipper f 80, mevrouw G. A. M. Bonke f 240, mej. wed. v. d. Horst f 244. De hoer van den Bosch vindt het billijk, dat men in de kosten laat bijdragen doch meentdat men niet uit het oog moet verliezen dat do aansluitingen voor lichtgas voordeelen opleveren en dns niet te veel moet vragen. De heer Stoel is van gevoelen dat de gemeente in dit opzicht te ver gaat en wijst op het bezwaardat men er op deze manier toe zon kunnen komen, om mot verlichting te beginnen voordat er genoegzaam is aan gebouwd. Tevens vindt hij de lasten voor hen die willen bou wen. al bezwarend genoeg. De Voorzitter deelt dit gevoelen niet, terwijl de heer d e W i t opmerktdat het niet aangaat dezen aan vragers die lasten? op te leggen, al vindt hij het voor stel goed. De heer de Groot is tegen het voorstel, ook om de voordeelen die voor de gemeente uit bebouwing riolee- ring enz. voortvloeien. De bezwaren door verschillende leden geopperd worden door den heer Kraakman gedeeld; ook hij vindt dat de heffing van f 2 per strekkende meter niet geëvenre- digd is aan de voordeelen. Hij geeft toe, dat bij de be staande verordeningen, waarbij 2 meters worden geëischt, één voor licht- en één voor kookgaa, die voordeelen min der zullen zjjn dan ze anders konden wezen. Spreker stelt voor te bepalen, dat men thans zal vra gen de helft van de voorgestelde som, dus ƒ1, per strek kende meter. Dit voorstel wordt met 8 tegen 6 stemmen aangenomenen het aldns geamendeerde voorstel van burg. en weth. met 2 stemmen tegen, van de heeren Jan sen en Stoel, goedgekenrd. 7. Ontwerp-beslnit tot onderhendsche verhuring van het huis aan den Dijk aan L. Borst alhier. Dit beslnit, waarbij genoemd perceel voor den tijd van l jaartegen 200 bij vooruitbetaling te voldoen in driemaandelijksche termijnenwordt verhuurd aau den heer Borst, met de bepaling, dat de grove reparatiën komen ten koste der gemeentewordt door den heer Kraakman aangevuld met de bepaling, dat de huur der genoegen zal nemen met den staat waarin het huis verkeert bij de onderteekoning van het contract en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Instructie gemeente-secretaris. 8. Voorstel betrekkelijk de instructie, jaarwedde enz. van den nieuw te benoemen gemeente-secretaris, met rap port van de commissie van financiën. Het voorstel strekt om de instructie onveranderd te laten en de jaarwedde weer vast te stellen op f 2000. Tevens wenscht men de emolumenten te doen vervallen, om verkeerde handelingen te voorkomen. Voor onkosten van aanbestedingen wordt 2 percent van do aanneemsom geheven voor de gemaakte onkosten. Wat er overbleef werd verdeeld onder de ambtenaren ter secretarie en den secretaris. Dit bedroeg voor den secre taris, die daarvan de helft genoot, f 100. Dit overschot wenscht men nn in de gemeentekas te doen vloeien en jaarlijks kan men dan op do begrooting een post uittrek ken voor onkosten bij aanbestedingen en 100 voor emolumenten aan de ambtenaren. De heer Boelmans ter Spill juioht het toe dat met het tot nn toe gevolgde systeem wordt gebro ken. Hij zag gaarnedat op secretarie geen enkele verrekening plaats vond. De heer Bosman onderstenut het voorstel van bnrg. en weth. en vraagt of f 100 voldoende is waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Janssen meentdat eene verhoogiüg van salaris der ambtenaren beter is, wat den heer Kraak man ook beter voorkomt. Hij zou gaarne ziendat die 100 verdeeld werden tot verhooging van traktement. Voor het oogenblik kan hij wel met het voorstel mee gaan doch meentdat men later daarop wel kan letten bij benoeming van nieuwe ambtenaren. Van de vaste commissie van financiën. Bijdrage Paaschtentoonstelling. 9. Rapport op het verzoek van de afdeeÜDg Alkmaar der Hollandsche maatschappij van landbonw om subsidie voor de door haar te honden Paaschtentoonstelling. Uit dit rapport blijkt, dat de commissie van oordeel is dat de voordeelen dezer tentoonstelling niet geëven- redigd zijn aan de bijdrage der gemeente. Nn echter ook te Schagen en te Purmerend dergelijke tentoonstel lingen worden gebonden, meent de commissie een bijdrage van f 250 te moeten toestaan doch zij wenscht er uit drukkelijk bij te voegen dat men niet altijd op den steun der gemeente moet rekenen. Men moet zich in dit opzicht niet verbinden. De heer Boelmans ter Spill kan zich met de beschouwing der commissie niet vereenigen. Hij acht de tentoonstelling wel degelijk van belang voor een plaats als Alkmaar. Men moet geen subsidie geven omdat andere plaatsen het ook doen, doch alleen vragen; is het in het belang der gemeente. Hij stelt voor het laatste gedeelte te doen vervallen. De heer Bruinvis zegt, dat het de bedoeling is dat men niet alle jaren eene zelfde bijdrage zal toestaan. De heer Kraakman onderptennt het voorstel van den heer Boelmans ter Spill waarna dit amendement wordt aangenomen. Ten slotte acht de heer ter Spill het wenschelijk, dat, bij overlegging der inkomsten dezer tentoonstelling, ook die der verloting worden opgegeven. 10. Rapport op het verzoek van de assistent-ieeraren der burgeravondschool, om verhooging hunner jaarwedde. Do commissie stelt voor dit verzoek te wijzen van de hand en grondt dit voorstel op de overweging, dat waar de uren van ouderwijs dezer leeraren aan de" ambachts school en de avondschool zich verhonden als 39 en 10 das bijna als 4 1 en de jaarwedden aan beide inrich tingen tot elkaar staan als 5 2, eerder de vereenigiug

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 1