Stadsberichten. »de Ambachtsschool" tot verhooging zon moeten over gaan dan wel de gemeente. Overeenkomstig het rapport wordt besloten. Van de commissie voor de strafverordeningen. Verkeer Fnidsen. 11. Rapport betrekkelijk het rijden in hel Fnidsen. In dit rapport zijn twee voorstellen neergelegd en wel 1°. om bij art. 173 der verordeningen deze alinea te voegen Op de marktdagen vrijdag en zaterdag mag van des morgens 9 tot 2 uur het Fnidsen van de Spekbrug tot de Appelsteegalleen in oostelijke richting worden be reden en de Hekelstraat in zuidelijke richting. 2°. Om aan dit artikel toe te voegen Het is verbaden op de marktdagen vrijdag en zaterdag in het Fnidsen te rijden van des morgens 92 uur met groentekarren, melkkarren, broodkarren, velocipèdes enz. Ook was door enkele leden der commissie het plaatsen van palen weer aanbevolen doch een voorstel dienaan gaande was niet ingediend. Tevens was nog gewezen op de wenschelijkheid om een verbod uit te vaardigen omtrent het rijden ge durende de kaasmarkt benoorden en ten oosten van de Waag. De overtreding wenscbt men gestraft te zien met eene boete van ten hoogste f 5. Dit rapport gaf aanleiding tot een uitvoerige discussie. De heer Witte keurde de bepaling omtrent het Fnidsen af en achtte het straatje onmisbaar voor het verkeer terwijl de heer d e W i t meende, dat een goed politietoezicht voldoende was hetgeen de heer Stoel beaamde. De heer Kraak man was dit met genoemde heeren niet eens en ging beide voorstellen nog eens na. Het 2e voorstel achtte hij het aannemelijkst, doch hij wenschte den tijd met één uur te verminderen en te stellen van 10 tot 2 uur. Het le voorstel wordt daarna met 11 tegen 3 stem men verworpen. Bij de bespreking van het 2e voorstel vonden enkele ledeu het ondoenlijk een juiste onderscheiding tusschen de verschillende karren te maken, wat den heer K r a a k- man niet zoo moeielijk voorkwam. Bij stemming wordt ook het 2e voorstel verworpen met 12 tegen 2 stemmen terwijl een voorstel om palen te zetten evenmin genade kan vinden in de oog en der raadsleden. Wat de Kaasmarkt betreft men meent dit voorstel nog eens goed te moeten overwegen en besluit dus deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering. Met dit al was het intusschen ongeveer vier uur ge worden. De agenda was slechts ten halve afgehandeld zoodat men besloot tot het houden van een avondzitting. Avondzitting te 7 uur. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heer Preijer. De werkzaamheden werden aangevangen met de rap porten. Van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen Bouwplannen. 12. Rapport op de adressen van den heer L. T. Kleintjes te Berlijn, betreffende het tot bouwterrein geschikt maken van zijn perceel op den hoek van den Berger- en den Stationsweg en in verband daarmede het bij de gemeente kosteloos in eigendom en onderhoud overnemen der daarin te ontwerpen straten met rioleering. In uit rapport wordt den heer Kleintjes vergunning verleend tot demping van de sloot aan den Bergerweg en O- a. bepaald, dat de gemeente de straten met riolee ring zal overnemen mits de straat eene breedte hebbe van 8 M.; ook dient er een trottoir te worden aan gelegd van klinkersteeneudoor burg. en weth. goed te kenren. De huizen moeten een huurprijs hebben van 100250 gulden. Aan al deze bepalingen meent de commissiezal de heer Kleintjes zich hebben te onderwerpen. Ook de wijze van rioleering is door de commissie nauwkeurig aange geven. De behandeling van dit rapport nam een groot deel van de vergadering in beslag. De heer Stoel begon met de opmerking, dat indien de eigenaar van den doorgang voor het rioolde heer Leijen geen vergunning geeftde rioleering door den spoordijk moet worden aangebracht, door middel van een ijzeren buis van 50 cM. wijdte. De heer Bosman achtte deze wijdte te gering en verklaart zich voor aan neming van het rapport. De heer de Groot meentdat men spijkers met koppen kan slaan indien men weet hoe de heer Leijen omtrent deze zaak deukt en vraagt den heer Kraakman inlichtingen. Deze kan niet veel mededeelen dat tot het gewenschte doel leidt en zoo komt men met de riool kwestie niet veel verder. Nog wordt door den heer Kraakman er op aan gedrongen dat de terreinhoogte in het raadsbesluit worde opgenomen. De heer Boelmans ter Spill vraagt nog enkele inlichtingen omtrent het trottoir en daarna besluit men het rapport der commissie aan te nemen. 13. Rapport op het adres van Mej. G. Dekema wed. P. van der Horstin zake het tot bouwterrein geschikt maken van haar perceel tusschen den Steeweg en het jaagpad. De heer Bosman vraagt of er al aan het Rijk ver gunning is gevraagd om de riolen in het kanaal te laten uitloopen. De Voorzitter deelt mede, dat die vergunning nog niet is verkregen en het Rijk heeft verklaard wel met de gemeente te willen contracteeren. Hij stelt echter voor het rapport aan te nemen. Aldus wordt besloten nadat de heer Kraakman heeft opgemerkt dat het wenschelijk is ook hierbij aan te geven de terreinhoogte en den huurprijs der te bouwen woningen. De bepaling omtrent den gasaanleg des middags be sproken zal er aan worden toegevoegdevenals bij het vorige rapport. 14. Rapport op gelijk adres van den heer C. Schipper, in zake het tot bouwterrein geschikt maken van zijn perceelgelegen achter de Landstraat. Aangenomen met dezelfde bepalingen die bij No. 18 zijn gemaakt evenals 15. Rapport op het adres van Mevrouw G. A. M. Bonke, weduwe Mr. L. A. A. van Wensen, te Rotterdam, betrek kelijk het bij de gemeente kosteloos in eigendom en on derhoud overnemen van de door haar te ontwerpen straat mot rioleering in haar bouwterrein aan het Zeglis. Train naar Haarlem. 16. Rapport op het verzoek van den heer M. Lubcké, om concessie voor den aanleg eener stoomtram van Beverwijk tot Alkmaar. De commissie is in beginsel niet tegen den aanleg van dit vervoermiddeldoch meent dat de belangen der gemeente niet bij de tot stand koming moeten leiden. Dit zon het geval zijn indien den heer Lubcké concessie werd verleend om den tram te doen loopen tot het noor delijk deel van den Hout. Die plaats acht men voor het plaatsen van stations gebouwen ongeschikt. Onze Hout zou er door worden ontsierd, terwijl de stank der locomotieven deze wandel plaats zou bederven. Ook het aanleggen van wisselsporen acht zij daar niet zonder gevaar. Br zijn echter twee plannen naar hare meening uitvoerbaar en wel 1°. dat de lijn wordt doorgetrokken langs den Geestersingel en den Helderschen weg naar het station2°. dat het eind punt bepaald wordt op het terrein bij de Emmastraat. Het verzoek van de Alkmaarsche Tramvereeniging om concessie voor eene lijn naar den Heilooërhout kan ook eerst dan in behandeling komenals omtrent de eerste tanvrage is beslist. Ging des middags het rijden met karren niet erg vlug, we hadden gedacht dat het met den stoomtram wat spoediger zou gaan doch bet tegendeel bleek. De be zwaren waren talrijk. De Voorzitter oordeelde dat de raad iets bepaalds moest voorschrijven in dit geval. Hij moestzeide hij een terrein aanwijzen waar de heer Lubcké zijn eind station zon kunnen plaatsenanders vreesde hij dat er geen eind kwam aan deze kwestie. In geen geval echter mocht men het noordelijk einde van den Hout daarvoor aanwijzen. De heer Kraakman acht eene dergelijke aanwijzing noodeloos en acht het verstandig dat de commissie den verzoeker uitnoodigtom aantegeven waar hij de stations gebouwen wil plaatsen. Hij stelt voordat men zal schrijven in den geest van het rapportdan kan de aan vrager met burg. en weth. verder de zaak bespreken. Door den heer Bruinvis wordt aangevoerd, dat men zich volstrekt niet met de plaatsing dier gebouwen moet bemoeien, daar hij niet inziet, dat die noodig zijn. Spr. acht het van groot belang, dat de tram dicht bij de stad komteen kiosk in den Hout zou als wachthuisje vol doende zijn, voor wisselsporen, meent hij, is daar ruimte genoeg. De heer Stoel vindt dat wij juist hier eeD station moeten hebben anders is naar zijne meening de tram van minder belang en voor Alkmaar minder geschikt. Naast de voorstellen der commissie geeft de heer Boelmans ter Spill nog een derde en wel om den tram door den Hout te leggen naar den Wester weg en verder naar de Bergerpoort. De heer Bosman acht het eindstation hier niet noo dig en zou er ook voor zijn dat de tram werd aangelegd niet langs den straatweg maar langs den Heerenweg tot de Vier Staten. De heer Foreest heelt geen bezwaar om haar door zijn bosch te laten gaan. Nadat de discussie is overgegaan in een Babylonische spraakverwarringzooals de hoer Kraakman zegt wordt door dezen voorgesteld om de conclusie der com missie aan te nemen doch af te wachten dat de heer Lubcké komt met een verzoek omtrent de richting enz Burg. en weth. zullen op dat verzoek zeker hunnen in vloed uitoefenen. De heer Lubcké zal dus een bepaald voorstel moeten doen. Nadat de Voorzitter heeft gezegddat aan den aanvrager hetgeen hier gesproken is omtrent deze zaak zal worden medegedeeld, wordt het rapport aangenomen Van de vorige vergadering. Ontslag ontvanger. 17. Voorstol van burg. en weth. tot ontslag van den gemeen te-ont vanger. Door den heer Kraakman wordt voorgesteld dit punt aan het rapport omtrent de rekening en verant woording, in zake het geldelijk beheer van den ontvanger vooraf te laten gaan wat zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Het ontslag wordt daarna met algemeene stemmen verleend. Tevens wordt thans mededeeliDg gedaan van de inge komen voorstellen van burg. en weth. omtrent -de vast stelling vau het salaris van den te benoemen outvaDger. Daar de stad zich belangrijk heeft uitgebreid en dus de werkzaamheden omvangrijker zijn geworden, wordt voor gesteld het salaris te verhoogen tot 1800, ook met hot oog op de verhooging van de borgstelling. De bureau kosten meent men te moeten vaststellen op f 650, waar onder j 500 voor een gedelegeerd klerk van 23jaiigen leeftijd. De heer Boel mans ter Spill is niet voor dade lijke behandeling van dit voorstel en stelt voor het ter visie te leggen. Aldus wordt besloten. Voorziening tekort gemeentekas. 18. Rapport van de commissie van financiën op de rekening en verantwoording van burg. en weth. in zake hef geldelijk beheer van den gemeente-ontvanger en voor stel tot vaststelling van het in de gemeentekas aanwe zige tekort. Door den heer Kraakman is op de conclusie dit rapport, dat in de vorige zitting werd openbaar ge maakt, een amendement ingediend, strekkende om voor- 1 o o p i g het tekort vast te stellen op een bedrag als in het rapport wordt genoemd. Dit amendement is thans door de commissie overgenomen. De heer Canters vraagt, indien dit een voorloopig cijfer ishoe denkt men dan tot het definitief cijfer te komen? Spr. meent dat men ook de rekeningen over '92'93 en '94 moet nagaan, waarop de Voorzitter antwoordt, dat Gedep. Staten den ontvanger van deze rekeningen hebbon gedechargeerd. De heer Canters zegtdat het onmogelijk is dat alle onregelmatigheden gepleegd zijn in den tijd van 1 Jan. '95 tot 17 October j.L; hij zou dus gaarne beter ingelicht worden. Dit doet den heer K raakman opmerken dat men voorzichtig moet zijn ten opzichte van de borgen. Men kan wel inlichtingen geven, doch in eene geheime zitting. De heer Canters meentdat op deze zaak het volle licht kan en moet vallen daar de gemeente van de maatschappij van borgstelling toch niet zal verlangen wat haar niet zou toekomen. De heer B o e 1 m a n s ter Spill is van meening, dat thans alleen deze rekening van 1 Jan. '95 17 Oct. aan de orde isdaartegen alleen kan men bezwaren inbrengen. Ook na deze opmerking blijft de heer Canters bij zijne meening en gelooft dat de rekening niet juist kan zijn. De heer Bosman meent ook, dat men het juiste cijfer moet vaststellen, waarop de voorzitter antwoordt dat een voorloopige vaststelling van het tekort noodig is, daar men deze rekening bij denrwaardersexploit aan den in hechtenis zijnden gemeente-ontvanger zal doen toeko men, opdat deze binnen den tijd van 3 weken zijne aan merkingen daarop kan mededeelen. De heer Bruinvis zou dezen termijn nog willen ver korten, doch de voorzitter acht dit niet noodig. Het rapport wordt thans goedgekeurd en bij monde van den voorzitter den heeren Kraakman en Boel manster Spill dank gebracht voor de wijze, waarop zij met Mr. A. P. de Lange, den advocaat voor de ge meente, de zaken hebben behartigd. (Applaus.) Danshuizen. 19. Rapport van burg. en weth. op het verzoek van ds. Bouvin c. s. betreflende vervroegde sluiting der zoo genaamde danshuizen. De conclusie luidtdat burg. en weth. geen termen vinden om aan het verzoek te voldoen. Door de heeren Goede en van den Bosch wordt de meeniug van burg. en weth. bestredeu. De eerste zou gaarne zien dat men bepaaldedat deze huizen te 10 uur zouden worden gesloten terwijl de laatstezich hierbij aansluitende, er wilde bijvoegen, dat deze huizen geen recht van verganning zouden krijgen. Hij meent dat de raad, door een dergelijke bepaling te maken, zijn plicht doet. De Voorzitter meentdat hot kwaad hiermede nog geenszins is verholpen en wijst op het gevaar van het ontstaan van zoogenaamde sociëteiten, terwijl de heer Bruinvis de sluiting niet toepasselijk zou willen ma ken bij gelegenheid van kermissen enz. Op voorstel van den heer Kraak man, oordeelende, dat wat de heeren Goede en van den Bosch willen onder werpen aan de goedkeuring van d^n raad, thans niet kan worden besproken als zijnde een artikel der politie-ver- ordeningwordt besloten dit stuk aan te houden en de heeren Goede en van den Bosch uit te noodigen een voorstel in dien zin in te dienen. Weg naar Akersloot. 20. Brief van de kamer van koophandel en fabrieken, ten geleide van een schrijven van Gedeputeerde Staten, betref fende bpharding van den weg van Alkmaar naar Akersloot. De Voorzitter stelt voor dezen brief voor ken nisgeving aan te nemen en een brief van dankbetuiging te richten aan de kamer vau koophandel en fabrieken or wat zij in dezen heeft gedaan. 21. Rapport van de speciale commissie, omtrent de dem ping en de rioleering van het Geestwater. Op voorstel van den heer Bosman aangehouden tot de volgende vergadering. 22. Rondvraag. De heer de Groot maakt de opmerking dat de ter mijn, voor de opleveriug van de verbouwde Burgerschool reeds lang is verstreken en vraagt wat burg. en wetb. zullen doen. Burg. en weth. antwoorden, dat men nader zal onder zoekeu of men de boete zal kunnen toepassen. Een voorstel daaromtrent zal aan den raad worden gedaan. De heer Witte vraagt om afsluiting van de tram baan bij de Schermerpoort, waarop de Voorzitter mede deelt dat daarvoor reeds wordt gezorgd. Ook acht de heer Witte het personeel op de stoomtram onvoldoende om ongelukken te konnen voorkomen. De Voorzitter meentdat dit geen zaak van de gemeente is doch de heer Kraakman is van oordeel, dat men wel iets kan doen hiernaar kan men althans een onderzoek instellen. De Voorzitter houdt zich aanbevolen voor de schriftelijke indiening der grieven van den heer W itte en belooft dat burg. en weth. de zaak zullen onderzoeken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Op uitnoodiging van de commissie voor de volks voordrachten, uitgaande van het departement Alkmaar dor. Maatschap p ij tot nut van hot alge meen, zal op woensdag, den 15, 's avonds te 7 uur, in het lokaal Harmonie, als spreker optreden de heer A. Heijn Sz., terwijl zijne voordrachten door eenige mu zieknummers voor viool en piano zullen afgewisseld worden. Bij de aanbesteding voor het bouwen van twee pakhuizen en eene bovenwoning aan de Laat, onder be heer van den heer W. H. Matthijsen, bouwkundige al hier, geraamd op ƒ2929,kwamen 13 inschrijvingen in, alle uit Alkmaar :N. van der Voort, f3200,:J.£chreu- der, 1 2999,— W. Swager, f2870,-- T. P. van dei- Waal, f2863,— S. Fraaijman, f2860,-; J. Balder, f 2850,— W. Duinmeijer, f 2839,P- Koreman, f 2795,— G. Baas, f2775,— Spruiten Wils f 2656,—; C. Grootegoed, f 2595,H. de Louw, f 2540,en J. Elleman, f2373,Het werk werd aan li. de Louw gegund. Men verzoekt ons medetedeelen, dat zondag deu 12, i de kerk der remonstrantsche gemeente zal op treden de heer dr. J. Herman de Ridder Jr., predikant te Rotterdam. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt; op den 8 777.4 den 9 783 8. In de den 8 's avonds gehouden vergadoring der kamer van koophandel en fabrieken werden de heeren A. Prins Az., A. J. T. Coniju en mr. W. C. Bosman herbenoemd respectievelijk alB voorzitter, vice- voorzitter en secretaris der kamer. Onbewoonbaarvcrklarlng. BURGEMEESTER en WETHOUDER- van Alkmaar brengen, in voldoening aan het besluit van den Gemeen teraad, in verband met art. 249 der algemeene politie verordening van 3 April 1889 (Gemeenteblad No. 15,

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2