35Öste Staatsloterij. Ns. 4267 en 7213 f 1000; Ns. 6376, 8966 en 18316 400; Ns. 2836, 5995, 8638 en 10602 f 200; Ns. 585, 746, 2272, 3290, 4525, 7337, 10449 en 13837 f 100 5e klasse, 4e lijst, 9 Jan. Ns. 4109, 11025 en 14480 f 1000 nr. 15089 f 400 ns. 3532, 5093, 11301, 12469 en 17829 f 200 ns. 5174, 7362, 8318, 13327, 17532 en 18232 f 100. 5e aerie), ter openbare kennis het volgende besluit van dien Raad van 8 Januari, 1896, no. 14 De Gemeenteraad van Alkmaar: Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders om onbewoonbaar te verklaren, als nadeelig voor de ge zondheid der bewoners en daardoor gevaarlijk voor den openbaren gezondheidstoestand en tot woning geheel on geschikt, het perceel aan den Tienenwal, wijk C no. 5, kadastraal bekend in sectie B no. 3171, bewoond door M. Otto en eigendom van Johanna Vermeer, weduwe M. H. van de Pol c. s., zonder beroep, alhier. Gehoord het verslag der commissie van 3 leden uit zijn midden, die den staat van voorschreven woning onder zocht heelt, terwijl genoemde eigenares en gemelde be woner, daartoe bij brieven van burgemeester en wethou ders van 14 October 1895 No. 977 en 976 behoorlijk op geroepen, door de commissie zijn gehoord; Overwegende dat uit dat verslag blijkt, dat voorschre ven perceel onbewoonbaar verklaard moot worden, wegens den toestand, waarin het zich bij de door de commissie gedane opname bevond Gehoord het nader voorstel van Burgemeester en W et- houders, naar aanleiding van het verslag van genoemde commissie Gelet op art. 245 tot en met 253 der algemeene politie verordening van 3 April 1889 (Gemeenteblad no. 15, 5e gerie); Besluit: 1°. Met 1 Februari 1896 onbewoonbaar te verklaren het hierboven omschreven perceel 2°. Met ingang van dat tijdstip te verbieden aan de eigenares, vruchtgebruikers ot beheerders van dit gebouw dat gebouw te bewonen of te gebruiken, te verhuren of aan anderen ter bewoning of in gebruik af te staan 3o. Te bepalen, dat dit besluit openbaar zal worden gemaakt bjj bekendmaking van Burgemeester en Wet houders in de Alkmaarsche Courant en door aanplakking op de plaatsen, waar gewoonlijk de gemeentelijke be kendmakingen worden aangeplakt en op het onbewoonbaar verklaarde perceel zelf. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Januari 1896. De waarn. Secretaris, L. VAN DER VEGT. Harslngerliorn. In het jaar 1895 werden aan het hulpkantoor Kolhorn behandeld 10177 ge frankeerde en 33 o n g efran keerde brieven, 2285 briefkaarten en 65118 drukwerken. De afzet van uien gaat in den polder Waard en Groet langzaam aan. De prijs blijft nog steeds laag: f 0.90 5 f i.per mud, terwijl na de vorst vrij wat verrotte vruchten worden gevonden. I'urmerend. Dinsdag, den 7, werden bij het Purmerender Veefonds verzekerd 84 voor de slachtbank bestemde runderen. In de week van 1 tot en met 7 Januari had aan het abattoir te Amsterdam, noch elders eene enkele afkeuring van verzekerd vee plaats. Op 31 December 1895 bedroeg de bevolking dezer gemeente 5764 zielen tegen 5674 op einde 1894 alzoo eene vermeerdering met 90 zielen. Door geboorte ver meerderde de bevolking in 1895 met 175, door vestigiug met 398, terwijl de bevolking in dat jaar verminderde met 63 door overlijden en 420 door vertrek. Den 8 overleed de heer P. Mager, gemeente-architect alhierna bijna 41 jaren als zoodanig werkzaam te zijn geweest. Vele scholen en kerken zoowel hier als in den omtrek, werden door hem gebouwd. Omtrent de aanbesteding voor het bouwen van een confectie-magazijn in de Dubbele Buurt alhier voor de heeren gebr. Fortuin te Alkmaar vernemen wij nog dat ingeschreven werd doorM. Worp, alhier, voor f 12220; Jb. de Vries, alhier, voor J 11700; J. Schreuder, Alkmaar, voor 10999; en P. Groenhart, alhier, voor f 9590. In den avond van den 10 zal over de gunning worden beslist. Zaak-Akkerman. Sint Maarten. Door het hoofdbestuur van den Bond van nederlandsche onderwijzers word in zake het ontslag van den heer Akkerman een adres aan II. M. de koningin-regentes verzonden waarin verzocht wordt geen gehoor te geven aan het verzoek van den raad dezer gemeente om het laatst gevallen besluit van gede puteerde staten niet goed te keuren. Seherinerhorn. Den 8 werd in de zaal van den heer C. Kos alhier door het tooneelgezelscbap directie W. Hart Co, eene voorstelling gegeven. Een flink publiek volgde met aandacht do opvoering van het tooneelspel Gerechtigheid on Wraak''. Bij kon. besluit van den 7 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht. Het Hof zal op den 9 den lichten rouw aannemen voor den tijd van drie dagen, wegens het overlijden van Z. K. H. Frederik Willem Lodewijk Alexander, prins van Pruisen. Talsch geld. Dat er veel valsch geld in omloop is, blijkt hier uit, dat alleen aan het Rijks Ontvangkantoor der ac cijnzen te Amsterdam gedurende het jaar 1895 aange houden werden 21 guldens en 15 rijksdaalders, waarvan bij het onderzoek door het muntcollege te Utrecht de valschheid gebleken is. Slechts 2 dier stukken waren gegoten, de overige waren geslagen op valsche stempels en vooral de rijksdaalders waren bedriegelijk nagebootsi. Hensbroek. Beroepen bij de ned. herv. gem. de heer D. A. van Krevelen, candidaat. Hoogwoud. Op 1 Jan. 1895 bedroeg het bedrag der inlagen in de Bchoolspaarbank f 125.77 '/a. In het afgeloopeu jaar is ingebracht f 61,65 teruggevraagd 124,05'^, aan rente is bijgeschreven f5,20, zoodat het tegoed op 31 December j.l. f 168,57 '/j bedroeg. Een schipper te Meppel die zich ïd zijn vaartuig te slapen had gelegd terwijl de kachel brandde, is door kolendamp gestikt. Zijne vrouw en kinderen bevonden zich te Hoogeveen. Anna Paulowna. Den 6 verbrandde de woning, bewoond door G. Roervink alsmede bijna don gauschon inboedel. Sehagcn. In de den 7 gebonden raadszitting werd de heer Kudders benoemd tot makelaar in roerende goedereD zijn aanvrage was ook in onroerende en de hoofdelijke omslag met f 150Ü verhoogd zoodat die nu t 7300 bedraagt. Het verdere gedeelte van de zit ting word geheel gewijd aan den te ondernomen toren bouw. Besloten werd den toren naar den kant der Gedempte gracht te plaatsen en het werk te onderheien. Het kerkbestuur had reeds besloten op raad van den heer van der Steur niet te heien. Dit werd ook door den architect voor den toren aangeraden. Als het ge kozen plan wordt uitgevoerd, wordt de kerk meer naar achter geplaatst en komt de grafkelder der heeren van Schagen buiten het gebouw. De passage Rensgars-Noord zal daardoor niet verbeterd worden. De spits van den vroegeren toren zal den nieuwen niet versieren. De heer van der Steur heeft eene andere teekening van een spits gemaaktdie velen mooier voorkwam dan de vroegere. Een eindbesluit is in zake den geheelen bouw nog niet genomen. Het is ook moeielijk alle hoofden in één zak te krijgen. Aan hel Centraal-Bureau voor Stolze'sche Stenogra phic is verschenen het jaarverslag van nederland sche stenografen voor 1895 en komen daarin be halve eene ledenlijst der vereeniging allerlei bijzonder heden omtrent haar voor. 5e klasse 3e lijst8 Januari. TRAKiVAAL. Onder de gevangen genomen mannen van Jameson's leger vielen den Boerenbehalve den aanvoerderin handen3 kolonels5 majoors 6 kapiteins8 le lui tenants 3 2e luitenants2 officieren van gezondheid4 inspecteurs en 8 sub-inspecteurs. Aan de Times wordt uit Kaapstad geseind dat pre sident Krugerna de zegepraai van Joubert, over de engelsche indringersden toevoer van levensmiddelen naar Johannesburg heeft afgesneden en het geheele bestnur der National Union, de vereeniging van pruttelende .uit landen" in hechtenis heeft doen nemen. Dit bericht be hoeft in ieder geval nadere bevestiging maar er blijkt uit, dat men ook van engelsche zijde en zeer terecht niet verwachtdat Kruger den arbeid halverwege zal laten liggen. Hij kan natuurlijk niet dulden dat er een staat in den staat zich organiseertzooals met de Natio nal Union wier hoofdzetel te Johannesburg gevestigd is, feitelijk het geval is. Hare bestuursleden hadden zich in de stad als uitvoerende macht geconstitueerd en ook troepen als politiemacht op de been gebracht. Het spreekt als van zelfdat de transvaalsche regeeringhoe ook waarschijnlijk geneigd om aan bestaande grieven tegemoet te komendergelijk optreden binnen haar gebied niet dulden kan. Onder de bestaande omstandigheden is het wenschelijk, de juiste verhouding te kennen waarin Transvaal ten opzichte van Engeland staat. Den 3 Augustus 1881 werd tusschen beide landen het vredesverdrag geteekend en daarin werden Groot-Brittannië's suzereine rechten uit drukkelijk erkend en als volgt omschreven »Haro Majesteit behoudt zichzelf, haar erfgenamen en opvolgers het recht voor, van tijd tot tijd een engelschen resident in genoemden Staat te benoemen met de vol gende rechten en plichten het recht om in tijd van oorlog of bij gevaar van een aanstaanden oorlog van den suzereioen staat met een vreemde mogendheid of een stam van inboorlingen in Zuid-Afrikatroepen door bedoelden staat te doen trekkenen het toezicht op de buiten- laDdsche betrekkingen van bedoelden staat, waaronder begrepen zijn het sluiten van tractaten en de leiding van het diplomatieke verkeer met vreemde mogendheden, welk verkeer zal plaats hebben door tusschenkomst der diplo matieke en consulaire ambtenaren iD het buitenland." Dat met eene dergelijke bepaling de vrijheid der Trans vaal eene geheel denkbeeldige was, deed zich zoozeer gevoelendat in 1883 eene deputatieouder Kruger's leidingnaar Londen toog en het gelukteeen nieuw tractaat te sluiten blijkens den aanhef >ter vervanging van het in 1881 geslotene", en in die nieuwe overeenkomst is er van suzereine rechten geen sprake meer, doch wordt alleen eene beperking gemaakt ten opzichte van het sluiten van verdragen met vreemde mogendheden. Uit een officieel schrijven van lord Derby die namens En geland het tractaat sloot, van 15 februari 1884 aan de transvaalsche deputatie blijkt duidelijkdat ook diens opvatting was, dat, behalve de genoemde beperking, van eeuige inkorting van Transvaal's onafhankelijkheid geen sprake meer was. De daarop betrekking hebbende zin sneden luidden als volgt »Door het weglaten van het artikel van het ver drag van Pretoriawaarin aan H. M. en den Brit- schen resident bijzondere volmachten en bevoegdheden werden verleend met betrekking tot het binnen- landsch bestuur en de bnitenlandsche betrekkingen van Transvaalwordt aan uwe regeering (d. i. die van de Z.-A. Republiek) de vrijheid gelaten het land te besturen zonder inmenging bet diplomatiek verkeer te regelen en de bnitenlandsche staatkunde te leidenuitsluitend met de beperking van art. 4 van het nieuwe tractaat, dat een verdrag met een vreemde mogend heid niet van kracht zal zijn zonder de goedkeuring der Koningin." Omtrent den slag bij Krugersdorp is het volgende ontleend aan den inhoud van Kaapsche bladen (van engelsche zijde dus)die de Times zich seinen liet Do Boeren werden aangevoerd door de commandanten TrichardP. Cronje H. Malan Bodenstein en Douth- waite. Nadat er den 1 gedurende 11 uur gevochten was, trok de kolonDe van Jameson voorden nacht terug en wilde naar Johannesburg oprukken door Randfontein, om Krugersdorp te vermijden. Om 2 uur in den morgen hadden de Boereu de manoeuvre ontdekt od nu werd van weerszijden een hevig vuur uit de Maxim-kanonnen geopend. In Krugersdorp heerschte een wilde opgewon denheid. De ammunitie der Boeren welke in den loop van den dag was opgeraaktwerd van Johannesburg uit aangevulden men zag de Boeren er mede naar het tooneel van den strijd hollen. Toen de dag aanbrakverkondigde een hevig vuur in de richting van Roodepoortdat dr. Jameson Daar Jo hannesburg voortrukte. Op dien tijd had Jameson 60 of 70 man verloren aan dooden gewonden of krijgsgevan genen terwijl zijn overige manschappen uitgeput waren van honger en vermoeienis. De strijdmacht der Boeren was inmiddels vermeerderd tot 3 a 4000 man. Het was hun geluktden voortgang der kolonne naar Johannes burg te stuiten. Bij Brink's Drift stelden de Boeren hun strijdmacht in een balven cirkel tegenover de kolonne op en plaatsten zes Maxim-kanonnen in positie op een grooten afstand van elkaar. De Engelschen hielden zich dicht aaneengesloten en boden aldus een beter mikpunt voor de dood en verderf brakende vuurmonden. Er volgde een dappere en vastberaden strijd. Om 11 uur 's morgens had dr. Jameson zijn laatste schot afgevuurd zijn mannen vielen bijna van vermoeie nis van hun paarden daar zij met een leege maag bijna 24 uur aan één stuk gevochten hadden en onder die omstandigheden gaf Jameson zich met zijn geheele kolonne van ongeveer 600 man met 8 Maxim- en 2 Garduer- kanonnen en 600 geweren en revolvers aan de comman danten Malan en Cronje over. De Boeren haddon drie dooden Dan. Macdonald Frank Venter en Potgieter en verscheidene gewonden. De gevangenen boden een deerniswekkenden aanblik uitgeput als zij waren van den vermoeienden inarsch de ontberingen en den geweldigen strijd van bijna 24 uur. Sommigen sliepen in den zadel toen zij onder escorte op het marktplein te Krugersdorp aankwamen het waszegt de reportereen gezichtdat mij lang zal bijblijven. De Boeren bewogen zich vrijelijk onder de gevangenen en praatten met hen. Er werden levensmiddelen gebracht, die door de uitgehongerde Engelschen verslonden werden. De Boeren stonden van hun eigen karigen voorraad af. Dr. Jameson en zijn voornaamste officieren werden afzonderlijk naar Krugersdorp gebracht. Olschoon de Boeren do krijgsgevangenen met consideratie behandel den waren er eenigen die dr. Jameson bij zijn komst uitjouwden maar dit werd terstond door de comman danten onderdrukt. Jameson en de officieren werden tijdelijk opgesloten in het gerechtsgebouw, met de andere officieren die reeds vroeger waren gevangen genomen om half vier werden zij in een boerenwagen die met matrassen was belegd, onder sterk geleide naar Pretoria gebracht. Een half uur later volgden de overige ge vangenen de meesten op hun eigen paarden. In een Renter-telegram aan het Handelsblad wordt nog eene belangwekkende bijzonderheid medegedeeld. De kleinzoon van president Kruger, Elofïwas waar schijnlijk wel op last van zijn grootvader al vermeldt het telegram dit niet op hot bericht van de nadering van Jameson's troep, de Engelschen alleen tegemoet ge reden en ontmoette hjj deze bij Zwartiaagte. Hij drong er bij Jameson op aan dat hij zou terugkeeren doch deze weigerde en stelde Eloff in arrest tot den volgenden morgen toen 'hij hem weder vrij liet en hem zijn paard terug gaf. Zijne wapenen zoo zeide hij kon hij komen afhalen aan het Gouvernementsgebouw te Pretoria! Trouwens dat Jameson geen oogonblik gedacht heeft dat het zoo slecht met zijne onzuivere onderneming afloopenbehoeft niet zoo zeer te verwonderen, want schijnt de bepaalde toezegging te hebben gekregen eene sterk gewapende macht zich bij Johannesburg hem voegen zou. Overigens zal hij er ook wel niet hebben gerekend dat de Boeren zoo snel zulk een krachtige legermacht tegenover de zijne konden stellen. Een en ander mag strekkeu tot verklaring zijner neder laag, doch tegelijk maakt het zijn optreden des te oneerlijker. zou bij dat bij op De heer mr. jhr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland de transvaalsche gezant aan de nederlandsche en ber- lijnsehe hoven die bij het bekend worden van Jame son's optreden naar Berlijn was gereisdis weder te 's-Gravenhage teruggekeerd. Wij meldden reeds, dat de heeren A. B. van Reesoma, P. R. Mees en H. J. Meerkamp de oud-leden van bet Transvaal-ambulance comité van 1881 te Rotterdam had den bijeengeroepen. Deze samenkomst had den 7 plaats. Het resultaat der besprekingen was dat de aan wezigen een Transvaal-comité vormden en zich meer personen zullen zien te assumeeren. De werkzaamheden van dit comité zullen zich bepalen tot het werken door geschriften op het gezond verstand der Engeischen het bewerken der publieke opinie in Nederland ten gunste van Transvaalhet zich in verbinding stellen met het Roode Kruis om zoo noodig ook hulp te kunnen ver- leenen op het gebied der ambulance; het versterken der goede elementen in Transvaal door immigratie van krach tige stamverwanten. Namens den «Christelijken Werkmansbond", te Am sterdam die den 7, ten getale van 2000 personen, ver gaderde werd aan Kruger een telegram van hulde ver zonden. Verder zond o.a. de vereeniging >Groshuisken" te En schedé een telegram leden der Groote Sociteit te Breda een brief; hoogleeraren der Groningsche Universiteit een telegram aan Transvaal s president. Ter geruststelling van de vele familiebetrekkingen barer ambtenaren en beambten in Zuid-Afrika deelt de directie der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij meê dat zij in den ochtend van dan 7 uit Pretoria oen telegram heeft ontvangen aldaar afgezonden op den 2 en meldende dat alle reden voor ongerust heid voor de veiligheid van het personeol heeft opgehou den te bestaan. De vertraging tusschen Europa en Zuid-Afrika voor bijzondere dagbladtelegrammen is thans tot 24 uren verminderd. Officieel wordt bevestigd dat een sterk engelsch eskader naar de Delagoa-baai vertrekt en de engelsche troepen macht aan de Kaapstad zal worden versterkt. Het op treden van Duitschland's Keizer ten gunste der zoo listig overvallen Boeren schijnt de Engelsehen zenuwachtig te makeu.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 3