Acht en Negentigste Jaargang. 18% V R IJ D A 0 10 JANUARI. Buitenland. Feuilleton. DE VROUW. Nederland Berlijnsche Roman, Provinciale Staten van Noordholland. IVO. 5. Tweede blad. ALKMAARSCHE <01 RAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertcntlën Per regel f 6,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DRAKKWET. BURGEMEESTER enWETHOUDERS'van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunniug is gevraagd door JOHANNES HENNING, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van ster ken drank in het klein in het perceel aan de Voormeer, D no. 3 welke vergunning thans ten name staat van C. VLAAR. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De waarn. Secretaris, 7 Januari 1896. L. VAN$ DER VEGT. §PAS1JG. Het gaat met de herwinning van het spaansche gezag op Cuba nog in geeneu deele naar wensch. De .opstandelingen", onder bevel van Maximo Gomez hebben schijnt het den spaanschen opperbevelhebber maarschalk Camposleelijk verschalkt. Tot nog toe was de provincie Havanna waarin de hoofdplaats van dien naam gelegen isgeheel van opstandelingen bevrijd ge bleven. Doch daarin is nu plotseling verandering gekomen. Maximo Gomez deed n. 1. met een deel zijner Cubanen een schijn-inval in de provincie Matanzas daardoor de Spanjaarden aanleiding gevendemet eene sterke macht zich derwaarts te begeven waardoor aan de provincie Havanna de hoofdmacht der spaansche troepen moest onttrokken worden. Inmiddels had Gomez het boste deel zijner troepen in reserve gehouden en rnkte onverwijld op Havanna aanwel is waar niet sterk genoeg om voor de hoofdstad een geregeld beleg te slaan doch meer dan voldoende in staat om aan den vruchtbaren omtrek dier plaats onberekenbare schade te berokkenen. De laatste berichten melden nn dat Spanje's maarschalk alles in t werk steltom de Cubanen den verderen weg af te snijden TURKIJE. De sultan heeft aan den czaar aller Russen eenige kostbare nieuwjaarsgeschenken gezonden. Deze bestaan in een diamanten halssnoer voor de keizerin, ter waarde|van T 35,000. en een met diamanten bezetten sigarenkoker voor den keizer. Deze koker, die T 10.000 waard is, is versierd met den grootsten diamant uit de keizerlijke schatkamer, een steen, die Abdul Aziz reeds vroeger aan Puad-Pacha geschonken, doch weder spoedig ontnomen had. Verder zond de sultan den czar een ro- liquie, een stuk van het kruis van Christus. Daar de turken dit echter als een nationaal eigendom beschouw den, heeft het weggeven daarvan bij hen ontevredenheid verwekt. Merkwaardig as, dat de Moniteur Imperial in be slag werd genomen, omdat ze melding maakte van het afzenden der geschenken. TGKEËHIGDG STATEST. President Cleveland heeft den 4 een proclamatie geteekendwaarbij het ter ritoir Utah bij de Unie gevoegd wordt. De ame- rikaansche republiek bestaat zoodoende thans uit 45 staten. Hoewel de proclamatie van den president zich niet inlaat 50) naar het Hoogduitsch VAN PAUL UIA DAU. ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het regende nog altijd door. De stof kleurige regen mantel en hoed van den koetsier staken in het schijnsel van de vrij ver verwijderde gaslantaarn, helder en schit terend af bij de treurige donkergrijze lucht van den on- vriendeliiken Maart-avond. In de kleine coupé was de lucht duf en vochtig. Berwitz deed een portierraam open en legde zijn hoed naast zich neer. Zijn hoofd was zwaar Dat onaangename gevoel was nog niet over, toen het rijtuig na eenige minuten stil hield voor het hem zoo goed bekende huis in de Lonnéstraat. Maar op dien korten weg waren duizend wilde gedachten door zijn hoofd gegaan Alles om hem heen was zoo opvallend droe vig en gedrukt. Het scheen wel, dat de geheele natuur treurde om den stervenden keizer, het was, alsof er tranen uit den hemel vielen, die zich als paarlen aan de spiegelruiten vast hechtten en langzaam naar beneden rolden. Nauwelijks had de bediende van de eerste verdiopiug het kaartje in bet salon gebracht of de deurjging al weer open en mevrouw Agnes, die er zeer koket en mooi ge kleed uitzag, verscheen met fonkelende oogen en een allerliefsten glimlach in de open deur. »Dat is nu eens een aangename verrassing, mijnheer von Berwitz!" riep zij met hare heldere stem. Eindelijk, eindelijk hebt u dan toch den weg teruggevonden naar uwe goede vrienden 1 Kom toch binnen." Berwitz voldeed vriendelijk aan de uitnoodiging met de reeds gesloten huwelijken krachtens het stelsel van veelwijverijverbiedt zij voortaandat een man met een vrouw of vrouwen eene andere vrouw huwt. Eerste Kamer. Het voornemen bestaat om de behandeling van het wetsvoorstel-Hartogb betreffende de burgerlijke rechts vordering in de eerste kamer te doen voorafgaan aan de openbare beraadslaging over de Staatsbegrooting voor 1896 in het laatst dezer maand. Voor de op dinsdag, den 14, in het district Helder plaats hebbende verkiezing vooï een lid van de proviu- ciale staten van Noordholland, (vacature-Beukenkamp), is door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht" te Helder en door de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Oos terend op Tessel, candidaat gesteld de heer dr. P. P. C. Hoek, rijks adviseur in visscherijzaken te Helder. Vee-invoer ln België. Pas is de belgische grens weder opengesteld voor het nederlandsch vee, of er is opnieuw ziekte ouder het vee op een stal te Gent geconstateerd. Dit feit heeft in Belgiï zelf de aandacht getrokken, 't Is dan ook bijzonder toevallig. Tijdens de sluiting der grens vernam men in 't geheel niet meer van vee ziekte ofschoon er duizenden stuks veo uit Nederland binnengesmokkeld zijn Toch was dat gesmokkelde vee niet het nu, na de openstelling, ingevoerde vee wèl door een veearts onderzocht. Zeker heel toevallig 1 In België hoort men echter mompelen, dat die geconstateerde vee ziekte een truc moet zijn en wel van de smokkelaars die door het openstellen der grens hun »zaak" zien verloopon. Tram Haarlem—Beverwijk. Waar door de gemeentebesturen van Sandpoort en Schoten aan den heer Lubké concessie is verleend tot het leggen van een stoomtramlijn over den openbaren weg in die dorpen heeft dezewat dit deel aangaater de voorkeur aangegeven aan de oostzijde van den weg grond aan te koopen en daar do lijn to leggen. Daar or goed betaald werd, f 5000 per bunder, ging dit tot nu toe gemakkelijk doch thans is ouder Schoten de heer J. Krauwels niet geneigd zijn grond voor dat doel af te staan zoodat de heer Lubké genoodzaakt is gebruik te maken van zijn recht om den straatweg over een lengte van 150 el te volgen. Dit geeft een heelen mis stand. Eiken dag zijn 130 man aan het werk. Men rekent met Februari gereed te zijn. Opmeer. Benoemd tot gemeente-veldwachter de heer K. Klompte Spanbroek. Den 6 Mei herdenkt de Christel. Normaalschool op den Klokkenberg te Nijmegen haar vijftigjarig bestaan. Deze inrichting in 1846 gesticht door mr. J. J. L. van der Brugghenmr. W. baron van Lijndenmr baron Het salon, dat wel wat overladen was met allerlei aardige prulletjes en waarin twee met donkerroode kap pen bedekte lampen brandden, maakte in tegenstelling met het onvriendelijke weer buiten een bijzonder gezelligen en prettigen indruk. Behalve de gastvrouw waren in het salon alleen maar de heer des huizes en de jonge blonde schilder, dien Agnes op Oudejaars-avond had leeren kennen. De familie scheen nog maar kort geleden van tafel opgestaan te zijn. Op de tafel voor de lage ottomane stonden twee kopjes koffie, die half ledig waren. Het derde kopje stond ver daav van daan, in een donkeren hoek, op een met parelmoer ingelegd Arabisch tafeltje. Daar was, bij hot binnentreden van Borwitz, Ebrike met moeite opgestaan van den lagen stoel, waarop hij snui vende lag uit te rusten met een reusachtige manilla van de grootste soort in zijn mond, de jonge blonde schilder stond bij de ottomane. Berwitz kreeg een onaangenamen indruk van de vroo- lijkheid en gemakzucht die hem hier tegenwaaiden. Het was voor zijn gevoel alaof hij gestrand was op een eiland van het genotzieke egoïsme en de onnoozele lichtzinnig heid, waarop de stompe bewoners van alles wat om hen heen de wereld in beweging bracht en met angst en leed vervulde, niet het minst bespeurden. »De heeren hebben geloof ik, reeds keunis met elkander gemaakt bij de familie Ellers? Ik behoef u dus niet voor te stellen," zeide Agnes met eene lichte beweging van haar hand naar Berwitz en naar den jongen schilder. «Wel- uu mijnheer von Berwitz, neem toch plaats 1 Wat mag ik u aanbieden «Tot mijn leedwezen kan ik geen gebruik maken van uwe vriendelijkheid mevrouw. Mijn bezoek geldt van daag uitsluitend uw echtgonoot Ik zou anders op dit uur zeker niet bij u gekomen zijn, zonder mij te laten aandienen en zonder eene invitatie ontvangen te hebben." »Kom Wij zijn toch goede kennissen 1" viel Agnes hem in de rede. Zonder op die woorden te letten vervolgde Berwitz »Ik kom hier met eene gewichtige zending, waarover ik met den hoer Ehrike moet spreken. Die zaak duldt Mackay en ds. E. A. Zubliheeft gedurende haar be staan meer dan 300 onderwijzers afgeleverd die zoowel in ons land als in Oost en West werkzaam zijn. Er heeft zich eene commissie van oud-leerlingen gevormd, om door eene reünie en aanbieding van een geschenk blijvende belangstelling uit te spreken. In Twente worden van weg« de Geldersche-Over- ij3elsche Maatschappij van landbouw pogingen aangewend tot oprichting van een boerenbond. Het doel is het opwekken van het solidariteitsgevoel bij den landbouwer, het bevorderen der maatschappelijke belangen zijner leden en het beschermen der bijzondere landbouwers-grondbe zitters in liet vereenigingsgebied. Men zal trachten het doel te bereiken door verbreiding van kennis het be vorderen van afschaffing van bovenmatige lasten het langs minnelijken weg beslissen van geschillen het be vorderen van verordeningen ten gunste van het grond bezit. Om lid te kunnen worden moet men zijn meer derjarig grondeigenaarpachter vruchtgebruiker of beheerder van gronden en behooren tot eene der chris telijke belijdenissen. Deze laatstevan bekrompenheid getuigende bepaling, veroordeelt alleen het geheele plan 1 Door de directie van het „Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren" zijn aan alle burgelijke ambtenaren hier te lande staten met eene reeks van vragen ter invulling toegezonden ten einde de noodige gegevens te verzamelen ter uitvoering der betrekkelijke voorschriften van de pensioenwetten. Den 7 nam H.M. de Koningin het weefgetouw in ontvang, dat haar zooals wij reeds berichtten door de Nederlandsche school van nijverheid en handel te Enschedé aangeboden was en hetgeen bereids in het paleis te 's-Hage was opgesteld De leeraar aan ge noemde school, de heer Maassen, gaf H.M. bij het fraaie werktuig eenige uitlegging De fraaie schilderij van J. M. ton Kate voorstel lende de uitreiking der Lombok-onderscheidingen in de Maliebaan te 's-Gravenhage, werd door H.M. de Koningin- Regontes aangekocht. De heer Franc baron Van Brakoll Doorwerth op 29 December 1.1. t.e Arnhom overleden heeft vermaakt aan het burgelijk armbestuur te Doorwerth f 5000; aan hot burgerlijk armbestuur te Arnhem f 10000aan de ned. herv. diaconie te Arnhem f 10000 het prot. be- stedelinghnis te Arnhem f 3000 do weesinrichting te Neerbosch f 5000het kinderziekenhuis te Arnhem f 1000de inrichting voor spraakgebrekkigen te Am sterdam f 1000 de inrichting voor blinden te Utrecht f 1000. Het plan bestaatin den aanstaanden zomer het 50jarig bestaan van de Vereeniging van den H. Vin- centius van Paulo feestelijk te herdenken, in tegen woordigheid van de bisschoppen en de hooge geestelijk heid. Bij die gelegenheid zal dr. Schaepman een feestrede houden en voor do deelnemers aan de viering die uit verschillende plaatsen des lands verwacht wordeneen groot feestmaal worden aangericht. Hoewel het feest eerst in Juli a.s. invalt dagteekent de totstandkoming van deze liefdadige instelling in Nederland, en wel het geen uitstel. Mijn tijd dringt bovendien. Ik verzoek u dus vriendelijk," zeide Berwitz terwijl hij zich tot Ehrike wendde »mij dadelijk eenige minuten gehoor te ver- leenen." Berwitz maakte voor Agnes en den jongen man eene buiging als om afscheid van hen te nemen en Ehrike ging met hom naar de aangrenzende kamer, waarvan hij de deur sloot. Zonder verdere inleiding zeide Berwitz»ik wilde u gaarne spreken over de qnaestie die er tusschen u en den heer Hocnern is ontstaan." «Dat dacht ik al," hernam Ehrike, zonder zijne sigaar uit den mond te nomen. Maar daar kan niet veel meer over gesproken worden. Ik heb de zaak niet eens meer zelf in handen. Hennern heeft mij gedupeerd hij heeft mij bedrogen 1 Ik wil niets meer met hem te maken hebben. Dat laat ik aan de rechtbank over." «Denkt u, dat u daardoor uw geld terug krijgt vroeg Berwitz bedaard. «Dat kan mij nu niet meer schelen," gaf Ehrike ten antwoord. «Hij heeft mij voorgelogen en bedrogen, en daarvoor moet hij boeten 1" «Is u daar wel zoo zeker van vroeg Berwitz op nieuw. Als dr. Hennern de man iszooals u hem voor stelt dan moet u toch met hem op alles verdacht zijn. Wie waarborgt u dan dat n hem op het juiste oogen- blik zult snappen Ehrike deed een lange haal uit zijn groote sigaar en glimlachte met een zeker gevoel van meerderheid. «Hij zal niet ontsnappen, geloof dat maar zeker 1 Als ik drie honderd duizend gulden moet verliezen kunt u toch wel begrijpendat ik dan ook niet op een paar honderd gulden meer zie. En die paar honderd gulden heb ik nu eens voor mijn pleizier uitgegeven. Ik ver zeker u, mijnheer von Berwitz, hij ontloopt de govauge- uis niet." «Hebt u hot huis laten bewaken?" vroeg Berwitz. «Dat kon wel zijn!" antwoordde Ehrike, terwijl hij een potsierlijk fluitend geluid liet hooren, waar Berwitz voor een oogenblik onwillekeurig om moest lachen. «Dat

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5