BURGERLIJKE STAND. eerst te 's Gravenhagevan 10 Februari 1846. Ter herinnering aan dien gedenk waardigen dag zal de Apos tolische Nuntius op 10 Februari de mis opdragen in de H. Jacobuskerk aan de Parkstraat te 's Gravenhage. Met ingang van 1 Febr. 1896 zijn benoemd tot adsplrant-landmeter van het kadaster de heeren R. A. de Wal te Deventer, J. H. J. Houten te Haer, G. S. Neuteboom te Veendam J. H. Smeets te Schiedam O. A. Struyck te Zutfen J. Z. Kerkhoff te Amersfoort, J. D. Krijgsman te Oud-Beijerland, J. A. Soor te 's Gra venhage J. H. Raeven te HomF. A. L. Kater te Roermond B. G. Deddes te Rotterdam A. Buning te Assen C. H. B. Dor ver te Vlaardingen en A. Kriebel te Hoorn. Hondenkleermakers. Een nieuw beroep te Parijs en Londen is dat van »bondenkleörmaker." Het centrum van deze industrie is te Parijs in den omtrek van het Palais Royal gevestigd men maakt er de hon denmode en deze wisselt even gauw als de menschenmode. De klassieke paletot van het hazewindje is verouderd het blauwe of bruine jasje met het wapenschild der eige nares is geheel veroordeeld. Voor de koude wordt nu en in alle grootten is dat voorhanden een regen- of sneeuwmantel, een cache poussière voor buitenwandelin gen, een schotsch rnitje voor op reis, een grijs linnen jasje voor aan het strand, een caoutchouc, enz. gemaakt. In zoo n jasje zijn een paar kleine zakjes, een voor het spoorkaartje, een voo(, Azors zakdoekje. Dit jaar heeft men voor 't eerst linnengoed voor hon den bedacht. Een hondja ontvangt nu zijn dozijn bas- tisten hemdjes, of ook wel zijde of surah, als hij zich niet prettig voeltmen merkt ze met zijn letter, maar met het kroontje van den eigenaar er boven. De zakdoek wordt met zijn naam voluit geborduurd. Schoenen voor honden waren vroeger wel bedacht, om 'ze het beest bij het binnentreden van de kamer te laten uittrekken, maar men had het niet verder gebracht dan tot kleine leeren zakjes, leelijk en ongemakkelijk. De schoenen worden nu van caoutchouc gemaakt, dat naai den poot vau het dier gemodelleerd en op maat gekuipt wordt. Het spreekt vanzelf, dat de afzet van al die dingen niet groot is daartegenover staat, dat de inkoopprijs heel klein is en de verkoopprijs bovenmatig duur. Toen onlangs de dochter van een gezant trouwde, wachtten haar voor den lunch al haar honden in wit moiré bruids- costuum met bonquetten van oranjebloesem en wit sa tijnen schoentjes boven de trap van de ambassade. In Londen gaat die soort van hondsdolheid nog ver der. Daar maken sommige dame3 hare bezoeken verge zeld van de lieve diertjes en geven dan twee kaartjes af, een voor zich en een met den naam van leeuwtje of mopsje. In de Engelscho Globus deelt de engelsche anthro- poloog Port eene Indische huwelijksgewoonte mede van symbolieken aard. In zekere hindoesche stre ken kan een jong meisje eerst na haar oudste zuster huwen. Maar om deze moeielijkheid te overwinnen, kan de oudste zuster een boom een plant ot levenlooze voor werpen huwen. Wel is waar krijgt men zoodoende tot schoonbroeder een popeleen den of een pijnboom, maai de wensch des harten wordt tevens vervuld. De aanvaring van dc „Salak." Omtrent de aanvaring van die mailboot van de »Rotterdamscho Lloyd", die, gelijk men weet, te Lissabon is binnengeloopen, ontleent de N. Rott. Ct aan een par ticulieren brief van een der officiereu het volgenue Donderdagavond om acht uur had ik wacht te kooi en om twaalf uur zou ik de hondewacht hebben. Tot tien uur had ik aan mijn broer op Lombok zitten schrij ven, en tegen halfelf ging ik naar kooi, viel spoedig in slaap, droomde, toevallig zalig van vroegere tijden en werd om halftwault wakker door een geweldigen schok. Dadelijk daarop klonk een hartverscheurend gegil om hulp het had veel weg van beestengehuil en niets van men- schelijko stemmen. Maar het waren dan ook de vree- selijkste kreten van in doodsgevaar verkeerenden. Er nit te springen en door het patrijspoortje te kijken, was het werk van een oogenblik. Vlak voor den boeg zag ik een kon wel zijn herhaalde Ehrike die zich zelf op dat oogenblik buitengewoon schrander vond. »En als zij hem nu werkelijk gevangen nemen ging Berwitz voort »wat hebt gij daaraan? Komt die zede lijke voldoening, om het nu zoo maar eens te noemen, u niet wat kostbaar voor Drie honderd duizend gulden zijn toch geen kleinigheidEn dat kan ik u stellig ver klaren als u het Hennern onmogelijk maakt om er zich uit te weikon, dan verliest gij nw geld tot op de laatste cent. Er is niets meer. Eone slechtere zaak kunt u al niet doen. Maar ik geloof toch, dat dat verlies nog wel te voorkomen is. Ik ben bereid u eene andere zaak voor te stellen, eene veel betere, die goede uitzichten geeft. Als u geduld wilt oefenen, zou ik zelf niet ongeneigd zijn om een aandeel in die zaak te nemen. U keiA de aangelegenheden met de familie Pagger. Ik geloof, dat mijn vriend er niet langer meê te maken wil hebben. Hij wil zich <^e rust vau het buitenleven niet laten ont- rooven door allerlei handelsbemoeiingen. Ik ben hier zelf in de stad en ik ben niet zoo bang voor eenige drukte. Het spreekt van zelf dat ik er in de eerste plaats voor zal zorgen, dat Hennern er geheel uit gaat. Ik zal allicht een flinken, vertrouwbaren man vinden die de zaak overneemt. De zaak is goed, daar is geen twijfel aan. Ik zie af van elke winst. Ik zou de verplichting op mij nemen, dat u elke opbrengst ontvangt, totdat nw verlies gedekt is. Dan kunnen wij verder zien. Ik zelf doe geeno zaken, en zal, als aan uwe aanspraken voldaau is, de geheole geschiedenis aan don kant zetten. Ik zou het dan ongetwijfeld weer eens zijn met mijn vriend Pagger." Ehrike had nu zijne sigaar uit zijn mond genomen en ter zijde gelegd. Do mededeeling van don raad van legatie had toch indruk op hem gemaakt. Hij wist, dat Berwitz een zeer groot vermogen bezat. Hij wist ook, dat Berwitz een zeer goeden naam had. Hij dacht aan de positie, die de voorname onderhaudelaar bekleedde. Hij zag dus de mogelijkhoid in, het geld, dat hij reeds als een ver loren po3t beschouwde, misschien toch nog weer terug te krijgen. stoomboot, die wij hadden aangevaren verder was alles dik van mist. In een minimum van tijd was ik aange kleed, ik legde mijn zwemgordel klaar on vloog naar de brug. Daar zag ik juist de andere boot vrijkomen met een reusachtig gat van 16 voet in de midscheeps, gaande tot den boom van het achterluik. Aan dek was het een allerverschrikkelijkste herrie, mannen in onderklaederen, blootshoofds, liepen daar woest schreeuwende rond. Ge lukkig bleven enkelen kalm. De kop van de Salak begon langzaam te zinken, en na peiling bleek er veel water in de piek te zitten De eerste machinist, een kranige kerel, en de timmerman, onderzochten inderhaast de schade; aan stuurboord een scheur van pl. m. 6 el en een gat waar het water van buitenboord als een waterval in liep. Een paard had er met gemak door gekund Ik blies verzamelen en riep zoo krachtig als ik kon »Sloepeo te watersloep stuurboord no. 8." En ik had de eer dat mijne sloep het eerst buiten boord was. Van de andere boot, die onmiddelijk in den mist was verdwenen, en die misschien toch vlak bij wa°, waren de kapitein en een matroos over gesprongen. Het was de Peacemet graan van Galatz naar Liverpool gaande. Wat ons betreft, het bleek dat wij drijvende bleven op het aanvaringsschot. Het gevaar was lang niet geweken, vooral niet in dien dikken mist, en bij de vele schepen die daar waren, want het is in die wateren een drukke vaart. Langzamerhand kwam er nochtans meer orde. De sloepen werden geheel uitgerust, met versch drink water en scheepsbeschuit, vloeistof kompas, instrumenten en kaarten enz., enz. Den geheelen nacht door bleven wij langzaam en steeds fluitende heen en weer stoomen, in de hoop de schipbreu kelingen op te nemen, want de Peace moest zonder eeni- gen twijfel zinken. Wat een allerellendigste nacht! Ons schip zwaar beschadigd, ongelukkig midden in den mist, en dan het idee dat daar vlakbij die arme lui van de Peace misschien nog worstelden met den dood. We konden niet trachten te helpen. "Want hadden we met een sloep ons schip verlaten# we zouden het door den mist niet teruggevonden hebben. 's Ochtends tegen een uur of zevon zagen we plotse ling twee sloepen komen. Goddank, ze waren allen gered. Ik had die lui wel kunnen omhelzen van blijdschap, hoe smerig ze er ook uitzagen. Een en ander hadden ze kunnen redden, zooals den hond, een sextant, en den chro nometer, enkele kleedingstukken, enz, Maar de meesten bezaten niets dan wat ze aan het lijf hadden, en dat was bij velen niets dan eon onderbroek en flanellen hemd. Hartelijk zijn ze aan boord van de Salak behandeld en toen ze gisteren van het Zeemanshuis vertrokken, was hetThree cheers for our Jriends on the Salak Vrijdags en Zaterdags gingm we langzaam door, altijd in zwaren misteindelijk 's avonds ten anker, maar de officieren aan dek blijven Zondagsochtends kregen we den loods te pakken, de mist was iets dunner, en zoo stoom den we naar Lissabon door. Waarschijnlijk gaan we weer naar Rotterdam om te dokken, want hier is geen dok, het bijlappen duurt echter altijd lang genoeg. Te Londen is tegenwoordig een hebreenwsch operagezelschap gevestigd, dat eerst door Amerika en Engeland gereisd heeft. De stukken zijn ontleend aan den bijbel of oude legenden en heeten Mozes David en Saul, de Sulamitische enz. Do stukken zijn zeer eenvoudig; de oude teksten zijn er bijna letterlijk in gevolgd. De opvoering is ook weinig verzorgdmen rekent op de verbeeldingskracht der toeschouwers. De acteurs spreken duitsch met hebreenwsch er door, de muziek is een meng sel van oude gezangen en liederen uit opera's als La Juive. De bevolking van East-End volgt deze tooneel- voorstellingen met groote aandacht. Besmetting door postzegels. Het Mbl. tegen vervalschingen deelt de volgende waarschuwing medeMeestal worden postzegels met speeksel be vochtigd en speeksel is een gunstige kweekbodem voor vele ziekteveroorzakende microben. Zoo vertelt dr. Unnadat hem uit een onderzoek bleek, dat de baard haren van een collega door een ziekte van parasitischen aard waren aangetast, welke in het bijzonder in Columbia thuis behoort en de collega was daar nooit van zijn leven geweest. Evenwel ontving deze dikwijls brieven uit Columbiaen weekte dan de postzegels met water los. Op deze wijze moet het overdragen van den parasiet verklaard worden. Verzamelaars van postzegels dienen dus voorzichtig te ziju. Sarah Bornhardt is naar Amerika haar is te Parijs en te Havre uitgeleide gedaan als een vorstin. De hut aan boord van do Champagne was der actrice »Ja," zeide hij na eenig nadenken, »als u in ernst spreekt, mijnheer von Berwitz, als u zelf Met u zou het natuurlijk iets geheel andors zijn. Maar u moet mij niet kwalijk nomen, wat ik nn zeg Een ezel stoot zich geen tweemaal aan denzolfden steen. Welke waarborg wordt mij dan gegeven, dat u werkelijk de zaak wilt overnemen »Ik beu bereid u daarvan eene schriftelijke verklaring te geven." »Zoo, zoo, eene schriftelijke verklaring Ja, dat is heel goed. Maar zoudt u zoogoed willen zijn, mij die ver klaring nu dadelijk te geven? Mijn rechtskundige hoeft de last, morgen ochtend om acht uur bij de politie de gevangenneming van Hennern aan te vragen. Daarin kan ik nu geen verandering meer brengen zonder mij belachelijk te maken. En u zult er toch wol niet op gesteld zijn, dat ik mij belachelijk maak." »Wat is dan de laatste termijn, waarop u de verkla ring moet hebben »Wol, morgen ochtend vroeg, om zeven uur." »Dat is goed zeide Berwitz, terwijl hij opstond. »Die zaak is afgedaan. Ik heb uw woord, dat als ik u vóór morgen ochtend de bedoelde verklaring zend, (natuurlijk op die wijze gesteld, dat n er tevreden mee kunt zijn) dat u dan uw rechtsgeleerde zult opdragen, elke rechts vervolging omtrent den hoer Hennern voorloopig te staken." »Een man een man, een woord een woordzeide Ehrike waardig, en reikte den heer von Berwitz zijne breede, dikke hand Wordt vevolgd. niet gemakkelijk genoeg, zoodat zij haar vele koffers, die o. a. 30 nieuwe toiletten bevattenreeds weder van boord had laten brengen. Men heeft met eenige ver anderingen Sarah echter nog weer tevreden weten te stellen en zij is vertrokken. Zij speelt 20 Januari in Nieuw-York, reist door de Vereenigde Staten en Canada, geeft 23 Mei haar afscheidsvoorstelling te Nieuw-York en gaat dan naar Londen. De Amerikanen zullen de pre mière hebben van Sarah in L'Arlésienne. Wier ingcr waard. Ondertrouwd en Getrouwd. 14 en 29 Dec. W. Wijker en Grietje Hart. Oterleeh. Geboren. 15 Dec. Theodorus z. vau Dirk Tesselaar en Guurtje van Leijen. Oudorp. Geboren: 15 Dec. Petrus, z. van Franciscus Kunst en Geertje Buijs. 17 Cornelia, d. van Klaas Molenaar en Geertruida Engeringh. Overleden: 3 Dec. Adriana Maria, d. van Pieter Buren en Maartje Blankendaal, 16 w. 31 Maria, d. van Dirk de Goede en Maartje Brink, 6 w. Uitgeest. Getrouwd: 1 Dec. Klaas Smit en Aagje Harrevelt. Willem Schipper en Elisabeth Groot, Geboren: 1 Dec. Johannes Jacobus, z. van Gijsbert van Nieuw- poort en Neeltje van Wijngaarden. 3 Guurtje, d. van Jacob Bas en Guurtje Hildering. 6 Hendricus Theodorus Nicolaas, z. van Lourens Tromp en Maria Catharina Schoonenberg. 14 Adrianus, z. van Cornells Torenburg en Marijtje Visbeen. 27 Catharina, d. van Pieter Voorthuizen en Cor nelia van der Meulen. 30 Aagje, d. van Cornelis Winkel en Aagje Stee man. Overleden: 6 Dec Jacob Sint, wednr. van Antje Waagmeester, 71 j. Anna, d. van Cornelis Deijle en Pe- tronella Waijper, 13 j. Anna en Cornelia, ds. van Klaas Ooijevaar en Apollonia Njjman, de eerste 11 j. en de tweede 3 j. 17 Klaas Bonkenburg, wednr. van Sijtje Kos, 96 j. 27 Lijsje Posch, echtgen. van Johannes van Zee land, 80 j. Schei-merhorn. Geboren: 27 Doc. Johannes, z. van Abel Niehof en Janna Loo- zekoot. Overleden 9 Dec. Laurentius Authonius, z. van Hermanns Vendel en Grietje Buiten, 14 m. Helloo. Geboren: 5 Dec. Grada Janna, d. van Pieter van Maarleveld en Neeltje de Nobel. 19 Geertruida, d. van Jacob Zijp en Antje Schipper. 21 Wilhelmina Maria Catharina, d van Cornelis Noort en Mijnontje Bijman. Jacobus Johan nes, z. van Nicolaas Ursem en Maria Koopman. 31 Catharina, d. van Jacob Zoon en Klasina Schnt. Overleden, 25 Dec. Mijntje Duin, wed. van Maarten Stuifbergen, eerder wed. van Gerrit Mooij, 76 j. en bijna 6 m. Llnmen. Geboren: 3 Dec. Cornelis, z. van Johannes Metzelaar en Catha rina Bos. 28 Anna Maria, d. van Willem Hoogeboom en Trijntje Gooijer. 30 Johanna, d. van Jacobus Vermeulen en Klaasje Mooij. Obtlain. Overleden: 7 Dec. Cornelis, z. van Klaas van der Molen en Brechtje van Schagon, 10 j. 9 Adriaan, z. van Jan Feld en Aagje Pater, 12 m^ Hensbroek. Ondertrouwd: 19 Dec. Jau Blokker en Trijntje Brouwer. 28 Bernardus Hoogland van Spanbroek en Wil- limpje Knijn, wed. van Cornelis Koning. Geboren: 15 Dec. Margaretha, d. van Pieter van Baar en Petro- nella Balvers 24 Margaretha Hillegonda, d. van Simon Appel man en Guurtje Schaap. Overleden 29 Dec. Aaltje Goet, wed. Cornelis Kooij, 80 j. Spanbroek. Ondertrouwd: 20 Dec. Cornelis Scheltus en Maartje Kort. Geboren: 10 Dec. Franciskus, z. van Jan Huibers en Cornelia Bjjvoet. 12 Aafje, d. van Sijvert, Ursem en Anna Wilhel mina van der Meij. 14 Maria, d. van Pieter lvoomen en Grietje Oud. 22 Nicolaas, z. van Cornelis Hoogland en Vrouwtje Stroet. Overleden: 13 Dec. Catharina Petronella Maghiels, 84 j. 16 Jacob Smit, echtgen. van Hermina Klaassen, 82 j. 23 Johannes, z. van Jan Groot en Elisabeth Smit. 30 Adriana Reuvers, wed van Jacob Truijens, 88 j Drukkerij Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 6