t L A Stadsberichten. Ingezonden stukken. De middelbaar onderwijs in land- en tnlnbouwkunde of de acte voor lager onderwijs in de landbouwkunde. De staatscommissie voor den arbeid der gevan genen heeft den 9 in het gebouw der tweede kamer een zevental fabrikanten gehoord. Alvorens deze enquête aan te vangen heeft de commissie het arbeidsstelsel in de gevangenissen onderzocht en ook een bezoek gebracht aan de rijksgestichten te Ommerschans en Veenhuizen. KnMiuiy.cn. Tot gemeentelijken geneesheer is benoemd de heer dr. H. C. van der Lee tot leeraar aan de hoogere burgerschool en burgeravondschool de heer D. Lam te Amsterdam. Vee-uitvoer naar België. Op den eersten dag dat België weder voor alle nederlandsch vee geopend waswerden bij Esschen over de grenzen gevoerd 2214 stuks vee. Er zijn daar qua rantaine-stallen in aanbouw. Valsrh bankbiljet. In verband met het bericht omtrent de ontdekking van een valsch bankbiljet van Krause doet men aan het Handelsblad opmer ken dat alle door dezen gemaakte bil jetten het getal 5996 dragen zoodat men zich gemak kelijk overtuigen kan. Ken particulier laboratorium v/d landbouw. De heeren B. A. Ketel, scheikundig-bacterioloog, en dr. A. 0. Antusch vroeger eerste adsistent aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, hebben aan de Brouwersgracht 56 te Amsterdam, een laboratorium in gericht, hoofdzakelijk voor het onderzoek van landbouw grondstoffen en landbonwvoortbrengselen. Vooral leggen zich deze beide heeren toe op het on derzoek van meststoffen, als Thomasphosphaat, guano, carnalliet, sylvieth, superphosphaat, kainiet e. d., van vee koeken, melk, gist enz. De berichtgever zag in het la boratorium de afscheiding van een sintelvermenging uit Thomasphosphaat, het onderzoek van melk op het sui kergehalte, volgens een bijzondere methode, nasporingen van gistvervalsching en het microscopisch aanwijzen van bacterie-koloniën in duin-, gracht- en vechtwater. Bergen. De nieuwjaars-collecte bracht op f 245. Aan 82 gezinnen kon hiervan eene ondersteuning worden uitgereikt. Warinenhuizen. In December werden aan het telephoonkantoor behandeld 34 telegrammen; in 1895 totaal 585 tegen 460 in 1894. Over het jaar 1895 werden in het geheel ingeschre ven 40 geboorten, 13 huwelijken, 29 overledenen, w. o. 6 levenloos aangegevenen. Op de postspaarbank hadden 22 inlagen plaatstot een bedrag van' f 414,50, on 6 terugbetalingen tot een bedrag van f 1483. Legcrkosten. De minister van oorlog heeft, overeenkomstig zijne toezegging b(j de beraadslaging over het hoofdstuk oor log der staatsbegrooting voor 1895 in de eerste kamer, thans aan dit lichaam doen toekomen een vergelijkend overzicht van de militaire lasten in de europeesche sta ten. Daaruit blijkt dat het oorlogsbudget voor het jaar 1895 in de navolgende rijken bedroeg Nederland f 20.706.643, met eene legersterkte aan meer of minder geoefenden bij mobilisatie van 144.300 man Frankrijk f 278.960.441 met 4.000 000 man Duitschland j 360.283.100 met 3.400.000 man; België f 24.933.400 met 183.000 man; Zwitserland f 10.905.735 met 277 000 mau Engeland f 168.217.020 met 567.500 man Oostenrijk-Hongarije f 147 898.619 met 2.500 000 man Italië f 98.595.997 met 1.799 000 man; Denemarken f 6.809.220 met 58.000 man Zweden 17.507.877 met 348.000 man; Noorwegen f 17.110.939 met 72 000 man Rusland f 518.571 946 met 5.000.000 man; Servië f 5.983.200 met 337,500 man Bulgarije en Oost-Rumelië j 11.456.874 met 257.000 man Rumemë f 19.201.302 met 272.000 man Griekenland J 6.921.807 met 180.000 man Spanje J 64.237 064 met 329 000 man Portugal f 13 936.344 met 154.000 man. Aan de universiteit te Utrecht is bij kon. besluit tot hoogleeraar benoemd in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, om onderwijs te geven in de n6derlandsche taal- en lotterkunde en in het middelnederlandsch de heer ds. G. Kalff, leeraar aan het gymnasinm te Am sterdam. Het is verder thans zeker, dat de utrechtsche hoogleeraar van Eiselsberg naar Koningsberg zal vertrekken. Oudcarspel. De heer C. Kroon Mz., burgemees ter dezer gemeente, is met ingang van den 19 dezer wedor als zoodanig herbenoemd. Kdaau. Het hier gevestigde departement kreeg van het hoofdbestuur van het Nut", voor zijne teekenschool, eene subsidie van f500, Purmerend. De heer A. A. Ph. M. Guilonard, die kapelaan was alhier, werd door den bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Schoonhoven. Sr,liagcn. In den avond van den 8 geraakte het rijtuig van den heer M. S. te H., op den Snevertweg alhier omver. De inzittenden, een man, eene vrouw en een kind bekwamen allen, zij t ook niet gevaarlijke, wonden in het aangezicht. Kar en paard bekwamen weinig letsel. Barslngerhora. De werkzaamheden aan den zee dijk van den polder Waard en Groet zijn weder hervat. Bij geen strengere vorst dan thans zullen die met kracht worden voortgezet. De dijk wordt aanmerkelijk verhoogd. Overigens heeft wat aangedreven ijs en een weinig vorst de Zuiderzee aan de kust van Kolhorn weder geheel dicht gelegd. De haven is na de eerste vorst nog niet open geweest het ijs is daar zelfs nog begaanbaar. Men ziet hier zoo nu en dan eens een enkele rotgans de netten liggen gereed om, wanneer zij hier bij troepen mochten komen en zich op de wiergewassen neerstrijken, te kunnen verschalken. In vorige winters werden er dagelijks honderden gevangen. Warmenhnlzcn. Aan het hulppostkantoor al hier werden in 1895 afgegeven 25 nieuwe spaarbank boekjes. Het getal inlagen bedroeg 260 het totaal der inlagen f 7041,07 terugbetaald werd f 6250,46. De nieuwjaarscollecte alhier bedroeg f 142,59r> tegen f 167,32s in het vorige jaar. Tengevolge eener bijdrage van de gemeente, kon echter een bedrag van f271,in geld worden uitgedeeld in giften van f 1,50 tot f6, Spanbroek. Door de Vier Noorder Koggen is thans besloten, dat de nngsloot aan den waterkant al hier zal worden bevrijd van alle drijvend vuil. 't Wordt dan ook waarlijk eens tijd, dat er in dien toestand ver betering komt. Moord te Kotterdam. Den 10 besloot de rechtbank te Rotterdam, van Berkel en zijne schoonzuster voorloopig nog in hechtenis te houden. Opleiding der vrouw. De »Vereeniging voor de hervorming van de opleiding der vrouw, wil in Duitschland eene vereenigiDg tot stand brengen, met het doel een gymnasium voor meisjes te Berlijn of te Dres den te stichten. Een circulaire is daartoe door de dames Anita Augspurg en barones Elvira von Barth te Mun- cheu Natalie von Milde te Weimar en Marie Stritt te Dresden gericht tot allen »die belang stellen in de academische opleiding van vrouwon en het optreden van vrouwelijke geneeskundigen, leeraren, advocaten enz., in verband met de geheele sociale en persoonlijke vrijma king van het vrouwelijk geslacht." DeSimplou - tunnel. De nieuwe verbinding tusschen de zwitsersche en italiaansche spoorwegen ont worpen ouder den Simplonplas, gelijk zij door de beide regeeringen is vastgesteld, zal tusschen Brieg, het uiter ste statiou van de zwitsersche lijn langs de Rhoue (Wal- liserland) en het italiaansche grensplaatsje Iselle in het romantische Diveriadal worden geboord door den Monte Leone heen. De lengte zal 19.731 el bedragen. (De Gotthardtunnel is 4819 el korter, de Mont-Cénistunnel 7498 korter). Het hoogste punt zal 705 el boven de zee liggen (590 el lager dan dat van den Mont-Cónis en 450 lager dan bij den Gotthard). De beweegkracht voor de boorwerktuigen zul,en de rivieren (Rhone en Diveria) Er komen twee tunnels, op een afstand van 17 el. De eerste wordt voor enkel spoor ingericht de andere zal slechts als doorgang dienen en later voor dubbel spoor met de fabricatie een proef worden genomen om na te gaan of daaraan niet gelijksoortige nadeelen voor de ge zondheid der werklieden zijn verbonden als aan die dei- regie. Als het waar is, dat bij de samenstelling in plaats van schadelijken phosphorus lood en antimonium wordt gebruikt, zooals al beweerd is, zou men van den wal in de sloot geraken. Hennern had het niet langer alleen kunnen uithouden. De deur ging langzaam open. En daar stond hij vooi haar met knikkende knieën. Hij zag er inderdaad be klagenswaardig uit. Hij wierp een vluchtigen blik op het boekdat onder het volle schijnsel van do lamp lag. Hij kende het zeer goed. Menigmaal had hij er spotach tige aanmerkingen over gemaakt. Het waren de gedich ten van Panl Gerhardt. Zij deed langzaam het oude boek dichtalsof zrj de woorden van den vromen dichter voor ijdele blikken wilde bewaren. Maar van daag dacht Hennern er niet aan, om hinderlijke glossen te maken. »Och wees zoo goed, Eugenie", zeide hij op geheel bijzonderen toon. In de vier laatste dagen hadden zij elkander niet ge zien. Eugenie stond op en ging naar hem toe. >Gij behoeft niet bang te zijn, dat ik u anaangenaam- heden zal aandoen", begon Hennern, toen zij in het salon waren gekomen. »Ik kom n niets anders vragen dan hetgeen toch ieder mensch van zijn naaste vragen mag Ik gevoel mij zeer ziek. Het alleen zijn is eene marteling voor mij. Beschouw mij als een ziekebeschouw als de ziekenverpleegster en blijf een half uur bij mij" Eugenie voelde dat Hennern nu de waarheid sprak. »Ik zal dadelijk om een dokter sturen zeide zij »0 neen, doe dat toch vooral niet! Wat de dokter mij geven kan, kan ik mij zelf ook wel verschaffen. Ik vraag u slechts één ding: houd mij gezelschapvoor een half uurlanger nietwant dan zal de heer von Berwitz zeker wel weer hier zijn." »Is de heer von Berwitz dan hier geweest vroeg Eugeuie. »Wij hebben een zeer levendige discussie gehad >Met ongunstigen afloop?" vroeg Eugenie verder. »Neen, dat niet zoozeer! Misschien zelfs wel met een gunstigen afloop. Maar die conferentie heeft mij toch zeer geagiteerd. Er is eeue wending gekomen, die mis schien nog ten goede keert. Het is nog niet beslist heer von Berwitz zal mij zelf bericht brengen." (Wordt vervolg.d) worden uitgebreid. De kosten zijn op 69millioen francs geraamd (de Gottbard-tunnel heeft 56:'/4 millioen gekost). Het werk is aangenomen door de firma's Brandt Brandan Si Co .e Hamburg, die al een tunnel in den Kaukasus heeft aangelegd, Locher, den bouwmeester van den Pilatus spoorweg, en Gebr. Sulzer te Wiuterthur. Bijzondere bepalingen zijn voorgeschreven in het be lang der arbeiders, die in de diepte van den berg een hitte van 40 graden C. zullen hebben te trotseeren. Aan de zwitsersche zijde komt waarschijnlijk een fort bij Brieg. De konijnenplaag in Australië. De Times geeft belangwekkende bijzonderheden omtrent den omvang der konijnenplaag in Australië. Voor een paar jaar betaalde Nieuw Zuid Wales voor de huiden van zeven-en-twintig millioen konijnen ontzaglijke sommen en niettegenstaande deze groote slachting waren de die ren aan het einde des jaars talrijker dan in het begin. Sedert 1883 heeft de kolonie een millioen pond sterling betaald voor de bestrijding der konijnenplaag en niet minder dan 15.000 Eng. mijl netten uitgezet. In spijt dat alles werden in hetzelfde tijdperk 7.000.000 acres land hoofdzakelijk om de konijnen verlaten. In de andere kolonies is het niet beter. In Queensland zijn plaatsen, waar men alle gras heeft afgebrand, doch waar de konijnen nu teren op boomschors en twijgen. Zjj wor den er niet minder op. Zelfs zijn zij nu in staat in den boom hun voedsel te zoeken, en zij klimmen tot acht voet hoogte tege den stam op. Er scnijnt nog maar altijd niets gevonden om van de konijnen verlost te raken. Lucifers. De regie in Frankrijk neemt de proef met lucifers zonder phosphorus. Er worden te Parijs thans reeds evenveel van die soort verkocht als van de oude, waarover zoo zeer geklaagd is, omdat zij veelal geen vuur vatten of breken. Tegen de nieuwe soort be staat echter het bezwaar dat zij zeer onaangenaam rieken en men ze niet zooals de werklui veelal doen op de kleeren kan afstrijken. Men moet het doosje er steeds bij gebruiken en kan de lucifers niet meer los bij zich dragen. Als de geleverde proefvoorraad op is, zal nog De algemeene vergadering der had- en zwem inrichting is bepaald op maandag, den 22, des avonds ten 8 uur, in een lokaal van den heer J. J. T e s s e- 1 a a r, aan de Choorstraat. In de vierde vergadering van de afdeeling Alkmaar, van den ISederlandschen Protestantenbond trad in den avond van den 10 op de heer dr. Herman de llldder, predikant te Rotterdam. Spr. had tot onder werp zijner rede gekozen de verhouding van de straf tot de zonde, 't Is eene oude vraag, zegt spr., is er vergel dingis met de zonde altijd straf verbonden? Voor Israël was dat evenwel geen vraag meer daar trof den zondaar stral de vrome word beloond. Er was een rechtvaardig God en de Israëliet gevoelde daarmede zijn rechtsgevoel bevredigd. Uit verschillende uitspraken in het O. T., zoowel in de psalmen als in de profetiën blijkt dit ten duidelijkste. Maar is ook hierbij niet dikwijls de theorie in tegenspraak met de praktijk Heeft de vrome wel niet dikwerf tegenspoed Dus waartoe dau nog vroom geleefd zegt menigeen. Leef er maar vroolijk op loswant wat zou de Hemel Hij straft toch niet. Eu zoo ontstond dat beleedigd rechtsgevoel waarvan ps. 73 ons oen bewijs levert Ook het verhaal van Job is daar om een en ander te bewijzen. En toch is het niet waar, zegt spr., en Goddank dat het zoo niet is want, als het eens waar was? Dan was alle zedelijk leven dood alle zedelijke kracht verlamd. Neen men doe het goede o m bet goede en late zelfzucht zeer verre blijven. A 1 s het waa»- wasdan zou geen troost des lijdenden vromen ons ooit meer iets te genieten geven, dan was er geen worstelen geen strijden geen over winnen. Dan zou de zoon des onreiuen volgens de wet der erfelijkheid onrein blijven, dan zou gemakzucht hare heerschappij hoe langer zoo meer uitbreiden en het leven geen leven zijn. De vrome heeft tegenspoed en de zondaar voorspoed waartoe dan nog vroom geleefd zegt de oppervlakkige loszinnige. Voor hem bestaat er geen straf. En toch wij benijden hem niet. Hij leeft niet als mensch, maar als een bloem, als een vlinder, die geniet en sterft. Zoo ook de loszinnige hij leeft gedachteloos hij geeft zijn leven ten offer 't leven is hem geen ernst en wat is leven zonder ernst Er moet zijn zelfinkeering, zelfon derzoek, zelfkennis. En de beste leermeesteres, de erva ring leert ons dat de straf niet uit- maar inwendig zich laat gevoelen Het geweten beschuldigt dezulken van ontrouw, in 't bewustzijn van ontrouw is straf. Ik kan onrecht verdragen, zelfs onverdioud, maar minachting van mijzelven Deen, der goddeloozen vrede is onzin en schijn, hun geluk is klatergoud, want op den bodem vindt men weemoed. Aan ons godsdienstig geloof danken we de hartver heffende gedachte God regeert. Deze gedachte geeft ons zedelijke kracht, welke kracht ons in staat stelt bij den schijnbaren voorspoed des goddeloozen toch meer en meer te leven als een kind van God. En mogen rampen ons dan treffen zoo eindigde spreker toch geeft dat heilig streven ons vrede met God en met ods zeiven, wij hebben den Hemel in ons. Op de aanbevelingslijst voor rechter in de ar- rondissements-rechtbank alhier komen voor de heeren mr. J. H. van Bel jhr. mr VV. C. Quarles van Ulford en jhr. mr. R. de Marees van Swinderen sub- stituut-grilfiers bij de rechtbanken te Maastricht, 's Gra- venhage en Zutfen. - Men verzoekt ons mede te deelen dat op zondag, den 12, de dienst bij de evang, luth. gemeente zal worden vervuld door den heer ds. W. R. Poolman, pred. te Haarlem. Op woensdag, den 15 zal van wege het israëlieti- sche armbestuur, alhier de jaarlijksche collecte langs de huizen gehouden worden. Moge zij zicb in den ruimen steun onzer stadgenooten verheugen De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur, als volgt: op den 10 781.4, den 11 777 8. De bouw van het nieuwe coufectie-magazijn te Pnrmerende voor onze stadgenooten de heeren gebr. Portuin, is thans gegund aan den laagsteu inschrijver, den heer P. Groenhart, aldaar, voor 9855 (met gra nieten onderpui). De voorgenomen tweede uitvoering in het lokaal Harmonie, van het Italiaansche opera-ensem ble Cospl is bepaald op vrijdag, den 24,. De uit- uemende indruk dien hun eerste optreden heeft gemaakt, zal een waarborg zijn dat ook thans op de rond te zen den inteekenlijsten druk wordt geteekend. Ken goed werk Maandag den 13 zal den ingezetenen gelegenheid worden gegeven hunne offervaardigheid te toouen tegen over Liefdadigheid naar verinogen. De onderoffi cieren der Cadettenschool zijn n.l op het hun tot eer strekkende denkbeeld gekomen, eene voorstelling te geven ten bate dezer nuttige vereeniging Wij wenschen hnu op hun edelmoedig streven alle succes toe. Op dinsdag den 14 zal door de leerlingen der muziek- en zangschoolonder directie van den heer J M. Otto eene uitvoering worden gegeven in het lo kaal Harmonie, waarin o a. twee ojierettesDe rattenvanger van Hameln" en »Rhodia' zullen worden opgevoerd. Danshuizen. Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant. WelEd. Heer! Waarschijnlijk tengevolge van de min gunstige plaats der pers heeft uw verslaggever de discussie in zake de sluiting der danshuizen niet goed gevolgd. Mèt den heer Goede was ik voor vervroegde sluiting en dat wel naar aanleiding van het rapport van den commissaris van politie. Op de bemerking van den voorzit-

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2