ALKMAARSCHE COURANT ZEEMILITIE. Inschrijving Nationale Militie. (lemeente-Ontvanger. G-e vonden Voorwerpen: Buitenland. Nederland. No. 6. Acht en negentigste Jaargang. 1896. van KOlVDAt) 12 Januari 1896. Tweede blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secre- tario in den loop dezer maand aanvraag kan worden gedaan door lotelingen van deze gemeente, lichting 1896, om bij do zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelen, aan dezen dienst verbonden, zijn vermeld in de daartoe aangeplakte kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, Alkmaar, De waarn, Secretaris, 3 Jan. 1896. L. VAN DER VEGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar maken bekend, dat de inschrijving voor do Natio nale Militie van de geborenen van 187? geschiedt in de maand Januari 1896 in een der vertrekken van het Stadhuis alhier, des avonds van 5 tot 7 urenop Dinsdag en Vrijdag tot 20 Januari 1896 en verder aan de gemeente-secretarie. Voorts wordt verwezen naar de op heden aangeplakte bekendmaking, waarin opgenomm zijn de wetsbepalingen, waar de personen ingeschreven moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 3 Jan. 1896. L. VAN DER VEGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het. kantoor van den gemeente-ontvanger op lllnsdag 14 Januari a.s., vaD des voormiddags 9 tot 12 nren voor het publiek gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De waarn. Secretaris, 8 Jan. 1895. L. VAN DER VEGT Een zakmesje een dop van een kinderwageneen huissleutel (Engelsch), een portemonnaieinh. 2 ets., een witte rozenkrans een verlakt poppeschoeutje een nikkel horlogeketting, een witte boezelaar, een gouden oorbelletje met 1 steentje. Alkmaar, De Commissaris van politie, 11 Jan. 1896. S- M. S. MODDERMAN Jr Verder nog bij den marktmeester Frikkeé terug te be komen 4 kaasdekken gemerkt: W. R. S., W S. M., 1 ongemerkt en J. A. Teeling 1 karpet1 grove zak, 2 witte lakens1 paar nieuwe witte wanten 1 com missieboekje en 1 grim. BELEIE. De fabriekstad Seraing, bij Luik, is bij de jongste verkiezingen voor den gemeenteraad onder so cialistisch bestuur gekomen. Alle schepenen zijn over tuigde sociaal-democraten. De socialist Evrard staat aan het hoofd van de afdeeling publieke werken en heeft in zijn eerste besluit getuigenis afgelegd van zijn gezind heid. Tot dusver droegen de stadswerklieden eenvoudige blauwe mutsen met het stadswapen versierd. De heer Evrard heeft echter besloten, dat hun op kosten van de stad roode mutsen verstrekt zullen worden. IHITSCIIIjAHfö. Den 9 werden do zittingen van den Rijksdag hervat en de behandeling aangevangen van de beurswet, voornamelijk ten doel hebbende de bestrij ding van kwade practijken in den beurshandel. Bij de bespreking van een der onderdeelen, de toela ting van buitenlandsche fondsen, wees de heer van Kanitz, onder luide instemming van alle leden, op de krach tige houding, onlangs door de regeering tot bescherming van de belangen van bet duitsche rijk in andere landen aangenomen. ARAAKRUK. De president der republiek zal in Maart van dit jaarbehalve Nicewaarschijnlijk ook Marseille bezoekenalthans de socialistische gemeente raad heeft, na warme discussie, besloten den maire op- tedragennaar Parijs te gaan en den heer Faure het verzoek daartoe overtebrengen. De Kamer is tegen den 14 bijeengeroepen. Behalve eene interpellatie over de hervormingen in Algiers zal de beslissing over de in Madagascar te volgen ge dragslijn zeker der regeering menig moeielijk uur ver schaffen. De bekende dichter Paul Verlaine is den 8 in een armoedig kamertje in het oude »quartier latin" te Parijs over- leden. De ministerraad heeft besloten om een terrein afte- staan om daarop een moskee te bouwen. De jonge milliouair Max Lebaudydie als milicien overleed is door de beheerders van zijn kolossaal ver mogen op ergerlijke wijze bestolen. Valeuesdie 17 millioen van hem in bewaring had heeftnu hij na Lebaudy's dood rekening te doen heeftParijs verlaten. »Le petit sucrier", (de kleine suikerpot), zooals hij in den volksmond heetteomdat zijn vader het geld in den suiker had verdiendwas ook tijdens zijn leven het slachtoffer van allerlei afzetters. De rechter van instruc tie die na zijn dood in zijue zaken optrad verklaarde, dat hij, op dezelfde wijze voortgaande, binnen twee jaren een bedelaar ware geworden. ■TALIE. Al of niet in verband met het loopende geruchtdat Rusland voornemens was de Abyssiniërs voor zich te winnen door een geschenk van 30.000 geweren en een voorraad ammunitie, die zij in hun oorlog tegen Italië uitnemend zonden kunnen gebruikenzond de italiaansche regeering twee oorlogschepen naar de Roode Zee ter bewaking van de italiaansche kustlijn. OOSTEARIJK-ROAOARIJE. Do hongaarsche kamer heeft hare zittingen hervat. Een wetsontwerp werd ingediend betreffende het verleenen van staatshulp aan wijngaardeniersin wier wijnbergen de druifluis optreedt. RTSLAAB. Door den Czar is een voortreffelijk besluit genomen. Tot nu toe hadden verschillende autoriteiten het recht om iemand bij wijze van administra tieve maatregel buiten het gebied te verbanneu. Daarin is verandering gebracht en worden strenge waarborgen voorgeschreven tegen misbruiken. SPANJE. Uit een telegram van generaal Martinez Campos blijkt, dat het gevaar van een overval der hoofd stad Havanna door de opstandelingen voorloopig door do van spaansche zijde genomen maatregolen geweken is. Men is slaags geweest bij Tontano waar aan beide zijden vrij ernstige verliezen ge'eden werden. Of na dit gevecht de Spanjaarden er in slagen zullende Cubanen uit de provincie Havanna terug te dringen zal nog moeten blijken. TRAKSVAAIi. Johannesburg., naast Krugersdorp, thans de moest ge noemde plaats in de 1 ransvaal was voor 9 jaar nog slechts een kale vlakteacht jaar geleden een mijnwer kerskamp, nu de woonplaats van een 100.000 menschen, groeiend bijna zoo snel als kalk en steenen verkregen kunnen worden. Het heeft nog geen overdekt spoorweg station maardaartegenover ziet men een ontzaglijk clubgebouw met tennis, cricket, voetbal en wielerbanen, gy unastieklokalen dans- en concertzalen enz., dat met elk ander kan wedijveren. De leden zijn millionaire en ook kantoorbedienden kamerbewoners en kamerver huurders want in dit gezegende land schijnen er geen standsverschillen te zijn. Een instelling als deze leert ons de samenstelling dezer stad in een oogwenk kennen. Daar de loonen zeer hoog zijn in de meest verschillende beroopen, kunnen alle soorten van lieden tot deze club behooren want alle rangen in de maatschappij worden hier bepaald door geld en door geld alleen. Johannesburg ligt op het goud. Uit de verte gelijkt het een geweldige menigte lang uitgetrokken zinken loodsen met rijen mijnschoorsteenen langs ieder goud erts-rif zoover men zien kan in iedere richting. Hot I grootste rif is 30 Eng. mijlen aan één stuk en is overal I doorwroet en doorgraven. Dit is een staaltje uit vele vau den goudrijkdom van Transvaal. Een mailbootI die slechts enkele dagen geleden van de Kaap aankwam, I had voor 300,000 tot 400,000 aan goud aan boordI de nieuwsbladen leerendat iedere mailboot ongeveer t 100,000 aan goud meebrengt. De stad heeft mooie en goed aangelegde straten. De keurig gekleeds inwoners laten zich in de tweewielige huurrijtuigen met witte huifpijlsnel voeren over de diepe gaten welke dwars in de straat liggen en die in den rogentijd dikwijls ter kniehoogte vol water zijn. Men ziet fraaie en hooge gebouwen, soms ook winkels, diebij gebrek aan steenen inderhaast in elkaar zijn gezet. Want steenen kunnen niet snel genoeg worden aangemaakt in de transvaalsche steden waar de goud dorst heerscht. Een tegenstelling met de vlugge tweewielige huurrij tuigen vormen de lompe houten ossenwagens mot tien of twaalf span ossen. Een troep van oeu paar honderd gevangen Kaflers gaat voorbij, begeleid door een twaalf tal witgehelmde politieagenten en vier of vijf bereden mannen. Men ziet goedgekleede engelscho kantoorheereu, dames in bevallige kleedingslordige mijnwerkers en gelukzoekers in lompen en overalden Boer met zijn vettige zachfvilten hoed en blauw geplekte kielchi- ueesche winkeliers Italianen Polen Duitschers en op het midden van den weg een voortdurenden stroom van Kaffers in iedere denkbare soort van plunje. Omtrent de jongste gebeurtenissen in de Transvaal valt nog het volgende meêtedeelen Het bevestigt zich dat de te Johannesburg reeds tot eene vrij krachtige strijdmacht georganiseerde partij der uitlanders onvoorwaardelijk Kruger's eischen heeft inge willigd om de wapenen neerteleggen. Evenzeer dat de president Jameson en zijne officioren ter beschikking zal stellen van de regeering van de Kaapkolonie eene daad, die evenzeer van goedhartigheid als van wjjs beleid getuigt. Want wie zou het den Boeren euvel hebben kunnen duiden, als zij Jameson's verraad streng hadden gestraft De Boeren hebben zich eene karakteristieke voldoeuing voorbehouden. Zij zullen de gevangenen niet niileveren dan aan de grenzen van Natal en deze dus het geheele transvaalsche grondgebied, van het westen naar het zuidoosten doorvoeren opdat overal in het land den bewoners de nederlaag der Engelschen blijke. terwijl deze bovendien, alvorens Natal te bereiken, Langnek zullen te passeeren hebben, waar zij in 1881 eveneens door de Boereu verslagen werden. Vermoedelijk zullen zij nu te Kaapstad terechtstaan en zich te verdedigen hebben wegens inbreuk op de krijgstucht en wetsovertreding. Het lot der engelsche officieren zal voornamelijk afhangen van de vraag, of zij bekend waren met het feit, dat dr. Jameson han delde in strijd met de bevelen der koningin. Zelfs de limes die andeis in deze zaak door zijn door dik en dun partij trekken voor Jameson en zijne manschappen, een treurig fignnr maakte, erkent, dat de Chartered Company zich moeielijk aan eene schadeloosstelling tegen over de Transvaal.-che Republiek zal kunnen onttrekken. Trouwens meer en meer blijkt, dat alles lang voorbereid was en de onlusten over de «Uitlandersquaestie" geheel en al het gevolg zijn van eene samenzwering met het doel om de republiek te annexeeren. Het bestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging heelt hot volgend schrijven openbaar gemaaktdat ver° taald aan een aantal engelscheduitsche en fransche bladen zal worden toegezonden Amsterdam 8 Januari 1896. Aan het Engelsche volk. Het. onverwacht bericht van den gowapenden inval van den agent der Chartered Company of South-Africa in het bij traktaat vastgesteld grondgebied der Zuid- afrikaansche Republiek heeft onze landgenooten met I bittere verontwaardiging vervuld. Het snel verloop en de beslissende onderdrukking van dezen aanslag wekten een gevoel van verlichting, dat, niet verbonden aan eenige I nationaliteitalle weldenkenden in Europa en Afrika in een solidair gevoel van voldoening vereenigt. Immers, hoe men ook oordeele over de beweegredenen en het doel van dezen vermotelen vrijbuiterhet middeldat hij I aangreep, verdient uit een oogpunt van rechtvan moraal en van politiek de scherpste afkeuring. Het is in lijn rechten strijd met de Conventie van 27 Februari 1884 waarvan art. 2 elke schennis der nauwkeurig bepaalde I grenzen verbiedt en zelfs van weörszijden bijzondere I commissarissen instelt, om tegen elke overschrijding te I waken. Het slaat de goede trouw in het aangezicht die jaren geleden door president Kruger ten koste zijner populariteit werd gehandhaafd, toen hjj zijne landslieden weerhield de Limpopo te overschrijden en buiten het gebied der Republiek door te dringen. Het vervreemdt eiudolijk oeu groot deel der Zuidafrikaansche bevolking van do engelsche regeeringen wekt den strijd der nationaliteiten met vernieuwden gloed uit de nog smeu lende asch. Het vervult ons daarom met diep leedwezendat sommige gezaghebbende engelsche bladen beschouwingen geven waarin de onverantwoordelijke handelwijze van de agenten der Chartered Company wordt verontschuldigd, ja zelfs verdedigd en alleen hare mislukking betreurd. Deze taal kan slechts het gevolg zijn eener bewuste of onbewuste verbliuding Of weet het Britsche volk niet, dat de Zuidafrikaansche Republiek een Staat is van Europeesche afkomst, onder ontelbare bezwareu met bloed en tranen gestichtdoor een kloek geslacht, dat oumiddollijk aan het thans levende voorafging? Weet het niet, dat de onaf hankelijkheid van dien Staat herhaaldelijk, met name in 1854, 1881 en 1884 plechtig is erkend door de Engelsche Kroon en hare gevolmachtigden Weet het niet, dat die Staat, steeds en onder alle omstandigheden met de grootste nauwgezetheid zijne contraetneele verplichtingen heeft vervuld en bij elke gelegenhsid zijn ernstigen wil heeft geopenbaard om aan de wenschen en de klachten van de autoriteiten der naburigo Engelsche Koloniën te gemoet te komen vaak met edelmoedige verzaking van eigen grieven Is hot dan rechtvaardig de natuurlijke ont wikkeling van dien Staat met leede oogen gade te slaan, bij elke gelegenheid te dwarsboomen en elk wettig of onwettig middel aan te grijpen of aan te prjjzen om het volk van ziju duur gekochte en plechtig erkende zelfstandigheid te berooven De ondergoteekonden, Nederlanders, uit hetzelfde bloed gesproten als gindsche Afrikaanders eu even fier op onze duur verworven vrijheid, beroepen ons op uw eigen sterk nationaal bewustziju, dat n dringen moet aan zwakkere natiën gelijke rechten too te kennen en gelijke achting te bewijzen als waarop gij zelf tegenover tegenstanders aanspraak maakt. Wij vragen u overeenkomstig recht en plicht het volledig zelfbestuur van andere natiën te eerbiedigen en niet te dulden dat. rechtstreeks of zijde lings, door ambtenaren of privaatpersonen, op grond van stoffelijke of politieke belangen eenige inbreuk gemaakt wordt op de zelfstandigheid eener Repnblikeinsche Re geering, die^ getoond heeft de noodige kracht en den vasten wil te bezitten om hare eigen aangelegenheden te be- heeren en aan alle billijke wenschen te gemoet te komen. Alleen door eene strenge handhaving der beginselen van recht en moraal kan het geschokt vortrouwen hersteld en do geleidelijke ontwikkeling van Zuid-Afrika worden verzekerd." Namens de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam J. W. GUNNING Voorzitter. C. B. SPRUYT Secretaris. De heer Beelaerts van Blokland, transvaalsch gezant aan de hoven te s Hage en Berlijn is den 9 naar Pa rijs vertrokken. Ie Leipzig heeft eene talrijk bezochte vergadering be sloten aan den Keizer eene betuiging van instemming te zenden met diens telegram aaD Paul Kruger. De opgewekte belangstelling in alles wat betrekking heeft op onze stamverwanten in Transvaal heeft de firma Tjeenk Willink te Haarlem doen besluiten tot uitgaaf van een plaatwerk, getiteld Aan Ba ju l>a tot Krugers dorp. Dit album zal een 20 tot 30-tal fraaie houtgra vuren bevatten, voorstellende Transvaalsche landschappen en stadsgezichtenbenevens portretten van president Kruger en de overige waardigheidsbekleeders, legercom mandanten enz in Transvaal; voorts portretten van dr. Jameson, Cecil Rhodes, gouv. Robinson e. a. De buitengewone vertraging voor bijzondere telegram men tusschen Europa en Zuid-Afrika is geweken. Daaruit kan dus worden opgemaakt, dat de regeeringstelegrammen minder druk worden en langzamerhand het telegrafisch verkeer meer zijne normale verhoudingen aanneemt. Te 's Hertogenbosch vertoonen zich weder pokken, waai van sedert den 5 elf nieuwe gevallen zijn voorge komen. Sedert den 6 is de outvaDger der directe belastin gen te Tholen verdwenen. Volgens de N.. Rott. Ct. moet hij te Bergen op Zoom hebben getracht zich door een pistoolschot het leven te benemen. Hij werd daar naar het gasthuis vervoerd. Intusschen schijnt het den in specteur na een ingesteld onderzoek te zijn gebleken dat, zijne administratie in orde is. Bij den haagschen docter G. Th. A. W., bleek na het vertrek van een zoogenaamden patientdie, in afwachting van de terugkomst des docters, in diens stu deerkamer gelaten wasdat de bezoeker een bureau opengebroken het slot van een trommel geforceerd en den inhoud, bestaande uit effecten en bankpapier gestolen had. Van uit Amsterdam zond hij eerstgenoemde aan den docter terugdaar de couponbladen er niet bij en ze dus voor den dief waardeloos waren. Men vermoedt, dat hij met de contanten, ongeveer f 3000,—naar Duitsch- land is gegaan. De heer Maassen 1 eeraar in het weven aan de Nederlandsche school voor nijverheid en handel te En schedé, die der Koningin het weefgetouw aanbood, ont ving van H. M. een prachtig gouden doekspeld met diamant.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 5