Buitenland. N e d e r 1 a n d. v d n dus in zijn volle levenskracht). Aan het New-Yorksche blad The World, seinde hij: «Er zijn 70,000 Uitlanders in Transvaalterwijl het aantal der oude inwoners 14,000 bedraagt. Met de ont wikkeling van de nijverheid zal het aantal der eerstge- noemden in vijf jaren tot 50,000, misschien wel tot een millioen of meer zijn toegenomen. Van tijd tot tijd zal de rust verstoord worden door pogingen van de nieuwe bevolking om burgerrechten te krijgen waarin zij een maal zeker moeten slagen. Het zou een daad van staats manswijsheid zijn hun nu eenige rechten te geven, daar de tegenwoordige toestand onhoudbaar is voor de Uit landers die meer dan de helft van den grond en negen tienden van den rijkdom van Transvaal bezitten. De mannelijke Uitlanders zijn vijfmaal sterker in getal dan de Boeren en zijn voor het meerendeel Amerikanen. Hieronder zijn ook de directeuren der groote mijnonder nemingen begrepen. «Engeland is de eenige groote mogendheid in Zuid- Afrika en wordt nu bedreigd met de tusschenkomst van Duitschland, waartegen het verplicht is zich te verzetten. Daarbij zou het de sympathie van Amerika moeten hebben, want bloed is dikker dan water. Meer dan alle andere volken verlangen de Amerikanen burgerrechten voor hun industrie. Te Kaapstad en in Transvaal zijn alle mijndirecteuron Amerikanen. En toch zien wij dat een onnoozel stuk land in Zuid-Amerika bijna aanleiding geeft tot een oorlog tusschen de twee groote engelsch sprekende naties der wereld, terwijl de wereldvrede ver zekerd zou zijn, als zij samenwerkten." Blijkens de laatste berichten gaat alles echter naar wensch. Te Johannesburg is de rust volkomen hersteld, de besprekingen tusschen Kruger en Robinson voorspellen een gunstigen afloop terwijl de gouverneur van Natal, Kruger verzokerd heeftdat nij zeer gegriefd is door Jameson's handelwijze. (Zie Engeland). ENGEEAND. Het geschil met de Ver. Staten over Venezuela dat zich eerst zoo dreigend liet aanzien is bijna uit de wereld. In de engelsche bladen wordt de wenschelijkheid uitgesproken alle bescheiden betreffende dit grensgeschil zoo spoedig mogelijk openbaar te maken, en blijkens de berichten uit Nieuw-York kunnen de Ame rikanen zich met dat plan uitstekend vereenigen. Of het president Cleveland echter mogelijk zal zijn nadat hij misschien wel wat al te spoedig en te luid in de trompet geblazen heeft, de zaak met een sisser to laten afloopen, en of de Venezuelanen daarmede tevreden zullen zijn, is een andere vraag. Intusschen heeft de regeering besloten de bewuste stukken te publiceeren. Nog steeds is 't een geheimwaarheen het vliegend eskader zal vertrekkn men mompelt van alles doch 't rechte schijnt men niet te weten zeker is het dat aan het ministerie van marine groote bedrijvigheid heerscht. De heftige ontstemming der laatste dagen neemt lang zamerhand af. Toch is 't publiek nog zeer anti-Trans- vaalsch en anti-Duitsch gezindKruger wordt in de bladen van allerlei beticht en in een der groote café chantants zong men spotliederen op Keizer Wilhelm waaraan echter door de politie een einde werd gemaakt. De positie van Chamberlain (wiens houding men niet genoeg prijzen kan) is niet gemakkelijk, hoe sterk de regee ring ook zij. Nu Jameson door hem gestraft zal moeten worden, komt hij in 't lastige geval, dat hij moeilijk den man, wiens gedrag hij zoozeer afkeurde, een lichte straf kan opleggen terwijl een strenge ongetwijfeld het geheele Engelsche volk, dat Jameson als een held en martelaar bezingt en vereerttegen de regeering in 't harnas zal jagen. En voor die moeielijkheid zal de regeering spoedig staan, want blijkens de berichten van den 16 zijn Kruger en Robinson het eens geworden, zullen Jameson en zijne officieren als gevangenen naar Engeland gevoerd uiterste drijft," riep Hennern in werkelijke wanhoop uit, «tot een zelfmoord misschien, waarop u zooeven al ge doeld hebt, wat zult u dan zeggen «Dan zal ik zeggenBerwitz hield even op en voegde er toen onverschillig bij «dat gij u misschien vergist hebt in de straf, die gij verdiendet." Hennern viel geheel uitgeput neer op een stoel en bedekte zijne oogen met zijne bevende handen. Berwitz keek met opzet niet naar Eugenie en Weding, die onder de laatste woordenwisseling opgestaan en eenigszins achteruitgegaan waren. Hennern was in eene weeke kleinmoedige stemming geraakt. Zijne oogen waren vochtig, terwijl zijne handen slap neervielen. «Wees niet zoo hard, mijnheer von Berwitz smeekte hij. «Heb medelijden met een wanhopige!" «Neen, niet met den wanhopige," zeide Berwitz met onveranderlijke kalmte, «maar wel met den moedige, die zich vermantMet den dappere Voor hem gevoel ik de grootste sympathie Nog eens laat de armoede u niet afschrikken, uegin een nieuw leven van strijd en ont bering 1" «Dat kan ik niet riep Hennern uit, terwijl hij zijne bevende handen boven zijn hoofd uitstrekte. «Help mij Zoo al niet om mij, doe het dan voor die ongelukkige vrouw, die mijn naam draagt 1" Eugenie schoof haar vader, die haar wilde tegenhou den, haastig op zijde en ijlde naar Berwitz toe. «Luister niet naar hem 1 Denk niet om mij, wat ik u bidden magArmoede wil ik met hem deelen, maar niet de schande f" Berwitz gaf een kleinen wenk en wees naar Weding. Met gebogen hoofd ging Eugenie terug naar haar vader en sloeg hare armen om hem heen. «Dus ook bij haar geen hulp!" riep Hennern uit. Zijn gezicht werd weer krampachtig verwrongen. Die onaan gename grijnzendebittere glimlach bracht weer de hoeken van zijn mond in beweging. «Dat had ik kunnen wetenWelnu Ik ben tot alles bereid Hij scharrelde in zijne portefeuille, alsof hij iets zocht. Toen stond hij op en stiet, terwijl hij wild om zich heen keek. met eene heesche stem de woorden uit: «heb nog een oogenblik£geduld Slechts één oogenblik (Wordt vervolgd). worden, om daar terecht te staan en zullen de gevangen manschappen (die reeds te Volksrust zijn aangekomen) aan de Britsche regeering worden overgegeven om zonder eenig vertoon naar Engeland of eenig ander verblijf over gebracht te worden, opdat de Britsche regeering naar bevind van zaken met ben kunne handelen. Dr. Jameson en zijne officieren vertrekken naar de grens van Natal, zoodra de Gouverneur van Natal de noodige maatregelen voor het overnemen der gevangenen heeft getroffen. Rhodes is 15 Jan. naar Engeland vertrokken. De Londensche bladen melden dat de minister van justitie na onderzoek der stukken betrekking hebbende op de uitlevering van Arton heeft verklaarddat hij volkomen de meening deelt van het hof van Bow-street. Arton's uitlevering aan de Fransche justitie is derhalve verzekerd. Volgens Le Figaro zal Arton voor den Franschen rechter worden verdedigd door mr. Demange. FRANKRIJK. Niet minder dan in Duitschland (zie ons vorig nummer) is men in Frankrijk overtuigd, dat de Transvaalsche Republiek geheel onafhankelijk is, en de aanspraken van Engoland op een soort protectoraat van allen grond ontbloot zijn. De afgevaardigde Doloncle sprak dit dezer dagen onomwonden uit op eene verga dering van het comité ter verdediging der fransche be langen in de Transvaal. Na nauwkeurig onderzoek der blauwboeken kwam de heer Deloncle tot het besluit, dat de Transvaal in geenen deele onder Engelands bescherm heerschap staat, en bet recht bezit zelf voor zijne bui- tenlandsche betrekkingen te zorgen. Hij achtte het ge- wenscht hierop met nadruk te wijzen, opdat de enropeesche diplomatie het wete. De mogendheden moeten zoo zeide hij de Z. A. Republiek plechtig tot een neu tralen staat verklaren opdat hunne belangen in Zuid- Afrika geen gevaar loopen geschonden te worden. Deze in openbare vergadering uitgesproken meening is van te meer belang omdat men in Frankrijk toen de eerste verontwaardiging over Jameson's verraderlijken inval begon te bekoelen, en men in Keizer Wilhelm's veel besproken telegram aan Krnger een listige poging zag (althans van chauvinistische zijde) om tot 6en toenaeering met Frankrijk te geraken en Elzas en Lotharingen te doen vergeten begon te retireeren. De berichten over het interview van jhr. Beelaerts van Blokland aan gaande het onderhond dat hij met minister Berthelot gehad had (zie ons nummer van Dinsdag) deden vree zen dat de fransche regoering wel wat bang was in deze netelige zaak hare meening luide uit te spreken uit vrees de duitsche kastanjes uit het engelsche vuur te zullen moeten halen. Het Parijsche «Comité voor de bescherming der Fransche belangen in Transvaal" heeft een resolutie aangenomen, waarin der regeering verzocht wordt, er bij Engeland vriendschappelijk op aan te dringen, het charter van de Chartered Company in te trekken. Tevens wordt der regeering verzocht, een oorlogsschip naar Lorenzo Marquez te zenden en de Portugeesche regeering te steunen in haar strijd voor haar Afrikaansche koloniën tegen de Chartered Compagny. Te Bourg bij Cahors is een dynamietaanslag gepleegd. Een huiseigenaar uit deze stad vond op een der venster banken van zijne woning een metalen voorwerp. Niet wetende wat het. was, sloeg hij daarop. Een zware ont ploffing volgde de man werd in het gelaat en aan de handen gewond. De zaak Lebandy (men herinnert zich dezen jeugdigen millionair die onlangs overleden is tengevolge van de vermoeienissen van dan militairen dienstwaartegen zijn verzwakt lichaam niet bestand was en die nu blijkt van alle zijden schandelijk bestolen te zijn) is nog lang niet uit. Nog voortdurend worden huiszoekingen gedaan (nu weer bij twee hooggeplaatste officieren) en vinden arrestaties plaats. De zittingen der Kamer zijn geopend. Brisson werd met 291 van de 350 steramen tot voorzitter gekozen. AMERIKA. Uit Lima (hoofdstad van Peru) wordt geseind Volgens bericht uit Santiago (hoofdstad van Chili) heeft het grensgeschil tusschen Argentinië en Chili er toe geleid, dat aan een divisie van het chileensche leger bevel is gegevende passen in de Cordileras te bezetten. Het bericht voegt er bij dat Chili tot een overeenkomst met Brazilië gekomen is. BEEGIE. De gemeenteraad van Brussel heeft on danks den tegenstand der socialisten en clericalen, aan het liberale college van schepenen de verlangde volmach t gegeven voor het benoemen van stedelijke ambtenaren. Hiermede is ook de laatste voorwaarde vervuld, waarvan burgemeester Buis zijn aanblijven afhankelijk had gesteld. DVITICHLAHD. Tegenover de aanvallen van den sociaal-democratischen afgevaardigde Stadthagen over de onafhankelijkheid der rechters, betoogde de minister van justitie dat de spieker geen bewijzen had kunnen aan voeren voor de afhankelijkheid der rechters. Hij ge loofde, dat de spreker in zijne rede aan den staat der toekomst had gedacht; hij kon den spreker op dat gebied niet volgen. HONGARIJE. Alhier heeft het zoo gesneeuwd dat het verkeer op vele spoorweglij n en gestremd is TURKIJE. De berichteu uit Turkije zijn weder zeer ongunstig. Een telegram uit Weenen doet. zien welke verschrikkelijke gevolgen het herstel van den «nor malen" toestand in Klein-Azië heeft gehad. In 20 voor name plaatsen en 2000 dorpen hebben Kurden en Dru- sen huisgehouden op een wijze, die aan honderdduizend Christenen het leven, meer dan honderdduizend bezittin gen en vaderland, geloof en vertrouwen deed verliezen. Toch schijnen de mogendheden voorhands niet voor nemens krachtig tusschenbeiden te komen. W ITS ERE A N D. De Bondsraad zal aan de Bondsver gadering een wetsontwerp voorleggen betreffende de in voering van verplichte verzekering tegen ziekte en on gelukken voor niet zelfstandige werklieden. In de kosten van die verzekering zou de Bond een aanzienlijke som bijdragen. ■TAEIE. Majoor Galliano, die zooals wij Dinsdag meldden, in Makallen ingesloten is, bracht den Abvssiniërs groot verliezen toe. Men hoopt dat generaal Baratieri, die, gelijk bekend, uit Adrigat tot ontzet oprukte, tijdig het oorlogsterrein zal kunnen bereiken. SPANJE. De berichten uit Cuba luidden weer on gunstiger. De opstandelingen overvielen onder den rook der stad Havana een spoortrein, dwongen de reizigers tot uitstappen, en verbrandden de waggons met al wat zij bevatten. Bovendien staken zij de nabij Havana ge legen plaatsjes Segas en San Francisco de Paulo in brand. Het totaal der opstandelingen moet 43000 man bedragen, de maarschalk Martinet Campos zal de handen dus nog vol genoeg hebben. Rijksmiddelen. Hoe droog en dor cijfers in 't algemeen reeds zijn, en hoe meer die eigenschap in 't oog springtnu er zooveel belangrijks te melden valttoch is 't een verkwik kelijke zaak als men eens niet behoeft te zeggen «dit blad beweert dat of «als men die of die courant ge- looven mag dan maar flinkweg kan zeggen «het is zus en zoo", zonder dat men bevreesd behoeft te zijn, later op de vingers getikt te zullen worden. «Zoo solied als de Bank" is gelukkig ook onze Staatscouranten waar zij zooals deze week verblijdende tijdingen brengt, en dat nog wel op finantiëel gebied ligt zij ons on danks haar vaak weinig amusanten inhoud dubbel na aan het HolTandscbe hart. Zij geeft ons in haar nummer van 12 Januari het ge woon maandelijksche «overzicht der middelen (hoofdsom «en opcenten) over de maaDd December afzonderlijk en «vereenigd met die der vorige maanden van 1895in «vergelijking gebracht met de raming van dat jaar over «dezelfde tijdvakken van 1894". En wat zegt zi) over onze voornaamste staatsinkom sten over het afgeloopen jaar? De belastingen en voornaamste heffingen geraamd op 117,034,245, hebben opgebracht f 120,497,009, een meêvaller alzoo van 3x/2 ruim 3 millioen meer dan de opbrengst van 1894. De laatste maand December heeft daartoe nog 2 ton boven de raming en 5 ton boven Dec. 1894 bijgedragen. Dit gunstige resultaat over het geheele jaar hebben wij vooral te danken aan de successierechten f 12,818,128,lö1/^), 11 ton boven de raming, een eindcijfor, dat slechts zelden werd bereikt. De accijnzen gaven 41/I ton meer dan de raming, maar toch l'/2 ton minder dan in 1894. Vooral de suiker accijns en die op bier en azijn viel mee de overige bleven onder de raming. De bedrijfsbelasting gaf bijna 4,7 millioen f 170,000 meer dan de raming. De vermogensbelasting bleef f 141,000 beneden de ra ming en 2 ton achter bij 1894. Is het buitengewoon hoog cijfer der successiebelasting, als te wijten aan het groote bediag der nalatenschappen, een buitenkansje, van blijvenden aard zal wel een andere bron zijn die veel ruimer heeft gevloeid, sedert 1 Augustus 1895 de invoerrechten. De scherpere heffing heeft in de vijf laatste maanden reeds geleid tot een ontvangst van f 6,779,643,231/2 zijnde bijna 1 millioen boven de raming en ongeveer 8 ton meer dan in 1894. De ver wachting dat over een vol jaar die hervorming zoowat l'/ï millioen meer in de schatkist zal brengen, belooft dus schitterend te worden bewaarheid. Wat de verdere, kleinere middelen aangaat hebben de loodsgelden de raming met 2 ton overtroffen en is de opbrengst van 1894 op nog niet 3000 na iDgehaald. In de eerste maanden van 1895 waren die heffingen wegens het gesloten water zeer ten achter. De posterijen hebben bijna 1 ton boven de raming en 2 ton boven 1894 ingebrachtde domeinen gaven 1 ton meer dan geraamd was en 70,000 meer dan in 1894. Ook bij de rijlcstelegrafen vindt men ditmaal eens voordeelige verschillen J 135,000 boven de raming en J 71,000 meer dan in 1894. De vooruitgang zou weldra nog veel sterker zijnindien eindelijk eens het dure binnenlandse!) tarief werd verlaagd. Door den beer W. D. Bakker is in den polder het Nooiden op Texel een wilde zwaan geschoten, wegende 22 pond. Hoewel er geen ijs meer aan de kust is, ver- toonen zich in de polders van Texel nog gedurig troepen wilde zwanen. Naar wij vernemen bestaat een plan om de gebou wen der opgeheven pupillenschool te Nieuwerslnis in te richten tot Landbouwschool. Al ontbreekt ook de na dere bevestiging van dit bericht is er toch veel dat voor de waarheid van dit voornemen pleit. Door de inrichting der gebouwen den daarachter gelegen grond en de gun stige ligging midden in ons land is een en ander uitmun tend geschikt voor Landbouwschool. Beroepen te Knollendam en te Oferleek de heer P. H. Kaptijn, cand. te Lekkum bij Leeuwarden den 14 werd te Oterleek bericht ontvangen dat ge noemde heer het beroep aangenomen heeft. De landbouwer B. Kooij Bzn. te 's Gravendeel be zit een zeldzaam stierkalf. Niet ouder dan juist 8 maan den, weegt het reeds 334 kilogr. Tot voorzitter van de afdeeling «Noordholland" van het Nederlandsche Rundveefctamboek is voor den tijd van drie jaar benoemd de heer C. de Goede te Formerende. Als een bijzonderheid wordt ons gemeld dat bij den heer Duijts Wesseling een kip te midden der vorst 8 kippen in de open lucht beeft uitgebroeid. Te Amsterdam komen weldra twee niet onbelang rijke tentoon8tellings-proceduies voor de rechtbank, n.l. één van de heeren Bertaux 4; Co. te Brussel, aannemers van het hoofdgebouw, die beweren nog eene vordering van f 25.000, als nog niet betaald op de aannemings som van het hoofdgebouw, op het comité te hebben, De tweede procedure betreft een eisch van bet comité tegeu het Blanwboedenveem van f 11000 voor te veel, dat be taald zou zijn voor het vervoer van materialen voor bet hoofdgebouw van Antwerpen naar Amsterdam. Door de Znid Hollandeche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen zal bij bet, Zuiderboofd van den Nieuwen Waterweg gestationneerd worden een vuurpijl- toestel en een reddingboot, ten einde spoedig hulp te kunnen verieenen aan de bemanning van schepen die op den lagen dam schipbreuk mochten lijden.

Alkmaarsche Courant | 1896 | | pagina 2